Şimdi Ara

ZF8 Şanzuman Tamiri, Fiyat akıl danışma.

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
88
Cevap
3
Favori
6.602
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> ZF8 Şanzuman Tamiri, Fiyat akıl danışma.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2366 Mesaj
    Merhabalar,

Aracımın şanzuman yağ soğutucu ısı eşanjörü patladığı için şanzıman yağına su karışmış. Oda diğer bütün parçalara geldiği için yüklü bir fatura çıkardılar.

Ne yapacağımı bilemedim. Çıkma parçalarla yapabiliriz 7 ye kadar düşer ancak onada garanti veremeyiz dediler.

Toplam işçilikle 11 bini buluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uza -00- -- 18 Haziran 2019; 14:15:34 >

|
    |
  • Hocam İstanbul'da zf in yetkili servisi var bence direkt oraya gidin kaç para derse yaptırın sanayi esnafıyla uğraşılmaz günün sonunda toplamda bir ton para harcamış ve arabanız hâlâ bozuk olacaktir yüksek ihtimalle

Allah'ıni seven şu rbcntehcnic denen herife cevap vermesin. Adam normal değil çünkü , belli bı hastalığı var. Konuda bir gram leon gecmemis ona cevap veren kişi de Leon hakkında cevap vermemiş ama nasıl bir apaçi fanboysa artık. Yolda senin gibi 1.0 arabasıyla yer uçağı diye gezen çok bari burda salin milleti

Aracı yaptırdım ve teslim aldım, herhangi bir sorun yaşamadım. Aracım düzelmiş yani. Süreci anlatmaya geçmeden önce arabanın yapıldığını baştan belirteyim istedim.

Başına bu tür olumsuzluklar gelen arkadaşların bilgilenmesi amacıyla konu hakkındaki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
    Aracım 2015 model 60.000 km de benzinli 3.20 ied.
    Aracı 30.000 km de 2.5 yıl önce almıştım.
    Yaklaşık son 1 yıldır aracı Comfort mod ile başlatıp o şekilde yol alıyordum.
    Aracı sıkıştıran birisi değilim kesinlikle. Ama zaman zaman 180 / 200 km hız yaptığım olmuştur.

Öncelikle aracımda alçak devirlerde bir vuruntu yaşadım. Bu olayın anlık olabileceğini düşünerek yoluma devam ettim.

1 hafta sonra araç, motor çok sıcak uyarısı verdi. Aynı gün araç park halinde uzun süre çalışır vaziyette kalmıştı. Bu hata iletisini görünce motor soğutma suyuna baktım ve suya yağ karıştığını gördüm. Bunun üstüne 30 km kadar yol yaptım ve arabayı kendim de sanayide esnaf olduğum için komşumun dükkanına çektim.

Aracı inceledi ve şanzıman yağ soğutucusunun arızalandığını, yağ ile suyun birbirine karıştığını söyledi. Şanzıman yağ soğutucu aldım (orjinal almak istemiştim ama yan sanayi almışım) ve usta yağ soğutucuyu değiştirdi. Şanzıman yağını alttan boşalttı, hatta tapayı açık bıraktı sabaha kadar araç o şekilde kaldı.

Sonra şanzımana orjinal yağını alıp koyduk, aynı zamanda filtreyi değiştirdik. Aracı bu şekilde kullanmaya devam ettim, ve bahsettiğim alçak devirlerde silkeleme olayı devam etti. Hatta kullandıkça daha da arttı.

İnternetten edindiğim bilgilerle yağın ve filtrenin tekrar değişmesi gerektiğini öğrendim. Tekrar orjinal yağ ve filtre aldım, aynı şekilde şanzıman içerisindeki yağı alttan boşalttık ve yağı yeniledik.

Fakat yapısı itibariyle türbin içerisinde su kalmaması imkansız. Aynı zamanda şanzımanda da mutlaka su kalıntıları kalacaktır. Bu konuda bir arkadaşımız, altta 2 giriş çıkış olduğundan ve onların birinden hava tutularak, aynı zamanda balata spreyi sıkılarak temizlenebileceğini söyledi. Fakat biz böyle bir işlem yapmadan tekrar yağı ve filtreyi yenilemiş olduk.

Araç bu sorunu sadece 10-15 dk kullanımdan sonra çıkartıyordu bu arada. Yani motor/şanzıman soğuk iken bir sorun olmuyordu. Ancak öğrendiğim kadarı ile yağ ısındıkça inceliyor ve şanzıman içerisindeki parçalar bu durumda kavramayı tam yapamıyor, zorlanınca da haliyle bozuluyor. Zaten yukarıda bir başka mesajımda şanzıman içerisindeki balatanın ne duruma geldiğini resim olarak eklemiştim.

Geride bıraktığımız hafta artık bu sorun iyice canımı sıkmaya başladığı için masrafı ne olursa olsun aracı yaptırmaya karar verdim. Önce Bostancı Kosifler'e gittim. Onlar tamir yapmadıklarını, komple şanzımanı yenileyebileceklerini söylediler.

Aracın başka bir sorunu varsa ve şanzıman değişimi çare olmazsa ne olacağını sordum, "şanzımanı yenilemiş olursunuz" dediler. Zaten çok yüksek fiyat vereceklerini bildiğim için ne kadar masraf olacağını bile sormadım.

Durum böyle olunca iyi bir otomatik şanzımancı arayışına girdim. 3 farklı arkadaşıma danıştım, birbirlerinden haberleri olmadan 3 arkadaşım da aynı kişiyi önerdiler. Bahsettiğim kişi Ümraniye sanayi sitesinde Alparslan usta. Alp teknik diye geçiyor firma ismi.

Geçtiğimiz hafta cuma günü kendisini yakından tanıyan bir arkadaşımla birlikte ustanın yanına gittim konuştum ve aracı bıraktım.

Dün (Salı günü) aracın hazır olduğunu söylediler ve gittim aracı teslim aldım.

Aracı teslim aldıktan sonra yaklaşık 250 km şehir içi ve şehir dışı olmak üzere yol yaptım. Daha önceden hangi durumlarda / devirlerde bu sorunu yaşattığını bildiğim için özellikle test etmek için çoğu yerde o şekilde kullandım aracı. Yani 1.300 / 1.800 devir arasında. Ve sonuç olarak herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Alçak devirlerde de olsa, gaza hafif dokunsam da silkelemeden toparlıyor araba.

Daha önce 3. viteste gitmesi gerekirken 5. viteste gidiyormuş gibi devir 2.000 leri geçene kadar silkeliyordu. Hatta böyle durumlarda vitesi manuele aldığımda araç hemen vites düşürüyordu.

Ayrıca vites geçişleri son zamanlarda oldukça hissedilir olmuştu. O şekilde alıştığım için tuhaf gelmiyordu bana. Şanzıman yapıldıktan sonra vites geçişlerinin de rahatladığını hissettim.

Bu arada şanzıman yağ soğutucusunu da orjinali ile tekrar değiştirdik. Zaten usta da, orjinali 60.000 yapmadan bozulduysa yan sanayi parçanın ne kadar gideceği hiç belli olmaz dedi. Değiştirmezsen şanzımancı da garanti vermiyor zaten.

Maliyet konusuna gelecek olursak, şanzımancıya 9.000 TL verdim, helali hoş olsun. 1.700 TL de yağ soğutucuya verdim. Daha önceden de 2 kez yağ / filtre değiştirmiştim. Bunlara da toplamda 3.000 civarı harcama yapmıştım.

Başınıza böyle bir durum gelmesi halinde ki Allah kimsenin başına vermesin, şanzıman içerisindeki yağı komple boşaltmazsanız mutlaka içeride su kalacaktır ve zamanla bu su şanzıman içerisindeki parçalara zarar verecektir.

2-3 kez yağ filtre değişimi çare olabilir, fakat dediğim gibi bir şekilde şanzımanın / türbinin içerisindeki suyun tamamen atılması gerekiyor.

Herkese keyifli, kazasız, belasız ve arızasız sürüşler dilerim.

• Yarbay
    4954 Mesaj
    Çıkma şanzıman bulma şansınız yok mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    3170 Mesaj
    Geçmiş olsun şanzıman önemli bir organ. Riske edilmemeli bence. Araç hangi bmw modeli acaba ?

|
    |
    386 Mesaj
    Şanzuman tamiri sıkıntılı
    Güvenilecek usta servis vardır belkide denk gelir size de inşallah.
    Yazılı halde bir sözleşme yapmanızı tavsiye ediyorum. Tabi usta/servis kabul ederse.Değişmesi gerekli parçalar neler olcak, çıkma mı yeni mi orjinal mi, kim karşılayacak parçaları, işçilik ne tutcak net veya olası durumlardaki işçilik tutarı, işin süresi ne kadar sürecek azami, sorunsuz şekilde teslim edilmesi ... yazılıp karşılıklı imzalanırsa en azından bi güvence olur. Cezai şart da kabul edilirse yazılabilir.
    Yani size 10bin deyip sonra 15 20lere çıkıp şanzumanı sorunsuz yapmadan teslim etmeye de çalışablirler.
    Allah iyilerle karşılaştırsın.

|
    |
    erturkun parca fiyatlari yuksektir diye biliyorum kendimde 2 parca sormustum verdigi fiyatin altina baska bir parcacidan bulmustum

Araştırmaya başladım çıkma bulabilirsem eğer bakıyorum.

@2jz1993 F30 hocam.

@Cezdim34 Teşekkürler bilgilenirme için aklımda bulunsun hocam.

Parçaları kendim daha ucuza alabilirim sanki. Onuda araştırıyorum.

|
    |
    Bahsedilenler: bozak07 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör 2jz1993 , Cezdim34

Otokaya sitesini buldum hocam dolar üzerinden satıyor baya fark var. Parçalar doğruysa otokayadan gidip alacağım ankaradalarmış zaten.
    |
    |
    Nuvo' kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

İlan no 633778832 var mesela.

Ayrıca 10 litre yağ 900 lira tutmuş, maşallah. Değişim aralığı kaç km? Epey masraflı bir bakım.
    Hocam İstanbul'da zf in yetkili servisi var bence direkt oraya gidin kaç para derse yaptırın sanayi esnafıyla uğraşılmaz günün sonunda toplamda bir ton para harcamış ve arabanız hâlâ bozuk olacaktir yüksek ihtimalle

|
    |
    Gemiş olsun.
    Ben de korktum şimdi.

Zf yağları ne yazıkki pahalı hocam daha öncede değiştirmek için bi bakmıştımda yine litresi 15 dolara geliyordu. bide 9 litre yağ alınca ne yazıkki böyle fiyatlar çıkıyor.

@RX 480 Evet. 1,5 sene falan oluyor.
    |
    |
    Bahsedilenler: idemo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör RX 480

Saolun hocam. Rutin bakımda şanzıman yağının tapasını cıkarttırıp bi baktırın olmazsa. Benim ordan su gibi yağ akmıştı.

İnşallah başınıza gelmez.
    |
    |
    Antalya kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Daha önce şanzımanı komple yenilenmiş lexus araç aldım. Araç bir süre sonra yağ damlatmaya başladı. Daha sonra kime gittiysem bulaşmak istemedi. Yetkili servise gidiyorum, alttaki boru vs ne varsa değişim diyor. Şanzımanı daha açmadan 9bin masraf çıkarıyor, ne tamir ücretine ne de çözüme garanti veriyor. Özele gidiyorum, yapmak istemiyor. Parça araştırıp döneriz deyip gönderiyor.

Zf8 nispeten yaygın bir şanzıman o yüzden anlayan usta vs bulunur ama dikkatli olmanızı öneririm. Usta bozuntularının eline düşmeyin. Benim şanzımandaki yağ kaçağını şanzıman havalandırmasına tel sokup çözeceğini iddia ediyordu usta bozuntusu. Aklıma geldikçe gıcık oluyorum. İstanbul'dan kalkıp Antep'e kadar gitmiştim şanzıman için, yine düzelmedi. Bir daha gitmedim. Çok sevdiğim aracımı bu yüzden satmak zorunda kaldım.
    |
    |
    Arac marka nodel km nedir merak ettim.

Zf ove ove bitirilmeyen bi sanziman

Ağır vasıtada ZF'nin muadili olarak Kaçmaz satılıyor. Tabi tercih etmek istemeyebilirsiniz ama biz bazı kalemleri yerli yaparak müşteriye de farklı bir fiyat verebiliyoruz. Üretimi var mıdır emin değilim.

Yağ olarak illa ZF değil de numarası varsa daha uyguna sağlayabilirsiniz.

Hiç risk almamak için komple ZF almak ve ZF yağını kullanmak tek yol gibi duruyor..
    |
    |
    Edd China olsa 10 dakika toplardı valla

BMW F30 316 i 122km
    |
    |
    26_____ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Mobilya Takımları
Bey Azura
Canlı Tv izle
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.