Şimdi Ara

Lastik basıncı kitapçıkta yazan çok değil mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1.3 mj 2016 model egea nın kullanım kılavuzu aşağıdaki şekilde

Lastik basıncı kitapçıkta yazan çok değil mi ?

Araca 4 kişi biniyorum. Ön lastikleri 2.6 bar (38 psi) arkaları ise 2.5 bar (36 psi) bastım ama bana çok geldi. Yalnız fabrika ise bunu öneriyor. Lastikler 205/55/16 . Bu lastiklere çok geldi bana .

Google da internet siteleri ise bu lastik ebatlarina 36-34 öneriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Efsanelerölmezunutmayın -- 14 Kasım 2021; 22:10:18 >

• 33 34 psi olması lazım megan 4 aynı ebat
  • echomaniac E kullanıcısına yanıt

Evet bende o tarz rakamlar düşündüm ama fabrika kitapçığında da 38-36 yazınca şaşırdım. Çok yüksek geldi rakamlar banada.

• 3-4 kişi 1.6 mjet 4ünede 34 basıyorum aracın tepkileri, sürüş hissi ve konfor olarak optimum basınç olduğunu düşünüyorum 2.35 bar falan yapıyor ara bi basınç kitapçık içinde
  • Ya mühendisler yanlış hesaplamıştır, ya da kitapçık hatalı basılmıştır. Muhakkak internette yazan doğrudur.

• Tam yük ne demek?
  • C.McRae kullanıcısına yanıt

Yüksüz olan sadece şoförün olduğu. Tam yük demek araç 4-5 kişi ya da bagajda da eşyaların olması.

• İnternetten Fiat egea kitapçık PDF ini indirdim. Onda da aynısı yazıyor.

• Yüklü durum için anormal değil aşağı yukarı benzer her araçta o seviye öneriliyordur
  • Efsanelerölmezunutmayın E kullanıcısına yanıt

Bence yüksek değil hocam. 4 kişi ama bagaj boş dolaşıyorsanız, arka lastiklere 0.1-0.2 bar az basmanızda bir sakınca yok. Daha açık belirtilse daha güzel olurmuş tabii. Gece far ayarını da etkileyebilen bir konu.

• 5 kişi ve bagaj tamamen dolu olduğunda yani maksimum yükte 38-36 basacaksınız. Ortalama değer dediği 3 kişi + hafif bagaj, benim araç için o şekilde gösteriyor. 4 kişi için 35-33 yeterli olacaktır.

• yakuza283 kullanıcısına yanıt

Evet genelde 3 ya da 4 kişi yolculuk yapıyorum. Bagaj boş oluyor. Sanırım 38-36 çok yüksek oluyor bu ağırlığa.

• Tam yük dediği 5 kişi+bagaj full

Siz genellikle 3-4 kişi bagaj boş şeklinde kullanıyorsanız ortalama yük değerlerini basmalısınız

Ayrıca önerilen bu değerler yüksek değil merak etmeyin. yukarıda bir arkadaş aynı ebat lastiğe kendi aracına basılan basınç değeri üzerinden örnek vermiş, lastik basıncı sadece lastik ebatına göre değil, aracın ağırlık dağılımı-süspansiyon ayarları ve bir çok parametreye göre hesaplanıyor. Her zaman üreticinizin verdigi değerlere uymanızı şiddetle tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 16 Kasım 2021; 13:44:53 >
  • facepunchS F kullanıcısına yanıt

Önler 32 , arkalar 30 olarak gösteriyor. Bu da çok düşük hava değil mi sence hocam. 30 bar çok düşük bir bar gibi geliyor bana.

• Efsanelerölmezunutmayın E kullanıcısına yanıt

Hava basarken psi olarak değil bar olarak basın çünkü 30.45 psi a denk geliyor, böylesi daha sağlıklı olur

ayrıca hayır düşük değil, arabanın yapısına göre değişiyor dediğim gibi.

• Araç ağırlığı
    Lastik yük indeksi gibi faktörlerle belirlenir lastik basıncı
    Demekki 5 kişi+bagajla seyahatde o basınç uygun görülmüş.
    Lastikci mantığı her arabaya 32 basıp gonderiyolar uyuz oluyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.