DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
14.704
Cevap
93
Favori
836.045
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Apple - iPhone - iPad >> ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • 08 Ocak 2010 02:50:40 Konu Sahibi
   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ   WWDC 2012


   Dpple, bu yıl ki etkinlikte de bir öncekinden olduğu gibi yeni bir iPhone modeli yani donanımı tanıtmadı. Geçen sene yaptığı gibi yeni iOS sürümü olan iOS 6 ile gelen yeni özellikleri tanıttı. Ayrıca iOS 6′yı da hemen son kullanıcıya açmadı. Sadece sertifikalı iOS yazılım geliştiricilerin belirlediği test cihazlarına kurulabilecek şekilde iOS 6 beta test sürümlerini yayınladı


   Apple’ın lansmanda söylediğine göre iOS 6 ile gelen irili ufaklı 200 civarında yenilik var. Fakat ben bu ilk yazıda öncelikle, Apple’ın lansmanda ön plana çıkardığı yeniliklerden bahsetmeye çalışacağım. Tabii bu yeni özelliklerin, Türkiye’deki kullanıcılara yansıyacak tarafını da işin içine katarak.

   Siri

   Apple’ın ilk olarak sadece iPhone 4S’e sunduğu Siri, yani bireysel asistanımız, iOS 6 ile daha da yetenekli hale geliyor. Fakat Siri ile ilgili en önemli gelişme, artık Yeni iPad’e de çalışıyor oluşu. Maalesef iPhone 4 veya iPad 2 gibi eski modellere Siri desteği halen yok.   iOS 6′daki Siri ile ilgili diğer bir gelişme de, özellikle Amerika’daki bir çok içerik sağlayıcı ile entegre hale gelmiş olması ve çevredeki restaronların, sinemaların ve spor müsabakalarının sonuçlarını getiriyor olması. Yani Siri’ye en yakın restorantı sorduğunuzda ratingleri ile birlikte listeliyor ve dilerseniz rezervasyon bile yapabiliyorsunuz. Benzer şekilde size en yakın sinemaları ve bu sinemalarda oynayan filmleri Siri’den talep edebiliyorsunuz.

   Fakat bu özelliklerin hiç biri halen ülkemizde çalışmıyor. Ben cihazımdaki test sürümüyle en yakın restorantları ve sinemaları sorduğumda, “Türkiye’de bu özellik desteklenmemektedir” cevabını aldım :( Fakat yine Siri’ye yeni gelen, spor müsabakaları sonuçları ile ilgili sorular sorabildim, örneğin NBA ile ilgili ingilizce sorduğum birkaç soruya cevap alabildim:   Ayrıca Avrupa’dan bazı ülkelerin futbol (soccer) lig sonuçları da Siri’ye sorup öğrenilebiliyor. Tabii aralarında Türkiye Futbol ligi yok   Gerçi bunun da bir önemi yok çünkü Siri’nin halen Türkçe desteği bulunmuyor. iOS 6 ile Siri, bir çok dil desteğine kavuşmuş olmasına rağmen Türkçe bunlardan bir tanesi değil   Fakat Türkçe eksikliğine rağmen iOS 6 ile Siri’ye eklenen uygulama açma özelliği çok başarılı ve faydalı. Örneğin Siri’ye ingilizce “Launch Facebook” komutunu verdiğimizde, ikonuna tıklamamıza gerek kalmadan otomatik olarak uygulamayı açıyor. Özellikle benim gibi cihazında çok sayıda uygulama olanlar için çok faydalı bir özellik.   Son olarak Apple, büyük araba üreticileri ile anlaşıp, Siri’nin belli modeller ile entegre olmasını sağlamış. Eyes Free ismindeki bu özellik sayesinde desteklenen arabalarda, direksiyonda Siri’yi aktive eden bir düğme yer alıyor. Bu sayede sürücü cihazına hiç bakmadan veya dokunmadan, Siri’yi açıp komutunu verebiliyor. Normalde bu iPhone’daki Home (Ana Menü) tuşuna parmağımızı birkaç saniye basılı tutularak gerçekleşiyor.

   Detaylı bilgi için :http://www.apple.com/ios/ios6/siri/

   Facebook Entegrasyonu

   Hatırlarsanız geçtiğimiz sene iOS 5 ile Twitter entegre olmuştu. Ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymadan, iOS 5 yüklü cihazlardan Twitter’a mesaj göndermek çok kolaylaşmıştı. Apple, Facebook ile yakın çalışarak benzer entegrasyonu iOS 6′ya da getirmiş. iOS 6′da Facebook entegrasyonu da, Twitter’da olduğu gibi Ayarlar menüsü altındaki Facebook seçeneği kullanılarak yapılıyor.   Facebook hesabımızla Ayarlar menüsü altından giriş yaptıktan sonra da, Kişiler ve Takvim için entegrasyon seçenekleri karşımıza çıkıyor. Eğer entegrasyonu açık bırakırsak, Facebook arkadaşlarımızın, fotoğrafları, telefon ve email bilgileri, Kişiler yani Rehberimiz’de çıkıyor. Benzer şekilde yine arkadaşlarımızın doğum tarihleri Takvim’imizde gösteriliyor.   Facebook entegrasyonu yaptıktan sonra da artık Facebook’a resim veya fotoğraf göndermek çok kolaylaşıyor. Fotoğraflar’dan herangi bir resmi seçip paylaşma seçeneğine tıkladığımızda da, karşımıza aşağıdaki gibi iOS 6′nın yeni paylaşma arayüzü çıkıyor. (Eski menülere göre bu yeni paylaşma arayüzü çok daha güzel olmuş :) ) Facebook’a tıkladığımızda da Twitter’daki gibi bir paylaşım ekranı açılıyor. Fakat Twitter’dan farklı olarak bu ekranın sağ alt köşesinde, resmimizin kimler tarafından görülebilir olacağını seçebileceğimiz bir seçenek bulunuyor. Örneğin standart olarak gelek “Friends” seçeneği ile paylaştığımız resimleri sadece arkadaşlarımız görebiliyor.
   iPad Saati

   iPad sahiplerinin gayet iyi bildiği gibi iPad’lerde iPhone’larda olduğu gibi standart olarak bir Saat/Alarm uygulaması bulunmuyor. Apple, iPad kullanıcılarından gelen talepleri dikkat almış olacak ki iOS 6 ile iPad’lere gayet şık bir saat eklemiş.   iPad’e yeni eklenen bu Saat uygulamasında da iPhone’daki gibi Dünya Saati, Alarm, Kronometre ve Sayaç özellikleri bulunuyor. Fakat Dünya Saatleri, iPhone’dan farklı olarak eklenen şehirlerin Hava Durumlarını da gösteriyor.
   Yeni Telefon Özellikleri

   Bildiğiniz gibi iPhone’un temel uygulamasının özellikleri oldukça sade ve kısıtlı. Ayrıca Apple, yazılım geliştiricilerin cihazın telefon özelliğine erişimine izin vermiyor. Bu yüzden de App Store’da telefonla ilgili bir uygulama yer almıyor. Bu yüzden de özellikle Telefon uygulaması konusunda çok talep ve şikayet oluyor.

   İşte Apple, iOS 6 ile sürümü ile birlikte Telefon uygulamasınının özellikle çağrı reddetme özelliklerini adam etmiş. Bu yeni sürümde artık bir çağrı geldiğinde karşımıza sadece “Reddet” veya “Cevapla” seçenekleri değil, bunların yanında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Mesaj ile Yanıtla” ve “Daha Sonra Anımsat” seçenekleri çıkıyor.   Bu sayede örneğin eğer önemli bir toplantıdaysak gelen çağrıyı bir mesajla reddedebiliyoruz, hem de ayrıca bir mesaj yazmamıza gerek kalmadan. Mesaj ile Yanıtla seçenekleri arasında “Özel” mesajlar bölümü olduğu için istersek klasik mesajlar dışında da kendi belirleyeceğimiz bir mesajın otomatik olarak arayan numaraya gönderilmesini sağlayabiliyoruz.   “Daha Sonra Anımsat” seçeneği ise hiç bir mesaj göndermeden sadece Anımsatıcılar uygulamasına bir kayıt atıyor. Bu kayıt seçilen seçeneğe göre zaman veya lokasyon bazlı olabiliyor. Bu sayede işimiz bitince bizi arayan numarayı geri aramamız gerektiğini unutmuyoruz.


   Rahatsız Etme

   iOS 6′da sanırım en çok beğenilecek yeniliklerden bir tanesi bu Rahatsız Etme özelliği olacak. Çünkü bu yazıda paylaştığımız gibi Apple, BlackList diye adlandırılan uygulamalara izin vermiyor. Fakat bu konudaki talebin yüksek olduğunu görmüş ki, iOS 6 ile bu konuya kendisi bir çözüm üretmiş :)

   Ayarlar menüsü altındaki “Rahatsız Etme” seçeneğini kapattığımızda da artık bizi arayanlara telefonumuz meşgulmüş gibi gözüküyor ama telefonumuz hiç çalmıyor. Sadece Cevapsız Çağrı kaydı oluşuyor. Bu sayede gecenin bir yarısında olur olmaz bir zamanda gelen mesaj, bildirim ve telefonlardan kurtulmuş oluyoruz.   Bu “Rahatsız Etme” özelliği de Bildirimler menüsü altından konfigüre edilebiliyor. Örneğin acil durumlar için, 3 dakika içinde iki defa arayan bir numaranın sesinin kapatılmamasını sağlayabiliyoruz.

   Ya da belli kişilere “Rahatsız Etme” özelliğinin hiç devreye girmemesini sağlayabiliyoruz. Ya da bu özelliğin gece saatleri gibi sadece belli saatlerde aktif olmasını sağlayabiliyoruz.


   FaceTime ve 3G

   Bildiğiniz gibi FaceTime, sadece Wi-Fi ile çalışan Apple’a has bir görüntülü görüşme servisiydi. Apple her nedense uzun bir süredir FaceTime’ın 3G, yani Hücresel Veri üzerinden çalışmasına izin vermiyordu. Bu da özellikle dışarıdayken FaceTime’ın kullanımını imkansız hale getiriyordu.

   Fakat iOS 6 ile birlikte artık 3G üzerinden de FaceTime görüşmesi yapabiliyoruz. iOS 6 yüklü iPhone 4S’imle gerçekten, 3G’den internete bağlıyken gelen FaceTime çağrılarına artık cevap verebiliyor ve konuşabiliyorum. Görüntü ve ses kalitesi de fena değil.

   Fakat 3G’den görüntülü görüşme yani FaceTime yapmanın en büyük handikapı data paketinin çabuk bitmesi. Yaptığım kaba bir ölçümle, 3G üzerinden yapılan 1 dakikalık FaceTime görüşmesinde gönderilen + alınan veri toplamının 3MB. civarında olduğunu tespit ettim. Bu nedenle 3G üzerinden yapılacak FaceTime görüşmelerini uzun tutmamakta fayda var. Ya da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar -> FaceTime menüsünden Hücresel Veri seçeneğini kapatmakta :)


   GÜNCELLEME (13 Haziran 2012): iOS 6′daki 3G üzerinden FaceTime özelliği, sadece iPhone 4S ve Yeni iPad’de olacakmış. Yazıyı hazırladığım sırada farketmemişim. iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad 2 eskisi gibi Wi-Fi üzerinden tabii ki FaceTime de yapmaya devam edecek.


   Gizlilik

   Geçtiğimiz aylarda bazı popüler uygulamaların, uygulamanın doğası gereği hiç ihtiyaç duymadığı halde Adres Defteri gibi bilgileri kullanıcılardan habersiz alıp, kendi sunucularında saklaması epey patırtı koparmıştı. Hatta sırf bu yüzden Amerikan Senatosu soruşturma başlatmıştı. Apple da senatoya bu konuda önleyici tedbirler alacağını bildirmişti.

   İşte bu önlemlerin parçası olarak iOS 6 ile Ayarlar menüsü altına Gizlilik isminde bir menü gelmiş. Bu menüden, özel hayatın gizliğini ihlal edebilecek temel bilgilere (Kişiler, Fotoğraflar, Takvim, Lokasyon, vs.) erişim sağlayan uygulamaların listesine ulaşabiliyoruz.

   Dilersek daha önce izin verdiğimiz uygulamaların izinlerini kaldırabiliyoruz. Tabii iOS 6 öncesindeki versiyonlarda Kişiler (Adres Defteri) ve Takvim’e erişim için izin istemek zorunda olmayan uygulamalar, iOS 6 ile birlikte lokasyonda olduğu gibi zorunlu olarak kullanıcıdan izin istiyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tek işi Adres Defterine erişim ve yedekleme olan My Contacts Backup isimli uygulama dahi ilk kullanımda kullanıcının onayını almak durumunda kalıyor.

   Bu sayede bizler, ana işi olmadığı halde alakasız bilgilerine erişmeye çalışan uygulamaları kolayca farkedebiliyor, ya da önceden izin verdiğimiz bir uygulamanın iznini kolayca kaldırabiliyoruz.

   iphoneturkey.biz 'den Sayın Mustafa TAN Bey'e çok çok tşk ederim. Kendisi çok beyefendi birisi. Yazıları aynen buraya aktarma konusunda gösterdiği anlayışa ve kişiliğindeki olgunluktan dolayı gerçekten çok çok teşekkür ederim.

   Ahmet©   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ   Donanımhaber Kullanıcılarının % Kaçı İphone 4 ünü Jb'li Kullanıyor İşte Cevabı.


   Oylamaya şu ana kadar toplam 617 İphone 4 kullanıcısı katılmıştır.

   Jb'li kullanıcı yüzdesi : 49% (304)
   Jb'siz kullanıcı yüzdesi : 51% (313)   Anket aktif olarak devam etmektedir bilgi;
   http://forum.donanimhaber.com/m_44962023/mpage_1/key_/tm.htm

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ

   İşte En Çok Taleb Edilen Bir Konu Daha; AKTİVATÖR KULLANIMI


   Aşağıdaki anlatım 78erhan78 Arkadaşımız tarafından yapılmıştır.


   Evet arkadaşlar öncelikle bu yazıyı hazırlamamdaki sebep aktivatörün kolaca kullanılması çoğu forumda alıntılar yapılmış ve sadece tek bir özellik üzerinden gösterilmiş.Bende size basitçe anlatmaya çalışacağım.Programın çoğu yeri Türkçe olduğundan sizde benim gibi kendi kendinize öğrenebilirsiniz.

   ilk adım benden:D

   Öncelikle Telefonumuz jb li olmak zorunda. Cydia' dan activator diye arattırırsanız programı bulup download edebilirsiniz ama sbsettingte yüklü olması lazım sanırım siz ilk önce telefona sbsettings kurun zaten onda otomatik olarak activator yükleniyor..Daha sonra geliyoruz kullanma kısmına..

   1-Program resimdede görüldiği gibi üst çubuğa saat başlangıç olmak kaydı ile sağa veya sola sürterek sbsetting i açabiliriz.Tabi aktivatör den bu ayar değiştirilebilir.
   Burada kısaca sbsettings dende bahsedeyim; kısayoldan 3g,şebeke,wifi,uçak modu vs açıp kapatabilirsiniz.Sbsettings in gerekli ayarlarını orada bulunan küçük more tuşundan yapabilirsiniz.


   2-Ayarlar ikonuna basıp buradan aktivatörü görüyoruz resimde görüldüğü gibi tıklıyoruz.


   3-Karşımıza
   •Daima
   •Masaüstündeyken
   •Uygulama içindeyken
   •Kilit ekranındayken

   Gibi menüler geliyor.Buradan bizim için önemli ayarların yapılacağı yerler Daima kısmı oluyor.Bu menülerden hangisine girersel girelim
   Ana Ekran tuşu-Durum çubuğu-Güş tuşu-Hareket algılayıcısı-ses tuşları-Kaydırmalı çubuklar vs gibi menüler gelicek.


   4-Burada size çift tıklama ile nasıl multitasking açılacağını göstereceğim.Yukarıda dediğim gibi daimayı tıkladıktan sonra aşağıda Durum Çubukları kısmına geliyoruz.
   Burada yapacağımız eylemin nasıl olacağını seçiyoruz çift tıkitek tık vs.Ben kendim çift tık seçtim.


   5-Gelen sayfada en aşağı ya doğru geldiğimizde Sistem Kontrollerini buluyoruz ve burdan resimde görüldüğü gibi multitasking i seçiyoruz.Artık ana ekranda saate çift tıkladığımızda arkaplanda çalışan multitasking uygulamalarını HOME tuşu kullanmadan görebileceğiz.Aklıma hemen sizin soracağınız soru geldi. Eee biz sadece home tuşu görevini nasıl yapıcaz oda çok basit yukarıda çift tık tek tık diyordu yine o şekilde gelip hangisi ile olmasını istiyorsak birini seçip Sistem kontrollerinden Ana ekran tuşunu seçiyoruz.Program türkçe olduğundan orada birçok ayar bulup onlara haraket atayabilirsiniz.Bende aşağı çek olarak Home tuşu ayarlı yani ana ekran tuşu.Çift tık olarakta multitasking.


   6-Aktivatörde daima da veya diğer bölümlerde aşağı doğru kaydırınca haraket algılayıcısı var buradanda telefonu kilitleme kilit açma gibi vs Sistem kontrollerden birini seçebilirsibiz.Şuan benim ki kapama tuşunda arama gelince sallıyorum sessize bidaha sallıyorum meşgule alıyor yani üsteki kapama tuşunun görevini sallamaya sallamış oluyoruz


   7-Yine daima veya diğer seçenekleri tıklayınca aşağıda ses tuşları mevcut.Buradanda istediğiniz tuşa istediğiniz ayarı atayabilirsiniz.


   8-Bu ss de örnek olsun buradan birini seçebilirsiniz ses için bende kilit açı tıklattım ( - ) tuşuna kısaca basılı tutu seçip.


   Yani işin aslı karıştırmaktan geçiyor.Unutmayın baştada söylediğim gibi daima seçeneği haricinde uygulama içindeyken kilit ekranı vs seçeneklerdende ayar yapmanız çok kolay menüler hep aynı yine bendede olacağı gibi uygulama içindeyken hareket algılayıcısı ana ekran tuşu seçili uygulamadan çıkması için.

   Aktivatörde çok ayar mevcut istediğiniz hareket istediğiniz app da ekleyebilirsiniz.
   Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım umarım faydalı olmuştur.


   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İşte En Çok Taleb Edilen Bir Konu Daha;
   Game Center, iPhone’daki oyunlara kullanıcılar açısından sosyal etkileşim ve rekabet getiren bir plaftorm. Yani App Store’daki herhangi bir oyun Game Center ile entegre olduğunda, aynı oyunu oynayan arkadaşlarımızla, duruma göre online, duruma göre de offline olarak yarışabiliyoruz.

   Game Center’ın en büyük özelliği ayrıca bir üyelik gerektirmemesi. App Store’dan uygulama indirmek için kullandığımız Apple ID’miz ile Game Center hesabımızı aktif hale getirebiliyoruz ve istediğimiz bir rumuzu (nick name) seçebiliyoruz.

   Game Center uygulamasının ana ekranında (“Ben”) toplam arkadaş, oyun ve başarı sayılarımız yer alıyor. Ayrıca bu ekranda durum (statü) mesajını değiştirebiliyor ve de hesap bilgimizi görüntüleyip/değiştirebiliyoruz.

   Game Center oyunlarımıza ait başarılarımızın detaylarına, ya da yeni Game Center oyunlarına da “Oyunlar” menüsünden ulaşıyoruz. Her bir oyunun detay ekranında da, o oyunla ilgili puanlarımız ve başarılarımız (achievements) yer alıyor.

   Oyunlar” menüsündeki “Game Center Oyunlarını Bul” seçeneğine tıkladığımızda da, App Store’daki Game Center entegrasyonu bulunan oyunlar bölümü açılıyor. Bu sayede istediğimiz oyunu seçip indirebiliyoruz. Bu oyunları çalıştırdığımız anda da, Game Center uygulamasında, o oyunlara ait istatistiklerimiz yer almaya başlıyor.

   Game Center’ın esas amacı, bu indirdiğimiz oyunlar aracılığı ile arkadaşlarımızla kapışmak olduğundan, “Arkadaşlar” menüsünden yeni arkadaşlar ekliyoruz. Yine aynı ekranda arkadaşlık davetlerini kabul ettiğimiz, ya da bizim gönderdiğimiz davetleri kabul etmiş arkadaşlarımızın listesi çıkıyor.

   Game Center Aktivasyonu

   Game Center’dan kısaca bahsettikten sonra da, henüz aktivasyon yaptırmamış iOS 4.1 kullanıcılarına da, adım adım bir seferlik yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

   1) Öncelikle ana sayfadaki Game Center uygulamasını çalıştırıyoruz. Eğer bildirim (push notification) şeklinde arkadaşlardan gelecek davet mesajlarını almak istiyorsak bildirim mesajlarına onay veriyoruz.

   2) İlk ekranda App Store’dan uygulama indirirken kullandığımız Apple ID ve şifremizi kullanarak Giriş Yap’ıyoruz.

   3) Ardından gelen ekranda ülke olarak Türkiye‘yi seçiyoruz. Burası önemli çünkü farklı ülkeler seçen arkadaşların biri birini görememe ihtimali var.

   4) Sonraki ekranda da doğum tarihimizi giriyoruz.

   5) Bir sonraki ekranda da Game Center Hüküm ve Koşullarını onaylamamız gerekiyor.

   6) En son ekranda da sonradan da değiştirebileceğimiz bir takma ad (rumuz) belirliyoruz. Arkadaşlarımız bizi hep bu isimle görüyor. Ayrıca aynı ekranda, arkadaşlarımızın davet gönderirken bizi kolayca bulabilmeleri için birden fazla mail adresi ekleyebiliyoruz.

   7) Bir önceki ekrandaki tüm mail adreslerine bir aktivasyon maili geliyor.

   Bu maildeki Şimdi Doğrula seçeneğine tıklayıp aktivasyon işlemini tamamladıktan sonra Game Center’ı aktif bir şekilde kullanmaya başlıyoruz.

   Forumda Game Center kullanan arkadaşlar topluluğunu öğrenmek, eklemek ve kayıt olmak için de bu forumu ziyaret edebilirsiniz

   http://forum.donanimhaber.com/m_43705801/mpage_1/key_/tm.htm

   y@s@r arkadaşımızın güzel bir organizasyonu var. Katılmanızı şiddetle öneririm.


   Katılan DH kullanıcıları;

   1-senarious (y@s@r) 
   2-iZNGn (DarkLea)
   3-antimon (lakenarr)
   4-Shift41 (Shift41)
   5-xemiq (adaq)
   6-generimo (drgenerimo)
   7-__BeRkAy__ (__BeRkAy__)
   8-cem_k12 (cem_k12)
   9-SCORPION17 (mrking)
   10-tahagg (tahago)
   11-Sylargray (Sylargray)
   12-pegameda ({PeGasuS})
   13-Hakan.Turan (Hakan.Turan)
   14-cemoandcemo (cemoandcemo)
   15-burusli (ıspanak)
   16-404 Error (Error 404)
   17-mcff (mcff)
   18-canlion70 (canlion70)
   19-AhmetEren (ergo93)
   20-ostik (BlackOssi55)
   21-id noyani4 (Karn-ı bahar)
   22-ThWffnSS (napolyon94)
   23-benidinle (kby)
   24-Saudalf (Saudalf)
   25-GooodJob (GooodJob)
   26-photoozgur (freesw)
   27-deagle100 (deagle100)
   28-rso1 (Ras0)
   29-Hook1903 (Hook1903)
   30-Blackeagle! (Blackeagle)
   31-nicholasmacceo (NiHilistt)
   32-NIGHT_GUARDIAN (nıghtguardian)
   33-ahaotex (ahaotex)
   34-GoldPunch-TR (GoldPunch)
   35-flayzeraynx (flayzeraynx)
   36-tahiry (kyle007)
   37-MURAT (Muratti1905)
   38-Kızıl Baron (Kızıl Baron)
   39-emrebozok (emrebozok)
   40-buckethead® (buckethead®)
   41-Extreme Victory (Extreme Victory)
   42-mertkutluk (soulmate)
   43-Marmara!i (Marmarali)
   44-fatih_h (fatih_h)
   45-The Catalyst (The Catalyst)
   46-Krandei (Krandei)
   47-Arananadam (Arananadam)
   48-BY_MERCURE (by_mercure)
   49-dreampowder (dreampowder)
   50-iFoxhound (foxhound)
   51-prooge (prooge)
   52-FoR2nE (frtn)
   53-generimo (drgenerimo)
   54-tranceaddict1903 (T®an©e Addi©T )
   55-kupa_xl (kupa_xl)
   56-Thathurts (Thathurts)
   57-e!<3sNm (dievas)
   58-KNN (KRML_KNN)
   59-sarolloyd (oguzcansarol)
   60-ahbob. (ahbob)
   61-ultraplayerx (PlayerX)
   62-mrhusnu (mrhusnu)
   63-_illegal_ (_illegal_)
   64-xjunex (junex)
   64-Nef'i (pilot23)
   65-e_capkan(e_capkan)
   66-HmZ_DH (HmZ)
   67-a.v.n.i (winsome)
   68-barkinos98 (gamblerbarbo)
   69-Reflexive (BgraGl)
   70-Mustafa TR (Martellos)
   71-racaerme (racaerme)
   72-Double 0 Se7en (Shapekaan)
   73-tayfuniper (Dicklers)
   74-uygarozdemir ( uygarozdemir )
   75-baranoncel (baranove203)
   76-senturk41 (senturk41)
   77-Max_Kolesne (Max_Kolesne)
   78-Mutebessim (Erasmus78)
   79-des0uza (des0uza)
   80-:MT35: (metintekin)
   81-Sam0_TR (Sam0)
   82-NIANG07 (Fenerbahçe SK)
   83-Kulspruta. (Kulspruta)
   84-AhmedKaymakcı (AhmedKaymakcı)
   85-Malâyani (Malâyani)
   86-enta2k (ayfonsever)
   87-ilkker (ilkker)
   88-rakkas79 (rakkas79)
   89-ilkbilir (ilkbilir)
   90-sonixTR (sonixTR)
   91-S0NK0Z - (SonKoz)
   92-hobapli (hobapli)
   93-Dr.Yunus (Ahmeteyup)
   94-Magellanqa (Mamun)
   95-Dh.PW ya da pw.apple@prowebhelp.org (PW)
   96-Weberas (Erman)
   97-jrjkr (jrjkr)
   98-Psycna (Psycna)
   99-boogeyman1905 (JasonNewsted)
   100-keteor (Charles Carmichael)
   101-furky86 (furky86)
   102-mbbatu (mbbatu)
   103-bilgehankalkan (bilgehankalkan)
   104-engndnz (crazyoa)
   105-brknsmnc (brknsmnc)
   106-borabalci (Poibra)
   107-Elleshar (ellesharr)
   108-Eyup007 (BluePage)
   109-Stheaven (Twelve)
   110-volcano2K (volcano2K)
   111-saredsa (saredsa)
   112-bycml (güneşlenenyarasa)
   113-Black_Tower (Black_Tower)
   114-DaRkHaSaN (Nam[A]sTe)
   115-TARIKYILDIZ (TarıkYıldız)
   116-Jlozde (Jlozde)
   117-Harbyden (HarByDen)
   118-_KADIRŞINAS_ (_KadirşinaS_)
   119-TherecRuiT89. (TheRecRuiT123)
   120-by_ecdad (by_ecdad)
   121-Kronokrator (Kronokrator)
   122-xxterry134xx (terry134)
   123-umutech (umutech)
   124-Mooqle (Mooqle)
   125-plt71 (plt123)
   126-KaanGoker (Kaan614)
   127-HAPPYSOLDIER (happysoldier)
   128-uuuuu5 (uuuuu5),,
   129-CFKanber (chupacabra)
   130-h-alrashid(h-alrashid),
   131-wolverinetr(angelus26)
   132-uygarozdemir (uygarozdemir)
   133-bur8k (bur8k)
   134-Mekselina (Katmir)
   135-louiedetan (louie)
   136-ahmetaky (Ahmet©)
   137-Konman4245. (Konman4245)
   138-baymavi (bluemoon)
   139-mersin27 (erdogan3333)
   140-VaScOtr (vasco1925)
   141-_KEJ_ (_kej_)
   142-ABDULLAHS (abdsev)
   143-iPhone3lack (PlayStation3lack)
   144-s3ck1n (eL1te)
   145-Nenmor (DarkNenmor)
   146-DURALİ (kamilkml)
   147-unspokenlies (unspoken35)
   148-losthell (losthell)
   149-sekobas (rds),
   150-yusufozgiray (yusufozgiray2)
   151-gopgop|dh| (gopgop)
   152-phantaso07 (Perseus1)
   153-tekke6161 (tekke6161)
   154-LEMONYAK (lemonyak)
   155-xaquilax (iztech)
   156-Mpula (Karmate)
   157-ulas35 (ulas3567)
   158-hazanoski (Hazan)
   159-~<ÖMER>~ (römercan)
   160-mr.day (mr.d@y)
   161-yLms (Yılmaz)
   162-treko91 (treko)
   163-Kobayawaka (Kobayawaka)
   164-OT_MARI (OT_MARİ)
   165-cwr7 (cwr)
   166-c7figo (l7figo)
   167-we are oscar mike (we are oscar mike)
   168-yepyepcool (yepyepcool)
   169-Agorani (Agoran)
   170-ecinar (htmn)
   171-slybzkrt (slybzkrt)
   172-ESRL (ahmetsirel)
   173-leonpariz (ALPEREN A.)
   174-anorexia (anorexia)
   175-faruk3307 (farukferiz)
   176-hasanburak (King_Arthur)
   177-Enchanteddd (Enchanteddd)
   178-VitoScalatte (VitoScalatte)
   179-YERER94 (YERER)
   180-JACKALM (melyurt)
   181-dkaraca (OnLiNe MaNaGeR)
   182-İnsomnia1792 (QuarDianN)
   183-VancouverHD (savinme)
   184-kangals (kangals)
   185-MURATDH ( MuRaT )
   186-kafirella (dj123)
   187-Rognoso (Rognoso)
   188-GencayA (GencayA)
   189-Escoteric (Kaan*)
   190-caddeci76 (parmalat)
   191-crazytrex (crazytrex)
   192-Lyrazed (Lyrazed)
   193-dddorukkk (dddorukkk)
   194-MURATSLS (msalism23)
   195-hazanoski (Hazan)
   196-nicamer (nicamer)
   197-1907 (1 9 0 7)
   198-anLhnTa (anLhnTa)
   199-myasin (yasinaslan)
   200-elcompany (elcompany)
   201-AVANT88 (MPS-55)
   202-cevdetay10 (cevdetay)
   203-aydın (sertay_a)
   204-vycvyc (vyc)
   205-gun/ay (gunay1987)
   206-OGE_KSK (xoge)
   207-AllForYouX (AllForYouX)
   208-oge_ksk (xoge)
   209-turkbaba (turkbaba17)
   210-gx2sekes (gx2sekes)
   211-ahmetgun(mr.d@y)
   212-hksdejavu (hksdejavu)
   213-ozzytozy (ozzytozy)
   214-leopard10 (leopard10)
   215-ltsmc (dream216)
   216-lord_danger (lord_danger)
   217-yunus569 (yunus569)
   218-tuncerny (tyavuz )
   219-Dante___ (vendetta___)
   220-TolgaBrandt (Jentin)
   221-Pyrotoxin (Pyrotoxin)
   222-caizen23 (Caizen)
   223-dsntmttr (spinoza17)
   224-Sinan192 (hitmachine16)
   225-g k h n (g k h n)
   226-.noname. (NoName.)
   227-ahbob23 (ahbob)
   228-koraykorkmaz (KorayKorkmaz)
   229-Kyokotsu (forsvinner)
   230-mrhusnu (mrhusnu)
   231-ReaLPoSSiBiLiTY (PoSSiBiLiTY)
   232-LFREEDOOML (OnlyOnePerson)
   233-ozzytozy (ozzytozy)
   234-clax22 (clax22)
   235-ondercok (ondercok)
   236-GoldPunch-TR (GoldPunch)
   237-furkanzkaya (furkanzkaya)
   238-gskayas( gskayas)
   239-Megaslaughter (Megaslaughter)
   240-tikincan (trane1)
   241-armitayf (armitayf)
   242-xxxbahoxxx (baho8282)
   243-OnLiNe MaNaGeR (OnLiNe MaNaGeR)
   244-ermanka26 (ermanka26)
   245-mycene (mycene)
   246-trknts (tarkanmlk)
   247-haldor61 (haldor)
   248-afterlife97 (afterlife97)
   249-metalistanbul (free.mirage)
   250-ciprix_x (ciprix_x)
   251-MuratSLS (DBeckham23)
   252-MasterBronze12 (MasterBronze12)
   253-HoratioTR (Evandro)
   254-Yigitcen (DH_Türk Rock)
   255-PRINCE6370 (prince6370)
   256-Quin2k (ZAGROSs)
   257-achillless (axen)
   258-AEC36 (A.E.C)
   259-berksus (berksus)
   260-cemig (dkcem)
   261-huusoo (huusoo)
   262-B-veritas (B-veritas)
   263-Aragonit (song_31)
   264-speroww (hakangs1905)
   265-REAPER34 (z.arikan)
   266-RDVN (CharismatiC)
   267-istanblue! (freemirage)
   268-TEKNO_MANIAK (hakankabaoglu)
   269-BERGX35 (BERGX)
   270-TEKNO_MANIAK (hakankabaoglu)
   271-memo9523 (memo95)
   272-ovarinli (ovarinli)
   273-s4m1c4n (s4m1c4n)
   274-sinergy_05 (sinergy_05)
   275-cheRnogod (cheRnogod)
   276- CoCoRiCo_ (drorbital)
   277-xman179 (xman79)
   278-TheBerkaay (Incubuss)
   279-Deneme27 (deneme012)
   280-ersanmartin (ersanmartini)
   281-talha0594(dh) (talha0594)
   282-rockerboyh (rockerboy-h)
   283-gxlyxl (goxelyuxel)
   284-LASTSHINOBI~DH (LastShinobi)
   285-serkanevreka (Evrekas)
   286-sametbaggio (sametbaggio)
   287-qokh4ns (diffriend)
   288-SymPhoney (SymPhoney)
   289-beoatar (beoatar)
   290-darkdevil39 (DarkDevil_)
   291-Fuego43 (Stromboli)
   292-Zirhoglu (nsagency)
   293-KaNaDaL (umut67_67)
   294-bhut_jolokia (bhutjolokia)
   295-SERKANKY (serkanky)
   296-hifly76 (korayme)
   297-NocheLuz (Faithléss)
   298-KaNaDaL (umut67_67)
   299-guranus (spywar)
   300-Kenj1Evo (f.e.a.r)
   301-CASUAL23 (srfgnr)
   302-rlyek (muhacir )
   303-skymoon_891_ (skymoon_891)
   304-KKURELI (marvelboy)
   305-app_man (picco_z)
   306-wanteds (farukdanis)
   307-cLaimAngeL_ (claimangel)
   308-berkaygz (Johnson22)
   309-MAKAVELI_TYLER (snpdgg)
   310-Emirburak23 (Ëmir)
   311-karakoyunn (karakoyunn)
   312-mkaya33 (mkykal)
   313-Biologisto (Biologisto)
   314-serekene (slayshot)
   315-argos00 (aygun00)
   316-The_uA (TheuA)
   317-evomania32 (Evomania)
   318-egomelo (egomelo)
   319-Colombo53 (Colombo53)
   320-sarsarhos (Film Bu Ya)
   321-FckTheSystem (Zendagi Migzara)
   322-nejatgalip (.:: NEJ@T ::.)
   323-TUNELAB (tunlab)
   324-gunesindostu (gunesindostu)
   325-ilker1905 (spooky1905)
   326-dmn17 (brs17)
   327-SahbazPower (sahbazpower42)
   328-BÜYÜK_ORKUN (orkunsema)
   329-SkylifeD (ControlYourDream)
   330-iSafarix (iSafari)
   331-METALPAPY (Awsful)
   332-fdogan77 (semsas77)
   333-RiXoNn (RiXoN)
   334-.WondercrafteR. (.WondercrafteR.)
   335-Fekology (ReaLKraL)
   336-TenSetz (TenSetz)
   337-OmerFarukKaya (speedy_gonzalez)
   338-CTNIDRIS (cedin)
   339-aydinozsoy (aydinozsoy)
   340-groyeuw (groyeuw)
   341-smemsa (smemsa)
   342-fishertr (imfisher)
   343-JoKeRgs136 (JoKeR184)
   344-CaRLoSuLo (CaRLoSuLo)
   345-doggancan (doggancan)
   346-agentburki (kobe_burak8)
   347-xJt23 (xsea)
   348-jurzaft (jurzaft)
   349-Felixfelicis45 (Felix Felicis)
   350-anilkq (anilkq)
   351- kerem.imo (stingwormhole)
   352-alaimsemaDH (strom)
   353-MarvenTR (TheMarven)
   354-chnuzun (SuspectT)
   355-skayalar (sami_gfb)
   356-u_ka_ (u_ka_)
   357-mehran smart (mehransmart)
   358-CLADOCERAN (cladoceran)
   359-bigglink (yula50)
   360-groyeuw (groyeuw)
   361-maxıcole (patapon_00)
   362-ekksl6 (ekksl6)
   363-fcb1907 (fbsk1907)
   634-DarkC1oud (DarkC1oud)
   364-romeoktay (romeoktay)
   365-bunicktamyirmibirharf (beytepeli06)
   367-entropiyhl (entropiyhl)
   368-MUHO! (muho1076)
   369-!MarimerA! (switel)
   370-orqun06 (orqun06)
   371-everybodyfool (LouisVuitton)
   372-cod635 (cod635)
   373-Enes Bugra (aries)
   374-Colombo53 (Colombo53)
   375-CeLL_maN (cell_man82)
   376-insomnia_ (QuarDianN)
   377-İstanbul_rap (istanbul_rap)
   378-imnotreal54 (Zımparasız Pinokyo)
   379-emredrmz (emredrmz)
   380-pro-sello (OzgunSelim)
   381-Delambert (Mr.Engineer)
   382-excimert (excimert)
   383-nayukan78 (berkhınho)
   384-gergerlee (gergerlee)
   385-cse08 (cse_08)
   386-CAPTMETEHAN (Captmetehan)
   387-OYUN BOZAN OYUNCU (kaanwert)
   388-by.Doctor (Fossa Olecrani)
   389-pw.apple@prowebhelp.org (PW)
   390-kozkir (kozkir)
   391-iea96 (iea96)
   392-mc_doki (mc_doki)
   393-xakav (serintuna)
   394-KKaracaoglu (Theogonia)
   395-gamyun92 (gamyun_92)
   396-Xrhn (orhanyg)
   397-Architecth61 (Architecth)
   398-clear_skies (clearskies)
   399-tttrem (1312K)
   400-_CoLoNeL_ (colonel_215)
   401-Runeforce (Runeforce)
   402-Ygt32 (DyingStar)
   403-gerigelenadam (sinekahve)
   404-TheGamerTurk (htfb97)
   405-Zsenucar (zts)
   406-komiksghost (komiks)
   407-TnTn12 (artun56)
   408-LEGOLASSAHIN (FTorres)
   409-oouzann (verrucomicrobia)
   410-DeepDark 31 (LitteBoy)
   411-hebelecam (DeePes)
   412-ARDACİCEK (ardacicek1234)
   413-doruktm (doruktm)
   414-uinold (tekelok)
   415-zetnakah (zetnakah)
   416-necro_philia (MortingenSitranze)
   417-axisheitan666 (axisheitan666)
   418-dumanistttt (lansta)
   419-cncnmovies (Albus Dumbledore)
   420-mucahidkarakus (Auto CAD)
   421-Chronicmaniac87 (chronicmaniac)
   422-4everSaqO (4everSaq0)
   423-mur4tson (muratsonnn)
   424-FurkanKose (Furkán)
   425-sofitx (sofitx)
   426-Keops18 (thecaliph16)
   427-mrrcaptain (mrrcaptain)
   428-emre_239 (emre_239)
   429-selvetarm (selvetarm)
   430-elfglc (elfglc)
   431-Egercek (EGercek)
   432-ilkerstore (ilkerstore)
   434-gencagaer (gencagaer)
   435-Mr.EM.Kvk-km-VK (Mustii22)
   436-=>mert<= (mert_42)
   437-SEYRUSEFER (seyrusefer)
   438-app_man (picco_z)
   439-DEAD31 (poison111)
   440-THEJUDGE_41 (theJuDGe_41)
   441-Caner-b (canerT.C)
   442-Dersamstagnachmittag (dersamstagnachmittag)
   443-E.Tommy (emre__21)
   444-TosaDiku (tolga_dilara)
   445-HAKAN ZEYBEK (hakan zeybek)
   446-hasannnnnnnn (mafiax)
   447-Niste10 (Niste)


   Sizde bu listeye dahil olmak istiyorsanız mutlaka ilgili başlığı ziyaret etmelisiniz.

   Game Center ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik bunlar. Eğer ayrıca bu konuyla sormak istedikleriniz olursa lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin.


   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İşte En Çok Taleb Edilen Bir Başka Konu Daha; Kredi Kartsız Apple ID Oluşturma


   Kredi Kartsız Apple ID alabilmek için aşağıdaki adımları aynen uygulamak gerekiyor.
   1) En Çok İndirilen Ücretsiz Uygulamalar” (Top Free Apps) listesinden her hangi bir uygulamaya tıklıyoruz. Bu nokta önemli çünkü kesinlikle ücretsiz (Free) bir uygulama seçip işleme başlamamız gerekiyor, aksi takdirde Kredi Kartı ekranında “None” seçeneği çıkmıyor.


   2)

   Free bir uygulamayı seçtikten sonra Create Account u tıklıyoruz


   3)

   Sonra karşımıza bu ekran geliyor buradan da Continue u tıklıyoruz


   4)

   Belirtilen yeri işaretleyip sonraki sayfaya geçiyoruz,


   5)

   Burada ilk kutucuğa mail adresimizi giriyoruz, sonrasında sıra şifreye geliyor ki burası önemli.
   Şifremiz minimum 8 haneli olacak ; içerisinde en az bir büyük harf ve bir rakam olacak.
   Örn; ahmeT999 gibi.
   Bir soru ve birde cevap seçip doğum tarihimizide girdikten sonra sonraki sayfaya geçiyoruz


   6)

   Burada none seçeneği yoksa belirtilen yere tıklayım Ülkeyi US yapıyoruz.


   7)

   US yaptık devam ediyoruz


   8)

   none seçeneğimiz çıktı. İşaretliyoruz kalanı resimde gördüğümüz gibi doldurup Continue u tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekrana da done dedik mi sadece mail adresimize gelen maili onaylamamız kalıyor.


   9)Mailimizi açıp apple den gelen maile bakıyoruz "Verify Now >" a tıklıyoruz karşımıza apple account sayfası çıkıyor mail adresimizi ve kayıt olurken girdiğimiz şifreyi yazıp tamamlıyoruz.

   Şimdi dilediğimiz gibi free uygularımızı indirebiliriz

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ

   İphone 4 IOS 4.3.3 İle Gelen Yenilikler


   Bu güncelleme, aşağıdakiler de dahil olmak üzere iOS kitle kaynaklı konum veri tabanı önbelleğinde değişiklikler içerir:

   - Önbellek büyüklüğünü azaltır
   - Artık önbelleği iTunes a yedeklemez
   - Konum Servisleri kapatıldığında önbelleği tamamen siler

   Bu yazılım güncellemeyle uyumlu ürünler:
   •iPhone 4 (GSM modeli)
   •iPhone 3GS
   •iPad 2
   •iPad
   •iPod touch (4. nesil)
   •iPod touch (3. nesil)   İphone 4 IOS 4.3.2 İle Gelen Yenilikler


   Bu güncelleme aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içerir:
   - FaceTime araması sırasında ara sıra boş veya donmuş video görünmesine neden olan bir sorunu giderir
   - Bazı uluslararası kullanıcıların iPad Wi-Fi + 3G üzerinde 3G ağlarına bağlanmalarını engelleyen bir sorunu giderir
   - En son güvenlik güncellemelerini içerir   İphone 4 IOS 4.3.1 İle Gelen Yenilikler   Bu güncelleme aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içerir:
   •iPod touchta (4. nesil) ara sıra karşılaşılan bir grafik bozukluğunu düzeltir
   •Bazı hücresel ağları etkinleştirmeyle veya onlara bağlanmayla ilgili hataları giderir
   •Bazı TVlerde Apple Digital AV adaptörünü kullanırken karşılaşılan görüntü titremesini düzeltir
   •Bazı kurumsal web servislerinde karşılaşılan kimlik doğrulamayla ilgili bir sorunu giderir   İphone 4 IOS 4.3 İle Gelen Yenilikler


   •Kişisel Erişim Noktası (Internet paylaşımı veri planına sahip bir iPhone 4 gerektirir)
   - iPhone 4′ün Hücresel Veri Bağlantısını en fazla 5 aygıtla paylaşma (en fazla 3 Wi-Fi, 3 Bluetooth ve 1 USB’’nin kombinasyonu)
   •iTunes Ev Paylaşımı
   - Bir Mac veya PC üzerindeki paylaşılan iTunes arşivinde bulunan müzikleri çalma, filmleri ve TV şovlarını oynatma (iTunes 10.2 gerektirir)
   • Yeni AirPlay özellikleri (4.2 yazılımını veya daha yenisini çalıştıran bir Apple TV (2. nesil) gerektirir)
   - Film Rulosu albümü de dahil olmak üzere Fotoğraflar uygulamasındaki videoları, iTunes önizlemelerini ve destekleyen üçüncü parti uygulamaları ve web sitelerini Apple TV’de oynatma
   • Apple Nitro JavaScript motoru ile daha hızlı Safari performansı
   • Apple Digital AV adaptörü kullanarak HD video çıkışı (iPhone 4, iPad, iPod touch (4. nesil))
   - Videolar uygulamasındaki, iPod uygulamasındaki, Fotoğraflar, YouTube, Safari, Keynote ve destekleyen üçüncü parti uygulamalardaki 720p HD videoları, HDMI ekranda görüntüleme
   • Yeni Ayarlar
   - Mesajlar da uyarının yinelenme sayısı ayarı
   - iPad'de ekran yönünü kilitlemek veya sesli bildirimlerin ve ses efektlerinin sesini kapatmak için yandaki anahtar ayarı
   - Bir parolanın gönderilmesini mümkün kılan duraklama da dahil olmak üzere tek dokunuşla konferans görüşmesi yapma
   - Hata düzeltmeleri


   Bu yazılım güncellemeyle uyumlu ürünler:
   • iPhone 4
   • iPhone 3GS
   • iPad
   Not: iPhone 3G sahipleri cihazlarına iOS 4.3′ü yükleyemiyorlar.


   İphone 4 IOS 4.2 İle Gelen Yenilikler   iOS 4.2 Yazılım Güncelleme

   Bu güncelleme aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler içerir:

   • AirPrint
   - E-postaları, fotoğrafları, web sayfalarını ve daha fazlasını doğrudan yerel kablosuz ağdaki AirPrint uyumlu yazıcılarda yazdırma
   • AirPlay
   - Videoları, müzikleri ve fotoğrafları Apple TV’de kablosuz olarak yayımlama
   - Müzikleri, AirPort Express de dahil olmak üzere AirPlay uyumlu hoparlörlerde ve alıcılarda kablosuz olarak yayımlama
   • FaceTime iyileştirmeleri
   - Sesle Denetim ile aramaları başlatma
   - SMS yazışmalarından aramaları başlatma
   - Bluetooth aksesuarları desteği
   • Safari’deki web sayfasında metin bulma
   • Notlar’da kullanılabilen yeni fontlar ayarı
   • Yeni SMS/MMS tonları ve kişiye göre özel SMS/MMS tonu ayarlayabilme
   • Kullanılabilecek daha fazla sınırlama (ebeveyn denetimi):
   - Hesap ayarları
   - Uygulama silme
   - Game Center arkadaşları
   - Konum ayarları
   • .ics dosyalarını Takvim’e aktarabilme
   • Aşağıdakiler de dahil olmak üzere hata düzeltmeleri:
   - 4. nesil iPod touch ile kaydedilen seslerde ara sıra karşılaşılan ses bozukluklarını giderir
   - Araç müzik setlerinde USB yoluyla ses çalmayı iyileştirir

   Bu yazılım güncellemeyle uyumlu ürünler:
   • iPhone 4
   • iPhone 3GS
   • iPhone 3G
   • iPod touch 2. nesil veya daha yenisi


   •Notlar uygulamasında artık üç adet farklı font kullanabiliyoruz. Chalkboard, Helvetica ve Marker Felt. (Daha fazla font olabilirmiş aslında…)

   •Yeniliklerden biri de iPhone SMS tonuna eklenen yeni sesler. 17 yeni melodi ile SMS tonunuzu değiştirebilirsiniz.

   •Find My iPhone
   Bu uygulama sayesinde, cihazınız kaybolursa internete bağlandığı anda yerini tespit edebileceksiniz. “Find My iPhone” uygulamasını yüklemek için =>tıklayınız<=


   •iPhone'de Düşey Yön Kilidi Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır

   Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 4.2 versiyonundan sonra iPad’lerin yanında bulunan düşey yön kilidi (orientation lock) düğmesi, aynı iPhone’larda olduğu gibi ses düğmesine dönüştü. Cihazın yan döndürüldüğünde ekranın dönmesini engelleyen bu seçenek, iPad kullanıcıları tarafından çok kullanılıyor. Bu değişiklikten habersiz kullanıcılar da bu aralar sık sık “Nereye gitti bizim düşey yön kilidi düğmesi” diye soruyorlar.

   Ben de iPhone’da çok fazla kullanılmayan ama iPad’de çok lazım olan bu seçeneğin, iOS4 sürümlerinde nasıl aktif hale getirileceğinden kısaca bahsedeyim istedim. Bu sayede iOS 3.x sürümlerinden iOS 4.2′ye yeni geçen kullanıcılar için kolaylık olmuş olur.

   Not: Multitasking desteği olmadığı için aşağıda bahsettiğimiz “Düşey Yön Kilidi” maalesef iPhone 3G’lerde çalışmamaktadır.

   1) iPhone’da Düşey Tuş Kilidini aktif hale getirmek için öncelikle cihazın “Home” tuşuna hızlıca iki defa tıklayıp, en son kullandığımız uygulamaların listelendiği multitasking menüsünü açmamız gerekiyor.

   Home tuşuna arka arkaya hızlıca tıklamayı başarabilirsek, aşağıdaki gibi multitasking menüsü açılıyor.


   2)Ardından bu menüyü sağa doğru kaydırarak, iPod veya o an aktif olan müzik uygulamasının kontrol paneline ulaşıyoruz.


   3)Bu yeni ekranın solunda da düşey tuş kilidi seçeneği yer alıyor.


   4)Bu seçeneğe tıklayarak, düşey yön kilidini aktif hale getirebiliyoruz.


   5)Bir de hazır yeri gelmişken fayda görüyorum. Düşey Yön Kilidi ekranını bir kere daha sağa kaydırdığımızda, bu sefer de ses kontrol seçeneği ekranı geliyor.   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ

   İphone 4 e müzik veya Video yükleme


   iTunes ile iphone 4 e müzik yüklemek için iPhone 4 müzik yüklemek bildiğimiz yöntemlerden biraz farklıdır. Bu işlemi yapabilmeniz için bilgisayarınızda iTunes programı yüklü olmalıdır.

   İphone 4 Müzik Yükleme İşlem Basamakları;

   1. iTunes programını bilgisayarınıza kurun
   2. iTunes programını çalıştırın.
   3. iPhone’ u bilgisayarınıza bağlayın. (versiyon yükseltme önerisini reddedin)
   4. iTunes programında sol üst bölümde bulunan butonlardan
   File / New Playlist butonuna tıklayınız.
   Böyleyece Playlist bölümüne yeni bir sekme eklemiş olursunuz. (Untitled Playlist adında. Dilersiniz oluşturduğunuz listenin adını değiştirebilirsiniz.)
   5. Bilgisayarınızda, müziklerin kayıtlı olduğu yeri açın. iPhone’a yüklemek istediğiniz müzikleri seçip oluşturduğunuz Playlist ‘in içine atın.
   6. iTunes programının üst orta bölümünde bulunan Music butonuna basın
   7. Sync music sekmesini işaretleyin. Selected Playlists sekmesini işaretleyin. Oluşturduğunuz Untitled Playlist sekmesini işaretleyin.
   8. iTunes Programının sağ alt bölümöünde bulunan Apply butonuna basınız.
   9. Ortada açılan uyarı için Erase and Sync butonuna basın
   10. Sağ alt bölümde bulunan Sync butonuna basın.

   Seçtiğiniz müzikleri iphone 4 e aktarmış oldunuz.

   İphone 4 Film Yükleme Anlatım

   İlk olarak iTunes’u indirip kurun ve çalıştırın.Arkadaşlar öncelikle iphone’a film atmabilmemiz için film formatının MP4 olması gerekir, Normal filmi nasıl mp4 yapacağım derseniz total converter gibi medya dosyalarını birbirine çeviren programlar kullanabilirsiniz.Altyazıda eklemek istiyorum derseniz Converter programından convert edeceğiniz filmin bulunduğu klasöre altyazıyıda atın.Daha sonra programdan gösterin genelde otomatik olarak görür ama değişik program kullanlar olabilir.
   Bunları yaptıkdan sonra sadece yapmanız gereken iTunes’u açıp filmi içine sürüklemeniz sonra Sync tuşuna basmanız.Sync Yapmadan önce “Automatically sync when this iphone is connected” Seçeneğinin tikli olmasına dikkat edin ve sürükleyip bırakıp üst satırdaki sync tuşuna basın.Başka bişi yok…

   Arkadaşlarımızdan Eklemeler;
   Gamlı Baykuş ;Telefonunda divx izlemek isteyenler ve daha da bir suru format destegi olan yazilimi oplayer i kullanabilirler. Altyazi dosyasi da desteklemektedir. Altyazilari acmasi icin altyazi isminin film adi ile tamamen ayni olmasi lazim. Ayarlarda altyaziyi iso 5 latin yapmaniz lazim yoksa Türkçe karakterlerde sorun yasarsiniz. Videoyu da programin icine atmaniz gerekmekte ituneste telefona gelin apps sekmesine gecin orada o player i secin size asagida o player kutucugu acacak oraya filmleri ve altyazi dosyalarini surukleyeceksiniz. Ayrica program tamamen multitask destekliyor video oynarken arkaya atarsaniz arkada calisiyor.ek olarak programin turkce destegi var ve programa sifre koymaniz mumkun Yani sifreyi girmeden videolari hic bir sekilde goremezsiniz/goremezler

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ   LİMERAİN JB+Ultrasnow old baseband Unlock+Tinniy umbrella iphone 4 baseband yükseltmeden Update;


   Arkadaşlar artık jb ile ilgili tüm sorularınızı da bu konuda paylaşabilirsiniz konu ile alakalı N-HakaN arkadaşımız bizzat bize yardımcı olacaktır. İster bu konuda sorularınızı ve bilgilerinizi yaplaşabilir istersenizde =>Buradan<= sorularınızı sorabilirsiniz. Herkese iyi forumlar dileriz..

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ   iPhone 4 (02.10.04 - 3.10.01 Baseband) 4.1 ve 4.2.1 Unlock bekleyenler

   Unlock için bekleyen arkadaşların bilgi paylaşımı platformu. Charles Carmichael Arkadaşımızın açtığı konuya birçok arkadaşımız eşlik ediyor. burcink Arkadaşımıza da paylaşımları ve yardımları için çok deşekkür ediyoruz. Gerekli paylaşımları hem bu foruma hemde yukarıda adı geçen forumda (=>Buradan<=) bulabilirsiniz.

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ   ***DH İphone 4 Fotoğraf ve Video galerisi***


   78erhan78 Arkadaşımızın açtığı ilgi gören, etkileyici konulardan biri daha. Donanımhaber Fotoğraf ve Video Galerisi.

   Herkes en mükkemmel fotoğraflarını bu forumda yayınlıyor. İphone 4 ün gerçekten fotoğfraflarda da bu kadar başarılı olduğunu kim tahmin etmiyordu ki?

   Eğer sizde iphone 4 ünüzle birbiriden güzel fotoğraf çekmeyi seviyorsanız =>Buradan<= foruma girip fotoğraflarınızı ve videolarınızı paylaşabilirsiniz.

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ   N.o.v.a. 2 Oyununu Bitirdik ve Finish Resimleri Eklendi


   Acısıyla tatlısıyla birçok günümüz beraber geçti. İlk zamanlar hiç olmayacak gibiydi. Birbirimize pek alışamamıştık. Ama sonra karıncadaki azim misali ve değerli arkadaşlarımında yardımı ile zoru başarmak kolaydan öte değildi..

   Finis resimlerini koyuyorum takılan varsa itina ile yardım ederiz

   Detaylar için =>Buraya<=

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ   Yurt içi iPhone 4 Alanlar - Alamayanlar -(Fiyat-Taksit-Bayi-Stok) bilgisi

   İphone 4 stok durumunu en güncel bu konuda takip edebilirsiniz. tgezer Arkadaşımızın açtığı konunun sonu gelmiyor hergün popüler konularda mevcuttur. Kısacası Donanım haber kullanıcıları teknolojiyi çok seviyor . Konuya =>Buradan<= ulaşabilirsiniz.

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   En Popüler Kaynaklar


   • cydia.iclarified.com
   • repo666.ultrasn0w.com
   • cydia.ikaynak.com
   • iphoneame.com/repo
   • cydia.hackulo.us
   • repo.hackyouriphone.org
   • cydia.xsellize.com
   • apt.iphone-storage.de
   • i.danstaface.net
   • repo.iphoneyardim.net
   • ispaziorepository.com
   • repo.insanelyi.com
   • ipa.iphoneyardım.net
   • cy.sosiphone.com
   • apt.thebigboss.org/repofiles
   • apt.modmyi.com
   • apt.saurik.com
   • sydia.zodttd.com/repo/cydia

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   ibooks a nasıl Türkçe kitap atarız?


   Ilk önce okumak istediginiz kitabin .pdf yada .doc formatini internetten bulun. Sonra bilgisayariniza calibre pro yu yükleyin. Calibre pro .pdf formatındaki veya .doc formatındaki kitapı size .epub formatına çevirecektir. Sonrada itunes üzerinden sync yaptıgınızda i books kitaplığında aktarılıyor sonrada istediğini zaman kitabınızı açıp okuyabilirsiniz.

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İphone 4 İçin Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları   S: iPhone ile siz birine mesaj gönderdikten sonra eğer 10 dk. geçmeden size cevap gelirse; gelen mesaja tarih/saat yazılmıyo,aynı $ekilde sizde 10 dk geçmeden cevap atarsanız yine iphone'da saat bildirilmiyor. Bende her attığım msj ın bilgilerini görmek istiyorum. Bunun için cydia da bir tool var mıdır?
   C: Bunun için cydia'dan indirilicek bir tool var ismi "markthatmessage".Bu tool apple'ın koyduğu gereksiz mesaj tarihi gösterilmesi kısıtlamalarını ortadan kaldırıyo ve butun gelen/giden mesajlarınızda tarih/saat gosteriyo.Normalde bildiğim kadarı ile ücretli olması lazım ama xsellize reposundan ücretsiz indirilebilir. (proxsima)

   S: İphone 4 ümüze mp3 leri nasıl zil sesi yaparız?
   C:http://audiko.net/ sitesine giriyoruz ve arama butonundan istediğimiz zil sesini buluyoruz veya istediğimiz mp3 ü upload ediyoruz. Yüklediğimiz mp3 ü veya beğendiğimiz müziği seçip
   => download for iphone
   => indirdiğiniz zil sesini itunes'ta sol taraftaki menüde yukarıda music kısmına sürükleyerek bırakın...
   => ardından itunes "DEVICES" menüsü altında sizin telefonunuzun simgesi var...
   kendi telefonunuza tıklayın...
   summary, applications, falan filan diye üst tarafta menü var...
   işte o menünün içindeki ringtones menüsünün altında sizin yeni attığınız ringtones görünecek...

   sync etmek istediklerinize tıklayın...
   sync edin...

   Şimdi telefonda zil sesleri kısmında özel adı altında zil sesine ulaşabilirsiniz
   Örnek bir zil sesi için;
   http://audiko.net/ringtone/Apaci+Zil+Sesi+-+Apaci+Melodi/Apaci+Zil+Sesi+-+Apaci+Melodi?ring=10737508

   S: Arama geldiğinde cevaplama tuşu bazen cevapla reddet tarzı bazende sadece cevapla olarak çıkıyor yani her zaman reddet kısmı çıkmıyor bunun nedeni nedir?
   C: Tuş kilidi aktif ise sadece cevapla çıkar. Eğer tuşlar kilitli değilse reddet ve cevapla seçeneklerinin ikiside çıkar. (zGr.)

   S : İTunes yedeklemeyi bilgisayarın hangi bölününe yapıyor?
   C :
   XP'de: C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adı\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup
   Vista'da: C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\Roaming\AppleComputer\MobileSync\Backup
   Windows 7'de: C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup
   Mac'te: ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/
   Klasör seçeneklerinde ,gizli klasörleri göster seçeneği aktif olmalı. (Sylargray)

   S : İphone 3g rehberini İphone 4 e aktarma
   C : Kullandıgınız operator hangisiyse iphone için olan yedekleme uygulamasını kurarak rehberi yedek alabilir daha sonra aynı uygulamayı yeni telefonunuza kurarak geri yükleme yapabilirsiniz.

   S : Yeni bir faturalı hat aldım yeni bir numara ile ama her arama sonrasında otomatik bir mesaj geliyor kartvizit yollamak istermisiniz diye. bunu nasıl kapatabilirim?
   C : Bu servis operatör tarafından ücretlendirilir. Kapatmak için Ayarlar=>Telefon=>Sim Uygulamaları=> Kartvizit => Servis Açık yazıyor tıkla üstüne kapanacak.


   S : Jb' li Oyunlarla Game Center den Multiplayer oynanıyor mu?
   C : Her türlü oynanıyor ama son sürüm olması lazım oyunun Game Center desteği için.

   S : Yurt Dışından alınan iPhone 4 Türkiyede çalışırmı?
   C: Evet.iPhone 4 bantlı bir cep telefonu ve 'hacklendikten' sonra (bakınız unlock işlemi) ülkemizdeki tüm operatörler (Turkcell,Avea,Vodafone) ile sorunsuzca çalışıyor.

   S : Benimde İphone 4'üm Oldu Ama Nasıl Aktivasyonu yapıcam?
   C : Aşağıdaki işlemi sıraıyla yapın.
   1- iTunes'u açın.
   2- Cihaza AT&T sim kartını veya operatörünüzün micro sim kartını takın
   3- Cihazı açın
   4- Acil arama ekranı gelince cihazı bilgisayara bağlayın
   5- iTunes otomatik olarak algılayıp aktivasyon işlemini yapacaktır

   S : iTunes kullanmaktan korkuyorum telefonumu update yapar diye?
   C : iTunes siz ona 'update' yap demediğiniz sürece update vb yapmaz.Hatta update et deseniz bile sorar size 'eminmisiniz vb' diye.Bu bağlamda yeni cihazınıza video,müzik,fotoğraf atmaktan yoksun kalmak istemiyorsanız bu programı kullanın.Ama yinede paranoya yapıyorsanız :
   bilgisayarınız internete bağlı olmasın.Böylece isteseniz dahi update yapamassınız.

   S : Ilk şarj için tüm gece telefonu şarjda bırakayımmı?
   C : Hayır.Eski teknolijiye sahip cihazlar/pil ler gibi böyle bir şey yapmanıza gerek yok.Pil göstergesi tam şarjli ibaresini gösterdikten sonra şarjdan çekebilirsiniz.

   S : iPhone da kac hoparlör var ?
   C : 1 (Cihazın sol altındaki yer hoparlör,sağ altındaki benzeri yer ise mikrofon içindir.Bazen bu görüntü cihazın çift hoparlöre sahip olduğu yanılgısını yaşatıyor)


   S : iPhone u USB üstünden şarj edebilirmiyim ?
   C : Evet.Beraberinde gelen sync kablosu ile Pc USB 2.0 girişi üzerinden şarj edebilirsiniz

   S : iPhone bir problem sonrasında 'dondu' (klitlendi/hiç bir aplikasyon cevap vermiyor)
   C : Sleep/wake butonu ile home butonuna basılı tutarak bekleyin cihaz kendini resetleyip yeniden başlatıcaktır.(En üstteki açıp kapama düğmesi ile alttaki yuvarlak home düğmesi)

   Not: 19.12.2010 Tarihinden itibaren cevap veren arkadaşların kullanıcı adları da yanında yazılacaktır. "(Ahmet©)" gibi.

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İTunes Yüklü Sürücüye Format Atmadan Önce Bilinmesi Gerekenler   Halen Türkçe olmamasına rağmen iPhone’la ilgili bir çok işlem için zorunlu olması nedeniye iTunes, bir çok kullanıcı için zaman zaman kabus olabiliyor. Özellikle de iTunes’un yüklü olduğu bilgisayarın hard disk’i formatlandığında ya da bilgisayarın başına bir iş geldiğinde

   Cihazımızı sürekli senkronize (sync) ettiğimiz bilgisayarın hard diski bir şekilde giderse (format, kaybolma, çalıntı, vs.), yeni bir diske/ bilgisayara tekrar iTunes kurabilir ve iPhone’umuzla senkorinize edebiliriz. Fakat eski disk dahi olsa format atılarak yeniden kurulmuş bir iTunes, ya da arkadaşımızın bilgisayarında eskiden beri var olan iTunes, cihazımız için yeni kabul edilir. Bu yüzden bizim için yeni bu iTunes’a geçtiğimizde yapmamız gereken bazı şeyler vardır:

   1) Authorize Computer. Kısaca iTunes’un kurulu olduğu işletim sisteminin yetkilendirilmesi olarak kabul edilen bu işlemi yapmadan, iPhone’umuza daha evvelden App Store’dan veya iTunes Store’dan yüklediğimiz şeyleri transfer edemeyiz.


   Apple bu authorize işlemini en fazla 5 ayrı bilgisayar için yapmamıza izin veriyor. Mevcut diskimizi formatlayıp sıfırdan bir işletim sistemi kurduğumuzda ya da bilgisayarımızda donanımsal değişiklik yaptığımızda yine de bir hakkımız gidiyor. Bu yüzden imkanımız olduğu sürece bir daha kullanmayacağımız (donanımsal değişiklik yapacağımız, satacağımız ya da formatlayacağımız) bilgisayarlarda önce Deauthorize Computer seçeneğine tıklayıp limitimizi hep 5′in altında tutmamız gerekiyor.

   Eğer bir şekilde 5 hakkımızı da kullanıp yine yeni bir iTunes’u yetkilendirmemiz gerekirse de Apple, yılda bir defa tüm yetkilendirmelerimizi sıfırlama imkanı veriyor. Bunun için de yeni kurduğumuz iTunes’a login olup bu linkteki yazının ilk maddesinde detaylı anlattığımız Account Info ekranından Deauthorize All seçeneğine tıklamamız gerekiyor.

   Bu konuda detaylı bilgi için:http://support.apple.com/kb/HT1420

   2) Transfer Purchases : iTunes’umuzu yetkilendirdikten sonra da iPhone’umuzu USB kablosu ile iTunes bağlıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi sol menüde çıkan iPhone simgesinin üzerine sağ tıklayarak Transfer Purchases seçeneğine tıklıyoruz.


   Cihazımızı iTunes ile senkronize (sync) etmeden evvel yapmamız gereken bu işlem sayesinde iPhone’umuzdaki App Store veya iTunes Store’dan satın aldığımız tüm ücretli ve ücretsiz uygulamalar, müzikler, vs. bilgisayarımıza aktarılmış oluyor.


   Tabii burada hemen bir noktayı açıklamakta fayda görüyorum. iPhone’dan sadece Apple’ın Store’larından yüklenen uygulamalar ve müzikler cihazımıza aktarılmış oluyor. Örneğin farklı kanallardan bilgisayarımıza indirip, iTunes üzerinden iPhone yüklediğimiz müzikler bu yöntemle geri aktarılamıyor
   Bu konuda detaylı bilgi için:http://support.apple.com/kb/HT1848

   Bu arada hard disklerini sık sık formatlatan Windows kullanıcıları eğer disklerini 2 bölüm (partition) olarak ayırtır ve işletim sistemini “C:\” bölümüne, iTunes’un dosyalarının yer aldığı Belgelerim (Documents & Settings) klasörünü de “D:\” bölümüne kurdurturlarsa çok rahat ederlerler. Çünkü format işlemi genelde sadece işletim sisteminin bulunduğu “C:\” bölümüne yapıldığı için, yeni iTunes kurulduğunda cihazınıza ait çoğu bilgiyi ayrıca birşey yapmanıza gerek kalmadan hazır olarak karşınızda bulacaksınız. Tabii yine Authorize Computer işlemini yapmak gerekecek.

   iPhone kullanıcılarının en çok sıkıntıya düştükleri anlardan bir tanesi de iTunes’larının yüklü olduğu bilgisayarın yenilenmesi veya formatlanması. iTunes ile iPhone kendi aralarında senkronizasyon (eşzamanlama) yöntemi ile bilgi/dosya aktarımı yaptığından, yeni formatlanmış ya da yeni alınmış bir bilgisayara yüklediğimiz iTunes ile ilk senkronizasyon biraz sıkıntılı olabiliyor.

   Bu yüzden özellikle bilgisayara format atmadan evvel ve sonra yapılması gerekenleri adım adım paylaşmaya çalıştık. Yazının sonunda da ilk başta adım adım fakat kısa bilgilerle anlattığımız kavramları da detaylandırdık.

   Yedekleme (Backup)
   1) Bilgisayarımızı yenilediğimizde iTunes’ta geri dönüşü en zahmetli dosyalar LIBRARY altındaki müziklerin, filmlerin, uygulamaların, vs. bulunduğu dosyalardır.

   Bu dosyalar çok büyük boyutlu olduğu için otomatik backup (yedek) sistemine dahil değildir. Apple, iPhone’dan yeni kurulan bir iTunes’a geri aktarıma (Transfer Purchases) , sadece Uygulamalar ve Müzik dosyaları için izin vermektedir. App Store’dan indirilen uygulamalar ve iTunes Store’dan indirilen müzikler için izin vermektedir. Ülkemizde müzikler iTunes Store’dan değil de başka kaynaklardan indirilerek iPhone’a atıldığı için bu yöntem pek bir işe yaramamaktadır.

   Bu yüzden eğer iTunes’un yüklü olduğu bilgisayara bağlı bir CD/DVD Writer var ise, iTunes’un backup özelliği kullanılarak tüm LIBRARY dosyaları daha sonra geri dönülmek (restore) üzere yedeklenebilir. (backup)

   File -> Library -> Back Up to Disc menü adımları izlenerek yapılan bu yedekleme, her ne kadar en garanti yöntem olsa da, çok fazla sayıda ve büyüklükte uygulamamız olduğunda, çok uzun sürmekte ve çok fazla boş DVD/CD harcanmasına neden olabilmektedir.

   2) Yukarıda bahsettiğimiz Transfer Purchases yöntemi ile iPhone’umuzdan uygulamaları, kolayca yeni kurduğumuz iTunes’a dönebildiğimizi açıklamıştık. Eğer bizim için uygulamaların yanında sadece müziklerimiz önemli ise aşağıdaki yöntem kullanılarak da yedekleme yapılabilir.

   iTunes’ta her hangi bir müzik dosyasını “Add to Library” yöntemi ile LIBRARY altına attığımızda gerçekte o dosyayı iTunes’un belirlediği bir yere kopyalamış olmayız. iTunes, bu dosyaların sadece referanslarını tutar. Dolayısıyla iTunes’a eklediğimiz tüm parçalar bilgisayarımızın disklerinde dağılmış bir şekilde bulunur. Bu da tüm müzik dosyalarının kolayca yedeklenmesini zorlaştırır.


   Fakat “Edit -> Preferences” menü adımından ayarlar ekranını açıp “Advanced” tabındaki

   * Keep iTunes Music folder organized = iTunes müzik klasörünü organize bir şekilde tut
   * Copy file to iTunes Music folder when adding to library = LIBRARY’e yeni bir şarkı eklediğinde, bu dosyayı iTunes müzik klasörüne kopyala

   seçeneklerini işaretleyip “OK” tuşuna tıklarsak, iTunes’taki tüm parçaların birer kopyası şarkıcı adı ve albüme göre derli toplu iTunes müzik klasörüne atılır. Böylelike bu klasörü harici bir diske veya DVD’ye kaydederek yedek almak çok kolaylaşır. Aynı şekilde tekrar yeni iTunes’a dönmek de çok kolay olacaktır.

   3) Yazının sonunda detaylı açıkladığımız iTunes konfigürasyon ve ayar bilgilerinin topluca bulunduğu “Apple Computer” klasörünü de yedeklemek faydalı olabilir. Fakat bu klasör içerisinde esas önemli olan klasör Adres Defteri, Resimler, vs. gibi kritik bilgilerin yedeklendiği Backup klasörüdür:

   Windows XP: \Documents and settings\(kullanıcı adı)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup
   Mac : ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/

   Bu yüzden Backup klasörünü arada bir başka bir diske yedeklemekte fayda vardır.

   4) Tüm yedekleme işlemlerimizi tamamladıktan sonra bilgisayarımızı formatlamadan (ya da başkasına vermeden) evvel yapmamız gereken son şey “Deauthorize Computer” işlemini yapmaktır.

   Yukarıda bahsettiğimiz şekillerden birini veya birkaçını seçip yedek aldıktan sonra bilgisayarımıza format atıp sıfırdan iTunes kurabiliriz.

   Yenileme (Restore)

   1) Yeni iTunes kurup iPhone’umuzu USB kablosu ile bağlandıktan sonra ilk olarak, “Authorize Computer” işlemini, ardından da Transfer Purchasses yöntemi ile cihazımızdaki App Store ve iTunes Store’dan indirdiğimiz dosyaları iTunes’a transfer ediyoruz.

   2) İkinci olarak da eğer Adres Defterini (Contacts) bilgisayarımızdaki Outlook, Windows Address Book, vs.’den bir tanesi ile sync ediyorsak “Merge” yöntemi ile tekrar bilgisayara aktarıyoruz. Bunun için de öncelikle sync ekranında Info tabına tıklıyoruz ve adres defterimizi sync edeceğimiz uygulamayı (Outlook, Windows Address Book, vs.) seçiyoruz ve SYNC düğmesine tıklıyoruz.

   Bu sefer karşımıza da aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi iki adet seçenek çıkıyor. Biz de bilgisayarımızdaki kişiler ile iPhone’daki kişileri birleştiren seçenek olan ‘Merge Info‘yu seçiyoruz. Ardından da cihazımızdaki kişiler bilgisayarımıza aktarılmış oluyor.


   Biz bu yazıyı hazırlarken yeni bir bilgisayara iTunes’un son versiyonunu kurduk ve 3.0 versiyonundaki iPhone’umuzun adres defterini Merge Info yöntemi ile sorunsuzca, içinde hiç kayıt olmayan Windows Address Book’a aktardık.

   Not: Çeşitli forumlarda, boş bir adres defterine aktarım yapıldığında iPhone’un rehberinin de uçtuğuna dair bazı yazılar gördüm, hatta bu yüzden bilgisayardaki rehber’e öylesine en az bir tane kayıt eklenmesini tavsiye ediyorlar. Açıkçası bizim böyle bir ihtiyacımız olmadı ve kendim böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Eğer siz yukarıda bizim tecrübe ettiğimiz bir durum veya ekran haricinde birşey ile karşılaşırsanız lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.

   Sanırım iTunes yedeklemesi ve formatlandıktan sonra yapılabilecekler ile ilgili paylaşacaklarımız şimdilik bu kadar yeterli olur. Zaten aşağıda ekstra bilgiler paylaştık. Sorularınız veya endişeleriniz olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

   iTunes Yedekleme Mekanizması

   iTunes, otomatik olarak yedeklediği Backup dosyası da dahil olmak üzere tüm konfigürasyon dosyalarını aşağıdaki klasörlerde saklıyor:

   Windows XP : \Documents and Settings\(kullanıcı adı)\Application Data\Apple Computer
   Windows Vista : \Users\(kullanıcı adı)\AppData\Roaming\Apple Computer

   C:\Documents and Settings\ahmet\Application Data\Apple Computer

   Örneğin Windows XP’mizi açarken kullandığımızın kullanıcının ismi ahmet ise ve “Document and Settings” klasörü C:\ sürücüsünde yüklü ise bu durumda iTunes’a ait temel dosyaların yer aldığı Apple Computer klasörünün adresi yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi oluyor.
   iTunes’un her senkronizasyonda otomatik olarak aldığı backup dosyasının da, Apple Computer altındaki MobileSync\Backup adresinde yer almasından dolayı bu klasör çok kritik oluyor.

   Bu yüzden her iPhone sahibinin Apple Computer klasörünü veya Backup klasörünü arada sırada harici bir diske kopyalamasında fayda görüyoruz. Bu sayede iPhone’umuz formatlandığında, çalındığında veya bozulduğunda elimizde yedek bilgilerimiz bulunuyor.

   Tabii Windows XP kullanıcılarının, yukarıdaki Application Data ve altındaki klasörleri görebilmesi ve başka bir ortama kopyalayabilmeleri için “Araçlar” menüsünden önce “Klasör Seçenekleri” ekranını açması,

   ardından da “Görünüm” tabından Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyip “Tamam” düğmesine tıklaması gerekiyor.

   Bundan sonra da tüm gizli dosyalar görünür oluyor. Kopyalama işimiz bittikten sonra da istersek, “Gizli dosya ve klasörleri gösterme” seçeneğini işaretleyerek klasörleri tekrar görünmez yapabiliyoruz.


   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İphone 4 İçin Çeşitli Konularda Yararlanmamız İçin Linkler


   Shsh kaydı nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır?

   İphone 4 için telefonu bedavaya getiren Programlar , Uygulamalar..

   İphone 4 jb ve Unlock yapılışı N-HakaN arkadaşımızın güncel desteğiyle..

   Donanımhaber kullanıcıları acaba İphone 4 ünü nasıl kullanıyor jb'li mi yoksa jb'siz mi? Öğrenmek için buraya

   İphone 4 bulamıyoruz ve Türkiye de nerede var merak ediyoruz. İşte en güncel bilgi burada

   ***DH İphone 4 Fotoğraf ve Video galerisi***

   iphone 4 için en iyi , güzel kılıf?
   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İphone 4 İçin En Beğenilen Güncel Oyunlar ve Oyun Videoları


   Real racing


   N.O.V.A


   Modern Combat: Sandstorm


   FIFA 11   Modern Combat 2 iPhone 4 Game (Full HD)


   Prince of Persia Gameplay iPhone HD


   James Cameron's Avatar


   IRON MAN 2


   Assassin's Creed


   HERO OF SPARTA 2


   Mirror's Edge™


   New Asphalt 5 with Retina Display & Gyroscope support


   Cut the rope


   Dungeon Hunter 2


   Defender Chronicles


   Solomon's Boneyard


   Splinter Cell


   Street Fighter 4


   Bubble Explode


   Monopoly


   FastBall 2


   Flight Control


   Angry Birds


   PES 2011   FAYJU BALL


   Dark Nebula   Glass Tower 2


   NBA Elite 11   Brothers in Arms 2


   Zen Bound


   iBomber Defense


   Smurfs’ Village (Şirinbaba ve Şirinler :)


   Dexter   Final Fantasy II   High Caliber Hunting by EA   Lord of the Rings Tower Defense   Buckaneer Blitz   iDracula


   (Katılımlarla beraber başka oyunlarda eklenecektir.)

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İphone 4 İçin Çeşitli Programlar İsimleri ve İşlevleri   3G Unrestrictor : Telefonuzu kandırmaya yarayan uygulama. Mesela facetime'ı 3G ile kullanabiliyorsunuz.(Dk başı 3MB kota yiyor). Yada youtube'dan videoları normal wifiden izlediğiniz kalitede izleyebiliyorsunuz.
   ABBYY BCR : Kamerasini kullanarak kartvizitteki tüm bilgileri rehbere ekleyen harika bir program.
   Activator : Tek bir hareketle istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz. Mesela masaüstünde cihazı sallayınca mesajları aç gibi.
   aNote (awesome note) : Arayüz olarak çok kaliteli bir başka not tutma uygulaması.
   AppShopper : Fiyatı düşen yada bedava olan uygulama ve oyunları buradan takip edebilirsiniz.
   Atm : Harita üzerinde nerede hangi bankamatik var onu gösterir.
   Auto3G : Telefonunuzu kullanmadığınızda otomatik olarak 3g'yi kapatıyor. Arka planda internete Edge'den devam ediyor. Pil tasarrufu için olmazsa olmaz.
   Avesome Note : Harika bir ajanda ve yapılacaklar uygulaması. Kesinlikle en iyisi...
   battery : Kalan pil ömrünü gösterir... Ayrıca kalan pil ömrü ile neleri ne kadar yapabileceğinizi... Örneğin 2 saat video 10 saat mp3 gibi.
   Biletix : Tüm biletler hakkında bilgi alabileceğiniz yararlı bir uygulama
   CNN Türk : Başarılı bir haber uygulaması daha
   Contact Sync :Turkcell yedek çıkmadan önce bu vardı, mantık aynı rehberinizi online yedekliyorsunuz,web sitesi falan oldukça kullanışlı.
   Deniz Otobüsü : Deniz otobüslerinin tüm saatlerini ve nerden nereye kaçta kalktığını gösteriyor )
   Dropbox : Resimlerinizi online saklayabilir, daha sonra bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
   Evernote : Not uygulaması, notlarınızı sunucularında saklayabilir pc ile senkronize edebilirsiniz.
   FastSnap : Kamera'da direk fotoğraf çekmek için ses tuşlarını kullanabiliyorsunuz. Normalde ters şekilde foroğraf çekmek resmen işkence.
   Five icon Dock : Alt sabit ikon (Dock) kısmına 5 ikon koyabiliyorsunuz.
   FlightBoard : bir yakınınızı havaalanından almaya mı gideceksiniz... Havaalanında beklemek istemiyormusunuz ... O zaman tam zamanlı uçuş bilgilerini gösteren FlightBoard a bakmadan gitmeyin...
   Forex : Borsa uygulamalarının kralı. Anlık borsa takibi ve alım satım yapılabilmekte.
   globeconvert : Tavsiye ediyorum... Belki şu ana kadar sadece 10 kez fln kullandım... Ama telefonda mevcut olduğunu bilmek harika... Tüm birimleri bir başka birime dönüştürüyor. Örneğin. 1 inch kaç cm ?
   GPS Tracker : Programı açıp arka planda tuttuğunuzda uygulamanın kendi sitesi üzerinden telefonunuzu haritada takip edebilirsiniz.
   Good Reader : Tüm platformlarda gördüğüm en iyi e-magazine(PDF),kitap/dergi vb okuyucu .Çok fonksiyonel&hızlı.Hem iPad hem'de iPhone da vazgeçilmez progrmalarımdan birisi . 0.99$ (Dergileri vb Alive download gibi sitelerden indirip direkt iTunes ile eşleştirebilirsiniz çok basit&hızlı
   IBB Trafik : İstanbulda trafik yoğunluğunu gösterir, kameralardan çekilmiş görüntülerle de görebilirsin
   iBear Money : Finans programı. Oldukça detaylı hazırlanmış bir program. Bütçenizi takip etmek için ideal.
   ibooks : Books'u appstoreden indirebilirsiniz, ücretsizdir. ibookstorede birçok yabancı yazarların bedava ekitaplarını okuyabilirsiniz. Türkçe henüz yok. **ibooks'a kendi pdf kitaplarınızı aktarabilirsiniz. **
   Istanbul : Tüm istanbuldaki gece gündüz nerde ne event var ne konser var onu gösteren application
   idrivelite : Kesinlikle her iphone'da olmalı ve tamamen ücretsiz... Programı kuruyorsunuz. Ve hesap açıyorsunuz kendinize. Ardından tüm telefon rehberinizi backup alıyorsunuz. İnternet ortamına sizin telefon rehberinizi kopyalıyor. Nereye giderseniz giin rehberiniz online sizin için duruyor... Ayrıca olası çalıntı veya benzeri olaylarda rehberinizi tekrar olduğu gibi telefona geri yükleyebiliyorsunuz. Çok hayat kurtardı :)
   Imdb : Sinema sevenlerin mutlaka iphone'unda bulunması gereken başka bir uygulama.
   İnfinifolders : Klasörlere 12 den fazla uygulama koyabiliyorsunuz.
   iPhone Delivery : Mesajlarda iletim raporu.
   iProtect : iPhone menüsündeki istediğiniz programa şifre koyabiliyorsunuz.
   iradyo : Nerdeyse tüm radyolar mevcut.
   Jaadu : Bence en iyi ve kullanışlı remote desktop programı.
   Kalorimetre : Neredeyse tüm gıdaların ve içeceklerin kalori miktarları yer alıyor. Tavsiye ederim.
   Let's meet : Bazen buluşma yerini bilmeyen birisine bu programla harita üzerinden göstererek mail atmak iyi olabiliyor.
   Light : iPhone 4 ün flaşını gerektiğinde el feneri gibi kullanmak için yapılmış küçük&bedava aplikasyon.
   Microsoft Dynamics CRM 4.0 : Firmalarında Microsoft CRM kullananlar için harika bir program daha...
   MoTv : 10-15 tane türk tv kanalı var.
   MSN Messenger : Pc'deki bağlantıyı kesmeden bağlanması hoşuma gidiyor.
   MultiCleaner : Activator sayesinde belirlediğiniz şekilde tek tuşla bütün açık tüm programları kapatabiliyorsunuz.
   MyWi : Telefonunuzu Access Point gibi kullanıp interneti wireless üzerinden etraftaki cihazlara dağıtabiliyorsunuz.
   NTV : En sevdiğim haber uygulaması
   Palringo : Başka bir messenger programı, live messnger, yahoo, gtalk, aol, jabber, facebook hepsini destekliyor
   Remote : Wifi üzerinden pc nizle bağlantı yapar ve bilgisayarınızın başına gitmeden itunes dan şarkı değiştirir ses açıp kaparsınız )
   SAPLAPP ERP : Sap'in ERP programını kullanan firmalar için... Diğer firmaların ERP çözümleri de var...
   Sbsettings : IPhone'nun kullanımını kolaylaştıran temel program. Activator sayesinde belirlediğiniz şekilde açılan menüden istediğiniz işlemi
   Scanner Pro : Dökümanlarınızı anında tarayarak mail atabilir veya çeşitli serverlara upload edebilirsiniz
   Shazam : Bunu artık herkes biliyor neredeyse, adını bulmak istediğiniz müziği dinletiyorsunuz o size ne olduğunu söylüyor :)
   Sim Manager : iPhone hafızasındaki kontakt listesini Sim kardınıza atmanızı sağlar
   Sinema Kurdu : tüm sinemalar tüm filmler ve iletişim bilgileri ile çok daha rahat oluyor bilgi almak ve rezervasyon yapmak )
   Skype : Bilgisayadan skypte olanlarla sesli konuşabiliyorsunuz. Umarım ilerde güncelleme ile görüntülüyüde destekler..
   Sleep cycle alarm clock : Sizi uykunuzun en zayıf yerinde ufacık bir sesle uyandırmayı garanti ediyor ve tüm uyku analizinizi yapıyo
   Stream to Me : Bilgisayarınızda ki filmleri oldukça kaliteli olarak ve altyazı desteği ile telefonunuzdan izleyebilirsiniz. Paylaşıma açmak için pc'nize serve to me uygulamasını sitesinden indirip kurmanız lazım.
   Speed test : İnternet hızını ölçüyor.
   Tomtom Turkey : iGo - Navigon hepsini kullandım uzun yolculuklarımda, en iyi sonucu Tomtom veriyor bana kalırsa.
   Touch mouse : Uygulama telefona yükleniyor... Resmi sitesinden'de bilgisayar için server kuruluyor... Ardından telefon ekranı fare oluyor... Film izlerken oturduğun yerden ses açma kapama için ideal... Klavye desteğide var :)
   Tureng Sozluk : tureng.com'un iphone uygulaması.
   Turkcell Pusula : Yakınınızdaki hastane eczane vb vb her şeyi gösteren yararlı bir application.
   TV Tracker : İzlediğim yabancı dizileri bu takvim üzerinden takip ediyorum, hangi dizi ne zaman başlayacak, bir sonra ki bölüm ne zaman öğreniyorsunuz.
   Twitterrific : Resmi twitter uygulamasından sonra en iyisi bu bence
   Vevo : Popüler müzik videolarını izleyebildiğim program.
   Vodafone Etrafımda : Etrafınızda ne var ne yok söylüyor... Muhteşem kesinlikle tavsiye ederim.
   Vodafone Taksi : Vodafone uygulaması olduğu halde herkes indrebiliyor. Size en yakın taksi durağını bulup arıyor. Ayrıca taksi metre sayesinde gideceğiniz mesafenin tutarını hesaplıyor.
   Winterboard : Tema için olmazsa olmaz.
   Yemeksepeti : Bilmeyen yoktur adı üzerinde :)
   Youtube 2 : Youtube'dan video indirebiliyorsunuz. (Belki jailbreaksız uygulama olabilir ama bunu gibi olamaz. Direk youtube uygulamasıyla bütünleşiyor)


   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   İphone 4 için En Çok Tercih ve Tavsiye Edilen Kılıflar


   iphone 4 Vapor Element Case

   Yine maknc Arkadaşımızın bizlere sunduğu güzel bir hizmet. maknc Diyor ki;

   Öncelikle belirtmek isterim getirdiğim ürünler kesinlikle orjial değildir fakat birebir orjinali ile aynı üründür Amerikada bir arkadaşım aracılığı ile 1.sınıf replika üründür... Detaylı açıklama ve sipariş için;
   http://forum.donanimhaber.com/m_47024072/mpage_1/f_/key_//tm.htm#47024072

   iphone 4 3M Renkli Yan Koruma Bantları

   Evet arkadaşlar iphone 4 lerimizi renklendirme zamanı dünyanın en kaliteli etiket markalarından olan 'in iphone 4 ler için ürettiği yeni stickerlar.

   iPhone 4 için renkli yan koruma bantları Sarı-Kırmızı-Mavi-Yeşil-Gold-BeyazMat Siyah-Parlak Siyah-Gri-Nikelaj

   STOK DURUMU : Tüm Renkler Stokta mevcut

   Ürünü DH'de Satın Alanlar

   78erhan78(2Adet) - economyst(4 Adet) - N-HakaN(2 Adet) - Ahmet©(1 Adet) - MPS-55(1 Adet) - emodinho(1 Adet) - hsngencer(2 Adet)

   Ürünü forumdan maknc Arkadaşımız satıyor iletişime geçmek için ==>BurayA<== Tıklayınız..

   iPhone 4 için Karbon Fiber koruma.

   Birçok kullanıcı tarafından kullanılıyor isimlerini yakın zamanda referans olarak eklicem. Ürünü ise forumda Sam0 arkadaşımız satıyor =>Buradan<= irtibata geçebilirsiniz.
   Forumda kullanan onlarca kişiden sadece beşi; hDundar,ZIKKIM, wardak, Elfendos, bedircan.


   Yakın zamanda başka tercih edilen popüler kılıflar ve kullanıcıları da eklenecektir.

   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ


   DETAYLI İNCELEME:

   Apple bu yıl da boş durmadı ve yepyeni bir iPhone ile karşımıza çıktı. Apple’ın dokunmatik ekranlı mucizesi iPhone şimdi marketlerdeki yerini aldı ve sunduğu yepyeni, etkileyici özellikler ile adeta rakiplerine meydan okuyor. Acaba iPhone 4 önceki nesillerde aradığımız, bu da olsa mükemmel olurdu dediğimiz tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor mu? Acaba böylesi bir ürün için yine yüklü bir yatırım yapmaya değer mi? Ya ilk bu tarz bir ürün almak isteyenler ne düşünüyor?

   Android, Windows Phone, Meego ve WebOS aygıtları da hızla rekabete katılırken iPhone’a böylesine ciddi bir yatırım yapmak ne derece mantıklı? Bu yazımızı okuduğunuzda tüm sorularınıza cevap bulacaksınız. Hazırsanız başlıyoruz…   Temel Özellikler

   Şebeke: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
   Boyutlar: 115.2 x 58.6 x 9.3 mm
   Ağırlık: 137 gram
   İşletim Sistemi: iOS 4
   İşlemci: 1 GHz Apple A4
   Ekran: 3.5 inç, Retina, kapasitif, dokunmatik, 16M renkli, 640 x 960 piksel
   Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksel, LED flaş, otofokus, 720p@30fps video kaydı ve görüntülü görüşmeler için ön kamera
   Bellek: 512 MB RAM, seçime bağlı 16 GB ve 32 GB dahili depolama, sınırsız rehber kaydı
   Mesajlar: SMS, MMS, Email, Push Email
   Küresel Veri Aktarımı: GPRS, EDGE, HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
   Yerel Veri Aktarımı: Bluetooth 2.1 + A2DP, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11b/g/n
   Müzik/Video: Video, ses oynatıcı, düzenleyici, 3.5 mm jak girişi
   Diğer: Multi-touch, ivme ve yakınlık sensörü, dijital pusula, siyah – beyaz renk seçenekleri, HTML tarayıcı, Google Maps, iBooks uygulaması, TV çıkışı
   Batarya: Li-Po 1420mAh
   Batarya Ömrü: (2G) 300 saat / (3G) 300 saate kadar bekleme, (2G) 14 saat / (3G) 7 saate kadar konuşma süresi ve 400 saate kadar müzik dineleme   Tasarım


   iPhone 4 ile ilgili en çok dikkat çeken nokta elbette tasarımı. Ön panelde tek cam ve tek düğme ile alıştığımız klasik tasarıma bağlı kalınmış olsa da, arka kapakta yansıtılan değişimler oldukça dikkat çekici. Standart kıvrımlı tasarım yerine flat görünümüne geçilmiş. Ürünün flat görünümü albenisini arttırıyor ve endüstriyel bir standarda ulaştırıyor.

   Akıllarda yer bulan konsepte göre sıradışı olan bu tasarım iPhone hayranları tarafından beğenilse de kavrama da yorucu olduğu da söylenebilir. Ekran boyutu sabit tutulmasına rağmen ürünün serinin önceki modellerine göre daha uzun olması bunun en büyük kanıtı. Yine de böylesine sıradışı bir tasarım için ufak tefek şeyleri göz ardı edebilirsiniz.

   Apple nasıl bir teknoloji kullandıysa, iPhone 4’ü 9.3 mm daha ince yapmayı başarmış. Dahili bileşenlerin minimal boyutlara getirilmesinde teknolojinin sınırsız nimetlerinden yararlanılmış. Aslında minimal boyuttaki ürünlerde sıkıntıların da baş göstermesi beklenilir. Ancak iPhone 4’deki tasarım bu olumsuzluğu da silecek türden bir tasarım. Ancak üründe inceliğe verilen önem, söz konusu ağırlık olunca adeta yoksayılmış. iPhone 4, iPhone 3GS’den 2 gram daha ağır; yani 137 gram.

   Bir üründe camın ağırlıkla kullanılması çarpma ve düşme gibi sorunlarda ekranın kırılması, çatlaması gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Ancak bu tür bir sorunu (başkalarından duymuş olsak da) şu ana kadar kullandığımız iPhone modellerinde henüz yaşamadık. Bu nedenle ön panelde ya da arka panelde tamamen camın kullanılmasına olumlu yaklaşıyoruz. Apple, deneme testlerinde camın sağlamlığını kanıtlamak için gövde gösterisi yapmaktan da kaçınmadı.

   Arka panelde de plastik yerine camın kullanılması, bilinenin aksine iPhone 4’ün daha uzun ömürlü olacağını gösteriyor. Çok dikkatli olmayan iPhone kullanıcılarının bile 3 yıllık telefonlarında tek bir çizik bile bulunmazken, iPhone 4’ün geleceğinin parlak olacağını düşünüyoruz.   Fiziksel Özellikler


   Ürünü nasıl taşıyacağı ve koruyacağı konusunda kaygısı olanlar Apple’ın hazırladığı özel kılıfları tercih edebilir. Apple ilk kez iPhone için bir kılıf üretiyor. Kılıf kullanarak ürününüzü bazı dış çevre faktörlerinden ve küçük çaptaki kazalardan koruyabilirsiniz. Kılıflar için kullanılan malzeme ise plastik paneller. Daha önce gördüğümüz ve şoka dayanıklı malzemenin Apple tarafından tercih edilmemesi ise düşündürücü bir konu.

   Apple’ın ürettiği bu yeni kılıfların iPhone 4’ü çepeçevre sarması ve eğimli görünüm kazandırması, ürünü çıplak taşımanın yerine korumaya olanak sağlaması tercih edilebilirliğini arttırıyor. Üstelik ürünü kılıfından çıkarmanıza gerek kalmadan rahatça kullanabiliyorsunuz. Ancak kılıflar ürünün minimalist görünümünü bozuyor ve ilk iPhone’larda yaşanılan kulaklık soketininin çok dar olması problemi ile karşılaşılıyor.

   Apple’ın neden şimdi koruyucu bir kılıf tercih ettiği müşterilerinin aklında soru işaretleri oluşturuyor. Acaba iPhone 4’te gizlemek istenilen bir sorun mu var? Biz yine de konuya pozitif anlamda bakmaya çalışacak ve Apple’ın basit ve şık bir tasarım ile ürününü korumak istediğini düşüneceğiz.

   Paslanmaz çelik malzemeden üretilen panelleri daha yakından incelediğimizde, boşlukların Apple tarzı olmadığını Steve Jobs’un da daha önce açıkladığı gibi farkediyoruz. Ancak, kullanılan malzeme telefonun etkisini adeta iki katına çıkarıyor ve farklı bir hava katıyor. Çelik plakada mobil şebeke sinyalleri, yerel kablosuz ağ ve bluetooth desteği için üç farklı bölüme yer verilerek şu ana kadar incelediğimiz en klas tasarımlardan birine imza atılmış.

   Normalde dahili olarak gelen antenlerin, telefonun dış paneline monte edilmesi sinyal gücünü arttırıyor. Böylece görüşmelerin yarıda kalması ile ilgili problemler önceki serilere göre daha az sayıda gerçekleşiyor. Ancak, Apple’ın zamanında farkına varamadığı ve kabusu olmaya aday büyük bir hatası var. Telefonu tutuş şekli. Aşağıdaki şekli incelediğinizde elinizle boşlukları kapatarak telefonu tuttuğunuzda ciddi şekilde anten sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Apple bunun sadece basit bir sorun olduğunu ve güncellemelerle giderilebileceğini belirtiyor. Ancak yine de tetikte olmak gerekiyor. Bazı kullanıcılardan bu sorunla ilgili bildirimler alsak da test ürününde bu sıkıntıyı yaşamadık. Bunuda belirtmekte fayda var. ( edit: Bu konunun abartıldığını düşünüyorum açıkcası)   Telefonun diğer bölümlerini incelediğimizde klasik iPhone izlerini görüyoruz. Üründe, ekranın hemen altında yer alan home düğmesi, bu kez iki farklı düğmeye atanan ses kontrolleri, sol kenarda yer alan ses kısma anahtarı, üst bölümdeki kilit düğmesi, alt bölümdeki dock bağlantısı ile hoparlör ve mikrofon bağlantıları yer alıyor.

   Tüm düğmeler ürünün genelinde olduğu gibi rahatlığı hissetmenizi sağlıyor ve düğmelere bastığınızda işleminiz ürün tarafından rahatça algılanıyor. Ses kısma düğmesinin boyutunun küçültülmesi ile ürünü cebinizde taşıdığınızda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ancak, ses kontrollerini kullanmak için düğmelere normalden biraz daha fazla basmanız gerekiyor.   SIM slotunda da bir değişiklik yapılmış. Önceleri üst panelde yer alan sim kart slotu şimdi ürünün sağ bölümüne taşınmış ve ayrıca micro SIM desteği sunulmuş. Sıkıntılı bir işlem olsa da normal sim kartlarınızı keserek bu micro SIM yuvasına sığdırabilir ve gerektiğinde de dönüştürücü adaptörler sayesinde normal SIM slotlarında kullanabilirsiniz. Apple’ın efsane haline gelen arttırılabilir depolama ve çıkarılabilir batarya sıkıntıları ise hala devam ediyor.   Görüşme Kalitesi ve Retina

   Normal mikrofona ek olarak eklenen ikinci mikrofon sayesinde Apple iPhone’a sonunda gürültü önleme özelliğini kazandırmış. Böylece sesiniz karşı tarafa çok net bir şekilde ulaşıyor. Testlerimizde, gürültü önleme özelliğinin başarımını oldukça yüksek bulduk. Kalabalık bir ortamda ya da araçta seyir halinde iken dış sesler görüşmenizi olumsuz etkilemiyor. iPhone kullanıcılarının ilk kez tanışacakları bir özellik olsa da piyasadaki diğer telefonların bir bölümünde var olan bu özellik ürün tercihiniz konusunda size yardımcı olabilir.

   Telefonun hoparlörünü incelediğimizde ise diğer iPhone’lardan farklı olmadığını görüyoruz. Video izleme ya da müzik dinleme sırasında hoparlör performansını mono ses kanalından dolayı beğenmeyebilirsiniz. Ancak ses çıkışının oldukça yüksek olması ve odanızda yatakta müzik dinlemeye uygun olması arkadaşlarınıza bir Youtube klibi gösterirken ya da görüşmelerinizde hoparlörü açtığınızda size yardımcı olacaktır. Bu arada kulaklığın da geliştirildiğini farkediyoruz. Tuhaf bulduğumuz nokta ise hoparlör ile mikrofonun yeni telefonda yerlerinin değiştirilmiş olması. Hoparlör şimdi sol kafeste yer alırken mikrofon sağ kafese taşınmış.

   iPhone’un bambaşka tasarımını tamamlayan bileşeni ise mükemmel ekranı. 960×640 piksel desteği sunan Retina ekran ile piksel yoğunluğu bir insanın gözünün fark edebileceğinden inç başına 326 piksel daha fazla. Apple bunu pazarlama faktörü olarak kullansa da yeni ekranın şu ana kadar gördüğümüz diğer ekranlardan daha keskin olduğunu ve bağımlılık yaratacağını söyleyebiliriz.
   Farkı farkettiniz diimi ?

   Sol tarafta iPhone 4‘ün görüntü kalitesini görürken, sağ tarafta iPhone 3GS‘in görüntü kalitesini görebiliyorsunuz.

   Apple kontrast oranını da dört katına çıkartarak resimlere daha fazla derinlik ve keskinlik kazandırmış. Görüntüleme açıları için olumsuz bir şey söylemek mümkün değil ve önceki nesillere göre eksiklikler giderilmiş. Bir mobil cihazda gördüğümüz en iyi LCD ekran ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

   Apple OLED görüntü teknolojisini kullanmadığından, OLED kullanan aygıtlarla karşılaştırma yapmak doğru olmayabilir. Ancak testlerimiz sırasında renklerin OLED ekranlarda aldığımız sonuçlara göre daha doğal olduğunu söylemekte yarar var. Bunda LCD panellerin yansıtmasız özelliklerinin etkili olduğunu biliyoruz. iPhone’un ekranını güneş ışığı altında çok net olarak görebilirsiniz. Ancak bunun için yansımaları görmezden gelmeniz gerekiyor. Önceki serilere göre ekran aktif olmadığında arkaplan daha da karanlık oluyor ve bu da küçük bir ayrıntı olsa da tasarımı farklılaştırıyor.


   Kamera & Facetime

   iPhone 3GS’de de gördüğümüz video ve otomatik odaklanma desteği kadar olmasa da iPhone 4’ün kamerasının da kayda değer bir yükseltme olduğunu söyleyebiliriz. LED flaş desteği de sunan 5 megapiksellik sensör ile piyasadaki diğer akıllı telefonlarda kullanılan standartlar yakalanmaya çalışılmış. Ancak, kamerada lens kalitesi, sensör boyutu, resim işleme, kullanım kolaylığı ve performans da önemli etkenler arasında yer alıyor.

   Apple konvansiyel sensörlere göre düşük ışıkta daha yüksek performans verecek bir sensör kullandığını iddia ediyor. Ayrıca fotografların daha detaylı çıkması ve renklerin canlılığı da dikkat çeken özellikler arasında. Denediğimiz çok sayıda ürünle kıyaslarsak kamera ortalamanın üzerinde bir performans veriyor. Fakat, mükemmel olmaktan çok uzak.

   iPhone’a fotograf çekme konusunda en büyük yardımı elbette kamera uygulaması yapıyor. Kullanım kolaylığı ile flaşı açmak kapamak ya da otomatik hale getirmek oldukça kolay. Fotograf galerisi, shutter ve modlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan simgeler ekranın alt bölümünde yer alırken flaş simgeleri sol üstte ve sağ da yer alıyor. Uygulamanın hızlı bir şekilde başlaması da anlık kareleri yakalamanızı kolaylaştırıyor. 10 saniye içinde 6 fotograf çekmek mümkün.


   Video modunda kullandığınızda uygulama yine başarılı bir performans sergiliyor. Ancak 720p video desteği sunan Sony Ericsson Vivaz ile kıyasladığımızda beklediğimiz performansdan uzak kaldığını görüyoruz. Telefon ekranında video güzel gözükse de HD desteği sunan bir monitörde veya televizyonda izlendiğinde kalite sabit kalmıyor. Ayrıca yüksek kontrastlı ortamlarda (örneğin günışığında) sıkıntı yaşanıyor.


   Hem video hem fotograf kalitesi çok mükemmel olmasa da iPhone 4’te başarım bir basamak daha yükseltilmiş. 3GS’de olduğu gibi temel video ve fotograf düzenleme işlevlerini iPhone 4’te de yerine getirebiliyorsunuz. Dilerseniz yaklaşık 3 Dolar’a satın alabileceğiniz bir video düzenleme uygulaması ile cep telefonunuzdan tüm videolarınızı en ince ayrıntısına kadar düzenleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz videoları ve fotografları daha sonra arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

   Fotograflarınızdan kısa klipler oluşturarak bunlara müzik veya ses kaydı ekleyebilirsiniz. Seçim yapabileceğiniz çok sayıda geçiş efekti, başlıklar ve foto efekti de ekleyebilirsiniz. Videolarınızla ilgili işlemler bittiğinde 360p, 480p veya 720p kalitesinde kaydederek Youtube’a ya da diğer video paylaşım platformlarına gönderebilirsiniz.

   Dilerseniz ön tanımlı beş temadan birini seçebilirsiniz. Böylece efektler şablonlar doğrultusunda otomatik olarak uygulanacaktır. Bizim favorimiz Travel (Seyahat) şablonu. Çünkü video kaydınıza otomatik olarak geo taglarını (lokasyon etiketlerini) , geçiş efektlerini ve giriş efektlerini ekliyor. Bu tür bir uygulamaya ödediğiniz ücretin karşılığını fazlasıyla alacağınızı düşünüyoruz.

   iPhone 4’deki video bulmacasının son parçası ise görüntülü görüşme uygulaması olan Facetime. Görüştüğünüz kişinin sizi mi yoksa telefonunuz ile odaklandığınız konumu mu görmesini istediğinizi ön veya arka kamerayı kullanarak tanımlayabiliyorsunuz. Görüntülü görüşme ile sesli görüşme arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Uygulamayı kullanmak son derece kolay ve yüksek kalitesi ile dikkat çekiyor. Hatta, video görüşmenin faydalarını dahi öğrenebiliriz. Ancak, şimdilik bu sadece iPhone 4’lerin kardeşliği gibi görünüyor ve Wi-Fi üzerinden çalışıyor. Dahası, ön yüzdeki kamerayı video görüşmelerinde kullanmanın çok da sağlıklı bir sonuç vermeyeceğini düşünüyoruz.


   Gyroscope, Bağlantı & Performans   iPhone 4’deki dahili özelliklerden bir diğeri de 3 eksenli gyroscope. Mevcut hızlandırıcılara bu 3 eksenligyroscopeta yer alan dokunuş, çevirme ve sapma algılarını da eklediğimizde toplamda 6 eksenli hareket tespiti elde ediliyor. Özellikle oyunlarda ve bazı uygulamalarda maksimum performans için oldukça başarılı bir yenilik. Ancak, şu ana kadar bu yenilikten faydalanan uygulamalarla tanışma fırsatı bulamadık. Yakın zamanda bu tarz uygulamaların da kullanıcılara sunulacağını düşünüyoruz.

   Kablosuz bağlantıda da iyileştirme yapılarak diğer modellerde sunulan standartlara ek olarak 802.11n Wi-Fi ve HSUPA alternatifleri sunulmuş. Wi-Fi’nin daha hızlı çalışmasının yanında stabilitenin de biraz daha arttığını görüyoruz. Hızlı transfer değerlerine ulaşılmasının ardından Apple’ın hala kablosuz ağ üzerinden senkronizasyona ve veri transferine izin vermemesi tartışılmaya başlandı.

   Ülkemizde uygulamaları ve dosyaları indirirken kullandığımız uygulamalarda Wi-Fi’den önce servis sağlayıcımızın uyguladığı kısıtlamalar daha ön planda yer alıyor. HSUPA da güzel bir yenilik, ancak hangi servis sağlayıcılarının bu desteği sunacağı henüz kesinlik kazanmadı. Bu nedenle bağlantı kalitesi konusunda mevcut iPhone’lara göre fazla bir avantaj beklememelisiniz.

   Bunca donanımsal yeniliğe ve iyileştirmeye rağmen Apple’ın pil ömrünü arttırması bizi şaşırtan başka bir konu oldu. 3G ağında 7 saat konuşma, 6 saat gezinme; kablosuz ağda 10 saat gezinme, 10 saat video izleme, 40 saat müzik dinleme ve 300 saat bekleme süreleri gerçekten etkileyici. iPhone 3GS ile kıyasladığımızda değerler oldukça farklı. İddiaları yeterince test etme fırsatımız olmadı ama iPhone 4 rakiplerine adeta meydan okuyor.

   Bizi düşündüren konu ürünün yoğun kullanımlarında pilin ne kadar dayanıklı olacağı.

   Ekrandaki piksellere daha fazla güç sağlamak için Apple iPhone 4’e hız kazandırmış. Bunu yaparken de iPad’de de kullanılan A4 işlemcisini tercih etmiş. Aynı hızda çalıştıkları konusunda henüz tam olarak bir iddiada bulunmak mümkün değil ancak, HD desteği gibi standart özellikleri sunduğunu söyleyebiliriz.

   Sonuç olarak telefonun ciddi anlamda 3GS’den daha hızlı çalıştığını ve önceki nesillere göre çok sayıda iyileştirme içerdiğini görüyoruz. Ancak iPad’den daha yavaş olduğunu gözlemledik. HTC Desire gibi 1 GHz Qualcomm işlemci kullanan cihazlara üstünlük sağlayacak kadar olmasa da uygulamalarda işlemlerinizi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan bir arabirim kullanılmış.

   Ekstra gücün uygulama performansını nasıl etkileyeceğini kestirmek oldukça güç. Apple kataloglarında yer alan sayısız uygulama ve oyun elbette iPhone’un önceki ürünleri ile çalışmak üzere programlandı. Bu nedenle yeni ürünü zorlayacak uygulamalara henüz bolca rastlamak mümkün olmayacak. Özellikle oyunlarda yeni ekranda büyük keyif aldığımızı söyleyebiliriz.

   Ürünün test sonuçları, karşılaştırması, batarya performansı, hoparlör performansı, Wi-Fi ve 3G kullanımı ile ilgili detaylı grafiksel tabloları yazının sonunda bulabilirsiniz.

   Ayrıca bizi diğer iPhone 4 incelemelerinden ayırması için Apple’ın geçtiğimiz ay yayınladığı mobil test yazılımı olan Geekbench 2′yi satın aldık ve iPhone 3GS ile iPhone 4′ü bu programla da test ettik.Bu testin sonucuda incelememizin sonunda.

   Şu ana kadar bahsettiğimiz bu kadar özelliğin nereden geldiğini öğrenmek ister misiniz? Aslında bundan daha önce bahsetmiştik. Apple’ın yeni nesil işletim sistemi iOS4 ile ilgili incelememizi geçtiğimiz günlerde Mobil Hat’ta yayınlamıştık. Ana başlıklar, çoklu görev desteği, iBooks ve uygulamaların organizasyonunu sağlayan yeni düzenlemeler idi.

   Eposta mesajlarınızı okumak için farklı hesaplar arasında dolanmak yerine tek bir hesap altından bu işlemleri gerçekleştirebilmek gerçekten işleri kolaylaştırıyor. Uygulamaları gruplandırarak da aradığınız uygulamaya çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. iPhone 4’ün en büyük iki kozu Multi-tasking ve iBooks uygulamaları.

   Yeni ekranı ile iPhone 4 e-kitapları okumak için kullanabileceğiniz en güzel mobil aygıtlardan biri olmaya aday. Boyutların hala kitap okumak için yeterince ideal olmadığını düşünsek de iPhone 4’de bu işi gerçekleştirmek gerçekten eşsiz bir deneyim olacak. İşin en güzel yanı ise, uygulamalarda olanın aksine bazı e-kitaplara ücret ödemeden sahip olabilme fırsatı.

   Açık uygulamaları yönetmek için Home düğmesine iki kez tıklamak belki de en iyi yöntem değil, bu yüzden Apple’ın bu işlev için farklı bir çözüm sunmasını bekliyoruz. Yine de işletim sisteminin genel olarak kolayca kullanılabilmesi bu küçük sorunu şimdilik yoksaymamızı sağlıyor.

   Sırada merakla beklediğiniz konu olan fiyat var. iPhone 4’ü tasarımından fiziksel ve yazılımsal özelliklerine kadar derinlemesine inceledikten sonra bakalım fiyatları nasıl? iPhone 4 Apple’dan ilk kez tamamen kilitsiz olarak satışa sunuluyor ve 16 GB’lık model için 499 Sterlin(TL olarak hesaplarsak 1200 TL civarı), 32GB’lık model için ise 599 Sterlin (TL olarak hesaplarsak 1500 TL civarı)’i gözden çıkarmanız gerekiyor

   Asıl sorun ise kontratlı fiyatlarda yaşanıyor. O2 yurtdışında en uygun fiyatları veren firma ve 18 aylık kontrat karşılığında iPhone 16 GB modelini yalnızca 179 Sterlin’e veriyor. Ürüne ödediğiniz fiyat ne kadar düşerse operatöre ödediğiniz aylık hizmet bedeli de o derece yüksek oluyor.

   Bu verdiğimiz fiyatlar tabi ki yurtdışı için geçerli.Ülkemizde ne kadara satılır şu an için bilinmez ama bazı kişiler yurtdışından getirmiş ve açık arttırma sitelerinden ortalama 1700 – 2000 TL arası satışa sunuyorlar.   Karşılaştırma:   iPhone 3GS ve iPhone 4 Karşılaştırma:


   iPhone 4................................................................... iPhone 3GS
   İşlemci Apple A4 1 GHz..................................................... 600MHz, Cortex-A8
   Ekran 3.5 inç IPS 960 x 640 piksel IPS 3.5 inç..................... 480 x 320 piksel, IPS yok
   Birinci Kamera (Arka) 5 megapixel LED flaş....................... 3 megapixel flaş yok
   İkinci Kamera (Ön)............................................................ VGA Yok
   Video Kaydı 720p@30fps................................................... VGA@30fps
   Şabeke Quadband GSM, quadband HSPA, HSDPU................. Quadband GSM, triband HSPA
   Wi-Fi 802.11b/g/n.............................................................. 802.11b/g
   Algılamalar İvme sensörü, Pusula, Gyroscope...................... İvme sensörü, Pusula
   Görüntülü Arama (Çift Taraflı) Var..................................... Yok
   SIM Standardı Micro SIM................................................... SIM
   Batarya Ömrü (3G) 7 saat / (2G) 14 saat konuşma.............. (3G) 5 saat / (2G) 12 saat konuşma
   Ağırlık 137 gram................................................................ 135 gram
   Boyutlar 115 .2 x 58.6 x 9.3mm.......................................... 115.5 x 62.1 x 12.3mm   Performans Testleri:

   Açıklamalar sonuç grafiklerinde yazmaktadır.

   Editörün Yorumu – Sonuç   iPhone 4 Apple’ın önceki ürünlerine göre gerçekten iyi bir yol aldığını gösteriyor. Bir dizüstü satın alırken özellikle pil ömrüne bakıyoruz. Aynısı akıllı telefonlar için de geçerli olmaya başladı. Çünkü bilgisayarlarda yapabildiğimiz şeyleri artık telefonlarımızda da yapabiliyoruz ve bu da daha fazla pil ömrü gereksinime işaret ediyor. Telefonu sürekli kullanmadıkça pil ömrünün sizi tatmin edeceğine inanıyoruz.

   Android kullanan rakipleri ile daha iyi rekabet edebilmek için Apple’da kazanın içine elini soktu ve bazı iyileştirmeler gerçekleştirdi. Kamera ve ekran kalitesi bugün birçok telefonda gördüğümüzden daha iyi, ancak en iyi değil.

   En çok merak edilen konulardan biri olan telefonu yükseltmeye değer mi sorusuna cevap olarak farklı ifadeler kullanılabilir. Eğer sabırsızsanız ve mevcut telefonunuz sizi daha ileriye götürmüyorsa denemeye değer. Ancak bir sonraki modelde çift işlemci kullanılacak olması sizi biraz daha beklemeye iten nedenler arasına girebilir. İşlemcide belki daha üst frekanslar kullanılabilirdi ancak pil ömrü düşünülerek bundan kaçınıldığını düşünüyoruz.

   512 MB RAM’in sürpriz olduğunu düşünüyoruz. Özellikle iPad’in şimdilik başaramadığı Multi-tasking özelliğini kullanırken bu belleğin avantajını hissedebilirsiniz.

   Son olarak eğer kontrat ile ürüne sahip olacaksanız operatörünüzün herhangi bir kısıtlama yapmadığından emin olun.


   İNCELEME ALINTI:http://www.mobilhat.com/apple-iphone-4-inceleme.html (Teşekkür ederiz)   Alt yazılı tanıtım videosu

   http://www.donanimhaber.com/Video.aspx?Id=1567

   Apple Ceo'su Steve Jobs' un Yaptığı Tanıtım Videosu
   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ

   İPHONE 4 NEREDE BULABİLİRSİNİZ?

   Şuan 28.11.2010 itibari ile iphone 4 ler vodafone cepshoplarda bulunmamaktadır.Ellerinde olanlarda numara taşıma karşılığı vermektedir ama genel anlamda vodafone dan iphone 4 bulmanız pek mümkün gözükmüyor.Türkcell de hemen hemen her bayisinde iphone 4 var ancak vodafone olsun türkcell olsun sadece kontratlı satış yapıyor.


   Şuan için alabileceğiniz taksitli veya peşin en uygun yer Genpa Telekominikasyom A.Ş. dir.

   Bu numarlaradan telefonunuzu isteyebilirsiniz ama daha önce Genpanın sitesinden iphone 4 ön sipariş formu doldurmanız gerekmektedir.

   Form:http://www.genpatech.com/_iPhone_4&selected=9~0

   0212 359 05 14 Genpa Mehtap hanım

   0212 359 0 359 Genpanın kendi numarası oradan Mehtap hanım ile görüşmeyi talep edin veya Esra hanım.

   veya internette bazı alışveriş siteleri gg ve sahibinden.com dan kendinize telefonu temin edebilirsiniz.   İPHONE 4 Mobil Hat Kampanyaları
   VODAFON KONTRATLI FİYATLARINI AÇIKLADI:

   Hali hazırda Cep Avantaj ve İş Ortağım tariflerinden yararlananlar içinse farklı paketler hazırlanmış. Eğer Cep Avantaj veya İş Ortağım tarifelerinden birini kullanıyorsanız ek internet paketi üyeliğiyle iPhone 4 sahibi olabiliyorsunuz.

   Dünya mobil iletişim devi Vodafone, Türkiye'de merakla beklenen iPhone 4'ü, global gücünün getirdiği fark ve ayrıcalıklarla 24 Eylül'den itibaren satışa sundu. iPhone 4, tüm Türkiye genelinde Vodafone Cep Merkezleri'nden ön ödemesiz aylık 65 TL'den başlayan fiyatlarla ve ayrıcalıklı servislerle satın alınabiliyor.

   23 Eylül 2010, İstanbul ' Vodafone, tüm zamanların en iyi cep telefonu olarak tanıtılan iPhone 4'ü, 24 Eylül'de kullanıcılarıyla buluşturdu. Vodafone, taşıdığı yeni özellikler sayesinde çoğu kişinin sabırsızlıkla beklediği iPhone 4'ü, çok uygun tarife ve hizmet seçenekleriyle müşterilerinin beğenisine sundu. Telefonlarını Vodafone Cep Merkezleri'nden aylık 65 TL'den başlayan fiyatlar ile alan iPhone 4 meraklıları, Vodafone'un sunduğu avantajlarla eşsiz bir iPhone 4 deneyimi yaşayacak.
   Vodafone Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Gökhan Öğüt, "Teknoloji meraklıları uzun zamandan beri iPhone 4'ün Türkiye'ye gelmesini sabırsızlıkla bekliyorlardı. iPhone 4'ü mobil iletişim lideri Vodafone'un ayrıcalıklı hizmetleriyle tüketicilerimizle buluşturmak için çok önceden çalışmalarımıza başladık. Bugün, iPhone 4'ü, Vodafone farkıyla Türkiye'de kullanıcılarımızla buluşturmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye'nin tek uluslararası operatörü olarak, global gücümüz, müşteri odaklı yaklaşımımız bizi diğer operatörlerden farklılaştıran en belirgin özelliklerimiz' dedi.

   Turkcell, IPhone 4’ü müşterilerine ek bir ücret ödemeden, aylık 95TL’den başlayan ödemelerle kontratlı olarak sunuyor. Üstelik farklı ihtiyaçlara yönelik paket seçeneklerinin içinde dakikalarca konuşma, SMS ve mobil internet avantajları da yer alıyor.

   Turkcell Bireysel İş Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, Apple ile yine başarılı bir işbirliğine imza atmış olmaktan dolayı mutlu olduklarını ve yeni nesil iPhone'un iletişim kültürünü bir üst seviyeye taşıyacağını belirterek, "Bugüne dek 300 binden fazla iPhone'u Turkcell farkıyla müşterilerimize ulaştırdık" dedi.

   MİNİ PAKET 95 TL (24 AY): Haftada 2 gün bedava Turkcell'lilerle konuşma mesajlaşma+aylık 1GB internet. (32 GB için 105 TLx24 ay)

   KÜÇÜK PAKET 119 TL (24 AY): Her yöne 150 dakika+150 SMS ve 4GB internet. (32 GB için 129 TL)

   ORTA PAKET 155 TL (24 AY) : Her yöne 500 dakika+500 SMS ve 4G internet (32 GB için 169 TL) l

   BÜYÜK PAKET 185 TL (24 AY): Her yöne 1000 dakika+Turkcell'lilerle 5000 dakika+3000 SMS ve 4GB internet. (32 GB için 199 TL)

   KONTRATSIZ ALIM: 16 GB için peşin fiyat KDV dahil 805 euro, 2 gün bedava konuşma.


   ₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒₒ

   imzalarımız tamam arkadaşlar herkes kullanabilir.

   İMZA1


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........   [center][image]http://store.donanimhaber.com/e7/59/55/e7595560b1d94efd23b4be847b9ea763.png[/image][center] 
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]
   İMZA 2


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/2e/83/f1/2e83f10166a09fbe866509b358ba9a8a.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]


   İMZA 3


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/ef/60/2d/ef602d1e2fd7b128e8b4db4068df7e74.jpg[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]
   İMZA 4


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/35/19/7c/35197c708740998b4ee3831be7b8ddcd.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]
   İMZA 5


   ◄★ IPHONE 4 | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/70/23/33/70233360219f5094a5c2e624751da2dd.jpg[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   İMZA6


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/65/eb/57/65eb57ca084ad6dd597e7fba6beb71f9.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]   İMZA7


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/ce/07/57/ce075714b816f3d78cdd28b5d8ddad15.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]   İMZA 8


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/01/0b/8a/010b8abe14310770a39c4e6da76b0ae7.jpg[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]


   İMZA 9


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/b4/8e/d1/b48ed15aef8aba72774f167d2cbdb977.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]
   İMZA 10


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/fd/40/a5/fd40a529c65257c8a5822bd5abdb0eab.jpg[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]
   İMZA 11


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/a7/85/5e/a7855ec25fb21bdb51b6dde5375365f1.jpg[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   İMZA 12


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/7a/f4/6f/7af46f816127422d725b790dc8b4d081.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   İMZA 13


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/2a/00/31/2a0031e3405355b836ac88e7c067698d.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   İMZA 14


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/2b/b2/f5/2bb2f5be8700372ad4ab0000298ddba7.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   İMZA 15


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/a3/7d/68/a37d681b5e8cc927cdf4ccf78b0b5b12.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   İMZA 16


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/ec/50/b2/ec50b247630fc31eb82ae477468781a5.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   İMZA 17


   ◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►
   iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........

    
   [center][image]http://store.donanimhaber.com/6e/80/35/6e803561278e88b76a2c4464a2d1a821.png[/image][center]
   [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_36914223/mpage_1/f_/key_//tm.htm#36914223][size=1][color=#FF3300]◄★ IPHONE 4 - 4S | Ana Başlık, Oyun, Program, SSS, Destek, Sürekli Güncel ★►[/color]
   [color=#009900]iPhone4 16GB 4.1 | Gamecenter: .........[/color][/size]
   [/link][center]

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmet© -- 5 Ağustos 2012; 14:00:23 >   |
   |
   _____________________________

  • Emekli Admin
   5755 Mesaj
   08 Ocak 2010 03:10:02
   Daha birşey söylemek için çok erken, ama şu kısmı anlamadım.


   quote:

   Orijinalden alıntı: dh_experience

   Şimdi IPhone 4g ile gelen yeni özelliklere bakalım...... (alıntı)
   - Video kaydı
   - 32 gb kapasite
   - 3G Data Hızı
   - True GPS
   Bu özellikler zaten 3gs ile birlikte geldi
   |
   |
   _____________________________


   Nikon D7000 / Tamron 17-50 f2.8 / Nikkor 50mm f1.8D / Nikkor 55-200 VR
   flickr / Instagram / Steam
  • Yarbay
   2617 Mesaj
   08 Ocak 2010 03:15:43
   quote:

   Orijinalden alıntı: sylargray

   Daha birşey söylemek için çok erken, ama şu kısmı anlamadım.   Alıntıları Göster   Bu özellikler zaten 3gs ile birlikte geldi   min 32, max 64 gb
   3g ?
   gps iyileştirme.
   |
   |
   _____________________________

   Kurtlar sırtlanlarla yol arkadaşlığı yapmaz ...
  • Yarbay
   2521 Mesaj
   08 Ocak 2010 03:53:03
   bu resim daha öncede çıkmıştı fake idi..kesin bilgiler ise chip.com.tr'de söylediklerine göre 5mpx camera ve ekran çözünürlüğü artıyormuş (bunları ben söylemiom chip söliyo)
   |
   |
   _____________________________

   Intel Core i5 6600K / Asus Z170 Pro Gamer / Asus 8GB R9 390 512-bit DirectCU III / Kingston HyperX Fury 2*8GB DDR-4 2400Mhz / Samsung EVO 850 250 GB / Corsair Obsidian 450d
  • Yarbay
   2617 Mesaj
   08 Ocak 2010 04:26:08
   quote:

   Orijinalden alıntı: wosswoss

   bu resim daha öncede çıkmıştı fake idi..kesin bilgiler ise chip.com.tr'de söylediklerine göre 5mpx camera ve ekran çözünürlüğü artıyormuş (bunları ben söylemiom chip söliyo)   resim öylesine,

   chip deki haberide ilave ettim
   |
   |
   _____________________________

   Kurtlar sırtlanlarla yol arkadaşlığı yapmaz ...
  • Yüzbaşı
   953 Mesaj
   08 Ocak 2010 04:47:35
   Bence tasarım değişmez, renk malzeme felan değişebilir ama boyutlar aynı kalır. Ekran tipi değişebilir(bknz 3G ipod %50 daha performanslı) fakat çözünürlük değişmez. 64 gb allahın emri zaten. Pilin çıkarılabileceğini sanmıyorum. Önde kamera olabilir. Birde obje tanıma desteği gelebilir.. Ayrıca bu özellikler 3.nesil iphone'lar içindi sanırsam..
   |
   |
   _____________________________

   Opel | Astra 1.4t | 2014 | Sport
  • Yüzbaşı
   731 Mesaj
   08 Ocak 2010 06:31:00
   4G nin bu olduğuna inanmıyorum ama eğer buysa elimde 3GS daha da kıymetlenecek gibi görünüyor
   |
   |
  • Yüzbaşı
   625 Mesaj
   08 Ocak 2010 08:55:35
   Tasarim bencede degismez   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
  • Yüzbaşı
   762 Mesaj
   08 Ocak 2010 10:12:44
   Bi kere resimdeki tasarım klasik apple çizgisinin tamamen dışında, bu bile resmin fake olduğunu açıkça gösteriyor. Bence apple ön tarafı ve menü görünümünü değiştirmeden belki 2G'den 3G'ye geçişte yaptığı gibi arka tarafı değiştirebilir. Daha büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum.. Benim 4G iphone'dan beklediğim ise sadece multitasking ve daha uzun şarj süresi.. Sanırım şu an benim kendi iphone'umda hissettiğim tek eksikler bunlar..
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3077 Mesaj
   08 Ocak 2010 10:34:51
   Bi durun 26 ocakta iSlate çıksın bakalım
   |
   |
   _____________________________

   Apple MacBook Pro Retina Display 2.6Ghz 15'' / Apple Watch Sport 42mm / iPhone 7 Plus 256 GB Space Gray / iPad Pro 128 GB Wifi 3G / Apple TV 3
  • Yarbay
   2617 Mesaj
   08 Ocak 2010 10:53:46
   eğer çok radikal bir değişiklik olursa 3gs ye yazık olur.
   |
   |
   _____________________________

   Kurtlar sırtlanlarla yol arkadaşlığı yapmaz ...
  • Yüzbaşı
   625 Mesaj
   08 Ocak 2010 11:25:13
   Bence yine o kadar buyuk bi degisiklik olmaz   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
  • Yüzbaşı
   492 Mesaj

   iOS Beta Tester
   08 Ocak 2010 14:27:49
   Tasarım herkesin dediği gibi resmen fake çoktan verilmişti bunlar Apple'ın böyle birşey yapacağını düşünmüyorum. Ekran çözünürlüğü ise değişmesi imkansıza yakın ekran çözünürlüğünün değişmesi şimdiki uygulamaların çöpe gitmesi yada ekran çözünürlüklerinin değişmesi anlamına gelirki buda çok zahmetli , gereksiz ve uğraştırıcı bir iş olacaktır. 64 gb hafıza ise gelme olasılığı yüksek gibi duruyor tek başına 64 gb olan bir disk yapılması şartıyla tabi bildiğiniz üzere telefon sistemini çalıştıran parçalar diskin yanında olduğu için iki tane 32 gb koyulması imkansız şu durumda.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakcan25 -- 8 Ocak 2010; 14:28:53 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   729 Mesaj
   08 Ocak 2010 14:49:49
   Bir kere önde kamera ve özellikle batarya değişimi unutun. Markası Apple ise bunlar hiçbir zaman olmaz.

   Düzenleme:   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle -- 14 Aralık 2010; 21:39:14 >
   |
   |
  • Binbaşı
   1159 Mesaj
   08 Ocak 2010 15:23:20
   resim "öylesine", kaynak ise "chip ve çin"...

   demek ki böyle bir topic açılması için çooooook erken...
   |
   |
   _____________________________

   Gülümsemek için...
   [url]http://deerinadam.blogspot.fr [/url]
  • Binbaşı
   1229 Mesaj

   iOS Beta Tester
   08 Ocak 2010 15:29:07
   quote:

   Orijinalden alıntı: dh_experience
   iChat camera (on the front so you can have video chat!!!)
   32G (basic) and 64G of memory. Your sure to NEVER run out.

   Bunlar mantıklı geliyor da

   quote:

   Orijinalden alıntı: dh_experience
   REMOVABLE BATTERY!


   Bunu hiç sanmıyorum. Şu ana kadar hiçbir ipod nano da touchta veya iphone da görülmedi. Apple gibi bir pil stratejisi olan firma öyle bir ürün çıkarmaz bence. Bence kısa ömürlü pil ile yeni apple ürünleri almaya yöneltiyor bizi.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   616 Mesaj
   08 Ocak 2010 16:26:03
   Benim de beklediklerim:
   1.Ekran boyutu aynı kalacak biçimde kasa biraz daha küçültülebilir,kenarları daraltılabilir.
   2.Arkası ve ekranı için daha sağlam malzeme kullanılabilir.
   3.Apple'ın patentini aldığı obje tanıma fonksiyonu,ekranla bütünleşik iSight camera ve ekran arkası güneş paneli teknolojileri kullanılabilir.
   4.Ekran çözünürlüğü değiştirilebilir ve bir kaç yıl boyunca uygulamalar için iki çözünürlük seçeneği konulabilir.
   5.Şu anda cihazlarda 1Ghz işlemci ve 512 MB ram görebiliyoruz,Apple bunu 1.2 Ghz ve 512 MB a taşıyabilir

   quote:

   Orijinalden alıntı: hksdejavu
   Bunu hiç sanmıyorum. Şu ana kadar hiçbir ipod nano da touchta veya iphone da görülmedi. Apple gibi bir pil stratejisi olan firma öyle bir ürün çıkarmaz bence. Bence kısa ömürlü pil ile yeni apple ürünleri almaya yöneltiyor bizi.


   Apple kendi politikasından dolayı pilleri aletlerle bütünleşik yapıyor,bunun amacı ise yedek parça satışlarından geliri kendisinin elde etmek istemesi.Ama hiç bir zaman düşük kaliteli ve kısa ömürlü piller kullanmamıştır Apple.Örneğin,yeni macbookların pilleri 1000 kereye kadar şarj edilebilir (bu en kötü ihtimalle 3 yıl kadar dayanması demek),iPhone pilleri ise 400 kereye kadar şarj edilebilir (bu da 1.5 yıl gitmesi demek,en kötü ihtimalde)
   |
   |
   _____________________________

   13" Macbook Air 128 GB Late 2010
   iPhone 5s 32 GB
  • Yarbay
   4530 Mesaj
   08 Ocak 2010 16:30:14
   quote:

   Orijinalden alıntı: mr_wizard

   Bence yine o kadar buyuk bi degisiklik olmaz

   aynen
   |
   |
   _____________________________

  • Android Developer
   7083 Mesaj

   Android Beta Tester
   08 Ocak 2010 16:59:20
   quote:

   Orijinalden alıntı: matkapmatkap

   Benim de beklediklerim:
   1.Ekran boyutu aynı kalacak biçimde kasa biraz daha küçültülebilir,kenarları daraltılabilir.
   2.Arkası ve ekranı için daha sağlam malzeme kullanılabilir.
   3.Apple'ın patentini aldığı obje tanıma fonksiyonu,ekranla bütünleşik iSight camera ve ekran arkası güneş paneli teknolojileri kullanılabilir.
   4.Ekran çözünürlüğü değiştirilebilir ve bir kaç yıl boyunca uygulamalar için iki çözünürlük seçeneği konulabilir.
   5.Şu anda cihazlarda 1Ghz işlemci ve 512 MB ram görebiliyoruz,Apple bunu 1.2 Ghz ve 512 MB a taşıyabilir

   1)Sanmıyorum.
   2)Olması gerekir.
   3)Obje tanıma ve güneş paneli mi?Ön kamera bence kesin olacak.
   4)Apple'nin bunu yapması çok zor çünkü binlerce uygulamanın gözden geçirilmesi gerekir bunun için.
   5)800MHz veya 1GHz işlemci ve 512 MB bellek koyabilir.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   11060 Mesaj
   08 Ocak 2010 18:16:09
   Kamera en az 5MP olur.
   |
   |
   _____________________________


   We fought him hard we fought him well
   Out on the plains we gave him hell
   But many came too much for Cree
   Oh will we ever be set free?
Reklamlar
modasor
SEO
izmir havalimanı transfer
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
2,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.