Şimdi Ara

Çaya %43 zam geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2023 ürünü yaş çay alım fiyatının yüzde 64 artışla destek primi dahil kilogramda 11.30 TL olarak açıklanmasının ardından Çaykur, kuru çay fiyatlarında artışa gitti.

Çaykur, çaya ortalama yüzde 43 oranında zam yaparken, yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi.

Çaykur'un en çok tüketilen iki çay markası Tiryaki ve Rize Turist olarak biliniyor.

Ocak 2023'te yayınlanan eski listede 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 97.81 TL iken bugün şirketlere gönderilen yeni listede aynı çayın fiyatı 141.54 TL olarak belirlendi. Böylece Rize Turist çayı yüzde 44.7 zamlandı.

Eski listede 1 kilogramlık Tiryaki çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 95.95 TL iken yeni listede aynı çayın fiyatı 138.38 TL'ye çıktı. Böylece Tiryaki marka çayın fiyatı da yüzde 44.2 zamlandı.

Çaykur'un tüm kategorilerindeki çaylara yapılan zamların ortalaması ise yüzde 43'e tekabül ediyor.

TÜİK Mayıs ayı verilerine göre çay ve diğer demlendirilen içecek çeşitleri grubu aylık bazda yüzde 1.48 artarken, yıllık bazda yüzde 47.25 yükseldi.

Haziran ayında gelen bu zammın etkisi Temmuz ayı enflasyon rakamlarında görülecek.

Hatırlanacağı üzere seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs tarihinde Rize'de gerçekleştirdiği mitingde yaş çay alım fiyatını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorsunuz, geçtiğimiz yıl destek ödemesi ile birlikte yaş çaya kilo başına 7 lira alım vermiştik. Bu yıl için destek ödemesi ile birlikte yaş çay alım fiyatını kilo başına yüzde 64 arttırarak 11 lira 30 kuruşa çıkartıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Yaş çaya yapılan yüzde 64'lük zammın ardından Bloomberg HT'de yayınlanan Akıllı Tarım programında çay sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan ÇAYSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, "Şu an raflardaki çayın fiyatı 2023 üretim fiyatının çok altında. Raflarda çaya zam eli kulağında..." diye konuşmuştu.

Sektör paydaşları, Çaykur'un önümüzdeki aylarda çaya yeniden yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceğini iddia ediyor.

Kaynak:

Çaya %43 zam geldi
    Çaya %43 zam geldiBloombergHTbloomberght
    Çaya yüzde 43 zam geldi
    https://www.bloomberght.com/caya-yuzde-43-zam-geldi-2332655

• Bizim arkadaşın karadenizli çay hasatı yapan tanıdıkları var. Kurutlmuş çayın kilosunu 80 liradan geçen sene 20 kilo kadar almış.

Çay hasatı yapan eleman" Abi sizin bu içtiğiniz bu çaylar dördüncü, beşinci kesim toz duman" diyor. Adam birinci kesim çay getirdi cam gibi. Ben çayı seven adamım bu zamana kadar çay içmemişim diyorum.

Düşünün bu fiyatlar birde çer çöp içeren bilmem kaçıncı kesin çaylar.

Meret her yerde yetişmiyor ki alıp ekesin hasat yapasın çamur içiyormuş hissine kapılıyorum.

• Ohhhhhhhhhhhhhhhhhhh

1-2 yıllık stoğu önceden çekmiştik.
    İçemeyenler düşünsün.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Stok önemli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizimkiler çay yapamıyor zaten. İngiliz çayını tek geçerim. Çaya %43 zam geldi 

• zam değil güncelleme

• Türkiye Yüzyılı...

• asdic A kullanıcısına yanıt

Paramı Karadeniz uşşaana verceeme Kolombiyalıya veririm diyerekten espresso makinesi alıp kahveye başladım, çayı terk ettim…

• Çayın anavatanında artık çay içmek de ağzımızın tadını kaçırtacak desenize. Gerçi fındığın da anavatanı ama yiyebilen kitle sınırlı veya yenilen miktar sınırlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 8 Haziran 2023; 11:3:40 >
  • İbrahim Kalın elindeki çay bardağı ile sinyali vermişti zaten 😂😂😂

Çaya %43 zam geldi

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Çay fiyatlarından şikayet eden su içebilir.

Önümüzde Malazgirt zaferinin 1000. yılı var. Haçlı zihniyetine karşı dik durmak zorundayız.

• Çaya %43 zam geldi
  • Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

Dedi goyu çay tiryakisi...

Halbuse sincik mirgosta çayda indirim olsa, hemen gidip paketleri kucakladığın gibi stok mahzenine yüklerdin.

Heç bi gayfe makinesi seninle çay arasına girip seni çaydan goparamaz...

• asdic A kullanıcısına yanıt
    Bu sene duyduğum en mantıklı hamle.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hain sürüsüne 28 Mayıs'ta son bir şans verildi ama doğru yola dönmek istemediler. İçecek çay bile bulamasınlar inşallah. Allah herkese hakettiğini verir.

• son 2 haftada 10 kgden fazla stokladım, SKT uzun Allahtan.

Ayçiçek yağı stoğumda iyi, un stoğum yok, buğday için yeni mahsul piyasaya zamlı düşer.

• Pis toz çay hayvanların altına serilir elinizde kahverengi toz kalıyorsa siz çay içmiyorsunuz

Tavsiyem Türk Çayı içerek sağlığınızla oynamayın

Çaya %43 zam geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 8 Haziran 2023; 13:12:34 >
  • Çaya %43 zam geldi

Bu çaylar bedavaya dağıtılmadı şimdi pamuk eller cebe.

• < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaliteli bir seylan çayı bulursanız için bakın çay neymiş ne değilmiş çok rahat anlarsınız.

Bu memlekette satılan seylan çayları bile çer çöp. Rize çayı güzel birşey olsa bize kalmazdı. İhracata gidemiyor da ondan bize satılıyor.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.