Şimdi Ara

Sadece kolon değil daire içindeki oda duvarı bile kaldırılmamalı. Komşuları CİMER'e şikayet edin!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
4.186
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Belgeseli aşağıda yayınladım sadece 9 dakika izleyin arkadaşlar. İlla kolon değil duvar dahi kaldırılmaması lazım. Bu nedenle binanızda benzer tadilat yapan daire, ofis, dukkan vb herkesı şikayet edın arkadaşlar . En azından kimvurduya gitmemiş olurusunuz. Hadi kalın sağlıcakla...

Sadece kolon değil daire içindeki oda duvarı bile kaldırılmamalı. Komşuları CİMER'e şikayet  edin!!!BBC News Türkçeyoutube
    Depremde yıkılan bir binanın anatomisi İzmir’in Bayraklı ilçesinin Manavkuyu mahallesinde bulunan Yılmaz Erbek Apartmanı, 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde en çok dikkat çeken binalardan biriydi. Bitişik olduğu binadan ayrılıp ilk iki katı çöken ve tek köşesi üstüne doğru eğrilen bina; arama kurtarma yapılabilmesi için vinçlerle desteklenmişti. Peki yanındaki binalar ayakta kalırken Yılmaz Erbek Apartmanı neden yana yattı? Ulaşabildiğimiz kaynaklarla açıklamaya çalıştık. Haber - Video: Esra Yalçınalp Mesut Ersöz Osman Kaytazoğlu 0:00 Depremde yıkılan bir binanın anatomisi 1:34 Zemin 3:28 İnşaat aşaması 6:09 Denetim 7:26: Sonuç BBC Türkçe internet sayfası: http://www.bbc.co.uk/turkce Facebook: http://facebook.com/bbcturkceservisi Twitter: http://twitter.com/bbcturkce Instagram: http://instagram.com/bbcturkce
    https://www.youtube.com/watch?v=gZpDh443K9Q&feature=youtu.be

• Çok sağlam yapılmış bir binanın bile bu şekilde yıkılması... Belgesel çok iyiydi yalnız.

Yıllardır kendimce şunu söylüyorum, apartman altı dükkan olayı bitirilmeli. Dükkanlar için çarşılar olmalı ve evlerin altında dükkan olmamalı. Zaten bizim müteahhitler dükkan yapmayı çok seviyorlar, bir de üstüne kocaman çıkma konuduryorlar. Yahu 1,5 metre çıkma mı olur? Flamingo gibi duruyor bina. Ara sokağa, çıkmaz sokağa dahi dükkan yapıyorlar.

Önceden oturduğum bir binada da zemin kat dükkandı. İçeride sadece iki dükkanı ayıran bir duvar vardı. Gerisi 2 cephe camekan. Binanın çıkma yerlerinde kolonlarda yırtılma şeklinde çatlaklar vardı. Sıvasını kazımadığıma hala pişmanım hala merak ederim ama 4 kolondan çıkmanın olduğu duvara 146 santimetrede çatlaklar varsa, sıva çatlağı olması zor.

Ve bu 2018 yılında yapılmış bir bina.

Sadece kolon değil daire içindeki oda duvarı bile kaldırılmamalı. Komşuları CİMER'e şikayet  edin!!!

Dediğim gibi apartman altına dükkan izni verilmemeli, dükkanlar çarşı gibi yerlerde toplanmalı.

• Eğer şikayet etmerzsenız oradakı komsularınız ölumlerınde sizde sorumluluk sahibi olursunuz , açık ve net.. Eğer kimse sikayet etmedıkten sonra belesıye memurları yattıkları yerden maas almalarına devam edıyorlar zaten sorun yok onlar için. Şikayet edinkı bunlar arastırılsın

• Özellikle alt kattaki marketler duvarı kaldırıp camekan yapıyorlar bunlar bile şikayet edilmeli zira yikimansebp olan bir durum
  • belgeseldeki binanın yapımı 1998 de tamamlanmış olmasına rağmen, yani deprem öncesi olmasına rağmen, bina oldukça sağlam yapılmış. zemin kat çöktükten sonra üst karların çökmemiş olması bunu gösteriyor.

Maraş depreminde de birçok bina zemindeki kolonlarının kırılması ile aynı durumu yaşadı. yani zemini çöktü ama binanın geri kalanı ayakta kaldı. bu binaların tamamında aynı durum var:

1- malzeme olarak binalar aslında sağlam yapılmışlar
    2- zeminleri kaya değil oynak zemin
    3- malzeme çalınmamış olsa bile binalar hatalı yapılmışlar zira hemen hepsinde zemin katta zayıf kat sorunu var.

adam tarlaya 12 katlı bina dikmiş. en sağlam malzemeyi kullanmış. ama, en alt katı mağaza, ve, bu katta duvar yok, ve tavanı yüksek. ayrıca mağaza olduğu için perde beton da yok.

sonuç: tarla olan bölgede S dalgaları oluşunca zemin katın kolonları kırılıyor. zemin katı çöküyor, ama üst katlar çökmüyor çünkü binanın yapı kalitesi iyi.

yani binalardan malzeme çalınmadığı durumlarda bile hatalı üretim çok var.

• 01001101 kullanıcısına yanıt

belgeseldekı coken bına zaten sadece kolonlar değil o market içindekı duvarların kaldırılmasının onemını gostermiş .Kolonlar kesılmemıs ama ara duvarların kaldırılmasıyla bınanın coktugu gorulmus. Keza teras katta da ek olarak yapılan tadilatlar bına agırlıgını etkıleyecegınden bunlarda onemlı faktorler . Mlsf ulkedekı her bınada teraslı daireleirnde terasları kapatılmış durumda

• eğer Türkiye'deki depremler dikey dalgalar üzeriyor olsalardı, zemin katı duvarsız yapmak çok dezavantaj yaratmayabilirdi. çünkü dikey dalgalarda ey yukarı-aşağı salınıp yaparken zaten kolonlara "pressure force" denilen "sıkıştırma kuvveti"nden başka bi kuvvet binmeyecekti, ve zaten beton buna oldukça dayanıklıdır.

ancak, Türkiye'de evlerin yıkılması genellikle zemin kattan tetikleniyor. çünkü bizim depremler "lateral" denilen "yanal" dalgalar oluşturuyor. bu da eli-ileri salınım anlamına geliyor. evler ileri-geri yaparken zemin kat kolonlarına "sheer force" denilen "makaslama gerilimi" biniyor. şu resimde ortadaki şekil:

https://civiljungle.com/wp-content/uploads/2020/12/Shear-Bending-moment.jpg

çoğu apartmanda bu makaslama zorlaması ile zemin kat kolonları yana yatıyor ve kırılıyorlar.

duvarlar yerçekimine karşı evi ayakta tutma konusunda bir vazifeye sahip olmayabilirler. ancak bu durum duvarların gereksiz olduğu anlamına gelmiyor. zemin kat duvarları makaslama gerilimine karşı koymada kolonlara ciddi ölçüde yardımcı olurlar. bu net bir gerçek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 12 Şubat 2023; 12:47:17 >

• Geçen sene imar barışından sakaryadaki evimin altkatını dükkana çevirdiler.
    Belediyeye şikayet ettim. Sonuç.
    Belediye dediki biz imar barışından faydalanan konutlar ile ilgili hiçbir şey yapamıyoruz.
    Buyur buradan yak.
    Yarın öbür gün o bina yıkılırsa ne olacak?
    Binanın statik hesabını etkiliyorsun hemde 1999 depremini görmüş bina burası hemde deprem bölgesi.
  • Komşumu şikâyet etsem akrabalarını çağırıp evimi basmayacağı ya da beni vurmayacağı ne malum?

• İstanbul'da eski daire satın alan herkes bam güm kafasına göre tadilat yapıp duvaları aşağı indiriyor. Geçmişte yeni evlenen üst komşu mutfakta duvarı yıkıp yer açmıştı. Şikayet ettiğimizde kavga çıkarmışlardı. Neredeyse silah çekecekti adam.

Üstelik belediyeden tek bir izin almadan bunları yapıyorlar. Belediyelerin de zaten umrunda bile değil.

Türk insanı kafasına göre iş yapmayı ve kabadayılığı çok seviyor malesef. Bina başlarına indiğinde depremde öğrenecekler anyayı konyayı.

• Çok sağlam yapılmış bir binanın bile bu şekilde yıkılması... Belgesel çok iyiydi yalnız.

Yıllardır kendimce şunu söylüyorum, apartman altı dükkan olayı bitirilmeli. Dükkanlar için çarşılar olmalı ve evlerin altında dükkan olmamalı. Zaten bizim müteahhitler dükkan yapmayı çok seviyorlar, bir de üstüne kocaman çıkma konuduryorlar. Yahu 1,5 metre çıkma mı olur? Flamingo gibi duruyor bina. Ara sokağa, çıkmaz sokağa dahi dükkan yapıyorlar.

Önceden oturduğum bir binada da zemin kat dükkandı. İçeride sadece iki dükkanı ayıran bir duvar vardı. Gerisi 2 cephe camekan. Binanın çıkma yerlerinde kolonlarda yırtılma şeklinde çatlaklar vardı. Sıvasını kazımadığıma hala pişmanım hala merak ederim ama 4 kolondan çıkmanın olduğu duvara 146 santimetrede çatlaklar varsa, sıva çatlağı olması zor.

Ve bu 2018 yılında yapılmış bir bina.

Sadece kolon değil daire içindeki oda duvarı bile kaldırılmamalı. Komşuları CİMER'e şikayet  edin!!!

Dediğim gibi apartman altına dükkan izni verilmemeli, dükkanlar çarşı gibi yerlerde toplanmalı.

• 01001101 kullanıcısına yanıt

duvarların ne denlı gerek oldugu zaten videoda anlatılmıs. yardımcı gorev goruyorlar onemlı gorevı var

• goodorevil kullanıcısına yanıt

hocam yunanıstanda gördugum kadarıyla adamlar bodrum kat yapmıyor. Gİriş kata da otopark yapıp araclar bu kısma yanı sızın rsımdekı dukkan olarak yerlere parkedıyorlar ama onlarda da kolon sayısı fazla yaparak garantıye almıslar bınaları

• sissil S kullanıcısına yanıt

beledıye bosver dırekt cımerden valılık ve csb ye ayrı ayrı sıkayet et en azından secımden sonra gelen parti ugrasır bunlarla artık

• Doldurma zemin üzerine bina yaparsanız bunlar olur. Fore kazıklarla sağlamlaştırılması gerekir zeminin. Sonra temele başlanıp kolonlara karar verilmelidir.

• Bizde "Dükkan = daha çok para" mantığı var. Hayır yapılan dükkan da işe yarasa gam yemeyeceğim, 2018'den, benim çıktığım 2022 Mart'a kadar dükkan öyle bomboş durmuş. Ben 2020'de geldim ama öncesi de boşmuş. Ara sokakta kim ne yapsın dükkanı?

Hatta bu bina çıkmaz sokakta duruyor. Yanında da sokak yok yani ne akla hizmet dükkan yapmışlar bilmiyorum.

Buraya not olsun, olası bir İstanbul depreminde Çerkezköy'de de yıkılan çok bina olacak.

• goodorevil kullanıcısına yanıt

bazı yerlerde dukkan bodrum katı emsal harıcı yapıyorlar ya bodrum kattam alan calmak ıcın yapılabılıyor. Bu bınada en ust katta sacma geldı belkı catı arası kucuk odayı bozup daireye cevrılmıs gibi sankı

• Burasını bilemiyorum, sadece iş yerinin oradaydı ve her geçerken "Dükkan yapacağınız yerin..." diye sövdüğüm bir yerdi.

• Şu seçim geçsin kesin şikayet edicem tekrar. Tam rezalet ya.

• kimi kime şikayet edeceksin. zabıta fırıncıya geliyor, bedava çay içiyor börek yiyor . enseye şaplak gte parmak takılıyorlar. sen şikayet edeceksin sonra zabıta abi falan daire seni cimere şikayet etmiş diyecek sonra film başlayacak . en iyisi altı dükkan olan yeri almayacaksın . çünkü bu şeref yoksunları illa kolon kırar-keser illa . hiç sekmez.

• sissil S kullanıcısına yanıt

cimere gir yaz hocam bekleme boşuna zaten bınlerce şıkayet olmustur sana bana sıra kım bılır kac seneye gelır duzgun bına yokkı ahıra dondu memleket

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.