K

Teğmen
27 Eylül 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 127 (Bu ay: 2)
Gönderileri

konu başlığındaki gibi yakın zamanda geleceğini düşündüğünüz remastered remake oyunları tahmin ediyoruz

Tan Taşçıyoutube
14 Mart 2018 tarihli TRT Müzik Yüksek Performans program kaydıdır. Keyifli dinlemeler (C) 2018 TCTVL & TRT Söz & Müzik: Tan Taşçı Başkanlar Orkestrası Klavyeler & Piano: Alican Genç Davul: Özkan Önder Bas Gitar: Semih Burcu Gitarlar: Mert Dörter Perküsyonlar: Arda Aygün Klarnet: Onur Aydemir Bağlama: Osman Hasırcılar Geri Vokal: Merveler Organizasyon: TCTVL & İletişim Takımı ============================= Tan Taşçı’yı sosyal medya üzerinde TAKİP ET! Facebook: https://goo.gl/PWbXUm Instagram: https://goo.gl/rNh6HW Twitter: https://goo.gl/ot8cNN ============================= Yaş dökmesin gözlerin  Ağlatır sözlerim  Unuturum sanma  Şimdiden özledim  Sanma ki bitiyoruz  Sanma ki tükenecek  Tarifsiz bu sevda ilelebet sürecek  Uzak diyarlarda yolunu gözledim  Bekledim umarsız  Senle ben istedim  Asla kalbime gömemem  Seni bir kalemde silemem  Güneş olup da doğarım bir sen bir ben #TanTaşçı #Akustik #TürkçePop #TürkçeMüzik #Canlı
https://www.youtube.com/watch?v=KTfJk4B_1tI&feature=youtu.be

Çok rahatlatıcı

Mevlana’nın hakikat yolunda kabak metaforu

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Aşktan habersiz insan aklını betimlerken başvurduğu en temel benzetme, “çamura saplanıp kalmış eşek” metaforudur. Akıl, aşkı izah etme hususunda, “çamura batmış eşek” gibi debelenir durur; debelendikçe de daha bir çamurun içine batar.


Şimdi ben olayı direk veriyorum yazı biraz daha uzun kaynağı da sona ekliyorum oradan okumak isteyen hepsini okur ki öneririm.


Kabak / Eşek Hikayesi

Bir halayık şehvetinin çokluğundan, hırsının fazlalığından bir eşeği kendisine alıştırmıştı. O eşek kendisine yakınlaşmayı adet edinmiş, insana yakın olmayı öğrenmişti. (1335)


O hilebaz halayığın bir kabağı vardı. Eşek kendisine ölçülü yaklaşsın diye kabağı eşeğin aletine takardı. Yakınlaşma zamanında aletin yarısı girsin diye bu işi yapmaktaydı. Çünkü eşeğin aleti tamamı ile girse rahmi de parçalanırdı damarları da. (1340) Onda hiçbir illet görünmedi kimse bunun iç yüzünü haber veremedi. Halayığın efendisi “Kadın” bu işin aslını adamakıllı araştırmaya başladı. Eşeğin haline dikkat edip dururken bir de ne görsün? O halayık eşeğin altına yatmıyor mu? Bunu kapının yarığından gördü bu hale pek şaştı. (1345) Eşek erkekler dişilerine nasıl yakınlaşırsa aynen onun gibi halayığa yakınlaşmış işini becermekteydi. (1350) Sustu, halayığa hiçbir şey söylemedi. Bu işe tamah ettiği için işi gizledi.

Halayık bütün fesat aletlerini gizleyip kapıyı açtı. Yüzünü ekşitip gözlerini yaşartarak, dudaklarını oynatmaya başladı, güya oruçluyum demek istiyordu. Eline sapı yıpranmış bir süpürge aldı develerin yatması için ahırı süpürüyor göründü. Elinde süpürge kapıyı açınca kadın; ‘dudak altından seni usta seni dedi’. (1355) Yüzünü ekşittin, eline süpürgeyi aldın iyi. Fakat yemeden içmeden kesilmiş eşeğin hali ne? İşi yarıda kalmış öfkeli aleti oynayıp durmada. Gözleri kapıda seni beklemede. Bunu dudağı altından söyledi, halayıktan gizledi. Kadın anlamamış görünüp, dedi ki:

“Tez çarşafını başına al. Filan eve git benden selam söyle. Şunu söyle; ‘böyle yap şöyle et’.”

(1380) Kadın kapıyı kapadı, sevine sevine eşeği kendisine çekti cezasını da tattı ya! Eşeği çeke çeke ahırın ortasına getirdi. O erkek eşeğin altına yattı. O kadın da muradına ermek üzere halayığın yattığını gördüğü sekiye yatmıştı. (1385) Eşek ayağını kaldırıp aletini daldırdı. Eşeğin aletinden kadının içine bir ateştir düştü. Alışmış eşek kadına abandı, aletini ta hayalarına kadar sokar sokmaz kadın da geberdi. Eşeğin aletinin hızından ciğeri parçalandı damarları koptu, birbirinden ayrıldı. Soluk bile alamadan derhal can verdi. Seki bir yana düştü o bir yana. Ahırın içi kanla doldu, kadın baş aşağı yıkıldı öldü. Kötü bir ölüm kadının canını aldı. (Mesnevi-Cilt 5 1335-1420. Beyitler s.112-118)

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Aşktan habersiz insan aklını betimlerken başvurduğu en temel benzetme, “çamura saplanıp kalmış eşek” metaforudur. Akıl, aşkı izah etme hususunda, “çamura batmış eşek” gibi debelenir durur; debelendikçe de daha bir çamurun içine batar. Aşkın ve aşıklığın nasıl bir şey olduğunu, en iyi yine aşık olan biri açıklayabilir. Aşk yarasını da yine aşık olan biri iyileştirebilir. Mevlana’nın yetersiz gördüğü akıl, külli akıl değil, cüzi akıldır.

Külli akıl; Allah’ın kudretinden ilk önce ortaya çıkan akıldır. Fiziksel dünyanın ötesini, metafizik alemi de kavrayabilen akıldır. Cüzi akıl ise dünya işlerini ve tabiat alemine ait meseleleri idrak eden, ancak tabiat ötesini kavrayamayan akıldır. Çeşitli düşünce kurallarına ve kalıplarına, kıyas ve mantık esaslarına gereksinim duyan bu akıl ile metafizik konular gereği gibi bilinip kavranamaz. Gerçekte tek bir hakikatten ibaret olan akla, her iki yönelişi açısından, bu iki ayrı ad verilmiştir.


Kaynak:

Ya bu ensonhaber denen yalaka bir haber sitesi var adamlar dh konu dışından birini tutmuşlar 200 tlye azgın haberler yazdırıyorlar her gün porno mu izliyor ne yapıyor adam :D


Abazan haber editörü
Abazan haber editörü
Abazan haber editörü
Abazan haber editörü
Abazan haber editörü
Abazan haber editörü
Abazan haber editörü
Abazan haber editörü
Abazan haber editörüFilm Adresiyoutube
Kolpaçino Bomba - Bakmazsam Ne Olacak | Türk Komedi Filmi Filmde, metresi tarafından dolandırılan bir adamın hikâyesi anlatılır. Zengin bir ailenin çocuğu olan Özgür, emlak danışmanlığı yapar. Haftanın belli günleri gittiği barda çalışan Jale ile gayrimeşru bir ilişki yaşar. Bir gün Jale, Özgür ile beraber olduğu anları gizlice kaydeder. Kaydettiği görüntülerle Özgür’ü tehdit eder. Karşılığında da yüklü bir miktar para ister. Özgür, düştüğü tuzaktan kurtulmaya çalışırken başından pek çok olay geçecektir Yapımcı : Taylan Topal Yönetmen : Şafak Sezer Senarist : Şafak Sezer, Suat Özkan, Kaan Ertem, Serkan Şengül Tür : Komedi Yapım Yılı : 2011 Özellikler : Dijital, Renkli Süre : 92 dk Ülke : Türkiye Dil : Türkçe Vizyon Tarihi : 11 Mart 2011 Oyuncular: Aydemir Akbaş, Şafak Sezer, Ali Çatalbaş, Ebubekir Öztürk, Serkan Şengül, Arzu Yanardağ
https://www.youtube.com/watch?v=9eKhv7eFCYg&feature=youtu.be

Aziziye Camii, SultanAhmet Camii büyüklüğünde bir cami olacakmış. Boğaza güzel bir görüntü de katacakmış. Koltuktan indirilince inşaat durmuş, proje de kaybolmuş. Ermenistanda bulunmuş. Tuhafına gittiği için paylaşayım dedim. İsted diye bir dernek istanbulda yıkılan eserleri(cami,medrese,hamamvs) hakkında bilgi belge resim topluyor sonra projelendiriyor onay alıyor bağışçılarla yaptırıyor. Sadece istanbul değil Edirne’de de çok eser yıkılmış. Selanikte de öyle. Oralarla da ilgileniyor. Bir sürü eder var ama biraz yavaş ilerleniyor hem devlet kaynaklı hem bağış kaynaklı. Ama bir sürü eser aslına sadık şekilde ihya edildi ve edilecektir önümüzdeki aylarda güzel iş devamını dilerim. Haberde detaylar var


Abdülaziz'in yaptırdığı, yarım kalan caminin projesi Ermenistan'da bulundu


İstanbul, geçmişten kalan tarihi hazinelerle dolu. Bazıları ise ne yazık ki günümüze ulaşamamış. İSTED, kayıp camileri bulup yeniden kültürümüze kazandırıyor. Derneğin başkanı Erhan Sarışın, çalışmalarını Haber7'ye anlattı.


  • "İstanbul'un kayıp camilerine ilişkin 15 yılda 2 milyona yakın fotoğraf çekildi, 10 terabayta yakın arşiv var."
  • "Sultan Abdülaziz'in yaptırdığı ancak yarım kalan caminin kayıp projesi Ermenistan'da bulundu."
  • "Kayıp camiler tescil edildikten sonra, otel veya içkili lokanta açılmasının önüne geçiliyor."

İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (İSTED) Başkanı Dr. Erhan Sarışın, kayıp camilerle ilgili yaptıkları çalışmayı Haber7'den Müge Çakmak'a değerlendirdi.


İstanbul Çevre, Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği olarak ne gibi çalışmalarınız var?

Dernek olarak İstanbul başta olmak üzere Edirne, Manisa, Kastamonu, Kıbrıs, Selanik gibi illerde kaybolmuş tarihi eserleri araştırıp data bankında tutuyoruz, daha sonra tescil ettiriyoruz. Bunları tescil ettirdikten sonra eserlerin yapım aşamasına geçiliyor. 

Kayıp camilerin ve tarihi eserlerin yeniden ihya edilmesi neden bu kadar önemli?

Şöyle bir yaklaşımla bakarsanız eğer geçen geçmiştir geleceğe dair bir şey yoktur ama bunların her biri bizim esasında tapumuzdur. Medeniyetimizin tapusudur. Eğer siz İstanbul'daki güzel ve büyük kubbeli camileri, Osmanlı eserlerini kaldırırsanız İstanbul’un diğer şehirlerden hiçbir farkı yoktur. İstanbul'un diğer adı da İstan-bol'dur. Eskiden çok sayıda camisi olan çok sayıda medresesi olan sübyan mektebi, hamamı olan kültür merkeziydi. Sonra 1900’lerin başında Osmanlı'nın son döneminde ve cumhuriyetin başında camilerle ilgili yaklaşım değiştiğinden camilerin büyük miktarı kapatıldı ve kadrolar boşaltıldı. İstanbul'da sadece 50 cami açık bırakıldı. Bunları gayrimüslimler aldı. Daha sonra ikinci üçüncü elde tekrar bizim Müslümanların eline düştü. İstanbul'da araştırdığımızda yaklaşık 400'e yakın yok edilmiş cami, 400’e yakın tekke bulduk. Bu medeniyet olarak çok önemli.150 civarında büyük medrese bulduk 1000 civarında çeşme bulduk birçok hamam bulduk sübyan mektebi bulduk. Mimar Sinan’ın birçok eserini bulduk. Eserlerimize sahip çıkarsak bunları kurtarabilirsek bunlar bizim geleceğimizin tapularıdır. Kültürümüzün ve dinimizin de tapularıdır.

"CAMİLERİ TESCİL ETTİRMEZSENİZ OTEL VEYA İÇKİLİ LOKANTA YAPILIYOR"

Araştırmalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Çekirdek kadroda toplam 4-5 arkadaş varız. 15 senedir çalıştığımız için elimizde yaklaşık 2 milyona yakın fotoğraf, 10 terabayta yakın bilgi var. Bunlar haritalar, çeşitli belgeler. İstanbul’la ilgili belgeleri daha çok İstanbul, Osmanlı'nın başkenti olduğu için İngilizler, Fransızlar, Ruslar, Yunanlılar, Ermeniler devamlı gözlemlemişler. Gelip fotoğraf çekmişler, film çekmişler, haritalarda eski kiliselerini işaretlemişler. Camileri işaretlemişler. Bizim bulduğumuz kaynakların zaten yüzde 90’ı yabancı kaynaklar. Mesela Türkiye’den ayrılmış bir Rum bu güzel hatıralarıyla beraber oradaki güzel fotoğrafları arşiv olarak ABD’ye götürmüş. Elimizde cami olarak biriktirdiğimiz şu an 350’ye yakın dosya var. Her birinin içinde 200’e yakın bilgi var. Bunun dışında tekkeler ile ilgili belgeler var kiliselerle ilgili belgeler var saraylarla ilgili belgeler var. Bunların hepsini arşiv oluşturmak için güzelce depoluyoruz. Gerek duyulduğunda da kullanıyoruz. İstanbul'da şu an yaklaşık 130’a yakın camiyi tescil ettirdik. Bunlar niye önemli? Bunları tescil ettirmezseniz buraya otel veya içkili lokanta yapılıyor. Yani birileri orayı kullanıyor. Bunları kurtarmak o yüzden önemli.


TESCİL ETTİRİLİP RESTORASYON PROJELERİ ÇİZİLİYOR

Eserlerin bulunmasından sonraki süreç nasıl ilerliyor?

Tescil ettirdikten sonra belediyelerden imar planlarını işaretlettiriyoruz. Yani bu parselde bir cami vardı bu parselde medrese vardı bu parselde hamam vardı diye. Öyle olunca buraya gelip birisi otel yapamıyor veya başka bir şey yapamıyor. Böyle yaptıktan sonra restorasyon projelerini çizdiriyoruz. Bunları da Anıtlar Kurulundan geçirdikten sonra ihtiyacı olan bölgedeki camilerin veya tekkelerin yapılması için hayırseverleri bulup işleme başlıyoruz. Yapması 2 sene sürüyor. Normal bir vatandaşın bunu yapması 15 sene sürer.

"ABDÜLAZİZ'İN YAPTIRDIĞI CAMİ YARIM KALDI, PROJELERİ ERMENİSTAN'DA BULUNDU"

Bugüne kadar ortaya çıkan eserlerden sizin için en önemli gördükleriniz hangileri oldu?

Bulunan eserin büyüklüğüne göre düşünürsek yapılmamış olan Aziziye Camimiz var. Aziziye Camimizin büyüklüğü Sultanahmet büyüklüğünde. 52’ye 55 metre. İnönü'nün heykelinin olduğu park alanının içinde. Esasında Kanuni Sultan Süleyman buraya bir cami yaptırıyor yaklaşık 500 kişilik bir cami. Sultan Abdülaziz de bu camiyi yıktırıyor daha büyük cami yaptırmak için. Dolmabahçe’ye yakışır boğaza yakışır cami yaptırmak için buraya proje çizdiriyor. Sonra burayı kazıyorlar yaklaşık 10 metre derinliğinde 6 metre eninde temeller var. Sonra cami 5 metre kadar yükseliyor. Sultan Abdülaziz tahttan indirilince bu caminin yapımı durduruluyor. Semtin adı da Taşlık olarak kalıyor. Sonra buradaki taşlarla Dolmabahçe’nin önündeki saat kulesi yapılıyor. Şişli Camisi yapılıyor. Bu camiyi uzun uğraşlar sonucunda projelerini Ermenistan’dan bulduk. Sonra bu camiyi tescil ettirdik. Bu caminin orda veya bir başka yerde yapılması inşallah mümkün olacak.


"ÇÖPLÜK OLUNCA SERBEST, CAMİ OLUNCA NİYE DEĞİL?"

Hikâyesinden çok etkilendiğiniz eser oldu mu?

Ben göz doktoruyum. Beyoğlu Göz Hastanemizin önünde camimiz varmış. Belediye bize engel oldu. Dedi ki, burası cami alanı değil, buraya cami yapamazsınız. Çöplük olunca serbest cami olunca niye değil? Yapamazsınız tarihi alan burası dediler. Sonra yaptığımız araştırmalarla baktık ki 1453 yılında orada bir cami varmış. Menderes'e kadar kalmış Menderes zamanında yıkılmış daha sonra Tayyip Bey ilk belediye başkanı olduğunda başvurmuş Anıtlar Kurulu burada yol vardır, cami yoktur diye karar almış. Sonra bu caminin önü kitli kanuni yollardan yapılmasına imkân yokken bu işleri yapacak bir arkadaş bulduk. Siz bize para verirseniz biz burayı yaparız dedi. Biz ona yavaş yavaş para vererek orayı kazdırdık. 1,5 metre kazınca gayet güzel caminin temelleri çıktı. Orada başka bir şey daha çıktı. Galata Kulesi'nden caminin minaresine kadar gelen gizli yol var. Bu yoldan da Karaköy’e kadar iniyor. Toplam 2-3 km uzunluğunda yol bir kişinin yürüyebildiği yol. Yolun 80 metresini restore ettik yürüyüş taşları üzerinde Cenevizlilerin işaretleri de var. Yani daha eskinden yapılmış. Bereket Zade Ali Efendi Fatih’in oraya atadığı ilk komutanı valisi veya kaymakamı. Galata Kulesi'nin içinde onun idari merkezi var, Galata’nın idari merkezi var. Bu camiye alttaki gizli yoldan geliyor, minarenin içinden giriyor ve camiye giriş yapabiliyor. Aynı zamanda isterse bu yoldan Karaköy'e kadar da inebiliyor. Bu bize çok enteresan gelmişti. İstanbul’un her yerinde böyle şeyler olduğu söyleniyor ama resmi olarak gördüğümüzde camiyi yavaş yavaş yaparak, ilk göz ağrımız olarak o camiyi bitirdik. Ondan sonra bu işlerin o kadar zor olmadığını İstanbul’un birçok yerinde de acayip sayıda kaybolmuş eser olduğunu gördüğümüz için İSTED’i kurduk.

Dernek kurucularının çoğu doktor. Mühendis ya da şehir plancısı değil. Yavaş yavaş bilgi biriktirmeye başladık. Yabancı sitelere girerseniz Bizanslılar ile ilgili üç boyutlu eski kiliseler eski şapeller eski çeşmeler hepsini bilgileri biriktirilmiş ve üç boyutlu maketleri bile yapılmış. Bizde bunun gibi başladık bilgileri biriktirdik. Bunları yavaş yavaş tescil ettiriyoruz. Bu işi öğrendikten sonra Edirne’ye başladık. Edirne’de 32 tane tescil ettirdiğimiz cami oldu. Orada zaten korkunç bir tahribat olmuş. Bulgarlar, Ruslar, Yunanlılar işgal etmiş. Oradaki 237’ye yakın cami yok edilmiş. Bunlarla ilgili yerleri, neler yapılabilir onları çalışıyoruz. Manisa ile ilgili çalışıyoruz. Şuana kadar orada 2 tane cami bulduk. Onların tescilleriyle uğraşıyoruz. Kastamonu ile uğraşıyoruz. Selanik ile uğraştık. Selanik enteresan bir yer. İstanbul kadar camisi olan bir şehrimizmiş. Denizden çekilmiş bir fotoğraf bulduk önce Selanik’in içinde 139 tane cami var. Ve her birinin minareleri arasında çatışma olduğu için çok yüksek yapılmış. Süleymaniye’nin minaresi gibi yüksek minareler var. Yahudi, Hristiyan ve Müslüman nüfusu aynı anda yaşadığı için camileri çok heybetli minareleri çok yüksek yapılmış. Bunları yayınladık 4 dilde. Yunanca, İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak. Sonra Kıbrıs ile ilgilendik. Kıbrıs’ta 400 civarında camimiz olduğunu vakıf kayıtlarından bulduk. Güney Kıbrıs’ta 92 tanesinin yok olduğunu bulduk. Yerlerini bulup Google'dan işaretlemek ile meşgulüz. Mesela Malatya diye köyümüz var ve bu köyde bir cami gözüküyor. Her birisi bizim kültürümüzün tapusu, bir parçası. Bunlara sahip olmalıyız. Bunlara mesela Güney Kıbrıs’takiler de sahip çıkıyorlar. Kuzey Kıbrıs’taki bütün şapellerini, dini binalarını önemli gördükleri binaları Google'da işaretliyorlar ve restore ediyorlar. Onların sahip çıktığı gibi bizim de sahip çıkmamız kültürümüzün ve dinimizin gereği.

Size destek veren kurumlar ve dernekler var mı? Devletten destek alıyor musunuz?

Devletten özel bir destek almıyoruz. Eskiden İBB’den bazı büyük projelerin restorasyonlarını hayata geçirdik. Şu andaki dönemde de daha çok camilerin yapımını şahıslar üzerinden yürütüyoruz. Bu konuda yardımlaştığımız özel bir dernek de yok. Herkes bir yere taş koyuyor ve sonunda büyük bir toplam oluyor.

Son 1 haftadır her gün ediyorum. Almalı çünkü ben gereksiz ve korkak bir insanım. İntihar edecek cesaretim yok. Ya allah direk almalı ya da doğumum gibi bir aracı kılmalı. Bir an önce. Ölmek istiyorum ama o an geldiğinde korkacağımı ve istemeyeceğimi de biliyorum. Ama ölmeliyim. Dün gece kalbim biraz hızlandı ölüyor muyum diye korktum. Vazgeçtim. Hayatı olmasa da kendimi tanımışım. Korkak ve kaypak bir karakterim. Ama bu sabah yine dua ettim. Şimdi yine dua ettim. Geldiğim gibi gitmek istiyorum herkes ölüyor bende ölmek istiyorum. Yakın zamanda olsun. Amin

Ya arkadaşlar kapalı bir insanı hesabı da kapalı bu bir açıp bir kapatıyor ama çok nadir açıyor hesabını. Şümdi aklımda iki soru belirdi:

1 bu hesabına giren hesapları görüyor mu? (Hikayeye filan basmadım)

2 giren hesapları bulup kapalı olduğu halde o hesapla kimler arkadaş görebiliyor mu?

Bu güzel strateji oyununa sağlam bir Türkçe Yama yapılırsa çok güzel olur. Çok güzel senaryolar içeriyor

Sudden Strike 4 Türkçe Yama İstek
Sudden Strike 4 Türkçe Yama İstek
Sudden Strike 4 Türkçe Yama İstek
Sudden Strike 4 Türkçe Yama İstek

Arkadaş kendi tvdekini duymuyorum müziğin sesi ise çok net geliyor en net ayrıntısına kadar duyuyorum. Evin yalıtımı harika

Yıllar önceki müzikteki kaliteye uğrayınca kulak bağımlısı oluyor. Ses, müzik efsane. Hani bazı şarkılar vardır girişinden kaliteli olduğunu anlarsın ve bazı şarkılar vardır çok iyidir ama onu ilk söyleyen sanatçıdan daha iyi yorumlayan biri çıkar halktan. Bu yorumun üstüne daha iyi bir yorum ses müzik gelme olasılığı 0.01.


Orhan Gencebay Officialyoutube
Orhan Gencebay Sosyal Medya Hesapları 📷 İnstagram - https://goo.gl/OEL30m 📖 Facebook - https://goo.gl/3ZHDBy 🔎 Web sitesi - https://goo.gl/CAFjUV
https://www.youtube.com/watch?v=GUR2BtXu9FQ&feature=youtu.be
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH’de
Nerede: Bir konuya bakıyor.
Son Giriş: 5 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 hafta
Mesaj Sayısı: 135
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.099
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 72)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 763 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.