Şimdi Ara

Mütercimler'e göre İnce'nin Hesabı Çarşıya Uymuyor - Oy Hesabı Üzerine

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
4.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
31 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biliyorsunuz, Muharrem İnce Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında milletin en büyük sorunu matematik diyordu. Ancak, güvenilir anketleri ve seçmen kesimlerini hakkıyla ele alarak kendisinden çok daha iyi işlem yapanlar olduğu kesin. Birisi de bugün denk geldiğim videoda gördüğüm kadarıyla Erol Mütercimler oldu.

24:39-29:55 arasında Erol Mütercimler (ki kendisine normalde bayılmasam da son zamanlarda genel anlamda aklı başında konuşuyor) Selim Kotil'le beraber İnce ve Kılıçdaroğlu'nun olası seçim performansını hesaplıyor:

Mütercimler'e göre İnce'nin Hesabı Çarşıya Uymuyor - Oy Hesabı ÜzerineAKIL OYUNU TVyoutube
    Programımızın yeni bölümünde Seccade tartışmalarını, Muharrem İnce'nin adaylığını, muhalefete muhalefet etmeyi, seçim hesaplarını, meclis aritmetiğini, liste tartışmalarını ve siyasetin gündemini konuştuk iyi seyirler.
    https://www.youtube.com/watch?v=b8kChvayZbc&t=2229s

Mütercimler'in dediklerini özetlersek:

- İnce'nin %2.5 bile alması bir mucize olur (Ata İttifakı adayı Oğan'la beraber %3.5).

- Kılıçdaroğlu 50+1 şartını karşılayıp ilk turda seçimleri alıyor (Cumhur İttifakı adayı Erdoğan'a maksimum %43 dersek, İnce ile Oğan'ı iyimser tahmin %3.5 şeklinde sabit alırsak 43+3.5=%46.5 oy. Aritmetik belli. Bu durumda KK için kalan %53.5).

Kılıçdaroğlu'nun Mart'ta %55-57 bandında gayet sağlıklı bir açılış yaptığını ve Emek ve Özgürlük İttifakı'nın aday çıkarmayacağını düşünürsek gayet inandırıcı bir hesaplama:

İnce ve Oğan konusunda çok daha iyimser görünen bir anketi baz alırsak gene Kılıçdaroğlu ilk turda kazanıyor:

Mütercimler'e göre İnce'nin Hesabı Çarşıya Uymuyor - Oy Hesabı ÜzerineTAG Araştırmatwitter
    “2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 🟦 %51,8 | Kemal Kılıçdaroğlu 🟧 %42,6 | Recep Tayyip Erdoğan ⬜ %3,2 | Muharrem İnce 🟥 %2,5 | Sinan Oğan 🗓️ 25-30 Mart 👥 1700 🔹 TAG Araştırma”
    https://twitter.com/tagarastirma/status/1641454568218435587?s=20

Kararsızların dağıtıldığı anketlerde de Kılıçdaroğlu'nun 50+1 şartını sağladığı görülebiliyor.

Bu çerçevede diğer adayların katılımı neredeyse formaliteye dönüyor ve kendileri için Kılıçdaroğlu'na açık ara farkla yenildikleri siyaseten pek aşağılayıcı bir manzara ortaya çıkıyor diyebiliriz. Biraz akılları varsa seçimden çekilirler. :DDD

• İnce'yi severdim, ancak son zamanlarda iyice zıvanadan çıktı ve güven vermeyen bir hava oluşturuyor. Ogan ise yeni tanımaya başladığım biri, bir kaç konuşmasını dinledim, ileride siyasi arenada kesinlikle liderliği hak ediyor. Ancak ikisinin de zamanı gelmedi, çok kritik bir seçim bu seçim, eğer mantıklı hareket etmezlerse bundan sonraki seçimlerde kendilerine yer edinemezler.

Eğmeden bükmeden kişisel görüşüm şu...

2017 anayasa değişikliği halk oylamasında %87,5 katılımla "evet" diyenler %51,2

2018 seçimlerinde %88,2 katılımla cbaşkanlığı adayları içinde rte nin aldığı oy %52,6 (parti olarak akp nin aldığı oy %42,3)

2017/2018 seçimlerinde seçmen sayısı yaklaşık 56 milyon iken, bu sayı 14 mayıs seçimlerinde yaklaşık 64 milyon sayısına ulaşıyor.

2018 den bu yana;

--ekonomik durumun geldiği nokta, alım gücünün oldukça düşmüş olması, hayat pahalılığı...

--eyt sorununun giderilmesinde geç kalınmış olması, önceden verilen sözlerin zamanında yerine getirilmemesi...

--asgari ücret ile memur maaşları arasındaki maaş farklarının oldukça daralması...

--en düşük emekli maaşı ile yüksek prim ödeyenlerin aldığı emekli maaşları arasındaki makas daralması...

--3600 düzenlemesinde yapılan adaletsizlikler...

--şubat ayında meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerdeki insanların hükümet politikalarına dolayısıyla akp ye bakış açısındaki değişim...

--Bir çok yerde halkın mültecilerle yaşadığı sıkıntılar, sitayişler, sorunlar...

--gençlerdeki işsizlik sorunu, kamu atamalarında siyasi ayaktan torpil ve bypass yöntemlerin herkesçe bilinir olması, güvensizlik...

--Bir çok meslek grubunda (tsk-emniyet-adalet-meb-sağlık-vb) hiyerarşik yapılar arası maddi yönden uçurum oluşmasına neden olunması veya yeni bir üst elit grup yaratılması...

Bunların yanında 2018 den bu yana seçmen listelerinde akp oylarına menfi tesir edecek durumlar da yaşandı.Bilindiği gibi akp nin (65+ yaşa ücretsiz ulaşım gibi) bazı politikalarından dolayı oylarına sahip çıkan ve kemik yapı dediğimiz üst yaş grubu nüfus bulunuyor.Üst yaş grubundan tuik ölümlülük verilerine göre 60+ yaş grubunda 2018 den 2023 e yaklaşık 1,5 milyon seçmen vefat nedeniyle azaldı.Keza 2018 seçimlerinde oy hakkına sahip olmayan 13-14-15-16-17 yaşlarında ve her yaş grubunda ortalama 1250000 kişiden x 5 =6 milyon üzeri yeni seçmen katıldı ve gençlerin akp ye bakış açısının ne olduğu, en azından büyük çoğunluğunun akp karşıtı olduğu değerlendirildiğinde,

Bu olumsuz durumların yansımasının rte nin kişisel alacağı oylarda götürüsünün çok çok fazla olacağını ve bu seçimde rte nin %40-42 üzerini alacağını düşünmek hayal olur sanırım.

Ben kk tarafını hesaplayamam ama ampül tarafının içinden geldiğim için o tarafa daha hakimim.
    Ampül %33-34 alır.
    Kankası ufak ortak 7-8 alır.

42-43 eder. Ufakcık partiler 5 getirse 48 olur.

En iyimser tabloyu yazdım şişire şişire.

Eğsekte büksekte cumhur koalisyonu 50.1 alamaz.

2018 de %60 la kazanmış olsaydı 52-53 alabilir derdim.

İnce sürekli 2. Tur diyor madem kalamıcaksın çekil.

Sinan oğanın çekilmemesi taraftarıyım.
    Şöyle bir görüş var, AKP ve RTE kaybederse, yapısı gereği milli değerler ve ilkelere bağlılık gibi unsurlardan ziyade para/menfaat/rant ilişkisine dayalı bir şekilde konsolide olan bir parti olduğu için ve hunharca yağmaladıkları devlet imkanlarından mahkum kalacakları için hızlıca çözülme ve dağılma sürecine girerler ve siyaset sahnesinden tamamen pasifize olurlar...deniyor. Bana göre de makul bir analiz lakin zaman ne gösterir bilinmez tabi.

Benim gördüğüm asıl sıkıntı bu seçimi almak değil. Cumhur ittifakının hala yüzde 40 oy çıkarabiliyor olduğu gerçeği.

Önümüzde çok sıkıntılı bir İsrail örneği var. Bizdeki gibi farklı görüşlerden partilerin birleşip ülkeyi dikta rejimine çevirmeye çalışan Netanyahu'yu devirdiği ancak 1-2 yıl içerisinde Netanyahu'nun aşırı dinci yahudi partileri ile koalisyon kurarak geri dönmesi ve geri döndükten sonra anayasa mahkemesinin yetkilerini tamamen budamaya çalışması.

Bu bizim için bir Pyrus zaferi olacak kazanırsak ve demoklesin kılıcı gibi yüzde 40 oya sahip Akp ve ekürisi sürekli ensemizde kalmaya devam edecek...

Akp dağılmadıkça veya RTE aktif siyasetten çekilmedikçe Türkiye demokrasisi güvende olmayacak.

• İnce'yi severdim, ancak son zamanlarda iyice zıvanadan çıktı ve güven vermeyen bir hava oluşturuyor. Ogan ise yeni tanımaya başladığım biri, bir kaç konuşmasını dinledim, ileride siyasi arenada kesinlikle liderliği hak ediyor. Ancak ikisinin de zamanı gelmedi, çok kritik bir seçim bu seçim, eğer mantıklı hareket etmezlerse bundan sonraki seçimlerde kendilerine yer edinemezler.

• Ben kk tarafını hesaplayamam ama ampül tarafının içinden geldiğim için o tarafa daha hakimim.
    Ampül %33-34 alır.
    Kankası ufak ortak 7-8 alır.

42-43 eder. Ufakcık partiler 5 getirse 48 olur.

En iyimser tabloyu yazdım şişire şişire.

Eğsekte büksekte cumhur koalisyonu 50.1 alamaz.

2018 de %60 la kazanmış olsaydı 52-53 alabilir derdim.

İnce sürekli 2. Tur diyor madem kalamıcaksın çekil.

Sinan oğanın çekilmemesi taraftarıyım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı seçilirse ittifak protokolü gereği CHP genel başkanlığından ve CHP üyeliğinden ayrılacak. O nedenle bununla ilgili şöyle bir tahminim var ki: Seçim sonrasında gerçekleştirilecek olan 38. olağan genel kurultayda Kılıçdaroğlu Memleket Partisi'ni birleşmeye davet edip İnce'ye CHP genel başkanlığı teklif ederse İnce'nin bu teklifi kabul etmesi muhtemel olur. Böyle bir olasılıkta kazan-kazan durumu meydana gelecektir.

• Cem kullanıcısına yanıt

İnce'ninki gerçekten ilginç bir mesele. Bu platformda İnce'yi sürekli irdeledim. İlgiliyseniz bakmanızı tavsiye ederim:

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/155509717

• İnce'nin tek derdi gençleri kandırıp oylarını çalıp Millet İttifakına gitmesini engellemek.

• Aragonit. kullanıcısına yanıt

Eğer İnce'nin hedef seçmeni 15 yaş civarıysa bunlar zaten oy kullanamıyor. Mütercimler'e göre İnce'nin Hesabı Çarşıya Uymuyor - Oy Hesabı Üzerine 

Memduh Bayraktaroğlu bu akşam Mhp lideri için kazığı attı deyip akrep kurbağa dere hikayesini anlattı. Onun düşüncesine göre de Mhp nin kendi listesiyle seçime girmesi muhalefete yarıyacakmış.

Efe Aydal bu gece saat 11'de Sinan Oğan ile canlı yayın yapacak kaçırmamak gerek diye düşünüyorum.

• Onu bildikleri için karşı bloğu mümkün olduğunca bölüm seçimi ikinci tura bırakmak istiyorlar...

• Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

Benim gördüğüm asıl sıkıntı bu seçimi almak değil. Cumhur ittifakının hala yüzde 40 oy çıkarabiliyor olduğu gerçeği.

Önümüzde çok sıkıntılı bir İsrail örneği var. Bizdeki gibi farklı görüşlerden partilerin birleşip ülkeyi dikta rejimine çevirmeye çalışan Netanyahu'yu devirdiği ancak 1-2 yıl içerisinde Netanyahu'nun aşırı dinci yahudi partileri ile koalisyon kurarak geri dönmesi ve geri döndükten sonra anayasa mahkemesinin yetkilerini tamamen budamaya çalışması.

Bu bizim için bir Pyrus zaferi olacak kazanırsak ve demoklesin kılıcı gibi yüzde 40 oya sahip Akp ve ekürisi sürekli ensemizde kalmaya devam edecek...

Akp dağılmadıkça veya RTE aktif siyasetten çekilmedikçe Türkiye demokrasisi güvende olmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 7 Nisan 2023; 23:47:44 >
  • Periah kullanıcısına yanıt

Bu diyarda asla hak adalet demokrasi veya ekonomi nedeniyle ayaklanma çıkmaz hatta insanlar bir araya gelemez.

Sadece 2-3 fidan için ayaklanırlar...

• Periah kullanıcısına yanıt
    Şöyle bir görüş var, AKP ve RTE kaybederse, yapısı gereği milli değerler ve ilkelere bağlılık gibi unsurlardan ziyade para/menfaat/rant ilişkisine dayalı bir şekilde konsolide olan bir parti olduğu için ve hunharca yağmaladıkları devlet imkanlarından mahkum kalacakları için hızlıca çözülme ve dağılma sürecine girerler ve siyaset sahnesinden tamamen pasifize olurlar...deniyor. Bana göre de makul bir analiz lakin zaman ne gösterir bilinmez tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 8 Nisan 2023; 0:0:55 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • O değilde Ahmet Özal' ın Gılışdar' ı desteklediğini açıklamasından bir gün sonra DSP' nin Cumhur İttifakı tercihi seçim günler kala her han her şeyin tersine dönebileceğini örnekleri...

• Bu yorumların hepsi, gündem bana 2018 seçimlerini hatırlatıyor çoğu kişinin beklemediği şok bir sonuçla karşilaşmistik. Hayırlısı. Umarım seçimden sonra sonuç ne olursa olsun parti yönetimleri şapkasını önüne koyup gerekeni yaparlar. Asıl baharı 2023 seçimlerinde değil ondan sonraki seçimlerde göreceğimizi düşünüyorum. Bu 2024 de olur 2025 de

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeepImpact. -- 8 Nisan 2023; 0:35:42 >
  • Eğmeden bükmeden kişisel görüşüm şu...

2017 anayasa değişikliği halk oylamasında %87,5 katılımla "evet" diyenler %51,2

2018 seçimlerinde %88,2 katılımla cbaşkanlığı adayları içinde rte nin aldığı oy %52,6 (parti olarak akp nin aldığı oy %42,3)

2017/2018 seçimlerinde seçmen sayısı yaklaşık 56 milyon iken, bu sayı 14 mayıs seçimlerinde yaklaşık 64 milyon sayısına ulaşıyor.

2018 den bu yana;

--ekonomik durumun geldiği nokta, alım gücünün oldukça düşmüş olması, hayat pahalılığı...

--eyt sorununun giderilmesinde geç kalınmış olması, önceden verilen sözlerin zamanında yerine getirilmemesi...

--asgari ücret ile memur maaşları arasındaki maaş farklarının oldukça daralması...

--en düşük emekli maaşı ile yüksek prim ödeyenlerin aldığı emekli maaşları arasındaki makas daralması...

--3600 düzenlemesinde yapılan adaletsizlikler...

--şubat ayında meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerdeki insanların hükümet politikalarına dolayısıyla akp ye bakış açısındaki değişim...

--Bir çok yerde halkın mültecilerle yaşadığı sıkıntılar, sitayişler, sorunlar...

--gençlerdeki işsizlik sorunu, kamu atamalarında siyasi ayaktan torpil ve bypass yöntemlerin herkesçe bilinir olması, güvensizlik...

--Bir çok meslek grubunda (tsk-emniyet-adalet-meb-sağlık-vb) hiyerarşik yapılar arası maddi yönden uçurum oluşmasına neden olunması veya yeni bir üst elit grup yaratılması...

Bunların yanında 2018 den bu yana seçmen listelerinde akp oylarına menfi tesir edecek durumlar da yaşandı.Bilindiği gibi akp nin (65+ yaşa ücretsiz ulaşım gibi) bazı politikalarından dolayı oylarına sahip çıkan ve kemik yapı dediğimiz üst yaş grubu nüfus bulunuyor.Üst yaş grubundan tuik ölümlülük verilerine göre 60+ yaş grubunda 2018 den 2023 e yaklaşık 1,5 milyon seçmen vefat nedeniyle azaldı.Keza 2018 seçimlerinde oy hakkına sahip olmayan 13-14-15-16-17 yaşlarında ve her yaş grubunda ortalama 1250000 kişiden x 5 =6 milyon üzeri yeni seçmen katıldı ve gençlerin akp ye bakış açısının ne olduğu, en azından büyük çoğunluğunun akp karşıtı olduğu değerlendirildiğinde,

Bu olumsuz durumların yansımasının rte nin kişisel alacağı oylarda götürüsünün çok çok fazla olacağını ve bu seçimde rte nin %40-42 üzerini alacağını düşünmek hayal olur sanırım.

• Kankası yüzde 7 yi göremez

• İlk turda kimse yüzde 50 yi geçemez.

• Uzan ne yaptıysa aynısını yapmaya çalışıyor. Çöpe götüreceği tüm oylar dönüp mevcut zihniyete yarar.

Neyin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Müslüman aynı delikten iki defa sokulmaz. Barajın %50+1 olduğu seçimde sadece 2 aday yarışır. Kalanlara verilecek destek ziyan olacak demektir. Ben milletime güveniyorum, son anda gerekeni yapacaktır. O da 2 büyük destekli adaydan birini tercih etmek.

• kadobay kullanıcısına yanıt

Tüm veriler mi yanlış olur be

-2017 Evet Hayır seçimi katılım oranı 85,4

-2017 seçmen sayısı 58.291.898

-Evet diyenler 51,4

-2018 seçimi katılım oranı %86,22

-2018 Akparti aldığı oy 42,49

-2018 seçimlerin de seçmen sayısı 59,354,840

-2023 seçimlerinde yaklaşık değil tam 64.191.285 seçmen oy kullanma hakkına sahip olacak

Bir analiz yapacaksanız doğru verileri kullanın lütfen

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.