DH Yönetici
14 Ekim 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme
Toplam: 1879 (Bu ay: 6)
Gönderileri

Merhabalar arkadaşlar. 5oo.ooo civarı nakit bütçem var. Sıfır hafif ticari almayı düşünüyorum. Öncelikle önem verdiğim şeyler İç hacim ve yakıt. Ancak konfor ve iç donanım fonksiyonları da bana cezbedici geliyor. Bu fiyat aralığına sıfır hangi araçları önerirsiniz?


Genel olarak tarım (gübre çuvalı sandık vs. ) ve iş yerimde altyapı malzemesi taşımak için kullanacağım (merdiven kablo vs.). Ayrıca Şehir dışında gezmeyi de severim. Köy yollarında üzmemeli.


Şu an aklımda maxi gövde doblo premio plus var. Muhtemelen çeki demiri ile birlikte alacağım. Bir de hafif ticari araçlarda ön arka tampon koruma yasal olarak bir sorun teşkil ediyor mu? Bilgi, tecrübe ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Elektrik ve doğalgaza zam yapıldı. Doğalgazda fiyatlar konutta yüzde 30, sanayide yüzde 10 arttı. Sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektiğe yüzde 25, konut ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe ise yüzde 15 zam geldi.Kaynak :

test

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak.

Dolar/TL kuru ile petrol fiyatlarındaki artış, akaryakıt fiyatlarında da zamları beraberinde getiriyor.

BloombergHT’nin akaryakıt sektörü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak


Motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak- (bloomberght.com)

Merhaba arkadaşlar. Yazılım ve teknoloji ürünleri üzerine bir işletme sahibiyim ancak pandeminin etkisiyle gelirimi artırmak adına güvenlik kamerası işine de girdim. Daha önceleri sadece tanıdıklara ısrar ederlerse yapıyordum ancak şimdi tamamen bu iş için bir ekip oluşturdum. Yolun başında olduğumuz için bazı ekipman eksiklerimiz var. Bunlardan biri de montaj sırasında kameraların yönünü ayarlamak için bir test cihazına ihtiyaç duyuyoruz. Başlarda 4-5 inçlik bir ekranla birlikte kendim elde yapar 3d yazıcı ile bir gövde basıp kullanırım diye düşünüyordum ancak şu an zaten 600-700 lira bandından test cihazlarının satıldığını görüyorum. Bu konuda özellikle kullanıcılardan, bu işi yapan diğer arkadaşlardan tavsiyeye ihtiyacım var. Hangi ürünleri tavsiye edersiniz?


Satış ve montajını yaptığımız kameralar ahd kameralar. Bunların içinde 2mp olan da var, 4mp olanda var 5mp olan da var. Henüz hiç ip kamera kurulumu yapmadık ancak ihtiyaç duyulması halinde onun da kurulumunu yapacağımıza göre mümkünse ip kamera uyumlu bir test cihazı arıyorum. Önerilerinizi mutlaka değerlendirmek isterim. Temel olarak test cihazından beklentimiz kameranın montajında yönünü tespit etmek. Şimdiden öneriler ve fikirler için çok teşekkür eder iyi forumlar dilerim.

testo

Selam arkadaşlar. Bu konu altında Pokemon Go da pokemonların en fazla spawn olduğu ve parlak olma ihtimallerinin en yüksek olduğu zamanları paylaşalım istedim. Böylece kendinizi ona göre önceden hazırlayabilirsiniz.Yaklaşan Önemli Olaylar :Tepig Topluluk Günü:

3 Temmuz 'da saat 11.00 - 17.00 arasında Tepig topluluk günü olacaktır. Normalden daha fazla tepig ortalıkta olacak, yüksek iv ve shiny yakalama şansı daha yüksek olacak. Güzel bir ateş tipi pokemon kaçırmayın derim.


Legendary Raid

18 Temmuz pazar günü 10.00 - 18.00 arasında Pokemon Go oyununda ki keşfedilmiş tüm efsanevi pokemonlar raidlerde olacak. 5. seviye raidlerle efsanevi avını kaçırmayın.Yaklaşan (Bu Ay):Spotlight saatleri yerel saat ile 18.00-19.00 arasıdır.

Spotlight Tarihi - Saati (Yerel saat) - Pokemon Adı - BonusTemmuz 6: Bulbasaur + x2 yakala XP


Temmuz 13: Charmander + x2 yakala candy


Temmuz 20: Squirtle + x2 transfer candy


Temmuz 27: Natu + x2 evolution XP


Geçmiş (Bu yıl) :


 • Ocak 5 - Lillipup + x2 yakala stardust
 • Ocak 12 - Drifloom + x2 yakala XP
 • Ocak 19 - Shroomish + x2 yakala candy
 • Ocak 26 - Phanpy + x2 transfer candy
 • Şubat 2 - Ekans + x2 evolution XP
 • Şubat 9 - Miltank + x2 yakala stardust
 • Şubat 16 - Luvdisc + x2 yakala XP
 • Şubat 23 - Pikachu + x2 yakala candy
 • Mart 2 - Krabby + x2 transfer candy
 • Mart 9 - Drowzee + x2 evolution XP
 • Mart 16 - Voltorb + x2 yakala stardust
 • Mart 23 - Surskit + x2 yakala XP
 • Mart 30 - Slugma + x2 yakala candy
 • Nisan 6 - Buneary + x2 transfer candy
 • Nisan 13 - Mankey + x2 evolution XP
 • Nisan 20 - Grimer + x2 yakala Stardust
 • Nisan 27 - Finneon + x2 yakala XP
 • Mayıs 4 - Cottonee + x2 yakala candy
 • Mayıs 11 - Dratini + x2 transfer candy
 • Mayıs 18 - Alolan Rattata + x2 yakala XP
 • Mayıs 25 - Marill + x2 yakala Stardust
 • Haziran 1 - Dwebble + x2 Yakala Xp
 • Haziran 8 - Abra + x2 Yakala Candy
 • Haziran 15 - Slowpoke + x2 Transfer Candy
 • Haziran 22 - Swinub + x2 Evolution XP
 • Haziran 29 -Aipom + x2 Yakala Stardust

test

Spoiler,

mesajı görmek için tıklayın.
test
Merhabalar.

Bu konuda sizlere kendi tecrübelerim ve araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgiler doğrultusunda, 3d yazıcınız için kendi marlin yazılımınızı derlemeyi anlatacağım. Böylece yabancı çokça rehberi olan ancak Türkçe pek az bilgi paylaşımı olan bir konuda herkesin kullanabileceği bir yol haritası oluşturabileceğiz.
Öncelikle şunu bilin ki bu yazılımı kendiniz derleyeceğiniz için , orijinal markanın tavsiyesinin dışına çıkma ihtimaliniz mümkün. Yapacağınız yanlış adımların cihazınıza zarar verme ihtimali olduğunu unutmayın. Burada tüm sorumluluk size ait!


Konuyu belirli bir indekse göre işlemek istiyorum. Böylece belirli bir düzeni sağlamayı umuyorum. Sizler de eksik veya hatalı gördüğünüz yerlerde beni uyarabilir böylelikle konuya katkı sağlayabilirsiniz.

İndeks:
1-Yazılım derleme araçları, bunların kurulumu
2-Yazılım edinme yöntemi, doğru yazılımı seçme
3-Yazılımı özelliklerine göre adım adım derleme
4-Yazılımı cihazınıza yükleme ve kullanımı


Yazılım Derleme Araçları


3d yazıcılar günümüzde genel olarak Marlin standartı ile gelmektedir. Marlin 2011 yılında ortaya çıkmış C/C++ dillerinde yazılmış , açık kaynaklı bir yazılımdır. Temel olarak filament baskı yapan yazıcıların tamamı benzer mantıkla çalıştığından Marlin tüm bu yazıcıların yazılımlarının ana çatısını oluşturur. Firmalar ürettikleri yazıcıların özelliklerine göre Marlin'de değişiklikler yaparak bu yazılımı derler ve cihazlarımızın ana kartlarına yükler. Biz de bu konuda Marlin derleyeceğimiz için aslında yapacağımız işlem firmaların yaptıklarına benzer. Bu sebeple de C/C++ derlemek için bir yazılım derleme programına ihtiyaç duymaktayız.

Yazılımı derlemek için kullanacağımız program Microsoft Visual Studio Code . Bu program tamamen ücretsiz olup Windows, MacOs ve Linux üzerinde çalışabilen versiyonları bulunmaktadır.

Visual Studio Code indirmek için ziyaret etmeniz gereken sayfa:https://code.visualstudio.com/

Biliyorum size aşırı karmaşık görünüyor ancak korkmayın. Mümkün olan en sade şekilde size her şeyi ekran görüntüleriyle adım adım anlatacağım.

VS Code programını kurduktan sonra bir de yazılımımızı derlemede bize yardımcı olacak PlatformIO isimli bir eklentiye ihtiyacımız olacak.

Not: bu işlemi sağlayabilmek için internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

Şimdi adım adım resimdeki yolu izleyerek :


1: Vs Code içerisinde sol tarafta ki butondan Uzantı yöneticisine gidelim.

2: İhtiyacımız olan eklentiye kutu içine ismini yazarak online olarak aratalım. Kutu içine Platformio yazın.

3: PlatformIO IDE isimli eklentinin sağ tarafında bulunan Install butonuyla eklentimizi kuralım.Eklenti kurulumu bittiğinde Vs Code içerisinde PlatformIO eklentisinin hoşgeldiniz sayfasını göreceksiniz. Bu işlemin ardından ihtiyacımız olan derleme programını kurmuş ve hazırlamış olduk.


Yazılımı (Marlin) Edinme ve ön hazırlık


Derleyicimizi hazırladığımıza göre artık Marlin yazılımını edinebiliriz.

Yazılımı edinmek içinhttps://marlinfw.org/meta/download/ sayfasına gidiyoruz.

Burada iki tip Marlin var

1-Marlin'in güncel ve halen geliştirilmekte olan tipi. Bu tip muhtemel buglar barındırabilir.
2-Marlin'in buglardan arındırılmış en güncel tipi. Bu tipte buglar düzeltilmiş ve güvenle kullanıma hazır hale getirilmiş. Benim tavsiyem bu tipi edinmeniz.


Açılan sayfadan Marlin "Nightly" Builds kısmından Marlin x.x with bug fixes olanı indiriyoruz.Yazılımlarımızı indirdikten sonra ufak bir müdahelede bulunmamız gerekiyor. İndirdiğimiz Marlin henüz bizim yazıcımızın hangi marka model olduğunu bilmiyor. İndirdiğimiz Marlin dosyasında cihazımıza ait özelliklerin bulunduğu ayarlar dökümanları yok. Bunu bizim elle eklememiz gerekiyor! Bunu yapmak için :İndirdiğimiz .zip uzantılı dosyayı temiz ve içinde hiç bir şey olmayan bir klasör içine kopyalıyoruz ve burada çıkartıyoruz. (Ücretsiz zip açma programı :https://www.7-zip.org/)Açılan klasörün içinde config isimli klasörü açıyoruzBurada tek başına bulunan README.md 'yi not defteri ile açıyoruz. (Birlikte aç> Not Defteri)Not defterinin içinde iki adet link var. Bunlardan biri bugfix olmayan Marlin sürümü için diğeri ise bugfix olan sürüm için. Biz bugfix linkini kopyalıyoruz.Linki tarayıcımıza yapıştırıp enter tuşuna bastığımızda otomatik olarak indirme başlayacaktır. Bu .zip uzantılı dosyayı da indirip, önceki indirdiğimiz .zip uzantılı dosyanın bulunduğu klasöre kopyalıyoruz.Dosyayı burada açıp içinde ki config isimli klasöre giriyoruz.Buradan examples klasörüne giriyoruzGöreceğiniz gibi burada neredeyse bütün 3d yazıcı markalarının ismi mevcut. Yazıcımızın markasının bulunduğu klasöre giriyoruz.Bu klasörden de yazıcımızın modelinin ismini taşıyan klasöre giriyoruz.Yazıcımız için kullandığımız anakartın marka ve modelinin ismini taşıyan klasöre giriyoruz.Bu klasörde ne kadar döküman var ise kopyalıyoruz.İlk olarak indirdiğimiz ve zip'den çıkardığımız Marlin sürümünü içeren klasöre giriyoruz ve burada tekrar Marlin isimli klasöre giriyoruz.Kopyaladığımız dosyaları buraya yapıştırıyoruz. Bilgisayar bize "Hedefte aynı adda dosya var" uyarısı verince "dosyaları değiştir" butonuna tıklayıp işlemi sonlandırıyoruz.

Yazılımımız derlenmek üzere hazır. Artık marlin bizim hangi marka model cihaz kullandığımızı biliyor. Bu işlemin ardından yazılımınızı derleyip istediğiniz özellikleri açıp kapatabilirsiniz.
Yazılımı DerlemeÖnceki hazırlıkları tamamladıysanız sırada yazılımı derleme var.

Bu bölümü 3 alt başlıkta anlatacağım:
1-Yazılımı açma
2-Yazılımda eklemek ya da çıkarmak isteyeceğiniz bölümleri açma/kapatma (Yazıcı Özellikleri)
3-Yazılımı derleme

Yazılımı Açma:

Vs. Core uygulamasını açın.
Marlin'e ait tüm dosya ve klasörlerin bulunduğu kök klasörü "Open Folder" butonuyla veya klasörü "Explorer" kısmına sürükleyip bırakarak açın.Karşınıza gelecek olan ekran bu şekilde olmalıdır:

Yazıcı Özelliklerini Değiştirme :Bu kısımda yapılacak olan işlemlerin hangi dosya içinde yapılacağını her özelliğin başında dosya_adı.uzantı şeklinde göstereceğim.
Değiştirmek istediğiniz özelliği VsCode'da ilgili dosya içinde mavi_renkli_özellik_ismi aratarak bulabilirsiniz. (Kısayol: Ctrl+F)
Yazılımda özelliği kapatmak için özellik satırının başına "//" yazılır. Özelliği açmak için ise "//" silinir.

!!!AŞIRI ÖNEMLİ!!!
Kendi yazılımınızı derlerken, işlemin başarılı olabilmesi için yazıcınızın ana kartının tanımını yapmanız gerekiyor. Ana kartınız doğru şekilde tanımlanmaz ise, yazılım derlemede hata alabilir, yazıcınızın hasar görmesine sebep olabilirsiniz.

Bunu yapmak için Explorer 'da platformio.ini 'yi açın.
Burada default_envs kısmını değiştirmeniz gerekiyor. Hangi ana kartı kullanıyorsanız onun tanımının olduğu ismi "mega2560" yazan yere yazmalısınız.Anakartların detaylarıyla tanımlamalarının listesi aynı dökümanın altlarına doğru bulunmaktadır. Ctrl+f ile dilerseniz default_envs tanımını aratarak da bu satırlara ulaşabilirsiniz.Örnek:


Kendi kartım Bigtreetech Skr Mini E3 V2.0 olduğu için öncelikle Ctrl+f ile "bigtreetech" olarak arama yapıyorum;

Ana kartımı doğru şekilde tanımlayan tanımı buluyorum.default_envs tanımına btt yazdığımda doğru tanımın da olduğu tanımlar listesi açılıyor doğru olanı seçiyorum.Sonuç olarak ana kartımın doğru şekilde tanımlanması bu şekilde olmalı:


Makine İsmi


Yazıcınızın ekranında bulunan makine ismini değiştirir.


Configuration.h
#define CUSTOM_MACHINE_NAME "Yazıcının ismi"
Extruder


Eğer yazıcınızda extruder değişimi yaptıysanız, step motorun hareketini hesaplayarak ayarlamanız gerekir. Yazıcının kendi menüsünden de bu ayarı yapabilirsiniz ancak yazılımın kendisinde değişiklik yapmak isterseniz eksen sıralaması şu şekilde : X, Y, Z, E0 [, E1[, E2...]] 93 yazan değer extruder değeri. Eğer küsürlü bir değer girmeniz gerekirse kesri nokta ile belirtin (95.5 gibi)

Bu ayarı nasıl hesaplayacağınız ile ilgili şu videodan faydalanabilirsiniz:https://www.youtube.com/watch?v=QnrH2Sk7y40&feature=youtu.be
Configuration.h
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 80 , 80 , 400 , 93 }


BL-Touch Z-Stop


Eğer yazıcınızda BL-Touch yükseltmesi yaptıysanız ve kablosu anakart üzerinde Z-Stop slotuna takılıysa :


Configuration.h
#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN Bu özellik açık olmalı kontrol edin
#define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING true => false olan değeri true yapıyoruz
#define BLTOUCH kapalı olan özelliği "//" ları silerek açıyoruz.

Sensörün otomatik seviyeleme için tablanın kaç yerinden ölçüm alacağını belirlemek için aşağıda ki özelliğin sayısal değerini değiştirin. Unutmayın adet X adet şeklinde ölçü alacaktır. 4 seçerseniz 4x4 16 yerden ölçüm alacaktır. Benim tavsiyem en az 3 en fazla 5 ideal ise 4 dür.
#define GRID_MAX_POINTS_X 4

Nozzle'ın tabla üzerinde ki konumunu belirlemek için bu ayarı kullanıyoruz. Eksen sıralaması : { X, Y, Z } şeklindedir. Bu ayar ayrıca yazıcınız çalışır durumdayken de ayarlardan yapılabilir.Z ekseni offset ayarı nozzle ucu ile tabla arasında ki mesafeyi ayarlar.Eğer cam tabla kullanıyorsanız ve bu ayarın ne işe yaradığını bilmiyorsanız önce cam olmayan bir tabla takıp makineniz çalışır durumdayken 0.1 mm olarak yavaş yavaş ayarlayın ve her seferinde kontrol edin.Bu videodan fikir edinebilirsiniz :https://www.youtube.com/watch?v=Sy0ZINoWPew&feature=youtu.be
#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 10 , 10 , 0 }

#define Z_SAFE_HOMING Kapalı olan özelliği açıyoruz.
#define AUTO_BED_LEVELING_BILINEAR Kapalı olan bu özelliği açıyoruz.
//#define MESH_BED_LEVELING Açık olan bu özelliği kapatıyoruz.
//#define MIN_SOFTWARE_ENDSTOP_Z Açık olan bu özelliği kapatıyoruz.

Configuration_adv.h (BL-Touch V3 +)
#define BLTOUCH_DELAY 500 Kapalı olan özelliği açıyoruz.
#define BLTOUCH_FORCE_SW_MODE Kapalı olan özelliği açıyoruz.
Yazıcıyı Duraklatma


Diyelim ki yazıcınızı baskı esnasında duraklatmak istediniz. Bu herhangi bir sebepten olabilir, modele müdahele etmeniz gerekebilir veya filament değiştirmeniz gerekebilir.


Configuration_adv.h
#define ADVANCED_PAUSE_FEATURE Bu özelliğin açık olduğundan emin oluyoruz.
Elektrik Kesintisi Kurtarması


Bu özellik ile istenmeyen enerji kayıplarından dolayı baskınızın yarım kalmasını önlemiş oluyorsunuz. Elektrik tekrar geldiğinde kaldığınız yerden devam edersiniz.


Configuration_adv.h
#define POWER_LOSS_RECOVERY Bu özelliğin açık olduğundan emin oluyoruz.
#define PLR_ENABLED_DEFAULT true false olan bu değeri true yapıyoruz.
#define POWER_LOSS_PIN 44 Bu özelliği açıyoruz ve pin numarası kaç ise olduğu gibi bırakıyoruz
#define SDCARD_READONLY Açık olan bu özelliği kapatıyoruz.

BTT Smart Filament Sensörü


Eğer yazıcınıza Bigtreetech akıllı filament sensörü taktıysanız yapmanız gerkenler


Configuration.h
#define FILAMENT_RUNOUT_SENSOR Bu özelliğin açık olduğundan emin oluyoruz.
#define FILAMENT_RUNOUT_DISTANCE_MM 7 Bu özelliği açıyoruz. Ve sayısal değeri 7 yazıyoruz
#define FILAMENT_MOTION_SENSOR Sensörümüz hareketi de algıladığından bu özelliği de açıyoruz.
#define ADVANCED_PAUSE_FEATURE Bu özelliğin açık olduğundan emin oluyoruz.
Configuration_adv.h
#define NOZZLE_PARK_FEATURE Bu özelliğin açık olduğundan emin oluyoruz.

Configuration.h
#define
özellik
string
float
comment


{ , , , }
Yazılımı Derleme:

Dilediğiniz özellikler üzerinde değiştirmeleri yaptıktan sonra yazılımı cihazınıza yüklenebilecek hale getirmeniz için derlemeniz gerekmektedir. Bunun için Vs. Core programının sol alt kısmında bulunan derle butonuna basın.


Eğer her şey sorunsuzca tamamlandıysa işlemin başarılı olduğunu bildiren yeşil renkli bir yazının bulunduğu ekran alacaksınız. Kırmızı renkte hata alırsanız internet üzerinde yeterince araştırma yaptığınızı düşünüyorsanız çözüm için sorunu buradan paylaşabilirsiniz.


...devam ediyor...

Merhaba arkadaşlar.

3 Ağustos 2020 tarihinde, çok az bir 3d yazıcı bilgisiyle ben de bu boyuta adım attım. Bu konu altında da deneyimlerimi, keşkelerimi , iyi ki lerimi paylaşıp konuyla alakalı olarak da soru sormak isteyenler olursa soruları elimden geldiğince yanıtlayacağım.


Öncelikle tercih ettiğim yazıcıdan ve sebebinden bahsetmek istiyorum. Hali hazırda kullandığım yazıcım olan Ender 3 Pro yu almadan önce bir çok video izledim. reddit gibi, thingiverse gibi bir çok sayfadan ve blog sitesinden ürün hakkında ki yorumları okudum. Modifikasyonlara açık olması, olumsuz yorumların çok çok az olması ve fiyatından dolayı Creality Ender 3 Pro'yu tercih ettim.


Yazıcı aldığımda 3d modelleme programlarında çok fazla tecrübem yoktu. Denemek için bir kaç defa Maya ve SketchUp kullanmıştım o kadar. Ancak yazıcı geldikten sonra 3d tasarım programlarında da kabiliyetimi artırdım ve şu an neredeyse istediğim şekilde tasarım yapabiliyorum. Sonuçta yazıcıyı almamda ki en önemli sebep aklımda ki projeler için prototipler oluşturabilmekti.Tasarım Programları :


Dediğim gibi çok fazla tecrübem yoktu ve bu alanda kendimi geliştirme işini yazıcı elime ulaştıktan sonraya bıraktım. Çünkü yazıcıların çalışma mantığından dolayı ne tip programlar kullanmam gerektiğinden tam olarak emin değildim. Şimdi sırayla denediğim programlar ve bu programlara ilk kez başlayanlar için tavsiyelerimi anlatayım.


Cura : Bu program malumunuz olmazsa olmaz bir program. Ürettiğimiz üç boyutlu .stl uzantılı dosyaları bu program sayesinde yazıcının anlayacağı dile çeviriyoruz. Gün geçtikçe bir çok özelliğini öğrendim. Olmazsa olmaz bir program bu programı öğrenmeniz zaruri.


Tavsiyeler :

 • Mutlaka ama mutlaka yazdırma profillerini en detaylı şekilde öğrenmeye çalışın. Ben tüm ayarların açık olduğu şekilde kullanıyorum
 • Support ve Build Plate Adhesion ayarlarının ne yaptığını iyi öğrenin. Nasıl kullanacağınıza dair videolar izleyin. Support Blocker ve Custom Supports nerede ne yapar , nasıl kullanılır bunları öğrenirseniz hem daha az filament kullanırsınız hem de baskılarınız daha çabuk biter ve kalite artar.
 • Printer ayarlarında bulunan Start G-Code ve End G-Code ne işe yarar mutlaka öğrenin. Eğer yetkinliğinizi artırırsanız, baskı tablası ve baskı ucunu aynı anda ısıtabilir, baskı başlarken yada biterken müzik bile çaldırabilirsiniz. (Google : Ender 3 playing music at print start and print end)
 • Build Plate Adhesion ayarlarında Raft seçili iken air graft'ın raft ile modeliniz arasında bırakılan boşluk olduğunu bu ayar sayesinde modele zarar vermeden raft desteğini sökebileceğinizi bilin(kullandığım ayar 0.3 mm). Ayrıca Raft Extra Margin ayarı ile oynayarak daha az filament harcarsınız.(kullandığım ayar: 3mm)
 • Mutlaka ama mutlaka Slice butonuna basmadan önce ortada üstte bulunan Previev butonuna basarak baskı ön izlemenizi kontrol edin.


Maya : Endüstriyel sınıf tasarım programı. Eğer model tasarlamaya sıfırdan başlıyorsanız ve bu programla başladıysanız yanlış yoldasınız. Hem pahalı, hem öğrenmesi çok çok zor olan bir program. Ancak yapabileceklerinin sınırı yok. Ben kullanmıyorum.


FreeCad : Öğrenmesi çok gıcık bir program. Sözde ücretsiz ancak eklenti ihtiyacınız olduğunda yetersiz. Bir iki defa kullandıktan sonra sildim. Arayüz çok aşırı karışık ve kullanmak gereğinden fazla zahmetli. Stabil değil. Tekrar kullanmayı düşünmüyorum.


Blender : Çok tatlı bir program açık kaynak olduğu için gelişime çok açık ve ücretsiz. İnanılmaz tasarım yetenekleri var. Oldukça stabil ve hafif çalışıyor. Ancak yine de ölçeklendirme gibi özelliklerinin gereksiz zahmetli olduğunu düşündüğüm için kullanmıyorum.

Autodesk Meshmixer : Ücretsiz bir program. Eğer hiç modelleme bilginiz yoksa ve modelleme öğrenmek istiyorsanız, modelleri düzenlemeyi bu programla öğrenmeye çalışın. Çok güzel özellikleri var, hazır modellerinden faydalanabiliyorsunuz. Benim özellikle kullandığım özelliği şu: bazen hazır bir modeli basmak istediğinizde tasarım hataları yüzünden modelde eksik alanlar olabiliyor. Bazen bu eksik alanlar o kadar küçük oluyor ki gözle fark edemiyorsunuz bile. Ancak Cura size "Your model is not manifold" hatası verdiğinde bu programın otomatik analiz ve eksik parçaları tamamlama özelliği var (Analysis, Edit / Make Solid) .Bu iki özelliği ile benim ara ara hazır modeller için kullandığım çok hafif olan bir program.


SketchUp : Ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcut. 3d modelleme hakkında hiç bir bilginiz yoksa, paint terk iseniz kesinlikle başlamanızı tavsiye edeceğim program budur. Kendim de hali hazırda bu programı kullanıyorum. Basit ara yüzü sayesinde öğrenmesi hem kolay hem de keylifli. Tek yetersiz olduğu konu 1mm den daha küçük ölçekler için yeterinde ölçeklendirme yeteneği yok. Bunun dışında bir çok ücretsiz eklentisi var ve programın kendi içinde ki mağazada ücretli ücretsiz bir çok önceden tasarlanmış modeli kendi çalışmalarınıza kolaylıkla dahil edebilirsiniz. Ayrıca diğer programlara göre daha az poligonla çalışma olanağı sağladığından modellerinizin kapladığı alan da az olur. Doğrudan .stl olarak modellerinizi de kaydedebilirsiniz.
Bu Kısımda sizlerle yaptığım ve yapmak istediğim geliştirmeler hakkında bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle fiyatlarının ve tavsiye edip etmediğime dair ipuçlarının olduğu bir liste daha sonra da fotoğraflı detaylarının olduğu kısım şeklinde iki parça halinde bahsedeceğim.


Yaptığım ve Yapmak İstediğim Geliştirmeler:


Aldıklarım:


 • Ürün - Tarih - Fiyat - Aldığım Yer - Tavsiye


 1. Creality Ender 3 Pro yazıcı - 03.08.2020 - 1.700 ₺ - Türkiye - Tavsiye ederim
 2. CR10S PRO Bondtech Çift Dişli Alüminyum Klon Extruder - 03.08.2020 - 100₺ - Türkiye - Tavsiye ederim
 3. 4 lü Tabla Yay Teker Set . Tesviye Yayı - 03.08.2020 - 55₺ - Türkiye - Tavsiye Ederim
 4. Creality V.1.1.5. Ender3 Pro Anakart - 31.08.2020 - 410₺ - Türkiye - Bu saatten sonra tavsiye etmem 32 bit yeni nesil kartlar var.
 5. Creality 3D BL-Touch Oto Seviyeleme Kiti - 02.09.2020 - 399₺ - Türkiye - Tavsiye ederim
 6. NOCTUA NF-A4x10 FLX 40mm Sessiz fan - 03.09.2020 - 150₺ - Türkiye - Kesinlikle tavsiye ederim
 7. Micro SD TF Kart Erkek - SD Kart Dişi Uzatma - 14.09.2020 - 60₺ - Türkiye - Tavsiye ederim
 8. Bigtreetech SKR Mini E3 V2 anakart + TFT35 E3 V3.0 Dokunmatik Ekran Seti - 28.12.2020 - 592₺ - Banggood (Çin) - Tavsiye ederim ancak buglar var.
 9. 3x Lm2596 Voltaj regülatörü - 21₺ - 1 tanesi sessiz hotend fanı için, 1 tanesi sessiz anakart fanı için, 1 tanesi de rgb kontrolcüsü için kullanıldı.
 10. 4x Neopixel 8'li Ws2812 Adreslenebilir Rgb Led Çubuk Klon - 40₺ - Tavsiye ederim. -
 11. Esp8266 Nodemcu Lolin V3 Geliştirme Kartı - 35₺ - Tavsiye ederim
 12. 12 cm Everest Rampage RBW-15 Kasa fanı - 80 ₺ - Tavsiye ederim.
 13. Creality Ender 3 Pro Tempered Glass Cam Tabla - 05.01.2021 - 140 ₺ - Türkiye - Tavsiye ederim
 14. Arctic F8 Pwm Pst - 11.01.2021 - 80 ₺ - Türkiye - Noctua almayı tekrar düşünün, ikinci seçenek olarak tavsiye ederim.
 15. XT30 Li-Po pil konnektörü - 11.01.2021 - 7 ₺ - Türkiye - Tavsiye ederim.
 16. Bigtreetech Akıllı Filament Sensörü - 25.01.2021 - 190 ₺- Banggood (Çin)- Tavsiye ederim
 17. 24V 5015 Salyangoz Fan - 25.01.2021 - 37 ₺- Banggood (Çin)
 18. 1metre Capricorn PTFE Hortum - 21.02.2021 - 80₺ - Türkiye - Tavsiye ederim.
 19. Çeşitli alyan başlı m3 vida - somun. - 21.02.2021 - 30₺ - Türkiye.


 • Toplam harcanan tutar: 4.206 ₺
Yaptıklarım (Modellediklerim) :

 • 2 li çekmece - Kesinlikle tavsiye ederim
 • Kablo zincirleri - Şart değil ama olursa iyi olur
 • Harici Sd Kart yuvası - Tavsiye ederim (Anakartın sd kart girişi çabuk deforme olmayacaktır)
 • V-Slot korumaları - Kesinlikle tavsiye ederim
 • Z-Axis mil başı topuzu
 • Sol aşağıya takılı rulmanlı filament askısı
 • Rgb Body kit + 12cm Rgb Güç Kaynağı fanı yükseltmesi (Wi-Fi Kontrolcülü) - Çok sessizleştirdi kesinlikle tavsiye ederi kendi tasarımım.
 • Anakart Fan yükseltmesi - Tavsiye ederim anakart hem daha serin hem de daha sessiz.
 • Btt Akıllı filament sensörü
 • Direct drive (Tpu için).Yapmak istediklerim :


 • Doğrusal ray sistemi.
 • Kameralı Octoprint.Başlamadan Önce:


Anakart Yükseltmek İsteyenlerin Dikkatine :


Arkadaşlar burada 3 adet anakartdan bahsedeceğim. Bunların ikisi creality diğeri de benim satın aldığım bigtreetech skr olan. Böylece neden v1.1.5 den yükseltme yaparken creality değil de başka bir marka seçtiğimi de açıklamış olacağım.


Burada ki bilgiler size ip ucu vermek içindir. Kesin karar size ait. Kartlara sonraki üretimlerinde gelecek güncellemeler olursa konuya eklerim. Yanlış bildiğim bir şey görürseniz lütfen uyarın düzeltirim.


Özelliklerle alakalı bazı açıklamalar:

 • Sensör slotundan kastım BL-Touch gibi otomatik seviyeleme sensörü için ayrıca anakart üzerinde bulunan yer.
 • Bazı yükseltmelerde daha iyi sonuç alabilmek için ikincil bir step motor ile Z ekseni güçlendiriliyor. Örnekler için Google: double z axis.
 • Filament sensörü filamentin bitmesi ya da kırılması durumunda yazıcıyı durduruan bir sensör. Yaptığı iş düşünülürse çok ucuz bir parça.
 • Step motor sürücüleri yazıcınızın anakartında bulunan ve step motorlarınızı kontrol eden sürücülerdir. Kalitesi yükseldikçe baskı kalitesi artar gürültü düşer.
 • Sensörsüz otomatik merkezleme özelliği yazıcınızın tıpkı bir seviyeleme sensörü takılıymış gibi otomatik olarak merkezlemesini sağlar.
 • Doğrusal İlerleme step motor sürücüsüne bağlı olan bir yetenektir. Bu yetenek sayesinde daha yüksek basım hızlarında daha iyi kalitede basım alabilirsiniz.
 • 5v güç çıkışı ihtiyaç duyabileceğiniz (kamera, led, arduino, raspberry vb.) ek yükseltmeler için anakart üzerinde bulunan ve sizi ekstra voltaj düşürücü ihtiyacından kurtaran bir özelliktir.
 • Rgb kontrolcüsü anakart üzerinde Neopixel yazısı ile belirtilmiş adreslenebilir rgb ledleri kontrol etmenizi sağlayan kontrolcü çıkışıdır.


Creality V4.2.2 :


İşlemci : 32 bit ARM Cortex-M3

Sensör için ekstra slot : Var

Çift Z ekseni için ekstra slot : Yok - Var olan Z eksenini aparatla çoğaltabilirsiniz

Filament sensörü için ekstra slot : Var

Dokunmatik ekran desteği : Var

Step motor sürücüleri : TMC2208 , HR4988

Step motor sessizliği : Sessiz (TMC2208) , Gürültülü(HR4988)

Sensörsüz otomatik merkezleme (auto home) desteği : Yok

Doğrusal İlerleme : Yok

5v güç çıkışı : Yok

Rgb kontrolcüsü : Yok


Creality V4.2.7 :

İşlemci : 32 bit ARM Cortex-M3

Sensör için ekstra slot : Var

Çift Z ekseni için ekstra slot : Yok - Var olan Z eksenini aparatla çoğaltabilirsiniz

Filament sensörü için ekstra slot : Var

Dokunmatik ekran desteği : Var

Step motor sürücüleri : TMC2225 *

Step motor sessizliği : Sessiz

Sensörsüz otomatik merkezleme (auto home) desteği : Yok

Doğrusal İlerleme : Yok

5v güç çıkışı : Yok

Rgb kontrolcüsü : Yok


Bigtreetech Skr E3 V2:

İşlemci : 32 Bit ARM Cortex-M3

Sensör için ekstra slot : Var

Çift Z ekseni için ekstra slot : Var

Filament sensörü için ekstra slot : Var

Dokunmatik ekran desteği : Var

Step motor sürücüleri : TMC2209 [UART]

Step motor sessizliği : Sessiz

Sensörsüz otomatik merkezleme (auto home) desteği : Var

Doğrusal İlerleme : Var

5v güç çıkışı : Var

Rgb kontrolcüsü : Var


*TMC2225 için 2208S diyorlar. Bu durumda 2209 bir üst model oluyor. Ama bilgi kesin değil.Anakart Ses Karşılaştırmaları Videoları :Creality V4.2.2 (muhtemelen gürültülü versiyon.V1.1.5 anakartta da TMC2208 sürücü var ama hiç bu kadar gürültü çıkmıyor) ile Skr Mini e3 V2 nin gürültü karşılaştırması:Creality V1.1.4 (videoda bu anakartta tmc2208 sürücüler olduğu yazıyor ancak benim bildiğim kadarıyla bu anakartta tmc2208 yok) ile Skr Mini e3 V2 karşılaştırması:
Geliştirme Detayları :

Öncelikle 3d yazıcı bu şekilde yarı demonte halde geliyor. Kutuyu açtıktan sonra karşılaştığımız manzara bu şekilde. Yazıcının ilk montajını yaptıktan sonra çok büyük bir heyecanla ilk baskı olan tekne modelini basıyorum. Ancak heyecanıma yenik düştüğüm için baskı yatağını iyi seviyeleyemiyorum ve manyetik baskı tablasına kalıcı hasar veriyorum. Mutlaka ama mutlaka ilk baskı almadan önce yatak seviyesini doğru yaptığınızdan emin olun. Gerekirse 10 defa kontrol edin!!!


Gördüğünüz gibi manyetik kısımda sağda ki iki kırmızı çizgi kalıcı hasar olarak kaldı. Neyse ki değişebilen bir malzeme o yüzden çok fazla kafaya takmadım.O kadar acemiliğe rağmen aldığım ilk baskı sonucu hiç te fena değil. Ancak tabi 0.1 mm baskı kalitesinde baskı aldığımı da eklemem gerek.


Yazıcının harici yükseltmelerim olmadan ilk hali bu şekilde idi. Ancak tabi ki yükseltmeleri çoktan belirlemiştim ve hızla yükseltmelere başladım.Yazıcımın güncellemelerden sonra şu an ki hali.


Z-Axis (Boyut) Topuzu :


Yazıcı çalışmıyorken bazen yatak seviyelemesi yaparken ya da başka bir şey yaparken z boyutunda yazıcı ucunu yukarı yada aşağı almak gerekebiliyor. Elle komple alüminyum profili kaldırıp indirmektense bu yöne hareket veren step motorun hareketini taklit edip elle mili çevirmek çok daha kolay ve daha az hasar verici. Bence her yazıcıda mutlaka bu tip bir aksesuar standart olarak gelmeli.


Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:3588485


Kablo Zinciri :


Özellikle baskı alırken kabloların hareketi çok sıkıntı oluşturabiliyor. Hatta bu zincir konusunun ilk ortaya çıkışı da yanlış bilmiyorsam bir kullanıcı 3d baskı alırken cihazı kendi haline bırakıyor, geri döndüğünde cihazın kendi kablosunun baskının içinde kaldığını görüyor. Ben hem kabloları derli toplu tuttuğu için hem de görsel olarak katkısı olduğu için kullanıyorum. Benim kullandığım bir başka güncelleme olan filamenti sol yana alan parça sebebiyle zincirin ilk parçası tam ideal yerde duramıyordu, ben de orijinal tasarımı diğer yan tarafta ki filament tutacağının parçasıyla birleştirerek ideal bir parça elde ettim.


Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:3769941

Yan taraf için geliştirdiğim modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:4570065
45 Derece Eğimli ve Rulmanlı Yan Filament Askısı :


Orijinal tasarımda, filament askısı yazıcının tepesinde. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki arada ki mesafe çok uzak. Ve bu mesafe, filament besleme sisteminin hareketleri de eklenince özellikle ucuz filamentlerin kırılıp kopmasına sebep oluyor. Bu yan askı sayesinde filament beslemesi oldukça doğrusal. Ayrıca açıkçası gerçekleşme ihtimali düşük de olsa orijinal tasarımdaki kullanım sebebiyle filament tekerinin bastığım modelin üzerine düşmesini istemem.28.02.2021 Eklemesi:

Akıllı sensörü taktıktan sonra filament tekerinin çok yakında kaldığını ve sensöre neredeyse değdiğini farkettim. Bunun üzerine aynı modelin orijinal geliştiricisi tarafından sunulan daha uzun versiyonunu tekrar düzenledim. İlk düzenlediğim modelde acemilikten dolayı zincirin takıldığı yer yerine güç bela oturuyordu bunu da düzelttim ve modeli yazdırıp eski parçayla değiştirdim. Eğer benzer yükselme yapacaksanız uzun olan versiyonu yapmanızı tavsiye ederim gelecekte tekrar basma derdinden kurtulmuş olursunuz.


Modelleri indirebileceğiniz thingiverse adresleri :
Daha güçlü baskı tablası yayları :


Ender 3 pro'yu henüz satın almadan önce kullanıcıların yaşadıkları sorunları araştırmıştım. Ve gördüm ki yazıcının kendi üzerinde gelen orijinal baskı tablası yayları biraz kullanımın ardından esniyor ve sürekli olarak tabla seviyeleme (bed leveling) ayarı sıkıntısı yaşanıyor. Ben de yazıcıyı aldığım gün yeni yayların da siparişini verdim. Yayların farklı renkleri mevcut önemli olan yayların yapısı. Aldığım yayların tekerlekleri çok küçük olduğundan orijinal tekerleri kullanmaya devam ettim. Yay takımı aldığınızda civatalar da geliyor eğer değiştirmek isterseniz ancak ben gerek görmedim.
Filament Besleme (Extruder) Yükseltmesi :


Ender 3 Pro ve Ender 3 yazıcılarda yine sık görülen şikayetlerden biri beslemeyi yapan extruder sisteminin aşınması. Henüz cihazı almadan önce bu problemi, kaynağını ve ne tarz çözümlerden faydalanıldığını araştırdım ve çift dişli sistemli alüminyum extruder almakta karar kıldım. Bu olmazsa olmaz yükseltmelerden biri. Mutlaka ama mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum. Extruder değişiminde önemli bir filament ayarı var, bu ayar parça değiştiği için yapılması gerekiyor, çünkü orijinal yazılımla gelen ayar sizin cihazınızın orijinal parçası için ayarlanmış oluyor. Altta bir video linki paylaşacağım. Bu ayarı nasıl yapacağınızı çok güzel bir şekilde anlatıyor.Orijinal parçada filamentin sürtünmeden kaynaklı aşındırmayla Extruder üzerinde oluşturduğu hasarı gösteren görsel :
Satın aldığım alüminyum extruder :


Yükseltme sonucu :Bahsettiğim extruder ayarlarını anlatan youtube videosu:Harici Sd Kart Yuvası Yükseltmesi :


Ender 3 pro ve Ender 3 de mini sd kart girişi var. Bu tip girişler bir süre sonra kullanımdan dolayı laçkalaşabiliyor. Ben de buna önlem amacıyla bu yükseltmeyi yaptım. Hem de bu yükseltme sayesinde micro sd'yi doğrudan adaptörüyle birlikte kullanma şansınız var. Tavsiye edeceğim güzel yükseltmelerden biri. Özellikle modelin tasarımı gerçekten çok kaliteli. Bu yükseltmeyi yapabilmek için "Micro SD TF Kart Erkek - SD Kart Dişi Uzatma" parçasına ihtiyacınız var.

Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:3537808Almanız gereken parça görseli :


Yükseltme sonucu :Çekmece Yükseltmesi :


Eğer bir yazıcınız varsa, mutlaka ama mutlaka, anahtarlarınızı, nozzle uçlarınızı vs koyacağınız bir yere ihtiyacınız var. Ender 3 ve Ender 3 pro için onlarca farklı tasarım mecvut. Benim tercih ettiğim modelin tasarımı çok beğeniyorum. Nozzlelar için özel alanlar diğer parçalar için özel alanlar tüm ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor.


Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:4287385
Fan Yükseltmesi :


Bu yükseltmeyi yapmadan önce çok düşündüm. Çünkü maliyeti boyutuna göre en yüksek olan yükseltmelerden biriydi. Çok acelesi de yoktu ancak ben yine de bu yükseltmeyi yaptım. Yükseltme sonucunda ise adeta bir susturucu takılmış gibi yazıcımın yazıcı fanı tamamıyla sessizleşti. Darısı diğer fanların başına. Bu yükseltmeyi yapmadan önce çok araştırdım. Ve şu video benim karar vermeme vesile oldu.

Açıkçası ben bu video da ki kadar bir farkın gerçekleşmeyeceğini düşünürken gerçeklikte bu videodaki farktan az olmayacak hatta belki daha fazla şekilde fark oluştu. Stok fan adeta çığlık atarken şimdi uysal bir kedi gibi tatlı tatlı mırıldanan bir fana sahibim. Fan yükseltmesi için Noctua marka 40mm fan tercih ettim. Bu fanın iki tipi var, daha kalın gövdeli olanı orijinal yuvaya sığmadığı için ben ince olan gövdeyi tercih ettim.


Bu yükseltmede dikkat etmeniz gereken şey , orijinal stok fan 24 volt ile çalışıyor. Gücünü doğrudan anakarttan alıyor. Noctua fan ise 12 volt ile çalışıyor. Sessiz bir fan takmak isterseniz sizin de alacağınız fan muhtelemen 12volt olacaktır. Bu sebeple fanın anakart üzerinden gelen beslemesi ile fan arasına bir lm2596 voltaj regülatörü (düşürücü) koydum. Regülatör için de basit bir kapaklı yuva basıp bunu alüminyum gövdeye basit bir şekilde taktım.Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi :https://www.thingiverse.com/thing:3372894Maalesef fanı takarken resim çekmemişim ancak çok da önemli bir ayrıntı yok zaten. Üstte solda ki resim voltaj düşürücünün kutusu ve yerini , sağda ki resim de fanın orijinal yuva içinde ki görünümünü gösteriyor. Her ne kadar resim çekmemiş olsam da ihtiyaç duyabileceğiniz bilgiler şu videoda mevcut :

I. Anakart (V1.1.4=>V1.1.5) Yükseltmesi :


Yazıcıyı aldığım üzerinde V1.1.4 anakart vardı. Bu bir çok özellik olarak çok kısıtlı ve 8 bit işlemcili bir anakart. Şimdi sıfır ürün alacak olan arkadaşlar çok şanslı çünkü yeni modellerde 32 bit anakart var. Ayrıca ilk anakart üzerindeki motor sürücülerinin daha düşük seviyede olmasından dolayı step motorlar hareket ettiğinde yazıcı inanılmaz gürültü yapıyordu. Sanki bir iş yapacağında aşırı derecede zorlanıyor gibiydi. Sesi tarif etmek gerekirse hani şu eskiden her yerde gördüğümüz nokta vuruşlu yazıcılar vardı yüksek ses çıkartan. Tıpkı onlar kadar gürültü yapıyorlardı.v1.1.5 anakartın vaad ettiği en önemli şey sessizlik idi. Yaptığım araştırmalar sonucunda gerçekten çok az ses çıkardığını gördüm ve kararımı verip bu anakartı taktım. Tabi ki ürünü aldıktan 1 hafta sonra çok pişmanlık yaşadım. Çünkü ben kartı aldıktan 1 hafta sonra yatak seviye sensörü yükseltmesi yaptım ve o yükseltmeyi yaparken adeta parayı nasıl çöpe attığımı anladım. Şöyle bir durum vardı ki 8-32 bit anakart konusundan hiç bir haberim yoktu. Sensör gelmeden önce de anakartın yazılımını nasıl kuracağımı öğrenmemiştim. Tek araştırdığım şey nasıl kullanılacağı, montajının nasıl olacağı, olumlu ve olumsuz yorumlar idi. Meğer 8 bit anakartların kapasitesi çok fazla değilmiş. Eğer yatak seviyeleme sensörü kullanmak isterseniz başka bir özellikten feragat etmeniz gerekiyor. Mesela diyelim ki sensörü kullanıyorsunuz o zaman sd kart yuvasının kullanımı kapatacaksınız veya basım esnasında filament değiştirme olanağı sağlayan özelliği kapatacaksınız...


Pişmanlığım 32 bit (başka bir marka) kart alabilecek parayla creality 8 bit kart almış olmam. Veya 1 hafta daha beklesem creality kendisi 32 bit kart çıkartmış olacaktı onu alabilirdim. Sağlık olsun bu da bir tecrübe oldu. Hem belki o zaman 32 bit kart alsa idim skr marka şimdi yeni çıkan v2 yerine v1.5 almış olacaktım ve muhtelemen yine pişmanlık duyacaktım.


Tabi ki sd karttan vazgeçemeyeceğime göre filament değiştirme özelliğinden vazgeçmek zorunda kaldım. O kısımı sensör yükseltmesini anlattığım kısımda tekrar dile getireceğim.


v1.1.5 gerçekten çok sessiz bir anakart. Muhtemelen artık piyasada bulunmuyordur. Yinede anakart yükseltmesi yapmak istiyorsanız yukarıda kırmızı başlıkla Anakart Yükseltmek İsteyenlerin Dikkatine kısmını iyi okuyun.


Sonuç olarak v1.1.5 anakarttan yine de tatminkarım.

Anakart yükseltmesi sonucu oluşan sessizleşme farkını şu videoda görebilirsiniz:


Sensör (BL-Touch) Yükseltmesi :


3 boyutlu yazım işlemlerinde en önemli olay ilk katmanı nasıl bastığınızdır. İlk katman ne kadar başarılı ise modeliniz o kadar başarılı olacaktır. 3d yazıcıların en büyük problemi tabla yaylarından ve kullanımdan kaynaklanan , tabla ayarının bozulması her baskıda baskı öncesi bu ayarın tekrar tekrar yapılmasıdır. Yazıcımı ilk basıma hazırladığımda bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığım için tablamın kaplamasına kalıcı hasar verdim. Siz öyle yapmayın ve tabla ayarının yani bed leveling olayının nasıl yapıldığını çok iyi öğrenin. Bu konuda onlarca video mevcut. Ben bu kısımda sadece sensörle alakalı bilgi ve tecrübelerimi paylaşacağım. Sensörü almadan önce sürekli her basım öncesi tabla ayarı yapmak benim de canımı sıkıyordu. Bolca sayfada bolca yazı okuduktan sonra bu güncellemeyi de yapmaya karar verdim. Bu güncellemenin en güzel yanı beğenmezseniz bu parçayı elden çıkartabilirsiniz. Ayrıca hemen hemen tüm anakartlarla da uyumlu olduğu için sıkıntısız kullanabilirsiniz. Benim aldığım sensör orijinal BL-Touch Smart v3.1 sürümü. Ben aldığımda en son bu sürüm üretilmişti. Sensörün kolaylık kattığı bir gerçek. Ancak baskı kalitesine çok fazla bir katkısı olduğunu söyleyemem. Ancak yine de iyi yapılmamış tabla ayarı problemlerini ortadan kaldırdığı bir gerçek.


Sensör yükseltmesi yapacağınız zaman anakartın yazılımını da değiştirmeniz gerekiyor. Creality anakartların yazılımları kendi sitesinde mevcut. Ücretsiz bir şekilde indirip kurabilirsiniz. Yazılımı yükseltme işlemi için değişik yöntemler var. Ben en kolay görünen ve en pratik yöntemi seçtim. Sd kartın içini boşaltıp creality sitesinden indirdiğim yazılımı sd karta attım. Sadece yazılım varken kartı yazıcıya takıp yazıcıyı çalıştırdım. Yazıcı da otomatik olarak sd kartta bulunan yazılımı anakarta yükledi. Hiç bir sıkıntı yaşamadan bu şekilde kullandım. Ancak başka marka anakartlarda yükleme yöntemi değişebilir kesin bir şey söylemem doğru olmaz. Creality anakart için sadece sensörün olduğu paketi tercih ederseniz yeterli olacaktır.


Sensör seçiminde birden fazla seçenek mevcut. Bl-Touch bildiğim kadarıyla en pahalı seçeneklerden. Ancak internette biraz araştırınca daha ucuz sensörlerin yaptıkları işin de ucuz olduğunu öğrendim. Yetersiz seviyeleme yüzden modellerinizi riske atmamakta fayda var.


*Eski anakartlarda sensörün kurulumu biraz zahmetli yeni kartlar bu konuda daha avantajlı çünkü özellikle sensör için özel slot var. Yinede mutlaka internetten anakartınıza uygun montajı araştırın. Paylaştığım video v1.1.4 ve v1.1.5 için geçerli olan videodur. Skr Mini E3 v2 anakart yükseltmesi yaptığımda o anakartla ilgili bilgileri de buradan paylaşacağım.


Sensör hiç bir şekilde yazıcınızın işine engel olmuyor. Ve konumu itibariyle de hasar görmekten korunuyor. Kutu içerisinde yedek ucu da mevcut


Sensörün kurulumu ile ilgili şu videodan gereken bilgileri alabilirsiniz :V-Slot Yükseltmesi :


Bu tip bir yazıcıyı kullanırken, özellikle atık filament parçaları ve toz , alüminyum iskeletin V şeklinde ki gözlerine çok doluyor. İster istemez hem kötü bir görünüm oluşturuyor hem de deformasyon ihtimali oluşturuyor. Yazıcınızı ne kadar sık da temizleseniz bir süre sonra bu iş sıkıcı ve zahmetli bir hal alıyor. Bunun için en güzeli bu slotlara bir koruma sağlamak ve sorunu kökten çözmek. V-Slot koruyucuları bu konuda çok iyi iş görüyor.


Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:3379068

Kendi yaptığım ekran arkasına uyumlu 3 parçalı Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi :
II. Anakart (Creality V1.1.5=> BIGTREETECH SKR E3 V2) Yükseltmesi :


Anakart Kutu içeriği :

 • BTT Skr Mini E3 V2 Anakart
 • Micro usb kablo
 • 4 adet alüminyum soğutma bloğu (motor sürücüleri için)
 • Devre tamamlayıcı aparatlar
 • Micro Sd kart 128mb (yazılım yüklemek için)
 • Plastik ördekBTT SKR E3 V2 anakartı takarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar var. Öncelikle bu anakart üzerinde ki bazı slotların yerleri farklı. O yüzden cihazlarınızın zarar görmemesi için çok fazla dikkatli olun.

Yazıcıyı koltuk üzerinde geriye doğru yatırıp anakartın alt kapağını açtım.Kapak fan pinini çıkardıktan sonra eski anakartı dikkatlice söktüm.Yeni anakartın güç girişini bağlayıp yerine taktım ve diğer kabloları da yerine taktım. BL-Touch seviyeleme sensörünü anakart üzerinde Z- PROBE yazan yere takıyoruz. Ancak takmadan önce dikkat edilecek bir husus var.


Eğer benim gibi orijinal BL-Touch kullanıyorsanız, 3 pinli olan dupontta kabloların yerini değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için resimde ki işaretli yerde bulunan ve çok ama çok hassas olan tırnakları bir tornavida yardımı ile hafifçe yukarı kaldırıp kabloları yerinden söküyoruz.Üstte ki gibi kabloları mavi, kırmızı, sarı olacak şekilde sıraladıktan sonra Z-Probe soketine altta ki resimdeki gibi takıyoruz.

Ben diğer 2 li kabloyu normal Z-Stop soketine taktım dilerseniz siz bu 3'lü dupontun yanına takabilirsiniz.
Bu anakartta Creality anakartlardan farklı olarak fan girişleri tam ters şekilde. Allta ki giriş Hot End (Baskı ucu) Fanı için, üstte ki giriş de kasa fanı için.

Bu anakartın montajı ile ilgili olarak (aynı zamanda ekran montajını da içeriyor) şu videodan faydalandım :
Anakart Hakkında Görüşlerim :

Anakartı kullanmaya başlayınca ilk dikkatimi çeken şey step motor sürücüleri sayesinde step motorların daha canlı hareket ediyor olmaları. Özellikle otomatik seviyeleme yaparken Creality V1.1.5 'e göre çok çok hızlı. X ve Y eksenlerinde eksenlerin sonuna gelindiğinde Creality anakart adeta çarpma etkisi yaratıyordu. Düşünün ki tabla en geriye gidiyor , oradaki sonda bulunan anahtara hızla çarpıyor ,tıpkı geri sekmiş gibi biraz öne gelip tekrar geri gidiyordu. Bu anakartta ise hareketler çok emin bir şekilde gerçekleşiyor. Çarpma yada sekme olmuyor. Eksenler çok yumuşak ve nez bir şekilde hizalanıyor. Genel olarak yazdırma işleminde çok bir hız farkı henüz göremedim ama otomatik seviyeleme oldukça hızlı.


Gelgelelim anakartın yazılımı konusu biraz sıkıntılı. Çünkü github'dan indirmeniz ve kendi cihazınıza göre düzenlemeniz gerekiyor. Yani en azından Btt'nin kendi sitesinde çeşitli seçeneklere göre hazırlanmış indirme alanı bulunabilirdi. Benim indirdiğim yazılım 4 ay kadar önce birisi tarafından hazırlanmış ama çok stabil değil. Muhtemelen güncelleme yaparım. Bir de alüminyum soğutucuların termal pedleri biraz gevşek. Tuttuğundan emin olmak için bir süre bastırın hafifçe. Bunun dışında olumsuz bir durum görmedim.Aldığım ilk baskı oldukça hoşuma gitti:
Anakart yükseltmesinden sonra cura'da ufak bir dokunuşla basıma başlarken uyarı vermesini ekledim. Videoda belli oluyormu bilmiyorum ama şu anda anakart fanı en çok gürültü yapan parça durumundaAnakart Yazılım Güncellemesi (Kendi yazılımınızı derleme rehberi): https://forum.donanimhaber.com/3d-yazici-yazilim-derleme-rehberi-ss-li-marlin-derleme--147615341

Ekran (Creality Lcd Dipslay => BIGTREETECH TFT35 E3 V3.0 Dokunmatik Ekran) Yükseltmesi :


07.01.2021 tarihinde elime ulaştı. Ekran dokunmatik olduğu için ekran koruyucu uygulamak istiyorum. Telefoncudan aldığım temperli ekran koruyucu camı denedim ama kesemedim, maket kesme bıçağı da işe yaramadı dremelde. Bugün gün içerisinde telefonculara bakacağım. Bulamazsam üzerinde gelen koruyucu jelatin, yeni bir yol buluncaya kadar üzerinde kalacak.


Ekran kartının ön kısmında potansiyometreyi değişik renklerde aydınlatan ledler var. Muhtemelen bu ledlerin ışık verebilmesi için orijinal yuvada delikler açmam gerekecek

Ekran özelliklerinin bu kadar gelişmiş olduğunu bilmiyordum. Ekranın üzerinde de arm 32 bit işlemci var. Ayrıca ekstradan filament sensörü girişi gibi hali hazırda anakart üzerinde de bulunan ekstra girişler var. Bunların nasıl kullanılabileceğini şu an için bilmiyorum ama mutlaka araştırıp burada sizlerle paylaşacağım.En güzeli belki de ekran üzerinde bulunan Sd Kart girişi ve Usb girişi. Bu girişlerden faydalanılarak baskı yapılabiliyormuş. Yani ekran sayesinde micro sd kullanımı mecburiyetinden kurtulma şansım var. Dediğim gibi ekranın bu derece gelişmiş olduğunu bilmiyordum. Açıkçası ikili paket fiyatını sadece anakart fiyatına göre uygun bulduğum için almıştım ama üzerinde o kadar çok geliştirme yuvası var ki çok şaşırdım.


Ekranın üzerinde Wi-Fi girişi var. Ön araştırmalarım sonucunda şu tip bir entegre devreyle Wi-fi bağlantı özelliği sağlanabiliyormuş. Şansıma daha önce başka bir proje için bu devreyi almıştım ve kullanmamıştım kenarda duruyordu. Eğer çalışırsa değerlendirmeyi düşünüyorum. Anladığım kadarıyla bu Wi-fi özelliği sayesinde bilgisayar üzerinden yazdırma işlemimizin anlık durumunu görebiliyoruz.
Ürün elime dün ulaştı ancak montaj yapmadım. Çünkü dokunmatik ekranı korumak için bir ekran koruyucu kullanmak amacındayım. Sabahı zor ettim heyecandan. Hemen koştum telefoncuya temperli ekran koruma camı aldım ama malesef telefoncunun da dediği gibi kesmek mümkün olmadan kırıldı. Eğer telefonculardan bir çözüm bulamazsam üzerinde gelen jelatini çıkarmayacağım. En azından yeni bir çözüm bulana kadar bu şekilde kullanmayı düşünüyorum.


Ekleme:

Ekran maalesef kapasitif değil. Açıkçası fiyatı düşünülünce çok da beklemiyordum kapasitif olmasını. Bu sebeple koruyucu jelatinden vaz geçtim. Üzerinde ki usb ve sd kart girişleri çok güzel bir şekilde çalışıyor rahatça kullanım imkanı sunuyor.


Çok hoşuma giden özellikler:

 • Türkçe dil desteği
 • Ekranı bir süre kullanmazsanız kararması (bekleme süresini ve aydınlatma seviyesini ve ayrıca karardığında ki aydınlatma seviyesini seçebiliyorsunuz)
 • Eski tip menüye alışanlar için marlin tipinde menü simulasyonu (Arka plan ve font rengi değiştirilebiliyor)
 • Potansiyometre aydınlatması için ekstra delik delmeye gerek kalmıyor.
Ekranın yazılımını güncellemenizi tavsiye ediyorum. Gelen yazılım eski sürüm olabilir. Hatta Yazılımda gereksiz dil paketleri olabilir ki zaten kısıtlı olan hafızada gereksiz yer kaplamasını istemezsiniz.


Ekran yazılımını güncelleme ve yazıcı dilini Türkçe yapma rehberi:


Yazılım güncelleme :Ön Hazırlık:

Yazılım güncellemesi için içinde hiç bir şey olmayan ve Fat32 formatında olan bir SD Karta ihtiyacımız var.Yazılımı güncellemek için :

1- Öncelikle şu siteye giriyoruz : https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-TouchScreenFirmware

2- Buradan sağda bulunan "Code" butonuna basıp, "Download Zip" e tıklayarak yazılım klasörünü indiriyoruz.3- İndirdiğimiz .Zip dosyasını bir klasöre çıkartıyoruz.

4- Klasörün içinde "Copy to SD Card root directory to update" klasörüne gireceğiz. Gerekli olan tüm dosyalar burada.


5- Bu klasörde bulunan config.ini dosyasını ve hangi Btt ekranını kullanıyorsak onun adının olduğu .bin uzantılı dosyayı seçip önceden hazırladığımız sd kartın direk içine kopyalıyoruz.

6- Yüklemek istediğimiz temaya karar verdikten sonra o tema klasörüne giriyoruz.(temaların görünümü hakkında web sitesinden veya tema klasörü içinde ki herhangi bir klasör içinde bulunan bmp isminde ki klasörde ki resimlerden fikir edinebilirsiniz.)


7- Tema klasörü içinde bulunan ekranlara özel klasörlerden ekranımıza uygun olanı kopyalayıp doğrudan sd kart içine ana dizine yapıştırıyoruz.


8- Dil paketi yüklemek için bir önce ki klasöre dönüp Language Packs isimli klasöre giriyoruz.


9- Burada bulunan dil paketlerinden dilediğimizi kopyalayıp doğrudan sd kartın ana dizinine yapıştırıyoruz. (Türkçe için tr isimli dosya)


10- Dosyalarımızı sd karta attığımızda şuna benzer bir görünüm olmalı :


11- Şimdi yazılımı yüklemeye hazırız.Yazıcımız tamamen kapalı durumdayken Sd kartımızı Tft ekranımız üzerindeki sd kart yuvasına takıyoruz.


12- Yazıcımızı açıp bekliyoruz. Yazılım otomatik olarak yüklenecektir.


13- Yazılım yüklemesi bir süre devam edebilir. Bu sırada tema resimlerinizin de yüklendiğini fark edeceksiniz. Dilerseniz, tema klasöründe bulunan bmp isimli klasör içindeki .bmp uzantılı dosyaları aynı isim, boyut ve uzantı ile değiştirerek kendi kişisel temanızı oluşturabilirsiniz.


14- Yazılım başarılı bir şekilde yüklendiğinde yazıcının ana menüsü açılacak.ve sd kartınızı bilgisayarınıza taktığınızda dosyalarınızın isminin sonuna Cur eki eklendiğini göreceksiniz.

SD kartınızı tekrar kullanmaya başlamadan önce içindeki bu dosyaları sildiğinizden emin olun aksi taktirde sürekli olarak yazılım güncellemesi yapacaktır.

Yazılım güncellemesi yaparken herhangi bir dil paketi eklemezseniz otomatik olarak sadece İngilizce yüklenecektir. Ve yazıcınız İngilizce olarak başlayacaktır.


Yazıcıyı Türkçe yapma :

1- Yazıcınız açıkken ana menüden Menu ye girin


2- Settings e girin.


3- Screen e girin


4- English yazan yerden dil ayarlarına girin.


5- Türkçe yi seçip alttaki geri düğmesine basın

6- Eğer yazılımınızı başarılı bir şekilde güncellemişseniz artık yazıcınız tamamen Türkçe kullanılabilecektir.Cam Baskı Yüzeyi Yükseltmesi :


Piyasadan elime geçen bir kaç 3d baskı ürününü gördükten sonra ilk katmanın cam gibi pürüzsüz olması sebebiyle cam tabla fikri çok hoşuma gitti. Manyetik yüzeyin bir süre sonra hasar görmesi, kalıcı bükülmelerin olması, modelin yüzeye iyi tutunmaması da beni cam tablaya yönlendiren diğer etmenler oldu. Ben Creality marka orijinal temperli cam tabla aldım. Ancak yabancı forumlarda da sık sık okuduğumda düz cam kestirip gayet memnuniyetle kullanan kullanıcıların da varlığını gördüm. Eğer tabla seviyelemesi (bed leveling) olayını öğrenemediyseniz cam tablaya geçmekte acele etmeyin.


İlk izlenimlerim aslında bu geliştirmenin iyi olduğu yönünde. Ancak hala anakart güncelemesinin tam olarak stabil hale gelmemesinden kaynaklı sorunlar da yaşamıyor değilim. 63 c° tabla sıcaklığına rağmen ilk denememde baskı tablaya tutunmadı. 70 c° ile deneyeceğim. Bu arada ben tablanın üst kısmında ki manyetik yüzeyi kazımadım. Araştırdığımda kazıyanlarla kazımayanların ortalama olarak aynı olduğunu gördüm.


Manyetik tablada oluşan ve geçmeyen bükülme kırık izinden dolayı büyük baskılarda bu şekilde baskı kalitesini düşüren sonuçlar alıyordum.

İlk baskıda metal kıskaçlarla cam tablayı sabitlesem de bu baskı sırasında hot end kısmında bulunan metal kapağa dokunuyor. Kıskaçları kaldırdım zaten ısınan tabla da manyetik yüzeye oldukça iyi tutunuyor.

Temperli camın üst kısmında bulunan çok ince pütürcükler sayesinde baskı kolaylıkla yüzeyden sorunsuzca sökülebiliyor.

Cam tabla ile aldığım ilk baskının alt kısmı bu şekilde. Resimden de anlaşılacağı üzere hala ilk katmanda bir ayarsızlık var. Ayarlamaları yapıp sonuçlarını buradan yeni baskılarla paylaşacağım.


Güç Kaynağı (120mm Fan + Wi-Fi Rgb Kontrolcü) Yükseltmesi :


Tamamen kendi tasarımım olan bu yükseltmeyi yapmamda iki amaç vardı. Öncelikle 60mm lik güç kaynağı fanı o kadar çok gürültü yapıyordu ki aynı odada bulunmak bile rahatsız ediyordu.İkincil olarak da yazıcıma göz alıcı bir aydınlatma sistemi eklemek istiyordum. Uzun süren bir tasarım sürecinden sonra nihayet bu işlem de bitti. Güç kaynağına rgb özellikli en ucuz fanlardan birini bağladım ve sonuç inanılmaz. O kadar sessiz bir hale geldi ki yazıcı, aynı odada bebek uyusa uyandırmaz.


Tamamen kendi tasarımım olan Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:4761267


Bu videodan yazıcı çalışırken ne kadar sessiz olduğunu görebilirsiniz (part cooling fanı hariç videoda o çalışmıyor)Güç kaynağından gelen kabloyu v-slot koruyucusu ile bu şekilde gizledim.


Modelin arkasına koyduğum bir rocker anahtar ile dilediğimde tüm ışıklandırmayı kapatabiliyorum


Anakart Fan Yükseltmesi :


Ana kartın çok gürültülü olan stok fanını değiştirmeye karar verdim. Öncelikle 40mm lik sessiz bir noctua fan almayı düşündüm ancak noctua fanların fiyatları düşünülünce bu aşırı bir yükseltme olurdu. Ben de 80 mm'lik sessiz bir fan kullanmaya karar verdim. Fan olarak arctic F8 modelini seçtim. Benim seçtiğim model pwm pst modeli (eğer işe yaramazsa tekrar elden çıkarabilmeyi düşünerek aldım aralarında 20 lira kadar fark var ancak fanı test edince işe yarayacağını düşündüm.) ancak düz f8 de çok güzel iş yapar. Bu fanı ana kart üzerinden beslemeyeceğim. Çünkü ana kart sigortasını yakabileceğine dair yazılar okudum. Bunun yerinde doğrudan güç kaynağından 24v çekip bir lm2596 vasıtasıyla bunu 12v'a düşürerek kullanacağım. Ana kart fanı hiç durmadan çalışmış olacak ancak en azından gürültü olmayacak. Tabi bu fanı kullanabilmek için ana kartın alt kapağının değişmesi gerekiyor. Ben altta ki modeli kullanmayı düşünüyorum.


Modeli yaklaşık 18 saat gibi bir sürede bastım. 0.2mm hızla baskı aldım. Model ilk başta çok zayıf gibi görünüyordu ancak çok çok güzel uyum sağladı. Modelin üst kısmında ki cıvata yerini matkapla biraz genişletmem gerekti, alttaki cıvatalardan yerine uymayanları normal m3 cıvata ile değiştirdim. Ancak modelin yazıcının altında daha fazla yer kaplaması sebebiyle yazıcıyı havaya kaldırmam gerekti. Bunun için ekstra ayak basıp altlarına da yazıcının üzerinde gelen ses engelleyicileri kesip yapıştırdım. Arctic fan çok güzel iş görüyor ancak noctua fan tercih edilse daha da sessiz olabilirdi. Artic yine de bir miktar ses yapıyor. Çok rahatsız edici değil ama yine de biraz daha sessiz olabilirdi. En azından eski gürültüden kurtuldum.


Daha iyi olsaydı dediğim yer şu oldu ki bir 5 mm kadar daha aşağı yönlü büyütülebilirdi model sanki öyle olsa kablolar için daha rahat bir ortam oluşacak gibi. Böyleyken ucu ucuna sığıyor gibi oluyor.


Tavsiyem; resimlerde de göreceğiniz üzere taktığım fanın hem iç kısmına hem de alt kısmına fan ızgarası taktım. İç kısımda ki ızgara kabloların fana değmesini engellemesi için. Onu yazıcıdan bastım sonuçta kablolar çok fazla bir kuvvet uygulamıyor. Dış kısma ise, ola ki yazıcıyı kaldırmam gerekirse parmak vs girmesin diye metal fan ızgarası taktım. Piyasada 10 liraya bulunabilecek bir malzeme. Tedbir almakta fayda var.Genel olarak düşüncelerim olumlu yönde. Ana kart fanı havayı dışarı üflediği için ana kartın takılı olduğu metal kasa buz gibi oluyor. Bu da ana kartın çok iyi şekilde soğumasını sağlıyor. Ayrıca hava akışı sayesinde içeriye toz gitmemiş oluyor.

Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:4611026 (Ana kart kapağı)

Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:706812 (80mm fan ızgarası)

Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:3558080 (Yükseltme ayakları 25mm)


Öncelikle kullandığım malzemeler:

 • Arctic 80mm f8 fan
 • Lm2596 Dc-Dc çevirici
 • Metal ızgara
 • XT30 konnektör
 • Halka terminal konnektörü
 • Makaron
 • Elektrik bandı
 • Moleks-3pin çevirici
 • Elektrik kablosu


Montaja başlamadan önce basmam gereken parçaları bastım:


Bu kapak sığmayacağı için yazıcıyı yükselttim:


Fanın üzerine içeriden kablo girmesini engellemek için ızgara bastımFanın gücünü ana karta zarar vermemek için anakart yerine doğrudan güç kaynağından aldım. Bunu sağlıklı ve daha güvenli bir şekilde yapmak için kabloların güç kaynağına giren kısmında terminal konnektörleri kullandım. Ayrıca gerektiğinde kolaylıkla sökebilmek için tıpkı ana kartı besleyen kablodakine benzer bir şekilde fana giden kablo üzerine XT30 konnektör takıp makaronla sağlamlaştırdım. Böylece istediğim zaman fanın kablosunu bu konnektörden zahmetsizce sökebileceğim.Yazıcının güç kaynağını kolay çalışabilmek için söküp yere aldım ve yaptığım kabloyu bağlayarak LM2596 ya güç verdim. Fanımız 12volt ancak güç kaynağımız 24 volt olduğu için burada voltaj ayarlaması yapmamız gerekti. Ben ne olur ne olmaz diye gerilimi 12 voltun biraz altında bıraktım.


Lm2596 nın çıkışına, moleksden 3 pine çeviricinin kablosunu kesip lehimledim. Böylece 3pin konnektör sayesinde fanın orijinal girişlerine zarar vermemiş oldum. Hem ileride fanı değiştirmem gerekirse tekrar lehimle uğraşmak istemedim.Fanın kablosunu kendi kasasına sararak yerine sabitledim. Böylece fan için kablo gizlemesi de yapılmış oldu.

Fanın iç ve dış kısmına gelen ızgaralarını da sabitledim. Bu arada metal fan ızgarasını tutan vidalar aynı zamanda fanın kendisini de tutuyor.


Yaptığım devreyi ve fanın gürültüsünü test etmek adına montajdan önce sadece fanı tek başına çalıştırdım. Arkasında veya önünde yakınında bir şey olmadığında fanın oluşturduğu hava akımı oldukça gürültü yapıyor.Yazıcıyı yan yatırarak ayakları ve ana kartın yeni alt kapağını yerine taktım.


Ve sonuç :

Filament Sensörü Yükseltmesi :


Yeni aldığım tornavida setim için iş yerimde ki ufak atölye masasında kullanmak üzere ahşap duvara monte edebileceğim bir yuva yaparken maalesef filamentim kilitlendi.
Aslında daha önce sadece filamentin koptuğu veya filamentin bittiği durumlarda işe yarayan bir sensör modelini yapmayı aklıma koymuş hatta ve hatta montaj adımına kadar da yapmıştım.


Eğer modeli yapmak isteyenler olursa modeli indirebileceğiniz adres: https://www.thingiverse.com/thing:4563996 Gereken malzemeler ise 608zz rulman ve kw12-3 mikro switch. Ancak şöyle bir durum var mikro switch tam olarak aynı modeli bulmak ülkemizde biraz zor. Ben şu ürünü : https://www.direnc.net/dc168-micro-switch alarak mikro switchin metal kolunu birazcık kargaburnu yardımıyla eğdim. İş görüyor.


Dediğim gibi bu sensör sadece filament bittiğinde veya sensörden önce koptuğunda işe yarıyor. Benim yaşadığım durumda ki gibi filamentin kötü sarılmasından dolayı filament kilitlendiğinde sensör hiç bir işe yaramıyor ve yazıcı filament olmadan her bir adımı yaparak basma işlemini bitiriyor...


Ben de bu durumda daha önceden de haberdar olduğum yine bigtreetech firmasının ürettiği smart filament sensor almaya karar verdim. Ürünü bugün Çin'den sipariş verdim. Geldiğinde de montajını yapıp yine buradan durumu ekleyeceğim...


Not: aklımda bu tip bir sensör geliştirme planı var. Eğer yapabilirsem sizlere de haber veririm.Btt Smart Filament Sensörü Yükseltmesi :


Bigtreetech'in ürettiği harekete duyarlı akıllı sensörü yükseltmesini de tamamladım. Ürünü yine Çin'den aldım. Sağlam şekilde geldi ve montajını yaptım.


Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:4550063


Montaja geçmeden önce sensörü extruder önüne sabitlemek için gerekli olan parçayı bastım.


Sensörün arka kapağını söktüm. Çalışırken filament bu şekilde içinden geçiyor

Yeni yaptığım parçayı arka kapağın yerine takıp vidalarını sıktım.

Model gayet güzel şekilde yerine oturdu ancak deliklerden birinde ufak bir matkap müdahele ihtiyacı var. Sonra da bu parçayı extruder önüne taktım. Burada sensörle birlikte gelen ve cihazın üzerindendeki vidalardan daha uzun olan vidaları kullandım.


Montajlandıktan sonra sensör bu şekilde oldu.


Kabloyu kablo zinrici içine alıp anakarta kadar ulaştırdım. Kablo yeterince uzun.


Anakart üzerinde E0-Stop yazan yere taktım

Filamenti de tekrar takınca şu şekilde görünüyor

Cihazın yazılımını da güncelledim ve ilk teste başladım.


28.02.2021 Eklemesi:

Sensör ile alakalı bir süre sorun yaşadım. Btt 'nin tft ekranında da 32 bitlik bir işlemci bulunuyor. Bu sebeple yazıcının anakartı ile ekranın yazılımları birbirinden bağımsız. Ancak çözümü buldum ve 2.0.6 marlin sürümü yükleyerek sorunu giderdim.

Hydra Yükseltmesi (Direct Drive ile birlikte) :


Yazıcımla tpu malzemeler basabilmek için direct drive yükseltmesine ihtiyacım olduğunu öğrendikten sonra part cooling kısmında da yükseltme yapmaya karar verdim. Hydra'yı tercih etmemin en büyük etkeni şu video oldu:Bu yükseltme ile birlikte hem tpu malzeme basabileceğim hem de destek kullanımını en aza indirebileceğimi düşünüyorum. Modeli yaparken direct drive tutucusu olan kısımda kendim ek bir düzenleme yaptım. Bu yükseltme ile kullanıcılar genel olarak filamenti yazıcının üzerine takıyor ancak ben bu şekilde kullanmak yerine filamenti sol tarafta yanda kullanmayı tercih ediyorum. Bu sayede hem filament sensörünü de yerli yerinde kullanmış oluyorum.


Modeli indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:4062242

Kendi düzenlediğim extruder modelini indirebileceğiniz thingiverse adresi : https://www.thingiverse.com/thing:4778590


Bahsettiğim parça extruderi tutan kısım. Altta ki resimde orijinal parça solda ki parça iken kendi düzenlemem sağda ki parça.


Bu parçayı düzenlerken filament tekerinin olduğu yerden extruder'e kadar ptfe boru ile filamenti getirmekti. Ancak orijinal modelde ptfe boruyu tutacak bir parça yok keza extruder'imin üzerinde de ptfe boruyu tutacak bir pnömatik konnektör yoktu. Ben de bu şekilde konnektör için bir yuva ekleyerek var olan modeli geliştirdim.Sıcak hava havyası ile kenara koyduğum ve kullanmayacak olduğum creality'nin kendi extruderinde bulunan pnömatik konnektörü yerinden yavaşça çıkarttım. Bastığım modeli de yavaşça ısıtarak bu konnektörün insert denilen vida yuvası kısmını yerine oturttum. Bu işlemi yaparken 150 °C ısı ile 10-15 santimetreden 5-6 saniye sürekli aynı yere tutmayarak ısıtmanın ideal olduğunu gördüm.Pnömatik konnektör yerine kusursuz bir şekilde oturdu.Hydra yükseltmesini bu şekilde kullanmak için ptfe boruyu değiştirme ihtiyacı duydum. Çünkü hem sensör öncesinde bir parça, hem sensörle extruder arasında bir parça hem de extruderden hotende giden kısımda bir parça kullanmak gerekiyor. Bu sebeple de capricorn ptfe boru aldım.Orijinal ptfe borunun durumu bu şekilde idi. Gördüğünüz gibi hem ısıdan kaynaklanan yanık gibi lekeler hem de kullandığım baskı hammadelerinden kalan birikimler vardı.Sonuç bu şekilde :


Not : Hydra koruma kapağı için hali hazırda bir tutma vidası yok bunu da kendim güzel bir şekilde tasarlayıp eklemeyi düşünüyorum.


...devam edecek...

Hakkında
Konum: Mersin, Silifke
Meslek: Developer C#/Css/Html/Java
Forum İkinci El İmzası:
ALIŞVERİŞLERİM:
-moon9999-necoinside-linuxuzman-djemo31-slayer_bbb
Hakkımda:
ஜ۩۞۩ஜ
ஜ۩۞۩ஜ
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
notebook
Steam
Steam
Motosiklet
Honda
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 15 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 gün
Mesaj Sayısı: 3.904
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 14.123
İkinci El Bölümü Mesajları: 149
Konularının görüntülenme sayısı: 785.885 (Bu ay: 2.305)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 8.433 (Bu hafta: 6)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.