Şimdi Ara

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
2.727
Cevap
49
Favori
391.776
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Trafik ve Biz >> HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Emekli Yönetici
  8921 Mesaj
  HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)

  İlerleyen günlerde en çok açılacak konulardan birisi olacağı ve tüm soru-cevapları tek bir başlıkta toparlamak istediğim için bu konuyu açmayı gerekli gördüm. HGS ile ilgili paylaşımları tek bir başlık altında yaparsak almayı düşünenler için daha faydalı bir başlık olacağı düşüncesindeyim ve lafı daha fazla uzatmadan HGS ile ilgili daha önce yazılıp çizilmiş şeyleri toparlayarak konuya devam ediyorum.
  HGS Nedir?

  Ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS’ye alternatif olarak çıkarılan HGS'de, cama içerden yapıştırılan etiket ve kart tipi olmak üzere iki tip etiket kullanılacak. Etiketler, pilsiz, çalışma enerjisini radyo frekanslı okuyucudan geçerken alan, üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkarılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden, yüksek güvenlik seviyesinde olacak ve klonlanamayacak.

  Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen yeni sistem 17 Eylül'de uygulamaya başlandı ancak 1 Ocak 2013 itibariyle KGS'nin yerini tamamen HGS'nin alması hedefleniyor. Yapışkan tipli HGS'ler 5 liraya, kart tipli olanlar ise 15 liraya satılacak. PTT müşterilerine bu kartlar ücretsiz verilecek. Bir başka tahmin ise vatandaşın baskı yaparak yükleme miktarının düşürülmesini sağlayacağı yönünde. Bu değişiklik yapılırsa kısa sürede HGS’nin KGS’nin yerini alabileceği söyleniyor.  Fiyatlandırma Nasıl Olacak?

  HGS gişelerinden ilk etiket veya kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler 1. sınıf araçlar için 30 lira, 2. sınıf araçlar için 37 lira, 3. sınıf araçlar için 53 lira, 4. sınıf araçlar için 67.50 lira, 5. sınıf araçlar için de 81.50 lira olarak belirlendi.

  Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak. Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir ceza verilmeyecek. HGS etiketleri, PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan PTT gişelerinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek. Yine PTT şubeleri başta olmak üzere kart satışı yapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek. Ayrıca telefonlar aracılığıyla SMS yoluyla da yükleme mümkün olacak.  OGS, KGS ve HGS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  OGS; otoyol ve köprülerden duraklamadan yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar ancak alması zahmetli ve pahalıdır, 40 ila 60 lira bedelle alınır, banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekir.

  KGS; gişelerde durmak gerekir, OGS ve HGS'ye göre yüzde 20 daha pahalıdır ancak kartını almak 1 lira ile 5 liraya mal olur, hesapta para bulundurmak gerekmez, yükleme yapmak son derece kolaydır.

  HGS; hızlı ve yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar, OGS'ye göre almak daha kolay ve ucuzdur, 5 ve 15 lira olmak üzere iki türü vardır, yükleme yapmak çok kolaydır.  HGS'ye Geçildiğinde KGS Kartları Çöpe Mi Gidecek?

  Hayır. Karayolları Genel Müdürlüğü KGS gişelerinin bazılarını HGS gişesi yapacak. Ancak vatandaş, daha ucuz olan HGS’yi tercih ettiğinde yani KGS kullanımı çok azaldığında KGS kullanımdan kaldırılacak. O günden de daha önceden ilan edileceği için vatandaş mağduriyeti yaratılmayacak.  HGS'ye Abone Olmanın Avantajları Nelerdir?

  HGS'ye üye olan sürücüler cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini %20 (yüzde yirmi) indirimli olarak yapacaklardır. HGS'de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve boğaz köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS, OGS ve KGS ile geçiş sağlanmaktadır.  Araç Sınıfları Nelerdir?

  Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 1. sınıf araç olarak HGS'ye abone olabilir. HGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda, sınıf uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin HGS hesapları kara listeye girecektir.

  1. Sınıf Araçlar:

  Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre altında olan araçlar 1. sınıftır.
  2. Sınıf Araçlar:

  Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre ve üzerinde olan her türlü 2 akslı araç 2. sınıftır.
  3. Sınıf Araçlar:

  Aks adedi (dingil sayısı) 3 olan her türlü araç 3. sınıftır.
  4. Sınıf Araçlar:

  Aks adedi (dingil sayısı) 4 veya 5 olan her türlü araç 4. sınıftır.


  5. Sınıf Araçlar:

  Aks adedi (dingil sayısı) 6 veya daha fazla olan her türlü araç 5. sınıftır.

  Ağır Vasıta Araçlara HGS Aboneliği Verilmesi:

  Ağır vasıta araçlar, maksimum aks (dingil) sayısına göre tek bir HGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde "Akıllı Sınıflandırma" çalışacak ve yere değen dingil sayısına göre otomatik ücretlendirme yapılacaktır.  Resimde görülen kamyonun bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 3. sınıf olması gerekmektedir. Geçiş yapılırken araçta 3. sınıf HGS cihazı olmasına rağmen akslardan birinin kaldırılması halinde 2. sınıf ücreti tahsil edilecektir.  Çekici ve Dorselerden Oluşan Ağır Vasıta Araçlara HGS Üyeliği Verilmesi:

  Tır türündeki araçlarda kullanılacak olan HGS cihazının çekici ve dorse ile birlikte kullanılabileceğinden; çekici ve dorsenin toplam maksimum aks adedine göre HGS cihazı bankadan talep edilmelidir. Bazı gerekli durumlarda aks kaldırarak yapılan geçişlerde sistemde "Akıllı Sınıf" sistemi sayesinde yere değmeyen aksın ücreti alınmayacaktır. Bu nedenle HGS kullanıcıların aracının maksimum dingil sayısına göre HGS cihazı almasında herhangi bir maddi kayıpları söz konusu değildir.

  HGS'yi kullanacak olan tüm çekicilere ait HGS etiketlerinin aktif bir şekilde çalışması, giriş/çıkış gişelerinden geçerken okunması ve BİP sinyalini vermesi gerekmektedir. HGS cihazı geçişlerde okunmuyor ise kesinlikle geçişlere devam edilmemelidir.

  Çekici ve dorseden oluşan araçlar için maksimum dingil sayısına göre tek bir HGS cihazı alınacak ve HGS cihazı çekici plakası üzerine kayıt edilecektir.

  Dorseler için ayrıca bir HGS cihazı alınmayacak, bankalar tarafından dorselerin plakalarına ayrı sanal hesaplar oluştularak Dorse plakalarının kaydı yapılacaktır. Bu sanal hesaplar dorseli geçişlerde sistemin HGS cihazını algılayamadığı durumlarda dorsenin cezalı ücrete maruz kalmaması için gerekli bulunmaktadır.

  Çekicilere bağlı olarak çalışan tüm dorse plakalarının sistemde kayıtlı olması ve sanal hesap açılması zorunludur.

  Sanal hesabı olmayan dorselerin HGS geçişlerinden dolayı oluşabilecek cezalardan kurumumuz sorumlu değildir.  Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıf 4. sınıf olması gerekmektedir. Araçta 4. sınıf HGS etiketi olmasına rağmen bir dingilini kaldırıp yapılan geçişte hesaptan 3. sınıf ücreti tahsil edilecektir. Yine araçta 4. sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 2. sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir.
  Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 4. sınıf olması gerekmektedir. Yine araçta 4. sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 3. sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir. Tırın sadece çekici olarak geçiş yapması durumunda 2. sınıf ücret tahsil edilecektir.

  Bu tür aracın sisteme plakasının kaydı sadece çekicinin üzerine yapılacaktır. Dorse plakaları için bankanın sanal HGS hesapları oluşturarak, bu hesabın plaka hanesine dorselerin plakalarını kayıtlanması yapılmalıdır. Bu durumda çekici ve dorse plakalarının sisteme kayıtlı olması sebebiyle HGS cihazının okunamadığı durumda çekici ya da dorse plakalarına kaçış cezası oluşmayacaktır.  HGS Hesabında Yeterli Kredi Olması Gerekli Midir?

  HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle HGS hesaplarına Posta Çeki Hesabından veya PTTBonus Kredi Kartından otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda HGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde PTT tarafından iptal edilerek tebligat işlemleri yapılacaktır. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, yedi gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı olacaktır.  Hızlı Geçiş Şeritleri Hangi Gişe Alanlarında Bulunmaktadır?

  Hızlı Geçiş Şeritleri gişe alanlarında gişe üzerinde yer alan bilgi panosunda HGS yazılı ve saçak trafik ışığı yeşil yanan gişelerden geçiş yapılabilmektedir.  HGS Etiket Montajı:

  HGS Geçiş İhlali Sorgulama:

  https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/violation.jsf  Kaynaklar:

  http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=60128&rid=2

  https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >  |
  |
  _____________________________
  Astra K P12 1.2T 145PS MT6

  ROG Maximus XI Hero || Intel Core i7-9700K || Corsair H115i RGB Platinum || 2x8GB Corsair Vengeance RGB Pro DDR4-3200MHz
  Gigabyte RTX 2070 Super Windforce OC || 512GB Adata XPG SX8200 Pro || 525GB Crucial MX300 || 2TB WD Blue 3D NAND M.2 2280
  Phanteks Eclipse P600s || Evga SuperNOVA 750 G3 || Asus MG278Q || Corsair K68 RGB MX Red || Logitech G MX518 || Asus Xonar DSX
 • Yarbay
  7121 Mesaj
  Elimizdeki KGS kartlarını ne yapmalıyız peki?
  _____________________________
  God doesn't play dice with the universe.
  2013 BMW 1.16d Sportline
  2015 Mercedes C200d Fascination
 • Binbaşı
  1752 Mesaj
  daha kgs kartını alalı 1 ay olmadı. hgs girecek bide,
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4788 Mesaj
  Kgs kartını verenlere ücretsiz vermeleri lazım.
  |
  |
  _____________________________
  Nokia Şarjı Bulunur
  Çağrılık Kontör Mevcuttur
  Okeye 4. Tavlaya 2. Olunur
  Adres Tarif Edilir.
 • Teğmen
  197 Mesaj
  Sanırım bu yazıyı başka bir yerden kopyaladınız, bilemiyorum, ama OGS öyle zahmetli filan değil, banka hesabıma bağlı ogs istediğimde kısa süre içinde elime ulaştı ve her defasında minimum 30 TL yüklemek gibi bir zorunluluk yok, ayrıca 10 TL'nin altına düşünce otomatik olarak para yüklenebiliyor (bankadan bankaya değişebilir). bence bu yönden hgs'den daha pratik.

  keşke yönetimler insanların cebindeki paraya göz koymadan hizmet getirebilse, mesela hgs'yi isteyen kredi kartına veya banka hesabına bağlasa ve sadece geçtiğiniz zaman hesabından para çekilse.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  970 Mesaj
  HGS kartlarımızı herhangi bir kredi kartına tanımlayıp belli bir bakiyenin altına düştüğünde şu kadar para yatır diyebilecekmiyiz yada hesabımızda ki para miktarını nasıl takip edebiliriz bilgisi olan var mı arkadaşlar?
  |
  |
  _____________________________
  Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!
 • Yarbay
  2762 Mesaj
  bildiğim kadarıyla tepkiler sonucu hesapta en az 30 tl olması olayı kaldırıldıki çok çok iyi oldu...

  nasıl bir soygunculuktur belli değil adamın geçeceği turnike 3-4 lira hesabında 25 lira parası olacak ama kaçakçı sınıfına girecek
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  814 Mesaj
  Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?
  _____________________________
  Telif Hakları Blue_brownie v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2011, ve
  Brownie Ltd.
  Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1 'e Aittir.
 • Yüzbaşı
  970 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: blue_brownie

  Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?

  Bende de shell kgs kartı mevcut ama dikkat ederseniz kartın üzerinde Halk Bankası yazıyor,shell sadece dolum yapıyor aslında halkbank kgs sanırım,o yüzden bakiye aktarımında sorun olacağını düşünmüyorum.
  _____________________________
  Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!
 • Yarbay
  3163 Mesaj
  Bu konu gerekliydi. Nedir ne değildir herkes buradan öğrenmiş olur.
  |
  |
  _____________________________
  | AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
  | Canon EOS 650D | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | EF 50mm f/1.8 II |
  | Motorola Moto G |
  | 2011 Kia Cerato |
 • Yüzbaşı
  814 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: millercoholic

  quote:

  Orijinalden alıntı: blue_brownie

  Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?

  Bende de shell kgs kartı mevcut ama dikkat ederseniz kartın üzerinde Halk Bankası yazıyor,shell sadece dolum yapıyor aslında halkbank kgs sanırım,o yüzden bakiye aktarımında sorun olacağını düşünmüyorum.

  Halkbankası kart içindeki parayı ödeme yapmıyoruz diyor sitesinde kullanmıyıcağımız geçerliği yakında kalmayacak bir kartı ve içindeki parayı geri ödemek zorunda olduğunu yada hgs olarak ücretsiz yükleyip vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kartları shell zamanında parayla sattığına göre hgs ücretsiz olarak yükleyip bize vermek zorunda olmalıdır.
  _____________________________
  Telif Hakları Blue_brownie v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2011, ve
  Brownie Ltd.
  Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1 'e Aittir.
 • Yarbay
  3167 Mesaj
  hgs aldıktan sonra camdaki ogs yi söküp çöpemi atacağım
 • Yüzbaşı
  970 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: blue_brownie

  quote:

  Orijinalden alıntı: millercoholic

  quote:

  Orijinalden alıntı: blue_brownie

  Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?

  Bende de shell kgs kartı mevcut ama dikkat ederseniz kartın üzerinde Halk Bankası yazıyor,shell sadece dolum yapıyor aslında halkbank kgs sanırım,o yüzden bakiye aktarımında sorun olacağını düşünmüyorum.

  Halkbankası kart içindeki parayı ödeme yapmıyoruz diyor sitesinde kullanmıyıcağımız geçerliği yakında kalmayacak bir kartı ve içindeki parayı geri ödemek zorunda olduğunu yada hgs olarak ücretsiz yükleyip vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kartları shell zamanında parayla sattığına göre hgs ücretsiz olarak yükleyip bize vermek zorunda olmalıdır.

  İadesi yapılmıyor paranın ama hgs hesabına aktarılıyor diye biliyorum ben...
  |
  |
  _____________________________
  Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!
 • Binbaşı
  1426 Mesaj
  KGS'nin yerine gelmesi mantıklı ama OGS bundan etkilenmeyecek değil mi? Bence talimatla kendini yeterli seviyede tutması açısından HGS kullanımından daha kolay bir kere alındıktan sonra.
  |
  |
  _____________________________
  “Gelişmiş ülke, fakirlerin araba sahibi olduğu bir yer değil, zenginlerin toplu taşıma araçlarını kullandığı yerdir.”
 • Kurmay Yarbay
  19817 Mesaj
  etiket ve kart tipi olmak üzere 2 çeşit varmış. etiket cama yapışıyor.
  peki kart tipi etiketi nasıl kullanıyoruz? ikisi de cama yapışan tipten mi?
  |
  |
  _____________________________
  2017 BMW 118i ZF8 JOYPLUS LCI2 BEYAZ
 • Yarbay
  2361 Mesaj
  30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • DH Yönetici
  7585 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: serco05

  30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım

  Aynen bende DIT kullanıyordum, bakiye sorunu yoktu, zaten çok seyrek otoban kullanıyorum ankarada olmam nedeniyle...

  bu bakımdan kötü oldu...
  _____________________________
  Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
  Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
  Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

 • Yarbay
  3163 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: kocaballi

  quote:

  Orijinalden alıntı: serco05

  30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım

  Aynen bende DIT kullanıyordum, bakiye sorunu yoktu, zaten çok seyrek otoban kullanıyorum ankarada olmam nedeniyle...

  bu bakımdan kötü oldu...

  Bankaların HGS'yi aynı şekilde kredi kartına bağlayacağını düşünüyorum. Üstelik daha kolay. Geçiş yapıldığından sonraki 7 gün içerisinde kredi kartından otomatik ödeme gibi bir sistemi gerçekleştiremeyeceklerse bu sistem aptallıktır yani. PTT ile bakiye yüklemek bu kadar kolay olacaksa diğer bankaların hayli hayli bu sistemi çıkartacaktır diye düşünüyorum.
  _____________________________
  | AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
  | Canon EOS 650D | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | EF 50mm f/1.8 II |
  | Motorola Moto G |
  | 2011 Kia Cerato |
 • DH Yönetici
  7585 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: rbatasoy

  quote:

  Orijinalden alıntı: kocaballi

  quote:

  Orijinalden alıntı: serco05

  30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım

  Aynen bende DIT kullanıyordum, bakiye sorunu yoktu, zaten çok seyrek otoban kullanıyorum ankarada olmam nedeniyle...

  bu bakımdan kötü oldu...

  Bankaların HGS'yi aynı şekilde kredi kartına bağlayacağını düşünüyorum. Üstelik daha kolay. Geçiş yapıldığından sonraki 7 gün içerisinde kredi kartından otomatik ödeme gibi bir sistemi gerçekleştiremeyeceklerse bu sistem aptallıktır yani. PTT ile bakiye yüklemek bu kadar kolay olacaksa diğer bankaların hayli hayli bu sistemi çıkartacaktır diye düşünüyorum.

  bence de dediğiniz gibi karta bağlanmalı...

  o durumda çok rahatlık olur, zaten aklın yolu bir, bakalım ne zaman akıl edecekler de uygulamaya alacaklar...
  |
  |
  _____________________________
  Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
  Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
  Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

 • Yarbay
  2900 Mesaj
  HGS çok uzun ömürlü olabilecek bir sistem değil. OGS ve KGS sahibi olanlar rahat olsun.
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Sohbet
SEO
Lastik Avcısı
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,969
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.