DH Yönetici
25 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
47 üye
Görüntülenme
Toplam: 1007 (Bu ay: 2)
Gönderileri

Akaryakıt zamları durak bilmiyor. Doların yükselişi ve dalgalı seyriyle hız kazanan akaryakıt zamları devam ediyor.


KRT'den Olcay Aydilek'in haberine göre; motorine 94, benzine ise 63 kuruşluk zam geliyor.


Zamlar bu gece pompaya yansıyacak.


Bununla birlikte benzin ve motorinin litresi ise bu gece 1 dolara eşitlenmiş olacak.


Üye olduğum Tiguan grubunda bugün bir mesaj okudum ve çok şaşırdım.


İlkkez duyduğum bir konu, tramere de güvenemeyeceksek neye güveneceğiz???


@spacewolf


mesaj aşağıdaki şekilde:


2020 Ocak ayında 2012 Tiguan White Night araç aldım. Aracımı alırken hem kendim plakasını şasini sorguladığımda hemde alırken expertiz şirketinde karışmış olduğu kazaları gördüm. Aracım daha önce 4 kazaya karışmış. 3 farklı tarihlerdeki kaza tutarları 700 -800 tl bandında önemsiz tutarlar. Yalnızca 2019 mart tarihli kaza tutarı 32.350 TL idi. Bu şekilde aracı 2020 ocak ayında aldım. 2 yıldan beri herhangibir kazaya karışmadım ve 2 yıldır kasko yapıyorum. Ancak bugün kaskomu yenilemek istediğimde aracıma kasko çıkmadığı aracımın ağır hasar kayıtlı olduğu bilgisi paylaşıldı ve şok oldum. 2 yılın ardından bugün sorgulama yaptığımda 2019 mart ayında 32.350 TL tutarında görünen kaza şuan 39.800 TL ve Ağır hasarlı olarak görünüyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.


yorum olarak yazılan mesajlarda bu konuya açıklık getirilmiş:


Yorum.1) Dosya tam olarak kapanmamıştır. Aracı pert olan kişi sigorta şirketinin teklifini şartlı kabul etmiştir. Yada dosya davaya bağlıdır. (Ölüm yaralanma vs vardır. )Bu süreçde sigorta şirketi yapabileceği işlemleri ve ödemeleri yapar fakat dosya sonuçlanmadığı için dosyayı kapatmaz. Zaten belirtmişsiniz sigorta sonradan yaptığı ödemeyide sisteme yansıtmış ve dosyayı kapatmış. Geçmiş olsun.


Yorum.2) Mrb arac kaza yapmis hasar eklenmis ama miktar yetersiz olunca dava acilmis bi kac ay sonra araci siz almissiniz bir sire gectikden sonra karsi taraf dava kazandigi icin miktari aliyo ve sonra dan sizin araca ek hasar yaziliyo mevzu bu sekil de ilerlemis.


İkinci el araba satışına yeni düzenleme yolda.


Ticaret Bakanlığı'nın yeni yönetmelik taslağına göre ikinci el araba alım satımında elektronik sistem kullanımı genişletilecek.


Araba ücretiyle taşıt mülkiyetinin aynı anda el değiştirmesini sağlayacak sistemde havale ve EFT ile ödeme imkanı sağlanacak.


Edinilen bilgiye göre, Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı yönetmelik taslağıyla, ikinci el oto satışında yetki belgesi verilmesinde aranan iş yeri açma ve çalışma ruhsatı bulunması şartı kaldırılırken, konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki belgesi başvurusunda bulunabilecek. Düzenlemeyle, yetki belgesi için istenen lise mezuniyeti şartı da ilköğretime indiriliyor.


Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; Taslakla, ikinci el araç alım satımında elektronik sistem kullanımı da genişletilecek. Mevcut uygulamada, sadece ödemenin nakit yapılması halinde taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı el değiştirmesini sağlayan elektronik sistem devreye girerken, yeni düzenlemeyle havale, EFT yöntemleriyle ödemeler de elektronik sistem üzerinden yapılabilecek. 


İkinci el oto satışında özellikle EFT talimatları üzerinden dolandırıcılık olayları yaşanıyor. Alıcı görünümündeki dolandırıcılar, araç bedeli kadar EFT talimatını verdikten sonra, talimat belgesini satıcıya göstererek aracın devralıyor, sonra da EFT talimatını iptal ediyor ve kayıplara karışıyor. Yeni düzenlemeyle bu tip dolandırıcılıkların da önüne geçilebilecek.


İkinci el otomobil alım satımındaki elektronik sistem ile alıcının elindeki para, önce emanet hesabına aktarılıyor, işlem bitinceye kadar bloke oluyor. Aracın noterdeki devir işleminin sonuçlandırıldığı bilgisinin aktarılmasıyla para, satıcının hesabına iletilerek satış tamamlanıyor.


Taslakta yer alan bir diğer düzenlemeye göre, ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde ekspertiz raporu alma zorunluluğu da 10 güne çıkarılacak.


Düzenlemeyle yönetmeliğe aykırılıktaki para cezası yerine “bir defaya mahsus” uyarı geliyor. Taslağa göre bakanlık, ikinci el oto alım satışı yönetmeliğe aykırı hareket edenleri, ekonomik durumu ve ödeme güçlüğü içinde bulunup bulunmadığını da dikkate alarak, para cezası vermeden önce bir defaya mahsus olmak üzere uyarabilecek.


aykırı | türkiye'nin bağımsız ve objektif haber sitesi
Otomobil alacaklar dikkat! İkinci el arabalara yeni düzenleme geliyor! Önemli değişim
https://www.aykiri.com.tr/otomobil-alacaklar-dikkat-ikinci-el-arabalara-yeni-duzenleme-geliyor-onemli-degisim/17249

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) bu yıl için yeniden değerleme oranı yüzde 36,20 olarak tespit edilmişti. Resmi Gazetede yayımlanan kararla bu oranda indirime gidildi. 2022 yılında MTV’de yeniden değerleme oranı yüzde 25 olarak belirlendi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 27 Kasım’da Resmi Gazete'de yayımlanan (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre MTV’de dahil Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları yüzde 36,20 oranında belirlenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu rakamı yüzde 50 oranında düşürme ve artırma yetkisi bulunuyordu.


Resmi Gazete’de yayımlanan kararla bu oranda yüzde 11.20 oranında indirim yapıldı ve MTV yeniden değerleme oranı yüzde 36,20’den yüzde 25’e indirildi. Böylece 2022 yılında MTV’de artış yüzde 25 olarak uygulanacak.


Diğer vergi, harç ve cezalarda yüzde 36,20 olarak belirlenen oranda ise değişikliğe gidilmedi.


Son 10 yılda vergi harç ve cezalarda uygulanan yeniden değerleme oranları*:

2012…………….yüzde 7.80

2013…………….yüzde 3.93

2014…………….yüzde 10.11

2015…………….yüzde 5.58

2016…………….yüzde 3.83

2017…………….yüzde 14.47

2018…………….yüzde 23.73

2019…………….yüzde 22.58

2020…………….yüzde 9.11

2021…………….yüzde 36.20


*MTV’de yeniden değerleme oranı Cumhurbaşkanı yetkisiyle 2018 yılında yüzde 23.73’ten yüzde 15.9’a, 2019’da 22.58’den yüzde 12’ye çekilmişti.Merhabalar,


İnternette biraz bakındım, fazla gaz dolumundan dolayı diye cevapları gördüm ancak paylaşılan videolardaki ile bendeki durum farklı biraz.


normal sürüş esnasından yeşil olan gösterge dolum ışıklarının hepsi yanıp sönüyor, üstteki tek ışık kırmızıya dönüyor, ve sürekli sesli ikaz veriyor.


aracı kapatıp tekrar açtığımda bu durum düzeliyor, belli olmayan bir zamanda tekrar aynı arızayı veriyor.


bazen uzun süre yapmıyor, yani her çalıştırmada olan birşey değil.


bu hatayı verdiğinde araç çalışmasında bir sorun olmuyor.


sadece bir seferinde kapatıp tekrar çalıştırmak istediğimde, birkaç defa, 2-3 sn geç çalıştı ve hemen stop etti, lpg yi manuel kapatıp benzine alınca bu sorun da düzeldi. geçici ama bununla alakalı bir şeydi sanırım.


böyle bir durumla ilgili bir açıklamaya denk gelmedim.


sorun ne olabilir.

A101 Bu sefer biraz abartmış ürün çeşitliliğinde sanki:


www.a101.com.tr
Aldın Aldın 21 Kasım Broşürü – A101
https://www.a101.com.tr/aldin-aldin-gelecek-hafta-brosuru


Herkese selamlar,


18" 4 mevsim lastik alacağım,


HB den Falken as210 235/50/18 lastiği, 2021 diye sipariş verdim ama 2 si 2019, 2si 2020 göndermiş satıcı.


İade edeyim dedim ama dövizin yükselmesinden fiyatlar birden yükseldi. benim aldığımda bu 4 lastik 4.400 tl'ye gelmiş oldu.Bu lastik dışında Kleber Quadraxer 2 SUV var, bu da 2020, fiyatı 4 lastik 4.245 tl gibi birşey (satıcıyla son konuşmadım fiyat değişti mi belli değil)Şu an elimde olan falkenler mi kalsın yoksa, kleber mi alayım, ne dersiniz?not: lastik uyum tablosuna göre 235/50/18 ile 215/55/18 tam uyuyor.Ataşehir'de sabah saatlerinde bir otomobilin farlarını çalan hırsızlar araç içerisindeki kameraya yakalandı. 20 saniyede otomobilin farlarını çalan hırsızlar, geldikleri araca binerek olay yerinden uzaklaştı.Araçlarımızı nasıl koruyacağız?


İnsan bunları görünce gidip 10-12 yaşında araç alayım kafam rahat olsun diyor ama, hırsızdan korunacağız derken sanayiye abone olmak var... 


https://www.sabah.com.tr/video/yasam/20-saniye-surdu-atasehirde-far-hirsizligi-arac-kamerasina-yansidi-video

Merhabalar,


Bildiğiniz üzere, referanslı SF paylaşımları, forum kurallarımız gereği yasaktı.


Ancak turk.net, trendyol, n11, TT, Vodafone vb. işletmelerin referanslı kampanyalarının giderek artış göstermesi nedeniyle bu tip referans içerikli paylaşımların da yapılabilmesi için SF altında bir alt forum oluşturulmuştur.


Tabii ki bu alt forumda da belli kurallar mevcut olup bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.


Referans içerikli SF Kampanyalarını paylaşabileeğiniz alt forum linki aşağıdadır:


https://forum.donanimhaber.com/referans-icerikli-kampanyalar--s2746Temel Kurallar:


1. Donanımhaber forumun ana kuralları bu bölüm de de geçerlidir.


2. Sıcak Fırsatlar alt ana forum kuralları bu bölüm için de geçerlidir.


3. Açılacak Referans içerikli başlıklarda konular zamanlama olarak ilk açılan başlık üzerinden ve tek konu olarak devam edecektir. 2. veya 3. bir başlık

açılmasına izin verilmeyecektir.


4. Başlıkların bir üye tarafından günde en fazla bir defa yukarı çıkarılmasına izin verilecektir. Aksi davranışlar cezai işlem görecektir ( bölüm uzaklaştırma, konu uzaklaştırma, vb.)


5. Kurallar başlığı herdaim güncellenebilecek olup, güncellemelerin takibinin üyeler tarafından yapılması gerekmektedir ayrıca bir duyuru yapılmayacaktır.

Hakkında
Konum: Samsun
Meslek: Mühendis
Forum İmzası:
Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

Forum İkinci El İmzası:

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.

Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..

Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...


Hakkımda:
yaktığınız can kadar canınız yanacak ve üzdüğünüz kadar üzüleceksiniz...- Hz. Muhammed (s.a.v) Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir. Bilemezsin kim dost kim düşman, Bazen tutuğun eldir, seni arkandan vuran. Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez... 484a8ee054cabfe18901fc40bceff6232.jpg484a8ee054cabfe18901fc40bceff6232.jpg
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Dell Inspiron 7577-FB30F81C
Otomobil
Tiguan
Mobil cihaz
Samsung
Takım
Fenerbahce
TV
Grundig
Klima
Vessen
Ses Sistemi
Pioneer
Notebook
Dell Inspiron 7577-FB30F81C
Kulaklık - Amfi
Pioneer
Kombi
ECA
Beyaz Eşya
Siemens
Beyaz Eşya
vestel
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Mesaj Sayısı: 7.834
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 14.635
İkinci El Bölümü Mesajları: 285
Konularının görüntülenme sayısı: 645.302 (Bu ay: 1.722)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.750 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.