Yüzbaşı
20 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 61 (Bu ay: 0)
Gönderileri
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/7d/d4/d6/7dd4d6297bb17757ccd5791deb159685.jpeg&t=0&width=480&text=1


Xiaomi Mi TV Kullanıcıları Bilgilendirme ve Paylaşım Grubudur. Tüm Xiaomi Mi Tv kullanıcıları bu konu altından bilgi ve destek paylaşımı yapabilir. İlk konu model özellikleri ile ilgili bilgi ve özellikleri ile ilgili güncelleme yapılacaktır.


Bu sitede 55'' Mi Tv 4S modeli IPS panel olarak geçiyor. L65M5-5ASP Avrupa modeleri CSOT VA panel, L65M5-5S Çin modelleri LG IPS ekran olarak üretilmiş.


L55M5-5ASP IPS Modeli Teknik Özellikleri : Made in china Va panel olabilir.


https://www.displayspecifications.com/en/model/346111eb


L65M5-5ASP CSOT VA Avrupa modeli Teknik Özellikleri :


https://www.displayspecifications.com/en/model/6f032213 


L65M5-5S Çin modeli LG IPS olan Teknik Özellikleri :


https://www.displayspecifications.com/en/model/f376164f


Xiaomi Mi TV 4A L32M5-5ASP VA panel Teknik Özellikleri:


https://www.displayspecifications.com/en/model/2b08d11


Xiaomi Mi TV 4S L43M5-5ASP IPS panel Teknik Özellikleri:


https://www.displayspecifications.com/en/model/08771a45


Avrupa da satılan Xiaomi modellerinin çoğu TCL markasının Polonyadaki fabrikasında üretiliyor. Bazılarında çin üretimi çıkıyor.


Güzel bir Mi TV 4S tanıtım videosu Türkçe alt yazı desteği ile izleyebilirsiniz. Tv arkasına led uygulaması da içeriyor.

Xiaomi Mi Smart TV 4S Küresel İnceleme


https://www.china-gadgets.de/xiaomi-mi-smart-tv-4s-55/


Xiaomi televizyonları zaten Çin'de düşük fiyatla birlikte hızlı işletim sistemi alıcıları cezbetmektedir. Xiaomi Mi Smart TV'nin artık müşterileri global bir versiyon olarak kazanması bekleniyor. MIUI yerine Android TV sistem olarak kullanılmaktadır. Ekipman görülmeye değer: 3840 x 2160 piksel ile 4K çözünürlük, IPS paneli, HDR desteği, HD üçlü tuner, alüminyum çerçeve ve akıllı uzaktan kumanda.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/59/74/0b/59740b6816e5b9abdf14666bab1020b1.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/4d/db/58/4ddb5820720caca0df5b304d82039858.jpeg&t=0&width=480&text=1

55 inç 4K çözünürlüğe sahip Xiaomi Mi Smart TV 4S 43 inç ve 4K çözünürlüklü Xiaomi Mi Smart TV 4S Bunun yanı sıra 32 inçlik ucuz Xiaomi Mi Smart TV 4A 1366 x 768 piksel ile yalnızca HD çözünürlüklüdür. En ucuz Xiaomi TV bile Android TV ile birlikte gelir, ancak bunun yerine yalnızca 3 HDMI 1.4 bağlantı noktası, 2 USB, 2 GB RAM yerine 1.5 ve yalnızca bir 3,5 mm kulaklık çıkışı sunar.


Ayaklar, her biri iki vidayla tutturulmuş ve çok iyi bir izlenim bırakıyor. Bunlar bir noktaya kadar sivrilen metal borulardır. Çok kararlıdırlar ve neredeyse hiç titreşime izin vermezler. Dört ayak 5,7 cm yüksekliğinde, 100 cm aralıklıdır ve TV'nin güvenli bir şekilde durması için minimum 26,5 cm derinliğe ihtiyacı vardır. Alternatif olarak, Xiaomi TV 4S, ayaksız braketi ile duvara da monte edilebilir. Bunun boyutları 300x300mm'dir.


Çerçeve gri fırçalanmış metal ile kaplanmıştır ve son derece şıktır. Üstte, solda ve sağda 9mm ve altta 1.7cm ölçülerindedir. Mi logosu ortada yer alır ve doğrudan altında IR alıcı modülü ve bir LED bulunur. Çalışma sırasında hiçbir LED ışığı yanmaz, yalnızca kapalı olduğunda küçük kırmızı bir bekleme LED'i yanar. 55 inç Xiaomi Mi TV 4S, 123,2 x 71,1 mm x 8,3 cm boyutlarındadır . Tabii ki evde Xiaomi TV soundbar televizyonun önüne sığmıyor, çok yüksek. Tüm bağlantılar arka taraftadır ve tüm cihazların kablolanması kolaydır.Dahil edilen uzaktan kumanda oldukça sağlam bir izlenim bırakıyor ve bu fiyat aralığında daha kötüsünü bekleyebilirdiniz. Güç kaynağı için iki adet AAA pil kullanılmış. Siyah plastikten yapılmıştır, gıcırdamaz ve elde tutması rahattır. Ayrıca özel Netflix ve Amazon Prime düğmeleri de vardır.


Başladıktan sonra, MI uzaktan kumandası Bluetooth aracılığıyla Mi TV'ye bağlanır. Ses kontrolü , entegre mikrofonla kullanılabilir ve Google Home'daki tüm işlevlere Google Asistan aracılığıyla erişilebilir. Bu şekilde örneğin mutfaktaki Google Home Mini ile oturma odasındaki Mi TV'de bir YouTube videosu başlatabilir veya Mi TV üzerinden ışığı karartabilirsiniz.


USB : 3 USB 2.0 bağlantı noktası, "beyaz" olan daha fazla güç sağlar, örneğin Fire TV Stick için

Analog: Ses için kırmızı ve beyaz ve video için sarı ile 3

TV : Uydu ve kablo girişli 3 tuner + Pay TV için CI yuvası

LAN : LAN kablosu aracılığıyla İnternet için RJ54 soketi Ses : 3,5 mm jak, Toslink veya SPDIF

HDMI : 3 bağlantı noktası, HDCP 2.2, bir HDMI bağlantı noktası CEC ve ARC'yi destekler ve hepsi HDMI 2.0 bağlantılarıdır


Bluetooth ve çift bantlı WiFi (2,4 ve 5,0 GHz) da kablosuz bağlantılar için entegre edilmiştir. Örneğin, fare ve klavye Bluetooth aracılığıyla bağlanabilir. Chromecast Ultra ayrıca akıllı telefondaki içeriği WiFi aracılığıyla Mi Smart TV'ye yansıtmak için entegre edilmiştir. 4K içerik de buradan iletilir.

Evde daha fazla HDMI cihazınız varsa, yine de bir HDMI ayırıcıyla kendinize yardımcı olabilirsiniz.


En önemli şey ilk HDMI girişidir, çünkü ev sinema sistemi alıcısı varsa buraya bağlanmalıdır. Her iki cihaz da başlatıldıklarında CEC aracılığıyla açılır ve ses sinyali ARC (Ses Dönüş Kanalı) ile TV'den alıcıya geri gönderilir. Alternatif olarak, ses sinyali, 3,5 mm jak veya Toslink / SPDIF ile kulaklıklara veya bir ses çubuğuna aktarılabilir. Kulaklık bağlandığında, TV hoparlörlerinin her zaman sessiz kalması da önemlidir. Gerekirse, resim ve sesin senkronize edilmesi için SPDIF için ayarlanabilir.


Önyükleme süresi, ilk kurulumdan sonra iyi bir 40 saniyedir. İlk kez başlatmak hoş bir şekilde kolaydır ve Android TV sayesinde bir akıllı telefonla eşleşebilir. Temel olarak, sadece bir Google hesabıyla giriş yaparsınız.


Mi Smart TV 4S'yi neyin çalıştırdığına dair teknik özelliklere kısaca : 4.4GB ücretsiz olan 8GB sistem belleği yerleşiktir. Ana bellek 2GB ve işlemci, ARM Cortex-A55 çekirdekli ve Mali-470 MP3 içeren dört çekirdekli. Operasyonda, Mi TV iyi bir hızda çalışır ve uygulamalar hızla başlar.


DVB-T2, DVB-S2 ve DVB-C içeren bir HD üçlü tuner kurulur.


Ses için 55 inç ve 43 inç modellerde iki adet 8 watt hoparlör bulunur. Mi Smart TV 4S, DTS ve Dolby Digital sertifikalıdır.


Standart, Spor, Film ve Müzik. Frekans aralıkları ayrı ayrı da ayarlanabilir

Xiaomi 32" Mi TV 4A (model:L32M5-5RU_made in Russia) anakart incelemesi:

Buraya ekleyeceklerimiz ve bilgi paylaşım yapmak isteyenler bana özel mesajdan atarsanız güncelleme yaparım arkadaşlar.Mi tv çözümü bulunmuş soru cevaplar:


1- Kanal Aşağı yukarı tepki vermiyor?


Cevap: Settings tuşundan Sistem ayarlarına girip Kanal bölümüne girip HBBTV ayarlarını kapatırsanız. Aşağı yukarı tuşlarla kanal değiştirmeniz çalışmaya başlar.


Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar açabilirsiniz. Çalışmaya bende devam etti. HBBTV Kapalı kalmasına gerek kalmadı. Bu arada bu özelliği bilmeyen arkadaşlar için kısa açıklama ekleyelim. Bu özellik İnternet varsa çalışır. Genelde ilgili kanala gelince kırmızı tuşa basın diye sağ altta yazı çıkar. İnternet üzerinden içeriklere ulaşabilir.


HBBTV:

 

HBBTV(Hibrit Yayın Genişbant TV) destekleyen televizyon kanalı tarafından iletilen teletext , geçmiş yayınları izleme, yayın programı görüntüleme gibi hizmetlerin, internete bağlı bir Smart TV’ye genişbant üzerinden iletilen çevrimiçi hizmetlere entegre edilmesini veya bağlanmasını sağlayan yayın standardıdır.


2- Kanla sayısı 100 den başlıyor?


Cevap: Bölge seçeneklerinde tanımlı Türkiye kanalları olmadığı için kanal sıralaması 100 den başlıyor. Bölge seçeneklerinde olan ülkelerin uydularına bağlı uydunuz varsa Örneğin Almanya (Astra) gibi tarama sonrasında ilk tanımlı kanallar 1 sıradan başlar sizden türksat uydu kanallarını 1. sıraya taşırsınız.


3- VA panel testi 65'' Ekranlarda bu şekilde oluyor. Bendeki 55'' bu şekilde iz oluyor. Va panel olma olasılığı yüksek.


Mi tv 4S için Türkçe içerikler ile destek için technologhy ait t3chn0 kanalı youtube kanalına üye olmayı unutmayın.


Xiaomi Mi Tv 4S t3chn0 Türkçe Tanıtım videosu:

Sürat Kargo Mağdurları ve Sorun Yaşayanlar

Arkadaşlar bende dahil şu anda birçok kişi Sürat Kargo tarafından mağdur edildik ve ediliyoruz. Öncelikle hiçbir şekilde müşteri ilişkilerinin telefonuna ulaşılamıyor. Ayrıca Şubelerde telefonla ulaşılamıyor yada şubeler kapı duvar olmuş durumdalar.

Birçok kişinin kargoları günlerdir Şehirlerin Aktarma depolarında bekliyor yada kayıp oluyor.

Birçok kişi online sitelerden aldıkları ürünlerine günlerce ve haftalarca teslim alamadıkları için uzatma veya iade yoluna gidiyorlar.

Bu konudaki sıkıntıları bilmeyen insanlar ise farkında olmadan online alışveriş sitelerinden Satıcılar yüzünden Sürat kargo ile gönderim yapılmış gözüküyor ve yeni mağdurlar ekleniyor.

Şikayet var ve sosyal platformlarda son 1 hafta yüzlerce şikayet kaydı oluşmuş. Alta ki şikayet linklerini okursanız herkesin aynı konuda şikayetçi olduğunu görürsünüz. Hepsine de otomatik cevap yazılıp geçilmiş.

Sürat Kargo hakkındaki son bir haftada yapılan şikayetler

Sürat kargoda yaşanan sıkıntılar

Şu anda Ankara Transfer - Konya Transfer - Bursa ve İstanbul'daki transfer merkezlerinde kargolar beklemeye alınmış gözükmekte genelde şikayetlerde kargo sorgulamada son harekete Transfer merkezlerinde araç içinde olduğu gözükmektedir.

Sürat Kargo bu konuda ne şubelerinden neden ulaşılamayan müşteri hizmetlerinden hiç bir şekilde yardımcı olmamaktadır.

Online alışveriş şirketleri de sırf anlaşmaları nedeniyle bu duruma el atmamaktadır. Kimisi iflas ettiler kayyum atandı işleri boşladılar derken kimisi de corona tespit edilen çalışanlar olduğu için bazı yerlerdeki kargo bölümlerini ve şubelerinin bazılarını kapattıklarını söylüyorlar.

Sıkıntı yaşayan kimler varsa bu konuyu ön plana çıkarıp hangi transfer merkezinde kargonuz un takılı kaldığını bildirelim.

Benim kargom 3 gündür Ankara transferde beklemektedir.

Edit: kargom 10 günde ancak teslim aldım. Sürat Kargo kullanan firmalardan uzak duruyorum artık. Konu mağdurların şikayetlerini yazması için aktif kalacaktır.

https://eksisozluk.com/surat-kargo--1411941?a=popular&p=4

Sürat Kargo Mağdurları ve Sorun Yaşayanlar
Teknoloji ilerliyor ve araçlarımıza aldığımız araç kameralarımızı verimli kullanmak için gelişmiş, dayanaklı, güvenilir hafıza kartlarına ihtiyacımız var. Araştırmaya başlayınca hafıza kartı konusunun dikkat edilmesi gereken bir çok konunun olduğunu gördüm. Bu konuda incelemeleri izledim.

Aslında bir çok insanın yaşadığı sıkıntının sıradan veya aslında araç kameraları için üretilmemiş performans hafıza kartlarını alıp araç kamerası için kullanılmaya çalışıldığı için yaşandığını öğrendim.

Burada önemli olan sıkıntı yaşamak istemiyorsak sürekli kayıt işlemi yapan cihazlarda Endurance veya high endurance tarzı kartları seçmektir. Ayrıca TLC standart tip yerine MLC nano teknoloji kartları seçmekte iyi bir seçenek olacaktır.

Birçok firma araç içi kamera da standart kartları kullanılırsa garanti dışında kalacağını belirtir. Örneğin Samsung Evo Plus garanti şartlarında sitesinde ve aşağıda görüldüğü gibi bu tarz sürekli kayıt yapan cihazlarda kullanıldığında garanti dışı olduğu görülecektir.Öncelikle araç kamerası için Micro SD kartlar, sıkıntısız çalışmaya devam etmesini sağlar. Video dosyalarınızın üzerine sürekli yazılım işlemi olduğundan, hafıza kartınız kaliteli ve araç kamerası performansına ayak uyduracak bir ürün değilse kısa sürede zarar görür.

Sd kartlar sonsuz kullanıma uygun değildir. Hepsinin belirli bir yazma ömrü vardır. Uygun SD kart almazsınız risk artırır ve çabuk bozulmasına neden olursunuz.

Örnek bir karşılaştırma için size 32 GB Sd kart MLC nano ve TLC nano piyasa kartlarının yazma çevrimini örnek karşılaştırma hesaplamasını vereyim.

İlk hesaplamamız MLC nano karta ait buradan yazma çevrimini hesaplıyoruz:Bu da standart bir TLC nano kartın yazma çevrimi sonucunu ekleyince:Sd kart kitlenmeleri, video kayıtlarınızın uçması, araç kamerasının arıza ve hata vermesi bu yüzden meydana gelir. Bazı SD kart modelleri daha dayanıklıdır ve verilerinizin bozulmasını önler.

Daha detaya girmek gerekirse hafıza kartınızda verileri tutan hafıza hücreleri vardır. Veri yazıldıkça ve silindikçe elektrik bu hücrelere çarpar ve zamanla hücreler hasar görür. Sonuçta hafıza hücresi çalışması durur. Yeterli hücre öldüğünde kartın denetleyicisi kalıcı olarak veri yazılmasını engeller.

İşte bu yüzden hafıza kartınız çalışmamaya ve kayıt işlemini durdurmaya başlıyor. Bu yüzünden sırf bu işler için üretilmiş hafıza kartları dayanıklıkları artırmak için çeşitli teknolojiler kullanırlar. Bu sayede standart kartlara göre ömürleri daha uzun ve veri bozulmaları daha azalmış olur. Böylelikle videolarınızı sağlıklı bir şekilde kayıt altında durur.

Burada önemli başka bir konu ise bazı kartların hızlı bir biçimde bozulması bu da üretimden kaynaklı hatalar nedeniyle oluyor. Aynı kartı alıp yıllarca kullanan ve 2-3 hafta sonra bozulan kişileri görüyoruz. Bu tamamen üretim sıkıntısından ortaya çıkıyor. Ayrıca bir çok markalı ürünün sahtesi de piyasada bulunuyor. Bu da orijinal diye aldığımız ürünün aslında standart altı olduğunu bu yüzden de yukarıda yazdığımız nedenlerden dolayı şansınızla alakalı bir ömrü olduğunu gösteriyor.

Konuyu daha uzatmamak için aldığınız ürünlerin son versiyonlarını tercih etmek ve ikinci el hafıza kartlarından uzak durmak riski azaltmanızı yardımcı olacaktır.

Bu konuda kullanıcı deneyimleri ile yurt dışı incelemeleri içeren bir konu açıp görüşlerimizi belirtelim.


En güzel araç içi kamera konusunu detaylı anlatan ve altınları yaptığım alt yazılı yabancı bir inceleme videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=ccd0Oo5uBek
Teknoloji ilerliyor ve araçlarımıza aldığımız araç kameralarımızı verimli kullanmak için gelişmiş, dayanaklı, güvenilir hafıza kartlarına ihtiyacımız var. Araştırmaya başlayınca hafıza kartı konusunun dikkat edilmesi gereken bir çok konunun olduğunu gördüm. Bu konuda incelemeleri izledim.

Aslında bir çok insanın yaşadığı sıkıntının sıradan veya aslında araç kameraları için üretilmemiş performans hafıza kartlarını alıp araç kamerası için kullanılmaya çalışıldığı için yaşandığını öğrendim.

Burada önemli olan sıkıntı yaşamak istemiyorsak sürekli kayıt işlemi yapan cihazlarda Endurance veya high endurance tarzı kartları seçmektir. Ayrıca TLC standart tip yerine MLC nano teknoloji kartları seçmekte iyi bir seçenek olacaktır.

Birçok firma araç içi kamera da standart kartları kullanılırsa garanti dışında kalacağını belirtir. Örneğin Samsung Evo Plus garanti şartlarında sitesinde ve aşağıda görüldüğü gibi bu tarz sürekli kayıt yapan cihazlarda kullanıldığında garanti dışı olduğu görülecektir.Öncelikle araç kamerası için Micro SD kartlar, sıkıntısız çalışmaya devam etmesini sağlar. Video dosyalarınızın üzerine sürekli yazılım işlemi olduğundan, hafıza kartınız kaliteli ve araç kamerası performansına ayak uyduracak bir ürün değilse kısa sürede zarar görür.

Sd kartlar sonsuz kullanıma uygun değildir. Hepsinin belirli bir yazma ömrü vardır. Uygun SD kart almazsınız risk artırır ve çabuk bozulmasına neden olursunuz.

Örnek bir karşılaştırma için size 32 GB Sd kart MLC nano ve TLC nano piyasa kartlarının yazma çevrimini örnek karşılaştırma hesaplamasını vereyim.

İlk hesaplamamız MLC nano karta ait buradan yazma çevrimini hesaplıyoruz:Bu da standart bir TLC nano kartın yazma çevrimi sonucunu ekleyince:Sd kart kitlenmeleri, video kayıtlarınızın uçması, araç kamerasının arıza ve hata vermesi bu yüzden meydana gelir. Bazı SD kart modelleri daha dayanıklıdır ve verilerinizin bozulmasını önler.

Daha detaya girmek gerekirse hafıza kartınızda verileri tutan hafıza hücreleri vardır. Veri yazıldıkça ve silindikçe elektrik bu hücrelere çarpar ve zamanla hücreler hasar görür. Sonuçta hafıza hücresi çalışması durur. Yeterli hücre öldüğünde kartın denetleyicisi kalıcı olarak veri yazılmasını engeller.

İşte bu yüzden hafıza kartınız çalışmamaya ve kayıt işlemini durdurmaya başlıyor. Bu yüzünden sırf bu işler için üretilmiş hafıza kartları dayanıklıkları artırmak için çeşitli teknolojiler kullanırlar. Bu sayede standart kartlara göre ömürleri daha uzun ve veri bozulmaları daha azalmış olur. Böylelikle videolarınızı sağlıklı bir şekilde kayıt altında durur.

Burada önemli başka bir konu ise bazı kartların hızlı bir biçimde bozulması bu da üretimden kaynaklı hatalar nedeniyle oluyor. Aynı kartı alıp yıllarca kullanan ve 2-3 hafta sonra bozulan kişileri görüyoruz. Bu tamamen üretim sıkıntısından ortaya çıkıyor. Ayrıca bir çok markalı ürünün sahtesi de piyasada bulunuyor. Bu da orijinal diye aldığımız ürünün aslında standart altı olduğunu bu yüzden de yukarıda yazdığımız nedenlerden dolayı şansınızla alakalı bir ömrü olduğunu gösteriyor.

Konuyu daha uzatmamak için aldığınız ürünlerin son versiyonlarını tercih etmek ve ikinci el hafıza kartlarından uzak durmak riski azaltmanızı yardımcı olacaktır.

Bu konuda kullanıcı deneyimleri ile yurt dışı incelemeleri içeren bir konu açıp görüşlerimizi belirtelim.


En güzel araç içi kamera konusunu detaylı anlatan ve altınları yaptığım alt yazılı yabancı bir inceleme videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=ccd0Oo5uBek
N11 verdiği UPS iade kodunu UPS kabul etmiyor rezaleti sadece ben değil şubelerde N11 UPS iade kodu mağduru dolu!!!

UPS iade kodunu kabul etmeme olayının aynı durumuna bende yaşıyorum. N11 yüzünden UPS şubede ve şikayetvar üzerinde gördüğüm herkesin başına gelen UPS iade kodu problemini paylaşmak istiyorum. Sizde mağdur olmayın.

N11 201711679586 sipariş kodlu aldığım elektrikli çaydanlık ürünün açma kapama düğmesi arızalı olduğu için iade oluşturdum. Kargo bana satıcı tarafından PTT kargo ile gönderilmişti. N11 iade için gönderilen kod ile UPS Ankara'daki siteler şubesine gittim.

Oraya gidince sadece benim değil N11 bu şekilde UPS iade kodu üretilen bir çok müşterin sıkıntı yaşadığını gördüm. N11 gönderdiği kod ile bende dahil N11 müşterilerinin iade işlemini yapmadılar.

UPS siteler şubesi merkezi aradılar ama onlarda N11 gelen numaralarda hata olduğunu N11 iade için gelen bütün müşterilerin aynı şikayet ile geldiğini öyle bir kod olmadığını 6 haneli kodun olması gerektiğini söylediler.

Aldığım firmayı aradım bizim cari kodumuz yok N11 anlaşmalı kod üretiyor o kod ile iade yapılıyor bize ulaşıyor diyor.

Şube N11 kurumsala ulaşmaya biz mağdurlarda N11 canlı destek üzerinden çözüm için yazışmaya başladık. N11 canlı destek şikayeti aldık dedi aranacaksınız dediler aramadılar. Şube telefonun her arayan aynı sıkıntıdan şikayet ediyordu.

UPS bu kod ile iade yapılacağını görmüyor ve iade almıyor. Problem N11 tarafından UPS kargoya verilecek diye oluşturulan kodda dır. Benim gibi bir çok N11 müşterisinin iade süresi dolacak N11 çözüm üretemeyecek. Sorun N11 kaynaklanıyor.


şikayetvar

@n11
Ankara'da en sevmediğim acil servis Hacettepe üniversitesi acili gerçekten uzak durulması gereken bir yerdir. Geçen perşembe günü annem engelli sandalyesinden düşerek ampute olan bacağını kırdı. 112 en yakın acil servis olarak 21:30 civarında acil servis olarak oraya götürdü. Röntgenler tomografi derken ilk etapta fark edilmeyen kırık radyolog tarafından kırık olarak 23:00 civarında tespit edildi.

Bundan sonra koca acilde ortopedi doktorun gelip kırığı tespit etmesini beklemeye başladık. Annem engelli olduğu için kırık ağrısı ile sabah kadar acı çekmek durumunda kaldı. Defalarca acilde sorumlu doktordan ortopedi doktoru ne zaman gelecek diye sorduk. Doktor defalarca ortopedi doktoruna ulaşmaya çalıştı. Ama ortopedi den nöbetçi doktor bir türlü gelmedi.

Annemin kırık yüzünden ameliyat durumları olduğu ve Acilden başka hastaneye gitme şansımız 24 saat kuralları yüzünden olmadığı için mecburen beklemek durumunda kaldık.

Ortopedi doktoru ancak sabah saatlerinde 8:30 geldi. Ameliyat yapamayacaklarini söyleyerek kendi kendine iyileşmesi için eve gönderdiler. Alçı ya da almadılar.

Şu anda bayram araya girdiği için başka hastaneye de götüremiyorum.

Acil bir durumda sizde mağdur olmak istemiyorsanız. Hacettepe üniversitesi hastanesi acilininden uzak durun. Gerçekten acil durumlarda bu hastaneye gelen bir çok insan saatlerce beklemek durumunda kalıyor. İlgi ve alâka olarak intor doktorların eline mahkum oluyorsunuz.

Bu mağduriyeti ekşi ve sosyal forumlarda ön plana çıkaracak arkadaşlar varsa sevinirim.
Ankara'da ikinci el piyasası nasıl birde insanlardan dinleyelim. Herkes şikayetçi kimse memnun değil.

https://youtu.be/Tj17hIEwwK0
MOTORLU TAŞITLAR ÜZERİNDEN ALINAN ÖTV YÜZDE 15.4 ARTACAK

Bütçe tasarısının B cetveline göre motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV yüzde 15.4 artacak. 2018 yılında 20.5 milyar lira olarak tahmin edilen motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV'nin 20.8 milyar lira olacağı tahmin edildi. 2019 yılında ise motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV'den 24 milyar lira gelir elde edileceği tahmin ediliyor. Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyadan alınan ÖTV'nin, 2019'da yüzde 47.6 oranında artacağı öngörüldü. Bu yılın sonunda 6.3 milyar lira olacağı öngörülen dayanıklı tüketim üzerinden alınan ÖTV'nin gelecek yıl 8.3 milyar lira olması bekleniyor.

Bu yıl 23.6 milyar lira olarak gerçekleşmesi öngörülen harçlar yıl sonunda 22.2 milyar olarak gerçekleşecek. Gelecek yıl ise harçlar yüzde 27.6 artarak 28.3 milyar liraya çıkacak. Damga vergisinin gelecek yıl yüzde 18.1 oranında artarak 21.5 milyar lira olması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçe tasarısı dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu. Tasarıda, bazı ürünlerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranının artırıldığı görüldü.

Hürriyet'ten Neşe Karangil'in haberine göre, bütçe tasarısının gerekçesinde, teklifin hedefleri sıralandı. Bunlar, "Kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı yeniden tesis etmek, ekonomide dengelenmeyi ve bütçe disiplinini sağlamak, sıkı para ve maliye politikalarını eş güdüm içersinde yürütmek" olarak belirlendi.

Yeni sistemin ilk bütçe tasarısı TBMM'ye sunuldu: En büyük pay MEB'in 2019 yılı vergi gelir hedeflerinde ise enflasyon etkisi dikkat çekti. Her yıl bütçe TBMM'ye sunulduğunda merakla beklenen sigara vergilerindeki artış gelecek yıl yüzde 2.8 civarında olacak. Bu yıl mayıs ayında başlatılan eşel mobil sisteminin uygulandığı akaryakıt ürünlerinden elde edilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 2019 yılında yüzde 20.2 artacak. Bu yıl önce 68.4 milyar lira olarak tahmin edilen petrol ürünlerinden alınan ÖTV, 2019 yılı bütçe tasarısında revize edilerek 57.2 milyar lira belirlendi. 2019'da ise akaryakıt ürünlerinden alınacak ÖTV geliri 68.7 milyar lira olarak öngörüldü.

MOTORLU TAŞITLAR ÜZERİNDEN ALINAN ÖTV YÜZDE 15.4 ARTACAK
13 Şubat 2018 30331 sayılı resmi gazetede yayınlanan İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK gereği artık ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlenmiştir.

Sahibinden gibi ikinci el araç satılan siteler üzerinden satılan ikinci el araçların bu yönetmelik içinde aranan ticari şartları yerine getirecek şekilde ilan açmalarına sağlamanız gerekmektedir.

Fakat şu anki ticari amaçla yapılan ikinci el otomobil satışlarının resmi gazetede yönetmelikte yazılan kurallara göre ilanda belirtilmediği ve yanlış hatalı bilgilendirme yapıldığı görülmektedir.

Bu konuda sitelerin yönetmeliğe uygun yasal şartları acilen sağlamanız ilerde yaşanacak hukuki sorunları azaltıp hizmet kalitelerini artıracaktır.

Bu şartlar ilgili yönetmeliğin madde 13/3 fıkrasında bulunan '' (3) İkinci el motorlu kara taşıtının elektronik ortamda tanıtılması durumunda ikinci fıkrada belirtilen bilgilere ve yetki belgesi numarasına elektronik ortamda da yer verilir.'' şartları sizinde ikinci el satıcılarında yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu yüzden yönetmelikte belirtilen yasal zorunluluk olan kriterleri ilanlara koyma şartı getirmeniz sizin içinde alıcı ve satıcı içinde faydalı olacaktır. Örneğin yönetmelikte madde 13 olan

2.Tanıtım kartında ikinci el motorlu kara taşıtına ilişkin asgari olarak aşağıdaki bilgilere yer verilir:

a) Marka ve modeli ile model yılı.

b) Rakam veya harflerinin bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası.

c) Plaka numarası.

ç) Yakıt türü.

d) Kilometresi.

e) Satış fiyatı.

f) Boyalı ve değişen parçaları.

g) Niteliği belirtilmek suretiyle hasar kaydı.

ğ) Üzerinde rehin veya haciz gibi şerhlerin bulunup bulunmadığı.

h) Değişen parça, hasar kaydı, rehin ve haciz gibi bilgilerin ilgili sistemlerden temin edildiği tarih ve saat.

(3) İkinci el motorlu kara taşıtının elektronik ortamda tanıtılması durumunda ikinci fıkrada belirtilen bilgilere ve yetki belgesi numarasına elektronik ortamda da yer verilir.

Bu konuda satış sitelerine gerekli tepkimizi yapıp yönetmelikte gerek şartları yerine getirmelerini sağlamalıyız. Hukuki açıdan sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK


Yeni yönetmeliğine göre tüketicilerin hakları nelerdir?

İkinci el motorlu kara taşıtının tanıtımı

MADDE 13 – (1) Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulur.

(2) Tanıtım kartında ikinci el motorlu kara taşıtına ilişkin asgari olarak aşağıdaki bilgilere yer verilir:

a) Marka ve modeli ile model yılı.

b) Rakam veya harflerinin bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası.

c) Plaka numarası.

ç) Yakıt türü.

d) Kilometresi.

e) Satış fiyatı.

f) Boyalı ve değişen parçaları.

g) Niteliği belirtilmek suretiyle hasar kaydı.

ğ) Üzerinde rehin veya haciz gibi şerhlerin bulunup bulunmadığı.

h) Değişen parça, hasar kaydı, rehin ve haciz gibi bilgilerin ilgili sistemlerden temin edildiği tarih ve saat.

(3) İkinci el motorlu kara taşıtının elektronik ortamda tanıtılması durumunda ikinci fıkrada belirtilen bilgilere ve yetki belgesi numarasına elektronik ortamda da yer verilir.

Ekspertiz raporu

MADDE 14 – (1) Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınır ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilir. Ekspertiz raporunun ücreti, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenir.

(2) Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilir.

(3) Sekiz yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu değildir.

(4) Ekspertiz raporu, Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir.

(5) Ekspertiz raporunu düzenleyen kişiler ekspertiz raporundaki bilgilerin taşıtın gerçek durumunu yansıtmamasından sorumludur.

(6) Bakanlık, ekspertiz raporunda yer verilecek diğer bilgileri, TSE hizmet yeterlilik belgesi verilecek işletmelerde ve bu işletmelerde çalıştırılan kişilerde aranan nitelikleri, ekspertiz raporu düzenleyenlerin sorumluluklarını, hizmet yeterlilik belgesi ile ekspertiz raporu ücretinin üst sınırını ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile üst meslek kuruluşlarının görüşünü alarak belirlemeye yetkilidir.

Garanti

MADDE 15 – (1) İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altındadır. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilir.

(2) Birinci fıkrada sayılan parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü içinde giderilir. Motosikletler için bu süre azami yirmi iş günüdür. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar işletmeye aittir. Bu sürelerin tespitinde taşıt sahibinin işletmeye yazılı başvuru tarihi veya ilgili il müdürlüğüne yazılı başvurusu üzerine il müdürlüğünce işletmeye yapılan bildirim tarihi dikkate alınır. İl müdürlüğüne yapılan başvuruda satış sözleşmesinin bir örneğine yer verilir.

(3) Garanti süresi veya kilometresi içinde arızalanan otomobil veya motosikletin işletmeye teslim edilmesi halinde işletme tarafından arızalı ikinci el otomobil veya motosikletin teslim alındığına dair bir belge düzenlenir. Bu belgede asgari olarak aşağıdaki bilgilere yer verilir:

a) İkinci el otomobil veya motosikleti teslim edenin adı, soyadı ve imzası.

b) İkinci el otomobil veya motosikleti teslim alanın adı, soyadı ve imzası.

c) İkinci el otomobil veya motosiklete ilişkin şikâyet ve talepler.

ç) İkinci el otomobil veya motosikletin markası ve modeli.

d) Arızanın on iş günü içinde giderilememesi halinde, tamirde geçen on iş gününü takip eden üç gün içinde, teslim edilen ikinci el otomobil veya motosiklete benzer özelliklere sahip ücretsiz ikame taşıt tahsis edileceğine dair taahhüt.

e) İkinci el otomobil veya motosikletin arıza bildirim ve işletmeye teslim tarihi.

(4) Birinci fıkrada sayılan parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde arıza meydana gelmesi durumunda tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

(5) İşletmeler birinci fıkrada belirtilenlere ilave garantiler verebilir.

(6) 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 56 ncı maddesi kapsamında üretici ve ithalatçı garantisi devam eden ikinci el otomobil veya motosikletler hakkında bu madde uygulanmaz.

(7) Bakanlık, garantiye ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.
Emlak balonu herkesin dilinde bence onun kadar büyük bir balonda araba balonu oluşmasıdır.

Sizler ne düşünüyorsunuz. Araba piyasası ikinci eliyle sıfırı ile son 2 yıldır büyük bir balon oluşturmadı mı?

Büyük bir kriz yaklaşırken insanların ilk vazgeçecekleri sizce araçları olmayacak mıdır?

Peki kriz sırasında insanlar araçlarını satabilecek müşteri bulabilecekler mi?

Neredeyse ev fiyatları ile yarışan araç alım satım piyasasında gelecek ne gösteriyor. Fiyat artışları tolere edilebilecek mi? Yoksa patlayacak mı?
Hakkında
Konum: Ankara, Çankaya
Forum İmzası:
Telif Hakları Blue_brownie v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2021, ve
Laumexs&Brownie Ltd.
Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1 'e Aittir.
Hakkımda:
Style Blue_Brownie is designed by Laumexs
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:01.
Telif Hakları Blue_brownie&Laumexs v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2011, ve
Bluebrownie&Laumexs Ltd.
Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1
'e Aittir.

Forum CEO Brownie
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Otomobil
Skoda
Mobil cihaz
Nexus
Mobil cihaz
Xiaomi Mi A2
Operatör
Vodafone
Takım
Fenerbahçe
TV
Sony
Klima
Vaillant
Ses Sistemi
Creative
Tablet
Ipad
Notebook
Lenovo
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Mesaj Sayısı: 860
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.132
İkinci El Bölümü Mesajları: 40
Konularının görüntülenme sayısı: 597.097 (Bu ay: 972)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 349 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.