Şimdi Ara

H7 Led Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
41
Cevap
0
Favori
42.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar başlıkta yazdığım gibi eski halojen farları H7 Led ile değiştirmek istiyorum fakat çok fazla yorum ve bilgi kirliliği var, kimisi yeni nesil fanlı al diyor, kimisi fanlı led ses yapar pasif soğutuculu al diyor.

Tecrübeli forumdaşlara sormak isterim, hangi markalar daha tercih edilesi? Lumen önemli mi? min. kaç lumen olmalı? Fanlı mı? Fansız mı olmalı?

Yardım ve tavsiyeler için şimdiden teşekkür ederim.

Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mithrandir24 -- 17 Mart 2021; 1:18:18 >

• @szymek61 @mithrandir24 10 yıldır amatör olarak farlarla uğraşıyorum. Arkadaşlarımın ve kendi arabalarımın sayısız farına sonradan mercek takma, led ampul, xenon ampul takma, Csp, Cob led nedir? Bu konularda sizleri bilgilendireyim çünkü mesajlarınızda yanlışlıklar var. Öncelikle Philips ve Photon kaliteli markadır evet. Philips Ledlerin çoğu Zes çiplidir ve halojen ampul gibi odaklaması iyidir merceksiz farda dahi göz almazlar. Ancak Photonda ise 200-300 tl lik alt modellerin hepsi(Mono, Duo, Acorn) bunlar Cob çiplidir ve rezalet aydınlatırlar göz de alırlar odaklamazlar da mercekte ise hiç aydınlatmazlar. Photon alacaksanız Milestone tavsiye ederim.

Gelelim mercekliyse kararacaktır olayına. Öncelikle halojen ampuller 300 derece civarı, eski nesil gaz deşarjlı xenonlar 500 derece civarı çalışırken ledlerin parlayan çip kısmı hiç bir şekilde ısınmaz 100 dereceyi aşmaz. Ledin arka kısmındaki dirençli boardu ısınır orası da fan ile soğutulur. Yani mercekleri yakan karartan Xenon ampullerdir ledler aksine çok daha uzatırlar mercek ömrünü.

Sanayideki usta müsveddelerine gelecek olursak onlar harala güreleden başka hiç bir teknik, bilim ve detaydan anlamadıkları, mühendislikten çok uzakta oldukları için her şeyi işlerine gelecek şekilde sallarlar. Farlarınıza Kaliteli Zes veya Csp çipsetli ledlerinizi alın takın ve keyfinize bakın. Ayrıca şu video ciddi yardımcı olacaktır.

• Philips ultinon öneririm, piyasadaki en kaliteli led.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fazla para vermem dersen MACH BAM9 instagramda @efeisacakir bulabilirsin.

• Photon ya da phılıps.Harici marka alma. Göz alıyorlar. Şu iki markayı kullanmayıp işkembeden kimse sallamasın.

• Farlarıniz mercekli mi?

Mercekliyse zamanlaa kararacaktir, led kullanirsaniz.

Fanli led:

Fanli led bir süre sonra ses yapabilir eğer farinizin kapağı varsa, ve arka taraftan toz almicaksa uzun süre ses yapmaz. Lakin pasif soğutucu dediğiniz ürünler de aşırı pahalli, değer mi bilmiyorum..

Slim yada normal kasa led:

Aracınızın halojen ampul takılan yerin genişliğine göre tercih etmeniz iyi olur, çünkü normal kasa alanlar arka kapağı kesmek zorunda kalabiliyor farın, kesmemek için slim tercih edin. Kapağı her halükarda kesmek zorunda kalirsaniz bence almayın, çünkü zamanla su, toprak, çamur farın içine girebilir.

Lumen nedir ledde:

Tamamen ışık gücü ile alakali birşey, ne kadar yüksek lümen sahipse o kadar parlak olur ışığı, karşı tarafinda bi o kadar gözünü alir ve yolunu bir o kadar da aydınlatır.

Ledin ışık sıcaklığı

Beyaz tercih ederseniz 6000-6500k, yağmurda kör olabilirsiniz, beyaz ışık direk yağmur damlalarini belli eder ama sari alicaksaniz sari belli etmez fakat sari alicaksaniz zaten kaliteli holojen alin daha iyi randuman alırsınız.

Eğer aracınız mercekli ise kaliteli holojen almanızı tavsiye ederim. Çünkü zamanla mercek kararabilir, ne takarsanız takın, güçsüz ışık saglayacaktir. O yüzden Philips extreme, ostram racing gibi ürünler alın holojen, önünüzü baya sağlam aydınlatır. Youtube da videolar mevcut.

Ayrıca ilk kez led alicaksaniz, memnun kalip kalmicaginizi bilmiyorsanız. Aliexpress den kaliteli denemelik 50-100 liraya led alip, deneyip begenirseniz de Türkiye den kaliteli photon, stark, Philips gibi markalarin ledlerini almanizi tavsiye ederim.

Mesela benim uzunlara şimşek led aldim, 50 liralık aşırı hoşuma gitti cin mali, ne kadar gider bilmiyorum, ama binden fazla yorum vardı, herkesinde 5-6 ay ortalama gittiğini söylüyordu. Ben sadece selektör için kullaniyorum. Bir yıl gider heralde..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9FiestaM6 -- 17 Mart 2021; 3:34:28 >

• 9FiestaM6 kullanıcısına yanıt

Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

Farlarım dediğiniz gibi mercekli, ve şuan üzerinde sarı halojenler var fakat sarı farlar çok çirkin göründüğü için aydınlatma yeteneğinden bir miktar tasarruf edip LED' e geçmek amacım.

Sanayide far işine bakan ustama LED takmak istiyorum der gibi oldum, usta ingiliz anahtarı ile kovaladı beni, LED'den ışık alamazsın sakın yapma diye... Fakat LED kullanıpta memnunn olan da çok kişi var.

Daha önce kullandığım Full LED farlı Seat Leon'un aydınlatması çok kötüydü ona rağmen büyük sorun yaşamadım, Philips LED vs daha da kötü olur mu acaba diye düşünmekteyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: mithrandir24

Farlarım dediğiniz gibi mercekli, ve şuan üzerinde sarı halojenler var fakat sarı farlar çok çirkin göründüğü için aydınlatma yeteneğinden bir miktar tasarruf edip LED' e geçmek amacım.

Sanayide far işine bakan ustama LED takmak istiyorum der gibi oldum, usta ingiliz anahtarı ile kovaladı beni, LED'den ışık alamazsın sakın yapma diye... Fakat LED kullanıpta memnunn olan da çok kişi var.

Daha önce kullandığım Full LED farlı Seat Leon'un aydınlatması çok kötüydü ona rağmen büyük sorun yaşamadım, Philips LED vs daha da kötü olur mu acaba diye düşünmekteyim.

Hocam mercekli farda, daha önce kullanan kullanıcıların yorumlarına göre hareket edin.

Ama şunu özellikle diyorum 1-2 sene sonra ilk aldığın performansi ledden alamazsin, hatta o çıkardığın halojen fardaki performansi da halojende alamazsin.

Mercek kararıyor çünkü, onun yerine hafiften beyaza kayan Philips in halojen farlari mevcut. Extreme vs.

Onu tavsjye ederim. Uzunlar mercek değildir, yüksek ihtimal uzunları yapın led şimşek çaka Çaka gidersiniz.

Sisleri yapın led, beyaz görüntü olusturursunuz ama mercekli farları yapmayın, çünkü zamanla cidden kararma yapıyor.

Yine de yapicam derseniz, çok fazla lumen almayın, çünkü karşıdaki kişinin gözünü alırsınız.

• quote:

Ayrıca kafasina göre led takanlardan özellikle uzak durun

Örnek veriyorum, aracimin kapasitesi 55 watt, kitapçığında 55 watt yazıyor farlar için, adama goturdum 90 wattlik led takmaya kalktı.

Aldim aracı geri getirdim, hadi 55watt (+-) 10 watt tolerans edilebilir ama şuda bir gerçek, çoğu led takanlar kapasitesine bakmadan takıyor ledi, oda kararma hızını merceklerin arttiriyor, sigorta yada elekrik aksamda sorun yaratıyor.

Kitapçığını açın aracın, watt değerine göre led bulmaya çalışın.

Edit: Bilgilendirme geldi aşağıda arkadaş çok iyi açıklamış, yanlısı düzeltmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9FiestaM6 -- 18 Mart 2021; 23:51:8 >

• https://www.photononline.net/urun/photon-milestone-h7

Kesnlikle tavsiye ederim ama mercek temizliği çok önemli

• Kısalara led takanlar yüzünden komple yasak gelecek.

• Ben şöyle birşey aldım. Yorumlar genelde çok iyi yönde. Kargoda gelmesini bekliyorum. h4 benim ampul. Kesme çizgileri de çok iyi duruyor.

H7 Led Tavsiyesi
    H7 Led Tavsiyesi

• quote:

Orijinalden alıntı: 9FiestaM6

Ayrıca kafasina göre led takanlardan özellikle uzak durun

Örnek veriyorum, aracimin kapasitesi 55 watt, kitapçığında 55 watt yazıyor farlar için, adama goturdum 90 wattlik led takmaya kalktı.

Aldim aracı geri getirdim, hadi 55watt (+-) 10 watt tolerans edilebilir ama şuda bir gerçek, çoğu led takanlar kapasitesine bakmadan takıyor ledi, oda kararma hızını merceklerin arttiriyor, sigorta yada elekrik aksamda sorun yaratıyor.

Kitapçığını açın aracın, watt değerine göre led bulmaya çalışın.

Edit: Bilgilendirme geldi aşağıda arkadaş çok iyi açıklamış, yanlısı düzeltmiş

Alıntıları Göster

Hocam sen ciddi misin Allah aşkına... 55watt ampul başı yüktür, 90 watt ampul başı led dünyada yok henüz. Pair yani çift 90 watt tır o ürün, ampul başı 40watt muhtemelen. Bu arada üretici 55 wattlık ampul çalıştıran tesisatı en az iki katı güçlendirme ile üretiyor %10 değil H7 Led Tavsiyesi 

Konu sahibi için bu arada; mercek ile kullanacaksanız 360 derece led kullanın orjinal performansı alırsınız. Mercek için tasarlanmıştır,link atıyorum incelersiniz.

https://tr.aliexpress.com/item/4000849217802.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.10fa14f84wMtqG&algo_pvid=null&algo_expid=null&btsid=0b0a555516160972605172646ea9d6&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

• Konuya bakan,okuyan,inceleyen vs. forum sakinlerine sesleniyorum: Her led aynı DEĞİLDİR! . 1.sınıf ledler hakkında ön yargılı olmayın! Phılıps ve photon bu işin pîridir. Her ledi aynı kefeye koymayın. Yazdığım markaları kullanmadan yorum yapmayın.

• bende bir sene önce 300 liraya 'philips ultinon essential' alıp taktım kısa mercekli farlarıma. memnun kaldım philips tavsiye ederim, fiyatına göre iyi ürün bence.

ancak klasik tip çanak reflektörlü farlara ucuz Çin malı Led takanlardan bende şikayetciyim, karşıdan gelirken adamı kör ediyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 18 Mart 2021; 23:42:17 >
  • @szymek61 @mithrandir24 10 yıldır amatör olarak farlarla uğraşıyorum. Arkadaşlarımın ve kendi arabalarımın sayısız farına sonradan mercek takma, led ampul, xenon ampul takma, Csp, Cob led nedir? Bu konularda sizleri bilgilendireyim çünkü mesajlarınızda yanlışlıklar var. Öncelikle Philips ve Photon kaliteli markadır evet. Philips Ledlerin çoğu Zes çiplidir ve halojen ampul gibi odaklaması iyidir merceksiz farda dahi göz almazlar. Ancak Photonda ise 200-300 tl lik alt modellerin hepsi(Mono, Duo, Acorn) bunlar Cob çiplidir ve rezalet aydınlatırlar göz de alırlar odaklamazlar da mercekte ise hiç aydınlatmazlar. Photon alacaksanız Milestone tavsiye ederim.

Gelelim mercekliyse kararacaktır olayına. Öncelikle halojen ampuller 300 derece civarı, eski nesil gaz deşarjlı xenonlar 500 derece civarı çalışırken ledlerin parlayan çip kısmı hiç bir şekilde ısınmaz 100 dereceyi aşmaz. Ledin arka kısmındaki dirençli boardu ısınır orası da fan ile soğutulur. Yani mercekleri yakan karartan Xenon ampullerdir ledler aksine çok daha uzatırlar mercek ömrünü.

Sanayideki usta müsveddelerine gelecek olursak onlar harala güreleden başka hiç bir teknik, bilim ve detaydan anlamadıkları, mühendislikten çok uzakta oldukları için her şeyi işlerine gelecek şekilde sallarlar. Farlarınıza Kaliteli Zes veya Csp çipsetli ledlerinizi alın takın ve keyfinize bakın. Ayrıca şu video ciddi yardımcı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: caspento

Hocam sen ciddi misin Allah aşkına... 55watt ampul başı yüktür, 90 watt ampul başı led dünyada yok henüz. Pair yani çift 90 watt tır o ürün, ampul başı 40watt muhtemelen. Bu arada üretici 55 wattlık ampul çalıştıran tesisatı en az iki katı güçlendirme ile üretiyor %10 değil  

Konu sahibi için bu arada; mercek ile kullanacaksanız 360 derece led kullanın orjinal performansı alırsınız. Mercek için tasarlanmıştır,link atıyorum incelersiniz.

https://tr.aliexpress.com/item/4000849217802.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.10fa14f84wMtqG&algo_pvid=null&algo_expid=null&btsid=0b0a555516160972605172646ea9d6&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Alıntıları Göster

Hocam zaten verdiğim değerler misal, önemli olan araç sahibinin bilinclenip ona göre led alması, yazımın amacı da buydu..

Ayrıca tesisat 55 wattlik, ben 110 watt kullanayım diye bir kaide yok, o tesisati 2 katına kadar güçlendiriyor ama araç eğer yıllanmışsa ayni randıman da çalışması imkansiz allah aşkına, mantıklı düşünürseniz. Kullandıkça ömründen gidiyor tesisatin..

Bu arada benim aracın kullanıcı kılavuzunda ampül için 55 watt diyor, Fiesta aracım. 55 + 55 olmak üzere 110 wattlik led aldım, sorun yaratır mı?

O klavuzdaki tek ampul için mi 55 watt diyor acaba? Yazınızı okuyunca o noktayi atlamışım, cift muhabbetide var tabi.

İyi forumlar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: nbacıshaquılle

@szymek61 @mithrandir24 10 yıldır amatör olarak farlarla uğraşıyorum. Arkadaşlarımın ve kendi arabalarımın sayısız farına sonradan mercek takma, led ampul, xenon ampul takma, Csp, Cob led nedir? Bu konularda sizleri bilgilendireyim çünkü mesajlarınızda yanlışlıklar var. Öncelikle Philips ve Photon kaliteli markadır evet. Philips Ledlerin çoğu Zes çiplidir ve halojen ampul gibi odaklaması iyidir merceksiz farda dahi göz almazlar. Ancak Photonda ise 200-300 tl lik alt modellerin hepsi(Mono, Duo, Acorn) bunlar Cob çiplidir ve rezalet aydınlatırlar göz de alırlar odaklamazlar da mercekte ise hiç aydınlatmazlar. Photon alacaksanız Milestone tavsiye ederim.

Hocam teşekkür ederim, bende internette araştırdım. Çoğu kullanıcı kararır diyince ona göre öğrendik ve ona göre yazıyoruz. Bilgilendirmeniz iyi oldu..

Bu arada ben Türkiye'deki ürünleri kullanmıyorum, pahalli :)

Yurt dışından zes, csb çipli olanlari tercih ediyorum, dediğiniz gibi daha iyi.

Ayrica bir sorunum mevcut, uzunlara zes cipli led taktim, iki nokta şeklinde odaklıyor, normalde cizgi seklinde olmasi gerekmez mi?

Bildiğiniz duvara aracı yakinlastiriyorum, uzunu açınca iki halka oluşuyor duvarda.. (20-30 cm çapında)

Not mercek yok uzunlarda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9FiestaM6 -- 18 Mart 2021; 23:51:57 >

• nbacıshaquılle kullanıcısına yanıt

bi ara bu 'mercek karartma' olayını başka bir konuda baya tartışmıştık hocam, halogen ampulde ışık oluşumu tungsten telin ısınmasıyla olduğu için halojen ampul her zaman Led'ten daha fazla ısı yaydığı çok net. ısı faktörü haricinde sizce 'UV-ışını' faktörü zamanla mercekte kararmaya sebep olabilirmi?

- birebir iki kutu üzerindeki bilgileri karşılaştırdigim zaman halogen tarafta 'UV koruması vardır' simgesi varken LED tarafında UV-ışını korumasına dair bir işaret yok.

• nbacıshaquılle kullanıcısına yanıt

Selamlar

Mesajımda belirtmeyi unutmuşum H7 Led Tavsiyesi  kesinlikle photon milestone olacak. Daha önce h4 ü merceksiz araçta kullandım ,çok memnundum.

• quote:

Megane 4 aracimizda 20.000lümen h7 led kullaniyorum, kisa uzun sis tumu led. Joy paketti arac fakat nerdeyse icon aydınlatması oldu. Gecen amcam uzun yola gitti gece, projektor gibi diyor farlara. 20.000 lumen en ustudur.

Tabii ki kuru havada aydinlatma çok iyi, yağmurda aydinlatma kotu maalesef. Ve maalesef tipi kara yakalanmistik gece, aydinlatma yok denecek kadar dusmustu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.