Şimdi Ara

En İyi ve sessiz dizel motor yağı markasi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
26
Cevap
0
Favori
9.830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar profesyonel ve gerçek bilgiye ihtiyacım var en en iyi ve sessiz çalıştıran dizel için motor yağı öneriniz nedir mobil1 mi motul mu Shell mi ne dersiniz ?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Konuyu göreyim diye durdurdum orda şimdi cevap vericem. En iyi ve sessiz dizel motor yağı diye bir şey yoktur. Neden mi?

Araç benzinli ya da dizel olsun fark etmez. Herşeyden önce yeni konan "herhangi" bir motor yağı bile arabayı sessiz yapar çünkü içindeki kimyasallar, koruyucular ve performansı en üst düzeyde yapacak şekilde hazırdır. Bu zaten kaçınılmaz bir kimya kanunudur yani daha yeni yeni işlenen motor yağı ile 15.000kmyi doldurmuş bir yağın performansı ve vereceği sessizlik aynı olmaz.

Bir diğer unsur ise eğer aracınız için özellikle belirtilmiş bir spesifikasyonda yağ kodu varsa o koda sahip herhangi bir yağı almanız "çok" bir fark yaratmayacaktır sessizlik veya performans olarak. Atıyorum benim arabam ve motorum için "A202" adlı spesifikasyonu taşıyan bir yağ gerekiyor ve "X,Y,Z,W" markalarınında "A202" onayı taşıyan yağları var diyelimki. Ben 4 ünden birini tercih ettiğimde diğer 3 üne göre acayip öne geçtiğim ya da fark attığım bir unsur olmayacak. 4 ünden hangi fiyat işime geliyorsa onu alır geçerim. (Ama yine de Castrol yağlarını tercih etmem arabama koymam)

Yani kısacası en sessiz yapan motor yağı diye bir şey yoktur
  • Tam olarak istediginiz şeyi açıklamayacak ama Motul 10w40 6100 modeliydi sanırım, benim eski "benzinli" aracımda 10 bin km'nin son 2-3 bin km'sinde bir tık daha sesli çalıştırmaya baslamıstı. Ama başlarda da gayet sessizdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Marka farkından bir ses değişikliği olması çok zor, sadece belki viskosite farkından olabilir.

• Konuya cevap vericem şu dursun

• liqui-moly

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya Liqui Moly ya da Mobil 1 Esp

• MeGaDave06 kullanıcısına yanıt
    Anlamadık megadave kim dursun

• Evet arkadaşlar liqui moly çokça duyduğum bir yağ açıkçası mobil1 bir tık daha önde geldi bana sessizlik konusunda. Sanırım mobil 1 kullanacam liqui molyi ikinci sıraya koyuyorum

• Dgnsn D kullanıcısına yanıt
    Konuyu göreyim diye durdurdum orda şimdi cevap vericem. En iyi ve sessiz dizel motor yağı diye bir şey yoktur. Neden mi?

Araç benzinli ya da dizel olsun fark etmez. Herşeyden önce yeni konan "herhangi" bir motor yağı bile arabayı sessiz yapar çünkü içindeki kimyasallar, koruyucular ve performansı en üst düzeyde yapacak şekilde hazırdır. Bu zaten kaçınılmaz bir kimya kanunudur yani daha yeni yeni işlenen motor yağı ile 15.000kmyi doldurmuş bir yağın performansı ve vereceği sessizlik aynı olmaz.

Bir diğer unsur ise eğer aracınız için özellikle belirtilmiş bir spesifikasyonda yağ kodu varsa o koda sahip herhangi bir yağı almanız "çok" bir fark yaratmayacaktır sessizlik veya performans olarak. Atıyorum benim arabam ve motorum için "A202" adlı spesifikasyonu taşıyan bir yağ gerekiyor ve "X,Y,Z,W" markalarınında "A202" onayı taşıyan yağları var diyelimki. Ben 4 ünden birini tercih ettiğimde diğer 3 üne göre acayip öne geçtiğim ya da fark attığım bir unsur olmayacak. 4 ünden hangi fiyat işime geliyorsa onu alır geçerim. (Ama yine de Castrol yağlarını tercih etmem arabama koymam)

Yani kısacası en sessiz yapan motor yağı diye bir şey yoktur

• MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

Bu arkadaş iyi kafa açıyor ya

• Yağın sessizliği marka ile olmaz viskozite ile olur. Yeter ki orjinal olsun. Yağ üreticeri de zaten şartname gereği belli standartlarda üretim yaparlar. Üreticide kullanabileceğin viskoziteleri sıralar 5w ile başlayan hatta daha ince olan 0w ile başlayan yağlar aracın daha sessiz çalışmasını sağlar.

• selam iyi yağ mobil 1 esp resmi satıcısı cleanpeks.com dan alınır

• Dizel araçta lıqui moly daha sessiz çalışıyor diye etrafımda söyleyenler oldu. Ben de aynı fikirdeyim ama sessizlik başlı başına bir ana kriter olmamalı.

• Motor yağı öyle seçilmez. Önce aracının marka modelini motorunu yazmalısın ki ona göre yağ tavsiyesinde bulunalım.

Ya da atıyorum burada Mobil, Shell, Castrol, Motul veya Liqui Moly dediler. Bu markaların 10w40 veya 5w30 bir sürü yağı var. Sen hangisini alacaksın? Burada aracının motor onay kodu giriyor işe.

Kendi aracımdan örnek verirsem Euro 5 1.5dci motorlu aracım. Bu motor için RN0720 onay kodu olan yağlar kullanılması gerekiyor. Bunun için gidip Castrol'ün en üst modeli diye bilinen EDGE koymaya kalkarsam bunda RN0720 onay kodu YOK. GTX modelinde RN0720 onay kodu var.

Piyasa önüne gelen motora elindeki 5w30 yağı çakan, kendine usta diyen tiplerle dolu. Sen kendi aracına uygun yağı bilmelisin.

• Hyundai dizel aracımı alır almaz 156 binde castrol yağ kullanarak periyodik bakım yaptım. Motor sesi azaldı Allah için. Daha sonra 164-5 bin gibi yılı dolduğu için bakıma soktum. Bu sefer Shell kullandım. Sanki bir tık daha sessiz ama anmaya değer mi bilemedim. Hyundai Shell tavsiye ediyor.

• motul biraz daha ince onu biliyorum özellikle perfoemanlı araçların tercihi oluyor yağlamayı çabuk yapıyor.

Genel anlamada fabrika ne önerirse onu kullanmak lazım yazdığınız markaların performansı hemen hemen aynı birde 2. sınıf ne olduğu belli olmayan markalar var onlar biraz kötü kullanmamak lazım.

• Citroen aracım var total kullanıyordum marka önerisi olduğundan dolayı ama bu bakım motul koydum farkı bariz hissettim, araç sessizleşti, vibrasyon azaldı. Profesional anlamda sorunuzun cevabını veremem ama motul'dan memnun kaldım alırken iki marka arasında kalmıştım Liqui Moly ile ama fiyat olarak motulu tercih ettim. Sahtesi çok var resmi sayfasından bayilere bakarak alabilirsiniz.

• 2010 Euro 4 Multijet için ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ?

• Vay be demekki yağ üreticileri sessiz yağ da cikarmaya başlamişş ha iyimiş ögrendigim iyi oldu,bizde teknik verilere bakiyodul yanliş yapiyormuşuz:))Hemide dizel de dizel motor da sessizlik hayrett:D

• Devamlı mobil 1 kullanırdım cleanpexten alırdım ama uçmuş fiyatları.

2 araç var 4+4 lt almak istediğimde 1500 tl yapıyor. Filtreler falan derken bakımın maliyeti bana 3000 tl civarına gelecek.

M-Oil marka yağ var öneren birkaç kişiden araştırdım 10.5 lt Grado Premium gerekli specleri karşılıyor hemen hemen 3'te 1 fiyatına geliyor.

Alıp almama konusunda kararsızım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.