Yarbay
02 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 1013 (Bu ay: 28)
Gönderileri

10 eylül 2021 tarihinde Altınova-Ovaakça arası özel otoyoldan geçmişim gibi 44TL ücret kesilmiş HGS bakiyemden. Bunu 17 eylül de bankamın bana hgs ekstresi göndermesiyle farkettim. Garanti bankasının böyle bir özelliği var hgs ekstresi de gönderiyor. Bu arada ben 10 eylülde karantinada evimdeyim.

Aradım HGS müşteri hizmetlerini anlattım durumu. Dedikleri şey orası otoyol.aş diye özel bir şirketin, orayı aramanız lazım.

Verdikleri numarayı aradım. 10 dakikaya yakın bekleme süresinden sonra müşteri temsilcisine durumu anlattım. Gerekirse aracımın 10 gün boyunca yerinden kıpırdamadığına dair sitenin güvenlik kayıtlarını da gönderebileceğimi söyledim. Muhtemelen plaka benzerliği gibi bir durum olabileceğini, aracımı plakası marka modeli ve rengini söyledim. Geri dönüş yapılacağını söylediler ama 1 hafta geçti ne arayan var ne soran.

Tekrar aradım müşteri hizmetlerini bekleme sırası çok uçuk rakamlar diye söyleyince yine ses kaydında söylenen eposta adresine durumu anlatan bir eposta gönderdim.

Hesabımdan alınan paranın HGS bakiyeme veya iban numarama geri yatırılmasını istedim. HGS ve iban bilgilerimi iletişim bilgilerimi paylaştım. Hala bir dönüş yok.

Sanırım tüketici hakem heyeti ile çözeceğim sorunu mecburen.

Ülkemiz genelge ve kararnamelerle yönetilmeye devam ediyor. Meclisin varlığını, anayasanın ve kanunların varlığını sorgular hale geliyoruz.


Buyrun yeni genelgemiz.


Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 81 ile genelge gönderdi. Buna göre corona virüsü aşısı olmayan işçilere haftada bir kez PCR testi zorunluluğu getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

* Çalışma hayatını düzenleyici, işçi – işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır.

*Bu doğrultuda, Bakanlığımız tarafından, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli genel yazı 81 İl Valiliği'ne gönderilmiştir.

*Söz konusu yazıda, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmıştır.

* Aynı zamanda işverenlerin Covid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir. Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.

* Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.


Bursa’nın Yenişehir ilçesi Akçeşme İlkokulu'nda 1. sınıfa başlayan bir öğrencinin corona testi pozitif çıktı. Sınıftaki 30 öğrenci ve 1 öğretmen tedbir amaçlı karantina altına alındı.
Hafta 1 gol 1. Henüz sadece 1. sınıfların olduğu şu haftada bu şekilde haber çıkmaya başladı. Tüm sınıfların yüzyüze eğitime başladığı ve ulaşımın servislerle yapılacağı zamanı siz düşünün.


Çocukların hayatı riske atılıyor.

Malumunuz içişleri bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı genelge yayınladı.


Toplu taşıma, sinema, tiyatro gibi kapalı alanlara girmek için aşılı olmak veya son 2 gün içinde yapılmış PCR testi istenecek. Buna ilaveten okullarda görev yapan öğretmen ve personellerden de aynı şekilde aşılı olmak veya haftada 2 gün PCR testi istenecek.


Bu dayatmalar en başta anayasaya aykırıdır. Aşı olanla olmayanı ayırmak baştan akıl tutulmasıdır.


Aşı olan hasta olmuyor mu OLUYOR.

Aşı olan bulaştırmıyor mu BULAŞTIRIYOR.

Aşı olan hastaneye yoğun bakıma düşmüyor mu DÜŞÜYOR.

Hatta aşı olanlar yine covid dolayısıyla ölmüyor mu ÖLÜYOR. Hatta aşı sonrası kalp krizinden de ölüyorlar ama orası ayrı mesele.


O halde bir test istenecekse bu aşılı aşısız herkesten istenmeli.


Toplu taşıma, sinema tiyatro ve şehirlerarası otobüsler toplu ve kapalı alanlar oluyor da CAMİLERE girişte neden bunlar istenmiyor? Buralar kapalı alan değil mi?


Bu genelgeler halkın eşitliği ilkesine de aykırıdır. Sözde gönüllülük esasına göre olduğu söylenen ama zorla aşı yaptırmaları için mobbing haline dönüşen bu genelgeler saçmalık ötesidir.


PCR testinin mücidi bile bunun hastalık tespitinde kullanılmayacağını söylüyor. Sağlık bakanı herkesin PCR testi yapması diye bir şey olamaz, ancak hekim uygun görürse yani hastalık belirtisi olursa bu yapılmalı dediğini hatırlatmakta fayda var.


Hadi PCR testi yaptırdı diyelim öğretmen. Sonuç çıkana kadar derslere girmeyecek mi? Haftada en az 2 gün derse girmeyecek mi bu öğretmen? Sonuçta test çıkana kadar riskli oluyor.


Sendikalar da bu durum karşısında yürütmeyi durdurma kararı çıkartmak üzere yasal yollara başvurdular. Hatta sivil itaatsizlik eylemi yapacağını açıklayan sendikalar var.

Malumunuz ehliyetler yenileniyor. Bu zamana kadar yenilemiş olanlar belki farketmiştir belki farketmemiştir, her sınıf için bir son kullanma tarihi var. Özellikle hafif ticari ve ağır vasıta kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü B sınıfı gibi uzun süreli değil bunların süresi.


Geçerlilik süresi 10 yıl olan ehliyetler

 • M sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • A1 sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • A2 sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • A sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • B1 sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • B sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • BE sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • F sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl
 • G sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl


Geçerlilik süresi 5 yıl olan ehliyetler

 • C1 sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl
 • C1E sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl
 • C sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl
 • CE sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl
 • D1 sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl
 • D1E sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl
 • D sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl
 • DE sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yılBu sürenin dolduğunu farketmemiş bir şoförümüz ve bundan dolayı ceza yedi.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/bf/62/39/bf6239b4d841e430de9501abc168e331.jpeg&t=0&width=480&text=1


543 TL


Ceza maddesi 39/3 "Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak."


Şubat ayında bitmiş süresi ve farketmemiş bizimki. Şubat ayından bu zamana kadar defalarca kontrol noktasından geçtiği halde farkedilmemiş ama bu kez hiç bir uyarı olmaksızın ceza kesilmiş. Üzerine araç da bağlanıyor ve geçerli bir ehliyet sahibi olmadan araç salınmıyor.


Sürelerin dolum zamanı yaklaştığında e-devlet üzerinden bir uyarı mesajı verilmeli bence. Bu şekilde çok ceza yiyen olacaktır.


Siz de kontrol edin ehliyetinizi.

Daha önce sosyal medyada yayınlanan "Bir başbakan iki erdoğan" adlı videoyu hatırlarsınız. Sürekli kendini yalanlayan Erdoğan'ın videolarından oluşuyordu. Buna bir yenisi daha eklendi.


Bir soru iki hafta iki yanıt: Erdoğan yine kendisiyle çeliştiAKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Merkez Bankası rezervlerinden “kaybolan” 128 milyar dolara ilişkin yaptığı iki açıklama birbiriyle çelişti.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ve uzun süredir yanıt bulamayan “Merkez Bankası rezervindeki 128 milyar dolar nerede?” sorusu hala yanıt bulamadı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 hafta arayla yaptığı iki açıklamada soruya iki farklı yanıt verdi.


24 ŞUBAT: ERDOĞAN,”KILIÇDAROĞLU’NUN SÜREKLİ SORDUĞU DÖVİZLERİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ SLGINLA MÜCADELEDE KULLANILDI” DEDİ

24 Şubat’taki grup toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, “Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere, elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır” ifadelerini kullanmıştı.


10 MART: ERDOĞAN, “KAYBOLAN BİR ŞEY YOK”

Erdoğan, partisi AKP’nin TBMM grup toplantısındaki konuşmasında konuya tekrar değindi. “CHP zihniyeti mensupları, yoğun tweet yarışındalar” diyen Erdoğan, “Yatıyorlar, kalkıyorlar ‘Damat da damat.’ Damat kadar taş düşsün başınıza” ifadesini kullandı. Erdoğan şunları dedi: Şurada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönemden beri Sayın Berat Bey’in attığı adımları CHP döneminde görmek mümkün mü? Tutturmuşlar şu kadar para nerede? Bu para Merkez Bankası’nda. Kaybolan bir şey yok. Kayıp varsa bunlar sizdedir… 135 milyar dolara kadar döviz rezervimiz çıktı. Şu anda da yine döviz rezervimiz kendini toparlamaya başladı.


Erdoğan: Damat kadar başınıza taş düşsün


Kaynak
Eski videoyu hatırlamayanlar için;

Ryzen 1600 ile aldığım RAM'lerin büyük potansiyeli varmış. Eski anakartımda 3200mhz üzerine çıkılmıyordu. Şimdi anakart ve işlemcimi değiştirdim.


Ryzen 5600X işlemci ve B450 Tomahawk Max aldım. XMP ile 3200mhz CL14 olarak çalışıyor ama 48 olması gereken TRC değeri XMP ile 73 gibi bir değer çıkıyor. Elle düzeltiyorum 48 olarak. XMP1 ve XMP2 değerleri de aynı 3200mhz cl14.


Mesele bu ramlerin potansiyelini ortaya çıkarmak. MSI anakart üzerinde Memory Try it diye bir bölüm var. Buradan hazır mhz ve cl değerleri seçilebiliyor. Buradan yapılan değerler standart ram değerleri sanırım.


Ben biraz daha detaylı, sistemin potansiyelini ortaya çıkartacak ama günlük kullanım için fazlda da abartıya kaçmayacak bir oc desteği arıyorum.


Ryzen için en ideal 3733mhz 3800mhz CL16 diye okudum yabancı forumlarda. Sanırım hedefim bu olacak.


Bu konuda yardımcı olabilecek MSI bios üzerinde tecrübeli forumdaşlar varsa çok sevinirim. Yoksa kendim deneme yanılma yaparak devam edeceğim.


Ramler

Samsung B-die

1 rank

A1 10 layer

8gb x 2 modül


İşlemci 5600X


Anakart B450 Tomahawk max

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin İzmir 7. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak üzerinden ailesinin hedef alındığını belirtti. 


Konuyla ilgili yaptığı konuşmada, "Berat Bey de hukuk çerçevesinde bugün itibariyle tabii ki yargıda hakkını arayacaktır" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Aynı şekilde biliyorsunuz ben de birçok davalar açtım. Açtığım her davayı da kazanıyorum. Gideceğimiz tek yer var yargı. Senin paran bol zaten senden o parayı alıp garip fukaraya dağıtacağız. Yapacağımız iş bu." şeklinde konuştu.


Erdoğan'ın bu açıklamalarına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik'ten cevap geldi.


Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


"Açtığı her davayı kazanıyormuş! Yalan desem alınacaklar! En iyisi Ziyaaaaa diye anımsatmada bulunmak! Ha bir de fakir fukarayı düşünüyorlarsa kaynağı belirsiz servetlere yönelseler ya!.. Sıfırlanan paralar ne güne duruyor!.. Şahsımın itibarından birazcık ödün bile yeter!

2011 yılından bugüne kadar Genel Başkanımız @kilicdarogluk aleyhine Erdoğan’ın açtığı toplam dava sayısı 40, Nihai olarak sonuçlanan dava sayısı 21, 18 dava lehimize, Sadece 3 dava Erdoğan lehine sonuçlandı! Erdoğan lehine sonuçlanan 3 davadan 2’si de AİHM’de lehe döndü!"https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/16/84/8f/16848fcd9118609bb0423bbc30889497.png&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/88/0d/bf/880dbfc37d6e195a07ff1e13ecf33976.jpeg&t=0&width=480&text=1


Kaynak

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kilicdaroglunun-avukatindan-erdogana-dava-yaniti-1815638İsrail medyasına röportaj verirken

"Siyasette nefret ettiğiniz şey nedir"

sorusuna verdiği cevap.


https://www.amazon.com.tr/B550M-Mortar-Wifi-Ddr4-Usb3-2/dp/B08B4SD768/


https://www.hepsiburada.com/msi-mag-b550m-mortar-w-fi-am4-matx-anakart-p-HBV00000VBKRD?magaza=Hepsiburada


B550 anakartlar içinde en serin VRM'ye sahip, Wifi 6 dahili wifisi olan, fiyat performans dengesi güzel bir anakart. Yeni sistem toplamak isteyenler için güzel fırsat.


Piyasada 1600TL ve üzerinde satılıyor normalde.


İncelemeler ve karşılaştırmalar


Yeni fırsat kutulu ürün 2.989,90 TL N11 Satıcı QP Bilişim


https://www.n11.com/urun/amd-ryzen-5-5600x-100-100000065box-37-ghz-soket-am4-32-mb-cache-65-w-islemci-1611318?magaza=qpKupon ve kredi kartı kombosu ile uygun fiyata alınabilir.


2500 TL civarına düşerse 2600X'den geçiş yapmayı düşünürüm. 6C 12T için hala yüksek fiyatı.

Hakkında
Konum: Düzce
Meslek: Gıda Mühendisi & İSG Uzmanı (C)
Forum İmzası:
Fractal Design Define C | Ryzen 5 5600X | Dark Freezer X120 | G.Skill Flare X 3200Mhz CL14 @3800Mhz CL16 | MSI B450 Tomahawk Max | SanDisk Ultra M.2 1TB NVMe | Corsair RM650X
MSI GTX 1080 Gaming X 8GB
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 hafta
Mesaj Sayısı: 2.289
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.696
İkinci El Bölümü Mesajları: 62
Konularının görüntülenme sayısı: 59.231 (Bu ay: 1.782)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 18.659 (Bu hafta: 17)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.