Şimdi Ara

Profesör Maaşlarının 46 Bin Lira Olması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
3
Favori
6.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • YTÜ BM okuyorum. Bu sene üç hocamız okulu bıraktı. Birkaç tane de araştırma görevlisi süresi dolmadan görevi bıraktı. Gidip yazılım şirketinde işe girmiş. Maaşlara baktım da şimdi meraktan.

Profesör: 46,000 lira

Doçent: 41,000 lira

Doktoralı: 35,600 lira

Araştırma Görevlisi: 32,000 lira

Bu gidişte iyi üniversitelerde hoca kalmayacak. Maaşlar çok düşük.

https://www.akademikpersonel.org/akademik-personel-maaslari/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 16 Ağustos 2023; 20:20:38 >

• Devlet Hastanesinde temizlik görevlisi 28-29 bin TL alıyor :)

Tamam alsınlar ama profesör doçent vs o maaşı alınca adamın kanına dokunur

Büyük Ortadoğu projesi işliyor ülkede ne kadar doktor profesör mühendis eğitimli var ise yurtdışına kaçırıp Türkiye'yi Ortadoğu bataklığı yapıyorlar

Üzerine Pakistan'dan Suriye'den vs doktor gelmiş burada çalışıyor dilimizi bile bilmiyorlar

Amaç basit artık buna inandım Türkiye'nin kanı genleri ile oynamak

bu halka bel bağlamayın, bu halk biraz şeydir, birazdan gelip bu maaşı savunanlar da olur.

Profesör napıyor ki diyen olur. Her şey olur, barbar yorumlar gelir, ben doktor olarak alıştım buna, yavaş yavaş hepiniz alışacaksınız.

Sen işçi maaşı ver doktoruna, profesörüne, sonra nolur, sırf karın tokluğuna çalışan profesörün olur.

O profesör bir şey araştırır mı? Hayır tabi, karnını doyurur geçer. Doktor da öyle. Burun akıntısı dışında bir şeye bakmaz.

Bu halktan ümidimi keseli çok oldu, Almanca çalışıyorum, yakında terk edeceğim bu barbar diyarını.

Son yapılan 8077 lira seyyanen zam düşük maaş alana yaradı. Öğretim üye ve elemanlarının maaşı üniversite idari personelinin maaşına oranla erimiş oldu. Zaten torpil olmadan araştırma görevlisi olunamıyordu, şimdi hiç kıymeti kalmadı akademik personel olmanın.

Evet gençler, bir araştırma görevlisi geldi.

Şimdi durum şöyle... Davutoğlu'nun başbakan olduğu dönemde bir yasa çıktı. Tarih Aralık 2014. Bu tarihte kendisi de bir akademisyen olan ve akademideki maaş sıkıntısını bilen Davutoğlu, bizzat başbakan olarak tepeden inme talimatla sadece akademisyenlere özel ek bir zam yaptırdı. Aralık ayında akademisyenlerin maaşı %35 dolayında zamlandı (o dönem için görülmemiş bir zamdı) Üstüne de Ocak ayındaki standart kamu zammı eklenince, Ocak 2015 tarihi geldiğinde bir araştırma görevlisi, o dönemki asgari ücretin 3.9 Katını alır olmuştu. Düz 4 katı diyelim.

Tabi yıllar geçti, TSK personeline zam yapıldı, hakim-savcılara yapıldı, doktorlara inanılmaz bir zam yapıldı, ancak akademisyenlere standart kamu zamları hariç özel bir zam yapılmadı. 9 yıl geçti ve maaşlar bu seviyede kaldı (Başlıktaki rakamlar doğru bu arada) Sadece 2015 yılındaki rakam korunsaydı bile şu andaki asgari ücret x 4 araştırma görevlisi maaşının 45.600 TL civarı olması gerekirdi. Ancak şu anda bu rakam profesör maaşı :) Arş gör ise 30 bin TL kazanıyor.

Bizim maaşlarımız az derken şuna dayanıyoruz. Tabi ki özel sektör düşünüldüğünde ve asgari ücret ya da asgari ücretin bir tık üstüne dünya kadar insan çalışırken bizim 30 bin tl dolayında maaş alıyor oluşumuza "Fazla bile alıyorsunuz" diyen insanlar var. Ancak şurada yanılıyorlar. Akademisyenlik sadece derse girip ders anlatma değildir. Her akademisyenin (özellikle arş görlerin) kadroya girebilmeleri ve kadro devamlılıklarını sağlayabilmek için yayın yapması gerekir. Bu yayın bilimsel dergiler için makale olur, kitap bölümleri olur, kongrelerde bildiri olur vs. Ancak şu anda bir uluslararası dergiye makale başvurusu 1000 Dolar civarı. Yani maaşın kendisi yapıyor :) Çalışılan okul bunun tamamını karşılamıyor, o yüzden akademisyenler ceplerinden bunları karşılamaya çalışıyor.

Pandemi döneminde "online kongre" diye bir şey icat edildi, eskiden bu yoktu, gidip katılıyordun. Şimdi bu biraz daha kolaylık çünkü yol ve otel masrafından seni kurtarıyor ancak gene ciddi kongreler online olmuyor ve gidip katılmak gerekiyor. Yurtdışı kongreleri hayal ötesi zaten ama Türkiye'deki bu otobüs/uçak fiyatları ve otel fiyatlarıyla da gidip kongreye katılmak çok büyük yük. Adam evine ekmek götürmenin derdine düşmüş, nasıl gidip kongreye katılacak ya da bilim üretecek?

İşte tam olarak bu noktada "akademik zam" istiyoruz. Zira Maslow'un ihtiyaçlar teorisi gibi, piramitin en altında hayatta kalmayı sağlamadan üste geçmek mümkün değil. Yeni atanan arş gör arkadaşlar büyük bir hevesle geliyorlar ama aldıkları 30 bin TL maaşın 15 bin TL'si kiralarına gidince sefalet içinde kalıyorlar :) O yüzden kimse de akademisyenliği terci etmez oldu.

Bulunduğum üniversitede yeni bir ilana çıktık, Dr. Öğr. Üyesi alacağız. Hatta ilanı bizzat ben yazdım. Bölüm başkanı hocamızın dediği şu "Her bölümü ekle ki başvuru sayısı çok olsun, zaten kimse gelmiyor" Yönetim bilişim sistemleri bölümüne alınacak hoca için Endüstri Mühendisliği doktorasını bile kabul ediyoruz şu anda. Düşünün seviyeyi. Ne alaka işte ama malum adam gelsin. Yoksa başvuru olmuyor...

Birisi yazmış, özel üniversitelerde daha düşük alıyorlar diye. Evet bu hem doğru hem de yanlış. Nisan 2020 tarihinde bir kanun çıktı. İlgili kanun "Vakıf üni akademisyeni, devlet üni akademisyeninden az maaş alamaz" dendi. Bu tarihten önce vakıf üniversitelerindeki akademisyenler asgari ücretten hallice maaşlar alıyordu. Türkiye'de 79 adet Vakıf üniversitesi var. Ancak kanunun çıktıktan sonra neredeyse 70'i bunu uygulamadı ve kanuna uymayarak suç işledi. Geçen yıl YÖK 9 adet üniversiteye soruşturma açıp, konunun üzerinde durdu ve üniversitelere yaptırım uygulayınca, özellikle son 1-1.5 yıldır kanun uygulanmaya başladı.

Şu anda güncel olarak kanunu uygulayan çok okul var. Ancak hala suç işleyen ve az maaş veren kurumlarda var. Genel olarak bir düzelme sağlandı. Örneğin ben 28.500 TL maaş alıyorum artı 1500 TL civarında yemek kartı. Serviste mevcut. Normalde devletteki arş gör maaşı 30.000 TL dolayında ancak aradaki fark SGK ödemesinden kaynaklanıyor. Brütten eşit maaş olmasına karşın devlet SGK'sı 4/c ancak bizimki 4/a. Burada kesilen tutar bizde daha fazla olduğundan devletten biraz daha az oluyor. Neti-nete eşleyen kurumlarda var (Koç, Sabancı, Özyeğin, Fenerbahçe, MEF vs. gibi). Bazıları ise net maaşı brüt maaşına eşliyor orada iyice maaş düşüyor 5-6 bin tl eksik oluyor devletten. Ama genel olarak artık vakıflarda da maaşlar düzeldi.

Konu çok uzun ama ancak bu kadar toparlayabildim. Akademik zam gerçekten elzem arkadaşlar. Ama sesimizi duyan yok ya da bizi doktorlar gibi önemsemiyorlar, ondan dolayı zam yapanda yok. Günler böyle geçip gidiyor. Seçimden önce bir çalışma olmuştu, gidip milletvekilleriyle görüşüldü ama siyasi irade olumsuz demiş.

• Son yapılan 8077 lira seyyanen zam düşük maaş alana yaradı. Öğretim üye ve elemanlarının maaşı üniversite idari personelinin maaşına oranla erimiş oldu. Zaten torpil olmadan araştırma görevlisi olunamıyordu, şimdi hiç kıymeti kalmadı akademik personel olmanın.

• bu halka bel bağlamayın, bu halk biraz şeydir, birazdan gelip bu maaşı savunanlar da olur.

Profesör napıyor ki diyen olur. Her şey olur, barbar yorumlar gelir, ben doktor olarak alıştım buna, yavaş yavaş hepiniz alışacaksınız.

Sen işçi maaşı ver doktoruna, profesörüne, sonra nolur, sırf karın tokluğuna çalışan profesörün olur.

O profesör bir şey araştırır mı? Hayır tabi, karnını doyurur geçer. Doktor da öyle. Burun akıntısı dışında bir şeye bakmaz.

Bu halktan ümidimi keseli çok oldu, Almanca çalışıyorum, yakında terk edeceğim bu barbar diyarını.

• Devlet Hastanesinde temizlik görevlisi 28-29 bin TL alıyor :)

Tamam alsınlar ama profesör doçent vs o maaşı alınca adamın kanına dokunur

Büyük Ortadoğu projesi işliyor ülkede ne kadar doktor profesör mühendis eğitimli var ise yurtdışına kaçırıp Türkiye'yi Ortadoğu bataklığı yapıyorlar

Üzerine Pakistan'dan Suriye'den vs doktor gelmiş burada çalışıyor dilimizi bile bilmiyorlar

Amaç basit artık buna inandım Türkiye'nin kanı genleri ile oynamak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doktoralı değil, Dr. Öğretim Üyesi olmalı. Çünkü doktorasını bitirmiş veya bitirmemiş öğretim görevlileri yani eski adı uzman olanlar 29 civarı almakta. Özetle, doktora yapmanın maaşa bir katkısı yok. Kadro önemli. Ünvanını alıp kadrosunu alamayan hocalar yine işgal ettiği kadronun maaşını almakta.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • eğitimin sözel sayısalımı olur. bu kadar dar düşünce ilk defa denk geldim.

• özel ünilerde daha düşük alıyorlar

• Hocaların çoğu özelde çalışıyor 15 20 senelik içeriklerle ders anlatıyor, proflar derse girmeyip asistanlara ödev okutup para indiriyor cebe. Bazıları 2 üniversitede birden çalışıyor, birinde 0 derse girme.

350 minyon tane üniversitede hoca sayısı yetişsin diye, bir kesimdeki okumuş adam eksikliğini gidermek için bol keseden ünvan dağıtılan bir yerde kaçı hak ediyor başlı başına bir sorun.

Bunların dışında hak eden insanlar için az bir para ama bu kadar almıyorlardır üniversiteler onu ayarlar bir şekilde.

• Sen düz memurun maaşını bile 22 bin lira yaparsan profesörün maaşını en az 100 bin lira yapman gerekir.

• 460 bin TL olsa ne değişecek? Alım gücü olmadıktan sonra. Devlet yarın yapsın maaşlara %1000 zam. Ne değişecek? 100 lira olan hamburger 1000 lira olacak.

• 100 az olmuş 1 milyon verelim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boş konu, hoca gerçekten hocaysa o maaşın kat ve katını kazanıyor. Siz hocaların sadece o maaşları mı aldığını sanıyorsunuz ? Özellikle mühendislikler için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samuray_x -- 16 Ağustos 2023; 23:30:39 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Slayttan ders anlatan türdense şayet fazla bile

• 2019 yılı verilerine göre türkiye'de 27.326 profesör bulunmaktadır. almanya'da ise 25.628 profesör bulunmaktadır.

çok olan şey değersizleşir ayrıca hiçte az maaş değildir

46 bin 4 asgari ücretten fazla daha ne olmasını istiyorsunuz

• 46 bin fazla

• Gelir vergisi rezaletini de göz önünde bulundurmak lazım, sanki verginin karşılığı alınabilen bir hizmet varmış gibi devletten...

• ne alaka? her şey '' maddi '' katkıda mı bitiyor? ülkenin sanata ihtiyacı yok mu?

prof ali ile prof veli de aynı değil ona bakarsan, kimi proflar var kimseye faydası yok, o ne olacak?

• +1 46 bin tl olması zaten baslı basına sacmalık. cok daha fazla olmalı.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.