Şimdi Ara

Kia Stonic çok yakıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
21.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ağustos ayında 1.4 Otomatik Kia Stonic aldım.

1.4 motor 100 PS.

Depoyu fulledim ve şehir içi 338 km sonra yakıt ışığı yandı.

1.4 için 338 km çok az değilmi, şehiriçi de olsa.

Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Teşekkürler...

• Stonic güzel araç lakin bu araç bence 1.0turbo 120bg - DCT otomatik kombinasyonu ile alınmalı. hyundai grubundaki 1.4 motor tork konvertorlü tam otomatik şanzıman ile birleştiği zaman küçük sınıf i20'de bile baya yakıyor, hemde gitmiyor :/

hem turbo motor hemde çift kavrama şanzıman yakıt tüketimine ciddi fayda sağlar.

Hyundai bu yeni nesil araçlarını 1.0 turbo motorlarına göre üretmiş burası çok belli. Avrupa’ya da hep bu motor şanzıman ikilisi ihraç ediliyor. Ülkemizde ise çok pahalı kaldığından antika teknoloji 1.4 motor ve tork konvertör şanzımanla veriyorlar satabilmek için. Hem çok yakıyor hem de yeni nesil motorlar karşısında tork fakirliğiyle kağnı gibi kalıyor. Artık bu motoru tamamen bırakması lazım Hyundai nin. Marka algısını yerle bir ediyor.

• Bende bayon ile arasında kalmıştım ciddi ciddi bayon düşünmeye başladım bu yakıt sarfiyatından dolayı
  • Depo ne kadar? 1.4 atmosferik tam otomatik biraz da sert kullanıyorsanız şehir içinde ne bekliyorsunuz ki?
  • Deposu 45 lt.

• ışık yandığında depoda yaklaşık 8-10 litre benzin kalmıştır, bu da sizin tüketimin yaklaşık 11 litre olduğunu gösterir ki o araç için çok da anormal değil...

• 100 kmde yaklaşık 10 litre yakıyor gibi, kış günlerinde şehir içi tam otomatik atmosferik motorla gayet normal bu değerler. ki zaten sıfır aldıysanız zamanla biraz daha düşer ama çok beklentiye girmemek lazım.

• Tork konvertörlü ve atmosferik bir araç için sert kullanımda normal.
  • Valla moral bozucu. 1.0 versiyonu olsaydi kesinlikle farkederdi. Sanirim o motorlarin fiyatlari daha yuksekti diye hatirliyorum. Yinede bu motor kombinasyonuyla bu tuketim normal.
  • Çok yakmıyor benzin pahalı
  • Ortalama hiziniz kaç o da cok önemli.
    Eşim günlük sabah cocugu okula bırakıp geliyor.
    1 km ya var ya yok.
    Bilgi ekraninda Ortalama hız 15 km/h
    15 lt de gosterse normal
  • Stonic güzel araç lakin bu araç bence 1.0turbo 120bg - DCT otomatik kombinasyonu ile alınmalı. hyundai grubundaki 1.4 motor tork konvertorlü tam otomatik şanzıman ile birleştiği zaman küçük sınıf i20'de bile baya yakıyor, hemde gitmiyor :/

hem turbo motor hemde çift kavrama şanzıman yakıt tüketimine ciddi fayda sağlar.
  • araç kaç km? ilk 4 5 depo çok yakar sonra 500 kmlerin üstüne çıkması lazım.

• Araç eski çağdan kalma otomatik hem sol ayağım cennete hem de az yaksın yok eyle dunyaa masraf cikartmasin bence onu dusun bende mesala c sınıfı daha ağır araç var şehiriçi 600700 civarı gidiyo full depo ama ne araç manuel sol.ayagim.agriyo ama az yakiyoooo   

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defiant82 -- 21 Mart 2022; 8:51:54 >
  • Litre/100 km cinsinden yakıt veremeyenler, ekrandan okuyamayanlar, en kötü aldığı benzin fişinden hesaplayamayanlar gelip burada her gün fiyatların değiştiği bir ortamda bizden yorum yapmamızı bekliyor.

• Şehiriçi hangi şehiriçi? şehir var şehir var fakat 338 oldukça az bir menzil 400 km nin üzerinde olması gerek en kötü şartlarda.

• 94 Model Uno ile 440 km yapardım.

Demek ki bu tork konvertörlü araçlar özellikle atmosferik motorda tam bir tüketim canavarı.

• Hyundai Kia grubunun 1.4 motoru yakıtı su gibi içer bu bilinen birşey zaten. Almadan önce hiç araştırmadınız mı?
  • Şu an da türkiyede ki her araba çok yakıyor hocam. sizin aracınızda bir şey yok.

• Bu araç az yaksaydı haber değeri olurdu. Çok yakması normal.

Turbo motor olanla arada yakıt farkı oluyor maalesef.

• AO A kullanıcısına yanıt

Depo 45 lt, yakıt alındığında depoda 5 lt yakıt olduğunu varsaysak 40 lt ile 338 km yapar ki bu da yaklaşık 100 km de 12 lt tüketime denk gelir. 18-20 km/s ortalama hız, kısa mesafe git gel, dur kalk ve yokuşlu bir güzergah için gayet normal bir tüketim.

Şu anda benim aracım da 11 lt yakıt tüketiyor, ort. hız 19 km/s.

1.4 Atmosferikler az yakan makineler değil, hacim küçük olunca 1.6 dan az yakar diye düşünülüyor ama benim 1.6 atmosferik tam otm. aracım aynı koşullarda (Ş.içi - ş.dışı) 1.4 tam otm. atmosferikler ile aynı ya da daha iyi tüketime sahip, özellikle uzun yolda.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.