Şimdi Ara

FALKEN ZIEX MEMNUNİYETİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 yıl, 40 bin km’den fazladır aracımda 15 inch’lik falken ziex ze310 ecorun lastikleri kullanıyorum. Kışların bol yağışlı, yazların ise çok sıcak olduğu bir şehirde yaşıyorum. Lastikten duyduğum memnuniyeti ifade etmek ve kısa bir review yazmak için bu başlığı açtım. Lastikleri oldukça zorlu koşullarda kullandım. Yolu olmayan, takır-tukur, çukurlarla ve taşlarla dolu, yüksek rakımlı yayla-dağ yollarında bolca sürdüm. Araç tam dolu vaziyette, yüksek açılı rampaları ve derin virajları olan yollarda görece yüksek hızlarda da kullandım, sollamalara çıktım. Yağışlı havada veya kuru ama mıcırlı yollarda freni kökleyecek şekilde ani fren de yaptım. Lastiklerin yanağını kaldırım parkesine de sürttüm. Cam kırıkları olan yollardan da geçmek zorunda kaldım. Hiçbir zaman patlamadı. Beni yolda bırakmadı. Hâlâ diş derinliği çok iyi. Hiçbir zaman “keşke başka lastik alsaydım” demedim. Hem kuru hem de ıslak yollarda fren performansı olsun, yol tutuşu olsun beni memnun etti. Yakıt tüketimi, konfor ve lastik sesi gibi parametreleri önemsemediğim için onlar hakkında yorum yapmıyorum. Lastiğin tyrereviews’da aldığı yüksek puan ve yorumları gördükten sonra tercih etmiştim, tekrar lastik alacağımda tekrar falken veya dunlop’u tercih edeceğim büyük ihtimalle. Yerli üretim olduğu için kalitesine kıyasla uygun fiyata satılıyor Türkiye’de. Eskiden pahalı lastiklerle arasındaki fiyat farkı biraz daha fazlaydı, ancak hala fiyat/performans açısından en iyi lastik olarak görünüyor. Sıradan kullanıcı için “premium” kabul edilen lastiklerle falken ziex arasındaki fiyat farkını ciddi anlamda mâkul kılacak bir kalite farkı olduğunu düşünmüyorum. Marka fetişisti fanboylar farklı düşünebilirler. Kalite farkını ölçülebilir verilerle ortaya koyacak olanlar varsa okumak isterim. Muhakkak daha kaliteli lastikler var, ancak sıradan kullanıcı için ciddi kalite farkları olduğunu düşünmüyorum.

Lastik, akü, fren balata ve diskleri, motor yağı ve mekanik parça yağları, filtreler, hidrolik sıvıları, antifriz, triger seti, devirdaim gibi sarf malzemelerinin kaliteli olanlarının alınmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu lastiği yol tutuş, frenaj (hem ıslak hem kuru zeminde) ve dayanıklılık parametrelerinde başarılı buldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F43B8C5E5 -- 15 Ocak 2023; 21:27:48 >

• şu an iki aracımda da yazlık ve kışlık olarak ziex serisi lastik var. daha önce de kullanmıştım. aracı çok sert kullanmıyorum, ben de memnunum. f/p olarak bakıldığında iyi bir lastik, 7-7.5/10 diyebilirim.

• ZİEX350 205/55/16 balans tutmaz, ilk 3 ay çamurluğa öyle bir taş sıçratırki harfiyat kamyonu sürüyor sanırsınız. Gürültü yapar. Pişman olursunuz keşke petlas taksaydım dersiniz. Sonra lastik kullanıldıkça alışıyor mu artık ne yapıyor uyum sağlıyor. Yinede ilk 3 ay ızdırap. Puanım 10/7

Not: Lastik işi yapıyorum.
  • Biraz da ben yorumlayayim.

2018de ziex 914 taktırdım 25 30 bin km yaptim.
    Araç hep golgede oldugunun da avantajiyla lastiklerde kılcal çatlak yok.

Virajı freni falan memnundum. Yağmurda da iyidir.

Yıkayıp temizle daha yeni gibi duruyor lastikler.

5. senesine girmesinden ötürü lastik sesi başladı. Işıklarda sert kalkışlarda patinaja da düşer oldu.

Genel olarak lastikten memnunum. Bida alır mıyım derseniz almayabilirim.

Çünkü önceleri fiyatı baya uygundu tam F/p ürünüydü düşünmeden alıyordum.

Şimdi nerdeyse 1. Sınıf markalara yaklaşmış. Insan az daha koyar şunu alırım diyebiliyor.
  • Fiyat karşılaştırması (ekran görüntüleri bugün çekilmiştir):

FALKEN ZIEX MEMNUNİYETİ

FALKEN ZIEX MEMNUNİYETİ

FALKEN ZIEX MEMNUNİYETİ

FALKEN ZIEX MEMNUNİYETİ

FALKEN ZIEX MEMNUNİYETİ

FALKEN ZIEX MEMNUNİYETİ

• Bende kullanmıştım şirket aracında, güzel lastik..

Ama fiyatı şu ara hankook'lara fazla yakın. iyidir hoştur yerlidir ama ventus prime 4 yerine olmaz..

• SuperVeloceJota kullanıcısına yanıt

Hankook’lar dayanıklılık anlamında falken ziex’e kıyasla nasıllar?

• Uzun yıllardır Falken Ziex serisi lastikleri kullanırım. İlk mesaja yazılan her şeye katılıyorum. Son yıllarda fiyatı ciddi arttı ama yine de tercih edilebilir. Keşke biraz daha kolay ulaşılabiliyor olsa.

• 3.5 yıl 30bin kmdir ziex ze310 ecorun kullanıyorum hala çamurluğa taş fırlatıyor ve gürültülü lastik. ilk 2 sene ses harici memnundum ama son zamanlarda net şekilde tutuş kaybı olduğu hissediyorum özellikle azda olsa seri kalkışlarda,frenlemede ve virajlarda belli ediyor kendini 4mevsim üzerinde durmasının da etkisi olabilir bunda pek emin değilim ama şuanki fiyatıyla kesinlikle diğer markalara yönelirdim.

• Ventus prime için hiç bir fikrim yok dayanıklılık olarak.. ama test sonuçlarındaki başarısı ortada.

Kışlık olarak hankook winter Rs3 kullanıyorum. nasıl dayanıklılık gösterir göreceğiz henüz ilk sezonunda.. ama galiba kullandığım en iyi lastik. kuruda, ıslakta, karda, frenajda her konuda çok üst seviye.. ben pirelli yaz lastiklerimden böyle bir performans alamadım.

• Arkadaşlar ziez310 var yeni sayılır. Kuru zeminde dahi pati çektiği oluyor. Neden olabilir?
  • UzunNamlu kullanıcısına yanıt

3.5 yıldır aktif kullanıyosanız eğer üretim tarihi düşünüldüğünde 4 yıl olmuştur diyebiliriz sanırım. Benim deneyimim, lastik üretim tarihinden itibaren kullanım süresi 4-5 yıl oluyor. 5. yıldan itibaren performansı inanılmaz düşüyor. Max idare etsin dediğimde 6. seneyi çıkarırsa şükür diyorum. 2015 kasımda 0 km aldığım araçta halen fabrika pirelli lastikleri duruyor. Yazlık ve kışlık değişimleri yapılıyor fabrika lastikleriyle 50 bin km civarı yol yaptı ve artık son senesine geldi. Kılcal çatlaklar başladı beni değiştir diyo.

Sizin senaryoda benim görüşüme göre fena sayılmaz 12 ay kesintisiz kullanıldığı düşünülünce bence iyi iş çıkarmış. Falken hiç kullanmadım açıkcası bi kere niyetlendim ancak 2. sene sonrası performansı konusunda pek tecrübe edene ulaşamadığım için vazgeçtim almadım. Ama sizin yorumunuz sayesinde fiyat avantajı sağladığı takdirde Falken'i de listeye ekleyebiliriz diye düşünüyorum.

• 245 45 18 kullandım. Yağışlı havada fren performansı hariç iyi bir lastik. Alınır mı alınır
  • ze 310 düşünüyorum ben de suv araç için ama 225/60-17 ölçüleri yerine 215/65-17 takılır mı? ya da ne zararı olur?  

fiyat farkı var iki ölçü arasında...

bu arada bu lastik için Petlastan hallice diyorlar, premium değil tabi ama çok övülüyor forumda nedense... benzer fiyatta olursa hankook daha iyi bir marka mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 16 Ocak 2023; 11:54:15 >
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Bahsettiginiz ebat teknik olarak takılabilir. Alternatif ebatlar için aracın kitapçığı veya araç üzerindeki etikete de bakın hocam.

Falkene gelince, 2 sene önce continental'in yarı fiyatına satılıyordu. Eski aracıma 205 55 R16 ebatında Continental PremiumContact 6 almıstım, adet fiyatı 450 TL civarıyken aynı ebatta falken ze310 modeli 220-230 TL civarıydı.

Lastiği ucuz satıp bizim millete sevdirince gerçek yüzlerini gösterdiler. Şu an aynı ebat model continental 1450-1500 lirayken, aynı ebat model falken 1100-1150 lira. Bir de Türkiye'de üretiliyor bu lastik.

Hankook'a gelince Ventus Prime 4 modeli kullanmadım fakat araştırmalarıma göre falkenden net şekilde daha iyi duruyor. Fiyatlar yakınsa tereddütsüz hankook alınırdı fakat bildigim kadarıyla geçmek istediginiz ebatta Hankook Ventus Prime 4 modeli yok. Siz yine de bir bakın.
  • Bu tür şeyler araçtan araca, ebattan ebata da değişiklik gösterebilir. Önceki aracımda petlas kullanmıştım, berbattı açıkçası. Bu aracımda da yaklaşık 1000 km önce falken ze310 kullanıyorum. Gayet iyi gibi. Petlasla kesinlikle kıyaslanamaz açıkçası. Yazdım gerçi ama bizim gibi son kullanıcıların fikirlerinden ziyade test sonuçlarına bakmak daha doğru olur kanımca çünkü hepimizin kullanım yeri ve senaryosu farklıdır muhtemelen.

• gobektas G kullanıcısına yanıt

Üretim tarihi nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: senged

3.5 yıldır aktif kullanıyosanız eğer üretim tarihi düşünüldüğünde 4 yıl olmuştur diyebiliriz sanırım. Benim deneyimim, lastik üretim tarihinden itibaren kullanım süresi 4-5 yıl oluyor. 5. yıldan itibaren performansı inanılmaz düşüyor. Max idare etsin dediğimde 6. seneyi çıkarırsa şükür diyorum. 2015 kasımda 0 km aldığım araçta halen fabrika pirelli lastikleri duruyor. Yazlık ve kışlık değişimleri yapılıyor fabrika lastikleriyle 50 bin km civarı yol yaptı ve artık son senesine geldi. Kılcal çatlaklar başladı beni değiştir diyo.

Sizin senaryoda benim görüşüme göre fena sayılmaz 12 ay kesintisiz kullanıldığı düşünülünce bence iyi iş çıkarmış. Falken hiç kullanmadım açıkcası bi kere niyetlendim ancak 2. sene sonrası performansı konusunda pek tecrübe edene ulaşamadığım için vazgeçtim almadım. Ama sizin yorumunuz sayesinde fiyat avantajı sağladığı takdirde Falken'i de listeye ekleyebiliriz diye düşünüyorum.

Bu araca taktığım ilk lastikler bunlar üzerinde 4 sene önce üretilmiş petlas pt741 vardı muayene kayıtlarından yola çıkarak onlarda benzer km yi yapmıştır diye düşünüyorum. Yıl vekm olarak kıyaslarsak kondisyon ve performans olarak kesinlikle falken daha iyi durumda.

• Fiat punto aracımda aldığımda vardı. 2 yıllık lastiklerdi en ufak çatlama deforme görmedim. Yol tutuşu da oldukça başarılıydı özellikle frenlemelerde iyi tutunuyordu. Sessiz bir lastik olduğunu da söyleyebilirim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.