Şimdi Ara

6 bin liralık bilgisayar yanlışlıkla 6 liraya satılırsa ne olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
4.097
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu konuyu özellikle buraya açıyorum. Çünkü çoğu zaman bu tip durumla karşılaşılıyor. Yargıtay son kararı vermiş. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, değeri 5 bin 999 lira olan bilgisayarın yanlışlıkla internet üzerinden 6 liraya satışa sunulmasında, yerel mahkemenin alıcıya ürünün tedarik edilmesine dair kararını bozdu.

Resmi Gazete'de yer alan karara göre, bir firma, internet üzerinden satış yapan bir alışveriş sitesine değeri 5 bin 999 lira olan bilgisayarın satışı için ilan verdi. İnternet sitesinde yanlışlıkla 6 liraya satışa sunulan bilgisayarı bir kişinin sipariş etmesi üzerine yapılan hata anlaşıldı ve sipariş veren kişiye parası iade edildi. Yapılan yanlışlık nedeniyle bir zararı olmamasına rağmen müşteri memnuniyeti adına, sipariş veren kişiye 20 liralık hediye çeki verildi.

Olayın ardından alıcı kişi, satış sözleşmesinin yerine getirilmediğini belirterek, tüketici hakem heyetine başvurdu. Heyet, başvurunun kabulüne karar verdi. Firma tarafından, kararın hukuka uygun olmadığı ileri sürülerek açılan davada da mahkeme ret kararı verdi. Kararda, satıcı tarafından ürünün, satışa sunulduğu fiyattan alıcıya tedarik edilmesi gerektiği belirtildi.

Bunun üzerine Adalet Bakanlığınca, Türk Borçlar Kanunu gereği yanılma hükümleri dikkate alınarak, karar verilmesi gerekirken açılan davada mahkemenin ret kararı vermesinin yasaya aykırı olduğu belirtilerek, kanun yararına bozma isteminde bulunuldu.

Dosyaya bakan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, sonuca etkili olmamak üzere, temyiz talebinin kabulüne ve davanın kanun yararına bozulmasına hükmetti.

Dairenin kararında, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 30. maddesinde yer alan, "Sözleşme kurulurken esaslı yanılmaya düşen taraf, sözleşme ile bağlı olmaz." ifadelerine atıf yapılarak, değeri 5 bin 999 lira olan bilgisayarın 6 liraya satışa sunulmasının da bu kapsamda olduğu ifade edildi.

Bu sebeple açılan davada sözleşmenin varlığından söz edilemeyeceği aktarılan kararda, yerel mahkemece ret kararı verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu kaydedildi.

6 bin liralık bilgisayar yanlışlıkla 6 liraya satılırsa ne olur?www.aa.com.tr
    Yargıtaydan 6 bin liralık bilgisayarın yanlışlıkla 6 liraya satılmasına 'yanılma' kararı
    https://www.aa.com.tr/tr/gundem/yargitaydan-6-bin-liralik-bilgisayarin-yanlislikla-6-liraya-satilmasina-yanilma-karari/2460300

• bu yerel mahkeme de hangi kafayı yaşıyorsa, ülkede adalet, hukuk çalışmıyor yada görevini yapmıyor, bunlardan nasıl hak adalet adına karar beklenir ki, ülkede hırsızlık bir meslek olmuş ya, işte böyle mahkemeler sayesinde,

lanet olası bir ülke ki 3 ay evli kalıp adamın tüm mal varlığına kadını ortak eden adalet ve adalet sağlayıcılar,

hatta adam ölmese, kadın da evlenip veya ölmese sonsuza kadar nafaka bağlıyor

nasıl bir adalet hukuk işliyor buradan ölçün biçin

o sizin hakkınız çünkü zaten belli bir meblağ vermişsiniz. Kaldı ki eminim ürünün maliyeti o fiyat bile değildir.

Buradaki konuda satıcı haklı net 6000 liralık bilgisayarın 6 liraya satılması belli ki bir hata ile olmuş. Bunda ısrar eden alıcıya çok iyi olmuş. Adam 6000 liralık malı 3000 e satsa anlarım, alıcı haklı derim ama diğer türlü sıkıntı.

• Kararı verenler saçmalamışlar bence.

• İyi yapmış bariz hata var başka ne olacaktı? Satıcı gönderirse alır kullanırsın göndermez ise dava hakem heyeti falan uğraşılmaz. Umarım mahkeme masraflarını da kendini akıllı zanneden tüketiciye kitlemişlerdir
  • DH ölücülerinden biri açmıştır davayı malum çoğu sipariş veriyor gelmiceğini bildiği halde böyle durumlarda sonra bazıları hatta isyan ediyor :)

• Ülkede hukukun olmadığının başka bir kanıtıdır ki sözde alıcı kılıklı kişi de hırsızdır..

O maldan da ona hayır gelmeyecektir...

Net!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tonny Stark -- 29 Aralık 2021; 13:51:8 >
  • bu yerel mahkeme de hangi kafayı yaşıyorsa, ülkede adalet, hukuk çalışmıyor yada görevini yapmıyor, bunlardan nasıl hak adalet adına karar beklenir ki, ülkede hırsızlık bir meslek olmuş ya, işte böyle mahkemeler sayesinde,

lanet olası bir ülke ki 3 ay evli kalıp adamın tüm mal varlığına kadını ortak eden adalet ve adalet sağlayıcılar,

hatta adam ölmese, kadın da evlenip veya ölmese sonsuza kadar nafaka bağlıyor

nasıl bir adalet hukuk işliyor buradan ölçün biçin
  • Bi oran olması lazım aslında piyasa fiyatının %20 altında filansa satıcı göndermeli diye çünkü o sırada alabilceğin başka cihazıda alamıyorsun kampanyadaki. Sıfır eksik Atma yada tl fiyatı yerine dolar olarak girme durumlarında göndermemeli tabi
  • aynı kıyaslama mukayese değil ama !!! bazı arkadaşlar uğraşılmaz diyenlere hitaben

21 kasım pazar günü hepsi burada üzerinden vestel s9000 şarjlı süpürge satışa sunuldu. ben de sipariş ettim. kredi kartından ücreti tahsis etti. Satıcı Vestel kurumsal mağazasıydı. 1 gün sonra siparişi iptal etti. 50 tl hediye çeki oluşturdular. ben itiraz ettim. hem hepsi burada hem de Vestel müşteri temsilcileri ile konuştum. kayıt oluşturdum. dönüş yaptıklarında bana birbirlerini suçlayıcı cevaplar verdi. ben de hem şikayet var hem de Tüketici hakem heyetine şikayette bulundum. evrakları tamamlayıp başvuru yaptım. 1 ay içinde sonuçlandı. vestel beni aradı kod verdi. kodu girerek şimdi 3500 tl yaptıkları şarjlı süpürgeyi iptal edilen fiyattan gönderdiler.

• Zaten sorun 6 bin liralık ürünün 6 liraya satılması. Bu noktada mahkeme doğru.

Ama 3-4 bin liralık ürün 500-1000 liraya satılırsa burada mahkeme tüketici lehine karar vermeli.

• Nasıl bi millet olduk elini veren kolunu kaptırıyor adam yanılmış işte demek birbirimizle ticaret yapıp da hata ettiğimizde şaşırdığımızda "al kardeşim bu senin hakkın, hesabında yanıldın ama doğrusu şöyle" diyemiyoruz. Yazıklar olsun ya

• Acaba hangi üye arkadaş açtı davayı
  • denizkent D kullanıcısına yanıt

o sizin hakkınız çünkü zaten belli bir meblağ vermişsiniz. Kaldı ki eminim ürünün maliyeti o fiyat bile değildir.

Buradaki konuda satıcı haklı net 6000 liralık bilgisayarın 6 liraya satılması belli ki bir hata ile olmuş. Bunda ısrar eden alıcıya çok iyi olmuş. Adam 6000 liralık malı 3000 e satsa anlarım, alıcı haklı derim ama diğer türlü sıkıntı.

• 6 bin liralık bir urunu 6 lira yazılmış diye almak doğru değil bence. İki fiyat arasında dağlar fark var. Bence yerinde karar olmuş.
  • Bu karara göre her satıcı satıştan kaçınabilir. Gerçek fiyat / indirimli fiyat / hatalı fiyat ayrımını yapmaya yetkili bir makam olmadığına göre isteyen satıcı ürünü göndermekten vazgeçer.
  • glory34 kullanıcısına yanıt
    Müşteri THH'ye başvurmuş. Satıcı konuyu mahkemeye taşımış.
  • Bilen Biri kullanıcısına yanıt
    Konuyu tam okumadan yazmanın sonucu oldu bu. :) Ama böyle ise daha fena, THH de bu kadar mantıksız bir kararı verip satıcının zarara uğramasını nasıl isteyebiliyor? İnsan bir karar verirken biraz da vicdanına bakmalı; "ben olsam 6 bin liralık ürünü 6 lira karşılığı verir miydim" diye. Kanunlar, yönetmelikler demesin kimse kanun gidip de milletin açığını yakala da, ucuza ürün mal et demiyor. Herkes hata yapabilir ve yanlış fiyat girebilir...
  • öyle şey mi olur la bide yazar arkadaslar 6tl oldugu icin normal falan yazmıslar bu niceliği kim belirliyor bana kalırsa 60000tl inanılmaz büyük bir para ali ağaoğluna ise az 6 tl benim icin büyük bir para. o zaman her satıcı sattıgı ürünü sattıktan sonra zam gelmesi halinde iptal etsin var mı öyle yağma?

ayrıca nerden bilicem ben siteyi ziyaret ettirmek icin 1 stok koyup fiyatı düsürmedigini

bunun gibi binlerce kombinasyon var.

amerikada olsa icinden gecerler kan alırlar kamil kan.

tabi biatcı,güce tapan bi millette durum aynı degil.

• Bilen Biri kullanıcısına yanıt

Kanun açık 6.000 tl yi 6 tl yazarak yanılgıya düşmüş diyor.

6.000 tl lik ürün 999 filan olsa yanılgıya düşmediğini iddia/ispat edebilirsiniz de söz konusu olayda bariz hata var.

ki çoğu zaman hakem heyetleri mahkemeler tüketici lehine karar veriyor ama bu olayda suyunu çıkarmış başvurucu 6 bin liralık bilgisayar yanlışlıkla 6 liraya satılırsa ne olur? 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.