Şimdi Ara

Yokuş çıkamama.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
3
Favori
6.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün istanbul beykoz taraflarında dik bir yokuşu toyota corolla 2015 1.33 life aracımla 3 kişi 2 çocuk çıkamadım. Yokuş kalkış desteği, el frenli kalkış veya az gaz çok gaz her şeyi denedim. Ama araç bazen patiye düşüp stop etti, bazen ıkındı çıkamayınca stop etti. El mecbur geri gidip başka yol bulmak zorunda kaldım. Fabrika çıkışlı Turanza er300 lastikler, boş bagaj ve yarım depo yakıt vardı.

Acaba antipatinaj-esp düğmesiyle antipatinaj özelliğini devre dışı bıraksam çıkar mıydı? Yoksa 1.33 gerçekten de felaket bir motor mu?

Benzer yokuşları benzer hava şartlarında doğandan broadwaye, megandan almeraya bir sürü araçla çıktım. İlk defa çıkamadığım bir yokuş oldu. Daha kel teker ve daha kaygan yol kombinasyonları da dahil.

Benzer şartlar altında olayı tekrarlayıp internete aktarmayı düşünüyorum. Acemi biri olsa aracı kaydırıp arkadaki çukurdan takla atması işten bile değildi. Büyük tehlike arz eden bir durum. Eski araçlar bile böyle bir sıkıntı çıkarmazken hele.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• aklıma direkt 1.33ü satıp 4x4 Subaru impreza alan arkadaş geldi.

https://forum.donanimhaber.com/dikkat-auris-1-33-motor-ve-bursa-akkoyunlu-bayi-rezaleti--79262014
  • Fındık kadar motor ile çıkamamanıza çok şaşırmadım.Yerinizde olsam corollayı satar başka araç alırdım.

• demek ki ''life'' derken yeterince gerçekçi değilmiş üretici.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anti patinaj gücü kesmiş.Yavaş da çıksa o yokuşu çıkardı.Baskı Balata ve motor sağlam olduğu sürece 1.viteste yokuş çıkamayacak araç yok.1.0 motor da olsa farketmez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ASR'yı kapatsan büyük ihtimal sara sara çıkardı. Problem arabanın ağırlığı ile motor uyumsuzluğundan kaynaklı, yokuşta beklerken arka aksta yüksek ağırlık bekliyor zaten, kalkarken devri yükseltmen gerekiyor o torka ulaşmak için, bu da arabayı sardırıyor ama hem o lanet Turanza lastikler, hemde arabanın ağırlığı yüzünden gidemiyorsun. 1.33 Toyota motoru kesinlikle iyi bir motor, uygun araca koyarsan tabi.

Broadwayle kalkarsın çünkü onların maksimum torku verdiği devirler daha düşük ve çok daha hafif araçlar. Ayrıca o araçlarda emisyon derdi vs yok, düşük devirlerde senin kadar fakir karışımla çalışmıyorlar, tork eğrileri daha düzgün eski araçların yeni atmosferiklere göre, rolantiye yakın devirlerde daha iyiler.
  • Yarım debriyaj cıkarmıydı acaba aklıma bu geldi hani stop ettirmeden yüksek devir yokus başlangıcında yarım debriyaj ?

• Amcaoğlunun corsa 1.2 atmosferik ile 5 kişi dik bi yokuşu çıkamamıştık, 4 kişi indi de çıktı 😀

Araba değil de sahibi bozulmuştu.

• Baska bir sıkıntı vardır muhakkak. Cıkmamasına imkan yok. Lastiklerde etkilidir muhakkak ama cikmamasına etki edecek kadar degil. 30 bin km kullandım ve tek kelimeyle rezalet lastikler. Belki de baskı balataniz bitmeye yaklasmistir, o yizden cikamamaıs olabilirsiniz.

Baskı balata testi yapıp ondan sonra konusmak daha yararlı olur. Vitesi 5 e alıp el freninde kaldırmayı deneyin. İnternette acıklamaları var bilmiyorsanız.

• öyle durumda herkesi indircen..çıkmaz tabi
  • eärendil kullanıcısına yanıt
    Bu konuyu nasıl görmemişim zamanında

Antipatinaj sistemi belki etkiliyor olabilir, kapatınca araç çıka da bilir (ki yine çok zor geliyor) ancak bunun alan kişilere belirtilmesi gerekir. Büyük tehlike arz ediyor.

• Babamda 1.2 atmosferik rapid spaceback var. Bazen beni deli ediyor. Seni çok iyi anlıyorum bol sabırlar diliyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.33 motor dikmen yokuşunu çıkarmıyordu sanırım

• Araç 24 binde. Baskı balata daha bitmemiştir diye umut ediyorum.

• O da işe yaramadı.

• Ruling_S kullanıcısına yanıt
    Sırf bunu öğrenmek için yağmurlu havayı bekliyorum. Gölcüğü bilenler belki bilir Atatürk anadolu lisesinin hemen yanında dik bir yokuş var arada deneyeceğim. Hatta video çeker youtube a da atarım.

• Yokus yukari yuk var ise on aksta agirlik kalmaz. Turanza zaten odun gibi lastik. Agirlik ve odun gibi lastik birlesince patinaj ortaya cikar. Patinaj olunca da asr devreye girer ve motor torkunu azaltip devri dusurur yokus cikamazsiniz. Asr off dugmeleri bunun icin var.

Aracinizi tanimayi denemelisiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Du Hast -- 31 Ağustos 2017; 0:47:5 >
  • Du Hast D kullanıcısına yanıt
    Bugüne kadar hiç asrli bir araçla bu durumda kalmamanın verdiği tecrübesizliktik inşallah. Zira araçtan fena soğudum. O yokuşta uçup kaçsın istemedim. Ağır da olsa çıkması bana yeterdi.

• Boşuna 1.6 turbo dizel gibisi yok demiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Boşuna 1.6 turbo dizel gibisi yok demiyorum

Sırf bu sebepten dolayı bir sonraki aracımın ne olursa olsun turbo benzinli veya turbo dizel olmasına özen göstereceğim. Yokuşlarda ve kalkışlarda atmosferik motor çok can sıkıyor gerçekten.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.