Şimdi Ara

Üniversite Öğrencileri Sefalet İçinde (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
5.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
65 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __caesar -- 6 Nisan 2021; 18:0:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu zamanda 6 kişilik yurt mu varmış ya

• Çok doğru bir başlık olmuş . Amerikada lise öğrencileri okula arabayla giderken , burda üniversitede okuyanlar bırakın arabayla gitmeyi yaşayacak düzgün bir evleri bile olamıyor . Dünyada kıtlık olsa yokluk olsa en uzun yaşayacak toplumuz .
  • Kendi basina gelince mi farkina vardin?

• Ülkenin diploması iş yapan 3-5 üniversitesinde ve meslek sahibi yapacak bölümünde okumuyorsan hemen okulu bırakın, kendi hayatından 3-4 sene ailenizin size ayıracağı giderlerindende tasarruf etmiş olursunuz.

Ülkedeki bu kaotik yüksek öğrenim sürecini esefle izliyorum, gençlerin en verimli çağları, kıt kanaat geçinen ailelerininde üç beş lirası bir hayal uğruna heba oluyor.

"Universite okudum ben" gençliği mezun olunca kendi alanlarında iş bulamıyor, memur olamıyor, düşük maaşlı işlerde mutlu olamadan 30lu yaşlara geliyorlar. Yüksek öğrenim sevdası/inadı bu milleti zehirleyen bir uyusturucudur, israftır. Devletin ticari hayatı kalkındırmak için teşvik ettiği bu politikadan biran once dönmesi, ülkenin ihtiyacı kadar mezunu sağlayacak bir yüksek öğrenim planlamasiyla devam etmesi gereklidir.

Hayatlar israf olmasın, her genç üniversite okumadan da meslek sahibi olup, okuyup öğretmen olmuş ama atanamamış bir çok gençten daha mutlu bir hayat sürebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi godoro -- 25 Ocak 2021; 1:51:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CE908BD38

anadoluda ya da doğuda yaşayıp "bizim ev 3+1 kirası 800 lira" diyecekler lütfen sarı siteden 3 büyük şehirde kiralık ev fiyatlarına baksınlar

Reyis Anadolu daha pahalı olabiliyor bazen. Ben de İzmir'de ev arıyorum, kendim Malatyalıyım. İzmirde daha uyguna evler görüyorum burada yok. Kayseriye bakmıştım bir ara orada da aynı tablo.

• Ailen her ay 1500-2000 yollayamayacaksa seve seve kalacaksin yurtta.

Ev arkadasi virus getirecekmis lukse bak arkadas sanki kendi evinde annen baban kardesin eben deden virus getirmeyecek. Birakin ozentiyi artik yasadiginiz cografyanin gercekleriyle yuzlesin.

• Pandemi zamanı kyklar dolu değildir diye düşünüyorum. Geçiş yapmak için dilekçe verebilirsin. Sor soruştur, yeni yapılan birine geçiş talep et.

• quote:

hocam virüs yükü (aldığın virüsün ne kadar çok olduğu) denilen bir kavram var sen yoğun virüs yüküne maruz kalırsan istersen dünyanın en iyi bağışıklık sistemine sahip ol. dolayısıyla ev içi bulaşlarda hastalığın etkisi artıyor çünkü saatler boyunca aynı havayı teneffüs ediyorsun

Çok ilginç, ama o zaman aynı odada babam grip olsa benim ölmem gerekiyor mesela? Oysa hiçbir şey olmuyor?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ah ergenler ah siz surunme gormemissiniz. Doguda surunenleri gectim suriye icinde surunen o kadar insan var. Koguslarda 10-15 kisi kaliyorsunuz oyle ozel hizmetciniz yok wc yi temizleyecek. Pis olmasinin sebebi insanlar kiz ogrenci yurdu olsa o kadar pis olmazdi.

Millet issizilikten acliktan oluyor intihar ediyor sacma sapan ergenius homo eractusler ogrenciler surunuyor diyor.

• siz burada mı kaldınız hocam cennet gibi bir yere benziyor

• arkadaşlar ben insanım insan birisi şükret yazmış birisi suriyede 15 kişilik koğuşta kalıyorlar yazmış birisi yurtta kalmayıp evde kalmayı "lüks" olarak nitelemiş birisi okusan ne olacak ileride asgari ücret kazanacaksın demiş (tıp okuyorum)

benim ailem o 1500 2000 i gönderir bir şekilde ama burada bakılması gereken nokta hadi benim ailem yolladı asgari ücretle geçinen aile ne yapacak onların çocuğu nasıl okuyacak

• 2 seneye yakin kyk da kaldım akp hükümetinde. Ne yemekler leşti ne odalar wcler banyolar leşti ne de giriş çıkıarda zorlama vardı. Her şey kuralına uygundu bizim yurtta. 11 di herhalde o saatten sonra izin kağıdı ile alınırdı öğrenci. Gelmezse gelmedi. Gelirse de geç kaldı diye sokakta bekletilmezdi. Alınırdı odasına ama tutanak tutulurdu. Müdür bu konuda çok iyi bir adamdı.
    Her sabah pas pas temizliği yapılırdı. Hatta 4 kişiydik odada pas pas sonrası bizler de temizlik yapardık her haftasonu.
    Ha tabi lavaboya mıçan da vardı. Kıllarını banyoda bırakan da vardı. Vardı ama bunlar evrimini tamamlamamış primatların suçuydu.
    Kyk çok mu iyi dersen 7/10 veriyorum. Yemekler yeterliydi doyuyordum.
    Ama bunlara rağmen senin gibi bu ne lan kyk leş diyorduk
    Taaaa ki eve çıkana kadar. Sobalıydı kaldığım ev. Manavdan kasa alıp yakıyorduk.

Kısacası kyk iyidir. Oda arkadaşların ds iyiyse ohh.
  • Mezun olunca da maasin çöp olduğundan doktorların sefalet içinde yaşadığından ev araba alamadığınızdan bahseden konular açacaksın simdiden yazmaya basla :) evde kalmak lüks değil bir sağlıkçı olarak 2. kisiyle eve çıkmayı virüs getirecek diye acitasyon yaparak beğenmemek lüks duskunu simarikliktan başka bir şey degil.
    Yine söylüyorum yaşadığınız coğrafyanın gerçekleriyle yüzleşin. Bizden 50 yil önceden gelen teknoloji devi ülkelerle kendimizi kıyaslayinca boyle absürt yakınmalar oluyor.

• kml_77 K kullanıcısına yanıt

bu kadar saçma bir yaklaşım hayatımda görmedim.

mesleğimi icra ederken 1 hipokrat yeminim var 2 maaş alıyorum 3 iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine uygun hareket ediyorum. bunlara rağmen virüs bulaşırsa elden bir şey gelmez zaten.

evde arkadaşımdan virüs kapmak ise tamamen "ne şehittir ne gazi b*k yoluna gitti niyazi" olayı oluyor.

tek kişi eve çıkmayı lüks ve şımarıklık olarak görüyorsanız sabah akşam şükretmeye devam edin

• Öğrenciye eşyalı ev zaten verilmez giderken çaliyorlar yada kırıyorlar.

• quote:

bu kadar saçma bir yaklaşım hayatımda görmedim.

mesleğimi icra ederken 1 hipokrat yeminim var 2 maaş alıyorum 3 iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine uygun hareket ediyorum. bunlara rağmen virüs bulaşırsa elden bir şey gelmez zaten.

evde arkadaşımdan virüs kapmak ise tamamen "ne şehittir ne gazi b*k yoluna gitti niyazi" olayı oluyor.

tek kişi eve çıkmayı lüks ve şımarıklık olarak görüyorsanız sabah akşam şükretmeye devam edin

Tek kisi eve çıkmak senin için lüks bunu kabullen genç arkadas . Ben şükrümu de isyanimi da mantikli gerekçelerle yaparım daha öğrenciyken en kucuk zorluga dayananamayacak kadar pamuklara sarılmış zengin olmayan ama zengin bebeleri gibi olmak isteyenler gibi isyankar değilim.

Ailenin evinde kaç kişi yaşıyorsun umarım tek basinasindir o zaman düşüncene saygı duyarım.

• asıl sefalet okul bitince o sadece fragman  

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.