Çavuş
09 Ekim 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 391 (Bu ay: 5)
Gönderileri

Arkadaşlar Avrupa ülkelerinde gönüllü hizmet projelerini duyan var mı? Koşullara hakimim, yol+yemek+vize+uçak masraflarına kadar karşılıyorlar fakat bu ne kadar zaman alıyor bilen var mı? Yani bu masrafların ödemesini alana kadar kendimiz harcamamız gerekecek, nereye kadar cebimizden karşılayalım? Ayrıca o ülkeye giderken banka hesap ibrazı falan istiyorlarmış 7000-10000 € gibi rakamlardan söz ediliyor. Doğru mudur?

Son 2 senedir sağlığımı kaybettiğimde bunu anladım. Şu an göz kuruluğu + alerjik rinit + boyun düzleşmesi + hemoroid + anal fissür + panik atak+ sosyal fobi + obsesif kompulsif hastalıklarım mevcut. Her sabah ağrıyla uyanmaktan usandım. Ayrıca sahip olduğum hiçbir hastalığın tedavisi yok. Herhangi biri için hastaneye gidince ilaç verip yolluyorlar sadece. Bunların üstüne işsizim ve hiç arkadaşım yok, bu yüzden iyice psikolojim bozuluyor daha da hastalanıyorum. 24 yaşında sağlığımı kaybettim, sabahları uyanmak istemiyorum artık.

Senelerdir telefon ve pc başında duruyorum ve 2-3 aydır boynumda ağrılar yaşıyordum. Bu hafta çok şiddetlenince gittim, doktor röntgen çekti muayene etti ve boyun düzleşmem olduğunu söyledi. İlaç, jel verdi ve telefonu bırakmamı söyledi.

Bu hastalıktan benim gibi muzdarip olan var mı ilk defa başıma böyle birşey geliyor. İlaçla vs. geçer mi? Ömür boyu böyle mi yaşayacağım yok mudur çaresi?

Arkadaşlar hangisi daha iyi sizce? S20 genel olarak performansta daha iyi gibi ama ısınıyor falan diyorlar doğru mudur?

Arkadaşlar amiralleri çok takip edemedim birkaç senedir. Max 7k bütçeye ne alabilirim? Iphone SE istiyordum ama bugünkü zamlarla iyice pahalanmış onu radarımdan çıkardım. Hedefimde Ios vardı ama bu gidişle Apple a geçemeyeceğiz anlaşıldı. O nedenle şu anda Galaxy S20 FE bakıyorum. Başka tavsiyelere de açığım;

- En önemsediğim şey kamera. Çok gezen ve fotoğraf çeken birisiyim. Ön kameradan ziyade arka kamerayı çok kullanıyorum o nedenle en üst segment hangisi ise o lazım.

- Batarya da en az 3500 mah olursa iyi olur. Dediğim gibi çok geziyorum.

- İşlemci en iyisi olmayabilir, aşırı performans isteyen işlemler yapmıyorum. Pubg vs. oynuyorum ama +100 fps beklentim yok Orta-Hd de bile çalıştırsa yeter.

- Isınma sorunu olmasın. Hızlı şarja da gerek duymuyorum yüksek watt şart değil benim için.

Bütçem max. 7K. Ne alabilirim sizce?

Arkadaşlar yaklaşık 2 aydır her sabah boyun ağrısıyla uyanıyorum. Pek fazla bilgisayar kullanan birisi değilim, telefona sık bakıyorum ama genelde uzanarak bakıyorum. Masaj denedim, ağrı kremi denedim, ağrı kesicileri denedim ama yok, bana mısın demiyor. Günlük hayatta sorun yok ama gece yatarken uykudan uyandırıyor artık ve boyun omurlarımı sert hissediyorum. Yastık falan da değiştim ama geçmiyor. Hangi doktora gitmem gerek? Ne yapmam gerek?

Hepsinden bahsediyorum, yani bir ülkede iş bulduk diyelim burdan oraya gitmek için pasaporttan tut kalacağımız yere kadar min. ne kadar gerekli sizce? Sallıyorum Estonya diyelim.

Pasaport, vize, sigorta, uçak, daire vs. minimum ne kadar gider sizce?

Şöyle birkaç bin liraya gidip gezmek için uygun mudur? Ailece gitsek? 1 lira = 5 dinarmış zaten, ayrıca Balkan ülkelerini seviyorum. Gidip gezeyim mi?

Arkadaşlar merhaba. Daha önce de bu konuyla ilgili birkaç yazı yazmıştım herhalde bu forumda. Bu hem bir dert yanma hem de tavsiye arama konusudur.

Ben Malatya'da yaşayan 24 yaşında biyomedikal mühendisliği mezunu bir kardeşinizim. Temmuz ayında bölüm ikinciliğiyle mezun oldum ve o günden bu yana iş aramaktayım. İş bulmak için İstanbul, İzmir, Gaziantep, Elazığ gibi şehirlere gittim fakat türlü sebeplerden dolayı olmadı. En son geçen hafta beni işe çağırdılar diye sevinçten çıldırmıştım İstanbul'a gittim her şey iyi hoş, deneme süresi, iş süreci vs. derken en son maaş için asgari ücret denilince çıktım.

Bu şehirlerin haricinde yine Ankara, Antalya, Isparta vb. birçok şehirden firmayla telefonda görüştüm kiminden direkt red yedim kiminden CV olarak red yedim. Toplamda 4 ayda rahat +30 şirket beni reddetmiştir. Ben artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kaldı ki kendi mesleğim dışındaki başvurulardan bahsetmedim bile. Şehrimde zaten sadece satış danışmanı, garson, komi gibi ilanlar olduğu için onlara da başvurdum ve sadece bir kere bir cafe bulaşıkçı olarak gel başla dedi, o da günde 12 saat çalışıyoruz yövmiye 70 lira dedi.

Dediğim gibi, benim artık mühendislik mesleğini yapma gibi bir "hayal"im bile kalmadı, herhangi bir iş bulayım diyorum fakat mültecilere bile verdikleri ücretlerden daha düşük ücret teklif ediyorlar. Kölelik dahi değil bu bildiğin sürünmek. Ne yapmam gerektiğini artık bilemiyorum. Evde sadece babam çalışıyor o da 58 yaşında, çaycılık yapıyor haliyle kazanç neredeyse yok. Bir tane yaşlımız var onun maaşı ve babamla idare ediyoruz, ki buna idare etmek denebilirse. Kasımın ortasındayız hala doğalgaz yanmıyor bizim evde. Kaç yaşına geldim iş aramak için evden çıkarken babamdan minibüs parası alıyorum, bu durum bana o kadar koyuyor ki.

Bu arada yanlış anlamayın, kendimi acındırmak için vs. yazmıyorum bu durumu. Sadece olaya benim perspektifimden bakabilmeniz için tüm detayları verdim ve size şunu sormak istiyorum; böyle bir hayatta ne yapabilirim? Alternatiflerim nelerdir?

İngilizcem C seviyesi vardır (TOEFL'ım yok ama), ortalamam da iyi diye yurtdışında akademi düşündüm ama İrlanda'da bir okulla görüştüm onun için 7000€ civarı hibe istediler. Her ülkede de istiyorlarmış. O yüzden ondan vazgeçtim.

Türkiye'de akademi istemiyordum diye hiç ALES'e vs. hazırlanmadım o yüzden ALES puanım yok. Ama hala girebilirim bu belli değil.

Kendi alanımda iş bulamıyorum, bulduklarımda başka şehirde oluyor ve genelde belli başlı konulardan eleniyorum. Mesela tıbbi cihaz üretimi bu ülkede olmadığı için genelde tamirat, kalibrasyon veya satış yapılıyor. Onlar için de araba istiyorlar. Ehliyetimi yeni aldım fakat hiç trafik pratiğim yok diye eleyip duruyorlar. Ehliyet şartı olmayan işlerde genelde hastanelerde oluyor (özeller), onlara da çok yüksek ihtimal torpil istiyorlar. Şehrimdeki hastanelerle çok uğraştım yoksa ama sonuç yok.

Başka alanda ise dediğim gibi garson, komi vs. oluyor şehrimde. Nadiren yazılımcı arayan da oluyor fakat tecrübe ve portfolyo istiyorlar diye hiç başvurmadım. Ara sıra cafelere başvuruyorum, MediaMarkt, Teknosa vs. buralara da başvurdum ama dönüş olmadı. Burdaki telefoncular, bilgisayarcılar vs. gidip bi sorayım diyorum bu yaştan sonra kimse çırak olarak da almıyo.

En son remote işlere başvurdum CRM, CMC gibi ilanların alayına başvurdum yine tık yok.

Sermaye olmayınca kendim de birşey yapamıyorum. Oturdum bütün gün KPSS çalışıyorum ama o da daha seneye.

Şimdi arkadaşlar, ben bu durumda ne yapabilirim? Bana bir çıkış yolu gösterir misiniz? Yani o kadar umutsuz ve bitiğim ki gerçekten şunları yazarken şu an ölsem umrumda olmaz. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Herhangi bir hayatım kalmadı. Bu konuyu da buraya anlatacak kimsem olmadığı için açtım içinizi sıktıysam kusura bakmayın. Dediğim gibi, hem durumumu anlatmak hem de tavsiye almak istiyorum.

Dandik 1 - 1.5 k ya telefon almam lazım gecici olarak. Rica ediyorum "onun yerine şu kadar daha koy şunu al" tarzında yorum atmayın max 1.5 k var ve şu an almam şart. Modelleri atıyorum:

Hiking:

https://m.trendyol.com/hiking/a22-4gb-64gb-siyah-cep-telefonu-resmi-distributor-garantili-p-59135488?boutiqueId=587464&merchantId=105306

Reeder:

https://m.trendyol.com/reeder/p13-blue-max-l-2022-4-64-gb-siyah-reeder-turkiye-garantili-p-159037719?boutiqueId=587464&merchantId=108209

Bu ikisi arasından veya bu bantlarda ne alayım sizce?

Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 12 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 gün
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.829
İkinci El Bölümü Mesajları: 9
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 12.859)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.441 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.