Şimdi Ara

Üniversite Öğrencileri Sefalet İçinde (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
5.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
65 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam acilmayincada dert allah askina pandemide akademisyenlerin civkini cikarmadini gormuyomusunuz siz hic ,boyle uzaktan online diye ittiriceklerine bana kalirsa o zaman tamamen donemi dondursunlar egitim islemesin zaten boylede bisi islemiyoki. adam canli derslerde ozensiz mesela bizde orgun ogretim ile ikinci ogretimi birlikte almaya calisiyor google meet kullanip ,katilim limiti doluncada soledigimizde tekrari nasilsa olcak onlar tekrarini izlerler dersin isleyisini etkilicek yorum yapmayin diyorlar bende boylesine egitimden igrendim

Duzeltme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunset58 -- 27 Ocak 2021; 19:1:0 >
  • 4 ay staj için İzmire gidicem yurt tuttum 1800 lira. Fiyatlar fena gerçekten. Kyk yurdu olmadan cok zor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Davulun sesi uzaktan hoş geliyo insanlara.. Eskiden asgari ücret karşılığında bir öğrenci rahat geçinebiliyordu, şimdi asgari ücretle öğrenci geçinemiyor, Allah asgari ücretle çocuğunu okutana yardım etsin..
  • Sorma hocam ev maliyeti en az elektrik internet su dahil 1600 1700tl şuan minimum daha doğalgaz ve mutfak masrafı hariç. Yani öğrencinin eve çıkması için ailesinin varlıklı olup para göndermesi gerek her ay en az 1000tl 2000tl arası. (kırklarelinde bile evde kalmak lüx kaçıyordu baya arttı kiralar giderler)

• sunset58 S kullanıcısına yanıt

ben ne lise hayatımda ne ünviersitede hocaların anlattıklarından hiç birşey anlamadım kim hocanın anmlattığı ile ders geçebiliyorkiğ kednini geliştiremedikten ve haricci çalışmadıktan sonra ben mühendislik öğrenciyisşm bizim de sınavlar farkedilir düzeyde zorlaştırıulmış durumda bende bunların farkındayım ama okulların açılırsa kış soğuğunda kalacak yer ararken pandemide sokakda perşian olacağımı da biliyorum. o yüzden zor derslere katlanırım da gidip sokak sokak gezip it bağlasan durmayacak evleri aramak zorunda kalmam.

• quote:

Orijinalden alıntı: brhmlpy

4 ay staj için İzmire gidicem yurt tuttum 1800 lira. Fiyatlar fena gerçekten. Kyk yurdu olmadan cok zor

şimdi kiralar hep boş. senin o bulduğun fiyat uygun hali bence

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ne kisi el aticak olsalar subat degil martta acarsin zaten okulu gecen seneden kanun gecti pandemi surecinde okulun yaz donemine sarkitilmasina onay bile var problem gerci kisitlama diye yapilan cifte standartta hocam insanin sinirine gidiyor bi kere malum sektör ugruna sirf senin okulunun kapali tutulmasi benim icjn artik bunu istemek hem hocalardan bikmak hemde cifte standart olcaksa yasaga tamamen karsi olmak artik
  • Guest-CE908BD38 G kullanıcısına yanıt
    Cok bos bir konu

1 - pandemi surecinde universiteler kapali zaten
    2- acildigi zaman da zaten okulda bilmem kac kisiden veya okula giderken bindigin toplu tasimadan kapma sansin yok ama ev arkadasindan kapma sansin var gecin bu isleri
    3- evet ogrenci olarak tek kisi kalmak “luks” ... yukaridaki pandemi bahanesini vermeyin o zaman ayni mantikla ozel bir de araba istersiniz siz malum toplu tasima da riskli

4- ingiltere de okudum oradaki devletin verdigi kyk tarzi kredide ogrenciye birakin tek basina ev kiralamayi yurt ve yasam masrafini bile karsilamaktan cok uzakti... hatta soyle soyleleyim ingilizler de aile de cok destek olmadigi icin insanlar londra da okuyabilmek icin ya lise den sonra once 1-2 sene calisip para biriktiriyordu ya da parasi yetmiyor diye londra yi kazansa da sizin anadolu diye tabit ettiginiz oradaki daha kucuk sehirlerdeki universiteleri tercih ediyordu

5- sonuncusu birtek size degil sizin jenerasyonun tumune

Tamam her olumsuzluga sukur deyip gecip koyun olmayin ama kusura bakmayin ama yeni jeneryon da cok fazla sey bekliyor sizin gibi buyuk sehirde tek basina evde kalmaktan tutun mezun oldugunun ilk senesinde mercedes araba almaya kadar (onun konusu acan da baska biri vardi)

Biraz kendinize gelin herkes herseye hazira konmuyor
    (Tamam konanlar olabilit ama onlar genel degil azinlik)
    Insanlar calisarak bir yerelere gelip birseylere sahip oluyorlar. Bu dunyada bilmem kac milyar insanin hepsi ekmek elden su golden yasayabilmesi mumkun degil ne yazik ki...

• sunset58 S kullanıcısına yanıt

koleksiyon yapıyorum belki ondandır :D

• quote:

Orijinalden alıntı: thermodynamics23

Coğrafya kaderdir knk boşver mutlu olmaya bak mesele latin amerika da para yok ama karı kız bol, sevişmek kolay, burada o da yok, alkol uyuşturucu pahalı, en iyisi mutluluğu dinde ara, dine yönel git bir iki namaz kıl, haline şükret senden kötü olanlara bak şükret klasik herkesin yaptığı gibi knk

Harbiden bazı fakir ülkelerin yine avuntusu var. Rusyada da kız bul ve alkol ucuz. Bizde hiçbir avuntu da yok.

• He simdi anlasildi bende diyorum nasil oluyo o is
  • Guest-CE908BD38 G kullanıcısına yanıt

ozel yurtlar candir ama fiyatlari kac olmustur dusunemiyorum

• Ben cocuk yapmiyorum bu yuzden de boyle bir sorunum olmuyor :) yapanlar dusunsun.

• Bizim KYK 3 kişilik herkesin banyosu hariç ayrıydı. 2 tuvalet vardı biri alaturka diğeri klozet.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CE908BD38

anadoluda ya da doğuda yaşayıp "bizim ev 3+1 kirası 800 lira" diyecekler lütfen sarı siteden 3 büyük şehirde kiralık ev fiyatlarına baksınlar

İzmir buca’da üniversite karşısı (emlakçı ağzıyla değil bildiğin karşı karşıya) 1+1 kombili, arakat, 3 yıllık dairemi 800 tl’ye kiraya verdim. Pahalı bile verdim. Kombisiz olanlar bölgede 700 tl.

• mezun olup giremeyende sefalet içinde diğer gençlerde. Ülkenin normali sefalet, ekonomik olarak idare edebileni Zengin sayılır artık.

• BaranYilmazX kullanıcısına yanıt

oo tamam o zaman sen ve yengen yendiyse kimse korkmasın, hafif geçirenlerde dahi aşağıdakine benzer şu an için bilinmeyen belki ne tür sorunlar çıkacak. Örneğin 3-4 yıl sonra covid-19'u geçirenler normal nüfusa göre 10 kat fazla kalp krizi geçirdiği bulunursa susup saklanacak mısın?

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turk-bilim-insanlari-covid-19un-vucutta-biraktigi-yeni-bir-hasari-kesfetti-1809558

• 2017: 425TL - 1400TL (asgari ücretin %30u)
    2018: 475TL - 1603TL (asgari ücretin %29u)
    2019: 500TL - 2020TL (asgari ücretin %24ü)
    2020: 550TL - 2324TL (asgari ücretin %23ü)
    2021: 650TL - 2825TL (asgari ücretin %23ü)

sol taraf kyk bursu, sağ taraf asgari ücret.

yetineceksin, şükredeceksin, öğrenci lüks yaşamayacak vs. diyen aktroller sizi pis üzerim. öğrencinin cebinden 5 yılda aylık 200TL'si çalınmış. (aradaki %7 fark.) adeta sefalete mecbur edilmiş.

kyk ücretinin %30u ediyor aradaki fark! maaşlarınızdan şuan %30 kesilse aç yaşarsınız aç...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -tazemeta- -- 1 Şubat 2021; 9:26:50 >
  • zortak Z kullanıcısına yanıt

yarın güneş de doğmayabilir

• BaranYilmazX kullanıcısına yanıt

1-2 günde iyileşme imkanın yok yalan söylüyorsun....

13-14 günde zor iyileşiliyor ve bulaşıcılık 20 güne kadar devam edebilir.

insanları kandırmana gerek yok.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.