Şimdi Ara

Türkiye’de Araç Kamerası Şart

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
4
Favori
2.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sürücü, yaya fark etmeksizin insanların en az yüzde sekseninin trafik kurallarını bilmediği ya da hiçe saydığı bir ülkede önden kayıt yapan bu kameralar olmadan trafiğe çıkmak büyük bir risk. Tamamen haklı olduğun bir olay olsa ve etrafta bunu kanıtlayacak kameralar bulunmasa, şahit de bulamasan en iyi ihtimalle çok uğraşırsın, en kötü ihtimalle yaşamının uzun ve en verimli yıllarını hapiste geçirirsin veya öldürülürsün. Ailenin yaşayacağı yıkım da cabası. Gün geçtikçe bu kameraların ülkemiz özelinde sigorta ve kaskodan daha önemli olduğu düşüncesi zihnimde daha çok yer etmeye başlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F43B8C5E5 -- 8 Eylül 2022; 10:7:30 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Yıllar önce yaptığım alttaki kaza da karşı taraf kazaya sebebiyet veren araç rent a car aracıydı

Kazadan 30 dakika sonra kiralama şirketinden bir araba gelip 3 kişi indi 5 dakika sonra yanıma geldiler.

Direk yolda ani firen yaptığın için kontrolü kaybetmiş vs diye saçmalaya başladılar ki öyle bir şey olmadı.

Nasıl yapabileceklerini düşündüler bilmiyorum ama suçu üstüme yıkmaya çalıştılar

Kamera kaydı + kazayı görüp duranlar tam tersini söyleyince uzatamadılar.

Arada kamerayı eve çıkartıyorum görüntü almak için vs yola çıkınca kamerayı unuttuğumu fark edip 5 km dönüp kamerayı aldığımı bilirim

Kamerasız araç kesinlikle kullanmam , İçimde hep kötü his olur kamerasız yola çıktığım zaman.

Emirhan CANDANyoutube
    Araç : 2005 Laguna 1.6 abs dışında herhangi güvenlik donanımı yok. Kaza oluş şekli Karşı taraf 19-20 yaşlarında çocuktu. Aracı kiralamış rent a car aracı.Makas atarken kontrol den çıktı arka aynamda zikzak yapa yapa geldiğini gördüm ama kontrolünü kaybedeceğini tahmin etmemiştim. Kiralama şirketinden kaza sonrası 15 dk içinde damladılar saçma sapan niye ani fren yapıyorsun falan diye savunmaya çalıştılar beyaz araç sürücüsünü Kamera olduğunu belirtince ve kazada duran araçların şahitliği ile uzatmayıp suçu kabullendiler
    https://www.youtube.com/watch?v=k1QicmIe4lY
  • Kamerasiz neye guvenerek geziyorsunuz ki zaten?

• Bu başlıkta önerilen ürün (üretici veya satıcıyla alakam yoktur):

https://www.n11.com/urun/viofo-a129-duo-cift-kamerali-gps-modullu-arac-kamerasi-7603763?magaza=flexteknoloji
    https://www.hepsiburada.com/ara?q=viofo+a129+duo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F43B8C5E5 -- 8 Eylül 2022; 9:49:56 >

• Kaskoya her yıl binlerce lira verip kamera almamak çok anlamsız. En iyi sigortalardan biri aslında.

• Araç kamerası en çok ihmal edilen donanım. Bana göre fabrika çıkışı standart donanım olmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şart. Park halinde bile caydırıcılığı var.
    İyisini alın.

• Kamerasız araç kullanmak büyük risk bu devirde ama fiyatları uçmuş. 4 yıl önce 900 ya da 990 tl gibi bi rakama almıştım hala kullanıyorum.

• ugarb kullanıcısına yanıt

Park halindeki araçtan çalınma ihtimali de var. Hem kamera hem cam masrafı çıkar.

Low profile denilen dışarıdan daha az farkedilen küçük boyutlu modellere yönelmek daha garanti.

Bende sadece ön kayıt yapan Xiaomi Yi araç kamerası var. Dışarıdan açıkça görünüyor. Bozulana kadar bununla devam. Sonrasında ön+arka kayıt yapabilen daha küçük modellere bakacağım.

Edit: 1200-1500TL arasındaydı Viofo 129 duo modelleri. Tabi o zamanlar kasko da o civardaydı. Şimdi kasko fiyatları ile birlikte 6000TL'ye kadar çıkmışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 8 Eylül 2022; 12:7:38 >
  • Düzgün bir kamera 3000 üstü olmuş. Çoğu pilli model, kapasitörlü bulmak zor. Bir de kaliteli ürün çok az. Avidik kubidik bir sürü marka var. Bana seçim yapmak zor geliyor

• Xiaomi'nin silindir küçük kamerasından almıstım 2 sene kadar önce halen daha kullanıyorum. Marş basmadan önce kamerayı çalıştırırım.
    Hatta park ettiğim yerlerde bir kaç saatliğine bile olsa kaydı açık bırakırım.

• Sadece kamerada değil Uçaklardaki gibi kara kutu sistemi olmalı bana göre Ön arka kamera şart bu kameraların 7/24 Raporlanması merkezi sistemde kayıt altında tutulması şart.Bu devirde nie hala bu olay yok anlamış değilim hem trafikteki hatalar tespit edilir hemde suçlar büyük oranda engellenir düşünsenize istanbuldan her araçta kamera olduğunu gayet bu devirde olması gereken bir sistem bence.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Şarttır değildir başka bir olay,

peki çekilen videolar mahkemede kanıt olarak sunulabiliyor mu?

• Boşta duran eski, bataryası bitik ama şarjda takılı çalışan Sony telefonum var. Hem multimedya hem de kamera olarak kullanmayı düşünüyorum. Batarya zaten bitik, eyvah ısındı patlayacak derdi olmaz. Bir sürü dashcam programlar var zaten. Geniş açı kamera çekim için mandallı lens taktım mı tamamdır.

• 2020 de 220 TL ye ddpai mola n3 almıştım şuan fiyatını görünce şok oldum uçmuş gitmiş ama çok memnunum kapasitörlu bi kamera baya kaliteli çekiyor

https://www.youtube.com/watch?v=xeOQYCU97oU&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emekkk -- 9 Eylül 2022; 0:25:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllar önce yaptığım alttaki kaza da karşı taraf kazaya sebebiyet veren araç rent a car aracıydı

Kazadan 30 dakika sonra kiralama şirketinden bir araba gelip 3 kişi indi 5 dakika sonra yanıma geldiler.

Direk yolda ani firen yaptığın için kontrolü kaybetmiş vs diye saçmalaya başladılar ki öyle bir şey olmadı.

Nasıl yapabileceklerini düşündüler bilmiyorum ama suçu üstüme yıkmaya çalıştılar

Kamera kaydı + kazayı görüp duranlar tam tersini söyleyince uzatamadılar.

Arada kamerayı eve çıkartıyorum görüntü almak için vs yola çıkınca kamerayı unuttuğumu fark edip 5 km dönüp kamerayı aldığımı bilirim

Kamerasız araç kesinlikle kullanmam , İçimde hep kötü his olur kamerasız yola çıktığım zaman.

Emirhan CANDANyoutube
    Araç : 2005 Laguna 1.6 abs dışında herhangi güvenlik donanımı yok. Kaza oluş şekli Karşı taraf 19-20 yaşlarında çocuktu. Aracı kiralamış rent a car aracı.Makas atarken kontrol den çıktı arka aynamda zikzak yapa yapa geldiğini gördüm ama kontrolünü kaybedeceğini tahmin etmemiştim. Kiralama şirketinden kaza sonrası 15 dk içinde damladılar saçma sapan niye ani fren yapıyorsun falan diye savunmaya çalıştılar beyaz araç sürücüsünü Kamera olduğunu belirtince ve kazada duran araçların şahitliği ile uzatmayıp suçu kabullendiler
    https://www.youtube.com/watch?v=k1QicmIe4lY

• emrcnd E kullanıcısına yanıt
    En doğrusu her kazadan sonra arandığı zaman polisin gelip tutanak tutması. Saçma sapan insanlarla muhattap olmaya gerek olmamalı. Eskiden polis geliyordu; ölüm-yaralanma-alkollü sürücü vesaire harici polisin gelmemesi kararı ne zaman alındı bilen var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F43B8C5E5 -- 9 Eylül 2022; 0:44:56 >
  • kadobay kullanıcısına yanıt
    GPS modülü kaza öncesi hızı delillendirmek için mi kullanılıyor? Hukuken geçerli bir delil olarak değerlendiriliyor mu bu veri?

• ABCdiküçgeni kullanıcısına yanıt
    Neden kullanılamasın hocam. Hatta Mahkeme seve seve kabul eder.

• Yasal olarak güvenlik kamerası takılmasında belli mevzuat ve kamera kaydı yapıldığına dair bilgilendirme zorunluluğu olsa da bunun dışında gizli kamera kayıtları bile yeri geldiğinde delil niteliği olduğuna dair yargıtay kararı var.(Yargıtay 6.Ceza Dairesi-K.2022/5430)

Gerekçesi: güvenlik ve toplumsal düzenin sağlanması amacıyla kamuya açık alanlarda kurulan “mobese” görüntüleriyle özel kişi ya da kuruluşların ev ya da iş yerlerinde, yaşama hakkı ile mülkiyet hakkı başta olmak üzere kendi hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurdukları kamera görüntülerinin gerektiğinde ceza yargılamasında hukuka uygun delil olarak kabul edilmesi gerekir.

Bu gerekçedeki "...kendi hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurdukları kamera görüntülerinin gerektiğinde ceza yargılamasında hukuka uygun delil olarak kabul edilmesi..." ifadesi apaçık bir ifade.

Dolayısıyla, haklı olduğumuz bir durumda "aleyhimize dönecek bir durumun aslında öyle olmadığının" araç kamerası ile tespiti elbette hukuki delil niteliğinde sayılacaktır.

GPS modülü kullanıcı müdahelesi olmaksızın gps uydularından aldığı sinyalle konum ve hız bilgisini video kaydına entegre eder.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.