Şimdi Ara

Toyota Auris Hibrit

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
3
Favori
13.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Daha önce bir üyenin aldığı araba için açtığı başlığı görmüştüm, çok hoşuma gitmişti. Fırsat buldukça kullandığı arabayla ilgili tecrübelerini buradan paylaşıyordu. Ben de buna benzer bir yaklaşımla bugün teslim aldığım Toyota Auris Hibrit hakkındaki deneyimlerimi paylaşacağım.

Satın aldığım araç: Toyota Auris Active Skypack
    aracın teknik özelliklerine aşağıdaki bağlantıdan Active Hibrit seçilerek ulaşılabilir:
    https://www.toyota.com.tr/configure/auris#carconfig/engine_grades/b163d626-70cf-446b-996f-ce93db94e80e/+/publish/tcc_compare/mode=grades/model=b163d626-70cf-446b-996f-ce93db94e80e/0=d99485ef-40d0-4483-83c4-7f26499dfd91/

Toyota Auris Hibrit

Bundan önce kullandığım arabaları referans olarak kullanacağım. Bir önceki arabam Polo 1.6 TDI idi. Bilen bilir yakıt cimrisi bir araçtır. Ankara'da ortalama bir trafikte 6 L/100 Km, sıkışık trafikte 8 L/100Km yakıyordu. Şehirlerarasında 90 KmS bandında 4.2 L, 110 120 Km bandında 5 L yakıyordu.

Auris Hibrit'in 1.8 Benzin motoru var, var ama alır almaz MTV haberiyle üzdü, umarım bundan sonra güldürür. Aldığım model cam tavan paketini içeriyor. Cam tavanın açılır-kapanır bir düzeneği yok, sadece cam tavan arabaya ek bir ferahlık katıyor. İstenirse otomatik olarak üst tavan döşemesi açılıp kapanabiliyor.

Henüz bütün tüketim değerlerini karşılaştıramayacağım. Ancak Auris ile yaptığım ilk 100 Km'de 4.2 L/100 Km değerini tutturdum. Hava sıcaklığı yaklaşık 15 derece, dur kalk yaklaşık 6-7 Km, güzergah Söğütözü-Oran Sitesi(Ankara). Bu arada sadece 50 Km'nin altında elektrik motor devrede diye bir şey yok, 90 Km ile de giderken çok fazla yüklenmezseniz gaza elektrik motoru hızınızı korumak için kullanabiliyorsunuz.

Kullanım açısından değerlendirirsek Auris zaten bir üst segment bu nedenle bir çok açıdan normal olarak Polo'dan daha iyi. Bir dönem Passat Bluemotion benzinli kullandım onu bu konuda karşılaştırmaya dahil edeceğim.

Polo dizel kullandığım için biraz motor, biraz yol sesi uzun yolda baş ağrısı olabiliyordu, en azından rahatsız edici olabiliyordu. Auris Hibrit bir üst segment olması nedeniyle belki bu gibi özellikler açısından Polo'ya göre normal olarak daha iyi. 1 günlük deneyimde elektrikli motor çalışırken zaten ses neredeyse hiç yok(yol sesi çok az), benzinli motorda ise, babamın kullandığı Passat'taki konforu yaşadım. Yol sesi de Passat'ı aratmayacak kadar az var. Klima otomatik, Soft ve Fast seçenekleri var, rahatsız etmeden ortam havasını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

İç donanım gerçekten baz model olmasına rağmen çok zengin. 2015 Passat'ta bulamadığım bir çok özellik ve nitelik Auris Hibrit'te var. (2013 Polo ile karşılaştırmam haksızlık olur.) Konfor açısından ise virajlarda yolcu savrulması yine Passat ile yarışır, koltuklar rahat, ancak bir çukur vb. durumda ne tür bir tepki verecek henüz deneyimlemedim.

Şimdilik bu kadar devamı geldikçe anlatacağım.

Sorularınız olursa onları da göz önünde bulundurarak yazdıklarımı sorularınıza göre tasarlayabilirim.

Dediğim gibi aracı henüz yeni aldım. Zamanla burada paşlatıklarım artacak. (İlk kez bir forumda yazıyorum, hatalarım olursa mesajla iletirseniz sevinirim)

Saygılar

Emre

Bir düzenleme, Hibrit araç kullanımıyla ilgili bu başlığı incelmenizde fayda var:https://forum.donanimhaber.com/hybrid-arac-surus-teknigi-hbyrid-nirvana-si-yani-hybvana--125142709?
    Çok yerinde ve kullanım performansını arttıracak tespitleri kendim deneyerek gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreakyuz-Hibrit -- 18 Ekim 2017; 12:36:49 >

• Birazdan vagcılar yıkar burayı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de test ettiğimde çok başarılı bulmuştum. Yalıtımı, süspansiyon konforu gayet başarılı. Tüketim şahane.

Fiyatları biraz daha uygun olsa dizel otomatiklere çok iyi alternatif olabilir. Benzinli versiyonla 17bin fiyat farkı çok fazla. 10 bin olsa dizel otomatik alanı döverler.
  • Güle güle kullanın.Ankara'da görmek isterim aracı müsait olduğunuzda

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neden 1.8 koyarlar anlamak mümkün değil. Zaten 1,6 132hp benzinli motor ile satılan aracı 1,6+hybrid yapsalardı hiç düşünmeden alırdım. CHR'de 1,8 motorla geldi. Direkt üst vergi dilimine(MTV) giriyor araç.

Toyotanın Türkiye pazarına yönelik dizel otomatik ve hybrid araçları için motor tercihini gözden geçirmesi lazım.
  • Hybrid araclar suan tek secenek ve guzel bir tercih olmus.Kazasiz belasiz kullanmaniz dilegiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Herattaa -- 3 Ekim 2017; 21:36:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mtv de hibrit araçlara teşvik yok mu?

• Hibrit araçlar, yakıt tüketimi açısından Pulse&Glide sürüş yöntemine çok daha iyi tepki yeriyorlar. Aklınızda olsun.

Sayın yöneticiler duyarlı olup hibrit araçların MTV'sini indirseler daha doğru olacak diye düşünüyorum.

Özellikle iç yalıtım konusunda ben de hayran kalmıştım bu araca. Hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentcandan -- 4 Ekim 2017; 8:30:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DomainAjans.Com

Neden 1.8 koyarlar anlamak mümkün değil. Zaten 1,6 132hp benzinli motor ile satılan aracı 1,6+hybrid yapsalardı hiç düşünmeden alırdım. CHR'de 1,8 motorla geldi. Direkt üst vergi dilimine(MTV) giriyor araç.

Toyotanın Türkiye pazarına yönelik dizel otomatik ve hybrid araçları için motor tercihini gözden geçirmesi lazım.

Hocam hibrit araçlarda mtv indirimi var
    Düzeltme: yıllardır yanlış biliyormuşum mtvde indirim yokmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kingsman01 -- 4 Ekim 2017; 15:56:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrahimeltem

quote:

Neden 1.8 koyarlar anlamak mümkün değil. Zaten 1,6 132hp benzinli motor ile satılan aracı 1,6+hybrid yapsalardı hiç düşünmeden alırdım. CHR'de 1,8 motorla geldi. Direkt üst vergi dilimine(MTV) giriyor araç.

Mtv indirimi yok, ötv indirimi var diye biliyorum.
  • quote:

quote:

Bu bilgiyi nereden aldınız?

ÖTV ile MTV'yi karıştırmış olabilirsiniz.

• Toyota bu motor konusunda tutucu, Toyota Türkiye'ye sorunca satılacak model ve motorlara bağlı olduğumuz merkez karar veriyor deyip kestirip atıyorlar... Türkiye'deki operasyonları ALJ grup yürütüyor sanırım...
  • Bu iki motorun tek ortak noktası benzinli atmosferik motor olmaları. 1.8 atkinson çevrimiyle çalışan, silindir içi sürtünmeleri daha düşük (yakıt ekonomisi açısından) ve güç çıkışı da hacmine göre düşük bir motor. Tamamen hibrit ünitelerle çalışması için tasarlanmış ve üretilmiş bir motor. Tek başına kullanılmaya uygun değil. Toyota'nın bundan önce kullandığı 1.5 hibrit ünite vardı, son prius ile beraber batarya kapasitesi artırılmış, elektrik motoru revize edilmiş 1.8 ünite geldi. Yaris'teki ünite harici 1.5 hibrit yok artık Toyota'da. Hibrit araçlar ne yazık ki eldeki motora elektrik motorunu takalım piyasaya sürelim şeklinde üretilmiyor. Elektrik motorunun çalışma mantığı zaten içten yanmalı bir motora göre çok farklı ve içten yanmalı motor da bununla optimize çalışacak şekilde üretiliyor.
  • Takumi_Fujiwara kullanıcısına yanıt
    Önceki nesil prius dediğiniz gibi 1.5 hibrit idi... Ama ne oldu da toyota 1.8 hibrite döndü onu anlayamadık... Bilginiz varsa biraz daha açıklayabilir misiniz?
  • commandx C kullanıcısına yanıt
    Haklısınız yokmuş teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: bulentcandan

quote:

quote:

Bu bilgiyi nereden aldınız?

ÖTV ile MTV'yi karıştırmış olabilirsiniz.

Aslında ötv ile mtv yi karıştırmadım da 1.8 hibrit chr lerde sahibinden.comda yıllık mtv tutarı düşük görünüyor. Bütün hibritlerde yok sanırım bu teşvik. Bana da garip geldi doğrusu anlam veremedim

• Hayırlı olsun, bayide kampanya fiyati haricinde bir indirim alabildiniz mi ?

Teşekkürler

• Zeytinbey Z kullanıcısına yanıt
    Aslına bakarsanız son kullanıcıya görünen sadece hacim artışı ancak altında bundan çok daha fazlası var. Bu ünite 1.5'lik ünitenin hacmi artırılıp piyasaya sürülmüş bir hali değil, tamamen baştan tasarlanmış bir ünite. Dönüşün sebebi başlıca emisyon standartlarını mevcut ve yeni gelecek normlara göre yakalanabilir hale getirmek, bu cepte. Hacim artışıyla beraber termik ve volümetrik verimde de iyileşmeler oldu, ciddi olmasa da bir güç kazanımı oldu ki zaten bu motorun gücü atkinson çevriminden dolayı hacmine göre düşük, 99 bg diye biliyorum. Hacimle alakalı olanlar bunlar bunun yanında motor içi sürtünmeleri de önceki nesile göre azalttı Toyota ve hibrit sistem daha kompakt hale gelerek küçüldü, bunun yanında batarya kapasitesi de artırırldı. Yanlış hatırlamıyorsam yeni ünite eskisine göre 11 kg daha hafif(batarya hariç). Bu kadar tatavayı özetleyecek olursam, daha verimli, daha ekonomik, bir önceki nesile göre daha güçlü ve daha hafif bir ünite tasarlamış Toyota.
  • 1.8 den sonra kursağımda kaldı

Not:toyotayı çok severim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defiant82 -- 5 Ekim 2017; 7:1:24 >
  • https://www.toyota.com.tr/hybrid-innovation/faqs/hybrid-faq.json

"Hibrit modellerin yıllık MTV tutarları, aynı motor hacmindeki benzinli ya da dizel araçlar ile aynıdır. Yaris Hybrid’in yıllık 1.035 TL, C-HR Hybrid ve Prius’un yıllık 1.827 TL ve RAV4 Hybrid’in yıllık 4.317 TL’dir."
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.