Şimdi Ara

TCL Robot Süpürge (Sweeva 6000/6500) Kullanıcılar Kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.000
Cevap
76
Favori
81.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Arkadaşlar merhaba,

  Konu göremediğim için yeni bir konu açmak istedim.

  Oda oluşmaması sorunun çözümü için;
  Cihazın bulunduğu odanın kapısını kapatıp yeniden temizlik başlatın. Bulunduğu odayı tanımlayıp haritayı kaydedecek, daha sonra odanın kapısını açıp yeni temizlik başlatın.

  TCL Sweeva 6500 5.499TL (24.10.2022)
  5.190TL (01.11.2022)
  https://www.trendyol.com/tcl/sweeva-6500-siyah-robot-supurge-turkiye-garantili-p-304298697?boutiqueId=614666&merchantId=968


  TCL Sweeva 6500 10 adet toz torbası 649TL

  https://www.oyuncakhobi.com/botslab-360-s8-plus-robot-supurge-icin-10-lu-yedek-toz-torbasi


  TCL Sweeva 6500 Yedek Parça Seti

  https://www.oyuncakhobi.com/botslab-360-s8-plus-robot-supurge-icin-yedek-parca-aksesuar-seti  Ayrıca S5Max ve Mi Vacuum Cleaner kullandığım için kıyaslamaları bu doğrultuda yapacağım.

  Artıları:
  Toz haznesi olduğu için sürekli içini boşaltma zorunluluğu yok.
  S5Max koyu kahverengi halılarda boşluk zannederek çok zorlanıyordu ve süpürmüyordu. TCL çok rahat bir şekilde süpürüyor.
  Yüksekliği s5max a göre daha kısa olduğu için s5max ın giremediği bazı yerlere rahatça girebiliyor.

  Eksileri:
  Siyah olduğu için çok fazla toz tutuyor.
  Halılarda birazcık zorlanıyor gibi hissediyorum.
  Yazılım çok kötü, cihazın yapay zekası ne yazık ki çok gelişmemiş.
  Oda düzenlemek büyük evlerde tam bir işkence.
  Elektrik gidip geldiğinde ana ünitenin vakum yapması fiyasko.
  Cihaz bazen durduk yere çevrimdışı görünüyor.
  Ekstra özellik olarak sadece girilmez bölge mevcut.
  Çok yaygın olmadığı için yedek parça bulması zor ve pahalı, ayrıca toz torbası satın alınması gerektiği için cihazı alırken işletme maliyetini de hesaba katmak gerekir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkay956 -- 29 Temmuz 2023; 11:26:48 > • Merhaba arkadaşlar. Söz verdiğim temizlik fotoğraflarını paylaşıyorum. 2 kere tüm evi temizlemiş cihazın kirini mazur görün.


  Not: Yetkili servis veya robot süpürge tamircisi değilim. Mesleğim gereği çeşitli cihazları açtığım için kısıtlı bilgimi paylaşıyorum. Tarif edilen işlemlerin sonuçlarından mesuliyet kabul etmiyorum. :D  Cihazın temizlikten önceki hali.

  Cihazın yan fırçası. Asılınca geliyor zaten. takarken bastırmak yeterli. Buu sefer temizdi ama içine saç vb. dolanabiliyor. fazla dolması halinde fırçayı çeviren motorlara zorlanmadan sebepli zarar verebilir. Ara ara temizlenmesini tavsiye ederim.

  Serseri teker. herhangi bir yön verme özelliği yok. sadece yan tekerlerin dönüş şekline göre dönüş işlemini kolaylaştırıyor. 2 kademeli. Gövde ve teker olarak ayırabiliriz. Gövdenin çıktığı yuvayı temizlemekte fayda var kir vb dolarsa dönmeyi zorlaştırabilir. buraya ince gres yağı sürmek bence mantıklı sıvı yağlar akma yapabilir. teker kısmını makas yardımı ile çıkardım tornavida da olur. saç kir vb dolanması gövde gibi dönmesini engelleyip sürtünmenin artmasına sebep olabilir. arada bakmakta fayda var.  Çöp haznesi ile cihaz bağlantı girişi. çöpe aktarılamayan kirler bu arada kalıyor. temizlemekte fayda var yoksa gezerken ortalığa bırakıyor.

  Çöp haznesi ile cihaz bağlantı girişi kapağı. Şeffaf plastik bir parça var resimdeki gibi yumak tutabiliyor. arada temizlemek lazım.(plastik çıkarılabilir yırtmadan yanlardaki çubuklardan çekilerek alınabilir. esnek yapıda)

  Fırça veya elimin giremediği yerlere ıslak mendil sarılmış makas ile yaptım tornavida gibi ince uzun kırılmayacak bir malzeme olabilir.


  Cihaz ile çöp haznesi bağlantı noktası. Cihaz içinde biriktirdiği çöpü buradan hazneye atıyor. Aradaki yaylı kapakçık bu şekilde kir biriktirebiliyor.

  Hepa filtre soluunması en tehlikeli partikülleri tutuyor. Tutamadıkları hazne ile arasında böyle kalıyor. Sarsmadan çöpe dökmekte veya başka bir makineye çekmekte fayda var.

  Fırça Hazne kapağı. Üstüne tüy toplayabiliyor.

  Geldik ana fırçaya. Eşimin saçları uzun ve halılarım yeni olduğu için çok hav bırakıyor. bu sebepli fırça devamlı bu halde. resimdeki gibi makas ile saçları keserek başlıyorum. Sonrasında sert yapıda başka bir plastik fırça yardımı ile ana fırçayı temizliyorum.

  Ana fırçanın motor bağlantısı. En tehlikeli ve bana göre devamlı kontrol edilmesi gereken yer. Buraya dolanan saçlar ana fırçanın dönmesini çok fazla etkileyecek ve motoruna zarar verecektir. Burayı temizlemek çok kolay fırçayı çıkarın ve kirleri alın yeter.

  Ana fırça serbest taraf. Motor gücü alan yerin tam karşısında bulunuyor. dıştan temiz görünse de içini açınca öyle olmadığı belli oluyor. Burası ne kadar temiz olursa fırça o kadar rahat döner. En dış katmandaki plastik kapağı çekince içi gözüküyor. Nasıl temizleneceği size kalmış.(ince fırça veya diş fırçası tavsiye) Temizlik sonrası metal kısmın rahatça ileri geri gitmesine ve kendi ekseninde rahatça dönmesine dikkat edilmeli.
  Temizlikten sonra.  Kullandığım malzemeler:

  Seyyar süpürge.

  (Gri) Sert kıllı fıça

  Cihazın içinden çıkan ince fırça (dar yerleri almak için)

  Makas (tonavida veya plastik kırılmayacak bir çubuk da olabilir.)
  Umarım Faydalı olur sormak istediklerinizi dilimin döndüğünce cevaplarım. Yanlışım olduysa affola. Eminim benimde öğreneceklerim vardır. Bilgi paylaştıkça çoğalır.


  Not: Bütün işlem balkonda yapılmıştır. Havadar bir ortamda yapmak hatta maske takmak tavsiyedir.

  Arkadaşlar Sayın Furi sayesinde diğer konuyu görüntüle imkanı oluştu. Bende önemli gördüğüm mesajları aşağıya kopyaladım. Mobilden yazdığım için mesaj sahiplerini yazamadım, kusura bakmayın.
  Her paragraf boşluğu bir kullanıcı mesajı.

  "Ben bugün torbayı delik kısımdan boşaltıp geri taktım. Bir kaç dakika uğraştırıyor ama her dolduğunda değiştirmeye gerek yok gibi torbayı.
  Benimki istasyona giderken biraz zorlanıyor. Önünde 1 metre mesafede bir kaç defa dönüyor. İstasyona gelince şarja başlar başlamaz tekrar ayrılıp 1 metre ilerleyip dönüp tekrar istasyona geliyor. Sizde böyle bir durum var mı?
  Bir de sığmayacağı yere inatla gidiyor. Evde rahat sığamadığı bir tek yatağın altı var. Bir taraftan rahat giriyor ama diğer taraftan çıkamıyor, zemin hafif eğimli sanırım. Orada çıkacağım diye aynı yere sürte sürte üstteki kuleyi çizdi cihaz ilk günden. Gidip almasam oraya defalarca sürtecek. Sinir bozucu."

  "İstasyona girememe sorununa aşağıdaki yabancı incelemede de bahsetmişler, umarım yazılımla düzeltilebilir.
  https://forum.donanimhaber.com/ExternalLinkRedirect?module=after-renderer-for-new-editor&messageId=154219101&url=https://www.newsweek.com/review-tcl-sweeva-6500-robot-vacuum-letdown-say-least-1739984
  "

  "Hocam toz torbasını boşaltmaya boşaltırsınız ama toz torbasının da gözenekleri mevcut, sürekli bu şekilde boşaltmak gözeneklerin tıkanmasına yol açarak motora vs zarar verebilir diye düşünüyorum.
  Yaklaşık 10-15 farklı sefer çalıştırdım istasyona
  dönememe gibi bir problem hiç olmadı.
  Odalara da sorunsuz bir şekilde böldüm. Onda da sıkıntı olmadı."

  "Buradaki yazılanlara istinaden 2 kez harita oluşturmayı denedim. İlkinde sorunsuz odaları böldü (daha doğrusu ekstra bi odayı kendim böldüm).
  İkincisinde ilk başta odalar hiç bölünmemişti. Birkaç saat sonra uygulamaya girip bakınca bölünmüş olduğunu gördüm.
  Bir kere oda oluşturanlara uygulama üzerinden haritayı kayıt etmelerini tavsiye ediyorum. Süpürge mekanı değişince (hiç sokmadığınız bir oda mesela) haritayı da yeniden çiziyor, eskisi siliniyor çünkü."

  "Cihazın bulunduğu odanın kapısını kapatıp yeniden temizlik başlatın. Bulunduğu odayı tanımlayıp haritayı kaydedecek, daha sonra odanın kapısını açıp yeni temizlik başlatın."

  "Wifi ağınız 5ghz ise görmez, 2.4ghz ile çalışır."

  "Arkadaşlar uygulama durma hatası eski android sürümlü telefonlarda oluyor. Bilginiz olsun."

  "Bu robot Roidmi Eve Plus, Lydsto R1, Viomi S9, Neabot, Proscenic M8Plus gibi cihazlar ile tamamen aynıdır. Sadece kozmetik ve ufak tefek özellik farkları vardır. Aynı fabrikada (Hunai), aynı üretici tarafından yapılmaktadır ve farklı isimlere fason üretilmektedir. Fiyatı makul ancak sonrasında TCL iyi servis verir mi bilemiyorum. Cünkü bu seriler ilk sene arıza çıkartması ve batarya yemesi ile meşhurdur."

  "Arkadaşlar cihaz ilk haritalandırma sonrası odaları bölmüyorsa evdeki camlardan yüksek ihtimalle. Evimin balkon kapıları ve salonumun bir duvarı yere kadar cam kaplı olduğu için bitirememiş. Yerden 30cm kadar yükseğe tüm camları gazete kağıdı ile kaplayınca odaları sorunsuz böldü. Yoksa 4 gündür makine arızalı sanıyordum."

  "Benim arayip ulaştığım servis numarası bu 08508080354 uygulama üzerinde geri bildirim de yapabilirsiniz arayıp söyleyebilirsin de güncelleme gelirse düzelir sanırım ama talep olması gerekiyor"

  "Servisi aradım , fırça sıkışması sorunu oluyorsa teslim almadan geri göndereceğim dedim.
  Bu yönde fazlaca bir şikayet almadıklarını genelde şikayetin haritalamadan kaynaklandığını söylediler.O da 5-6 kere dolaşımdan sonra kendini düzeltiyormuş.
  Sebepsiz yere böyle bir şikayet olursa İzmir'deki servise kargo ile gönderilebileceği kusur bulunursa birebir yenisi ile değiştirileceği cevabını aldım.
  Bakalım alıp kullanacağız artık.İnşallah sorunla karşılaşmayız."

  Evet arkadaşlar oyuncak hobi internet sitesinden verdiğim siparişler geldi. Botslab S8 plus için orjinal 10 adet toz torbası ve aksesuar seti. Hepsi 6500M ve 6000m (ki birini evde diğerini iş yerimde kullanıyorum) için tam uyumlu yani orjinal kutusundan çıkanla aynı. Artık kendi adıma bu sorunu çözdüm. Merak edenler için resimleri de paylaşıyorum.


  TCL Robot Süpürge (Sweeva 6000/6500) Kullanıcılar Kulübü


  TCL Robot Süpürge (Sweeva 6000/6500) Kullanıcılar Kulübü


  TCL Robot Süpürge (Sweeva 6000/6500) Kullanıcılar Kulübü

  Kusura bakmayın anca yazabiliyorum. Sürekli ana fırça sıkıştı uyarısı alanlar, öncelikle ana fırça kapağını çıkartınca iç tarafta sağ ve solunda ikişer tane vida var, bu vidaları sökün altında 2-3 mm lik yay var benim yaylar çok yumuşaktı, herhangi bir tükenmez kalemin içinden nispeten daha sert olan yayı çıkartıp mekanizmadan çıkan yay boyutunda(2-3mm) kesip bu iki yayı değiştirdim ve sorunum çözüldü, işlemi yaptığımdan beri halı üstünde durduk yere ana fırça sıkıştı uyarısı almıyorum, ayrıca arada uzun püsküllü kenar halıda arada tekerlek sıkıştı uyarısı alıyorum onu da çözmek üzereyim

  Artılar eksiler yazılmış. Çok fazla bir şey ekleyemem üstüne. Ama cihazı genel olarak beğendiğimi ve şu anki fiyatına bakılarak alınabilir olduğunu söyleyebilirim.  Toz torbasız bir ürünle deneyimim olmadı ancak toz toplayıcı gerçekten büyük rahatlık.  Siyah çok toz tutuyor ancak yine de üzerinin mat olmasını beğendim. Parlak olsa daha kötü duracaktı bence.  Elektrik gidip geldiğinde vakum hikayesi için tüm kullanıcılar müşteri hizmetlerine arayıp veya mesaj yazıp şikayette bulunursa kısa sürede çözüm bulunacağını umuyorum. Toplu aksiyon alalım.  Oda düzenlemede odayı bölmek değil de silmek gibi bir şey olsa güzel olurdu. Girmesini istemediğin girilmez bölge yapıp kaydedemiyorsun, odayı hepten uçurabilirdim.

  Normalde uygulamayı kapattın açtın falan o orada sıkıntı yok ama harita değişince yasak bölge tanımı yok oluyor aslında. Yani harita gibi o da kayıtlı kalmıyor sanki. Çift katlı evde farkettim, belki tek katlılarda sıkıntı olmuyordur.


  Lidar sensörün genel sıkıntısı alçak ayna olan yeri farklı oda olarak algılaması ve arkaya bir oda daha çizmesi. Belki oda silmek gibi bir şey olsa haritadan uçurulabilirdi.  Yedek parça konusunda haklısınız. Açıkçası


  Uyumlu bir toz torbası için araştırma yapacağım. Bire bir aynı olmasına gerek yok, karton başlıklı bir torba modifiye edilerek kullanılabilir. Rowenta / Tefal torbalarında karton bölümün ortasında lastik bir bölüm de oluyor toz kaçmasını engellemek için. Uygun kafalı bir şey bulursak torba işi çözülebilir. 20 tanesi 60-70 TL'den torba alır kullanırız. (örnek : https://n11scdn.akamaized.net/a1/602_857/09/48/70/59/IMG-2828246314575498356.jpg )


  Yan fırça Eufy 11S çok yakın gibi duruyor ama bu alttaki karenin boyutları aynı olmayabilir tabi https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1RP8MKrSYBuNjSspfq6AZCpXaw.jpg

  Ya da ilife v8s. Bir şeyler bulabiliriz sanıyorum ama biraz araştırmak lazım.


  Orta fırça konusunda henüz çok araştırma yapmadım ama bakıcam. 6 ayda ömrü biter falan yazıyor ama hikaye bence. Çok daha uzun götürür. Daha vaktimiz var :)


  Hepa filtre konusunda alternatif bulamadım henüz. Aliexpress'e falan baktım ama işin içinden çıkamadım.

  100x50 boyutlarında bir filtre var ama yüksekliği 14mm falan. Bizimki 9mm gibi. Bu kesin olmaz.

  Bir de 130x50 gibi bir filtre buldum. Belki 3cm kesip biçip 100mm boyuta düşürüp, silikonla yapıştırıp halledilebilir bilemedim. Bakıcam biraz daha.

 • Artılar eksiler yazılmış. Çok fazla bir şey ekleyemem üstüne. Ama cihazı genel olarak beğendiğimi ve şu anki fiyatına bakılarak alınabilir olduğunu söyleyebilirim.  Toz torbasız bir ürünle deneyimim olmadı ancak toz toplayıcı gerçekten büyük rahatlık.  Siyah çok toz tutuyor ancak yine de üzerinin mat olmasını beğendim. Parlak olsa daha kötü duracaktı bence.  Elektrik gidip geldiğinde vakum hikayesi için tüm kullanıcılar müşteri hizmetlerine arayıp veya mesaj yazıp şikayette bulunursa kısa sürede çözüm bulunacağını umuyorum. Toplu aksiyon alalım.  Oda düzenlemede odayı bölmek değil de silmek gibi bir şey olsa güzel olurdu. Girmesini istemediğin girilmez bölge yapıp kaydedemiyorsun, odayı hepten uçurabilirdim.

  Normalde uygulamayı kapattın açtın falan o orada sıkıntı yok ama harita değişince yasak bölge tanımı yok oluyor aslında. Yani harita gibi o da kayıtlı kalmıyor sanki. Çift katlı evde farkettim, belki tek katlılarda sıkıntı olmuyordur.


  Lidar sensörün genel sıkıntısı alçak ayna olan yeri farklı oda olarak algılaması ve arkaya bir oda daha çizmesi. Belki oda silmek gibi bir şey olsa haritadan uçurulabilirdi.  Yedek parça konusunda haklısınız. Açıkçası


  Uyumlu bir toz torbası için araştırma yapacağım. Bire bir aynı olmasına gerek yok, karton başlıklı bir torba modifiye edilerek kullanılabilir. Rowenta / Tefal torbalarında karton bölümün ortasında lastik bir bölüm de oluyor toz kaçmasını engellemek için. Uygun kafalı bir şey bulursak torba işi çözülebilir. 20 tanesi 60-70 TL'den torba alır kullanırız. (örnek : https://n11scdn.akamaized.net/a1/602_857/09/48/70/59/IMG-2828246314575498356.jpg )


  Yan fırça Eufy 11S çok yakın gibi duruyor ama bu alttaki karenin boyutları aynı olmayabilir tabi https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1RP8MKrSYBuNjSspfq6AZCpXaw.jpg

  Ya da ilife v8s. Bir şeyler bulabiliriz sanıyorum ama biraz araştırmak lazım.


  Orta fırça konusunda henüz çok araştırma yapmadım ama bakıcam. 6 ayda ömrü biter falan yazıyor ama hikaye bence. Çok daha uzun götürür. Daha vaktimiz var :)


  Hepa filtre konusunda alternatif bulamadım henüz. Aliexpress'e falan baktım ama işin içinden çıkamadım.

  100x50 boyutlarında bir filtre var ama yüksekliği 14mm falan. Bizimki 9mm gibi. Bu kesin olmaz.

  Bir de 130x50 gibi bir filtre buldum. Belki 3cm kesip biçip 100mm boyuta düşürüp, silikonla yapıştırıp halledilebilir bilemedim. Bakıcam biraz daha.

 • Hocam cihazı bende aldım. Ağ moduna getirip uygulamadan ekle dedikten sonra wi-fi şifresini girip ilerle dediğimde tcl home durdu hatası alıyorum. Böyle bir sorun yaşadınız mı?

 • Aynı cihazdan bende aldım ama henüz kullanmadım. Toz torba uydurabilen varsa şimdiden alıp bir köşede stoklamak istiyorum. Ürünü çeyizlik aldım kullanmama daha zaman var.

 • Forum editör leri 21 sayfa yazılmış sayfayı kapatmışlar bunu açık bırakmışlar ben diğer sayfayı bulamadım
 • Asıl sıkıntı yedek parça olacak vacum mop 1c nin fırça takımı komple mop dahil 150 tl bizim sweeva 6000 6500 fırça ve filtresi sadece 1000 tl yazmışlar nerede hangi markanınki tcl e uyumlu onu bilenler araştıranlar varsa yazarlar paylaşımda bulunsalar iyi olcak
 • Yav o kadar paylaşım olan ana konu niye silindi? Bir sürü tecrübe vardı orda. İnsan şuraya taşır.

  Bu arada süpürgenin aynı imalatı olan süpürgeler görseldekilermiş. Belki burdan yola çıkıp daha uyguna aksesuar çözebiliriz.
 • Görsel eklenemiyor ama Hepsirobot’un yazdığı mesaj;

  …. Garantisini bilemem ama cihaz zaten bildiğimiz Lydsto R1, Roidmi Eve Plus, Viomi S9….
 • Muhtemelen işlerine gelmeyen bir olay oldu konuyu kilitlediler.


  Bende alıp almama konusunda kararsızlığa düşmüştüm ama konu silinince midem bulandı TCL'i kafamdan sildim komple

 • Arkadaşlar diğer konu neden silindi?
  Burayı gündemde tutalım. Birçok kişi görmemiş olabilir bu konuyu.
 • Adminler cevap versin bir çok bilgi paylaşılan konu neden silindi?

 • Ben de anlamıyorum diğer konunun neden silindiğini. İçerisinde bir sürü bilgi yer alıyordu yeni bir süpürge için ilk kaynaklardı onlar, forum yönetiminin böyle bir tutum göstermesi gerçekten çok üzücü ve burda bilgi paylaşan arkadaşlar için de bir o kadar heves kırıcı.
 • Evet canlı bir şekilde kullanılan forum silinmiş olması çok kötü merak eden kişiler buraya yazabilir yapacak bisey yok
 • TCL Robot Süpürge (Sweeva 6000/6500) Kullanıcılar Kulübü
  Ben diğer forumdan ekran görüntüsü almıştım.bu modeller odaklanamamiz gerekir bunlardan bazılarının fırçası olabir
 • Arkadaşlar forumun destek kısmına mesaj atalım diğer konunun taşıması için.
 • Ben bir sürü markaya baktım. Orada listelenenlerin ekipmanları uyumlu gibi durmuyor.

  Araştırmaya devam ediyorum.

  Şu anda bizimkine benzeyen robx ve wero m8 diye 2 modele bakıyorum.
 • Selamlar arkadaşlar ilgili konuyu biten sıcak fırsatlara taşıdım. Gerekli görülen kullanıcı yorumlarını ve kullanım tavsiyelerini buraya aktarabilirsiniz.

 • Beko RS8131 modeli de bununla aynı sanki

 • Arkadaşlar önceki konuda sormuştum ama, bilgisi olan var mıdır diye tekrar sorayım. UVC ışığı gözle görülebilen bir ışık mıdır, tekerlekleri basılı şekilde cihazı kaldırsak görebilir miyiz yandığını bu ışığı, çalışıp çalışmadığını nasıl test edeceğiz?
 • Diş görünüş tamamen ayni acaba fırçası uygun olurmu?

 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.