Şimdi Ara

STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU (52. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.904
Cevap
315
Favori
128.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
63 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: msb_bjk

quote:

Orijinalden alıntı: CnnRose

Metro'daki steakler marketlerden alabileceğin en iyi steak. Hem dry aged var hem wet aged var. Dry aged 99₺/kg, wet aged ise türüne göre 62-65₺/kg arasında değişiyor. Etlerin kalitesi çok iyi, hacıoğlu mu neydi üreten çiftliğin adı. Üzerinde de hangi sığır cinsinden olduğu dahi yazıyor. Ben mümkün olduğunda ordan alıyorum.

Teşekkür ederim cevap için.İşten eve geçerken Günaydın'ın ümraniyede bayağı büyük deposu var satsalar keşke de oradan alabilsem

Günaydın'ın etleri genelde dry-aged olduğu için pahalı, bahsettiğimiz etin kilosu normalde 60₺ ise dry aged'e girdiğinde hafiflediği ve etin etrafındaki kuru tabakayı temizledikleri için fiyatı baya yükseliyor haliyle. Yani 100₺ civarına gelmesi bu sebeple. Migros'ta dry aged adı altında olgunlaştırılmış yazan steakler 69.90₺, fakat 2-3 defa yedim ve dry-aged aroması alamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: A ®h Pozitif

quote:

Orijinalden alıntı: Gravaze

Bu video da benden gelsin. Bağımlısı oldum resmen, et ucuz olsa da her gün yesek.

biryerden sonra sıkıyor günde 600-700 gram steak yiyordum kışın

Ayda iki üç kez falan yapıyorum ben, ç.ok yesem de bıkarım herhalde :) güzel lezzxet tabii ama bir de et fiyatları var kilosu 40 tl alıp yenmiyor sürekli uruguay'da falan yaşasak daha sık tüketirim :)

• quote:

quote:

quote:

Bu video da benden gelsin. Bağımlısı oldum resmen, et ucuz olsa da her gün yesek.

Ayda iki üç kez falan yapıyorum ben, ç.ok yesem de bıkarım herhalde :) güzel lezzxet tabii ama bir de et fiyatları var kilosu 40 tl alıp yenmiyor sürekli uruguay'da falan yaşasak daha sık tüketirim :)

Burada 15 lira antrikot kilosu köyden alip kizartip kizartip yiyodum kirmizi etten sogudum

• quote:

quote:

quote:

quote:

Burada 15 lira antrikot kilosu köyden alip kizartip kizartip yiyodum kirmizi etten sogudum

Yerine göre değişiyor haliyle, türkiye içinde bile çok çeşitli fiyat farklılıkları var. Mesela buradaki arkadaşlar 65 diyor, 70 diyor kilosuna, ben kırşehir'de alırken etin herhangi bir kısmı için farklı fiyat istediklerini görmedim, net 40 tl'ye alıyorum. İstanbul'a geldiğimde düdüklüde pişirsem bile kayış gibi olan kuşbaşına 42 tl veriyorum. Ah, ah, abd'de etin poundu 3 dolardı, kilosu 6 dolar falandı kapağı atamadık ki bi zamanında şimdi arka bahçemde kilo yapardım

• DÖküm tavada ilk steak'imi yaptım. Gerçi biraz inceydi bir steak için fakat yine de aroması harika oldu.Mutfağı sağlam bir duman kapladı ancak bu dumanın çoğu tereyağından kaynaklanıyor.Fakat tereyağsız da olmuyor.Hele ki bu dumanı yapan tereyağ üzerinde biber pişerse fena:) Bildiğin evde mangal yağmış gibi olduk.Sebzeler cidden fena oluyorlar.

Etin göbeğinde olmama rağmen istediğim eti pek bulamıyorum.Mümkünse düve antrikot bulmak lazım güzel bir dinlendirilmiş.Hem yağlı hem yumuşak.

Tava da muhteşem bir şey ama 20dk da falan ancak ısındı.
  • Gülbahar/mecidiyekoy yeni açılan bimde döküm tencere 49 dan 29 adüşmüş.
    20 cm çapı vardı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

neresi orası hocam ve nereden alıyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tonyukuk

quote:

quote:

quote:

quote:

neresi orası hocam ve nereden alıyorsunuz?

rusya

• bir arkadaşa yazdım sizlere de yazayım,mutfakta yapamayıp balkonta tüpte cebelleşenler tek gözlü şu elektrikli ocaklardan alabilir,kafaları rahat etsin.
    Tüple uğraşılmaz gerçekten,illa tüp diyorsanız içerdeki ocakta bi güzel ısıtın,son dakika tüpe alın madem ısıtma süre ve gücünden yararlanırsınız.

tek göz elektrikli portatif ocak

STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU

• quote:

Orijinalden alıntı: mcse2k3

bir arkadaşa yazdım sizlere de yazayım,mutfakta yapamayıp balkonta tüpte cebelleşenler tek gözlü şu elektrikli ocaklardan alabilir,kafaları rahat etsin.
    Tüple uğraşılmaz gerçekten,illa tüp diyorsanız içerdeki ocakta bi güzel ısıtın,son dakika tüpe alın madem ısıtma süre ve gücünden yararlanırsınız.

hocam bu elektrikli ocağın ısıtması yeterli olur mu, mesela ocakta 10 dk falan ısıtıyoruz ya tavayı, bu ocaktaki süre yine aynı mı olur, veya daha mı kısa olur? zamanlama önemli sonuçta tavanın yeterli ısınması için..

• quote:

Orijinalden alıntı: ahbap

quote:

Orijinalden alıntı: mcse2k3

bir arkadaşa yazdım sizlere de yazayım,mutfakta yapamayıp balkonta tüpte cebelleşenler tek gözlü şu elektrikli ocaklardan alabilir,kafaları rahat etsin.

hocam bu elektrikli ocağın ısıtması yeterli olur mu, mesela ocakta 10 dk falan ısıtıyoruz ya tavayı, bu ocaktaki süre yine aynı mı olur, veya daha mı kısa olur? zamanlama önemli sonuçta tavanın yeterli ısınması için..

açıkçası denemedim bunu ve tüpe alternatif olarak söylemiştim,yani içerdeki ocakta iyice ısıtıp,balkonda güçsüz tüp yerine bununla devam edilmesi için,gerçi yemek videolarında bunun üzerinde pişirme yapanları da gördüm.

Bunun bir benzerini y.dışı seyahatlerimde kullandım,makarna yapmak için suyu gayet güzel kaynatıyordu,demekki 100dereceye kadar ısıtabiliyor.Firmadan bilgi alınabilir max. sıcaklık kaça çıkıyor diye.

Hem bütün yüzeye de temas ediyor,tüpten çok daha mantıklı bence,ısı derecesi de var.40-50 Tl arası değişiyor

2kg lık piknik tüpü 13TL miş,denemeye değer bence çok para değil,alın internetten bigün deneyin begenmezseniz iade edin :)

• kanat yapan oldu mu? kanat nasıl oluyor? onerileriniz var mi?

• Tavada kanat olmaz kardeş,mangalda yapsan daha çok tat alırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: BahtsızSipahi

Tavada kanat olmaz kardeş,mangalda yapsan daha çok tat alırsın.

mangal yok. fırında mi yapsam bunda mi karar veremedim

• vay be ne güzel konu heves ettim ama beceremem gibime geliyor
  • Fırında yap hocam.Kanatları istersen 2 liraya alacağın bir Cipsi ufalayarak soslayabilirsin.Cipsi az parçala sonra kanatların her yerine bulaştır ve fırınla.

• quote:

Orijinalden alıntı: BahtsızSipahi

Fırında yap hocam.Kanatları istersen 2 liraya alacağın bir Cipsi ufalayarak soslayabilirsin.Cipsi az parçala sonra kanatların her yerine bulaştır ve fırınla.

tecrübe edinmis olmak icin döküm tavada yaptim. ancak tadi mangal tadi verse de cok pismemisti. liflerine ayrilmiyordu kanat. sanirim kanatli urunler tavadan ziyade firinda ya da mangalda yapilmali. bu tavayi artik sadece kırmızı et icin kullanirim.

• Afiyet olsun hocam.Ben denemiştim önceden,tavsiyelerimi o yönde verdim size.Artık fırın veya mangalda yaparsınız :)

• BahtsızSipahi kullanıcısına yanıt
    Cips yerine Cornflakes'le de deneyebilirsin, çıtır çıtır oluyor :) Afiyet olsun..
  • Emayesiz tava olayına baya taktım kafayı,sahibinden üzerinden de beklediğimden fazla ilgili oldu ,özelden baya soran,danışan oluyor.
    Ve en başından beri savunduğum Saf tavanın tercih edilmesi konusunda ülkemde bilinçlenmenin oldugunu görmek beni sevindiriyor açıkçası.

Dökümcübaba markası ile kendime özel üretim yapmayı planlıyorum.Araştırmalarıma göre piyasadaki oyuncularla aynı kalite ve daha uygun fiyatlı olacak gibi görünüyor.
    Çünkü hammadde aynı hammadde,döküm kalıbı aynı kalıp,emaye kaplama işlemi de yapmayacağım için yüksek işçilik ve 0 hata sorunu ortadan kalkıyor.

Gelişmeleri forumla paylaşacağım,deneme üretiminden 2-3 adet numuneyi ücretsiz olarak göndermeyi düşünüyorum forumdan ilgili arkadaşlara,deneyip bana geri dönüşlerini bildirmek kaydıyla.

Bu arada dökümde künefem baya fenomen oldu ailede,hatta bayram tatilinde tavayı memlekete götürüp birkaç sefer yaptım:)

Tariflere bakmak isteyenler http://www.dokumcubaba.com/ inceleyebilir,youtubede de kendi çapımda baya amatörce birşeyler yapıyorum :D
    Hadi hayırlısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dökümcübaba -- 13 Temmuz 2016; 16:10:46 >

• 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.