Şimdi Ara

SİGARA YASAĞI 21 YAŞA ÇIKARILIYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu tasarıya göre ise 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılacak. sigara içerek dünyayı kurtardığını sanan bu çocuk ve gençlerin tütün ürünlerinin kullanımından korunması ve bu ürünlere dönük ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla da tütün ürünlerinin satışının okul ve yurtlara kapıdan kapıya en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getiriliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖZELKUVVET -- 14 Temmuz 2018; 22:7:34 >

• Bu hükümetin tek sevdiğim uygulamalarından biri.

Diğeri de kapalı mekanlarda sigara içme yasağı idi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mevzu yas degil denetim eksikligi. Yazliktayim, burada 6 7 tane 18 yasindan kucuk cocuk var. Hepsi sigara iciyor tinlayan yasak dinleyen yok ki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okul döneminde orta öğretimlerin çıkışına gidin ve bu yasanın neden işe yaramayacağını görün.
  • Evet iyi haber. Gençlerimizin sağlığına önem veriyoruz. Ama ne yazık ki sigaraya başlayan zaten genelde lise yıllarında başlıyor. Ne kadar yasak koysan o kadar canı çekiyor. Olsun ne kadar önlersek o kadar iyi.

Vay bee zamanında otobüslerde avmlerde zehirleniyorduk yok yere. Başkomutan sağolsun bizi büyük derdden kurtardı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiçbir anlam ifade etmiyor malesef.Her zaman 18 yaş sınırı vardı ama ben liseye giderken üzerimde üniformayla tüm tekel bayilerinden sigara da alkol de aliyordum ganyan bayilerinden spor toto iddaa oynuyordum.Hatta 5 -6 yaşında küçük bebeyken ailem bakkala sigara aldirmaya gönderiyordu.Durum hala ayni değişen bi şey yok.Bakkalarin,tekellerin yasaya uyacagini sanmiyorum.Yasaya uysalar bile sigara alacak 21 yasindan küçük şahıs,bir tanidigina ya da yoldan geçene yine aldirir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İzole Bant -- 14 Temmuz 2018; 22:40:33 >
  • yerinde karar fakat bonzai'ye de bir çözüm olmalı hükümet
  • 13 yaşındaki çocuk internetten yurtdışından gelen sigaralardan sipariş verebiliyor neyin yasağından bahsediyor hükümet bey
  • quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Bu hükümetin tek sevdiğim uygulamalarından biri.

Diğeri de kapalı mekanlarda sigara içme yasağı idi.
    +1907

Ayrıca onu da avrupa birliği uyum paketleri kapsamında AB istiyor diye yapmışlardı. Ama yani bunu AB istemeyi bırak bir aklı başında insan çıkıp neden düşünmemiş bilmiyorum. Şehir efsanesi midir bilmiyorum eskiden üniversite sınavında bile püfür püfür tüttürülüyormuş.

Edit: Diğer mesele ise denetim. Yaş sınırının çözüm olmadığını herkes biliyor. Çoğu insan lisede sigaraya başlıyor. Hatta uyuşturucu kullanma yaşı bile sanırım 15-16'lara düştü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.chaLi -- 14 Temmuz 2018; 23:39:35 >
  • Bir üyenin Hükümetin tek sevdigi uygulamalardan biriymiş.. Olaya sığ bakmayın rica ediyorum

"okul ve yurtlara kapıdan kapıya en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getiriliyor" kısmı süper evet. Ama 21 yaşa çıkmasının hiçbir yararı yok, tam aksine dolaylı yoldan zararlı olacak.

Bir defa bu uygulamanın getireceği tek şey; kaçak sigara satışlarını arttırmak olur. Kaçak sigarayı sokağın köşesini döünce 7 yaşındaki kuzenim bile bulup satın alabilir. O kadar yaygın ki...

Arkadaşlar kör müsünüz? Bu uygulama pratikte hiçbir şey fayda getirmeyecek. Kalıcı bir çözüm değil bu! Satın almak isteyen gençler yine gidip kaçak sigaralara başvuracak. Nasıl oluyor da, ne içiyorsunuz da bu uygulamayı övüyorsunuz yahu?!

Günübirlik çözümlerle HİÇBİR YERE VARAMAYIZ. Bu uygulama;

-Ne sigaranın özendirilmesinin önüne geçiyor,
    -Ne sigara bağımlılığını azaltıyor,
    -Ne kaçak sigarayla mücadele edilmesini sağlıyor

Tam aksine bütün gençleri daha ucuz olan, daha cazip gelen kaçak sigaraya yöneltecek bir uygulama bu

• Tek imza ile KHK çıkarmak kolay da çıkardığın kanunu tatbik ettirmek zor. Bu hükümet bu olayı bir türlü anlayamadı işte. Çıkardıkları kanunların otomatik olarak uygulandığını zannediyorlar, halbuki kimsenin taktığı yok.

Sen hukuk devletini kabile devletine çevirirsen çıkardığın kanunlar da paçavradan farksız olur.
  • İnsanın kendine verdiği zarar yasağı bile 21 yaşa çıkarılmış. Başkalarına zarar verebilecek bir millet vekilinin yaşı kaç olabilir?
  • Dışarıda hiç bir yerde istemiyoruz bu sigara içenleri gitsinler evlerinde içsinler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yasagi dinleyen varmi kucuk cocuklarin sigara ictigini goruyorum bunlar annelerine babalarina aldirmiyor gidip kendileri aliyorlar

• Arkadaş açık havada sigaramı içerim zehirlerim kendimi kime ne ?
  • Benim çocukluğumda sigara içene kötü gözle bakılırdı. Sigaradan falan bahseden arkadaş ortamlarından dışlanırdı. Büyükler de tepki gösterirdi. Şimdi ise öyle bir şey yok. Sigara alışkanlığı neredeyse ilkokullara kadar indi. Devletin yasakları toplumsal tepkileri de köreltiyor.
  • hangi tekelci yaş soracakki kimse sormaz
  • Duraktada içme yasağı getirilmeli.Birgün mapusluk olacam yoksa
  • 18 yaşı çok dinledi ya zaten saygılı vicdanlı esnaf kardeşlerimiz.
  • Su sigara ile uğraştıkları kadar bonzai vs. ugrassalardi, özellikle büyükşehirler daha yaşanabilir hale gelirdı. Sigara satmasan ne olacak 5-10 liraya sentetik madde bulup kullanıyorlar, zombi gibi geziyorlar, insanlara korku ve zarar veriyorlar. Birde bu ara çakmak gazı çekenler çıktı başımıza.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.