Şimdi Ara

Sıfır Km Egea'ya LPG taktırdım + tavsiyelerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (3 Mobil) - 3 Masaüstü3 Mobil
5 sn
46
Cevap
7
Favori
20.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. 1.4 easy plus egea satın aldım, sıfır km.

bugun 19.04.2023,

an itibari ile benzin 22,5 tl, LPG 8,95 tl. Alır almaz benzin ile İstanbul- Ankara yaptım sakin kullanım 3 kişi 105-110 km hız ile 5.3 lt yaktım. ama şöyle bir sey daha var, Ankara yüksek oldugu için giderken 0.3 lt daha fazla yakmıştır diye düşünüyorum. 2021 Model 1.2 otomatik peugeotta 5.3 yakmıştım, aynı yolu döndüm 4.7 lt yaktım. Egeada 5.3 ün üzerine LPG de kaç lt koyarım, bilmiyorum. izleyip göreceğim burada ve youtube da paylaşacağım..

İstanbuldan aracı aldım, LPG ucuz olduğu için garanti bozulmaması adına yetkili serviste fiyat araştırması yaptım. Nisan 2023 itibari ile istanbuldaki tüm bayiler 17.000 bin tl fiyat verdi. İzmit 17.000 bin fiyat verdi. Bursa 17.000 bin tl fiyat verdi. Ankara 13.600-15.000 bin fiyat verdi. Youtube da meshur Candan Otogaz ı aradım 12.000 tl fiyat verdi. Garanti bozulmaması adına ve Ankaralı oldugum için gidip kalırız lpg taktırır döneriz en fazla 800 tl de yakıt masrafımız olur diyerekten yola çıktık. Dün itibari ile LPG mizi en uygun fiyat veren "Ankara Oto Fiyat bayisi"nde taktırdık. size tavsiyem, araştırın arayın sorun, bir gün atlayın gidin sabah bırakın aracınızı Ankara Otoya veya en uygun fiyatı verene, metro yakın, binin gezin aksama kadar sonra alın aracınızı tekrar dönün. 13600 LPG +1130 Muayene +950 Noter+ 500(tahmini, sonra düzelteceğim, sigorta kasko farkı) + 800 yol = ortalama 17 bin tl masrafım oldu. Performans beklemeyen, aracı çok sakin kullanan, çok gezmeyi seven biriyim. Sıfır km olsun az yaksın, araç garantili olsun dedik, performans gözetmeksizin egea benzinlialdık. Tahmini 25-30 bin km sonra amorti edeceğimi düşünüyorum ki bu enflasyonda bence çok daha önce amorti ederim..

LPG den sonra bu konuyu zaman zaman tarih vererek editleyip tüm gözlemlerimi, Yakıt değerimi vs paylaşacağım. egea alıp LPG düşünenlerin kafasında soru işareti kalmayacak şekilde hazırlayacağım. Ayrıca youtube kanalım var, "Motosiklet Gezgini" isimli, orada aracıma dair bayi ile takas+alım+yakıt+LPG+ruhsata işleme gibi tüm detayları vs değineceğim bir video hazırlayıp yayınlayacağım. Takip etmek isterseniz kanaldan video da izlersiniz.

Edit 1 - 24.04.2023

İlk yolculuk Ankaraya yapildi. 430 km yolu 105 110 km hız ortalama ile rodaja dikkat ederekten 100 kmde 5.3 lt yakarak gittim. Lpg takıldı. Fullendi. Yola çıkmadan tekrar fulledim. 65 kurus yaktim. Lpg 9.17 tl. 375 km de toplam Gösterge 7.0 lt gösteriyordu lpg tankını tekrar fulleyince 100 km de 7.15 lt gerçek değer aldim. Bayram dönüşü 1 saat dur kalkli otoban trafiğinde.. Tabi pompanin basıncına göre de değişebilir bu degerler. Bu gidişle 25 bin km de amorti etmiş olacagim. Haftaya muayene var ve ruhsata işletme var.

youtube a araç alım sürecim ile ilgili video eklenmiştir. izlemek isteyenler için link :

Motosiklet Gezginiyoutube
    Arkadaşlar Merhaba, videoma hoş geldiniz. 1.4 benzinli Egea aldım, aksesuar dayatmalı, takaslı... Alım sürecim ve LPG montaj sürecim ile ilgili sizler video hazırladım. Abone Olursanız Sevinirim. #egea1.4 #egea #fiategea #lpg
    https://www.youtube.com/watch?v=IFIAh_4p-Oc

Devamı gelecek. ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pc.programcı -- 30 Nisan 2023; 20:45:24 >

• İyi etmişsin Hocam.

Bende gezmeyi seven birisiyim, tam benim moddasınız, sessiz sakin olacak ...

Durun bak size anlatayım kendi gezintimden 🤏 ufak bir durum.

2008 ,1.4 reno sedan vardı bende, sene 2018 ler,,,

Plan, > Adana İstanbul Çanakkale İzmir Bodrum Muğla Antalya ... Adana.

Adanadan çıktım, sadece 60 km otoban gittim, ilk Damlama, Gülek, Akçatekir, Pozantıdan otobandan çıktım ,,, karayolundan 70-80 ile Nigde Aksaray Ankara derken , saat 1 olacak, İstanbula 1-2 saat falan kaldı, yerleşim yerinde petrolde gece arabada kaldım. Şehirmi yaylamı belli olmayan ışıltılı bir yer. ordaki köprüyü görünce ilk ışiklı falan aha dedim istanbulun bir yerine geldik 🤣.

Sabah uyandim arabadan su sızıyor, panik yok Hocam, hemen sordum, sanayi yakınmış, kaynak yapıldı 1 de hortum değişti, toplam 50 ye ok. Yola devam, yüksek yerleri severim, ilk yerim çamlıca tepesi gez resim çek, videdo çek , restorandanda ufak aparatif çay falan. İndim kız kulesi tarafına gittim, 2 saat 10 tl otoparkta kaldı, gezdim. ordan çıktım sarayın saatin olduğu tarihi deniz kenarı bir yere gittim, Ben çamlıcadan İstanbulu gördüm ya Tamam 🤣. baktım akşam olacak,,, nereye gitsem, Çanakkale ... normal yoldan gidermiyim ben, geze geze tekirdağ üzerinden Çanakkale feribotların olduğu yere varmadan bir otelde 50 tl gibi bir fiyata gece kaldım. İstanbulu 1 günde ok. Çanakkale şehitleri, seyit 10 başı gezdim, ordan cuuvvv İzmire Hocam,,, İzmir tarafında geceye yaklaştım, nereye geldiysem tırların ardı arkası yok ...

onları atlattım, otel bakacam ,,, kafama göre yer bulamadım, İzmir Bodrum arası bir yerde petrolde arabada yattım.

sabah yolaçıktım, 7 uyurlar meryem ana falan var, oraları gezdim, ordan cuuvvv muğla ölüdeniz , ölüdeniz babadağ çıktım , indim ordan ccuuvvvv denizli pamukkaleye, bunların hepsi gün içinde oluyor, pamukkaleyi gezdim döndüm geri muğladan devam tarihi yeri koyu ormanı denizi olan bir bölge var, oda konaklama bakımından soygun yeri ,, ismi aklıma gelmedi, orda 70 tl ye bir yerde gece kaldım.

Ordan çıktım saklıkent kanyonu falan , kaş , ordan antalya teleferike bindim, antalyaya girmeden solda bir kanyona daha uğradım güzeldi. teyzemler antalyada kaldımmı kalmadım orda ,,, ordan ccuuvvv anamur falan geçtim, Mersin silifkeye 50 60 km kala bir yerde gece arabada yattım.

Sabah , ben drek mersin adanaya gidermiyim, silifkeye gelmişim, Tisan'a uğradım, ordan vur baba Mut yoluna , yukarı konya karaman ereğli ... Orda Nigde çamardı Aladağlarda Emli valleyde (dağların ortası) , gece arabada kaldım , gündüzde ordan adanaya 3-4 saatte otobana girmeden Tamamladım.

Bu gezintinin benzerini, yine 4-5 günde biraz daha bir yerlere uğrayarak Adana Sivas Trabzon Rize Artvin Erzurum , sivas niğde olarak yaptım ...

Bu gezintiler içinde genelde 2100 devirde gezdim. ani fren, ani gaz verme, ani hızlanma yapmadım.

Tek dikkat edilmesi gereken arka fren ayarı, gevşek olursa , ön balatalara yükleniyor, yağ ısınıyor fren boşalıyor tutmuyor.

Şimdi mesela saat 12 evdeyim, Adanaya en yakın sakin nereye gitsem diye düşünüyorum, gece müzik sigara 50-60 ile gezmeyi severim.

80 km ilerdeki bir yaylaya giderim, gezerim. saat 6 gibi olur , ordan geri adana, adanada durmadan ordan başka 80 km ilerdeki ilçeye,, ordan kaleye cikip çay içerim, saat olur 7-8 ,, ordan ev normalde 1 saat. ben 3 saate eve gelirim, dönüşte 8 km içerde bir yola girerim, gece yıldızları izlerim orda,, saat olur 10 ,,, ordan ev 50 km ,,,, 11 de evdeyim Hocam.

Bu her hafta fix menü. gündüz gezmezsem akşam kale olan ilçeye giderim.

Bunların haricinde benim dağ yolları maceralarımda var, 2008 1.4 reno sedan ile ... oooo .

Saygılar Hocam ...

• İyi etmişsin Hocam.

Bende gezmeyi seven birisiyim, tam benim moddasınız, sessiz sakin olacak ...

Durun bak size anlatayım kendi gezintimden 🤏 ufak bir durum.

2008 ,1.4 reno sedan vardı bende, sene 2018 ler,,,

Plan, > Adana İstanbul Çanakkale İzmir Bodrum Muğla Antalya ... Adana.

Adanadan çıktım, sadece 60 km otoban gittim, ilk Damlama, Gülek, Akçatekir, Pozantıdan otobandan çıktım ,,, karayolundan 70-80 ile Nigde Aksaray Ankara derken , saat 1 olacak, İstanbula 1-2 saat falan kaldı, yerleşim yerinde petrolde gece arabada kaldım. Şehirmi yaylamı belli olmayan ışıltılı bir yer. ordaki köprüyü görünce ilk ışiklı falan aha dedim istanbulun bir yerine geldik 🤣.

Sabah uyandim arabadan su sızıyor, panik yok Hocam, hemen sordum, sanayi yakınmış, kaynak yapıldı 1 de hortum değişti, toplam 50 ye ok. Yola devam, yüksek yerleri severim, ilk yerim çamlıca tepesi gez resim çek, videdo çek , restorandanda ufak aparatif çay falan. İndim kız kulesi tarafına gittim, 2 saat 10 tl otoparkta kaldı, gezdim. ordan çıktım sarayın saatin olduğu tarihi deniz kenarı bir yere gittim, Ben çamlıcadan İstanbulu gördüm ya Tamam 🤣. baktım akşam olacak,,, nereye gitsem, Çanakkale ... normal yoldan gidermiyim ben, geze geze tekirdağ üzerinden Çanakkale feribotların olduğu yere varmadan bir otelde 50 tl gibi bir fiyata gece kaldım. İstanbulu 1 günde ok. Çanakkale şehitleri, seyit 10 başı gezdim, ordan cuuvvv İzmire Hocam,,, İzmir tarafında geceye yaklaştım, nereye geldiysem tırların ardı arkası yok ...

onları atlattım, otel bakacam ,,, kafama göre yer bulamadım, İzmir Bodrum arası bir yerde petrolde arabada yattım.

sabah yolaçıktım, 7 uyurlar meryem ana falan var, oraları gezdim, ordan cuuvvv muğla ölüdeniz , ölüdeniz babadağ çıktım , indim ordan ccuuvvvv denizli pamukkaleye, bunların hepsi gün içinde oluyor, pamukkaleyi gezdim döndüm geri muğladan devam tarihi yeri koyu ormanı denizi olan bir bölge var, oda konaklama bakımından soygun yeri ,, ismi aklıma gelmedi, orda 70 tl ye bir yerde gece kaldım.

Ordan çıktım saklıkent kanyonu falan , kaş , ordan antalya teleferike bindim, antalyaya girmeden solda bir kanyona daha uğradım güzeldi. teyzemler antalyada kaldımmı kalmadım orda ,,, ordan ccuuvvv anamur falan geçtim, Mersin silifkeye 50 60 km kala bir yerde gece arabada yattım.

Sabah , ben drek mersin adanaya gidermiyim, silifkeye gelmişim, Tisan'a uğradım, ordan vur baba Mut yoluna , yukarı konya karaman ereğli ... Orda Nigde çamardı Aladağlarda Emli valleyde (dağların ortası) , gece arabada kaldım , gündüzde ordan adanaya 3-4 saatte otobana girmeden Tamamladım.

Bu gezintinin benzerini, yine 4-5 günde biraz daha bir yerlere uğrayarak Adana Sivas Trabzon Rize Artvin Erzurum , sivas niğde olarak yaptım ...

Bu gezintiler içinde genelde 2100 devirde gezdim. ani fren, ani gaz verme, ani hızlanma yapmadım.

Tek dikkat edilmesi gereken arka fren ayarı, gevşek olursa , ön balatalara yükleniyor, yağ ısınıyor fren boşalıyor tutmuyor.

Şimdi mesela saat 12 evdeyim, Adanaya en yakın sakin nereye gitsem diye düşünüyorum, gece müzik sigara 50-60 ile gezmeyi severim.

80 km ilerdeki bir yaylaya giderim, gezerim. saat 6 gibi olur , ordan geri adana, adanada durmadan ordan başka 80 km ilerdeki ilçeye,, ordan kaleye cikip çay içerim, saat olur 7-8 ,, ordan ev normalde 1 saat. ben 3 saate eve gelirim, dönüşte 8 km içerde bir yola girerim, gece yıldızları izlerim orda,, saat olur 10 ,,, ordan ev 50 km ,,,, 11 de evdeyim Hocam.

Bu her hafta fix menü. gündüz gezmezsem akşam kale olan ilçeye giderim.

Bunların haricinde benim dağ yolları maceralarımda var, 2008 1.4 reno sedan ile ... oooo .

Saygılar Hocam ...

• Lpg olayında anlayamadığım lpg sistemine yatıralan paranın demirbaş olarak görülüp daha fazla ücretle arabanın satılacağı hesaplanmıyor. Aracınız lpg sistemi olmayan araba göre zaten 15 bin daha pahalı oldu. Yakıttan elde edeceğiniz tutar ancak fırsat maliyeti düşerek kar eder, amorti olmaz. Hayırlı olsun.

• performansta düşüş oldu mu? ister istemez oluyor genelde ama yeni nesil LPG'leri bilmiyorum. 1.6 mjet olmadıktan sonra 1.3mjet almanın bi anlamı yok. 1.4 fire'a kamyon sesi ekleyince 1.3mjet oluyor.

• Aynı aracın(egea) 1.6 benzinlisine LPG taktırdım hiçbir fark olmadı. Zaten artık yeni kitler/beyinler gelişti. Eskisi gibi düşünmeyin iyi bir yerde takılır ve yol ayarı da yapılırsa benzinden farkını anlamak çok zor.

• @Emin-Firtina Harika bir yorum büyük keyifle okudum. Mal mülk derdine düşmeyip gezip tozan insanlara hayranım..

@77szwod bence olmadı. yeni nesil araçlarda denildiği gibi performans düşüklüğü olmuyor.

@cancan_burak Aynen dediğiniz gibi. LPG hiç yok gibi değerine değer katmıyor ama taktırdıgınız zaman yüksek maliyet oluyor.

• Alakası yok bende iki araba da var, multijet 1.4'ün içinde üç beş defa geçer gider. Fakat o kadar fiyat farkı anlamlı mı anlamsız mı tabi ki anlamsız.

Kiralama şirketlerine bile yeni gelen araçlar hep benzinli.

• cancan_burak kullanıcısına yanıt

Evet anlayamadığınız nokta, 2. El Benzinli bir araç alınacağı zaman, insanlar mantıken hiç LPG takılmamış arabayı daha fazla tercih etmeleri. Çünkü hem araç, LPG de yorulmamış oluyor hem de alacak kişi sonra kendisi LPG taktırmak istediğin de, istediği markayı istediği yerde kendi gözüyle taktırmak istemesi, bilmem anlatabildim mi?

• tefennili kullanıcısına yanıt

Sıfır araca marka onaylı ve garantisini bozmayan lpg den daha güvenli lpg sistemi olduğunu düşünmüyorum.

İkinci elde lpg de yorulması hurafesine girmemekle birlikte bahsettiğimiz durum sıfır ve ya sıfıra yakın araçlar. 20 yaşındaki lpgli araçtan bahsetmiyorum.

• cancan_burak kullanıcısına yanıt

Konuya bakarsanız, Fabrika çıkışlı LPG li araçtan bahsedilmiyor, sonradan LPG takılmasından bahsediliyor. Ayrıca "İkinci elde lpg de yorulması hurafesine girmemekle birlikte" demişsiniz de, araçların LPG de yorulduğu hurafe falan değil, bariz gerçektir.

• tefennili kullanıcısına yanıt

adam ne anlatmış sen ne anlatıyorsun forum iyice saçma salak bir hal almaya başladı

• sharkemre kullanıcısına yanıt

Adam ne anlatmış da ben anlayamamışım, sen anlat da biz de anlayalım  hadi bekliyorum.

• 6 ay kadar ben de lpgli egea kullandım. konforu gayet güzeldi makyajlı urban paket. atiker grand takılıydı sorunsuz kullandım. 1.4 fire motor lpg ile gayet uyumlu ve günümüz şartlarında tabiri caizse "beleş" gezdiriyor. aynı zamanda çok güzel prim yapıyor 350ye alıp 550ye sattım 6 ay içinde ve bu süreçte şoför kapısı da değiştiği halde. iyi günlerde kullanmanız dileğiyle

• hocam bende bu araç tan almayı istiyorum kronik bir arızası var mı ? yağ yakma sorunu var mı rampada çok bayılıyor mu ??

• 7805 7 kullanıcısına yanıt

Kronik olarak yağ yakma deniyor ama izlemedeyim şu anda. daha 2.000 kmdeyim. rampada evet bayılıyor ama turbo dizel bir araç değil sonuçta, yürüyen ekonomi bu araç

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.