Şimdi Ara

Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
626
Cevap
3
Favori
36.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
42 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: VolkanCOO

Bende diyorumki bu hükümet bunun kokusunu aldıysa milletin iliğini somurmeden bırakmaz.Zaten kasa boş adamlara para lazım.Gantepte beleş patates dağıtıyorlar şuan oy için düşünün ötesimi var.

Alıntıları Göster

Ben de aynı kanıdayım. Kazandığı coini bozdurup Türkiye'deki hesabına aktaran herkes bana göre risk altında.

Kazandığı coini coin olarak bekletmiş olan küçük bir azınlık varsa, onlar yırtar. Ben olsam bozup TR hesabına asla aktarmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 3 Mart 2021; 14:56:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Ben de aynı kanıdayım. Kazandığı coini bozdurup Türkiye'deki hesabına aktaran herkes bana göre risk altında.

Kazandığı coini coin olarak bekletmiş olan küçük bir azınlık varsa, onlar yırtar. Ben olsam bozup TR hesabına asla aktarmam.

Alıntıları Göster

Yutubır var örnek olarak. Varsayım bile değil yani şu örnek varken  

• KKTC içinde aynısı geçerli olur mu? en kötü KKTC yoksa yunan yada bulgar bankası yada başka alternatif kullanırlar...

• KKTC ile Türkiye ağı ortak diye biliyorum. Ha kktc ha Türkiye. Yabancı memlekette parayı çekip fiziki olarak Türkiyeye sokarsan sıkıntı olmaz vergi yönünden ama gümrükçü fark ederse yüklü parayı hayırdır gardaş kara paramı aklıyon sen deyip jandarmaya havale edebilir seni.

• Kayserideki gibi bir sistem satışa çıktıysa direnmenin anlamı yok kartları balkondan sallandırın.

• VolkanCOO kullanıcısına yanıt

Burada bunu yazanları çok gördük 1 ay önce 2 ay önce 3 ay önce . 3080 8bine satılırken çok diyip almıyormuş gibi gösterip stokları bitirip 15 ten 16 dan iteleyen insan sürüsü kaynıyor forum . 3070 mining yada değil 2021 senesinde 7 9 arasında bulan kaçırmasın

• Mining sayesinde memlekete hatrı sayılır para girişi oluyor.Devletin elektrik kazancı da cabası.

Vergi işi çok yakın bir gelecekte çıkmaz diye düşünüyorum.

• Ufak bir bilgilendirme yapayım.

Coin madenciliği kısa ve orta vadede kesinlikle bitmez. Çünkü neden!

Finansal transferleri sağlamak ve işlemleri onaylamak için yüksek miktarda işlem gücüne ihtiyaç vardır. Kripto paraların bu finansal işlemlerde sirkülasyonunu sağlamak için ihtiyaç duyduğu bu işlem gücünü milyonlarca bilgisayarın oluşturduğu bir ağ olan blockchainden sağlar. Blockchain de mesela Ahmet, Mehmet'e veri aktarımı yapmak istiyor. (bu parasal işlemlerde olabilir herhangi bir işlemde olabilir) Bu veriyi aktarmak isteyen Ahmet, veriyi blockchaine gönderir. Bu veri milyonlarca bilgisayarın içinden herhangi biri tarafından işlenir, şifrelerin, buna hash denir. İşte madencilerin görevi burda başlıyor. Kendisine gelen veriyi bilgisayarında işleyip şifreler ardından bu veriyi gönderir. Karşılığında ise sisteminin gücü oranında kripto para cinsinden ücret alır. Madenci yani bir çeşit noter görevi görür. Merkeziyetsizden anlamamız gereken şey budur. Veriyi onaylayıp şifreleyen hedef bir pc olmadığından veri güvenliği maksimum düzeyde sağlanmış olur. Karşılığında ise madenci gelir elde eder.

Dönem dönem madencilik öldü bitti gibi laflar çıktı ve çıkmaya devam edecektir. Blockchain ağının işlem gücü aşırı yükselince ve/veya coinlerde fiyatlar düşerken madencilere ödenen ücretler azalmaya başlar. Bu durumda madenci sayısıda azalır. İşlem gücü düşünce ve piyasada kripto para arzı azalınca madenci ücretleri tekrar artar ve haliyle madenci sayısıda artar. Madenciliğin genel tanımını ve neye yaradığını öğrendiğimize göre şimdi bu ekran kartı meselesine gelelim.

Ekran kartı krizinin sebepleri

1- Çip üretiminin yetersiz kalması

2- Pandemi nedeniyle tedarik zincirinde kriz çıkması

3- Pandemi nedeniyle global enflasyonda artış

4- Pandemi nedeniyle eve kapanan insanların teknolojik cihazlara karşı talebin üretici ve satıcı firmalar tarafından karşılanamaması

1- Çip üretimindeki yetersizlik

Bu madde altında şu videoyu izleyin

Diğer maddelerin konuyla alakası nedeniyle bu video bir cevap olabilir.

Gelelim günah keçisi olan madencilere. (Benim uzaktan yakından madencilikle hiçbir ilgim olmadı, tamamen objektif olmaya çalışıyorum)

Evet gelir elde etmek isteyen insanlar madencilikte patlama yapmışlardır bu doğru. Ancak ekran kartı gibi donanım üretimini elinde tutan dev firmalar ile bu donanımlardan ciddi gelir elde eden stokçuların kendi hata ve günahlarını doğal olarak en savunmasız kitle olan madencilere yıkmaktadırlar. (Ayrıca Nvidia gibi kurnaz firmalar madencilikte ki potansiyeli görüp güya kart sıkıntısını aşmak bahanesiyle mining kısıtlamalı kart üretip kullanıcılara şirin görünmeye çalışmıştır. Oysa ki dğer taraftan madencilere özel kart üretiminede başlamıştır. Böylece kendi kazanç kapısını ikiye çıkarmış oldu.)

Pandemi nedeniyle artan teknolojik cihaz talebini karşılayamadılar. Haliyle fiyatlarda tırmanış meydana geldi. Stokçular ise fiyat artışı beklentisiyle ellerindeki cihaz ve donanımları piyasaya sürmüyorlar.

Her 10, 100, 1000 adet ekran kartı satın alan madencilik yapmıyor maalesef. Bu tip insanlar genellikle 1000 birime aldığı ürünü artış ve yoğun talep beklentisiyle 2000 birime ve daha fazlasına satıyorlar.

Ortalama bir şehirde madencilik yapmak isteyen biri bunu maksimum bir düzine bilemedin iki düzine kart ile yapabilir. Çünkü kullanacağı elektriği evinin elektriği karşılayamayacaktır büyük olasılıkla. Ayrıca madencilikten ciddi gelir elde etmek isteyen ortalama bir insan bu işe girebilmesi için ciddi miktarlarda sermayeye ihtiyacı vardır.

Örnek olarak 3000 Tl fiyattan 6 kart almak 18000 tl yapar. Diğer donanımlarla birlikte 25000 tl yapar. Kriz nedeniyle kart fiyatları arttığı için örnek olarak 6 kartın fiyatı 50000 tl ile 60000 tl arası yapar. Yani ek gelire ihtiyacı olan ortalama biri için bu rakamlar oldukça yüksektir. Ayrıca bu rakamları amorti edebilmesi için minimum 6 ay madencilik yapması gerekmektedir. Bu rakamları ödeyebilecek kişi sayısı çok fazla değildir. Ha bu az sayıda ki kişinin kart almasıyla kart krizi çıkıyorsa sorun madencilerde değil, sorun üreticiler, tedarikçiler ve fırsatçı stokçulardadır.

Farm düzeyinde madencilik yapmak isteyenlerin sayısıda çok fazla değildir. Ki bunlarda ekran kartı stoklarını tüketecek seviyede değildir.

Bana göre ekran kartı krizinin baş sorumluları yetersiz üretim yapan çip üreticileri, kart üreticileri ve stokçulardır. Madenciler suçlanacak en son gruptur.

Ek olarak madencilik Türkiye bazında ülkemize ciddi döviz kazandırmaktadır.

Piyasaya hükmeden çakalların gazıyla madencileri suçlamak, bu çakalların değirmenine su taşımaktır.

Son olarak madencilik dediğim gibi kısa ve orta vadede kesinlikle bitmez. Eğer yeni bir teknoloji gelirse ve madenci onayına işlem gücüne ihtiyaç kalmaz ise ki bunu da yapay zekanın gelişim hızı ile aşma seviyesine geldiler. İşte o zaman madencilik biter. Ama mevcut durumda asla bitmez.

Bitcoin, Ethereum madenciliği biterse, Monero madenciliği devam eder. Veya diğer altcoin madencilikleri ile devam edilir.

• Rigler sarı siteye salınmaya başlandı mart itibariyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: alierennet

Ufak bir bilgilendirme yapayım.

Coin madenciliği kısa ve orta vadede kesinlikle bitmez. Çünkü neden!

Finansal transferleri sağlamak ve işlemleri onaylamak için yüksek miktarda işlem gücüne ihtiyaç vardır. Kripto paraların bu finansal işlemlerde sirkülasyonunu sağlamak için ihtiyaç duyduğu bu işlem gücünü milyonlarca bilgisayarın oluşturduğu bir ağ olan blockchainden sağlar. Blockchain de mesela Ahmet, Mehmet'e veri aktarımı yapmak istiyor. (bu parasal işlemlerde olabilir herhangi bir işlemde olabilir) Bu veriyi aktarmak isteyen Ahmet, veriyi blockchaine gönderir. Bu veri milyonlarca bilgisayarın içinden herhangi biri tarafından işlenir, şifrelerin, buna hash denir. İşte madencilerin görevi burda başlıyor. Kendisine gelen veriyi bilgisayarında işleyip şifreler ardından bu veriyi gönderir. Karşılığında ise sisteminin gücü oranında kripto para cinsinden ücret alır. Madenci yani bir çeşit noter görevi görür. Merkeziyetsizden anlamamız gereken şey budur. Veriyi onaylayıp şifreleyen hedef bir pc olmadığından veri güvenliği maksimum düzeyde sağlanmış olur. Karşılığında ise madenci gelir elde eder.

Dönem dönem madencilik öldü bitti gibi laflar çıktı ve çıkmaya devam edecektir. Blockchain ağının işlem gücü aşırı yükselince ve/veya coinlerde fiyatlar düşerken madencilere ödenen ücretler azalmaya başlar. Bu durumda madenci sayısıda azalır. İşlem gücü düşünce ve piyasada kripto para arzı azalınca madenci ücretleri tekrar artar ve haliyle madenci sayısıda artar. Madenciliğin genel tanımını ve neye yaradığını öğrendiğimize göre şimdi bu ekran kartı meselesine gelelim.

Ekran kartı krizinin sebepleri

1- Çip üretiminin yetersiz kalması

2- Pandemi nedeniyle tedarik zincirinde kriz çıkması

3- Pandemi nedeniyle global enflasyonda artış

4- Pandemi nedeniyle eve kapanan insanların teknolojik cihazlara karşı talebin üretici ve satıcı firmalar tarafından karşılanamaması

1- Çip üretimindeki yetersizlik

Bu madde altında şu videoyu izleyin

Diğer maddelerin konuyla alakası nedeniyle bu video bir cevap olabilir.

Gelelim günah keçisi olan madencilere. (Benim uzaktan yakından madencilikle hiçbir ilgim olmadı, tamamen objektif olmaya çalışıyorum)

Evet gelir elde etmek isteyen insanlar madencilikte patlama yapmışlardır bu doğru. Ancak ekran kartı gibi donanım üretimini elinde tutan dev firmalar ile bu donanımlardan ciddi gelir elde eden stokçuların kendi hata ve günahlarını doğal olarak en savunmasız kitle olan madencilere yıkmaktadırlar. (Ayrıca Nvidia gibi kurnaz firmalar madencilikte ki potansiyeli görüp güya kart sıkıntısını aşmak bahanesiyle mining kısıtlamalı kart üretip kullanıcılara şirin görünmeye çalışmıştır. Oysa ki dğer taraftan madencilere özel kart üretiminede başlamıştır. Böylece kendi kazanç kapısını ikiye çıkarmış oldu.)

Pandemi nedeniyle artan teknolojik cihaz talebini karşılayamadılar. Haliyle fiyatlarda tırmanış meydana geldi. Stokçular ise fiyat artışı beklentisiyle ellerindeki cihaz ve donanımları piyasaya sürmüyorlar.

Her 10, 100, 1000 adet ekran kartı satın alan madencilik yapmıyor maalesef. Bu tip insanlar genellikle 1000 birime aldığı ürünü artış ve yoğun talep beklentisiyle 2000 birime ve daha fazlasına satıyorlar.

Ortalama bir şehirde madencilik yapmak isteyen biri bunu maksimum bir düzine bilemedin iki düzine kart ile yapabilir. Çünkü kullanacağı elektriği evinin elektriği karşılayamayacaktır büyük olasılıkla. Ayrıca madencilikten ciddi gelir elde etmek isteyen ortalama bir insan bu işe girebilmesi için ciddi miktarlarda sermayeye ihtiyacı vardır.

Örnek olarak 3000 Tl fiyattan 6 kart almak 18000 tl yapar. Diğer donanımlarla birlikte 25000 tl yapar. Kriz nedeniyle kart fiyatları arttığı için örnek olarak 6 kartın fiyatı 50000 tl ile 60000 tl arası yapar. Yani ek gelire ihtiyacı olan ortalama biri için bu rakamlar oldukça yüksektir. Ayrıca bu rakamları amorti edebilmesi için minimum 6 ay madencilik yapması gerekmektedir. Bu rakamları ödeyebilecek kişi sayısı çok fazla değildir. Ha bu az sayıda ki kişinin kart almasıyla kart krizi çıkıyorsa sorun madencilerde değil, sorun üreticiler, tedarikçiler ve fırsatçı stokçulardadır.

Farm düzeyinde madencilik yapmak isteyenlerin sayısıda çok fazla değildir. Ki bunlarda ekran kartı stoklarını tüketecek seviyede değildir.

Bana göre ekran kartı krizinin baş sorumluları yetersiz üretim yapan çip üreticileri, kart üreticileri ve stokçulardır. Madenciler suçlanacak en son gruptur.

Ek olarak madencilik Türkiye bazında ülkemize ciddi döviz kazandırmaktadır.

Piyasaya hükmeden çakalların gazıyla madencileri suçlamak, bu çakalların değirmenine su taşımaktır.

Son olarak madencilik dediğim gibi kısa ve orta vadede kesinlikle bitmez. Eğer yeni bir teknoloji gelirse ve madenci onayına işlem gücüne ihtiyaç kalmaz ise ki bunu da yapay zekanın gelişim hızı ile aşma seviyesine geldiler. İşte o zaman madencilik biter. Ama mevcut durumda asla bitmez.

Bitcoin, Ethereum madenciliği biterse, Monero madenciliği devam eder. Veya diğer altcoin madencilikleri ile devam edilir.

Cok guzel bie mesaj olmus.Tesekkur ederim kendi adıma...

Madenciler konusuna ise son faktor olduguna katılmıyorum.urunun Avrupaya ve Turkiye ye az gelmesinin temel sebebi uretim az olsa da az olan uretimin dahi madenciler yuzunden gelmemesi ve gelen az urunun de madenciler tarafından TOPLANMASI,STOKLANMASI...

100 birim uretim mi lazım diyelim ki 50 birim uretildi.Turkiye ye de 25 birim ihtiyacken 10 birim geldi diyelim.Bu 10 birimin 5 birimi madenciler tarafından stoklanıyorsa, kalan 5 birimin 2 tanesi magaza tarafından satılıyor fahis fiyatlara tabii ki, kalan 3 birim de sadece Hazır PC ler satısa sunuluyor.

Yani bize 25 birim lazım iken pandemiden dolayı 10 birim geliyorsa o 10 birim de tuketiciye ulasmıyor.Sadece 2 tanesi Son Kullanıcıya,Tuketiciye ulasıyor.8 tanesi direkt ya da dolaylı yoldan madenciler yuzsunden tuketiciye ulasmıyor.Bu kisiler Son Kullanıcı degil,Tuketici hic degil bunlar toptan alan,stok yapan, bişreysel degil ticariye isi dokenler ama en ufak engelleme,vergi,Muhasebe vb yok.Tek verdikleri Ekran Kartına Odedikleri KDV...

50 birim uretildi.25 i Tırlarla fabrika onunden madenciler tarafından toplanıyor.Yetmiyor icinde yuksek Ekran KArtı olan Laptoplar toplanıyor.Buradaki haberlerden okuduk.Dolayısı ile Avrupaya ve Turkiye ye zaten az urun geliyor.Geleni de Arkadasım da 400 tane var,Enistem de 40 tane var,Dayımda 100 tane var deniyor.Youtube da adam evinin balkonuna ring kurmus karsıda deniz balkonda ring mining yapıyor.

Devletin duzenleme getirmesi sart, ihbar hattı, 3 den fazla ekran kartı alanı ticariye sokma ve muhasebe defter zorunlulugu,Gelir Vergisi,Stopaj vb duzunlemeler getirmesi sart...

Yıllarca Okullarda "Para Devlet hazinesindeki Malın Karsılıgır" diye okuduk.Birinin icat ettigi,merkezi olmayan,belli sayı doldugunda bitecek ve bitmesin diye isin yavaslatıldıgı,spekulasyonlara acık, bana gore bir cesit saadet zinciri gibi olan bu kripto para denilen sistemin Dunya da yasaklanması lazım, iran uranyum alımı icin kullanıyor diye haber cıktı, illegal paralar aklanıyor iddiaları var vb umarım sebebi ne olursa olsun en kısa zamanda yasaklanır.Ve su adı "mining" denen İthal Ettigimiz Enerji acıgını arttıran, Vergiye tabi olmayan bu is de derhal biter.

• Seneye madenciler dogecoin kazar artık. Kartları satmayın la saklayın.

• Burda adam 138 tane rx 5700 xt kullanmış. Sonra vay efendim miningciler günah keçisimiş. yaw hee..
    https://www.youtube.com/watch?v=Fmo0lOhwGYY&feature=youtu.be

burda da 126

https://www.youtube.com/watch?v=Z9z5z3Ts-eU&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrth87 -- 5 Mart 2021; 2:16:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mrth87

Burda adam 138 tane rx 5700 xt kullanmış. Sonra vay efendim miningciler günah keçisimiş. yaw hee..
    https://www.youtube.com/watch?v=Fmo0lOhwGYY&feature=youtu.be

burda da 126

https://www.youtube.com/watch?v=Z9z5z3Ts-eU&feature=youtu.be

Aynen, herkesin evinde böyle sistemler var. Belki de 500 madenciden biri böyle bir sistem kurmuştur. Gelip laf ediyorsun. Keşke madencilere ettiğin lafları forumda al-sat yapan stokçulara da edebilsen.

• Ether 1500 dolardan aşağı yumuluşa geçti. Hadi artık patlada herkes mutlu mesut olsun.

• piyasayı bilmeyenler üşüşmüş buraya. bu sene ethereum 4000-5000 dolarları görecek inşallah. eth 2.0 çıksa bile mining bitmeyecek. dar görüşlüler, işi bilmeyenler miningin sadece eth de olduğunu sanıyor. hiçbir şey devamlı yükselmediği gibi devamlı da düşmez. o yüzden boş hayallere kapılmamanızı öneririm. önümüzdeki süreçte boğa sezonu başlayacağı da dikkate alınarak kısa vadede ümit bağlamayın

• quote:

Orijinalden alıntı: rambetiko

piyasayı bilmeyenler üşüşmüş buraya. bu sene ethereum 4000-5000 dolarları görecek inşallah. eth 2.0 çıksa bile mining bitmeyecek. dar görüşlüler, işi bilmeyenler miningin sadece eth de olduğunu sanıyor. hiçbir şey devamlı yükselmediği gibi devamlı da düşmez. o yüzden boş hayallere kapılmamanızı öneririm. önümüzdeki süreçte boğa sezonu başlayacağı da dikkate alınarak kısa vadede ümit bağlamayın

Söyledik ama anlayan yok. Hala bitcoin balon diye dolaşanlar var.  

• VolkanCOO kullanıcısına yanıt

O iş biraz sıkar.

Hem garantisi yok hemde 6000k civarına satacaklar o iş baştan yaş söyleyeyim. Çoğu ilk başlarda o dediğin fiyatlardan verip 2-3 kat fiyat düşürecekler düşürmek zorunda kalacaklar çünkü kimse almayacak.

Kaldı ki bu kartların sabah akşam açık kaldığı düşünülürse oksitlenmeye karşı bakımları yapılmadıysa ve elektrik kesintilerinden hasar gördülerse mecburen düşük satmak zorunda kalacaklar öyle olmasada düşük satmak zorunda kalacaklar neden mi?

Kimse 2. el mining ekran kartı almak istemez ölücü değilseniz  

Şakası bir yana 2. el ekran kartları alınır mı evet alınır ancak almadan önce ciddi testler yapmanız lazım yani sahibine diyeceksiniz cinebench gibi testler yapacağım ekran kartının devrelerini incelemek istiyorum oksitlenme yanma var mı kondansatör şişmesi var mı vs diye inceleme talebinde bulunacaksınız zaten adam bunlara onay vermiyorsa tamam kardeşim al istemiyorum sende kalsın kartın çeker gidersiniz...

Ellerinde patlayacak o kartlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: pprodigyy

Mining sayesinde memlekete hatrı sayılır para girişi oluyor.Devletin elektrik kazancı da cabası.

Vergi işi çok yakın bir gelecekte çıkmaz diye düşünüyorum.

Youtubirlere :D yaptıkları gibi sonra patlacaklar bence vergi cezalarını.

Sonra kafa ağrısı yaşamaktansa gidip beyan edilmeli bence maliyeye

• adminler konu başlığını ağlama duvarı yapsa fena olmaz, eth yükseldikçe ağlama seviyesi artıyor  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marquin -- 10 Mart 2021; 9:38:44 >
  • rambetiko R kullanıcısına yanıt
    İlahi rambo 🤣🤣🤣
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.