Yarbay
30 Ağustos 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
75 üye
Görüntülenme
Toplam: 2479 (Bu ay: 102)
Gönderileri

Selam gençler,


Bu ara çok konu açtım; ama bu ara evde ve büroda eskiyen şeyleri ayağa kaldırma sürecindeyim. Kusuruma bakmayın.


Ryzen 7 2700x işlemcili iki sistem topluyorum (biri ev, biri ofis). Bundaki ikinci sistem hilkat garibesi gibi. Eldeki malzemelerden toplama olacak. Neyse, bu iş tamam.


2.5gbit network bağlantım olacak. İnternetten 20 dolara 2.5gbit ağ kartı da buldum. Dolayısı ile NAS olarak kullanacağım eski bilgisayarı da 2.5gbit'e kavuşturabiliyorum. Bu NAS'da buffer olarak 120gb ssd olacak ve arkasında 6 adet 1TB disk Raid 5 bağlı olacak. NAS'a veri yazarken ilk 180-200gb veri transferini oldukça yüksek bir hızla yapabileceğim. Sonra Buffer dolacağı için yazma hızım düşecek. Veri okurken de Raid 5 zaten hiç fena değil. Bu kurulum bana fazlası ile yeter diye düşünmekteyim. Güvenilirliğini teyit edebilirsem, yıllar içinde 1TB diskler yerini 3TB ile değiştirir falan...


Geriye çok basit, minik bir sorun kalıyor: 2.5gbit ağa sahip router veya switch bulamadım.  Daha doğrusu tüketici sınıfı mal bulamadım. Hepsi baba baba mallar. Beni aşar. Bir switche 2000 lira veremem yani. Hiç böyle bir alete denk geldiniz mi? Qnap'in bir malı var. ABD'de 1000 lira. O bile pahalı geldi, ne yalan söyleyeyim. Eğer bulamazsam, NAS PC'mi Doğrudan PC'ye bağlayacağım. Komik olacak. O zaman niye NAS var yani? NAS'ın içindekileri PC'ye gömer geçerim. 2.5gbit switchlerin ucuzlamasını beklerim.


Veya 2.5gbit kartla pc'ye bağlarım. Anakart üzerindeki gigabitlik çıkışla da ağa bağlarım. Bu durumda PC'ye de bir gbitlik ağ kartı takmam gerekir. Çünkü anakartın üstündeki 2.5gbitlik çıkışı NAS'a bağlamış olacağım. İdareten işi geçici olarak çözer ve 2.5gbit'lik tüketici sınıfı switch'lerin ucuzlamasını beklerim. Sizce saçma mı?


----------------


Bir diğer merak ettiğim: 2.5gbit'lik Switch buldum diyelim. Router'ım 1 gbit. 2.5gibt Switch'e bağlı bilgisayarlar kendi aralarında 2.5gbit haberleşebilirler mi? Yoksa router'ın hızına mahkumlar mı?


-----------------


Bu arada kablolarım nispeten kısa ve CAT6E. Tamam, bir Cat7 değil ama, 2.5gbit'de hiç zorlanmayacağına eminim.

Selamlar,


Bu sefer Fakir adamın Nas'ı procem ile karşınızdayım.


Yeni PC toplamaya girişmiştim ki, Seagate central nas'ım hakkın rahmetine kavuştu. Zaten kendisinden nefret ediyordum. Hiç üzülmedim. İçini söktüm. 3tb disk sağlam. Yedekledim.


Elimde 1tb üç adet HDD vardı. Tanesi 90tl'ye üç adet daha aldım. 135tl'ye bir sas raid kartı vardı zaten(raid kurulabildigi gibi, sadece sata portu olarak da kullanılabiliyor). 8 sata bağlanabiliyor. Anakartta da 4 sata var.


6 adet 1tb disk, boştaki bir ikinci nesil i5 sistem ve bu raid kartını kullanarak kendi nas'ımı kuracağım.


İlk hayalim raspberry ve usb3.0 çeviriciler kullanmaktı, ama bu durumda tüm diskler aynı usb3.0'ı kullanıyor ve bu da raid 5 kurulumunda yazma hızının 65MB/sn'de tıkanmasına sebep oluyor. O yüzden vaz geçtim.

-------

Sistemi sanıyorum xnology (çakma synology) yazılımı ile toplayacağım. 6 diskli raid ve bir adet de 120gb SSD'yi Buffer disk olarak koymaya niyetliyim.

-------

Geliyoruz, dönüyoruz, 1000mbit/sn ethernet'in hızına takılıyoruz. Fakir adamın Nas'ına 5gbit lan kartı, pc'me de bir tane, buna göre router falan, olmaz o iş. Takamam.


Aklıma usb3.0 geldi. Anladığım kadarıyla USB 3.0 iki PC'nin birbirine yüksek hızla bağlanmasına izin veriyormuş. Bildiğimiz iki ucu erkek USB 3.0'ın 5v çıkışı hadım edilmiş olanı mıdır bu meret? Cross USB 3.0 cable adı. Türkiye'de bulamadım. Bilen varsa yeşillendirirse çok sevinirim.


Pc'me bununla, ağa da 1gbit bağlayarak işi beleşe getirmeye niyetliyim.

Gençler, ben ara ara "sistem mi toplasam diye bakıp Yuh çok paraymış laa" deyip kapatıyordum. Bendeki malzemeler kaç para ediyor acaba diye baktım. Dinazor olmuş 3770k iyi para ediyormuş! Z77 Asus Anakartım var. O da fena para etmiyor. Gaza geldim, bunları satayım, düzgün bir şey toplayayım dedim. Eski sistemi de işlemci, ram, ssd'yi ABD'den ikinci el alarak kurmuştum. Şimdi de ABD'de threadripper 2920x buldum 220 dolara. Açık kutu. Soğutucusuz. 9900k ile karşılaştırmalarına baktım. Oyunda 9900k fena basıyor; ama çok daha pahalı. O yüzden bana mantıklı geldi bu arkadaş. Ne dersiniz?


TR4 soketli olduğu için soğutucu bulmakta zorlanabilirim. Çin'den bir anakart ayarlasam falan... Yürürüz bir şekilde sanki... 12core olması da hoşuma gitmedi değil.


Ne dersiniz? "Bırak arkadaşım yau" mu dersiniz? Yoksa bu işin oluru var mı?

Evet gençler, yıllar sonra tekrar bir sıvı soğutma procesi kafamı kurcalamakta...


Şu anda elimde 4 adet 1080 Laptop ekran kartı var ve bu arkadaşlar Bir DESKTOP anakartta çevirici bir aparat aracılığı ile bağlı. Temel amacı bir yapay zeka algoritması çalıştırmak, render almak falan... Mining'de denedim. Ohgod pill bu kartlarla düzgün çalışmıyor. Dolayısı ile kazım gücü kart başına 21mh civarında oluyor. Yani bir 1080'e göre tırt bir değer. Kartın driverına uygun yazılmış bir pill olsa alet bildiğin 1080 gibi çalışıyor da, öyle bir pill bulunmadığı için hız düşük. Mining'i de meraktan yaptım. Bir de tabi kartları beleşe getirebilir miyim diye... Getirebilirim gibi duruyor. Kar derdim yok. Boşta olduğu sürece mining yapıyor. Kendini çıkarır belli bir sürede.


Peki ben sapık mıyım? Neden bir GPU serverını laptop ekran kartları ile kurdum? ÇÜNKÜ KARTLAR ÇOK PAHALI LAN! Çocuk olsa anaokuluna gidecek ekran kartına 4700TL mi vereceğim? Ben? 4700?! Geçiniz. Bu ekran kartlarının tanesini dolar 6.90 iken 300 dolara buldum. Yani mesele duygusal. Elimde geçmişte aldığım bir tane de desktop 1080'i var. Benim işlerimde birebir aynı hızdalar.  


Bu kartların oldukça ağır ve büyük soğutucu blokları ve manyakça güçlü ve hızlı radyal fanları var. Bu fanlar tam gaz çalışırken, ekran kartları da tam yük altında iken 60 derece stabil takılıyor GPU'lar. 1080'de vram sıcaklığı okunamıyor. Ama bir sorun olduğunu sanmıyorum. Dolayısı ile bir sıcaklık sorunum yok. AMA...


Abi o fanlar öyle bir ses yapıyor ki, anlatamam... Bu server'a çevirdiğim PC'nin durduğu oda en dip oda. Kapısı kapalı iken bile, ona en uzak oda olan salonda fanların sesini duyuyorum.  Olay da şu: Bu ekran kartlarının fan kontrol devresi yok. Fan kontrol devresi laptoplarda anakartta oluyor. Dolayısı ile fanlara verdim 12V'u, hep %100'de çalıştırıyorum. Normalde GPU sıcaklığı okuyup fan hızı kontrol edecek bir devre yapmak benim için çocuk oyuncağı. Ama kasmanın anlamı yok. Çünkü aleti benim işe koyduğum zaman 8-9 saat yük altında iş yapıyor. Dolayısı ile o fanlar zaten 8-9 saat %100 çalışacak. Yani, alet yük altında olduğu sürece gürültüden kaçış yok.


Ve birden aklıma geldi. GPU'ların soğutucuları sonuçta laptop soğutucusu. Yani, uzunca bir heatpipe'ın iki ucunda fan petekleri var. Radyal fan da bu fan peteklerinden hava geçiriyor. Heatpipe'ın ilettiği ısıyı havaya salıyor. Şimdi, teorik olarak, bu petekleri mineral yağ dolu bir kaba batırsam. Bu kabın içindeki mineral yağı da Pompa ile radyatörden geçirsem... Elimde kap, pompa, radyatör var. Geriye bir tek bir miktar mineral yağ bulmak kalıyor. Ne dersiniz? Sapıkça mı?


Aklımda üç soru var:

1) peteklerin içinden yağ geçecek şekilde bir su kabı dizayn etmem gerekiyor. Kabın içinde hareket zayıf olursa performans düşük olur gibi geliyor bana... Ne dersiniz? Niyetim peteklerin ucu ucuna sığacağı kadar küçük bir kap yapıp, giriş borusu ile çıkış borusu arasında peteklerin durmasını sağlamak. Böylece mineral yağı peteklerin içinden geçmeye zorlayacağım. Ne dersiniz? Çok mu uçtum?


2) Mineral yağ fan peteklerinden temizlenebilir mi? Mesela alkol mineral yağı söker mi?


3) Radyatör(ler)le tekrar su soğutmak istersem, radyatörü mineral yağdan nasıl temizlerim?


--------------------------


Yani, nihayetinde GPU'lar dışarıda olacak. Sadece fan peketleri yağa batık olacak. Yağın pisliği ile uğraşmamak adına... Mevcut soğutma performansı bana yetiyor. Tek amacım sesi kısmak. Ne kadar kullanacağımı bilmediğim laptop ekran kartlarına özel su soğutma blokları dizayn edip CNC'de yaptırmakla falan uğraşasım yok. Bu işler için artık yaşlıyım.  O yüzden aklıma böyle alternatif bir çözüm geldi. Sizce oluru var mı?  

Selam gençler...


RX580 avında idim. Bugün itibari ile avlandım.  Öncelikle iki ayrı konu var. Birincisi:


Abi bu ekran kartlarına ne oldu yahu? RX580'in yıllar önceki çıkış fiyatı 300 dolar mı, 320 dolar mı ne... Şu anda ikinci eli 450 dolardan başlıyor. Kafayı mı yedik cümbür cemaat? Türkiye'de anladığım kadarı ile bu iş de ayak takımı çakalların ayağına mı düştü? Tedarik eksiğinden faydalanıyorlar eyvallah. 580 gibi mining konusunda fiyat performans becerisi yüksek kartlardan resmen komisyon da istiyorlar anladığım kadarı ile. Olaya bak ha! Tırt karta istenen paralara bak. Bu mining olayını da sonradan anladım. Bilsem rx580'e hiç bulaşmazdım. Benim ne işim var lan piyasada çok talep gören kartla... İşte bunlar hep yurdum çakallarından soyutlanmaktan geri kalmak... Az biraz araştırsa idim görürdüm. Kafama tüküreyim. Biraz daha para verip 590 alaydım. O zaman böyle sorun yoktu. Hızlı el değiştirmeyen kart olduğu için tokatlanmak pek mümkün olmazdı.


----------


Neyse, sonuçta yıllardır pc malzemelerini Türkiye'den almıyordum. Hep yurtdışından ikinci el alıyordum. Acayip haklıymışım. Hem piyasa bir çakallaşmış. 13 şubattan beri 1060, 1660 ve rx580 ile ilgili 32 satıcıya mesaj attım. Yurtdışında aramama sebebim de biraz acil ihtiyacım vardı. İlanların birinde bile telefon numarası yok. Hepsinde ilanlar yeni. Eski ilanları zaten eledim. Telefon numarası istiyorum. Sadece ikisi geri döndü. Biri de an itibari ile beni dolandırdı da, diğerinden henüz emin değilim.  Lan zaten alacağım iki tane kart. İkide iki dolandırılırsam tam süper olacak. Ben de kaşındım neticede. Lan anlamışsın bu işin de ayak takımı çakallara düştüğünü, ne kaşınıyorsun yani? Ne ayak takımına para kazandırıyorsun? Dolandırıcı olmasa bile, çakal çukal tayfası neticede... Bekle 20 gün. Fransa'dan gelsin. Parayı yurdum çakalı kazanacağına Fransız'daki düzgün adam kazansın yani... Ama yok. İllaha dolandırılacaz... Ben kaşındım.


----------


Bu kadar yıldır ikinci el malzeme alırım. Belki 400, belki 450 ürün almışımdır. Genelde ikinci el alırım öyle diyeyim... İlk defa dolandırıldım. Dolandırana da helal olsun. Boşluğuma da denk geldi. Bir kamyon işin arasında aldım. Gözden kaçtı herifin verdiği sinyaller. 2400TL'nin üstüne bir bardak su içeceğiz de, parayı yolladığım hesabın sahibinin (eminim dolandırıcının kendisi değildir, emmisi, bibisi falandır) TC Kimlik numarasını buldum Bankadaki tanıdık üzerinden. Şubesi de Bursa Merkez'de. Adam orada mıdır bilmem de... Bizim de bağlantılarımız var yani...  Neyse, şimdi de bu TC üzerinden adamı bulmaya çalışacağım. Yarın da vodafone'dan bir tanıdıktan telefon numarası sahibinin tc'sini bulurum muhtemelen. İkisini karşılaştırırım. Umarım aynı insandır. Değilse de elimde iki isim olacak. İkisinden biri bu dolandırıcı veletin yakın akrabası ise veleti öttürürüm. Bu TC'lerin sahipleri de bozuk tipler çıkarsa da o zaman direkt emniyet müdürü arkadaş var bir tane. Ona havale edeceğim. Ben savcılığa ayrıca veririm de, bence emniyet müdürü daha eğlenceli sonuç verir. Dur biraz eğlenelim...


-----------


Neyse, bu iki günde gördüklerimin neticesinde Türkiye'de belli bir fiyatın üstündeki PC ürünlerinin de ikinci el alınmasının sakıncalı olduğunu gördüm. Sadece dolandırıcılık ihtimalinden değil. O konuda ben kaşındım. GET açmıyorsa alma bu tarz malı da, dolandırıcı olmayan da normal değil. Alem çakal olmuş yani. ABD, Kanada, Fransa, Almanya'dan ikinci el alırım. Türkiye'den alınamayacak ikinci el listemi "fiyatı yüksek ve hızlı el değiştiren her şey" olarak güncelliyorum.  Nerede hızlı el değiştiren bir mal var, orada çakal çukal. Yemin ederim çakal bulduğum esnafın elini öpmeye gideceğim. Kendi çöpümü satarken de bu esnafa satarım. Çakallık yapan olacaksa hiç olmazsa yeri yurdu belli olsun... Benden malın zaten ölüsü çıkar. Bir kart ile 5 bilgisayar beslediğim için, üç yılda bir kart alıyorum, 15 yılın sonunda kart benden çıkıyor. Onda da malı ha 50 liraya satmışsın, ha 100 liraya...  


Diğer karttan ümitliyim ama. O da dolandırıcı ise çok takdir edeceğim. Çünkü adam acayip detay attı. Videolar gönderdi. Bios modu olmadığını söyledi falan... Eğer dolandırıcı ise teknik dolandırıcı yani. Neyse, şimdi günahını almayayım. Yarın göriciiz... O noktada ayılsa idim ya, "lan bu mining için değerli kart, çakal çukal mümkün" diye...


Böyle böyle bu çakallar ortamı domine ediyor. Bizi de yurtdışına iyice ittirecekler yani. Yakında Bulgar'a Yunan'a gireceğiz ittirile ittirile... Bir çeşit kavimler göçü. Belki de kavimler göçü de bunlar gibi halkın katı atık kitlesinden bunalanların daha yeşil bölgelere göçü ile tetiklenmiştir?  Neyse, şimdi gidip 200 Euro'ya rx 580 alacağım Fransa'dan. İsterse mining çıkması olsun. Buradaki çakallardan iyidir. Üzerine de bizim gümrük isterse 70 euro alsın (almaz koçum da). Gene de bu çakallara para kazandırmamak lazım. Şu anda elemanın elinde 100 adet 580 varmış. 10 tane satmış. Alanlar yorum yapsın da, ona göre alıp geçeceğim. Belki de enerji verimliliği düşük bir şey baksam daha iyi olacak. Bilemiyorum. Henüz karar vermedim. Ama acele etmemek lazım. O kesin.


Parasında da değilim. Enayi yerine kondum ya, o koydu.  Bir de bu işlerde iyiyimdir yani. Fazla güven de bela. Kendine asla güvenmeyeceksin. Ama bu kadar yıldır Türkiye'de ikinci el mal alıp "dolandırılmadım" demek de ayıp oluyordu. Her şeyin bir ilki varmış.  


Şuraya da bilgileri ekleyelim:


0535 879 56 72. Bunun ödemesini Kenan Güven adına bir hesaba, Finansbank'a yaptım.

0544 737 70 85. Bunun ödemesini de Naci Ayan adına bir hesaba, Garanti Bankası'na yaptım.


Özetle ikide iki gol yedim.

1) Yoğunken, iş güçle uğraşırken bir yandan alışveriş yapmamak lazım.

2) Yıllardır alıyor olmaya güvenle, "bana bir şey olmaz" dememek lazım.

3) Acele etmemek lazım.

4) Aldığın malın durumunu kontrol etmek, piyasasını iyi bilmek lazım. Hızlı el değiştiren, herkesin aradığı bir şey ise, sadece elden almak lazım. O da zorunluluk ise... Mümkünse o ürünü almamak lazım.


Not: İkinci satıcı atarlı atarlı mesaj attı. "Yollayacağım paranı geri, zaten burnumdan soluyorum. Kargo geldiğinde de geri iade edersin" falan... Ayak attığını düşünüyorum. Ama ürün gerçekten gelirse adama biraz hayvanlık ettmiş oldum. "Akşamüstü yollarım paranı" dedi. "Kargo gelince de bana geri yolla!" dedi. Eyvallah... Sonuçta 30 yıldır yeri yurdu belli olan biziz. İstesek de kaçamayız. Ama sanmıyorum. Naci Ayan'ın TC'sine legal olmayan, illegal de olmayan yollardan ulaştım.  Telefon numarasının TC'sine de ulaşabilirsem süper olacak. Bir yandan da dolandırıcı olduğundan hemen hemen emin olduğum, atarlı delikanlıyı oynayan arkadaş ile ilgili de faaliyet yürütüyorum.


Muhabarat bizim işimiz. Te Allah'ım. Adres veriyorum. orada yazıyor eşek gibi, Ankara, Çankaya diye. Aç bir haritadan bak. "Köşke kaç metre?" diye... Adımı veriyorum. Dolandırmadan önce bir google'da ara lan. "Bu herif beni yer" de... Zeka da yok. Acayip risk alıyorlar yani. Tamam üç kuruş için bütün ipleri çekmem de, ya çeksem? Tam olarak şunu yaparlar:  

Merhabalar. Ofise sonunda tekrar internet üyeliği yaptırdım. 100mbit/10mbit internetim oldu.


Elimde tp-link vr900 modem var. Bu arkadaşı router olarak kullanıyorum. Modemi bridge mode'a aldım. Modem netmaster infinity 401. Router olarak tam bir çöp.  


Öncelikle ilk sorun wi-fi ile, binayı neden yapmışlar bilmiyorum, evimde kaya gibi çalışan Asus router bile bu binada iki duvar geçmekte sorun yaşıyor. Yarı yarıya çekim gücü düşüyor. Normalde sorun değil. Cep telefonum 250mbit ağ kurabiliyor mesela. Ama ben Ofiste elektronik malzeme üretiyorum. Temelde de wi-fi gücü çok düşük olan aletler üretiyorum. Bu sebeple her odada iyi çekim gücüne ihtiyacım var. Bu aletler bir telefon gibi yüksek çekim gücüne sahip değil.


Dark marka 15db anten buldum. Bu arkadaştan 3 tane taksam etkisi olur mu? Ne kadar olur? Elimde bir adet 9db anten vardı. Denedim. Farkı görüyorum. 15dbx3 çok mu abartı veya bir sakıncası var mı?

-------

Bir de sabit aletlerimin tamamı kablo ile ağa bağlı. Kablolarım cat5 ve bina dışından giden kısmı sizlere ömür. El attım mı dış kaplaması dağılıyor. Modemin yanındaki bilgisayardan full hız alabilirken, bu açık havadan geçip gelen kabloya bağlı PC 75mbit üstünü görmüyor. İç ağ testi yapmadım. Ama gerek yok. Çünkü zaten kablo ölmüş gömmemişler. Ek olarak da tüm ekipmanım 1gbit destekli zaten. Cat6 kablolarının hiçbiri 20 metreden uzun değil. Geçmişte, dış koşullara dayanıklı olmayan cat5'i 10 yıl önce çekmiştim. 10 yıl dayandılar. Kabloyu elektrikçi getirecek. Dikkat etmem gereken bir şey var mıdır? Kısa mesafelerde marka çok fark eder mi? Bir de cat5'e uç çakar gibi mi çakılıyor? Elektrikçiye söylemem gereken bir şey var mı?


Elindeki kablonun markası ne olur bilmiyorum. Hangi kablolar kabul edilebilir kalitede kablolardır?

Konu başlığını Türk Telekom seçtim, çünkü ileride yazacağım soruna temelde Türk Telekom sebep olmaktadır. Çıbanbaşı... Ancak her İSS ile ilgili deneyimlerimi aktaracağım. Hazırsanız başlayayım...  


Türksat:

Bir sorun çıkana kadar süper firma. Bir sorun çıktığında kasmayın. İptal edin. Çözemezler. Hele ki karmaşıksa asla. Şirkette Türksat kullanmaktaydım. Babam vefat etti. İmza yetkilimiz annem oldu. Bir yıl sonra Cuma günü Türksat'tan telefon: "İmza yetkilinizin kimlik bilginize ulaşamıyoruz. Yeni imza yetkiliniz Pazartesi gününe kadar müşteri merkezimize şahsen imza sirküleri ile gelip kimlik bilgilerini güncellemez ise internetiniz iptal olacak." Corona var. Yeni imza yetkilisi olan annem 65 yaş üstü. Sokağa çıkma yasağı var. Bunu söyledim. "Mail atıp faks çeksek, yasak bitene kadar bekleseniz, yasak bitince gelse olur mu" dedim. "Olur" dediler. Hem mail attım. Hem faks çektim. Sonra ise hattımı iptal ettiler.  İtiraz ettim, şikayet ettim. Nafile.


Annemin evinde de Türksat var. Annem Ankara'da değildi. Onun modemi alıp ofise koydum. Çalışıyor. Tabii ofisimde hat tanımı olmadığı için 10mbit download / 5mbit upload çalışıyor. Ama çalışıyor. Ben de "4 ay 4 aydır" dedim. 4 aydır annemin kullanılmayan internetini ofiste kullanıyorum düşük hızla.  Türksat aylık 85 liradan, 4 ayda 340TL daha emikleyecekti beni. Emikleyemedi. Kendi bilir.


----------------------


Türknet:

Annem yakında gelir. Büroya internet koymak lazım. Evde Türksat var. 100mbit download / 5mbit upload. 5mbit upload evde bile sıkıntı oluyor. Ofiste daha çok sıkıntı oluyor. Hiç olmazsa 10-15mbit upload olsa, 50mbit download ofiste fazla fazla yeter. Kota da uyar bana ofiste. 200gb mesela. Yeter fazlası ile. Ama upload hızı önemli. Neyse, araştırmaya başladım ve Türknet'in eğer aktif altyapısı içinde isem yüksek upload verdiğini okudum. Hemen aradım kendilerini. Benim için upload'un önemli olduğunu danışmana anlattım. "Sizin hız testinizde 50mbit internet hızı alabileceğimi görüyorum. Bu durumda ben sanırım aktif altyapınızın içindeyim" dedim. "Evet öyledir" dedi. Kafama tüküreyim. Ne fikir yürütüyorsun. Mal mal konuş. O baksın söylesin. Değil mi yani? Neyse. Fikiri ben yürüttüm ya, o yanlış yönlendirse bile suç bende.  Neyse, buna binaen hemen gittim ikinci el Tp-link VR900 modem aldım babalar gibi. 420TL. Zaten Router lazım ofise. "Türknet patlarsa router yaparım" dedim. Ki patladı. Türknetten aradılar ertesi gün. "Başvuruyu ofise yapmışsınız ama bireysel başvuru bu. Bunu kabul edemeyiz, sizi kurumsala aktarıyoruz" dediler. "Ama ofisteki şirket kapanıyor ve ben bir süre şirket kurmayacağım. Orası ofis de olsa, ortada şirket olmadığı için şahsım adına olmalı internet, kurumsal taraf şahsa fatura kesebilecek mi?" dedim. "Keserler" dediler. Beni kurumsala attılar. Onlar aramadan ben aradım kurumsalı. Kurumsal da "siz şahıssınız biz size hizmet veremeyiz, sizi bireysele atıyorum" dediler. Geri bireysele şutladılar. Paslaşıyorlar bildiğin. Top olduk iyi mi? Neyse, bu arada ben kurumsal tarifelerine baktım. O arada da Türknet'in kendi sitesinde aktif altyapının olmadığı yerlerde 50mbit internet için 10TL fiyat farkı aldıklarını gördüm. Benden de bu fiyat farkını istemişlerdi. Demek ki ben aktif altyapıda değilmişim. Kendi kendime anladım. Türknet yetkilisine kalsak ayvayı yedik yani. Neyse, geri aradım bireyseli bu sefer Bilal'e anlatır gibi anlatıp sadece adres verip sordum. Onlar da maksimum 4mbit upload alabileceğimi söyledi. Zaten Türksat 5mbit upload veriyor. Türknet macerası bitti.  Modemden de router yapacağım. Direkt router alsam 320 liraya falan alırdım. Neyse. 100 lira için kimseyi germeyeceğim.


Bu arada size tüyo: Müşteri değilseniz zart diye müşteri himzetlerine bağlanabiliyorsunuz. Müşteri iseniz bağlanamıyorsunuz. O yüzden müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorsanız, sistemde kayıtlı olmayan bir telefon numarasından arayınız. TÜRKNET: SİZ ÇAKALSANIZ, BİZ DAHA ÇAKALIZ CANIM.  

---------------------


Bu noktadan sonra sırası ile Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Millenicom ve birkaç tane daha küçük İSS'yi aradım. Hiçbiri 4mbit üstü upload vermiyor. SUÇLUSU TÜRK TELEKOM. BU KADAR MI STANDARTI DÜŞÜNEN, KALIBIN AZ DIŞINA ÇIKANI ORTADA BIRAKAN, KABIZ BİR FİRMA OLUR. Lan al 20-30 lira fiyat farkı ver 12.5mbit upload'u. Çok az kişi alır. 50/12.5 için 30TL farkı kaç kişi ödeyecek? Şanın yürürdü. Hiç kafa çalışmıyor. Neyse...

  • Vodafone bölgemde Türksat altyapısı kullanıyor. 4mbit upload veriyor. Türksat 5mbit veriyor.
  • Diğer tüm İSS'ler, Türknet de dahil, Türk Telekom altyapısı kullanıyor ve hepsi 4mbit upload veriyor. Fiyat farkı ile kotalı dahi olsa bir upload paketi falan da satmıyorlar. Çünkü Telekom vermiyor. Telekom vermediği için de bu zavallılar veremiyor. Aslında çıbanın başı Telekom.
  • Müşteri temsilcisine ulaşması en kolay firma Vodafone ve Türksat. Sonra Superonline, sonra Telekom, en son da TürkNet. Millenicom acayip hızlıydı. Ama sonuçta Millenicom. Ne kadar yoğun olabilir ki yani?  
  • Turkcell Superbox ile belirsiz hızda bir internet verebiliyor. Acayip yüksek ping, belirsiz ve dalgalanan 4g internet hızı, Ankara'nın göbeğinde niye yani? Yozgat'ta olsam anlayacağım da, Ankara'nın göbeğindeyim lan. 1km ötede Sheraton var. Burnumun dibinde MNG binası alt komşum Kuzu inşaat falan. Balkondan tükürsem Filistin Caddesine düşer (dünya tükürme şampiyonu belki yetiştirir). Neyse. Ona da almayayım canım dedim. Fiyatlar da tabi biraz acayip.


---------------------


Sonra geri döndük Türksat'a... Türksat'ta 10mbit upload paketi tanımlatılabiliyormuş. Müşteri hizmetlerinin haberi yok. İnanılır gibi değil. Docsis 3 modemin varsa, 10mbit, 100gb upload kotası 20TL. 90TL 250gb kotalı 50mbit internet + 20TL 10mbit 100gb upload + 5TL statik ip = Aylık 115TL'ye 50mbit download, 10mbit upload sahibi olacağım gibi gözüküyor. Al bir kaya, nerene dayarsan daya. 2020 Türkiye'si. Ankara'nın merkezi. Durum bu.  


Şirkette interneti iptal ettiklerinde kablotv'yi iptal etmemişler. Onu iptal etmeden şahsıma internet bağlatamıyorum ofiste. Müşteri hizmetlerini aradım. İptal ettirmek istediğimi söyledim. İmza sirküleri tarihi numarasını sordu. Size üye olurkenki şu yılınki olsa gerek diye söyledim. O değil dediler. Daha mı yeni, daha mı eski diye sordum. Söyleyemem dediler. LAN BEN NEREDEN BİLEYİM SANA ÜYE OLURKEN HANGİ İMZA SİRKÜLERİNİ VERDİĞİMİ!? İMZA SİRKÜLERİ MAKSİMUM 3 YILDA BİR DEĞİŞİR. Bizim durumda yılda bir değişiyor. Bilmemkaç yıllık üyeyim. Üye olurkenki sirküleri soruyor. Legal bile değil. Zira o sirküler artık geçerli değil. Türksat da böyle bir firma.


Yarın Türksat'a gideceğim. Bir abla var tanıdık. "Yap şu işimizi" diyeceğim Türk usulü. Annemin imza yetkisi ile o üyeliği iptal ettireceğim. Komik ama böyle yani. Böyle kele böyle tarak. Türk usulü İSS'ye Türk usulü müşteri...


---------------------


10mbit upload için attığım taklaya bak. Utanmaları lazım. Zerre utanma da yok. Hepsi iri firmalar. İç iletişimleri sıfır. O ona atıyor, öbürü öbürüne. Senin bir sorunun varsa arada kaynıyor. Müşteri hizmetlerine kalıp ezberletmekten öte eğitim veremiyorlar. Onlar da arada kalıyor. İSS'lerin siteleri çok kafa karıştırıcı. Upload hızları bile çoğunda yazmıyor. Aslında bu kadar zor olmamalı yani. Ki ben bu işi bayağı iyi bilen biriyim. İşi pek bilmeyen birinin kafası çok karışır.


Şimdi, madem durum bu, o zaman şöyle diyorum: biz de şerefsiz olalım teyzemin evladı. Hayın olalım, güvenilmez olalım, Türk İSS'Sİ GİBİ OLALIM! Angara bebesiyim her yerde vuruşum ulan! Neyse, niyetim şu: şu interneti bir alayım, ofiste genç bir komşu var iki üst katta. Yüzde doksan Türksat üyesidir. 50mbit/5mbit standart üyedir. Ona gideceğim, "Hacı internet birleştirelim. Bende 50mbit/10mbit var. Senin 50/5 ile birleştirelim, 100/15 ortak kullanalım. Ben akşam yokum. Sen gündüz yoksun. Ne dersin?" diyeceğim. "Yapılamaz" demeyin. Linux server + router ile yapılabiliyor. Linux server da Raspberry pi. Bitti. Geri kalanı balkondan cat6 sallandırma.


Türk İSS'leri bu muameleyi hak ediyor. Hiç kusura bakmasınlar.   İkili kurduktan sonra okeye belki üçüncü, dördüncüyü de alırım. Belli olmaz. 200/25 internet fena olmazdı hani.  Kaçak İSS dağıtıcısı yapacaksınız beni kendi elinizle. Allah da bin belanızı versin.  


PS: Türk Telekom'a da sallamamı yapmadan geçmeyeyim:

3 yıl önce fabrikada 12 yıldır kullanmakta olduğumuz bireysel interneti kurumsal üyeliğe geçmek için iptal ettik. Kurumsal başvuru yaptık. Bölgenizde altyapı yok, hizmet veremeyiz dediler. 3 gün önce interneti iptal ettiğimizi, aynı yerde kendilerinden 12 yıldır hizmet aldığımızı söyledik. Saha ekibi yolladılar. Çözemediler. Hizmet haritalarında bizim bina altyapısız gözüküyor. Sorunu iki ay çözemediler. Bölgede Türknet gibi firmalar da türk telekom altyapısı ile hizmet verdiği için onlar da bize hizmet veremedi. En sonunda koçum vodafone'dan bir hat aldım bol internet paketli. 100TL'ye ikinci el usb girişli bir modem. 80TL'ye bir VINN. Bitti. Verdim interneti fabrikaya.  Allah Telekom'un belasını versin.  

Gençler,

Türkiye'de bireysel amaçlı parça ithalatının mümkün olduğunu biliyorum. Mal PTT gümrük noktasına takılıyor. Aracınızın ruhsatı ile gidiyorsunuz. Gösteriyorsunuz. Vergisini ödeyip malı alıyorsunuz.

Aynı şey şirket arabası için de yapılabilir mi, onu merak ediyorum. Şirkete kayıtlı bir araca silecek düğmesi, cam kriko kolları, plaka aydınlatma parçası gibi parçalar alacağım. Cam kriko kolunun tanesi 50 dolar Türkiye'de. 12 dolar ABD'de. Arabada 3 kolun değişmesi lazım. Arabada toplam 6 kol var. Bir iki de yedek almak istiyorum mesela. Ivır zıvır özetle. Ama "sizin araba şirkete ait, gümrükçü tutmadan alamazsın" derler mi?

Bir fikri olan var mı?
Merhabalar,

Başlıktaki proje ile ilgilenmekteyim. Uzun zamandır evim ve ofisim arasında bir ağ kurmaya niyetli idim. Kablonet ofisteki interneti haksız bir şekilde iptal etti. Sinir oldum. İnternet bağlatmak yerine, annemin evinin internetini ofisten emiklemeye başladım. Kablonet'te aynı servis bölgesinde modemi söküp başka yere bağladığınızda çalışıyor. Annem bu ara şehirde olmadığı için, modemini söküp ofise getirdim. İnternetim var.

Ama şimdi işi bir ileriki safhaya taşımak istiyorum.

Annemin binası hem benim evimin çatısını, hem ofisin çatısını görüyor. Annemin evi ofisin çatısını görüyor. Benim evim ters cephede kalıyor; ama binanın diğer yüzü benim evin çatısını görüyor. Sanıyorum ofisimin çatısı kendi evimin çatısını görmüyor. Emin değilim. Bir ara çatıya çıkıp bakacağım.

Hedef şu:

Ofisten annemin evine çanaklı wi-fi dış mekan zımbırtısı ile bağlantı kurmak. Annemin evinden de kendi evime gene çanaklı dış mekan wi-fi zımbırtısı ile bağlantı kurmak. Böylece Annemin evi, kendi evim ve ofis arasında wi-fi ağ kuracağım. Annemin eve de daha yüksek hızlı ve daha yüksek kotalı internet koyacağım. Herşey yolunda giderse, büroya yeni internet almayacağım. Evimde de taahhüt sona erince interneti iptal ettireceğim.

Ancak temel amaç ağ kurmak. Böylece ofise ayrı disk, eve ayrı disk o muhabbetlerden külliyen kurtulmuş olacağım. Evdeki diskim ofiste kullanıma açık olacak. Oradan buraya dosya taşıma falan uğraşmayacağım. PC'lere uzaktan erişim, uzaktan kontrol, uzaktan iş yapma, içinden veri çekme, rendera atma, vs.vs.vs.

Bu konuda şansım evler arası mesafe kısa. 500-600 metre. Merak ettiğim, iş yerimle evim arasında evimin gözükmemesinin sebebi bir yüksek bina. Acaba, bu çanaklardan iki tane alıp, birbirine baktırsam, arada bir bina olsa bile çeker mi? En kötü ihtimalle dediğim gibi, annem iki evi de gördüğü için, ulaşım merkezi annemin evi olacak.

Annemi de işin içine katmam gerekirse 4 adet uzun menzil wi-fi gerekecek. Kabaca maliyeti 1400-1500TL gibi olacak. Ancak kesin çözüm. İnternet maliyetini de ciddi düşürdüğü için parasını hızla çıkaracaktır.

Bu konuda bulduğum aletlerden biri TP-Link CPE605, diğeri TP-Link CPE610. Daha önce böyle projelere girişen arkadaşlar oldu mu? İlk etapta bu arkadaşlardan iki adet alacağım. Evim ve ofisim arasında deneyeceğim. Aradaki binaya rağmen sinyal alabilirsem, belki projeyi orada noktalarım. Alamazsam, annemle ofis arasında bağlantıyı kurmak için kullanırım bu iki arkadaşı. Sonra da iki tane daha alıp, annem ile benim ev arasında bağlantı kurarım.

İşin gıcık tarafı annemin evinden bakınca bürom anyaya bakıyorsa benim ev konyaya bakıyor. Dolayısı ile annemin evde iki ayrı çanak şart olacak. Hatta benim eve bakan çanak kendi evinde değil, komşunun balkonunda falan olması gerekecek. Gıcık bir durum. O yüzden ofisim ile ev arasında doğrudan bağlantı olsa çok mutlu olacağım.

Daha önce benzer deneyimi olan oldu mu?
Merhaba gençler. Ankara'da Wi-Fi internet hizmeti veren var mı? Biliyor musunuz? Enteresan bir şey denemeye niyetliyim. Merak ettim. Türksat'la bir problem yaşadım ve uzun zamandır evim ve bürom arasında ağ kurmaya niyetli idim. Ancak ikisi birbirini doğrudan görmüyor. Ancak... Annemin evi ikisini de görüyor. Evim ile ofisim arası kuş uçuşu 750 metre. Ofisim ile annemin ev arası kuş uçuşu 350 metre. Annemin ev ile benim ev arası kuş uçuşu 700 metre.

Biraz paraya kıyar isem, Annemin evine iki adet uzun menzil wi-fi, ofise uzun menzil wi-fi, evime uzun menzil wi-fi kurar isem, bu üç daireyi birbirine bağlayabilirim. Teorik maksimum hız 300mbit olmakla birlikte bunun imkansız olduğunun farkındayım. Ancak, mesafeler kısa olduğu için en az 100mbit bir ağ kurmanın hiç de zor olmadığını düşünmekteyim. Üç ev için tek internet alarak da parasını zamanla çıkarırım.

Tp-link'in bir uzun menzil wi-fi çanağını gördüm. 350TL idi. İşimi fazlası ile görür. Bu meretten 4 adet lazım olacak bana. Anamın 18'inci kattaki evi ana bağlantı noktası olacak. Evim ile ofis arasındaki bağlantı da anamın evi sayesinde olacak. Bu bağlamda interneti koymanın en akıllıca olduğu ev de gene anamın evi. Hiçbir konumda dolaylı aktarma ile internet olmayacak böylece. Örnek: interneti büroya koysam, annem interneti bürodan alacak. Evim ise annemden alacak. Dolaylı biraz. Bu açıdan internet merkezi annemin evi olmalı. Burada önümdeki en büyük engel anamın evi arka cepheye bakıyor. Büroyu görüyor; ama evimi görmüyor. Binanın ön cephesi evimi görüyor. Kule tipi binada komşudan da rica edilmez ki, "balkonuna wi-fi anten koyayım" denmez yani.

Bu sebeple bir de büronun çatısına ve evimin çatısına çıkacağım bir ara. Bir ihtimal, birbirlerinin çatılarını görüyorlar mı? Bakacağım. Görüyorlarsa procem var. Görmüyorlarsa annemi dağıtım noktası olarak kullanmak şart oluyor. Artısı, annemi de ağa dahil etmiş oluyorum. Eksisi maliyet artıyor. Bir de annemin binasında kendi evimi fiziken görebileceğim bir nokta bulmam gerekiyor. Keşif şart.

-------------------

Bu noktada aklıma şu da geldi: Dünyanın çeşitli ülkelerinde Wi-fi internet hizmeti veren İSS'ler var. Bu tip İSS'lerden Türkiye Ankara'da var mı? Varsa belki de altyapı meselesinden külliyen kendimizi kurtarmak daha akılcı bir çözüm olabilir. "Madem evler arası wi-fi kuracağım, bir wi-fi da iss için kurarım" gibi bir mantık.

"Bu işin maliyeti uçuk aga" demeyin. 4 adet uzun menzil wi-fi çanağı 1400 lira tutar. Dandik internet ayda 80TL. 3 ayrı evde 240TL. Yılda 2880TL. 100mbit 500gb kotalı internet 150 TL. 90TL fark var. Yılda 1080TL. 14 ayda kendini çıkarır wi-fi.
Hakkında
Konum: Ankara
Forum İmzası:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 12 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 5 ay
Mesaj Sayısı: 7.470
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 10.414
İkinci El Bölümü Mesajları: 87
Konularının görüntülenme sayısı: 350.339 (Bu ay: 1.320)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 19.537 (Bu hafta: 22)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.