Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
1.596
Cevap
99
Favori
244.523
Tıklama
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> Temalar >> Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      19180 Mesaj
      Öncelikle rainmeter proğramını (32bit/64bit sisteminmize uygun olanı) indirip kuruyoruz:http://rainmeter.net/RainCMS/

Daha sonra (rainmeteri kurduktan sonra -ama henüz çalıştırmazken-) seçtiğimiz skin leri indirip rainmeter klasörünün içine (skins) kuruyoruz, skinlerin adresi:http://customize.org/rainmeter

Ondan sonra rainmeter'i çift tıklayıp işleme başlıyoruz. rainmeter'i çalıştırıldıktan sonra, kendi ayarladığı bazı objeler masaüstümüze rastgele konumlanıyor. Bunlardan istemediklerimizi iptal etmek ve eklemek istediklerimizi ilave etmek için, görev çubuğundaki rainmeter simgesine sağ klik ile oradan configs bölümünden seçtiğimiz skinleri ayarlıyoruz (şeffaflık, boyut, tür v.s.). Gerisi sizin zevkiniz ve yeteneğinize kalmış.

Temayı kullanmak istemediğinizde, görev çubuğundaki rrainmeter simgesine sağ klik ile "exit" demeniz yeterli.

Ayrıca yine bir çok kullanıcının ekranında görmek istediği (Bütün nesneleri ekleyip kaldırabileceğiniz taskbar)
      bu yararlı ve görsel açıdan güzel aracın ismide "rocketdock" rocketdock'u bu linkten indirebilirsiniz
      http://rocketdock.com/download

Proğramı PC'ye kuruyorsunuz ve rocketdock ikonuna tıklamanız yeterli. Ondan sonra istediğiniz öğeleri sürükle bırak yöntemiyle bu bar'a eklemeniz mümkün. Aynı şekilde istemediklerinizide sağ klik/öğe kaldır yöntemiyle yok edip, rocketdock ayarlarından ekranın neresinde durmasını istiyorsanız o şekilde ayarlayabilir ve renk düzeni, nesne boyutu dahil bir çok seçeneği kontrol edebilirsiniz.

Örnek anlatım (@göktuğ115 den alıntıdır)

Buda yukarıdaki çalışmalarım ile yaptığım basit tema (siz istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz);

Hava durumu Ayarları; (@.AnasoN. nickli arkadaşımız tarafından açılan konunun birebir alıntısıdır.)

İşte Buldum

Rainmeter de hava durumunun ayarlarmaları...

Weather.com da her şehir için ayrı bir location code u varmış ve onu düzenlemek gerekiyo..

Öncelikle kullanağımız skinin olduğu dosyaya gidiyorz

C > Program Files > Rainmeter > Skins > HUD.Vision > Black yada White ( Hangisini kullanıcaksanız) > Weather

Sonra Weather-ONE dosyasını başa bir yere kopyalayın. Örneğin masaüstüne. Ben öle yaptm

Daha sonra bu masaüstüne kopyaladınız dosyaya çift tıklayarak açın. Değiştirmemiz gereken yer aşağıdaki resimde Sarı ile işaretli olan yerler.

Resimdeki Newyork u silip yerine bulunduğumuz şehri yazıyoruz. Alttaki kod kısmınada bulunduğumuz şehrin Location Kodunu Yazıyoruz. (Birkaç Şehrin Kodunu aşağıya yazıyorum)
      Mesela Bu şekilde olmalı

Ayrıca Derecelerin Celcius olarak görünmesi için İstanbul un üstündeki f harfini silip yerine m yazmanız yeterli

Daha sonra Kapat diyoruz ve kaydedilsinmi ? diye soracak evet e basıp kapatıyoruz.

Kapattıktan sonra dosyayı kopyalayıp orjinal yerine yapıştırıyoruz yani ;

C > Program Files > Rainmeter > Skins > HUD.Vision > Black yada White ( Hangisini kullanıcaksanız) > Weather

bu klasörün içine yapıştırıyoruz. Dosya Değiştirilsin mi? diye soracak Evet e basıp geçiyoruz.. Ve işlem tamam

Şimdi Rainmeter den Weather-ONE yi aktif hale getiriyoruz. Biraz bekledikten sonra olduğunu göreceksiniz.

Sonuç

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bazı Location Kodları (Galiba Her şehir için yok mesela ben Zonguldaktaym ama zongudak için kod u Bulamadım )

Ama Weather.com veya Google de burda olmayan kodlar bulunabilir...

TUXX0014---İstanbul
      TUXX0002---Ankara
      TUXX0039---Bursa
      TUXX0015---İzmir
      TUXX0023---Samsun
      TUXX0030---Edirne
      TUXX0036---Kars
      TUXX0017---İzmit
      TUXX0047---Kayseri
      TUXX0004---Antalya
      TUXX0061---Adana
      TUXX0040---Eskişehir

Weather.com dan location kodu bulmak için.

www.Weather.com a giriyoruz. Üstteki arama yerine bulunduğumuz şehri yazıyoruz. Örneğin "izmir" yazıyoruz ve Search e basıyoruz.

Sonra izmir in sayfası açılıo. Aşağıdaki resimde yukarıda adres satırında Sarı ile işaretli olan yer bu şehrin kodu oluo yani TUXX0015 işte izmir in Location Kodu bu. Şimdi bulduğumuz bu kodu kullanarak gerekli ayarlamaları yapabilrisinz.

Hadi kalın sağlıcakla. Umarım işinize yarar.

Aşağıdaki bölüm @aLcat[R]aZ, @Furkan* nickli üyeler tarafından hazırlanmış olup, kendilerine bu konudan faydalanan herkes adına teşekkürü borç bilirim.

Furkan* 'la birlikte hazırladığımız Rainmeter Rehber'ini biraz geç de olsa bitirmiş bulunuyoruz.. Eksik gördüğünüz bir yer olursa konu içersinde veya P.M yoluyla bildirirseniz Eksik gördüğünüz kısmında anlatımını elimizden geldiği kadarı ile yapmaya çalışırız. İşbirliği ve Rehber'deki emeğinden dolayı Furkan* 'a teşekkür ederim..

Rainmeter Rehberi

Öncelikle ingilizce bilenler için şu video çok faydalı olucaktır

Rainmeter nedir : Rainmeter skinlerle masaüstümüzü düzenlemeye yarayan bir programdır bu programla masaüstünüzde

CPU kullanımını görebilir
      Görselliği bol kısayollar hazırlayabilir
      Mail kutunuzu görebilir
      Hava durumunu görebilir
      Harddisk durumunu görebilir ve bunun gibi birçok işi yapabilirsiniz

KURULUM

Kurulumun üzerinde fazla durmuycam gayet kolay rainmeter.net adresine giriyoruz Sistemimize göre 32 veya 64 bit versiyonunu indiriyoruz ( sistemimizi 32 mi 64 bitmi olduğuna Bilgisayarım > Sağ Tık > Özelliklerden bakabilirz ) Programı indirdikten sonra next next diyerek tipik bir kurulumu gerçekleştiriyoruz Şimdi sırada

Tema yükleme
      Temayı Özelleştirme ve
      özelleştirme ayarları kaldı

Rainmetera tema yüklemek

Öncelikle rainmeter teması indirmemiz gerekiyor Rainmeter temaları bulucağınız 2 site

http://customize.org/rainmeter
      http://www.deviantart.com/#catpath=customization/skins/sysmonitor/rainmeter&order=5

Ben Left isimli temamı indirdim

Rainmeter temaları resimdede gördüğünüz gibi Belgelerim>Rainmeter>Skins klasöründe tutulur

Left isimli rar arşivini XP'de "Belgelerim>Rainmeter>Skins" yolundaki klasöre, Vista ve Windows 7'de ise "Kullanıcı İsminin olduğu klasör>Belgelerim>Rainmeter>Skins" yolundaki klasöre (Kullanıcı İsminin olduğu klasör = Örneğin benim Bilgisayarımda Kullanıcı adı aLcatRaZ Masaüstündeki aLcatRaZ adlı Klasör veya Başlattaki aLcatRaZ adlı klasör kısayolu ;) ) çıkartıyoruz ve system traydeki rainmeter ikonuna sağ tıklıyıp refresh all diyoruz

Temayı Çalıştırma

Refresh yaptıktan sonra tekrar rainmeter ikonuna sağ tıklıyoruz config diyoruz ve karşımıza yüklü olan temalar çıkıyo ordan yüklediğimiz temayı seçiyoruz
      Lefte giriyoruz ve sonra left temasının alt dallarıda açılıyor

Ben burda app yani uygulamalar skinini seçip uyguladım ve gördüğünüz gibi masaüstüme ekledim

Skinlerin Yazı Renklerini ve Fontlarını Değiştirme

Skindeki yazı renklerini değiştirmek için, Rengini değiştireceğimiz Skine sağ tıklayıp Skin Menu'den Edit Skin'e tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra açılan Dosyada Skinimizin ayarları ve çalışması için gereken Kodlar bulunur.Tıkladıktan sonra açılan ".ini" uzantılı dosyadaki kodlardan "FontColor" adlı yazıyı buluyoruz ( Genelde Sayfanın en üstünde belirtilir. ).FontColor: yazısından sonra bulunan renk kodunu olmasını istediğimiz rengin kodlarıyla değiştiriyoruz. Değiştirdikten sonra Değişiklikleri kaydedip System Trayde'ki Rainmeter Icon'una sağ tıklayıp Refresh All yapıyoruz..

Skindeki yazı fontunu değiştirmek için, Fontunu değiştireceğimiz Skine sağ tıklayıp Skin Menu'den Edit Skin'e tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra açılan Kodların bulunduğu ".ini" dosyasında "FontName" adlı yazıyı buluyoruz.Yazıyı bulduktan sonra "FontName:" den sonra gelen kısıma hangi Font'u kullanmak istiyorsak o fontun ismini yazıyoruz.Fontun ismini yazdıktan sonra Değişiklikleri kaydedip Rainmeter'ı Refresh All yapıyoruz. Ayrıca Font Boyutunu değiştirmek istersekde Kodlar arasından "FontSize" ı bulup yanındaki Font boyutunu istediğimiz boyutla değiştirp kaydediyoruz.

Skinlerin Iconlarını değiştirme

Skins klasöründen yine Left skinimize giriyoruz burda yine hangi skini editliyeceksek ona giriyoruz ve karşımıza temanın iconları çıkıyor burda .png formatında istediğimiz iconu yer değiştirebiliriz ben örnek olarak bir hdd iconu koymak istiyorum dikkat edeceğimiz noktalar
      *Iconun adı klasördekiyle aynı olmak zorunda örneğin orda chat.png yazıyor biz gidip hdd.png koyarsak çalışmaz veya Skinin .ini adlı kod dosyasından hangi iconu değiştireceksek o iconun ismini ve uzantısını koycağımız yeni iconun isim ve uzantısıyla değirebilirsiniz.
      *Iconun boyutunu küçültmezsek kötü durabilir
      Kopyalama işlemi bitince refresh all diyoruz ve skin iconumuzu görebiliyoruz ben küçük bir icon kullandım 15*15 boyutlarında bu nedenle gözükmüyor ama siz istediğiniz şekilde yapabilirsiniz

SON HALİ :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 14 Haziran 2011; 18:49:08 >

|
      |

ASLA KENDİSİ GİBİ OLMAYA CESARET EDEMEYECEKLERİ BİR ADAMIN ÖLÜSÜNE, ÖMÜR BOYU VE HERGÜN TEKRAR TEKRAR YENİLENLER, "yaşayan ölüler".

Mihi ipsi nondum amicus sum.

• Yarbay
      5013 Mesaj
      Her türlü tema paylaşımınızı, tema isteğinizi, temalarla veya rainmeter ile ilgili sorularınızı bu başlık altında yapabilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soulcubee -- 14 Mart 2010; 12:34:14 >
      |
      |

• Binbaşı
      1798 Mesaj
      SS ile anlatsanız daha iyi olur
      |
      |

• Yarbay
      19180 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: terapi_triyaki

SS ile anlatsanız daha iyi olur

Konuyu biraz daha düzenledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 12 Kasım 2009; 15:22:52 >
      |
      |

ASLA KENDİSİ GİBİ OLMAYA CESARET EDEMEYECEKLERİ BİR ADAMIN ÖLÜSÜNE, ÖMÜR BOYU VE HERGÜN TEKRAR TEKRAR YENİLENLER, "yaşayan ölüler".

• Yarbay
      19180 Mesaj
      Birde bu temaları yaptıktan sonra normal temaya dönüş nasıl oluyor. Ben uninstall etmeden normal temaya dönemedim.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      2 Not
      Yalnız şunu da ekleyeyim arkadaşın verdiği customize sitesindeki link trojen içeriyor, ben de G-Data virüs programı yüklü ve truva atı olduğu gerekçesiyle siteyi engelledi bilginize.
      |
      |

• Yarbay
      2310 Mesaj
      teşekkürler bi kaç arkadaşa mesaj atmıştım ama cvp gelmemişti bu güzel oldu
      |
      |

INTEL i5 6600K 4.6 GHZ - ASUS Z170 PRO GAMING - KİNGSTON DDR4 16GB(4x4) HYPERX FURY BLACK 2400MHz - GIGABYTE GeForce® GTX 1050 Ti Windforce OC 4G (GV-N105TWF2OC-4GD) - CORSAİR H100İ GTX - BENQ 24" XL2411Z 144HZ 1Ms
      SAMSUNG 850 EVO 250 GB SSD - SAMSUNG 500 GB HDD - WD 1.5 TB HDD - LOGİTECH Z-5500 - NZXT S340 B/R - XIGMATEK VECTOR S 750 WAT 80 PLUS PSU - MOTOSPEED CK108 MECHANİCAL KEYBOARD RGB - SADES SA-901 GAMING HEADSET
      LOGİTECH G300 - AKASA VENOM BLACK XXL 890x450mm GAMİNG MOUSE PAD
      2 Not
      quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR
      Sağol dostum, @göktuğ115 arkadaşın anlatımınıda baz alarak sonunda proğramın çalışmasını ilk mesaja detaylı olarak anlattım. "0" dan başlayan birisi de bu anlatımla artık rahatlıkla yapacaktır.

Helal olsun çözmüşsün sonunda Gayet kolaymış neden anlatmamışlar daha önce enteresan hakkaten, eline sağlık ne diyelim.
      |
      |

• Yarbay
      19180 Mesaj
      @Comaa
      @__Tyler Durden__

Teşekkürler.
      |
      |

• Binbaşı
      1798 Mesaj
      Yani bu her şeyi düzenleyen Rainmater programı mı? Valla çok güzel bende kullanıyorum win7 hiç böyle özellikler yok sanıyorum ki kendisinden gelen bir şey :)
      |
      |

• Yarbay
      3926 Mesaj
      eline sağlık müşavir işime yarıycak
      |
      |

“Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu?Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı ve inanç beslediğin otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Apartmanından dışarı çık. Karşı cinsten biriyle tanış. Lüzumsuz alışverişi ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl. Bir kavga başlat. Yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın."
      Artık uyarıldın.
      2 Not
      Ben bi şey sormak istiyorum, rainmeter'ı bilgisayarı her açtığımda elle açıyorum ayarlarına baktım açılışta otomatik başlatı bulamadım. Varsa çaresini bilen çok makbule geçer anlatırsa.
      |
      |

• Yarbay
      19180 Mesaj
      rocketdock tanıtımı ve kullanımı ilk mesaja eklendi.
      |
      |

Harikasın hocam. Yavaş yavaş güzel arayüz yapmaya başladım :))
      |
      |

• Yarbay
      4742 Mesaj
      Bende özellikle objectdock yerine rocketdock u tavsiye ederim çok daha fazla tema ile geliyor ekstradan bişey indirmeye de gerek kalmıyor.
      |
      |

• Yüzbaşı
      748 Mesaj
      Teşekkürler
      |
      |

Hayat tatlı olduğu kadar bi okadar da acı.
    • Yarbay
      10395 Mesaj
      Güzel çalışma eline sağlık.
      |
      |

• Yarbay
      4001 Mesaj
      Elinize Sağlık.
      |
      |

• Yarbay
      2142 Mesaj
      Elinize sağlık.
      |
      |

Honda Jazz CVT, Asus Eee PC 1005HA, Logitech Anywhere MX, iPhone 4S 64GB, iPad3 64GB, Philips HTR5000, Philips DVP720SA, Philips DVDR3590H, Epson EMP-TW20, WDTV HD Media Player
    • Teğmen
      140 Mesaj
      Eline sağlık tema oluşturmayı birazcık kurcaladım ve yapmıştım ancak benim daha ileri düzeyde bi sorum var :) hazırmısın

Kafayı yicem bak şimdi bu temaların fotograflarının atılı oldugu klasöre geliyorum yani kurulumla gelen aero temalarının.

Örnek türkiye yeni çıkmış tr fotograflarıda var onları alıp o klasöre atıyorum. arkasından tema arka planında tümünü seçiyorum. başka bir temaya geçip tekrar türkiye temasına dönünce sonradan eklediklerimi elle seçmek zorunda kalıyorum default olarak kalmıyor yani

Bu konuda yardımcı olursan sevinirim. sorumu dilersen resimli olarakta anlatırım burda da bi faydası olur hem
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
paykasa
SEO
türksohbet.net
paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,438
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.