Şimdi Ara

Mühendisin 35-40 yasından sonra akıbeti ne oluyor? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
408
Cevap
29
Favori
28.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dayım jeoloji mühendisi 38 yaşında kendi şirketi var aylık geliri 20 000. Bende tıp düşünüyordum ama 6 yıl zor geldi , kazanabilirsem yine tıp ama kazanamazsam jeoloji müh akarım. Çalışırım dayımın yanında kafam rahat.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dedi aklın yaşta olduğunu zanneden bilkentte parayla okuyan zengin züppesi :)
  • Bir çok noktada doğru demiş doktorların gerek çalışma şartları gerek aldıkları paralar mühendisliğe göre çok daha iyi ama 40 50 li yaşlarda analitik düşünme muhabbeti boş geldi bana çünkü çoğu bilim insanı mühendis en iyi ürünlerini ileri ki yaşlarda vermiş.Belki beyin yavaşlıyor ama tecrübe onu ileri taşıyor.
  • Iyi uniden mezun olup kendini gelistirmis muhendisin doktordan daha dusuk gorulmesi zoruma gidiyor hocam nasıl daha iyi olurlar muhendislik iyi ama bir soktor degil diyor herkes neden hocam neden kendini gelistirmis emek vermis adam bir doktordan ondedir benim gozumde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Skins

dedi aklın yaşta olduğunu zanneden bilkentte parayla okuyan zengin züppesi :)

5 bine girsemde terör yuvası yerine bilkent burssuz ee yazardım param var ki gidiyorum sana ne. Sıralaman benden 5-6 bin daha iyi diye zeki olduğunu mu sanıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-46B352547 -- 2 Ocak 2016; 22:18:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu kaçıncı sınavdı? kaç yaşında olduğunu söyle de duysunlar :) boş insansın ya geçen sene lys forumunda takılan herkes biliyo seviyeni. daha tartışamıycam senle ben deveye hendek atlatmaya gidiyorum :)
  • editle editle :) terör yuvası dediğin okul her listede senin okulundan üst sırada. senin gibiler düşürüyo orda seviyeyi.

ben böyle konuşmazdım, bilkentte okuman ya da paran bana batmadı, ama benim 97 li olmam sana batmış sanırım
  • Mühendislik yazdığım için neden tıp yazmadım pişmanlığı var içimde yazarken de bunun farkındaydım.

Tıp yazsaydım da neden mühendislik yazmadım pişmanlığı olacaktı içimde. İnsan doğası böyledir çünkü, o yüzden siz ileride hangisinden en çok keyif alacaksanız onu yazın ben öyle yaptım. İki mesleğin de birbirlerine göre artıları eksileri var sonuçta insanın kendi tercihiyle alakalı bu.

Konunun başındaki pişman olmuş mühendis örneklerine istinaden de buna benzer birçok tıp pişmanlığı görebilirsiniz internette.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi upower -- 2 Ocak 2016; 22:23:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legolas.

quote:

bu kaçıncı sınavdı? kaç yaşında olduğunu söyle de duysunlar :) boş insansın ya geçen sene lys forumunda takılan herkes biliyo seviyeni. daha tartışamıycam senle ben deveye hendek atlatmaya gidiyorum :)

Koçum git more to read çöz hadi.

Ayrıca sınava falanda girmeyeceğim seneye direk 2. Sınıftan başlıyorum. Cok canımı sıkma 2km uzaktasın bana hayatının dayağını atarım

atsana lan?
  • Geleceğini bilmemde 35-40 yaşlarında gördüğüm tüm mühendisler kel bence kellik akıbeti

• quote:

Orijinalden alıntı: Sichern

Iyi uniden mezun olup kendini gelistirmis muhendisin doktordan daha dusuk gorulmesi zoruma gidiyor hocam nasıl daha iyi olurlar muhendislik iyi ama bir soktor degil diyor herkes neden hocam neden kendini gelistirmis emek vermis adam bir doktordan ondedir benim gozumde.

Aslında insanların hor görmesinden çok piyasa hor görüyor gerek maaşlar gerek iş stresi.Tabi bu genel olarak ülkemiz için geçerli bir durum almanya da yaşayan bir mühendis hem maaş olarak hemde saygınlık olarak türkiyede ki mühendisin çok ilerisinde.
  • Tekfen İnşaat'ta çalışıyorum, mühendisler mutlaka bilir. Makine, Kaynak vb. mühendislerin durumunu çok iyi bilmiyorum ama İnşaat alanın da herşey tecrübe. 40 yaşında bir mühendis kendini geliştirdiyse minimum 10.000 alır. Yurtdışı şantiyelerinde bu fiyatlar daha da artıyor. Örneğin bir Formen bile minimum 2.500 dolar alıyor artık. Tekfen, Rönesans gibi şirketlere girebilen yeni mezunlar direk 3.000 dolardan başlıyor. 2. projeye büyük ihtimalle 4.000 dolardan gidersiniz. Çok daha fazla veren şirketlerde var tabi. Söylenildiği gibi gerçekten tecrübe ile para kazanıyor mühendisler. Yabancı dili söylemiyorum, zaten olması lazım.
  •  Mühendisin 35-40 yasından sonra akıbeti ne oluyor?

Durum bu oluyor dostum
  • Yeni mezun bir doktor kaç tl alıyor bilen var mı ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Legolas.

quote:

bu kaçıncı sınavdı? kaç yaşında olduğunu söyle de duysunlar :) boş insansın ya geçen sene lys forumunda takılan herkes biliyo seviyeni. daha tartışamıycam senle ben deveye hendek atlatmaya gidiyorum :)

Koçum git more to read çöz hadi.

Ayrıca sınava falanda girmeyeceğim seneye direk 2. Sınıftan başlıyorum. Cok canımı sıkma 2km uzaktasın bana hayatının dayağını atarım

atsana lan?

Kardeş gereksiz muabbet kavga etmeyin okurken ben gerildim..

• quote:

Orijinalden alıntı: sefayksl

Tekfen İnşaat'ta çalışıyorum, mühendisler mutlaka bilir. Makine, Kaynak vb. mühendislerin durumunu çok iyi bilmiyorum ama İnşaat alanın da herşey tecrübe. 40 yaşında bir mühendis kendini geliştirdiyse minimum 10.000 alır. Yurtdışı şantiyelerinde bu fiyatlar daha da artıyor. Örneğin bir Formen bile minimum 2.500 dolar alıyor artık. Tekfen, Rönesans gibi şirketlere girebilen yeni mezunlar direk 3.000 dolardan başlıyor. 2. projeye büyük ihtimalle 4.000 dolardan gidersiniz. Çok daha fazla veren şirketlerde var tabi. Söylenildiği gibi gerçekten tecrübe ile para kazanıyor mühendisler. Yabancı dili söylemiyorum, zaten olması lazım.

rönesans cidden iyi para veriyor hocam :)
  • Analitik dusunme kismina katilmiyorum.Benim calistigim yazilim sirketindeki ekip lideri 50 yasinda ve hala zehir gibi.Ben 4 senedir ayni sirketteyim hic bir degisikligini gormedim dusunme konusunda.

• faydalı konu gibi

şimdi bir pc mühendisi 40 yaslarinda makine ya da insaat mühendisi gibi saha da çalışamaz mı satır satır kod yazamaz mı ( bu şahsi sorum )

pc mühendisi denilen üzre iyi üni lerden mezunsa yahut kendini baya geliştirmişse akademik kariyer yapamaz mı

bu adam itu marmara v.s. unilerden mezunsa ya da üni de kendini gelistirmişse yabancı dil v.s.

lisans yüksek lisans Doktora .. gidemez mi

• Ben de bilgisayar muhendisligi okuyorum yurt disinda doktora yapabilirsem akademiye yonelicem.Alttan surekli saglam gencler yukselecek acikcasi ozel sektorle ugrasmak istemiyorum onun yerine gomulu sistemler veya yapay zekada uzmanlasirim.Boylelikle yaslandigimda hala saglam bir degerim olacak maasim da fena olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tecrübe kazandıkça maaşları yükseliyor ancak firmada çalışan mühendislerin çok yüksek kazandıkları söylenemez. Kuzenim makine mühendisi, ortak olduğu şirketten aylık 8-10,000 TL civarı geliri vardı, o da şirket olduğu hâlde...

Şu an piyasadaki çoğu mühendis 2,000-2,500 TL arası maaş alıyor, bazı alanlarındaki mühendisler iş bile bulamıyor. Belli başlı okullarda kaliteli eğitim alınmadığı sürece bence mühendis olmanın çok da anlamı yok. Ayrıca şunu da belirtmek isterim, "kendini geliştirmek" denilen kavram çok geniş bir olgudur ve kısa sürede tamamlanmaz. O noktaya gelen mühendisler zaten ülkede durmuyor.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.