Şimdi Ara

Mühendisin 35-40 yasından sonra akıbeti ne oluyor? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
408
Cevap
29
Favori
28.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aselsana falan girip olduruluyolar amerikan kopekleri tarafindan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Literarys

quote:

Orijinalden alıntı: nebula-bunela-labune

Benin de merak ettiğim bi soru var. Özelde çalışırsak emekli olduğumuzda memurlar gibi maaşımız yatacak dimi?

Sigortan yattığı sürece evet

Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tıp ile mühendislik çok farklı şeyler. Veterinerlik ile tıpı veya fizik ile elektrik elektronik karşılaştırsanız anlarım da. İkisi de önemli meslekler. Hele tıp daha önemli bir meslek, insan hayatı sonuçta. İkisinin arasındaki tek benzerlik "sayısal bölüm" olarak geçmeleri. Tamam günümüzde maaş önemli bir nokta, ve tabiki de seçimlerde o da göz önünde bulundurulmalı, ama bir işi severek, isteyerek yapmak önemli olan şey değil mi? Ben mi yanlış düşünüyorum acaba? Hele doktorluk gibi, insan hayatının ön planda olduğu bir mesleği lütfen para için seçmeyin. Şu an mühendislik mezunları keşke tıp seçseydik diyor olabilirler, ama şunu da unutmamak gerek, tıp okuyanlar oturdukları yerden yapmıyor bunları. Sizden, bizden çok çalışıyorlar. Mühendisler hata yaptıklarında uyarı alırlar, veya işten çıkarılırlar. Ama doktorlukta öyle mi? Bu meslek çocuk oyuncağı değil arkadaşlar.

Matematik ve bilim ilgi alanınsa, üretmek, tasarlamak, geliştirmek istiyorsan mühendislik seçersin. Zaten mühendislik, bu demektir.

Benim insan vücuduna ilgim var dersen de tıp seçersin.

Zamanında hedefsiz olanlar şimdi yakınıyorlar işte. Dersaneler, okullar sınavlara hazırlamayı iyi biliyorlar ama hedef koymaya gelince hepsi tırt.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Woogyboo -- 2 Ocak 2016; 19:04:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dirkules

Aselsana falan girip olduruluyolar amerikan kopekleri tarafindan

Yav öyle bişey yok medyanın uydurması

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Senceroo

mühendisin analitik düşünme yeteneği azalıyor da doktorun azalmıyor mu? ne kadar saçma bir soru. 40'ına kadar yatan mühendis bir şey yapamaz. kendini geliştiren ve bilgi dağarcığını her sene yükselten bir mühendis yönetici pozisyonuna bile gelebilir.

Dedi 16sına gelen ergen.

• Ben sıradan bir üniversitede inşaat mühendisliği okuyorum, önümüzdeki dönem bitiyor inşallah. Bu dönem boş olduğum için bir firmada staj yapıyorum. Oradaki mühendis hem genç hem de bilgili biri, birçok yerde çalışmış tecrübe kazanmış son 5-6 senedir de bu firmada, aldığı para da bence yeterli.

Adamla sohbet ediyoruz bol bol ve en çok yakındığı şey çalışma şartları. Kpss ile kadrolu bir işe girmek istiyor sırf o şartlardan dolayı. Özel sektörde mesai günü saati diye bir şey yok haftanın her günü bile gittiği oluyor adamın. Bir yandan da şantiyeye gelen belediyenin kontrol mühendislerini görüyorum adamlar akşam 5 oldu mu hadi eyvallah diyerek çıkıp gidiyorlar. Hak vermemek elde değil.

Yaş konusuna gelirsek de benim meslekte yaşla beraber tecrübe arttığı için belli yaşlardan sonra daha da kıymete biniyor. Çünkü inşaat mühendisliği çok geniş kapsamlı bir mühendislik, öyle hemen tecrübe kazanmak çok çok zor ancak zamanla olabilir. Tek sorun özel sektör için çalışma şartları, ama o da aynı yerde uzun süre çalışınca o kadar da sorun olacağını düşünmüyorum. Çünkü çok fazla saygı gören bir meslek.

• Woogyboo kullanıcısına yanıt
    Hocam benim ne dusundugum hakkında fikriniz bile yok.

Ben sizinle aynı dusunceleri paylasıyorum zaten ve hedefim kesinlikle muhendislik.Burada muhendislerin pismanlıklarını paylasıyorum ve bunları yasamak istemedigimi acaba kucukluk hayalimden vazgecmem mi gerektigi konusunda sizlere danısıyorum.Bir sıkıntı yok tıpta butun bolumler hastayla ilgilenen bolumler degil yani tıpa da gidebilirsin o dert degil.Insan gelecegini dusunmek zorunda ve bu pismanlıkları yasamak istemiyorum ne yapmalıyım diye danısıyorum.Ama sizlerin bu onyargısı acıkcası hevesimi kacırıyor hedefsiz falan degilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sichern -- 2 Ocak 2016; 17:57:09 >
  • Joe.Joe kullanıcısına yanıt
    Hocam iler ki yaslarda tecrube konusunda ileri konumlarda oluyorsun anladım ama ya uonetici olanazsan oldun oldun olamadın elveda mıdır olay?

• Muhendis 30 35 yaslarindan sonra ise yarar. Asagidaki grafik cok guzel.

Yok yurtdisina gitmis de yuzu bile onlara benzemis de. Sacma sapan tavsiyeleri dinlemeyin. Parayi meslek seciminde ilk siraya koymayin. Muhendis olmak istiyorsan muhendis ol. Doktor olmak istiyorsan doktor ol. Avukat olmak istiyorsan avukat ol. Isini iyi yaptigin muddetce ac kalmayacaksin, para kazanacaksin.
     Mühendisin 35-40 yasından sonra akıbeti ne oluyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Numan -- 2 Ocak 2016; 18:09:34 >

• Numan N kullanıcısına yanıt
    Hocam bakın birebir aynı dusunuyoruz bakın yemin ediyorum aynı ama ben severek girdim ama isler tr de oyle olmuyor diyen o kadar kisi var ki kafamız karısıyor illaki

• quote:

Orijinalden alıntı: Oluruna Bırak!

quote:

Orijinalden alıntı: Senceroo

mühendisin analitik düşünme yeteneği azalıyor da doktorun azalmıyor mu? ne kadar saçma bir soru. 40'ına kadar yatan mühendis bir şey yapamaz. kendini geliştiren ve bilgi dağarcığını her sene yükselten bir mühendis yönetici pozisyonuna bile gelebilir.

Dedi 16sına gelen ergen.

aa ergen dedi bana

quote:

Orijinalden alıntı: Sichern

Hocam takdir edersiniz ki muhendislikte analitik dusunme daha buyuk yer kaplar.Doktorlukta hastaligin tedavisi vardır uygularsın yas ilerledikce tecrube artar ve bu sana + saglar.

Muhendislikte bir problem cozersin yani matematiksel dusunce gerekir o nedenle bu soruyu sordum ve sacma degil sorum.

Muhendis yonetici oabilir ondan suphem yok ama belli bir kontenjan var sonucta hala yuksek bur rekabet gerektirir dusundugum kadarıyla.

doktor ameliyattayken problem çözmüyor mu? hayattaki herşey analitik sisteme bağlıdır matematiğe göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceroo -- 2 Ocak 2016; 18:25:56 >

• quote:

Hocam bakın birebir aynı dusunuyoruz bakın yemin ediyorum aynı ama ben severek girdim ama isler tr de oyle olmuyor diyen o kadar kisi var ki kafamız karısıyor illaki

Yahu niye olmasin? Kendini gelistir, dogru duzgun bir firmada dogru duzgun bir pozisyonda calis gayet guzel yurur isler.
    2014 yazinda mezun oldum ben insaat muhendisliginden. 1.5 sene calismama ragmen cok guzel projelerde calistim. Cok yogun calisiyorduk, yeni mezun oldugum icin cok tatmin edici bir para gecmiyordu elime ama yaptigim isten zevk aliyordum ben.
    Motivasyonunu kirmasin bir sey. Odaklandigin yolda devam et.
  • Senceroo kullanıcısına yanıt
    Saka heralde bu, ameliyat ta gereken analitik beceri ile muhendislikte gereken bir mi sizce?

Siz her sey de az da olsa olan bir seyi soyluyorsunuz herkesde biraz vardır bu ozellik zaten ama muhendislik gibi mesleklerde onemli yer kaplar.

• 40'ın dan sonra hayatta kalan mühendis var mı ki ?

Mühendislerin ölüm yaş ortalaması 36 zaten.
  • quote:

Saka heralde bu, ameliyat ta gereken analitik beceri ile muhendislikte gereken bir mi sizce?

Siz her sey de az da olsa olan bir seyi soyluyorsunuz herkesde biraz vardır bu ozellik zaten ama muhendislik gibi mesleklerde onemli yer kaplar.

matematik bütün herşeyi analitik düzlemde ele alır. matematiğe göre herşey analitik düzlemdedir ve bir karşılığı vardır.
  • o yaslar basarili bi muhendis icin sirket kurma fabrika acma milyonlar kazanma yasidir. kendini gelistirememis muhendis icinse 1500 tl ye itaat etme yasidir. hatta muhendis kendini gelistirirse daha universitedeyken milyoner olabilir. cok arkadasim var 5 6 li gruplar halinde projeler urettiler ve sattilar. en cok para alan 70 milyon dolar almisti ama sanirim onlar yaklasik 10 kisiydi. yani muhendislikte yas onemli degil tek onemli sey kendini gelistirmek.

• Numan N kullanıcısına yanıt
    Tamam zevk alırım sizin gibi.

Zamanla bu kadar emege hala az para almak sıkmaz mı adamı?Su an durumunuz daha mı iyi?

• quote:

Hocam iler ki yaslarda tecrube konusunda ileri konumlarda oluyorsun anladım ama ya uonetici olanazsan oldun oldun olamadın elveda mıdır olay?

Hocam mesele yönetici olmak değil ki. Dediğim gibi uzun süre aynı firmada çalışırsanız gördüğünüz saygı da artacaktır. Benim olduğum firmadaki mühendis patron kadar saygı görüyor. E bu da kafan rahat çalışma şansı demektir ki çok önemli bir şey bu bana göre.

• Senceroo kullanıcısına yanıt
    Hocam matematik hayatın her yerinde var ona bakılırsa konuyu carpıtmayın

Her yerinde var ona lafımız yok muhendislikte cok daha onemlidir bu.

• quote:

Tamam zevk alırım sizin gibi.

Zamanla bu kadar emege hala az para almak sıkmaz mı adamı?Su an durumunuz daha mı iyi?

Zaman gectikce ayni parayi kazanmayacaksin ki. Yeni mezun muhendisin maasi dusuk oluyor bu dogru fakat tecrube arttikca maasinda katlaniyor. Cok cabuk surede istedigin rakamlara cikabiliyorsun.
    Su an Turkiyede degilim. Mesleki anlamda soruyorsan durumum daha iyi degil. Su an yaptigim is, Turkiyede yaptigim ise gore daha az mesleki bilgi gerektiriyor. Ha genel anlamda mutlu muyum. Evet Turkiyeden cok daha mutluyum.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.