U

Binbaşı
13 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme
Toplam: 166 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar,

Edit: Opsiyonlarimi guncelledim suan 2014 bmw 218i ve 2015 Audi A3 Sedan arasindayim bu ikisi arasinda ne dersiniz?

Ilk aracim olacak, piyasa maalesef fena ucmus halde 160000 TL civarina ne tavisye edebilirsiniz? (Ustune cikmayi hic dusunmuyorum)
Kafamda 2014 Model Mini Cooper, 2015-16 Model S60 var her ne kadar cok farkli klansmanda olsalar da alternatif olarak bunlari bulabildim acikcasi 1-2 yil daha eski olsun premium segment olsun basim daha rahat eder diye dusundum. Ancak onerilerinize tabi ki acigim, cok yakmasi asiri bir problem degil benim icin zaten her seyin en iyisini isteyince bir de butce kisiti olunca araba bulmak imkansizlasiyor, ciddi kazasi olmayan temiz bakilmis cok yakabilen, 5 6 yasinda olmasini sorun etmeyecegim premium segment bir araba ariyorum kisaca. Sizce yanlis mi dusunuyorum bunun icin de onerilere acigim? Ayrica arabanin boyutu mini ve volvoyu kiyaslamamdan anlayacaginiz uzere cok onemli degil, cok fazla basima is acmayacak bir araba olsun yeter.
.
.
Takımı bayağı beğendim, özlemişiz açıkçası güzel oynayan Galatasaray görmeyi.

Genel olarak yorum yapayım tüm topçulara.

Muslera - Golde hatası yoktu, kötü bir maç çıkardı diyemeyiz dakikalarca top görmemesine rağmen aniden gelişen ataktaki müdahalesi başarılıydı.
Serdar - Çok çok büyük bir hatası dışında sırıtmadı ama defans oyuncusu yani o hatayı yapması zaten bu maçtan geçer not alamamasına sebep.
Maicon - Çok fazla hatalı pas yapıyor.
Mariano - Çok beğendim, çok akıllı bir oyuncu, çok iyi ara paslar attı.
Linnes - Çok ağır kalıyor, Galatasaray seviyesinde olduğunu da düşünmüyorum maçın en çok sırıtanlarındandı, bu arada karakter olarak iyi birine benziyor aslında üzülüyorum da kötü oynayınca.

Fernando - Çok iyi, yeni melomuz diyebiliriz umarım o bölgede, defansa da çok iyi destek oluyor.
Tolga - Bitirciliği zayıf ama bu maç kesinlikle eleştiriyi haketmiyor gayet iyi oynadı, topları da iyi değerlendirdi golü de zor sayılabilecek bir goldü.
Ndiaye - Tam bir artist, futbolun zevki tabi böyle oyuncular ama çok sakat fauller yapıyor halısahada döverler bu adamı, ilerleyen zamanlarda çok iyi olacağını umuyorum ama.
Belhanda - Sneijderin sonra 10 numara sıkıntısı çekmedik diyebilirim, çok etkili, çok akıllı bir oyuncu ben böyle bir performans beklemiyordum kendisinden çok beğendim.
Garry - Bu sene iki maçta da iyi başladı, sıfıra inip çok güzel ortalıyor gol de öyle geldi zaten.

Gomis - Taraftarın sevgilisi oldu bile şimdiden, ilk yarı çok hırslıydı, ikinci yarı bariz yoruldu ama bize çok katkısı olacağı kesin tam bir ısıran forvet.

Yedeklerden girenleri değerlendirmeyeceğim çünkü Yasin hakkında konuşmak bile sinirimi bozuyor daha Selçuğu var.

Defans transferi lazım ama bu sene lükse kaçar, kadro zaten gayet iyi sol bek gelsin yeter kendi fikrimce.
Merhaba,

İlk başlarda A3 Sedan, Bmw 1 serisi falan bakıyordum, ama dolu bir araba istediğime karar verdim sizin tercihiniz ne olurdu acaba?

Bu arada arabaların boyutu hiç problem değil, çok kişiyle kullanılmayacak yani genelde maksimum 2 diyeyim o yüzden mini cooper dahi önerebilirsiniz.

Başlıca kriterim ekonomi ama astranın performansı beni cezbetti diyebilirim, ilk başlarda dizel bakıyordum ama çok yüksek kilometreler yapmayacağım için dizel fiyatları fahiş geldi, bunun dışında bu arabaların kullananlardan yakıt verisi bilgisi alabilirsem harika olur, mesajımdan da anladığınız üzere bu konularda tecrübesizim hem ekonomi isteyip hem de 200 hp araç bakılır mı demeyin
.
https://ocw.mit.edu/courses/economics/14-01sc-principles-of-microeconomics-fall-2011/unit-1-supply-and-demand/introduction-to-microeconomics/

https://www.youtube.com/playlist?list=PL61533C166E8B0028

MIT Opencourseware sisteminde birçok dersi bulabiliyorsunuz ki bu sadece ekonomi ile sınırlı değil. Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinin dersi sonuçta, bence ders anlatımları çok kaliteli ve course'ın tamamına ulaşım imkanı sunuyorlar.

Hazır tercih stresinden beklemekten sıkıldıysanız, ekonomiye giriş yapın mikroekonomi ile

Öyle çok ağır bir ingilizcesi de yok zaten.
Merhaba,

Sıralama tahmin yapma işini seviyorum, geçen sene de artan mühendislik kontenjanlıklarına göre doğru tahminlerde bulunmuş, Koç EE, Bilkent EE gibi bölümlerin Bilkentin mühendisliklerinin ve Sabancı'nın nerdeyse tüm bölümlerinin sıralamasını benzer tahmin etmiştim, 2100 den alan SSBF ile 1500. olan kişiye giremezsin diyince dalga geçenler olmuştu ama bölüm 1300 den almıştı, neyse zaten bu tahminleri yapmak zor değil kontenjan artış azalışları ve trendlerine göre yapıyorum sadece bunları belirtmemin sebebi bu üniversite sıralama işleri benim biraz hobim yardımcı olmayı da seviyorum Ygs/Lys ortamı gerçekten zevkli hatta bu yüzden sırf atmosferi tekrar yaşamak için Ygsye bile girdim

Koç Üniversitesinden başlarsak Türkiye'de en güzel kontenjan politikalarına sahip üniversite kendileri bu sene bayağı bir çılgınlık denemişler tabi ki sıralamaları etkisi yadsınamayacak derecede olacak.

Baktığımızda tam burslu kontenjanlarını yarıya çekmişler tüm bölümlerde, yarı burslu kontenjanlarını nerdeyse çeyreğe düşürmüşler ve 25 burslu kontenjanları geçen seneki hali %10'uyla sınırlı tutup, bu kontenjan fazlalıklarının tamamını ücretliye atmışlar. Nerdeyse tüm bölümlerde aynı politikaları uyguladıkları için Bilgisayar Mühendisliği örneğinden gidip genele varabiliriz.

Bilgisayar mühendisliği 2016 taban burslu kontenjanı 10 ken, 2017 de 7'ye düşürülmüş, yarı burslu 12 iken 3'e düşürülmüş, 25 burslu 18 iken 2 ye düşürülmüş ve burssuz 20 iken 58'e düşmüş ve bence çok iyi bir çalışma olmuş, bu kontenjanlar sonunda üniversite hem daha fazla para kazanıp daha fazla yatırım imkanı bulacak hem de puanları fırlayacak.

Özellikle 50 burslu ve 25 burslu sıralamaları inanılmaz boyutlarda değişecek, geçen sene 6binden alan 50 burslu muhtemelen 2000lere gelecek, 16binden alan 25 burslu ilk 5000le kapayacaktır bunun görmemek elde değil zaten bu da üniversiteye prestij kazandıracak tabi, ücretli kısımına gelirsek bu kontenjan değişimlerinin olumlu etkisi ücretlilerden çıkacak her bölümde inanılmaz artan kontenjanların bir kısmını anadolu bursiyeleri kapatsa da sıralamalarda ciddi düşüş görülecek o yüzden özellikle ücretli düşünüp sırası tutmayanlar umutlanabilir yine de çok yüksek bir gerileme olmaz üniversitenin marka değeri sebebiyle 34k olan burssuz bilgisayar bu sene 40 binlerde kapatacaklar muhtemelen en kötü ihtimal düşünüldüğünde 50binlere gelebilir ki hiç sanmıyorum. Bu politikanın tek kötü yanı üniversitedeki burslu-burssuz dengesi bayağı kötü oranda değişecek.

Sonuç olarak Koç'un bu seneki kontenjan politikası benden geçer notu alıyor seneye tercih kılavuzlarında çok çok yüksek puanlı 50 burslu ve 25 burslu koç programlarıyla karşılacağımız şimdiden kesin.

Sabancı'ya yani kendi üniversiteme dönersem 2008'e kadar en yüksek puanla alan üniversite ünvanını elinde bulundururken 2014'e kadar rezalet kontenjan politikalarıyla ağır sıçışa girmiş sıralamaları görüyoruz, neyse ki akıllandılar, şuan Koç'tan sonra en güzel kontenjan politikalarını uyguluyorlar. 2014'te 238bine düşen burssuz endüstri mühendisliği 2015'te 98bin ve 2016'da 86bine fırladı, kontenjanlara pozitif anlamda çok ufak dokunuşlar yapmışlar bu sene, ama etkisi görülecektir en büyük sıçrama endüstri mühendisliği tam burslu puanında olacak üniversitede anladığım kadarıyla sıralamanın artmasını istiyor ki yükselen trendine rağmen kontenjan düşürme yoluna gitmiş (2015:3800, 2016:2900) bu sene muhtemelen 2000lerin başına gelecek, diğer bölümlerde yükselen trendini korur özellikle mühendislik yarı burslularda bir fırlama görülebilir burssuz mühendislikler de 80binlerden 70 binlere gelir diyorum. Sanat ve Sosyal ve Yönetim Bilimleri fakültelerine gelecek olursak üniversite ssbfnin yükselen trendinden memnun olacak ki tam burslu kontenjan arttırma yoluna gitmiş (1300le almıştı) 1 kişi kontenjan artışına rağmen yine de 1100 civarı bir sıralamayla alacak muhtemelen bölüm, YBF'ye gelecek olursak bu bölümün puanının bence SSBF'den daha yüksek olmasını istiyor üniversite Her sene ona yönelik bir düzenleme yapıyor (2015:2900, 2016:2050 den almıştı) bu sene muhtemelen uzun bir aradan sonra 1000li sıraları görecek kontenjan düşüsüyle beraber ama ssbfyi geçemez, (Ayrıca üniversite fakülte önemli olmadığından da mühendislik okumak isteyip tm yazanlar bir miktar puan artışı yaratabilir, çünkü uzun süredir çok duyulmayan bir şeydi artık daha popüler bir konu haline geldi). MDBF tam bursluya gelecek olursak muhtemelen pek oynamaz ben 1000li sıraları göremeyeceğini düşünüyorum, 2000lerin başında takılır (kontenjanı değişimi yok geçen sene 4 kişi kontenjan artışı sıralamada 100 kişi gerilemeye yol açmıştı).

Sabancı'da sonuca baktığımızda Koç kadar keskin yükselişlerden ziyade soft bir şekilde her bölümde yükseliş olacak şekilde bir kontenjan politikası izlenmiş o yüzden pek bir sürpriz yok, artış trendine devam eder.

Bilkent'e baktığımızda en kafası rahat kontenjan politikalarına sahip üniversite kendilerini tebrik ediyorum Koç ve Sabancı'dan daha köklü olmanın verdiği avantajla sanırım pek oynamıyorlar kontenjanlarla nerdeyse her sene değişim olmadan takılıyorlar, ilk 10bindeki tam burslulara burs imkanlarıyla ve ucuz fiyatlarıyla gerçekten takdir edilesi bir üniversite, mühendislikte her sene sıralamaları artıyor endüstri dışında (endüstri zaten çoğu üniversitede düşüş trendinde) özellikle Bilgisayar bölümü puan olarak uçuşa geçmiş durumda, yine Bilgisayar başta olmak üzere tüm mühendislikleri bölümleri Sabancı gibi soft bir şekilde artar, tm bölümlerinin ücretli sıralamaları geçen seneyle benzer değişimler gösterir, tam bursluları bir tık daha fazla artabilir belki Koç ve Sabancı'nın çok ciddi zamları da ücretlilerde bir nebze daha fazla artışına sebep olabilir üniversitenin, özellikle Bilgisayar %50 burslu bölümünün artan trendini koruyup ODTÜ ile başa baş alacağını düşünüyorum. Makine mühendisliği de bu sene endüstri mühendisliği geçer bu arada artık dip dibeler zaten

Ülkemizde zaten son senelerde insanların özel ünilere olan artan rağbeti gözlemlenebilir bu durumda TOBB hakkında analiz yapabilecek kadar derin bilgim yok ama artan trendine, yükselen marka değerine ve akademik kadrosuna baktığımızda onun da sıralamalarının uçuşa geçeceği aşikar (geçen sene de çok ciddi yükselmişti zaten sanırım artık koç sabancı bilkent üçlüsü yerini koç sabancı bilkent tobb 4lüsüne bırakaca, Özyeğin de duruma göre 5leyebilir bunları), siz de bu konu altından tahminlerinizi yazabilirsiniz
2018 editi: Üniversitede artık 4.yılıma giriyorum önemli bir duyuru paylaşayım.

Koşullar: Herhangi bir program grubuna Yarım Burs kontenjanından yerleştirilmiş olup, yerleştiği puan türündeki YKS sıralamasında ilk 10.000 (onbin) sırada bulunmak.

İlk 10 bin içinde bulunduğunuz sürece yüzde 50 burslu dahi girseniz bile otomatikman yüzde 75 burslu oluyorsunuz.
Bunun dışında hala cs, ekonomi ve üniversitenin geneli hakkında sorularınıza uzun uzun cevap verebilirim, pm atmanız ya da konuya yazmanız yeterli :)

Üniversitede 3.yılıma giriyorum, geçen sene de forum üzerinden tecrübelerimi paylaşmaya çalışmıştım malum tercih dönemi zamanlar insanlar çok kararsız oluyor ve en objektif bilgiyi üniversitenin kendi öğrencilerinin verdiğini düşünüyorum, pm atarsanız gün içinde her türlü konuda yardımcı olabilirim, bana gelecek olursak Bilgisayar Mühendisliği Ekonomi Çift Anadal öğrencisiyim, şuanda da yaz okulunda hızlı bitirmek adına üstten ders alıyorum
https://www.facebook.com/sabanciuniv.edu/videos/1476595059065391/

Yeni tanıtım videosu çekmişler üniversite için fikir edinmek için izlemenizi öneririm güzel bir çalışma olmuş.
Sizce bu arabaların 90000 TL'ye temizi bulunabilir mi ve aralarından hangisini tercih ederdiniz?

Ya da hiç zorlamayıp bütçeyi az daha kısarak temiz golf aramak daha mı mantıklıdır. Sadece merak ettiğim için soruyorum.

Audi A1 ve Mini Cooper D de alternatifler arasında bu arada boyut çok önemli değil yani.
Hakkında
Forum İmzası:
Hakkımda:
GALATASARAY
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Audi
Operatör
Vodafone
ISS
TTNET
Oyun Platformu
PC
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.151
İkinci El Bölümü Mesajları: 42
Konularının görüntülenme sayısı: 136.008 (Bu ay: 673)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 509 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.