Şimdi Ara

Lütfen herkes 1 yorum yapsın, ihtiyacımız var [cvplar 4.sayfada] (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
227
Cevap
5
Favori
4.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dostum aynı yaştayız, ben de eskiden çok oyun oynardım, herkesin atlatması gereken bir süreç var, eğer kardeşinizi kısıtlarsanız sonuçları çok mu çok kötü olabilir sizin için. Kısıtlama getirmeyin, yani asla bilgisayarını kapamayın ya da nasıl desem asla bilgisayar üzerinde şu kadar süre geçireceksin diye bir engel unsuru oluşturmayın kardeşinize. Çünkü, nerede yasak orada geri dönüşü olmayan bir ruh kapanı ve akabinde kardeşinizin yokluğunda edinilmesi için gerecek bir internet kafe arayışına girmesini tetikleyebilir.

Çözümüm yok ama tavsiyem budur, engel koymayın. Beterin beteri de vardır, unutmayın. Çözüm için zaman diyorum ben. Psikolog'dan bir cacık olmayacaktır tabir-i caizse, çünkü eminim ki kardeşiniz dinlemeyecek ya da uygulamayacaktır psikolog tarafından önerilen çözümleri.

Aile içinde güzel bir ortam oluşturulması lazım, bence bir abi olarak ona oyunda eşlik etmelisin, birlikte bir şeyler yapabilirseniz, belki küfürlerine engel olabilirsiniz. Şu an yapmanız gereken, oyunu bıraktırmaktan ziyade, oyun oynarken içinde bulunduğu sosyal ortamı rahatsız edecek hareketler ve küfürlerden onu uzaklaştıracak bir çözüm arayışına gitmek. Unutmayın asla bilgisayardan kopmayacaktır ama bir ihtimal bilgisayarda oyun oynarken ki hareketlerine veda edebilir iyi bir çözüm bulunabilirse. Bence bir abi olarak annen ve babandan ziyade olaya dış etkenli yardım eli olarak birincil aile fertlerinden seni görüyorum. Çözersen bir sen çözersin bence.

Benim ezcümlelik tavsiyem, onla birlikte bir süre oyunu oynamayı dene, baktın olmuyor başka bir şey yapabilirsin çözüm bâbında.

• Bilgisayarı kaldırmak, interneti kapatmak, vs. çözüm olmaz. Gider internet kafede oynar. Önüne engel koymak yerine bence güzel bir aile toplantısı yaparak gerçek yaşamdan(dışarıdaki hayat), gelecekten, onun ne istediğinden, sizin beklentilerinizden bahsedebilirsiniz. O yaştaki bir çocuk yönlendirmeye açıktır. Önemli olan ilgisini çekebilmektir, bundan dolayı doğru olan şeyleri yapmasını isterken hep onu olumlu şekilde etkileyecek noktaları ön plana çıkarın. Dayak ise söyleneni yapmasını sağlar ama aileden uzaklaştırır. Bence güzel bir dille, hoş bir muhabbetle konuşarak anlaşabilirsiniz. Yok işe yaramaz ise o zaman destek alınmalıdır. Naçizane görüşümdür.
  • bende lol oynuyorum ama hic bir zaman böyle bisey yapmadim yani annenizin karsina gecip cik cik diye bagirabiliyosa cok simartmissiniz demektir ben anneme öyle bisey yapsam kafama terligi yerim heralde , fazla yüz vermeyin pc yi felan kaldirirsaniz internet cafeye gitmeye baslar bu sefer okula gitmez oyunsan sıkılmasini beklemekten baska care yok malesef online oyun bagimliligi böyle bisey

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bunu ona izlet
  • Kitap okumaya da alıştırsaydınız güzel olurdu zamanında. Ya da okuyor mu alışkanlığı var mı hiç?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Şimdi beyler bayanlar yazı biraz uzun olabilir ama Allah aşkına okuyun ve yardımcı olabilecek yorumlar yapın.

Ben 22 yaşında üniversite okuyan, okurken aynı zamanda çalışan bir insanım. Aylık 500TL gibi bir kazancım oluyor o da anca bana yetiyor yani eve hiç bir katkım yok diyebilirim. Kardeşim 16 yaşında lise 3'e gidiyor ve ağır bir ergenlik geçiriyor.

Bir oyun var, LOL. Ne berbat bir oyundur bu.. Kardeşim oyuna kendisini öylesine kaptırıyor ki kulaklık kulağındayken ettiği küfürler dışarıdan duyuluyor ve komşular bize şikayete geliyor, düşünün artık olay ne kadar ileri boyutlarda. Bu oyunun başına oturduğu zaman kendisini dünyadan soyutluyor. Odaya giriyoruz "Çıkın, rahat bırakın, çıkın" diye bağırıyor ama bu bağırma öyle böyle değil böğürüyor resmen.

Bu akşam daha 1 saat önce ben oturma odasında oturuyorum annemde mutfakta bir şeyler yapıyor kardeşim ise bizim oda da PC başında. Okuldan geldi bir selam bile vermeden direkt gitti odaya. Neyse dedim genç sonuçta, bende böyleydim. Neyse işte aradan 45 dakika falan geçti yine bu arada küfürler savuruyor tabii ki. Birden bizim odadaki bilgisayar masasını yumruklamaya başladı, fareyi kaldırıp kaldırıp vuruyor falan.. O vurduğu fareyide ben aldım ona. Ailemizin durumu orta derece denilecek yerde. Hatta belki 1 tık altı. Sırf o arkadaşlarından geri kalmasın diye gittim, mouse aldım. Ama tabii bu olayda onun yüzüne vurmadım bu hareketimi. Annem hemen korkarak mutfaktan koştu "Ne oluyor?" demeye. Kardeşim birden annemin karşısına dikilerek "anne çık odadan, bırak beni, anne delirtme beni, çık, çık" diye bağırmaya başladı. Öyle bir bağırıyor ki ama komşular kapıya geldi yani o derece.

Bu bağrışmalardan sonra kapıya yöneldi. Baktım evden gidecek gibi, hemen tutuldum peşine. Kapıdan çıkmadan yakaladım, tuttum. Ben onu tutunca tepinmeye başladı ve camı kırdı. Ardından yerdeki terlikleri falan fırlattı etrafa. Gözleri falan büyüdü ama yani görmeniz lazım, ben durdum izliyorum. Sinir krizi geçiriyor olabilir diye dokunmak istemedim. Hepsi ama hepsi bu illet oyun yüzünden buna eminim.

Kardeşimi bu oyundan ve bu durumdan kurtarmak için ne yapmamız gerekiyor? Çünkü artık gerçekten kontrol edilemez bir hal aldı.

Bu yazıyı annem ve babamla birlikte yazdık. Onlarda okuyacaklar, lütfen yorumlar ciddi olsun.

Şimdiden teşekkürler forumdaşlarım.

edit: Kardeşim tam olarak bu çocuk gibi davranıyor.

Psikaytr yolu görünmüş çoktan. Çocuğu bilgisayar başında başı boş bırakırken aklınız neredeydi?

• Eğer videodaki gibi davranıyorsa kitap okuyacağını hiç zannetmiyorum. Tecrübem yok çocuğumda yok ama benim çocuğum böyle davransa ilk önce bir güzel döverim (belki hoş karşılamayacaksınız) sonra kendisine zarar veremeyeceği bir oda da aç susuz bırakmadan kilitlerim, ta ki aklı başına gelene kadar. Ergenlik psikolojiside bir yere kadar biz de yaşadık, asabi olursun, küfür edersin her şeyin bir sınırı var.
    Bu tür durumlarda nasıl bir tedavi uyguladığı hakkında bir bilgimde yok. Oldu ki kardeşin normal bir ergenlik geçirmiyor, forumda hiç değilse psikolog gören kişilerin yorumlarını dikkate alman daha sağlıklı olur.
  • quote:

Şimdi beyler bayanlar yazı biraz uzun olabilir ama Allah aşkına okuyun ve yardımcı olabilecek yorumlar yapın.

Ben 22 yaşında üniversite okuyan, okurken aynı zamanda çalışan bir insanım. Aylık 500TL gibi bir kazancım oluyor o da anca bana yetiyor yani eve hiç bir katkım yok diyebilirim. Kardeşim 16 yaşında lise 3'e gidiyor ve ağır bir ergenlik geçiriyor.

Bir oyun var, LOL. Ne berbat bir oyundur bu.. Kardeşim oyuna kendisini öylesine kaptırıyor ki kulaklık kulağındayken ettiği küfürler dışarıdan duyuluyor ve komşular bize şikayete geliyor, düşünün artık olay ne kadar ileri boyutlarda. Bu oyunun başına oturduğu zaman kendisini dünyadan soyutluyor. Odaya giriyoruz "Çıkın, rahat bırakın, çıkın" diye bağırıyor ama bu bağırma öyle böyle değil böğürüyor resmen.

Bu akşam daha 1 saat önce ben oturma odasında oturuyorum annemde mutfakta bir şeyler yapıyor kardeşim ise bizim oda da PC başında. Okuldan geldi bir selam bile vermeden direkt gitti odaya. Neyse dedim genç sonuçta, bende böyleydim. Neyse işte aradan 45 dakika falan geçti yine bu arada küfürler savuruyor tabii ki. Birden bizim odadaki bilgisayar masasını yumruklamaya başladı, fareyi kaldırıp kaldırıp vuruyor falan.. O vurduğu fareyide ben aldım ona. Ailemizin durumu orta derece denilecek yerde. Hatta belki 1 tık altı. Sırf o arkadaşlarından geri kalmasın diye gittim, mouse aldım. Ama tabii bu olayda onun yüzüne vurmadım bu hareketimi. Annem hemen korkarak mutfaktan koştu "Ne oluyor?" demeye. Kardeşim birden annemin karşısına dikilerek "anne çık odadan, bırak beni, anne delirtme beni, çık, çık" diye bağırmaya başladı. Öyle bir bağırıyor ki ama komşular kapıya geldi yani o derece.

Bu bağrışmalardan sonra kapıya yöneldi. Baktım evden gidecek gibi, hemen tutuldum peşine. Kapıdan çıkmadan yakaladım, tuttum. Ben onu tutunca tepinmeye başladı ve camı kırdı. Ardından yerdeki terlikleri falan fırlattı etrafa. Gözleri falan büyüdü ama yani görmeniz lazım, ben durdum izliyorum. Sinir krizi geçiriyor olabilir diye dokunmak istemedim. Hepsi ama hepsi bu illet oyun yüzünden buna eminim.

Kardeşimi bu oyundan ve bu durumdan kurtarmak için ne yapmamız gerekiyor? Çünkü artık gerçekten kontrol edilemez bir hal aldı.

Bu yazıyı annem ve babamla birlikte yazdık. Onlarda okuyacaklar, lütfen yorumlar ciddi olsun.

Oyunun gerektirdiği sistem dosyalarindan bazılarını silin oyun çalışmasın sonra bir köşeye çekilip olayları ailece keyifle seyredin.

• sorun anne ve babada. Bir çocuk anne ve babasından öyle korkmalı ki sinirlerini belli edememeli. Yani biz öyleydik. Psikiyatrise götürmeniz en iyisi olacak çünkü iş işten geçmiş artık. kardeşinin karakteri bu yıllarda şekilleniyor. Nasıl yetişirse öyle gider. Bence şu noktadan sonra anne ve babadan azda olsa korkmalı.Evde anne ve baba ağırlığı olmalı. En basiti baba eve geldiği zaman ailecek hep beraber oturmalısınız. Ailen mümkünse çok TV izlemesin. Çocuklar inanılmaz umursamaz oluyor anne ve baba TV başında kilitlenince. LoLe gelecek olursak kesınlıkle bıraktırmalısın o oyunu.onuda şöyle yap. sonu olan oyunlardan al kardeşine Call of Duty gibi. onlarla vakit geçirsin.tabi onunda kısıtlamasını koysun aileniz. günlük 1-1.5 saat idealdir
  • maul se hiç konuşma

şu lol kadar iğrenç bir oyun yok. günümüz ergenlerinin tüm hayatı bu oyun üzerinden yürüyor ve kendi egolarını ancak bu oyun üzerinden arttırabiliyorlar yani öyle sanıyorlar (artık neyse anladınız)

şimdi ne kadar ekmek o kadar köfte politikası yürütseniz bir nevi ödüllendirme şunu şukadar yap hesabı oyun için illaki yapacağı işi baştan sağma yapacaktır

bence bir atolye dükkan vs bir yere çırak olarak verin biraz burnu sürtsün ondan sonra gelsin oynasın
  • Bilgisayarın ram'ini çıkart. Ne kadar harçlık veriyorsanız biraz daha azını verin. Kem küm etmeye başlarsa babanız işlerin bu ay kötü olduğunu felan bahane etsin. Bu sırada hoşlandığı bir şeye yönlendirin. Enstrüman olur, spor olur mutlaka bir şeyle meşgul olmasını sağlayın. Bence hassas bir konu geleceği ile oynuyor farkında değil. Yanlış anlamayın fakat anlattığınıza göre her dediğini yapmışsınız, biraz zorun ne demek olduğunu anlasın.
  • hesabın id şifresine ulaşma gibi bir şansın varmı? var ise hesabı email dahil şifrelerini değiştir,yok yapamayız diyorsan önce interneti kesin nasıl tepki verdiğine bakın
  • Bu oyunu ben de oynuyorum arada. Cok oynadigim zamanlar kiz arkadasimdan bile fedakarlik yaptigim oldu. Simdi cok nadir oynuyorum ve daha rahatim sinir stres olarak.

• Bir tanidigim cocuklari cok playstation oynuyor diye power kablosunu gevsetmisti alette elektrikten guc alamadigi icin acilmiyordu cocuklarda farkinda degildi olayin bozuldu sanmislardi makineyi. Ilk once buna benzer bir sey yapin bir sure oynayamasin olmadi kac yasinda kardesiniz bilmiyorum ama bir kiz arkadas filan ayarlamaya calisin yasiti bir kizdan rica edin bir kac kere beraber disari cikmalari icin kardesiniz de zamanla sosyal hayatin guzelliginin farkina varir. Sosyal cevresi olmadigi icin oyuna bu kadar cok bagli bence. Oyun sirasinda verdigi asiri tepkilerde cevresinde sinirli oldugu acisini cikaramadigi insanlar oldugu icindir acisini bilincalti o sekilde cikariyordur. Ben lol oynamadim hic ama knight oynardim eskiden hic bir zaman bu sekilde tepkiler vermedim oyuna baglamayin bence lol olmasa baska bir oyunda bu tepkileri vericekti.

• quote:

Dostm bende o tarz oyunlar onuyorm ve knedimi kaptriyordm bazen umarim artik yasamam hayirlisyla da sunu diyom kardesinin elinden gelen bisi yok o durumda yanr oyun cidden sacma gozukuyor isardan bakilinxa ama cok sinir edebiyor insani yapmak istemedgi seleri yaptiraviliyor ama sonra sakinkafayla dusununce insan utaniyor o yizden ilk tavsiyem

Oncelikle bilmiyorm nasi yaparsiniz ama o anini kameraya fln cekip sakinlen izletin emin olun farkinda degil nasil davrandiginin ve gorunce ilk adim olarak oyundan sogur kendini duzeltmek ister

İkinci adimda arkadaslarin dedigi gibi profosyonel yardim lazim ama durumunuz cok ii degil sanirim bilemiyorm psikaytr vs olabilirmi ama ek olarak sunu soyleyebilirim duzgun bi hobi bulun ona mesela muzik cok guzel ben elektro gitar caliprm ve cidden huzur veriyo ama malesef oyunu birakmada cok etkili olmadi bende ama ne biliyom daha cok igisiji ceken bi hobi bulun

Detayli konusmak istersen pmden konusuruz dostm kolay gelsn ama adimlariniza dikkat edin ters davranmayn cunku suan ergen ve saglikli dusunemiyor oyun yuzunden , sizin yanls tepkileriniz daha kotu edebilir , sabirli ve temkinli dogru adimlari uygulauin umarim hayirlisiyla birakir oyunu

• İşiniz zor,pc yi bozsan,interneti kessen o çocuk okuldan çıkınca direk internet cafeye lol oynamaya gidicek.Lol cidden bağımlılık yapıyor 23 yaşındayım internet cafe'ye gidip arada cs falan oynarız arkadaşlar ile inan bana 5-6 kişi yan yana oturup lol oynar ve ana bacı küfür eder ve bu insanlar +20 bi insan bi oyuna bu kadar sinirlenip ana bacı sövüyosa durum bence vahim.Bence ilk yoruma uyun bir piskoloğa gösterin bakalım ne dicek.
  • Okul harçlığı ne kadar alıyor kardeşin? Bir de lol den başka ilgilendiği neler var?

• Öncelikle 5-6 yıl Silkroad Online bağımlısı olup sonradan oyunu bırakan biri olarak Tavsiyelerim ;

1-PC'i kaldırma,çocuğu başına oturtmama gibi eylemlere kalkışmayın.Bu etken onu farklı şeylere iter. ( İnternet Cafe'ye gitme gibi.)
    2-Okuduğu okulu & arkadaş çevresini değiştirin.Çünkü tahmin edebiliyorum ki okula gittiği anda arkadaşları arasında dönen tek muhabbet LOL'dur.Çünkü ben oynarken arkadaşlarımla yaptığım ve zevk aldığım tek muhabbet silkroad'dı.
    3-Kardeşini alıp akşamları okuldan geldiği zaman dışarı çıkabilirsiniz birlikte farklı aktiveteler yapabilirsiniz.Bu biraz olsun oyundan uzaklaşmasını sağlar.
    4-Ailece bir araya gelmeye özen gösterin.Hep birlikte izlediğiniz ortak dizileriniz olsun.O saatlerde herkes o odada bir araya gelmek zorunda olsun.
  • Kardeşini kendi haline bırak.ergenlikte olur böyle davranışlar.. Oyunuda bir süre sonra sıkılıp bırakacaktır.. Üstüne giderseniz daha kötü sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.insanoğlu ergenlikte maalesef çok asi olabiliyor.bende 17 yaşındayken anneme kızıp evden kaçmıştım 1 hafta gelmemiştim :) şu an 30 yaşındayım yazını okuyunca o günlerim geldi aklıma.dediğim gibi üstüne gitmeyin bir süre sonra o da bu davranışlarını terkedecektir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hosts dosyasından lol un oynansığı serverın adresini girin bi daha o server üzerinden oyun oynayamaz oyunu silmek zorunda kalır ama format atarsa yeniden yapmanız gerekir
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.