Şimdi Ara

Her şeyin aşırı pahalı olması (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
354
Cevap
3
Favori
20.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
392 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllarca malum yönetime oy verdim. Bile bile altı oyulan devlet yönetimini bir ekonomisi birde şu adalet sistemi için ders verip daha da oy vermeyeceğim.

Devlet millet içindir. Benim vekilim benden üstün olamaz.

Her şey pahalı oldu. Öyle doluyum ki bu hükümete bildiğin gibi değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 500 gramlık yoğurt 4.25 olmuş

Herkesin sürekli aldığı ve fiyatı 2 katına çıkmış bir ürün illaki vardır. HERKESİN diyorum yani ilkokul bebesi bile aldığı çikolatanın fiyatı nerden nereye gelmiş farkındadır.

• KSiber K kullanıcısına yanıt

+9999999999999999999999999999999999

• quote:

Orijinalden alıntı: Omega Speedmaster

Ben gelirim düşük demedim ki, şikayette de bulunmuyorum...

Kurmuş olduğun "Kendinizi geliştirin" cümlesinin şu anki Türkye'de pek bir işe yaramadığından söz ediyorum

Adam diyorki sizde yalayın diyor.Kendini geliştirmekten ziyade kastettiği bu sanırım.Zira Türkiye'de kendini geliştirmek dahi para ile olur ve yapılan masrafa zamana emeğe değmez.Çünkü torpilde gerekir.Amca dayı Yoksa artık bir yerlere girmek için bir organınızı aşındırmanız lazım.

Düşünmek lazım bi.Dünyada dolar parasal genişleme dönemine göre 3 kat değersiz iken sende neden bu kadar değer hatta öyle ki bir hamle yapmayan € bile dolara göre değerli duruyor.Dolar aşırı değersiz bunu etrafınızdaki çevre ülkelerinin para birimini son bir kaç yılda dolara göre paritesine bakıp anlayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 31 Ağustos 2021; 1:35:19 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Six Feet Under. kullanıcısına yanıt

Çoğu kişinin evine 8-10 bin giriyordur belki ama 15-20 bine çoğunluk demek bence abartı olur. Tamam asgari ücret sanıldığı kadar çok değil. Aslında ciddi oranda 3500-4000 civarı maaş alıp ama işveren az ödemek istediği için asgari ücretten kendini gösterttiren çok var. Sıcak para adamın hoşuna gidiyor, ileride kim öle kim kala emekliliğe diyor asgariden görünüyor. Karı koca çalışınca, yaklaşık 7-8 bin giriyor. Erken emekli olan kesim ve onların evli olmayan çocukları, emekli olupta çalışmaya devam edenler falan da toplanınca bazı ailelerde 2 emekli maaşı 5000, emeklilerden biri çalışıyor, çocuklardan biri çalışıyor derken 10 bini de bulabiliyor.

Zaten gerçek anlamda tek bir asgari ücrete çoğunluk aileler mahkum kalsa, isyan o zaman çıkardı harbiden. Yani geçinilemez. Ha yok mu belediye desteği ile o şekil kötü duruma düşmün olanlarda, vardır elbet. Ama çoğunluk değil yani.

Ha bir de 15-20 ile bile o araçlar bana zor alınır gibi geliyor. Yani o kadar kazanıp, yine aç gibi yaşayıp 10 sene biriktirmek lazım. Biraz saçma olur, eve 20 bin girerken kuru ekmeğe talim etmek 10 sene.

-------------

Ekonominin iyiliğine gelirsek ise, şöyle bir şey var. Bundan 40-45 sene önce ailede tek kişinin çalışması ile 3 çocuk büyütülebiliyordu. Şimdi karı koca çalışmadan ev dönmüyor. Ha tamam dünya zaten o yöne gitti, herkes kadın erkek çalışıyor, iş gücü önemli. Ama geçmişle ekonomi kıyaslaması yaparsakta ne kadar kalkındık bence göreceli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

Çoğu kişinin evine 8-10 bin giriyordur belki ama 15-20 bine çoğunluk demek bence abartı olur. Tamam asgari ücret sanıldığı kadar çok değil. Aslında ciddi oranda 3500-4000 civarı maaş alıp ama işveren az ödemek istediği için asgari ücretten kendini gösterttiren çok var. Sıcak para adamın hoşuna gidiyor, ileride kim öle kim kala emekliliğe diyor asgariden görünüyor. Karı koca çalışınca, yaklaşık 7-8 bin giriyor. Erken emekli olan kesim ve onların evli olmayan çocukları, emekli olupta çalışmaya devam edenler falan da toplanınca bazı ailelerde 2 emekli maaşı 5000, emeklilerden biri çalışıyor, çocuklardan biri çalışıyor derken 10 bini de bulabiliyor.

Zaten gerçek anlamda tek bir asgari ücrete çoğunluk aileler mahkum kalsa, isyan o zaman çıkardı harbiden. Yani geçinilemez. Ha yok mu belediye desteği ile o şekil kötü duruma düşmün olanlarda, vardır elbet. Ama çoğunluk değil yani.

Ha bir de 15-20 ile bile o araçlar bana zor alınır gibi geliyor. Yani o kadar kazanıp, yine aç gibi yaşayıp 10 sene biriktirmek lazım. Biraz saçma olur, eve 20 bin girerken kuru ekmeğe talim etmek 10 sene.

-------------

Ekonominin iyiliğine gelirsek ise, şöyle bir şey var. Bundan 40-45 sene önce ailede tek kişinin çalışması ile 3 çocuk büyütülebiliyordu. Şimdi karı koca çalışmadan ev dönmüyor. Ha tamam dünya zaten o yöne gitti, herkes kadın erkek çalışıyor, iş gücü önemli. Ama geçmişle ekonomi kıyaslaması yaparsakta ne kadar kalkındık bence göreceli.

Türkiye'nin milenyum öncesi ve sonrası durumuna bakılırsa bu net görülebilir.Her ülkenin geliri arttı.Bunun sebebi teknoloji ve lojistiğin gelişmesi işe oldu.Türkiye bir b*k yapmadı sen sistem entegre oldun.Yani birileri uğraşmasa sen gene mağara kafasında yaşardın.

Doların enflasyonu ve basılmasıda o artan miktarın ayrı bir komik sembolü yani dolar değersizleşiyor sende sanki bir ülke gelirinde artış var gibi görünüyor ama genel sıralamaya bakarsan geriye gitmişsin iyice misal 23 müşsün 28 e düşmüş bu iyicede düşecek ilerde bu net gelir sıralaması ekonomi büyüklüğünde 17 idin en son 19 a düştün.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Eğer 2 kişi çalışmadan ev dönmüyorsa olmaz olsun öyle hayat olmaz olsun öyle evlilik. 1 kişiyi anlarım ama 2 kişinin çalışması tercih olmalı. Zorunda kalınmamalı.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Her şeyin aşırı pahalı olması

• quote:

Orijinalden alıntı: Proportions

Yıllarca malum yönetime oy verdim. Bile bile altı oyulan devlet yönetimini bir ekonomisi birde şu adalet sistemi için ders verip daha da oy vermeyeceğim.

Devlet millet içindir. Benim vekilim benden üstün olamaz.

Her şey pahalı oldu. Öyle doluyum ki bu hükümete bildiğin gibi değil.

Vekil her zaman üstündü de önceden en azından yalandan da olsa hesap verirlerdi bazen adalet işlerdi. Şimdikiler halkı takmıyor bile. İstediğin kadar şikayetçi ol istediğin kadar konuş cevap bile vermiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: eg2077

Üye muhalif neden ban atsınlar hesabına ?

Bilenler şaşınlık içindedir muhakkak benim gibi.

Muhalif olunca neden ban atmıyorlarmış? Kaç seçim gördüm bu forumda her seçim öncesi bir sürü hesap geliyor hatta eski 10 senedir girmemiş hesaplar gelip akp trollüğü yapıyor. Yönetim izin vermese sıkar o iş. 10 senedir kullanılmayan hesapları nereden bulup girecekler?

Banlanmıyorsa benim 2005'ten kalma hesabım sebepsiz ban yedi en az 10 senelik hesaptı.

• Paranın artık eskisi gibi değeri yok. Mesela 100TL artık 10TL benim için

• quote:

Orijinalden alıntı: John WICK

500 gramlık yoğurt 4.25 olmuş

Herkesin sürekli aldığı ve fiyatı 2 katına çıkmış bir ürün illaki vardır. HERKESİN diyorum yani ilkokul bebesi bile aldığı çikolatanın fiyatı nerden nereye gelmiş farkındadır.

2014-15 yıllarında 5 kiloluk yoğurtlar 6.5 liraydı.

Artık 2kg lik yoğurdu 15 lira altına buluyorsak şükreder hale geldik.

Benden once tam 45 kisi giydirmis arkadasa ne sallamissin ama hocam sende ehue... haketmissin yani...

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

Fiyatlar kazanılan gelire göre gayet normal. Çogu kişinin evine karı koca 15-20 bin lirayı geçik para giriyor. Son model BMW 5 serisi veya A6 rahat rahat alınabiliyor iki kişi çalıştıgı müddetçe.

Eniştem ögretmen tek maaşla çalışmasına ragmen daha yeni G30 aldı. 2. evini almayi planliyor su an. Kredi ile herşey alınıyor.

Simdi bizim kapicimiz dahi B8 Passat’a biniyor. Yakin arkadaslarimdan biri yine ogretmen esi de tekstil fabrikasinda calisiyor, 1 aylik Ibiza tatilinden yeni geldiler. Bu ornekler artar gider. Istedikten sonra hersey olur bu hayatta. Biraz caba sarfetmek yeterli.

Hukumetin cok elestirilecek yani var lakin ekonomi onlardan biri degil. Bu ulke gormedigi luksu Ak Parti sayesinde gordu bu yadsinamaz bir gercek.

Sikayet etmek yerine gelirinizi artirin.

Ülkenin büyük bir çoğunluğu asgari ücretle veye daha altı bir maaşla çalışıyor.Bu arkadaş Asgari ücretle çalışanları adamdan saymamış anlaşılan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot06 -- 31 Ağustos 2021; 2:45:4 >

6 feet aşağı bir beynin var harbiden.

• Dün sokağımdaki marketin manavından 1 tane domates aldım.

Evde tekim diye. Biraz da iri bu çanakkale domatesleri.

Ama 4 lira olmasına çok şaşırdım.

1 domates 4 lira.

Her şeyin aşırı pahalı olması
  • Markete her gittiğimde kasiyere herşeyin fiyatı artmış diyen müşterilere denk geliyorum .
    Kendi sonlarını kendileri hazırlıyor, bırakın böyle halktan kopuk yönetmeye devam etsinler. Seçim her geçen daha da yaklaşıyor.

Zafer bayramı haftası Akçay'a kampa gidip biraz kafa dinleyeyim dedim.

Bütün İstanbul, Kocaeli, Ankara o bölgeye yığılmış.

Şehir içi trafik kilit.

Pahalı denilen Osmangazi köprüsünde araç yoğunluğu ucu bucağı görünmez hale geldi. Balıkesir Bursa arasını 2 saate geçebildik.

Ecaabat ve Lapseki feribot iskelelerinde 4-5 saatlik bekleme süreleri var.

Özellikle dikkat ettim, İstanbul, Ankara, Kocaeli plakalı araçların %90 ı lüks araçlar.

Büyük şehirlerde kimse fakirlik edebiyatı yapmasın.

Fakirlik, geçim zorluğu varsa bunu anadolu insanı çekiyor.

Uzun bayram tatili olsa diyeceğim ki sene de bir kez bütçe ayırıp memleketine ya da tatile gidiyor normaldir ama maşallah 3 günlük tatili bile ıskalamayan on milyonlarca vatandaşımız var.

İlk kez böyle bir şeyle karşılaşıyorum.

Cuma ya da pazartesinin tatil olduğu haftalarda memlekette bir yere kaçıp kafa dinlemek imkansız hale geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atade28 -- 31 Ağustos 2021; 8:38:16 >

Söylediğin kadar kazancım var 8 yaşında arabaya biniyorum.

Bir de senin yazdıklarını beğenenler var komiksiniz trollcanlar komik

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.