Şimdi Ara

Her şeyin aşırı pahalı olması (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
354
Cevap
3
Favori
20.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
392 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: kerimcem

pahalılık okey dibine kadar var katılıyorumda.

yanlız artık milette parada var daha bu yaz yazlıkların direkleri dikilirken hepsi gözümüzün önünde 10-15 günde satıldı,babam bile bunlar bu parayı nerden buluyor diye saydı, ha birde ucuz olsa diyecem 800 bin-1.200 milyonuk yazlıklar şaştık kaldık bu yaz.

ülkede parası olanda dolu artık sürünende dolu gelir adaletsizliği feci boyutta.

Olay şu. Fakir daha fakirleşirken zengin daha zenginleşti. Yani bu hepimiz refah içinde yüzüyoruz mu demek? Her zaman zenginler olacak ama şuanki gibi gözümüze batmaması lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

Olay şu. Fakir daha fakirleşirken zengin daha zenginleşti. Yani bu hepimiz refah içinde yüzüyoruz mu demek? Her zaman zenginler olacak ama şuanki gibi gözümüze batmaması lazım.

Alıntıları Göster

bu alanlar halk canım öğretmen doktor mühendis vesayre alanların çoğu hiç biri holding patronu vesayre değildi sıradan insanlar devlete kapak atan yada iyi eğitimli kesimin ülkede durumu acıtasyon yapsalarda gayet iyi halen.

emekçi işçi elaman kısmında sıkıntı var gelir adaletsizliği var yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 6 Eylül 2021; 20:15:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: reodentreomantik

Yahu ben sizi anlıyorumda ne yapalım o zaman bir tavsiyeniz var mı ? Şartlar böyle diye oturup hiç bişey yapmadan bekleyelim mi ??

Meslekler değersizleşiyor diyorsun ee tamam excel kullanmayı bilmeyen adamlarda değersizleştirmiyor mu ?

Mesela mezun olup direk 7-8bin maaşla işe başlayan arkadaşlarımız var ama bu arkadaşlar okurken mesleği ile ilgili part time full time gerekirse ücretsiz çalıştı işi öğrendi. Kafe kafe gezmediler yani

Gerçekten anlamadım yani şuan şartlar böyle ne yapalım biz gençler olarak ? ne tavsiye ediyorsunuz ?

Ya zaten işsiz kalcaz boşver kafe kafe gezelim hayatımızı yaşayalım 2 sene modunda mı olalım ? Sonuçta hayat bir mücadele

İlk sene 3500 e çalışırsın 2. sene iş değiştirir 5-6 5. sene 10-15 bin maaşa kadar yükselme imkanın var. Ne yapalım yani direk 10 bin Tl maaş mı bekleyelim ?

7-8 binle maaşa başlayan mı kimler ve nerede başlıyorlar bir söyler misin.

O senin dediğine göre yükselim kolay değil artık Türkiyede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 6 Eylül 2021; 20:13:46 >

• Artık zamlar haftalık oluyor, kelle paçadan takip ediyorum gündemi, 15 gün önce 15 TL olan çorba geçen hafta 18 bu hafta 20 TL oldu. Sorarsan ekonomi çok eyi. Mikro makro ekonomi bilmeye pek gerek yok. Herşey ortada. G.. Kılıyım diyenler ne yapıyor acaba bu ortamda, çok merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZevkiSefa -- 6 Eylül 2021; 20:13:19 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • herşey aşırı pahalı degil.... koooollll gibi mk. pahali dediğin 5 liralik mal 6 lira dir pahalı dersin ... 5 liralık mal 20 lira olunca onun adı başka birşey oluyo...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 tane muz birkaç tane incir bir salkım üzüm 35 TL verdim oh cebim hafifledi

• M3lank0lik kullanıcısına yanıt

Front end back end full stack developer mezun olmadan biraz tecrübeli olanların başladığı maaşlar o şekilde.

Tabi bunlar zamanını boşa geçirmiş kişiler değil github profilleri düzgün kendini yetiştirmiş kişiler.

Hiç iş tecrübesi olmayanlar ise 4-5 civarına başlıyor

Yazılımcı olan kendini geliştirmiş bir kişi 4den aşağı işe başlamaz zaten

7-8 bin TL İstanbul için çok bir para mı ?

İstanbul'da asgari ücret alan yok zaten diğer şehirlerden maaşlar biraz daha yüksek bununla birlikte maliyette yüksek

Niye sorduğum sorulara cevap vermediniz tekrar soruyorum ne yapalım o zaman biz gençler olarak kafe kafe gezip vaktimizi boşa geçirip hiçbir şey bilmeden mezun mu olalım ?

Ne yapmamızı tavsiye ediyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reodentreomantik -- 6 Eylül 2021; 20:50:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Front end back end full stack developer mezun olmadan biraz tecrübeli olanların başladığı maaşlar o şekilde.

Tabi bunlar zamanını boşa geçirmiş kişiler değil github profilleri düzgün kendini yetiştirmiş kişiler.

İstanbul'da asgari ücret alan yok zaten diğer şehirlerden maaşlar biraz daha yüksek bununla birlikte maliyette yüksek

Niye sorduğum sorulara cevap vermediniz tekrar soruyorum ne yapalım o zaman biz gençler olarak kafe kafe gezip vaktimizi boşa geçirip hiçbir şey bilmeden mezun mu olalım ?

İstanbulda 7-8K para bile değil

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Herşey pahalı değil.

Türk lirasının üzerinden damat geçti , paranın hükmü kalmadı.

İşçilik ve insan ucuz... ve bunlar Akp ve çapsız yöneticileri kaldıkça daha iyi günlerimiz.

Gençlere kolaylıklar dilerim.

• quote:

Siz ne okuyorsunuz.Bölümünüz yazılım mı.Ben makina üzerine yazdım ve söyledim aynı şey elektrik elektronik ve diğer mühendislik dalları içinde geçerli.Öyle yüksek maaş verilme durumu yok.

Sizin dillendirdiğiniz nokta ise illa mühendislik mezunu olmaya bile gerek duyulmayan 2 yıllık bilgisayar bilimleri yazılım dillerini kodlama ile yapılacakta birşey.Yani bunda açıkçası sizin bir üniversite mezunu olmanıza bile gerek yok.Çünkü üniversiteler taş devrinde gidiyor eğitim kadrosu neticesinde.

Bende üstte yazdım eğitim gördüğüm yerleri sonradan sektörlerin yazılıma ve programsal araçlara yönelmesi ile bende yazılıma kaydım zaten.Çünkü çoğu mühendislik dalı öldü artık.Hatta dallanarak daha alt safhalara geçti bitti demiyorum tamamen trendi kalmadı.

Yazılım şuanda trend olan birşey ne kadar erkenden girişirsen o kadar kar.İlla üniversite okunacaksa ben vakıf üniversitesinde burslu kazanırsa okuyun diyorum oda staj iş ve network bağlamında yoksa onunda yararı yok.

Yazılım üzerine çalışmak esnek ve çok zaman yiyen birşey.Hataları ayıklamak yeniden inşa etmek vs.

Ben şuan mühendisliği ayrı safhaya koyuyorum yazılım ve kod yazım işlemini ayrı bir tarafa koyuyorum.Bu işi yapanların zaten durmaması lazım.Çünkü hızlı gelişiyor.Rağbet çok teknoloji ihtiyaçlar çok.Öğrenmekte kolay değil.Pratik yapman lazım bol bol.

Bunla uğraşıyorsan zaten senin erkenden başlaman lazım.Bunu meslek edineceksende ve belli bir seveiyeye geldi isen 7-8 bin para değil heleki İstanbul'da çoğu kişi kaçıyor.Çünkü harcanan efora göre değersiz.Ben başvuruyorum alıyorlar demen yazılım bazında ihtiyaçtan dolayı ucuz kısa çözümler arıyor çoğu firma kullanıp geçiyor istediğini verirsin vermezsin.

Tekrar ediyorum.Mühendislik ayrı şuan yazılım ayrı değerlendiriliyor şuan buna rağbet fazla herşey özellikle pandemide online çözümlere bağlandı ihtiyaçta bu noktada arttı lojistik e-hizmetler.Her sektörde böyle.

Mühendislik olarak bakılmaması lazım.Mühendislik deyince akla makina inşaat elektronik vs geliyor.Bunlara göre diyeceğim zaten baştada belli olan şey ölü bu mesleklere rağbet yok.Bir yerini yırtmış ve birikimli mezun olsanda 3500 filan anca teklif ederler oda deneme ile.

Yazılımda ise sektörlerin ihtiyacı doğrultusunda çok ihtiyaç olduğundan rağbet fazla sen başvurmuşsun kabul ederler tabi senide denerler ucuza çalıştırmak isteyecekler çünkü bu tip işlerde amele lazım.Anlık çözüm sağlayabilirsen işvereni memnun edersen ne kadar sosyal hatanın sıfıra inerse yüksek maaş alabilirsin.

Fakat sana şunu diyeyim.Türkiye'de ihtiyaçlar çerçevesinde İstanbul'da bekleneni verebilirsen yazılımda 12-14 bin bile primlerle veya araç tatil teşvikleri ile kazanabilirsin.Yalnız hayatın mahvolur sosyal hayatın sıfıra iner.Bunu bildiğinden pek çok yazılımcı başta almanya ardından abdye gitmeye çalışıyor.Çünkü Türkiye konforlu bir yer değil.Ucuza amele aranıyor.

Yakında yazılım sektörüde kitlenecek yönelim fazla ben en fazla 1-2 yıl veriyorum pandemi ile rağbet iyice arttı ama arz kitlenince buda tekrardan denegelemeye ve azalıma gidecek.

Bir yazılımcı isen zaten çok çalışmalısın.Etrafta gezen tozan tipler varsa onlar kendi haline kalmış.Tekrar ediyorum.Mühendislikle yazılım aynı çerçevede değil şuan.Yazılıma ihtiyaç ve rağbet olduğundan dolayı başvuruların kabul edilir.Tabi denenip senin bekleneni vermen koşulu ile.Mühendislik öldü onun dışında Türkiye'de.

Yazılım içinde 7-8 bin para İstanbul'da eğer çok uğraşıyor ve zamanını harcıyorsan bir hiç değersiz bir para.

Yazılım için illa üniversite okumana gerek yok.Fakat Makina,İnşaat,Kimya,Elektrik vs. mühendislikler için illa üniversite okuman şart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 7 Eylül 2021; 11:55:31 >

• Six Feet Under. kullanıcısına yanıt
    Tamam eyvallah toz kondurmuyoz c.başkanı falan filan da usta bu kadar da yalan olmaz elin kolun yer değişir mazallah aman aman 😂😂

• Yoksulluk sınırı : 9500

Altındaki maaşı alan aileler fakir.

10 bin lira maaş para etmiyor artık.

TL nin önemi kalmadı.

Bu maaşın yarısıyla temel ihtiyaçlarını alan kişi (kira,aidat,elektirk,su,gaz,tel/internet/market)

4-5 yılda Boş paket otomatik Corolla Benzin alıyor.

Ne kendini geliştirmesinden bahsediliyor acaba ?

Rusya'da bile bu maaşı alan kişi 6 ayda araç alabiliyor.(Turistle konuştum.)

Sözleşmeli öğretmenler aylık 2 bine çalıştırılıyor. Ne yapsın o insanlar ?

Kendini geliştirememişler mi acaba ?  

Aile için açlık sınırı 2927 TL.

www.turkis.org.tr
    Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu
    http://www.turkis.org.tr/AGUSTOS-2021-ACLIK-VE-YOKSULLUK-SINIRI-d554757

İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrmeram -- 7 Eylül 2021; 14:9:27 >

• Vay be

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.