Şimdi Ara

● GÜNCEL ● Üst Seviye Güç Kaynakları Hangileri ? - Güç Kaynağı Seçimi Rehberi?

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: samsun6155 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 1 Misafir - 1 Masaüstü1 Mobil1 Android
180
Cevap
11
Favori
4.805
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Kasa/Güç kaynağı >> ● GÜNCEL ● Üst Seviye Güç Kaynakları Hangileri ? - Güç Kaynağı Seçimi Rehberi?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Kurmay Yarbay
  18483 Mesaj
  Arkadaşlar merhaba, böyle bir üst konumuz var aslında ama son dönemde güncel olarak ürünleri sıralayalım , bilgisi olanlar da yardımcı olsun bir database şeklinde konu oluşturalım.

  Bilgim dahilince size uygun olan güç kaynağını seçmeniz için yardımcı bir konu olabilir, kullanıcı yorumlarını da eklerseniz çok güzel olur.

  -----------------

  Genel Bilgi

  PSU ( Power Supply ) yani güç kaynağı, sistemin temel elemanı diyebiliriz. Sistemin ihtiyacı olan gücü , doğrudan yada dolaylı olarak sisteme aktaran, şehir şebekesinden evimizdeki yada ofisimizdeki priz yardımıyla kullandığımız enerjiyi sistemin ana bileşenlerine doğru ve düzgün, ayrıca gerektiği kadar aktarmaya yarayan bileşendir. Bu sebeple sistemdeki aslında ana bileşen yada kişiye göre değişse de en önemli bileşen diyebiliriz. Bir araç düşünün, elbetteki konforu kalitesi şasesi güvenliği performansı önemli olsada , güç kaynağı enerjiyi sisteme verimli ve düzgün iletmedikten sonra her an için risk altındasınız diyebiliriz.

  Bundan 8-10 sene belki daha önce, güç kaynakları tabiri caizse merdiven altı diyeceğimiz şekilde karşımıza çok çıkıyor, hiç bir sertifikasyon yada kontrol olmadan üzerlerine sadece etiket yapıştırılmış sahte diye tabir ettiğimiz ürünleri bolca görüyorduk. Özellikle bu ürünler o kadar kalitesiz oluyorduki bazı çılgınlar bu tip sistemlerde hız aşırtma yapmaya çalışıyor ve zaten sınırında çalışan güç kaynaklarından dumanlar yükselmesine sebep oluyordu Sadece bu şekilde de değil , bu ürünlerde kaliteli diye tabir ettiğimiz korumaların hiç birisi olmadığı için en ufak enerji dalgalanmasında yada sistemin yüke girmesi durumunda dayanamıyor bozuluyorlardı. Benim başıma güç kaynağı yüzünden sisteme zarar gelme gibi bir durum gelmedi çok şükür ama okuduklarımıza göre bunu yaşayanlarda olmuştu. Bu noktada sistemlerinde güvenliği için güç kaynağı seçimi de büyük önem arzediyor.

  Eskiye nazaran günümüzde bu anlattığım mevzulardan aşırı korkmaya gerek kalmadı diyebilirim. Teknolojinin gelişmesiyle artık markalaşma ve ürün pazarlama , ar - ge sistemleri arttıkça , özellikle pazarda yer edebilmek adına bir çok firma güç kaynağı işine girdi. Kimisi çok üst seviye ürünler yaptı/yaptırdı i kimisi daha alt seviye ürünler yaptırdı. Ama nereden alındığı belli olmayan kimin ürettiği olmayan güç kaynaklarında aynı handikap sürse bile, geçmişe nazaran bilindik yerlerden alınan bilindik distribütörlerin getirdiği yine göz aşinalığınız olan markaların sınıf sınıf ürünlerini artık görebiliyoruz. Hatta şöyle ki bazı beklemediğimiz firmalardan beklenmedik ürünler bile çıkabiliyor. Giriş ve orta seviyeye hitap eden markalardan Platinum bir güç kaynağı bile görmek mümkün. Çok üst sev,ye diye bildiğimiz bir markadan da verimlilik sertifikası olmayan ürün görmek mümkün. Yukarıda dediğim gibi firmalar sınıf sınıf ürün üretirler yada ürettirirler. Yani aslında en bilindik markalar üretim konusunda başka firmalarla iş birliği içerisinde olurlar.

  Andyson,high power,sitec,cwt,enermax,fsp,xilence,delta,electronix,superflower,flextronics,seasonic .. vb. ana üretici firmalar var. Bunlar içerisindense son dönemde superflower,flextronics ve seasonic üretim kalitesi anlamında üst çıtadaki isimler diyebilirim. Piyasada gördüğümüz üst sınıf diye bildiğimiz ürünlerin çoğu bu firmaların üretimi.


  https://www.jonnyguru.com/

  Bu sitede, kısmen tarafsız ( ) incelemeleri bulabilirsiniz. Ülkemizde güç kaynağı inceleyebilecek kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Jonnyguru da bir çok ürünün karşılaştırmalı incelemelerini bulabilirsiniz. Sadece alt sınıf ürünlerin incelemesini bulmanız zor doğal olarak :)

  Farklı bir konuda psu daki rail yani kanal sistemi. Görüyoruz hep 12V tek kanaldan veriliyor güç. Eskiden çoğu güç kaynağında bu 4 yada 6 kanal şeklinde görürdük ama özellikle kullanıcıların kanal dağılımını iyi yapamadıklarından dolayı üst seviye sistemlerde koca koca psu'lar ile sistemlerini kullanamamalarına şahit olduk. Bundan sonraki süreçte artık tek kanal sistemine geçti üreticiler ve iyi de oldu. Ama yine de ben bu durum maliyet anlamında üreticiyi rahatlatmış olsada, kaliteden ödün verilmediği sürece dual rail'in daha güvenli olacağını düşünüyorum.

  Diğer bir konu verimlilik. Sertifikasyon programında ürünlere sadece göstermiş olduğu verimliliğe göre değer verilir. Yani bir ürünün gold sertifikası olması onu iyi bir ürün yapmaz sadece verimli bir ürün yapar. Psu dan iyi anlayan bir hocanın da dediği gibi ^' Araçların 100km deki ortalama yakıt tüketimi (enerji verimliliği diyebiliriz) her nasıl araçların kalitesi hakkında bir veri sunmadığını,(ne yani 5.0 lt tüketimli clio ,7.0 lı tüketimli bmwden iyimi?)sadece tüketim miktarını ifade ettiğini aynı şekilde psularda setifikanında enerji verimliliğini ifade ettiğini kabaca örneklendirebiliriz ' Ama tabiki gold sertifikası bulunan bir güç kaynağının hiç sertifikası olmayan bir ürüne göre kalite anlamında daha kötü olduğunu da düşünmeye gerek yok.

  Verimlilik önemli , yani Psu alırken verimli olmasına önem gösterirseniz, belli bir zaman kullanımdan sonra size elektrik sarfiyatı olarak olumlu dönüş yapacaktır. Ne kadar verimli ise güç kaynağı , sistemin ihtiyacına en yakın gücü çeker şebekeden ve okadar oranla da enerji kaybına yol açar. Buraya kendi kullanım değerlerimi ve hesaplamayı koyuyorum sizde hesaplayabilirsiniz.

  Sistem boştayken : 150W Çekiyor prizden : 0.15KWH
  Sistem yükteyken : 450W Çekiyor prizden : 0.45KWH

  Günlük ortalama boşta 8 saat yükte 2 saat toplam 10 saat kalıyor desem ;

  8x0.15:1.2KWH
  2X0.45:0.9KWH

  Toplam : 2.1KWH günlük tüketim desek onuda çarpalım 30 la , 63KWH yapar.

  Şuanda 1KWH yi 0.57 birimden alıyoruz.

  63X0.57 : 35.91 + KDV : 42.37 : Ivırla zıvırla Trt ye verdiğimiz parayla 45TL aylık ortalama elektrik yakıyor.

  Bronze yerine platinum güç kaynağı kullansaydım prizden çektiğim elektrik ortama %10 daha düşerdi. Bunu da fiyattan düşsek buda 6-7 lira desek senelik 80TL daha kar etmiş olurdum.

  Velhasıl sistemi günde 8-10 saat açık duranlar kaliteli güç kaynağı kullanmayarak o parayı elektrik dağıtımcısına veriyor, bronze yerine platinum alınsa kendini 2-3 senede çıkarıyor.Hadi bilemedin 4 senede çıkarsın psu sürekli değiştirilen bir bileşen depil alındığı zaman uzun süre kullanılıyor forumda 10 yıldır aynı güç kaynağını kullanan çok üye vardır. Bu sertifikasız yada sadece 80Plus olanlar ile Gold olanlar içinde geçerli. Değerleri ortalama kabaca verdim 3e 5e takılıp öküz altında buzağı arayacaklar konuya yazmasın.


  Garanti konusunda en iyi deneyimi yaşamak istiyorsanız corsair ve evga tarafına bakmak en akıllıca çözüm. Belli bir seviyeye kadar hiç fan açmayan corsair modelleri ise en sessiz ürün grubu diyebilirim. Yukarıda verdiğim sitede 9 ve üzerinde puan alan ürün grupları , evladiyelik diye tabir ettiğimiz yıllarca kullanılacak ürün grubudur diyebilirim.
  Arkadaşlar Linustechtips sitesini biliyorsunuzdur. Eğlenceli içerikleride olan bir site. Daha öncesinde Psu ların kalite/seviye listesi olarak paylaşımlar yapmışlardı. Son dönemde çalışmayı genişletip güncellemişler. Emeklerine teşekkür ediyoruz bende burada paylaşıyorum , çok faydalı bir kaynak. Orjinal bağlantıya * BURAYA * tıklayarak ulaşabilirsiniz.


  SINIFLARINA / YAPI KALİTELERİNE / GÜVENLİKLERİNE / VERİMLİLİKLERİNE / TÜM ÖZELLİKLERİNE GÖRE YAPILAN GENEL SINIFLANDIRMA  Sıralamada kendi içlerinde markasal olarak bir sıralama yok arkadaşlar. Sıralamayı seviye gruplarına göre değerlendirebilirsiniz. İlk 3-4 Grupta kalan bir güç kaynağınız var ise eğer, üst seviye kaliteli bir ürün grubu güç kaynağına sahipsiniz diyebiliriz. Daha aşağısında kalanlara da kötü demek yanlış olur en azından bizim ülkemizde, malesef onların 1 birimine biz 6 brim belki daha fazlası ödediğimiz için, tepe ürün grubu güç kaynakları çoğu kişi için sadece hayal'de kalıyor ve daha düşük ürün gruplarına bakmak durumunda kalınıyor. Hayırlısı olsun diyelim ve listeye geçelim. Liste daha önce benzeri vardı zaten güncellemişler. Bu haliyle benimde gayet mantıklı bulduğum bir liste diyebilirim. Mutlaka eksik noksan vardır ama üst seviye bir çalışma, faydalanmayı düşünmek daha güzel.

  Seviye S (SUPER) - Bu sınıf, son yıllarda piyasaya sürülen her bakımdan en iyi güç kaynaklarını kapsıyor.  Antec High Current Pro Platinum 🔥
  Cooler Master V-Platinum 2019 🔥
  Corsair AXi 2013 - AXi 2014 - AXi 2018 🔥
  Delta GM 🔥  Seviye A+ - İleri seviye kalite isteyen kullanıcılar ve çoklu kurulumlara açık olan sistemler için biçilmiş kaftan  BeQuiet Straight Power 11 - Dark Power Pro P10 - Dark Power Pro 11 🔥
  Bitfenix Formula Gold - Whisper 🔥
  Cooler Master Masterwatt maker 🔥
  Corsair RMi - HXi - HX Platinum - AX1200 2010 🔥
  Deepcool DQ-M 🔥
  Enermax Platimax Digifanless - Revolution D.F 🔥  Seviye A - İleri seviye oyun ve iş sistemlerine sahip olan kullanıcıların tam da aradığı kalite  Aerocool Project 7 🔥
  Asus ROG Thor 🔥
  BeQuiet SFX-L 🔥
  Cooler Master V Semi-Modular - Masterwatt Maker MiJ - V-Gold 2013 - V-gold 2018 - V-platinum 2013 🔥
  Corsair RMx 2015 - RMx 2018 - AX 2013 - RM 2019 - HX Gold 750w+ - TXM 2017 (Gold) - Vengeance Silver - SF Platinum - SF Gold - AX 2018 🔥
  Cougar GX-F Aurum - GX-F 🔥
  Enermax Platimax D.F 🔥
  EVGA PS - G2 - P2 - T2 - GM 🔥
  Fractal design Ion+ Platinum - Ion+ SFX Gold 🔥
  FSP Aurum PT - Aurum Xilenser - Aurum Pro - Hydro G - Hydro G Pro - Hydro X - Hydro PT - Hydro PTM 🔥
  Gamdias Astrape P1 - Kratos 🔥
  Gigabyte apgm 🔥
  Kolink Continuum 🔥
  Mistel MX 🔥
  NZXT E 🔥
  Phanteks Revolt X, AMP 🔥
  Rosewill Capstone - Lightning - Silent Night 🔥
  Sama Armor Gold - Armor Platinum - Forza Titanium 🔥
  Seasonic Focus GX - Focus GM - Focus PX - Focus SGX - Prime Platinum - Prime Titanium - X - XP - XP2 - XP3 - Snow Silent - Prime Gold - Prime Fanless - X Fanless 🔥
  Super Flower Golden Green - Leadex Gold - Leadex Platinum - Leadex Titanium - Leadex II - Leadex III (-650w) 🔥
  Thermaltake Toughpower Grand Gold - Toughpower Grand Platinum - iRGB Plus - DPS Gold - GF1 🔥
  XFX Pro Black Edition Limited - XTS 1000w - Pro Black FM 750w+ 🔥  Seviye B+ - Tek ekran kartı ve orta seviye oyun / iş kurulumları için uygun
  BeQuiet Pure Power 10 400w+ - Pure Power 11 400w+ - Straight Power E10
  Cooler Master MWE Gold
  Corsair CX 2017 - RM 2013 - CS Gold
  Cougar GX-S 2017
  Deepcool DQ-ST
  Enermax Revolution X't II
  EVGA G+ - G1+ - GS - GQ 850w+ - GD 2017
  FSP Dagger
  Gigabyte GH - GX
  Nox Hummer X Gold - GD
  Riotoro Onyx, Engima Bronze
  Rosewill Photon <=750w
  Silverstone Essential Gold semi-modular - Nightjar
  Vivo 24K
  Xilence Performance X  Seviye B - Giriş / Orta seviye arası , uzun süreli kullanımda sorun çıkarmayacak kalitede
  Antec Edge - TruePower Classic
  BR ONE Rainbow
  BeQuiet System Power 9 400w+ - Power Zone
  Cooler Master MWE Bronze V2 - MWE 80+ V2 - MWE Bronze V1 600w+ - Masterwatt
  Corsair CXM 2015 - CXM 2017 - HX650 Gold - GS Bronze - Vengeance Bronze, CX 2012 750w+ - CXM 2012 750w+
  Cougar LX
  Deepcool Quanta
  Enermax Revolution X't
  EVGA B2 - G5 <1000w - GD 2019 - GQ <=750w
  Fractal Design Integra M
  FSP Raider II
  Gigabyte P650H
  Lian Li SFX-L
  Rosewill Capstone G - Quark - Tachyon - Photon 850w+
  Seasonic S12G - G
  SilentiumPC Supremo L2, Supremo M2
  Super Flower Leadex Silver - Eco Silver
  Thermaltake BlueEvo 2.0 - Toughpower Grand RGB - Smart Pro RGB
  XFX Pro XXX - Pro XTR - Pro Black FM 750w - TS Gold
  Xilence Performance A+
  Zalman EBT  Seviye C - Etliye sütlüye karışmayan standart kalem sistemlere.
  BeQuiet Pure Power 10 <400w - Pure Power 11 <400w - Straight Power E9
  Bitfenix Fury
  Cooler Master GM - GX Storm - MWE Bronze V1<600w
  Cougar STX - VTX
  Corsair CX 2012 <=600w - CXM 2012 <=600w - VS 2017
  EVGA BQ - G1 - NEX Gold
  Fractal Design Tesla R2
  FSP Raider - Aurum 92+ - Aurum CM - Hydro GE - Hexa 85+
  Gigabyte BH, PB500
  NOX Urano TX - Urano VTX
  OCZ ModXStream Pro
  Rosewill Glacier - Fortress - TFX Bronze - TFX Gold
  Seasonic S12iii
  Silverstone SFX Bronze except V3
  Thermaltake Paris  Seviye D+ - Bazı sıkıntılı durumlarda tehlikeli olabilecek standart seviye
  Asus ROG Strix
  Antec Earthwatts Pro Gold - Earthwatts Pro Platinum - High Current Gamer Gold - Neo Eco Gold - High Current Gamer Extreme
  EVGA G3 - G5 1000w
  Enermax Revolution SFX
  FSP Dagger Pro
  Riotoro Enigma G2
  Seasonic Focus FM - Focus Plus FX
  Silverstone SFX gold - Strider Gold Evo - Gold Evolution - Strider Gold S
  Superflower Leadex III 650w  Seviye D - Bazı sıkıntılı durumlarda tehlikeli olabilecek standart ve bir altı seviye
  Antec Earthwatts - EA Green - Neo ECO - Basiq VP - Basiq BP - Basiq VP-F - High Current Gamer Bronze
  BeQuiet Pure Power L9 - Pure Power L8
  Bitfenix BPA
  Cooler Master Masterwatt Lite
  EVGA W1 - BT
  Enermax NaXn 82+
  FSP Hexa - Hyper - Hammer
  Fractal Design Integra R2
  Rosewill Hive S - Arc - Arc M
  Seasonic S12ii - M12ii - M12ii Evo
  Silverstone SFX Bronze 3.0 - Strider Essential Bronze
  Thermaltake London - Toughpower - Smart 80+ - TR2 - Smart M
  XFX XT - TS Bronze - ProSeries Bronze - Core
  Xilence Performance C
  Zalman GS - GT  Seviye E - Tüm senaryolarda sıkıntı çıkarabilecek , zorunlu olmadıkça uzak durulması gereken

  BR ONE BR-X
  Corsair VS 2012
  Cooler Master Elite - Realpower - B2
  Diablotek Tamamı
  EVGA N1 - N2
  L-C Power Tamamı
  Linkworld Tamamı
  Logisys Tamamı
  MS-Tech Tamamı
  Rasurbo Tamamı
  Rhomburtech Tamamı
  Sempre Tamamı
  Speedlink Tamamı
  Tacens Tamamı
  Thermaltake Litepower
  Trust Tamamı
  Ultron Tamamı


  Bütün bu listelerin içerisinde olmayan bir ürün grubu kullanıyorsanız, kim kime yaptırmış üretimi neresi vb. bilgileriniz yok ise, hafif riskli bir serüven yaşıyorsunuz demektir  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 31 Aralık 2019; 13:0:34 >  |
  |
  _____________________________
  Ryzen 9 3900X || Raijintek Orcus 360 RBW || Asus Prime X570 Pro || Team T-Force Night Hawk 3600Mhz 4X8GB || Zotac GTX Titan X Maxwell 12GB || Samsung 960 Evo Nvme || JD512 Nvme || FSP Aurum PT 1200W || Gamepower WarCry

  Eski Kullanıcı Adı : Chris Brown

 • Avrupalılar şöyle para kazanıyor, biz böyle para kazanıyoruz, biz zar zor PSU alıyoruz vs hikayelerini geçelim. Burada konumuz bizim ya da Avrupalıların satın alma gücü ve/veya PSU fiyatları değil.
  PSU'ların kalitesinden ve tehlikesinden bahsedelim lütfen. Lafı dolaştırmadan soruma yanıt verebilir misiniz lütfen.

  Asus ROG Strix serisi standart bir seviyede midir? ve neden tehlikelidir?

  Asus ROG Strix ile birlikte aynı kategoriye yazdığınız Evga G3 ya da Seasonic Focus Plus serisi için de sorabilirim bu soruyu.

  Muten kardeş, ben senin gibi bir liste yayınlamadığım için elimi taşın altına sokmamış mı oluyorum? Ben zamanım oldukça foruma bakıyorum, gerek herkese açık olarak, gerekse özelden bana ulaşarak yardım/öneri isteyenlere bilgim dahilinde yardım/öneri yapmaya çalışıyorum. Bendeki bilgiyle uyuşmayan bir bilgi görünce, gördüğüm bu bilgiyi sorgulamak istiyorum. Bunu hem kendi bilgimi kontrol etmek ve yanlış bildiğim bir şey varsa düzeltmek için, hem de diğer insanların en doğru bilgiye ulaşması için yapıyorum.
  Bu bağlamda, yüksek keliteli ve tehlike arz etmeyen PSU serileri olarak bildiğim ASUS ROG STRIX, SEASONIC FOCUS, EVGA G3 gibi serilerin burada "tehlikeli olabilecek standart seviye" olarak lanse edilmesi dikkatimi çekti ve elimi taşın altına koyup yaptığın listelemeyi sorguladım.

  Kimin ne kadar samimi olduğunu, okuyanların vicdanına bırakıyorum.

  Sizin hakkınızda gıybet yapıldığını söyleyemem. Başka bir şey konuşuyorduk laf dolaştı bir şekilde size geldi. Daha doğrusu, o kişi bahsettiğimiz konuyla bağlantı kuracak şekilde sizden de bahsetti. Yazdığı şey, bana göre gıybet denilebilecek nitelikte değil. Zaten sizinle ilgili detaya da girmedi. Yöneticilikten gelen alışkanlık gereği olsa gerek, sizi izlemiş. Belki de aktif yöneticilik yaptığı dönemde izlemeye almış da olabilir, bilmiyorum. Bir şekilde dikkatini çekmişsiniz anladığım kadarıyla. Sizden bahsedince merak edip problemli biri mi diye sordum ve sadece bir konuda yaşadığımız diyalog ve tutumunuza istinaden bende olumlu izlenim bıraktığınızı da belirttim. Yazdığım mesajı da harfiyen burada size aktardım:


  Burada (sizin deyiminizle) bir "yangına(gıybete) körükle gitme" durumu var mı yani? Kesinlikle yok! Olumsuz bir şey söyleyecek olsam öncelikle doğrudan size söylerim. Örneğin, bu başlık altında nezaketsizlik yaptınız, yaptığınızı açıkça yüzünüze söyledim.

  *

  NZXT E serisi ile ilgili verdiğim bilgi sizin düşüncenizi değiştirmeyebilir, sorun değil. Ben sadece doğru olan bilgiyi paylaştım. Sizin açtığınız konuda da belirtmiştim; iki seri de tek kanallıymış gibi etiketlenmiş durumda. Eğer o programda NZXT E serisi 3 kanallı olarak görünüyorsa, Focus serisi de 3 kanallıdır. Focus'da program olmadığı için ekranda onu göremiyoruz.

  "Tek kanal mı, çoklu kanal mı" tartışmasının alevlendiği yıllarda Seasonic bu tartışmayı bitirecek ve herkesi mutlu edecek şekilde şöyle bir yapı kullandığını belirtiyordu:


  "Gerektiğinde tek kanaldan tüm gücü verebilecek nitelikte çoklu kanal yapısı"

  Sanırım Seasonic bu yapıyı sürdürüyor.

  *

  Son olarak da;

  "O kişi de boşuna seni takip etmemiş demek ki." sözüme içerlemeden önce, "ben nasıl bir nezaketsizlik yaptım da, bu kişi benim hakkımda olumlu görüşteyken fikrini değiştirdi?" diye düşünmenizi öneririm.

  Benim bağcı ile işim yok. Burada bağcı sen olduğuna göre, benim de seni tanımadığıma göre, seni niye dövmek isteyeyim ki?
  Ben sana üzümü soruyorum, sen bana elma anlatıyorsun. Bunu söyleyince de kızıyorsun. Bana değil, kendine kızmalısın.
  "Seni ciddiye alıp yorumuna cevap veriyoruz hikaye diyorsun." demişsin ya... Sen beni ciddiye almış olsan, satın alım gücümüz falan filan diyeceğine sorduğum soruya yanıt verirdin. Ben senin bu ciddiyetsizliğinden rahatsız oldum, bilgine...
  Yine de ben seni halâ ciddiye almayı tercih ediyorum ve ciddiyetle yazmaya devam ediyorum.

  Konuyu açarken yazdığın mesajda şu cümle var: "Bu haliyle benimde gayet mantıklı bulduğum bir liste diyebilirim." Yani listeyi nereden aldığının pek bir önemi yok; bu haliyle doğru, mantıklı bir liste olduğunu tasdik ediyorsun. Ben de bu nedenle seni muhatap alarak soru sordum; "Asus ROG Strix serisi standart bir seviyede midir? ve neden tehlikelidir?" Madem birilerine yardımcı yardımcı olmak niyetiyle yazdın ve tasdikledin bu listeyi, listeyle ilgili sorulan soruya da net bir bilgi vermeni beklerdim. İlk sorduğumda Avrupa'daki ve Türkiye'deki satın alma gücünü falan anlatınca, yani ben soruma yanıt alamayınca, konumuzun satın alma gücüyle ilgili olmadığını hatırlatarak ikinci kez sormak durumunda kaldım.

  İkinci kez sorduktan sonra neden tehlikeli olabileceğine ilişkin 4 madde yazmışsın. Bunlardan ikisi verimlilik ile ilgili, biri ise uyku modu ile ilgili. Bu üç maddenin tehlike ile hiç bir ilgisi yok. Muhtemelen "3.3V'de geçici tepki" meddesinin de tehlike arz etmediğini tahmin ediyorum (bugüne kadar çok PSU incelemesi okudum, 3.3V'de geçici tepki olayı ile ilgili tehlikeden bahseden bir inceleme hatırlayamadım) ancak yine de emin olmadığım için soruyorum: "3.3V'de geçici tepki"nin ideal aralığı nedir? Asus ROG Strix serisinde bu değer nedir? Bu değer ile Asus ROG Strix serisi sistem için tehlike arz eder mi? Tehlike arz ediyor ise, nasıl bir tehlikedir bu?

  Amacım üzüm yemek, yani bilmediğim bir tehlike varsa öğrenmek istiyorum. Gayet samimi, ciddi bir şekilde soruyorum bunu. Umarım siz de bu soruları ciddiyetle yanıtlarsınız.
  Asus ROG Strix ile birlikte aynı kategoriye yazdığınız Evga G3 ya da Seasonic Focus Plus serisi için de neden tehlikeli olduğunu, sistem için nasıl bir tehlike yarattıklarını belirtirseniz memnun olurum.

  "Bazı sıkıntılı durumlarda tehlikeli olabilecek standart seviye" adlı seviyede taş gibi PSU'lar var.
  Örnek olarak bir tanesini ele alarak soruyorum:
  Asus ROG Strix serisi standart bir seviyede midir? ve neden tehlikelidir?

 • Yüzbaşı
  988 Mesaj
  Sillver ile gold arasında %15 nasıl fark ediyor?  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  12664 Mesaj
  Corsair SF600 Platinum 600 wattlarin en iyisidir. SFX olmasindan oturu digerlerinden pahalidir ancak Platinum ve SFX yapabilmek icin son derece kaliteli malzeme kullanilmistir. Almadan once cok arastirdim(cok pahali malum) o nedenle oraya kesinlikle yazilmali.

  XFX 550 Watt Core Edition 80+ Bronze kullandim gene, 10 sene kadar kullandim ve kesinlikle cok cok iyi bir PSU oldugunu soyleyebilirim. Sattigim kisi de halen kullaniyor. Ozellikle 14cm'den kisa psu arayanlar icin cok cok ideal.

  Evga G3 750 Watt Gold olani gene, piyasadaki en guvenilir en garanti urunlerden bir tanesi.
  RM750x yazilmis zaten.

  Bir de verimliligi ekonomik olarak dusunmek cok mantikli degil senelik uc bes kurus para icin verimlilik kasmak anlamsiz. Ancaaak, iyi malzeme kullanilmis bir PSU zaten direkt Gold seritifikasina cikiyor. Yani platin gold sertifikali PSU'larin kotu olma sansi cok dusuk. Bunu soyleyen de ben degilim Johnny Guru kod adli sahis

  Dusuk watt urun grubunda da SF450 Gold en iyi secenektir kalite olarak Daha kaliteli bir 450 watt PSU bulamazsiniz pek.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 26 Aralık 2019; 16:54:9 >
  |
  |
  _____________________________
  Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın. Artık uyarıldın...
 • Kurmay Yarbay
  18483 Mesaj
  Valla zaten ürünün sertifikası olması kalitenin düşük olmadığını gösterir ama direk belirleyici değil inşa kalitesinde, sertifika olarak gold olmayıp çoğu gold dan daha verimli ürünlerde var göz önünde bulundurmak lazım ama sertifikası var diye bodoslama atlamamak da lazım.  Verimliliği ekonomik olarak düşünmeyip napalım hocam bir açıklarmısın  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Ryzen 9 3900X || Raijintek Orcus 360 RBW || Asus Prime X570 Pro || Team T-Force Night Hawk 3600Mhz 4X8GB || Zotac GTX Titan X Maxwell 12GB || Samsung 960 Evo Nvme || JD512 Nvme || FSP Aurum PT 1200W || Gamepower WarCry

  Eski Kullanıcı Adı : Chris Brown

 • Yarbay
  12664 Mesaj

  Gold ile plat arasında 200 tl fark varsa elektrik faturası için plat sertifika almak saçma.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Muten Baba kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın. Artık uyarıldın...
 • Kurmay Yarbay
  18483 Mesaj

  Ben onu demiyorum ama, fark anlaşılmaz zaten orada.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  L.J kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Ryzen 9 3900X || Raijintek Orcus 360 RBW || Asus Prime X570 Pro || Team T-Force Night Hawk 3600Mhz 4X8GB || Zotac GTX Titan X Maxwell 12GB || Samsung 960 Evo Nvme || JD512 Nvme || FSP Aurum PT 1200W || Gamepower WarCry

  Eski Kullanıcı Adı : Chris Brown

 • Yarbay
  7047 Mesaj
  çok yararlı bir konu eline sağlık genel'de sistem toplanırken psu seçimi hep arkaplanda bırakılır ama ilk alınacak ve kaliteli olması şart olan parçalardan biridir çünkü sistemi bu arkadaşa emanet edeceksiniz.
  |
  |
  _____________________________
 • Kıdemli Yarbay
  11350 Mesaj
  ASUS Thor görmek isteriz.
  |
  |
  _____________________________
  MOVE FAST AND BREAK THINGS
 • Yarbay
  11109 Mesaj
  Seasonic 620W 80+ Bronz Tam Modüler İndirimlerle uygun fiyata almıştım 500 lira civarıydı sanırım, üst seviye japon kapatisörler, sessiz yük durumuna göre reaksiyon gösteren fan modülü, günümüz şartlarında yeterli güç çıkışları ve yeterli seviyede 12 kanal güç beslemesi, 5 yıl garanti süresi, kendisi ispatlamış firmanın 600/650w arasında alınacak bir model olduğunu düşünüyorum fiyatı akrenlerine göre bir miktar fazla olsa da indirimlerle ulaşılabilir fiyat etiketine sahip oluyor +150 tl fark ile duruma göre 750w modeli yada focus plus 650w değerlendirme altına alınabilir.
  |
  |
  _____________________________


  Ryzen 5 2600 4.1 ghz 1.360v || Deepcool Gammax L240 Luqid Cooler || Gigabyte B450 Auros M || Palit Gtx 1660 Max O.c 1660Tİ Killer ? || 2x 8gb Gskill Ripjaws 3000/OC @3200 mhz || Xpg sx8200 pro 256gb || James Donkey JD960|| Seasonic M12 II Bronze Evo Edition 620W Full Modular || Deepcool Matrexx 55 || Aerocool Orbit RC 3x12cm|| Thermaltake Af0018 || Logitech g213 prodigy|| Logitech g102 prodigy || Gamepower RGB100 || Logitech z625 200rms 400w peak|| Sound Blaster X-fi Surround 5.1 Pro || Mpow H10 Wireless Headphones || Acer VG240Y 144hz 1ms|| Huawei Mate 10 Pro Brown ||
 • Yarbay
  10157 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  selahattın ısık


  iyi psu patlamayan psu değildir
  patlarken patlatmayan psu dur

  iyi psu orta yükte verimli psu değil
  tüm yüklerde min max verim aralığı düşük olandır

  iyi psu sessiz çalışıp patinaj çeken değil
  hem sessiz hem rahat çalışan psu dur

  bu sonuca göre en iyi psu frisby dir..

  paranız yetmiyor corsair...
  _____________________________
 • Yarbay
  10157 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  selahattın ısık


  quote:

  Orijinalden alıntı: L.J

  Gold ile plat arasında 200 tl fark varsa elektrik faturası için plat sertifika almak saçma.
  çokça kez asıl fiyat farkı marketing den kaynaklanır..

  onun dışında olması gereken

  benzer mimarideki gold ve platinyumun full yükte dayanabildiği süre ve bu esnada tüm yüklerde koruduğu verimlilik seviyesi önemli.

  ev kullanıcısı sadece tüketiyorsa uçuk farklar vermesi fantazi

  ama ev veya kurum

  tüketirken aynı zamanda ağır senaryolarda içerik üretiyorsa sınıflar arası tercih kesinlikle önem arz eder..
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  10157 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  selahattın ısık  corsaircileri kızdıralım

  supernova g2 gold

  corsair hx serisini karada havada tarlada döver..

  ve psu fan çalıştırmadan mekanı terkeder..
  |
  |
  Muten Baba kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  8964 Mesaj
  Güzel konu.  Bu nasıl acaba fiyat çok uygun Gigabyte G750H 750W 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı 449tl


  https://www.qp.com.tr/gigabyte-g750h-750w-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  18483 Mesaj
  Yani şimdi ne diyeyim bilemedim  Bende eski Corsairci yeni fsp ci gönülden evga cı olarak ne desem boş aralarında en kötü benim ki fsp  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Ryzen 9 3900X || Raijintek Orcus 360 RBW || Asus Prime X570 Pro || Team T-Force Night Hawk 3600Mhz 4X8GB || Zotac GTX Titan X Maxwell 12GB || Samsung 960 Evo Nvme || JD512 Nvme || FSP Aurum PT 1200W || Gamepower WarCry

  Eski Kullanıcı Adı : Chris Brown

 • Yarbay
  12664 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Timeguard

  Güzel konu.  Bu nasıl acaba fiyat çok uygun Gigabyte G750H 750W 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı 449tl


  https://www.qp.com.tr/gigabyte-g750h-750w-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi
  PSU konusunda garanti ve satis sonrasi hizmet onemli. Gigabyte'in en rezil oldugu konu garanti rma satis sonrasi hizmet konulari. Ben daha simdiye dek garantisi olsa dahi degisim veya tamirat yaptirabildigimi hatirlamiyorum herhangi bir Gigabyte anakart veya ekran kartina. Sirf bu nedenle onermem.

  Yine sirf bu sebepten EVGA listede tepeye oynar.
  |
  |
  _____________________________
  Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın. Artık uyarıldın...
 • Kurmay Yarbay
  18483 Mesaj
  Sonunda anakartın cpu soketlerini doldurdum şuan içim rahat çok şükür
  |
  |
  _____________________________
  Ryzen 9 3900X || Raijintek Orcus 360 RBW || Asus Prime X570 Pro || Team T-Force Night Hawk 3600Mhz 4X8GB || Zotac GTX Titan X Maxwell 12GB || Samsung 960 Evo Nvme || JD512 Nvme || FSP Aurum PT 1200W || Gamepower WarCry

  Eski Kullanıcı Adı : Chris Brown

 • Yüzbaşı
  748 Mesaj
  EVGA Yarı modüler 750GQ Gold Sertifikalı kullanıyorum 3 yıldır. Zamanında Amazon üzerinden getiren bir forum üyesinden 320 tl ye almıştım. Müthiş bir güç kaynağı
  |
  |
  _____________________________
  CORSAIR SPEC-03 | MSI H81M-P33 | EVGA 750QG | I7 4790 |MSI GTX 1060 6 GB |KINGSTON 16 GB 1600 MHZ | CM HYPER T4 | 120 320 SSD | 1 TB HDD | AOC 23.8 IPS | CORSAIR K70 LUX RED | BLOODY V7MA
 • Yarbay
  8964 Mesaj
  Bloklu arkadaş mesaj atma görmüyorum kişiliği bozuk insanlarla arkadaşlık yapmıyorum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  174 Mesaj
  650w +80 veya 700 +80 uygun fiyatlı PSU önerir misiniz.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1640 Mesaj
  Zamanında EVGA 650W P2 almışım. İyikide almışım kaç yıl oldu bana mısın demedi.
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
canlı radyo dinle
SEO
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,671
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.