Şimdi Ara

Yeni alınan laptop bataryası kaç saat şarj edilmeli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
51.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar belli bir saat şarj etmemize gerek var mı yoksa direkt şarja takıp dolunca çıkartayım mı

• Kullanım kılavuzuna baktınız mı, orada bu konu ile ilgili açıklama var mı?

Benim hatırladığım, cihaz kapalı konumdayken tam şarj edin, ardından cihazı çalıştırın, şeklinde. Batarya zayıf uyarısı çıktığında tekrar şarja takıp, tam doluma kadar prizden çekmeyin. İlk birkaç şarj döngüsü bu şekilde olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kırmızımercimek

Kullanım kılavuzuna baktınız mı, orada bu konu ile ilgili açıklama var mı?

Benim hatırladığım, cihaz kapalı konumdayken tam şarj edin, ardından cihazı çalıştırın, şeklinde. Batarya zayıf uyarısı çıktığında tekrar şarja takıp, tam doluma kadar prizden çekmeyin. İlk birkaç şarj döngüsü bu şekilde olmalı.
    Kılavuz kayboldu gerci internette vardır bakayım bi ama sizin dediginiz gibi yapicam.

Bir de mesela evdeyken bataryayi cikartip prizde kullanmak bataryanin omrunu uzatmak icin dogru bi hareket midir bide bataryayi cikartirken sarji dolu mu bos mu olsun

Kullanabilecegim en uzun sure kullanayim istiyorum
  • Artık tüm laptopların bataryaları lityum pillerden oluşuyor ona göre yazayım. Bu pilleri ilk aldığınızda bir tam şarj edin. Tam şarj olduktan sonra prizde takılı bırakmanızın bir mantığı yok çünkü içindeki devre akımı kesiyor otomatik olarak. Şarj aletinin soğumasından anlayabilirsiniz zaten. Bundan sonraki kullanımlarda da pili asla yüzde 0a kadar getirmeyin. Lityum pillerin şarj seviyesini ne kadar az aşağı çekerseniz o kadar iyi. %50 kalınca hemen takın mesela.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CD88C7FAD

Kılavuz kayboldu gerci internette vardır bakayım bi ama sizin dediginiz gibi yapicam.

Bir de mesela evdeyken bataryayi cikartip prizde kullanmak bataryanin omrunu uzatmak icin dogru bi hareket midir bide bataryayi cikartirken sarji dolu mu bos mu olsun

Kullanabilecegim en uzun sure kullanayim istiyorum

Alıntıları Göster
    Önermem hocam zaten artık yeni laptoplarda pil tam şarj olunca gücü otomatik olarak adaptörden çekiyormuş. Forumda direkt adaptörden kullanıp da anakarta zarar veren arkadaşları okumuştum daha önce. Bence değmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yekase2084

Artık tüm laptopların bataryaları lityum pillerden oluşuyor ona göre yazayım. Bu pilleri ilk aldığınızda bir tam şarj edin. Tam şarj olduktan sonra prizde takılı bırakmanızın bir mantığı yok çünkü içindeki devre akımı kesiyor otomatik olarak. Şarj aletinin soğumasından anlayabilirsiniz zaten. Bundan sonraki kullanımlarda da pili asla yüzde 0a kadar getirmeyin. Lityum pillerin şarj seviyesini ne kadar az aşağı çekerseniz o kadar iyi. %50 kalınca hemen takın mesela.
    Anladım hocam şimdi tam şarj ettim bundan sonra da %20'nin altına düşmeden şarj ederim sanırım çok da ekstrem şeyler yapmaya gerek yok :D

1 yıldır filan da bataryasız kullanıyordum çokça aniden güç kesilip kapandı hiçbir şey olmadı ama tabi bu zamana kadar olmaması bundan sonra olmayacağını göstermez.

Laptopu evdeyken genelde desktop olarak kullanıyorum koyuyorum masaya oynatmıyorum genelde bu zamanlarda da çıkartmaya gerek yok bataryanın ömründe herhangi bir değişiklik olmaz derseniz çıkartmayacağım.

%20-25 aralığına geldiğine şarj edeceğim, tak çıkar yapmayacağım Başka da sanırım yapabileceğim bir şey yok demi uzun kullanım ömrü için?

Bu arada teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CD88C7FAD

Anladım hocam şimdi tam şarj ettim bundan sonra da %20'nin altına düşmeden şarj ederim sanırım çok da ekstrem şeyler yapmaya gerek yok :D

1 yıldır filan da bataryasız kullanıyordum çokça aniden güç kesilip kapandı hiçbir şey olmadı ama tabi bu zamana kadar olmaması bundan sonra olmayacağını göstermez.

Laptopu evdeyken genelde desktop olarak kullanıyorum koyuyorum masaya oynatmıyorum genelde bu zamanlarda da çıkartmaya gerek yok bataryanın ömründe herhangi bir değişiklik olmaz derseniz çıkartmayacağım.

%20-25 aralığına geldiğine şarj edeceğim, tak çıkar yapmayacağım Başka da sanırım yapabileceğim bir şey yok demi uzun kullanım ömrü için?

Bu arada teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

Alıntıları Göster
    Hocam şimdi yeni laptoplardaki sistem senin laptopta varsa dedigin gibi o desktop olarak kullandigin surecte pil hic etkilenmez ama eger bu sistem yoksa ayni anda hem pili saj edip hem pilden akim cekiyorsa o zaman pil eskiyecektir. Hangi laptoplarda olur hicbir fikrim yok ama tavsiyrm yabanci forumlarda arastirman.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yekase2084

Hocam şimdi yeni laptoplardaki sistem senin laptopta varsa dedigin gibi o desktop olarak kullandigin surecte pil hic etkilenmez ama eger bu sistem yoksa ayni anda hem pili saj edip hem pilden akim cekiyorsa o zaman pil eskiyecektir. Hangi laptoplarda olur hicbir fikrim yok ama tavsiyrm yabanci forumlarda arastirman.

Alıntıları Göster
    Anladım hocam teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.