Şimdi Ara

giga fiber değil 750mbps dowland hızlı internet

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
2
Favori
5.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • turknet müşteri hizmetleri giga fiberde yüzde 25 kayıp olduğunu ve bu kayıbın normal olduğunu söylüyor şikayet kayıtlarımda iletiyor benim turknetten beklediğim bu cevaplar yerine mevcut cihazlarını güncellemeleri yetersizse kapasiteleri artırmaları cihazları yenilemeleri yani madem giga fiber deniyor bunu tam olarak vermeleri ancak yapılan hiç birşey yok müşteri bu konu ile şikayetini oimden iletiyor oimdeki müşteri temsilcileri şikayetleri çözmeden kapatıyor böyle kısır döngü sürüp duruyor şikayetler çözümlenmeden madem 140tl zam yaptın altyapınıda iyileştir sayın turknet.

• GPON'da şaşılacak bir senaryo değil. GPON, PON şebekede kullanılan en temel modülasyonlardandır. GPON'da bir portun kapasitesi 2.5Gbps DL/1.25Gbps UL'dir. Bir porta 250 civarına kadar abone bağlanabilir. Normalde bizim telco'lar bu tarz sorunlar yaşamamak için maks 48-64 abone bağlıyorlar ancak TurkNet maliyetleri daha fazla optimize edebilmek için daha fazla abone bağlıyorsa üstelik modülasyon olarak GPON kullanıyorsa kapasite yetersizliği çok doğal. Bunun önüne geçebilmek için ya porta bağlı abone sayısını yani sahadaki bölünme sayısını azaltacaksınız ya da daha yüksek kapasiteye sahip 10G-PON/XGS-PON, NG-PON2, Nokia PON gibi farklı bir modülasyon kullanacaksınız.

Diğer bir etken de şu. Tamam fiberle ONT'ye Gbps geliyor ama ONT, Router ve PC arasında GE kullanıyoruz evlerimizde. GE'nin kapasitesi her ne kadar 1Gbps olsa da tamı tamına efektif bir şekilde bu 1Gbps'i iletmesi biraz zor GE'nin. Daha sağlıklı bir iletişim için 2.5GE, 5GE veya 10GE portlu cihazlar kullanılmalı.

Ancak yine de bence TurkNet'in yaptığı yanlış değil. Bu paraya, bu erişimi verebilmek için bazı şeylerden kısmak gerekiyor. 140 liraya ben böyle bir erişim alıyor olsam muhtemelen rahatsız olmazdım.

Konunun özeti Adam 250Mbps hız eksikliğine karşı hakkını ararken aynı fiyatta 35Mbps hız alanlar çekememiş adamı linçe girişmiş.

Firma yetkilisinin cevabı ise tam facia

Alıntı

metni:
    Siz sabit 900MB hız talep ediyorsunuz ancak bu sistemsel olarak mümkün değildir.

Madem sistemsel olarak mümkün değil o halde niye gece gündüz 1000 hızların reklamını yapıyorsunuz.

Konuyu açan arkadaşın konu başlığı olsun sitemi olsun son derece yerinde ve haklı bir davranış.

Her şeye şükür etmek yerine arkadaş gibi bilinçli olun hakkınızı arayın zira bu şirketler buna şükür demiyor en ufak bir kıpırtıda zammı çakıyor.

• Allah başka dert vermesin 750Mbps 140₺

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • %25 kayıp normal sözü VDSL için değil miydi? Aynı şeyi gigafiber için de mi diyorlar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • VDSL'de belirli bir kayıp payı veriyorlar ama TT fiber ve Gigafiber için tamamının alınması gerekiyor diye biliyorum. %25 kayıp var, az değil.

• bu konu ile birçok şikayet kaydı açtım sorunu çözmediler fiberde yüzde 25 kayıp normalmiş oim müşteri hizmetlerinin dediği bu ışık hızında fiberde neyin kaybı bakır değilki bu kayıp şu şekilde olabilir turknetin sörvir cihazları yetersiz olabilir sokaklardaki fiber ek kutularında sorun olabilir ve bölgede çok fazla turknet müşterisi olabilir tabiki bunlar için turknet aksiyon alması gerekir altyapısını iyileştirmesi gerekir tüm bunları yapmıyorsa giga fiber değilde 750mbps paket hızı diyecek ozaman

• inceoktay İ kullanıcısına yanıt
    Fiberde kayıp çok yüksek hızlarda olabilir. O da teknoloji limitinden kaynaklı. 1gbps hızda min 850-900 alabilmeniz lazım normalde.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
    Merhaba, yaşamış olduğunuz sorun ile ilgili aktif destek kaydınız ya da daha önceden açılan bir kaydınız varsa numarasını paylaşır mısınız?
  • bir çok kez bu şikayetimle ile ilgili şikayet kaydı oluşturdum ancak hiçbirinde çözüm olmadı yüzde 25 kayıp fiberde normalmiş diye cevap iletilde oim müşteri hizmetlerinden özel mesajdan şikayet kaydımın nosu ileticem

• Biraz delil sunabilir misiniz konu ile ilgili Tracert verisi, ping verileri speedtest sonuçları, kablolu ya da kablosuz bağlantı ile mi aldınız sonuçları? hız testini yaptığınız cihaz nedir?

Not: Konu açmanızı gerektirecek kadar ciddi bir durum olmalı herhalde.

• masa üstü bilgisiyarım intel 11.nesil i5 işlemci 16gb rem var m2 ssd 4.0 anakartım msi z590 ethernert kartı 2.5gb kablolu test yapıyorum cat7 kabloyla bağlı pc ve modeme ve olt ye

• Evrifaessa_TR E kullanıcısına yanıt

GPON'da şaşılacak bir senaryo değil. GPON, PON şebekede kullanılan en temel modülasyonlardandır. GPON'da bir portun kapasitesi 2.5Gbps DL/1.25Gbps UL'dir. Bir porta 250 civarına kadar abone bağlanabilir. Normalde bizim telco'lar bu tarz sorunlar yaşamamak için maks 48-64 abone bağlıyorlar ancak TurkNet maliyetleri daha fazla optimize edebilmek için daha fazla abone bağlıyorsa üstelik modülasyon olarak GPON kullanıyorsa kapasite yetersizliği çok doğal. Bunun önüne geçebilmek için ya porta bağlı abone sayısını yani sahadaki bölünme sayısını azaltacaksınız ya da daha yüksek kapasiteye sahip 10G-PON/XGS-PON, NG-PON2, Nokia PON gibi farklı bir modülasyon kullanacaksınız.

Diğer bir etken de şu. Tamam fiberle ONT'ye Gbps geliyor ama ONT, Router ve PC arasında GE kullanıyoruz evlerimizde. GE'nin kapasitesi her ne kadar 1Gbps olsa da tamı tamına efektif bir şekilde bu 1Gbps'i iletmesi biraz zor GE'nin. Daha sağlıklı bir iletişim için 2.5GE, 5GE veya 10GE portlu cihazlar kullanılmalı.

Ancak yine de bence TurkNet'in yaptığı yanlış değil. Bu paraya, bu erişimi verebilmek için bazı şeylerden kısmak gerekiyor. 140 liraya ben böyle bir erişim alıyor olsam muhtemelen rahatsız olmazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 10 Mart 2022; 14:31:1 >
    Kontrol ederek yardımcı olacağım.
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt

en az 750mbit sağlama taahhüdünü yerine getirmiş oluyor bu durumda değil mi? bu arada diğer ISS ler gibi sorunun etrafından dolaşacağını sanmıyorum mühendislik odaklı bir şirket olduğu için kapasite arttırımını er ya da geç yaparlar umarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxi909 -- 10 Mart 2022; 14:45:21 >
  • 139 ₺ ye ben daha geçen ay VDSL 35 mbit Sınırsız taahhutu verdim. Daha da bir şey demem

• maxi909 M kullanıcısına yanıt
    Eğer böyle bir taahhüt sunulmuş ise evet karşılamış oluyor. Ancak mevcut sorun öyle sadece kapasite arttırımı gibi basitçe çözülemeyebilir. PON şebekeleri baştan planlarken iyi tasarlamak gerekiyor çünkü PON, kapasitenin ortak kullanıldığı bir topoloji. Yapılabileceklerden birisi GPON yerine daha iyi bir modülasyon kullanmak ama PON teknolojileri bence hala emekliyor. 10G-PON/XGS-PON mesela, epi topu kapasitesi 10Gbps.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • TurkNetDestek kullanıcısına yanıt

kontrol ettiğimde uzmanlar gerekli bilgilendirmeyi sağlamış olarak görüntüledim.gelen cevap üzüldüm anlaşılan turknet bu sorunu çözmeyecek

• Hızın yüksek olması, fiyatın uygun olması başka konu.
    Hız kaybı çok fazla.
    10mbs vaat edip 7,5a sabitleme gibi.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt

bu gidişte abone sayısı arttıkça turknet gigafiberde hız dahada düşücek herhalde hocam sağ ol verdiğin bilgiler için @ö1f1

• baska dert vermesin yaradan ne diyelim. bu terbiyesizlige karsi hemen iptal ettirin, sol, ttnet gibi harika isletmeler var :))

Hizmetinizde bir sorun tespit edilemedi. Fiber kabloların zafiyeti , yoğunluk ve cihazların kalitesi nedeni ile hız kaybı yaşanabilir. Siz sabit 900MB hız talep ediyorsunuz ancak bu sistemsel olarak mümkün değildir.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.