Şimdi Ara

Tavsiye/Öneri 100 mbps fiber internetim var ama aldığım hız kablosuz 35-40mbps

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ttnet'tin 35mbps fiber interneti kullanıyordum 78TL'ye. Ttnet'in 115TL gibi yüksek fiyat teklifinden sonra 85TL'ye 100mbps sınırsız türk.net'e geçiş yaptım. Buraya kadar her şey iyi güzel. Modeme kablo ile bağlanırsam 90mbps internet hızı alabiliyorum. Yani türk.net'ten yana bir sorun yok.

Şimdi 100mbps internetim var ama tilgin modemin 5ghz desteği olmamasından dolayı kablosuz olarak yine 35-40mbps hız alabiliyorum. Kullandığım wifi dongle Asus N10 Nano diye geçiyor 150mbps desteği var sözde ama aldığım hız 58-72mbps arası. Bu bağlantı hızı ile de 35-40mbps net hız alabiliyorum. Yani eski ttnet hızları.

Bu sorunu çözmek için 180TL'ye 5Ghz destekli Tenda AC5V3 wifi router aldım.

Yaptıklarım;

1. Tilgin'a wifi router olarak Tenda'yı taktım. Asus N10 bağlantı hızı 72mbps'de sabit kaldı ama yine aldığım hız 35-40mbps'de kaldı.
    2. Router'ı Wisp modunda modemle kablosuz, pc ile kablolu olarak bağladım. Yani router'ı usb dongle yerine kullanmış oldum. Bu şekilde aldığım hız 50mbps'ye çıktı. Ping ciddi anlamda azaldı.

Ama yine 90mbps hıza çok uzağım.

Modemden router veya pc'ye cat6 kablo çekmek istersem aradaki mesafe 6 metre (1 duvar) ama gereken kablo, kapı ve duvar diplerinden dolaşacağı için 15-20 metre arası.

Hangisi daha mantıklı sizce?

1. Modemi değiştirmek (400TL)
    2. Cat 6 kablo çekmek (80TL + işçilik)
    3. Router'ı modeme bağlı kullanıp 5Ghz destekli USB dongle almak (200TL)

Router'ı iade etmeyi düşünmüyorum. Evin geri kalanı için güzel bir çekim alanı sağladı.

• modemde kanal değiştir bant genişliğini 40mhz yap şifreleme WPA2 AES olsun... bence sorun geçebilir... + en iyi çözüm kablo...

• quote:

Orijinalden alıntı: ugah6aiw

modemde kanal değiştir bant genişliğini 40mhz yap şifreleme WPA2 AES olsun... bence sorun geçebilir... + en iyi çözüm kablo...

Tilgin üzerinde değişik kanallar denedim bant genişliği 40mhz, şifreleme WPA/WPA2 PSK şeklinde. AES kısmını çözemedim. Değerler bunlarla alınan değerler.

AC1200 destekli bir kablosuz kart ile sorun çözülür gibi ama şimdilik vazgeçtim gibi.

Bu zamana kadar 35mbps internet iyi geliyordu. Şimdi 100mbps olunca tamamını almak istedim ama çok da kasmaya gerek yok dedim artık.

Bir sonraki sistem güncellemesinde anakartı ac wifi destekli bir model alacağım. O zamana kadar 35-40mbps ile devam ederim.

• fractal design kullanıcısına yanıt

kanal 13'ten başlayıp denedin mi denemediysen dene... HG253s ile 13-12 işe yaradı...

• Bugün bir de hız sorunu çıkmaya başladı. Hadi hayırlısı. Modeme kablolu bağlı olduğum halde aldığım hız indirme 3.41mbps, yükleme 8.09. İndirmeden daha yüksek yükleme değerini de ilk defa görüyorum. Arıza kaydı oluşturdum. Türk.net'e geçtiğime pişman mı olacağım bakalım.

Bu arada bölgemize süperonline fiber geldi sanırım. Bir kaç gündür yolları kazıp kablo döşüyorlar. Ne zaman aktif olur ve artısı olur mu bilmiyorum bakalım.

TTnet'te sorunsuz 35mbps hız alabiliyorken Türk.net aynı altyapı ile 90mbps verebiliyor ama aldığım hız 3.41 gibi komik bir değer. Türktelekom mu kısıyor değerleri de böyle oluyor bilmiyorum. Bakalım süreç nasıl olacak.

• Bir ekleme yapayım.

Asus N10 Nano'yu routera 150mbps ile bağlamayı başardım.

2.4Ghz için 40mhz yapınca 72mbps yerine 150mbps ile stabil bağlandı.

Şimdi sorun türk.net'te. Bölgede SOL fiber altyapı çalışması var. Umarım sorun bundan kaynaklıdır ve kısa bir süre sonra düzelir.

• Hocam bende de aynı sorun var TurkNet e yeni geçtim. TurkTelekomun verdigi modemi kullaniyorm ve maksimum 40mbps aliyorum kablo ile 90mbps nasil bir yol izlemeliyim?
    Aklimdaki sorular;
    2.4Ghz ile 70 80mbps alinir mi?
    Router(5ghz destekli) alip modeme baglasam 90 100 mbps alir miyim?? Sonuclari aktarirsaniz sevinirim birde router ya da modem önerisi verirseniz sevinirim
  • canerwebster kullanıcısına yanıt

Ben Tenda'nın 1200mbps routerını aldım. Tilgindan modemden routera kablo ile bağlayıp routerın wifisini kullanıyorum. 2.4ghz ile 40-70mbps dalgalı bir bağlantım var şu anda. Telefonla 5ghz üzerinden 433 ile bağlanıp 90mbps alıyorum. Daha iyi bir wifi kart alsam 90mbps görecek gibi ama şimdilik bu şekilde devam ediyorum.

Aldığım ürün;

Tavsiye/Öneri 100 mbps fiber internetim var ama aldığım hız kablosuz 35-40mbpswww.hepsiburada.com
    Tenda AC5 AC 1200 Mbps Kablosuz Dual Band Access Point ve Fiyatı
    https://www.hepsiburada.com/tenda-ac5-ac-1200-mbps-kablosuz-dual-band-access-point-ve-router-p-HBV00000TI0ZR?magaza=Teknorya

Tavsiye usb wifi;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 16 Mart 2022; 10:16:14 >
  • Hocam ben de huawei 658v2 modem var. 100 e 8 lik pakete geçiş yaptım. Altyapı da 80-85 destekliyormuş müşteri hizmetlerine göre. Lakin şöyle bir şey var,Kablolu da 75 alırken kablosuz da en fazla 40'ı görüyorum. Bunun çözümü yeni modem almak mı? kablo çekmek dışında tabi. Dsl bilgilerini ekliyorum.
    Tavsiye/Öneri 100 mbps fiber internetim var ama aldığım hız kablosuz 35-40mbps
  • hocam merhaba,bir kere şu konuya açıklık getirelim.

1-2.4 ghz uzak mesafede az da olsa internet erişimi sğlar.

2-5ghz çok yakın mesafede yüksek hızlar sağlar.

yani 5ghz de modeme çok yakın olacaksınız,1-2 metre mesafe de,arda kapı duvar olmazsa çok daha iyi olur.

operatörlerin vaad ettikleri hızlar kesinlikle ethernet bağlantı hızlarıdır.wifi için böyle bir garnti vermezler.öreneğin ethernetten bağlarsam 95mbps alıyorum,ama wifi 35 mbps yi geçmiyor.bunları düşünerek karar verin.sorununuz çözülmez ise kesin çözüm cat6 ethernet bağlantısıdır.

birde internetin yavaşladığını söylediniz,müşteri hizmetlerini arayarak bölgenizde arıza,bakım,tamir var mı onu öğrenin.sorun operatör kaynaklı olabilir.

saygılar..........................

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.