Kurmay Yarbay
08 Aralık 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
52 üye
Görüntülenme
Toplam: 1480 (Bu ay: 8)
Gönderileri

Türk Telekom Acil İletişim Araç ve TT WIFI Lokasyonları (WIFI ve Sabit ses hizmeti alabilirsiniz)

https://www.turktelekom.com.tr/tt-hakkimizda/duyurular/Sayfalar/deprem-bolgelerimizdeki-ucretsiz-wifi-noktalarimiz.aspx


Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkilemiş olan elim depremde maalesef yiten bir çok canın yanında mobil şebeke önemli bir hasar gördü.


Mobil Operatörler Derneği M-TOD'un yayımladığı basın bültenine göre 3 operatöre ait 10 ilde toplam 8900 baz istasyonundan 2451 adedi ciddi derece (iş göremez) hasar gördü.


Şebekenin tekrar ayağa kaldırılması içinse 3485 adet jeneratör ve 190 adet cow (mobil baz istasyonu) deprem bölgesine sevk edildi.


MEVCUT DURUM & ALINAN AKSİYONLAR

-Deprem Bölgesinde 3 operatöre ait toplamda 8900 adet baz istasyonundan 2451 adeti iş göremeyecek derece ağır hasar aldı.

-Deprem Bölgesine, enerji sağlanaması sebebiyle servis dışı kalan baz istasyonlarının tekrar servise verilebilmesi amacıyla 3485 adet jeneratör sevk edildi

-Yıkılan ve ağır hasar gören baz istasyonlarını ikame edebilmek ve ek kapasite sağlamak amacıyla 190 adet cow (mobil baz istasyonu) ve Türk Telekom'un backhaul, sabit ses erişimi sunan 26 adet Acil İletişim Aracı deprem bölgesine gönderildi.

-Turkcell toplamda 450 personel ve 100 adet cow'u deprem bölgesine sevk etti.

-ULAK 6 kişi bir ekibi onarım ve canlıya alma çalışmalarına yardımcı olmaları için deprem bölgesine gönderdi.

-Turksat münferit internet erişimi ihtiyacı için bölgeye VSAT sistemleri gönderdi.

-TTAKE (Türk Telekom Arama ve Kurtarma Ekibi) ve Vodafone ekipleri arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olmak amacıyla bölgeye gitti.

-Bölgeye sevk edilen COW'lar MORAN (tüm operatörlere erişim verme ikmanı sunan bir sistem) olarak ayarlandı Böylece operatörünüzx ne olursa olsun bölgedeki cow'ların herhangi birisi üzerinden erişim almak mümkün hale gelmiştir.

-Turkcell Depremde bölgesinde hasar gören 1598 istasyonun 1300'ten fazlasını tekrar canlıya aldı.

-700'ü aşkın Turkcell personeli sahada çalışmalarını sürdürüyor.

-Türk Telekom 3500 personelle deprem sahasında çalışmalarını sürdürüyor, Ümit Önal de deprem gününden itibaren bölgede bulunan tek CEO (kaynak Kemalettin Bulamacı)

-KKTCELL deprem bölgesine 2 adet COW gönderdi.

-Genel olarak deprem anında, bölgedeki 3 operatöre ait toplamda 8900 adet baz istasyonundan ağır hasar gören 245 adet bazdan 1400'ü tekrar onarılarak canlıya alındı. Şuan deprem sahalarındaki bazların %90'ı canlı durumda.

-Bölgeye sevk edilen COW sayısı 241'e yükseldi.

-ULAK da bölgeye COW sevk etti.

-ULAK ekibi 9 şubat itibariyle ağır hasar görmüş olan 65 adet sahayı tekrar canlıya aldı.

-Vodafone ağır hasar görmüş olan 528 sahayı 9 şubat itibaryile tekrar canlıya aldı.

-Vodafone Deprem Bölgesine 1056 adet jeneratör sevk etti.

-Vodafone 400 kişiyi aşkın bir ekiple görevlerini sürdürüyor.

-Huawei bölgeye baz istasyonu donanımı gönderdi.

-Turkcell, Deprem Bölgesine çalışmalarını 800'den fazla personelle sürdürmeye devam ediyor.

-Deprem Bölgesindeki toplamda 3300 Turkcell istasyonunun %98'i canlıda.

-Deprem Bölgesine Turkcell'in gönderdiği cow sayısı 205'e yükseldi.
SORU & CEVAP


Deprem Bölgesinde cep telefonları neden çalışmıyor?

Cep telefonlarımızın iletişim kurmasını sağlayan baz istasyonları genellikle iki tipte konumlandırılır.

1) Metal kule üzerinde

2)Bina çatılarında


Şehir merkezlerinde ağırlıkla istasyonlar bina çatılarında bulunmaktadır, kule tipi istasyonlar alan yetersizliği ve görüntü kirliliği sebebiyle fazlaca tesis edilememektedir. Depremde çatısında baz istasyonu barındıran binaların da çökmesiyle bu binaların çatılarında bulunan baz istasyonları işlevlerini yitirmiştir. Yıkılmayan binaların çatılarında ve kulelerde bulunan istasyonlardan jeneratöre sahip olmayanlar deprem bölgesine elektrik enerjisi verilememesinden kaynaklı olarak aküleri boşaldığında servis dışı kalmış, jeneratöre sahip olan istasyonlar ise yakıtları takviye edilememişse servis dışı kalmıştır. Yani kısaca enerji sağlanamaması sebebiyle bir çok baz istasyonu servis dışı kalmıştır.DEPREM BÖLGESİNDE MOBİL ALTYAPININ GÜNCEL DURUMU HAKKINDA

Kule Tipi Baz İstasyonu
DEPREM BÖLGESİNDE MOBİL ALTYAPININ GÜNCEL DURUMU HAKKINDA

Bina üstü tipte baz istasyonu
Deprem Bölgesinde mobil şebekenin tekrar servise sunulabilmesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle erişimin sağlanabilmesi amacıyla enerjilendirilemeyen istasyonların bir an önce enerjilendirilebilmesi için jeneratör temin edilmesi gereklidir. Enerjilendirilen sahaların varsa backhaul (baz istasyonunun şebeke ile olan iletişimi) problemleri onarıldıktan sonra

servise hazır duruma gelecektir. Çöken binaların çatılarında yer alıp ağır hasar gören baz istasyonlarının ikamesi ve kapasite desteği için cow (mobil baz istasyonu) konuşlandırılması gerekmektedir. Bu kapsamda 3 operatör toplamda 3485 adet jeneratörü ve 190 adet cow'u deprem bölgesine sevk etmiştir.
Starlink ve benzeri çözümler Deprem Bölgesindeki mobil iletişim problemlerini giderebilir mi?

Cep telefonları iletişim için uyduları değil baz istasyonlarını kullanmaktadır. Ancak baz istasyonları da iletişimi sağlayabilmek için santral ile iletişim kurabilmeli bunun için de şebekeye bağlanmalıdır. Baz istasyonları temel olarak 3 ayrı yöntemle şebekeye bağlanmaktadır.

1) Fiber

2) R/L (Radyolink)

3)VSAT (Uydu)

Fiber ve Radyolink baz istasyonlarının şebeke ile olan bağlantısında en çok tercih edilen yöntemlerdir. VSAT (uydu) ise yalnızca yedekleme ve kırsalda fiber veya R/L temin edilemeyen sahaların şebekeye bağlanması için tercih edilen düşük kapasiteli bir yöntemdir. Starlink de alçak yörünge uydularından sunulan bir VSAT hizmetidir. Bölgede mobil iletişimin sağlanamamasındaki temel etken enerji problemi olup, enerji problemi giderildiği taktirde baz istasyonları şebeke ile iletişimlerini kurabileceklerdir. Starlink ve diğer VSAT hizmetleri baz istasyonlarının şebeke ile bağlantı kuramayacağı durumlarda (örneğin fiber bağlantı bulunmaması veya hasar alması, yedek olarak bulunan R/L bağlantısının da onarılamayacak derecede hasar alması gibi) baz istasyonlarını şebeke ile bağlayabilir ancak sabit şebeke hala servis verebilir durumda olduğu için Starlink ve diğer VSAT çözümleri cep telefonu iletişimi ve mobil iletişim için herhangi bir katkı sunamamaktadır. Ancak münferit olarak internet bağlantısına ihtiyaç duyulan hallerde önemli bir alternatif olmaktadır.Depremde iletişim baz istasyonlarının bina üstlerinde konumlandırılması ve üzerinde baz istasyonu bulunan binaların çökmesi sebebiyle mi sağlanamadı?

Hayır, bölgede 3 operatöre ait toplamda 8900 adet baz istasyonu hizmet vermekte idi. Depremde bu 8900 istasyonun 2451 tanesi ağır hasat aldı. Elbette bu 2451 istasyonun tamamı enkaz altında kalan istasyonlardan oluşmuyor ancak öyle olduğunu varsayarsak bile depremde mevcut istasyonların %70'e yakınının yıkılmadığı açıktır. İletişimin sağlanamamasındaki temel etken enerji kesintisi oldu. Deprem anında enerji kesilince baz istasyonlarında bulunan yedek güç ünitesi yani aküler devreye girdi ancak enerjileri tükenince jeneratör takviyesine sahip olmayan baz istasyonları servis dışı kaldı. Kısaca çöken binaların çatılarında bulunan baz istasyonları iletişimi genel olarak etkilemedi, enerji kesintisi sebebiyle hizmet sunulamadı.Deprem Bölgesindeyim Mobil İletişimin aksamaması için almam gereken tedbirler nelerdir?

Deprem Bölgesindeyseniz, söz konusu bölgedeki mobil şebeke şuan kısmen hasarlı durumda olduğundan dolayı cep telefonu ile yapacağınız kullanımlarda yüksek trafik oluşturmamaya azami ölçüde dikkat etmelisiniz, bu kapsamda:

-Görüntülü görüşme ve canlı yayın KESİNLİKLE gerçekleştirmeyiniz.

-Zorunlu olmadıkça cep telefonlarınızı kullanmayınız.

-Zorunlu olmadıkça arama/çağrı gerçekleştirmeyiniz.

-Arama/Çağrı gerçekleştirmek mecburiyetindeyseniz mümkün mertebe aramalarınızı/çağrılarınızı cep telefonunuzun kendi telefon uygulaması üzerinden değil, OTT (Whatsapp, Tlgram, Bip gibi) uygulamaları üzerinden veya WIFI'a erişiminiz varsa VoWIFI (WIFI ARAMA) üzerinden gerçekleştirmelisiniz.

-İleitişiminizi mümkün olduğunca SMS ve yazılı iletişim uygulamaları (Whatsapp, Tlgram, Bip gibi) üzerinden metin mesajı şeklinde gerçekleştiriniz.
Deprem Bölgesinde değilim Mobil İletişimin aksamaması için almam gereken tedbirler nelerdir, bulunduğum lokasyonda normal şekilde mobil ve sabit kullanımıma devam etmemin herhangi bir zararı var mıdır?

Deprem Bölgesinde değilseniz mobil ve sabitte normal kullanımınıza devam etmenizin deprem bölgesindeki iletişime herhangi bir zararı yoktur. Yani cepten internet kullanmanız, yüksek çözünürlüklü video izlemeniz, deprem bölgesinde bulunmayan kişilerle yapacağınız sesli ve görüntülü görüşmeler gerçekleştirmeniz deprem bölgesindeki iletişimi etkilemeyecektir.

Ancak deprem bölgesinde bulunan kişilerle gerçekleştireceğiniz iletişimde sesli ve görüntülü aramalardan/çağrılardan uzak durmanız önemlidir. Buralardaki kişileri ve yakınlarınızı aramak yerine SMS veya mesaj tabanlı uygulamalar üzerinden iletişim kurmanız deprem bölgesindeki iletişimin aksamaması için oldukça önemlidir.
Dronecell neden faaliyete geçmedi, Dronecell benzeri çözümler mobil iletişimin sağlanmasına katkı sunabilir mi?

Turkcell'in televizyon reklamlarıyla tanıttığı Dronecell çözümü efektif bir çözüm değildir zira bu dronelar şebeke ile olan iletişimlerini halihazırdaki mobil şebeke üzerinden sağlamaktadır. Enerji kesintisi sebebiyle erişim sağlayamayan mobil şebeke, drone'lara da erişimin sunmayacaktır. Ayrıca yapısı gereği içindeki aküler bu tür drone'ları yeterli sürede havada seriviste tutamamaktadır. Kısaca Dronecell şahsi fikrime göre Turkcell'in ucuz bir PR çalışmasından öte bir şey değildir.
COW nedir?

COW (Cell on Wheels) terimi mobil baz istasyonu anlamına gelmektedir. Sokaklarda nadiren görebileceğimiz veya konser, miting gibi toplu etkinliklerde sıkça görebileceğimiz, minibüsler üzerine kurulu antenlerden oluşan sistemler birer COW'dur. Minibüs'ün haricinde çekili ve romörk tarzındaki COW'lar da mevcuttur.DEPREM BÖLGESİNDE MOBİL ALTYAPININ GÜNCEL DURUMU HAKKINDA


DEPREM BÖLGESİNDE MOBİL ALTYAPININ GÜNCEL DURUMU HAKKINDA

COWDEPREM BÖLGESİNDE MOBİL ALTYAPININ GÜNCEL DURUMU HAKKINDA


DEPREM BÖLGESİNDE MOBİL ALTYAPININ GÜNCEL DURUMU HAKKINDA


DEPREM BÖLGESİNDE MOBİL ALTYAPININ GÜNCEL DURUMU HAKKINDA

Deprem Bölgesinden Türk Telekom Acil İletişim Araç'ı fotoğrafları


MORAN nedir?

MORAN (Multi Operatör Radio Access Network) birden fazla operatörün, tek bir operatöre ait mobil şebeke üzerinden hizmet vermesini sağlayan teknolojidir.

Soru Cevap kısmı talebe göre güncellenebilir.
Depremden etkilenen herkese geçmiş olsun.

GÜNCELLENECEKTİR

Konunun detaylarına girmeden önce kullanılan PON teknolojisinin neden önemli olduğuna değinmek istiyorum. Fiber erişim altyapıları temel olarak iki teknik altında sıralanabilir. AON (aktif) ve PON (Pasif). FTTC ve FTTB altyapılar genellikle AON altyapıdır. Ancak FTTH uygulamaları ağırlıkla PON türündedir, AON FTTH örnekleri oldukça nadirdir, ülkemizde de FTTH uygulamaları PON türündedir. Hatta sık sık GPON kavramının FTTH kavramı ile karıştırıldığına da sahip olmaktayız. Peki nedir PON ve AON altyapıların farkı ona değinelim.AON ve PON Şebekelerin Farkı

AON (Aktif) şebekelerde her bir bağlantı bir porttan bir diğer porta yapılır, yani noktadan noktaya yapılır. Örnek vermek gerekirse evlerimizde kullandığımız modemden bilgisayara kablolu bağlantı kurarken modem üzerindeki tek bir LAN portunu yalnızca tek bir bilgisayarın portuna bağlarız. Bir portu birden fazla cihaz için kullanamayız, eğer modem üzerindeki tek bir portu kullanarak birden fazla bilgisayara bağlantı kurmak istediğimizde araya aktif bir switch veya router koymamız gerekir.


PON (pasif) şebekelerde ise bağlantı bir porttan birden fazla porta yapılır, yanı noktadan noktaya yapıda değildir. Örneğin evlerimizde kullandığımız paralel telefona veya kablotv şebekesine benzetebiliriz. Bir portun yaydığı sinyal sahada bulunan pasif bölücülerle birden fazla kabloya dağıtılır.


Daha rahat anlaşılması için iki adet görüntü de eklemek isterim.


TurkNet FTTH PON Altyapısında Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor? [GÜNCELLENDİ]TurkNet FTTH PON Altyapısında Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor? [GÜNCELLENDİ]

Yani PON şebekede OLT üzerindeki bir port sahada bölünerek birden fazla cihazı belemekte bu sebeple bu cihazlar tarafından da portun kapasitesi ortak olarak kullanılmış oluyor AON'da ise her bir cihaz kendisinde ayrılmış portu tek başına kullandığı için kapasitesini de tek başına kullanır. İte burası kritik nokta. FTTH altyapı da PON türünde olduğu için birden fazla abone OLT üzerindeki bir portun kapasitesini ortak olarak kullanır. OLT nedir bilmeyenler için de kısaca, fibere sinyali veren cihaz olarak özetleyebiliriz. PON türünde kullanılan çeşitli teknolojiler, modülasyonlar mevcuttur aynı DSL'de ADSL, ADSL2, VDSL2 olduğu gibi.

PON için geliştirilmiş modülasyonlar şuana dek, GPON, XGS-PON/10G-PON, BG-PON2, 25G-PON ve Nokia PON teknolojileridir. GPON, PON şebekelerde kullanılan en yaygın teknolojidir. 2.5G/1.25G (DL/UL) kapasiteye sahiptir. Diğer teknolojileri de sıralarsak, XGS-PON/10G-PON 10G/10G, NG-PON2 40G/40G, 25G-PON 25G/25G, Nokia PON'lar ise 10Gbps'den 100Gbps'e dek ölçeklendirilebilir durumda (ticari olarak şuan için 50Gbps'e kadar). OLT üzerindeki portların kapasitesi, portlara bağlı kullanıcılar tarafından ortak kullanıldığı için FTTH altyapılar kurulurken tercih edilen teknoloji, hizmet kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Planlama yapılırken hedeflenen hizmet seviyesi, kullanıcı profili ve maliyet önemle analiz edilmelidir. PON şebeke yapısında OLT üzerindeki porttan çıkan fiberin sahadaki pasif bölücülerde bölünerek birden fazla fibere dağıtıldığını da söylemiştik. Bu gerçeği hatırladığımızda PON şebekelerde kullanıcı başına düşen kapasiteyi belirleyici iki ana faktörün varlığından bahsedebiliriz. Modülasyon ve bölünme oranı. Eğer bu iki faktör planlama aşamasında iyice analiz edilmez ise kullanımın yoğunlaştığı saatlerde darboğazlar ve hız düşüşleri yaşanacaktır.


TurkNet kendi altyapısı üzerinde tüketicilere 1G/1G simetrik erişim sunmakta, yani görece yüksek bir kullanım vaadi eğer TurkNet şebekelerini yeterince iyi planlamamış ise kapasite problemlerinin ortaya çıkma ihtimalini arttırıyor. Forumda da akşam saatlerinde yaşanan hız problemine dair bir konu da bulunmakta. Ben de bu sebeple TurkNet'in FTTH altyapısında hangi teknolojiyi kullandığını merak etmekteydim, YouTube'a TurkNet sponsorluğunda yüklenmiş bir video bizlere bu konuda ipuçları verebilir. Ancak önemle ifade etmek gerekir ki referans alacağımız videodaki kurulum, tüm Gigafiber sahalarındakilerle aynı veya eşdeğer olmayabilir, diğer sahalar için emsal kabul edilmesi doğru olmayacaktır. Söz konusu video Bursa'da kurulan yeni bir sahayı konu almakta. TurkNet, FTTH için outdoor saha dolaplarında OLT barındırmayı sıkça tercih ediyor, videoda da saha dolabının içi de görüntülenmiş bulunuyor.


Bu arada söz konusu video YouTube'a Donanımhaber'in rakiplerinden birisi tarafından yüklenmiş olduğu için etik açıdan linkini paylaşmayacağım, ancak dileyenler YouTube'dan rahatça erişebilir veya dileyenlere bana PM gönderirlerse linki iletebilirim.


Öncelikle saha dolabının içerisindeki ekipmanlardan başlayalım.


TurkNet FTTH PON Altyapısında Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor? [GÜNCELLENDİ]


Optik Bölücü/ODF: Sahaya çıkacak olan fiberlerin OLT'den çıkan fiberlerle birleştiği yerdir. Sahadan gelen fiberden bu optik çatı (ODF) üzerinde toplanır, genellikle ilk bölme işlemi burada, diğer bölme işlemleri ise sahada ve binaya yerleştirilen kutuda gerçekleşir.


L2 Switch: Saha dolabının kalbi de denebilir. Dolabın tüm transmisyonu bu switch üzerinden sağlanır, santrale bağlıdır. Bu switch üzerinden OLT'nin transmisyonu dışında da metro ethernet gibi harici kaynaklar da beslenebilir.


Zyxel OLT1404A GPON OLT: 1U boyutunda bir OLT'dir yani sahaya giden hatları besler. GPON teknolojisini destekler.


Zyxel IES5212 MSAN: Bir MSAN (Multi Services Access Node - Çoklu Servis Erişim Birimi) modelidir. MSAN isminden menkul olduğu üzere çoklu servisler sunacak şekilde modifiye edilebilen bir cihazdır. Bilgisayar anakartı gibi de düşünebiliriz. Amacınıza göre, sunmak istediğiniz hizmetlere göre konfigüre edersiniz. MSAN'ları Türk Telekom da sıkça kullanmaktadır, Tip5, Tip1, Tip3 gibi büyük kabinlerde bulunabilir. MSAN üzerine takılan kartlara göre ADSL, VDSL, Metro Ethernet, PSTN, PON gibi çeşitli hizmetleri sunabilir. TurkNet bu kabinde MSAN'ı GPON kartları ile konfigüre etmiş. Üzerinde kontrol kartı ve enerji kartı haricinde OLC3416 GPON kartı ve MSC1280XB uplink kartı bulunuyor. Dikkatli gözler fark edecektir uplink kartına giren fiberler çift şeklinde zira MSAN'nın uplink'i aktif şebeke tarafından yapılır. Uplink kartları yukarıdaki L2 switch'e bağlı, GPON kartları ise yukarıdaki Optik Bölücü/ODF'e sahaya dağılmak üzere bağlı. Böylece MSAN bir OLT olarak konfigüre edilmiş durumda.


Enerji Panosu: Kabinin içerisindeki elektrik ile çalışan cihazların enerjilendirilmesini sağlar.


Akü Grubu: Olası bir enerji kesintisinde kabindeki cihazlara DC akımda enerjilendirilmesini sağlar. TurkNet söz konusu videoda akülerin 8 saat boyunca kabini faal durumda tutabileceğini ifade etmiş.TurkNet FTTH PON Altyapısında Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor? [GÜNCELLENDİ]

Saha dolabındaki OLT1404A OLT ve OLC13416 GPON kartı da yalnızca GPON modülasyonunu destekliyor. Yani TurkNet bu sahada şuan için sadece GPON üzerinden hizmet sağlıyor. Bu da potansiyel darboğazlara gebe bir durum oluşturabilir. Sadece PON tarafında değil, uplink tarafı da her zaman darboğaz kaynağı olabilir ancak MSC1280XB 8 adet 10Gbps SFP+ portuna sahip, halihazırda da 2 adet link bağlı tabi kaçlık SFP kullanmış oldukları ve tabi ki de uplink'i sağlayan L2 switch'in kapasitesi modeli belli olmadığı için meçhul olsa da bu ekipmanlar aktif şebeke elemanları oldukları için olası bir kapasite yetersizliğinde ölçeklendirilebilmeleri yani kapasitelerinin güncellenmesi oldukça basit. Ancak PON tarafında oluşacak kapasite problemi yalnızca 2 yöntemle giderilebilir. Ya kullanılan PON modülasyonu daha yüksek kapasiteli olanlarıyla değiştirilmeli (ki bunun için PON kartları değiştirilmeli, yeni kartları desteklemiyorsa da OLT/MSAN da değiştirilmelidir) ya da bölünme oranı 1'e yaklaştırılmalı yani daha az aboneye dağıtılmalıdır.

GÜNCELLEME


Biraz molanın ardından neyse ki yeni bir içerik daha hazırlamış ilgili teknoloji basını ben de ne olup ne gittiğine göz gezdirdim. Sizlerin de bilgisine sunayım.TurkNet bu sefer ZYXEL bir OLT kullanmamış ZTE tercih etmiş. Kabinet yapısı neredeyse tamamen aynı olduğu için, PON şebekelerin de temel mantığı ilk mesajda yer alıyor olduğu için girizgahı bu sefer kısa kesiyorum. Bu kez tercih edilen cihaz (OLT) ZTE ZXA10 C600


ZXA10 C600 modern bir OLT. GPON, XGS-PON/10G-PON ve EPON destekliyor. Ayrıca core şebeke tarafı için SDN/NFV için temel bir uygunluğu var. Yani sanallaştırma yapılabilir. Tabi SDN/NFV kısmı biz son kullanıcıları pek alakadar etmediği için bir kenara bırakıyorum. Gelelim önemli kısma. ZXA10 C600 erişim tarafında XGS-PON/10G-PON da destekliyor olması sebebiyle bir an heyecanlanmış olduğumu itiraf etmem gerekir ancak TurkNet OLT'yi yine GPON kartlar ile konfigüre etmiş olduğu için açıkçası hayal kırıklığına uğradım ancak detay bilgileri verince de görülecektir, esasen bu OLT çok yüksek kapasiteli bir senaryo için de pek uygun değil bence zira anahtarlama kapasitesi yeterli olsa da uplink kapasitesi büyük çaplı bir operasyon için yetersiz.


ZTE ZXA10 C600 OLT: GPON,XGS-PON/10G-PON destekli, toplam 21 slota sahip. 21 slotun 17 veya 15 slotunu erişim için PON kartıyla, 2 slotunu uplink/kontrol kartıyla, 2 slotunu güç kartıyla, son iki slotu da saat senkronizasyon kartı ve fan ünitesi ile doldurabiliyorsunuz. Toplam kapasitesi 14Tbps (Anakartın bus kapasitesi gibi düşünbebiliriz), TN kapasitesi yani bus'tan her bir karta olan kapasitesi 3.6 Tbps, anahtarlama kapasitesi ise 7.2 Tbps


Uplink için iki kart takılabiliyor. İki ayrı model kart kabul ediyor. SFUQ ve SFUL. Her ikisi de 10GE portlara sahip. Birisi 16 portlu, diğeri ise 8 portlu. Azami uplink kapasitesi buradan 16*20'den 320Gbps eder.


Erişim tarafında;

-GFGH, GFGN, GFGM, GFGL (GPON kartları)

-GFTH, GFXH (XGS-PON/10G-PON kartları)

-GFHB, GFBL, GFBT, GFCH (XGS-PON/10G-PON - GPON kombo kartları)

-EFTH (10G-EPON kartı)

kartları ile konfigüre edilebiliyor.


GPON kartlarda 1:128 oranına dek, XGS-PON/10G-PON kartlarda 1:256, kombo kartlarda ise 1:128 oranına dek bölünme yapılabiliyor. OLT toplam olarak kullanılan kart sayısına göre (15 veya 17) 240 veya 272 PON portuna sahip olabiliyor. Teorik olarak bağlanabilecek abone sayısını da port sayılarını 256'ya çarparak bulabilirsiniz ancak adı üstüne teorik, pratikte uygulamaya çalışırsanız kapasite asla yetmez.TurkNet FTTH PON Altyapısında Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor? [GÜNCELLENDİ]
ZTE GFGL GPON Line Card: TurkNet'in bu OLT'yi konfigüre ederken tercih etmiş olduğu PON kartıdır. Sadece GPON'u destekliyor. Dümdüz kart.


Fotoğrafını bulamadım ancak temsili olarak GFGH'yi koyabilirim, bir farkı yok zira.


TurkNet FTTH PON Altyapısında Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor? [GÜNCELLENDİ]Yani TurkNet yine GPON bir kurulum tercih etmiş ama neyse ki OLT gerekirse kısmen veya tamamen XGS-PON/10G-PON ile teçhiz edilebilir.


SORU & CEVAP


FTTH altyapıya sahibim, bağlı olduğum OLT'de kullanılan PON teknolojisini nasıl tespit edebilirim?

Kullanılan PON teknolojisini tespit etmeniz oldukça zordur. Eğer size verilen ONT, GPON dışında bir teknolojiyi destekliyorsa OLT'nin de bu teknolojiyi desteklediği söylenebilir ancak ONT'niz GPON da olsa OLT diğer teknolojileri kullanıyor olabilir zira yeni teknolojiler geriye dönük teknolojileri de desteklemektedir. Yani söz gelimi XGS-PON/10G-PON destekli bir OLT, GPON ONT'ler ile beraber çalışabilmektedir.


Talebe göre soru & cevap kısmını genişletebilirim.

2020: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/148146044

Ekim: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/146270686

Kasım: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/146789228

Aralık: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/148145875

2021: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901144

Ocak: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/148417992

Şubat: https://forum.donanimhaber.com/tum-operatorler-4-5g-hiz-testi-ana-konu-5g-ye-dogru-adim-adim--115719373-863#148509739

Mart: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149642761

Nisan: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149761821

Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153332442

1 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149784837

2 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149784874

3 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149784948

4 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149785064

5 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149785550

6 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149785579

7 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149785619

8 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149785651

9 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149785867

10 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149785957

11 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149786037

12 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149786048

13 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149786069

14 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149786088

15 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149786097

16 Mayıs: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149786117

Haziran: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153576952

Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156439114

1 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153577084

2 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153579786

3 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153579800

4 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153579826

5 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153583724

6 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153583824

7 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153583963

8 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153601787

9 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153602050

10 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153602461

11 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156360836

12 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156361481

13 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156361711

14 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156362326

15 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156402978

16 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156403203

17 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156403464

18 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156403778

19 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156404167

20 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156404415

21 Temmuz: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156407082

22 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156407885

23 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156411210

24 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156414139

25 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156414862

26 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156415654

27 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156437247

28 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156438599

29 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156438697

30 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156438816

31 Temmuz: https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156438949

Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156479859

1 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156439209

2 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156439249

3 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156445294

4 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156445377

5 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156445470

6 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156445558

7 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156447460

8 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156447541

9 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156451454

10 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156451485

11 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156451550

12 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156451909

13 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156452064

14 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156452186

15 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156452322

16 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156452414

17 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156452504

18 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156452682

19 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156452757

20 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156477333

21 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156477409

22 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156477804

23 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156477851

24 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156478178

25 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156478614

26 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156478667

27 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156478822

28 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156478853

29 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156479135

30 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156479171

31 Ağustos: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156479438

Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673357

1 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156486889

2 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156486955

3 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156487006

4 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156487062

5 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156487413

6 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156487548

7 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156487629

8 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156487855

9 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156656095

10 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156656111

11 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156656560

12 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156656836

13 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156665584

14 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156665847

15 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156667876

16 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156667922

17 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156667962

18 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156668009

19 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156668148

20 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156668227

21 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156668288

22 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156668326

23 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156668362

24 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156670057

25 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156670100

26 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156670248

27 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673066

28 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673076

29 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673103

30 Eylül: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673128

Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696337

1 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673470

2 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673539

3 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673638

4 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673707

5 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673782

6 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156673918

7 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156680390

8 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156680705

9 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156680771

10 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156681467

11 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156681930

12 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156681990

13 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156682062

14 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156682179

15 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156682384

16 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156682412

17 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156682776

18 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156693909

19 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694154

20 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694174

21 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694218

22 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694289

23 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694335

24 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694428

25 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694475

26 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694489

27 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694507

28 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694519

29 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694594

30 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156694666

31 Ekim: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696270

Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156896380

1 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696344

2 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696348

3 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696359

4 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696364

5 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696375

6 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696380

7 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156696398

8 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156698911

9 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156698956

10 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699045

11 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699131

12 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699175

13 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699233

14 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699446

15 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699473

16 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699576

17 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699889

18 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699905

19 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156699992

20 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156700080

21 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156700254

22 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156700304

23 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156700371

24 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156700381

25 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156700778

26 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156700880

27 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156895766

28 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156895988

29 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156896023

30 Kasım: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156896335

Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901141

1 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156896476

2 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156896770

3 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156896922

4 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156897295

5 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156897395

6 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156897553

7 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156897601

8 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156897856

9 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156897969

10 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156898006

11 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156898038

12 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156898244

13 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900788

14 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900805

15 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900849

16 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900884

17 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900903

18 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900921

19 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900965

20 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900981

21 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900991

22 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156900999

23 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901010

24 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901020

25 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901038

26 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901058

27 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901066

28 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901077

29 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901083

30 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901094

31 Aralık: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156901115

2022:

Ocak:

Ağımda yaptığım bazı değişiklikler sonucunda Windows 10 yüklü bilgisayarımla ağdaki disklerime erişemez hale gelmiştim. Sorunu çözmek için biraz balatayı sıyırdım ama neyse ki sorun çözüldü 


Eğer siz de lokal ağınızdaki NAS'a, disklere, bilgisayarlara bağlanmaya çalışırken 0x80070035 hatası alıyorsanız boşuna yorulup kaynak kaynak gezmeyin %90 işe yaramayacaktır önerilen çözümler. Sorunun kaynağı Windows'un oturum açma kuralından dolayı kaynaklanıyor. Böyle bir durumda ağınızda erişmek istediğiniz cihaza ulaşmaya çalışırsanız şu hatayı alacaksınız.Çözüme geçmeden önce önce Program ve Özeliklerden, Windows özellikleri kısmından SMB erişiminin açık olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.


ADIM 1)

Windows arama çubuğuna run veya çalıştır yazın, çıkan uygulamayı açın ve gpedit.msc yazıp enterlayın.

ADIM 2)

Açılan pencereden soldaki listeden "Yönetim Şablonları" yazısına tıklayın
ADIM 3)

"Ağ"a çift tıklayın. Pencerenin sağ kısmında uzun bir liste açılacak. Bu listeden "Lansman İş İstasyonu"nu seçin ve tıklayın.

ADIM 4)

"Güvenli olmayan konuk oturum açma işlemlerini etkinleştir"e çift tıklayın.

ADIM 5)

Bir pencere daha açılacak. Radyo butonu (yani tik benzeri switchi) etkin seçeneğine getirin. Daha sonra uygula ve tamam'a basın. Böylece sorun çözülmüş olacaktır.

SONSorunun çözümü için https://www.alfim.com.tr/blog/23/windows-10-kurulusunuzun-guvenlik-ilkeleri-kimligi-dogrulanmamis-hatasi-cozumu adresindeki içerikten yararlandım.

CELL MAPPER KURULUM ve AYAR REHBERİ


Adım 1) Kurulum #1


Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=cellmapper.net.cellmapper adresinden, Huawei cihazlar için: https://appgallery.huawei.com/#/app/C102093103?appId=C102093103 adresinden Cell Mapper uygulamasını telefonunuza indiriniz.Adım 2) Kurulum #2


Uygulamayı açın. Ana ekranda ekranın üst kısmında "GPS", "Yükleme", "Hesap", "Kaydetme" butonları bulunmaktadır. Hesap butonuna basınız.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]Adım 3) Kurulum #3


Hesap butonuna bastıktan sonra aşağıda beyaz bir bar açılacaktır. Buradan "Kayıt Ol" yazısına basınız.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]Adım 4) Kurulum #4


Tarayıcı açılacak, açılan sayfada gerekli bilgileri girerek kayıt olunuz.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]
Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]
Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]Adım 5) Kurulum #5


Kayıt olduktan sonra Cell Mapper uygulamasına geri dönünüz. Açılan barda oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve parolanızı girin ve "Giriş" butonuna basınız.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Giriş yaptığınızca "Hesap" butonu yeşil renge dönecektir. "Oturum Açıldı" iletisi ekrana gelecektir.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]Adım 6) Ayarlar


Ekranın sol tarafındaki üç çizgiye basınız ve sol çekmeceyi açınız.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Açılan çekmeceden "Ayarlar" butonuna basınız. Ayarlar sayfası açılacaktır.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Açılan ayarlar sayfasındaki ayarları aşağıdaki şekilde yapınız.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


"Minimum Kayıt Aralığı" yazısına basınız. 5 olan değeri silip, 1 ile değiştiriniz.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Adım 7) Veri Toplama ve Yükleme #1


Ayarlardan çıkınız. Ana ekrana dönünüz. Ana ekranda "Kaydetme" butonuna basınız. Butona bastığınızda rengi yeşile dönecek ve Cell Mapper veri toplamaya başlayacaktır.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Hartilamayı bitirmek istediğiniz zaman "Kaydetme" butonuna tekrar basınız. Butonun rengi kırmızıya dönecektir. Aşağıya veri toplamanın durduğunu ifade eden yeşil renkli bir bar çıkacaktır.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]Adım 8) Veri Toplama ve Yükleme #2


Topladığınız verileri haritaya aktarmak için sol üst köşedeki üç çizgiye basarak sol çekmeceyi açınız ve "Yükleme ve İstatistikler" yazısına basınız.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]


Açılan pencerede topladığınız veriler "Yüklemek için toplam puan" kısmında gözükür. Sağ üst kısımdaki ok işareti butonuna barak verileri haritaya yüklemeye başlayabilirsiniz. Yükleme tamamlandığında yüklemenin tamamlandığına dair bir ileti ekrana çıkacaktır. Yükleme esnasında hata iletisi almanız halinde ok işareti butonuna tekrar basarak verileri yüklemeye devam edebilirsiniz.


Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]Adım 9) Çıkış


Uygulama ile işiniz bittikten sonra sol çekmecenin en alt kısmındaki çıkış yazısına basarak çıkış yapmayı unutmayınız. Çıkış butonunu kullanmadan uygulamayı kapatırsanız uygulama arka planda çalışmaya devam edecek ve şarjınızı harcayacaktır.SON

Kütüphane

-Alfo21

-Atillaygt57

-By_Alesia

-Exclusive.Gamer

-infidel

-Dark Reaver

-e5Makascısı

-e_capkan

-gulnare

-Lukas31

-mcrew

-olecut

-sakaryavib

-semihsahin45

-Tarikbaran42

-themefly

-tommy.angelo

-Tony.Stark

-uawnu

McCartney III 18.12.2020


McCartney III || 18 Aralık 2020 || ÇIKTI
Paul McCartney'in McCartney serisinin 3.albümü McCartney III 18 Aralık 2020 tarhinide piyasaya sürüldü. Açıkçası öyle çok sıkı bir hayranı değilsem de McCartney'i severim. Ancak bana albüm biraz kasvetli geldi, sert çoğunlukla. Keza albüm kapağı da çok kasvetli. İnternette okuduğuma göre Paul tüm albümü evinde kaydetmiş, ben bu kasvetli havaya pandemi sürecinin sebep olmuş olabileceğini düşünüyorum, tabii ki Mccartney'in sıkı hayranları takip ediyorlardır, balkı Paul bununla alakalı bir açıklama yapmış olabilir. Albümü genel olarak beğensem de öyle çok tuttuğum bir parça da yok. Kayıt ve mastering tabii ki çok çok iyi. Albüm Plak, CD ve Dijital şekilde temin edilebilir. Linkleri de aşağıya ekleyeceğim. Ayrıca albüm 24 bit Hi-Res olarak da edinilebilir, dinlenebilir.


Unutmadan, tüm parçaların besteleri Paul'e ait. Ayrıca neredeyse tüm enstrümanları kendisi çalmış.


Parça Listesi

1) Long Tailed Winter Bird

2) Find My Way

3) Pretty Boys

4) Women and Wives

5) Lavatory Lil

6) Deep Deep Feeling

7) Slidin'

8) Rge Kiss of Venus

9) Seize the Day

9) Deep Down

10) Winter Bird / When Winter Comes


MPL Communications - UMG


Satın Almak İçin

Qobuz: https://www.qobuz.com/fr-fr/album/mccartney-iii-paul-mccartney/m4lysr6oswgnb (24 Bit Hi-Res Audio) (Ülkemizde servis geçerli değildir, ancak satın alına bilirliği hakkında bilgim yok)

No7Digital: https://no.7digital.com/artist/paul-mccartney/release/mccartney-iii-14135117

iTunes: https://music.apple.com/tr/album/mccartney-iii/1536066862?l=tr (24 Bit Hi-Res Audio)

Shop McCartney: https://shop.paulmccartney.com/ (Plak, CD, Dijital ve Ek İçerikler de satın alınabilir)

Amazon: https://www.amazon.com/McCartney-III-LP-Paul/dp/B08LG682XD (Plak, CD ve Dijital olarak temin edilebilir) (Ülkemiz için geçerli mi bilmiyorum)

Discogs: https://www.discogs.com/master/1871847-Paul-McCartney-McCartney-III (Plak, CD ve Dijital olarak temin edilebilir) (Ülkemiz için geçerli mi bilmiyorum)

Discover Music: https://store.udiscovermusic.com/*/*/McCartney-III-CD/6R220000000 (Ülkemiz için geçerli mi bilmiyorum)

Music Valutz: https://shop.musicvaultz.com/*/*/McCartney-III-180G-Black/6R1K0000000 (Ülkemiz için geçerli mi bilmiyorum)


Dinlemek İçin

Spotify: https://open.spotify.com/album/1P7h3400RJA3YZm8Va2884

Apple Music: https://music.apple.com/tr/album/mccartney-iii/1536066862?l=tr

YouTube Music: https://music.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_kk0c2nV-Xz-tyQ10l3Ua999nEpbjprdnA

Deezer: https://www.deezer.com/tr/album/193373822?utm_campaign=clipboard-generic&utm_source=user_sharing&utm_medium=desktop&utm_content=album-193373822 (16 Bit Flac)

Tidal: https://tidal.com/browse/album/166198891 (24 Bit Hi-Res Audio)

Muud: https://www.muud.com.tr/sa/836082

Değişen yönetmelikle artık abonelik iptalleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Bu gelişmeye binaen bizlere de rehber olması amacıyla bu konu açılmıştır. @Ö1f1 Hocama yardımlarından dolayı teşekkür ederim.İNTERNET, TV, TELEFON HİZMETLERİ e-Devlet ÜZERİNDEN NASIL İPTAL EDİLİR?Turkiye.gov.tr üzerinden internet aboneliği iptal işlemleri için ilk önce tarayıcı fonksiyonuna sahip bir yazıcınızın ve e-Devlet hesabınızın olması , aktif olarak internet bankacılığı uygulamasını kullanıyor olmanız gerekir.


NOT:BOŞ BİR A4 KAĞIDINA İPTAL DİLEKÇESİ OLUŞTURARAK BU İŞLEMİ DAHA BASİT VE TARAYICI/YAZICISIZ HALLEDEBİLİRSİNİZ.


200 bin ve üzeri abonesi olan işletmelere ait abonelik bilgilerinize bu linkten ulaşabilirsiniz:https://www.turkiye.gov.tr/btk-mobil-sabit-internet-kablo-tv-uydu-isletmecilerinden-borc-ve-alacak-sorgulama


Dikkat: Sadece 200 bin abonesi ve üzeri olan firmalardan bu fesih işlemini başlatabilirsiniz.
Fesih işlemini adım adım DETAYLI anlatım:


ADIM 1:


E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]İlk önce https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresinden bankanızı seçip internet bankacılığına giriş yapmanız gerekir.

ADIM 2:


E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Devam'a tıkladıktan sonra bankanıza kayıtlı telefonunuza bankanız tarafında kod gönderilecektir o kodu girmelisiniz.E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]


E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]


E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Sonrasında otomatik E-Devlet'e girişiniz yapılacaktır.

ADIM 3:


İptal etmek istediğiniz hizmetin türünü seçmelisiniz.


İSS (İnternet Servis Sağlayıcıları) için:https://www.turkiye.gov.tr/telekomunikasyon-isletmeleri


Mobil Operatörler için:https://www.turkiye.gov.tr/mobil-hat-operatorleri


Yukarıdaki adreslerden hangi firmadan hizmet aldığınız aboneliğinizi iptal edeceğinizi seçin.

ADIM 4:E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]İptal edeceğimiz sağlayıcının üzerine tıklıyoruz.E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Sonrasında fesih işlemi yapacağımız yere tıklıyoruz.


Açılan pencerede resimlerdeki adımları uyguluyoruz.


E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Yeni fesih başvurusu diyoruz.E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Aboneliğimiz çıkıyor ve fesih başvurusu yap diyoruz.E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]
Kimlik kontrolü için nüfus kimlik bilgilerimizi girmemizi istiyor. Doğrula dedikten sonra diğer işleme geçiyoruz.
E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Cep telefonu bilgilerimizi ve mail adresimizi girip işlemlere devam ediyoruz.
E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Sonraki işlemde bizden neden iptal ettiğimizi soruyor burası size kalmış bir çok seçenek var :)

ADIM 5:E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Fesih dilekçemizi sisteme yüklememizi istiyor bunu Yazıcıdan çıkarıp imzalayıp tekrar taratıp sisteme atmanızı istiyor bunun için tarayıcılı yazıcınız olması gerekir. Tarayıcınız yoksa bile mobil uygulamalar vasıtasıyla akıllı telefonunuzun kamerası ile çekip bunu düz bir dilekçe haline getiriyor. Uygulama olarak Cam Scanner'ı kullanabilirsiniz.


===========================

Cam Scanner'ı Apple Store'dan indirmek için: https://apps.apple.com/tr/app/camscanner/id388627783?l=tr

Cam Scanner'ı Google Play Store'dan indirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?hl=tr&id=com.intsig.camscanner

===========================
E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH İŞLEMİ [ANA KONU]Sonrasında başvurumuz iletiliyor ben fesih yapmayacağım için oraya kadar gelmek istedim.


Öne çıkararak daha fazla insana bu bilgilere ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hakkında
Konum: Düzce, Merkez
Forum İmzası:
B.D. 31.07
Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Ford
ISS
Türk Telekom
Oyun Platformu
PS4
Oyun Platformu
PS3
PSN ID
omerman4 (PS3) omerman3 (PS4)
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 5 sa.
Mesaj Sayısı: 20.764
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 21.333
İkinci El Bölümü Mesajları: 18
Konularının görüntülenme sayısı: 64.106 (Bu ay: 1.627)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 5.427 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.