Şimdi Ara

VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
285
Cevap
5
Favori
13.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
113 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Biz 2022 yılındayız ama hala VDSL kullanıyoruz. Çoğumuz VDSL'in verdiği 24-35 mbit hızları kullanıyor. VDSL 100mbit olsa çok güzel olur diyorsunuz ama dememelisiniz.

  Telefon kablosundan gelen internet Fiber değildir.


  ADSL 1997-1999 yılları arasında, VDSL teknolojisi ise 2006 yılında çıkmış. Yani biz 15-16 senelik bir teknolojiyi kullandırtıyorlar, ama bunun yerine GPON yani eve kadar fibere geçmeliyiz.


  TurkTelekom bizi yıllarca yeni teknolojilerden mahkum bıraktı, tüm dünya eve kadar fiber ile gigabit hızlar alırken biz ADSL VDSL belası ile uğraşıyoruz. Hız sorunları, kopmalar hep ADSL VDSL yüzünden.

  Oyun oynarken ping sorunu yaşamamız upload hızımızın düşük olmasından kaynaklı, evdeki bir telefon Icloud'a fotoğraf yedeklemeye kalksa pingimiz 999 oluyor, bunun suçlusu düşük Upload hızı


  Size şöyle bir örnek vereyim, 16 sene önce çıkmış bir telefonu görseniz eski dersiniz, 16 sene önce çıkmış bir ekran kartı ile oyun oynamak istemezsiniz, 16 sene önce çıkmış bir televizyonu istemezsiniz. Ama bize hala 22 sene önce çıkmış ADSL ve 16 sene önce çıkmış VDSL veriyorlar. Artık bunu istemiyoruz.


  Ama VDSL gördüğümüzde beğeniyoruz, beğenmemeliyiz.


  TurkTelekom yıllarca bizi öyle bir sömürdü ki şu an VDSL teknolojisi bize güzel gibi geliyor, gelmemeli. Çünkü oldukça eski bir teknoloji.


  Artık herkesi bu teknolojinin eskidiği konusunda bilinçlendirmeliyiz, devir artık tamamen fiber devri, devir GPON ile eve kadar fiber 1000 mbit internet almamız gereken devir.


  Artık ADSL-VDSL teknolojisinden kurtulmalıyız, bu eski teknoloji artık gitmeli.


  VDSL upload olarak 40-45 mbit gibi hızlara izin veriyor, ama TurkTelekom bizlere 8 mbit uploaddan fazlasını vermiyor. 16 sene önce çıkmış bir teknolojiyi bile tam performansında kullanmamıza izin vermiyor. Elinde olsa VDSLi bile kaldıracak ve bize 8mbit ADSL satacaklar.


  Uploadlar rezillik, 2022 yılına geldik ve artık internet tüm ülkelerde simetrik halde kullanılıyor. Gelmişmiş ülkelerde 200-300 mbit interneti olanların 150 mbitten fazla uploadı var.

  Ama bizim upload hızlarımız hala 6-8-10 gibi çok düşük seviyelerde. Artık Uploadların VDSL hatlar için en az 20-30, fiber hatlar için de 50 veya yüksek değerlerde olmasını istiyoruz.


  Bu devirde hepimiz Bulut Depolamalar kullanıyoruz ve 6-8 mbit gibi hızlarda bu bulut depolamalara yükleme yapmak gerçekten çok zor.

  VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miskindvd -- 8 Mart 2022; 13:29:44 > • ADSL'i konuşmaya bile gerek yok, o tamamen rezillik, hala kullanılıyor olması akıl alır değil, 799kbit upload olan bir bağlantının 2022 yılında olması inanılmaz derecede saçmalık.


  Ama artık VDSL de yavaş kalmaya başladı, bu devirde DSL bağlantının hiçbir türünü istemiyoruz, biz GPON ile gigabit bağlantılar istiyoruz, Gerçek Fiber istiyoruz

  Aynı kaderi paylaşıyoruz kardeşim.15 yıldır 6-12 mbps adsl kullanıyordum çektiğim eziyetler cabası VDSL yeni geldi anca hayatımda 70 mbps nsl birşeymiş öğrendim rahatladım.ve burası İstanbul bu kadar yavaş altyapı sunan başka bir şirket yoktur.yıllardır aynı parayı verdik şimdide aynı parayı veriyoruz.

  Keşke fiber giden yerlere sadece bir tane firma fiber götürse, mesela İzmirde çoğu yerde superonline fiberi var aynı binada hem Turk Telekom fiberi var bir de Türksat Kablo var.

  Ülkenin büyük kesiminde doğru düzgün hiç fiber yokken bazı şehirlerde her binada 2-3 tane fiber hat olması çok adaletsiz.

  Bir firma götürmüş zaten , diğer firmalar hiç fiber olmayan yerlere döşemeliler.

  Turk Telekom bir firma olarak düşünülemez. Turk Telekom, Turkiye Cumhuriyeti'nin iletişim ve altyapısından sorumlu devlet kurumudur.


  Zamanında satılmış olması gibi garip şeyler oldu, ama tekrar devletin kontrolüne alınmalı. Özel firmalar her zaman cebini düşünür ve yatırım yapmaz.


  Ama Turk Telekom devletin elindeyken her zaman halkın refahı için, karşılık beklemeden çalışacaktır.

  Hacı sanırsın akp dsl'i buldu. bak akp öncesi iphone da yoktu. :) çok komik bir durum.


  o zaman reise teşekkür mü edelim iphone var şimdi diye. yazık diyor ve cümlemi bitiyorum. birde 146 niye arıyorsunuz. 10-19 tl arası çok güzel paketler vardı. 146 ile 2-3 saat zaten paket parası yapıyordu.


  o zaman da düzgün kullanmamışınız interneti :)

  Arkadaşlar yorumlarınız, şikayetleriniz çok değerli ama forum köşelerinde kuru gürültüden ibaret. AKK kaldirildgi vakit olduğu gibi organize, düzenli ve birlik içerisinde bir tepki olmadığı sürece bu konular unutulup gider.
  İnşallah bu konu son 1 ay içerisinde açılan internet şikayet konuları gibi forum derinliklerine gömülmez.
 • Çevirmeli internet kullanmadığın çok belli akp öncesi dsl bile yoktu sus ve o 8mbit e yat kak speedtest yap
  146 yı arayan orta nesil e iyi geceler

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Ben hala 13mbps adsl kullanıyorum, dağ başında filanda değilim. Siz kalkmış ne söylüyorsunuz

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Reobig kullanıcısına yanıt

  ADSL'i konuşmaya bile gerek yok, o tamamen rezillik, hala kullanılıyor olması akıl alır değil, 799kbit upload olan bir bağlantının 2022 yılında olması inanılmaz derecede saçmalık.


  Ama artık VDSL de yavaş kalmaya başladı, bu devirde DSL bağlantının hiçbir türünü istemiyoruz, biz GPON ile gigabit bağlantılar istiyoruz, Gerçek Fiber istiyoruz

 • türk telekom:yüksek fiyat düşük hız.. milleti kazıklayan devlet kurumu.. evlere gpon sistem kurup 100 mbitten fazla hız vermeyen çağ dışı kurum.. 4 mbit uploadı saymıyorum bile..

 • Bu ülkede BTK raporlarına göre 17,5 milyon civarı sabit internet abonesi var


  %44ü yani 7,7 Milyon abone 16mbit veya daha düşük hızlar kullanıyor.


  Dünyadaki 180 ülke içerisinde biz 103. sıradayız. Afrikadaki bazı ülkelerin bile ortalama internet hızları bizden daha iyi.

  Dünyanın diğer ülkeleri ortalama 150-200 mbit gibi hızlara ulaşmışken bizde ortalama hala 26 mbit.


  VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz


  VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz
  VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz
 • 96'dan beri oturduğum bölgeye daha yeni vdsl geldi hocam düşünün. 75mb hız alıyorum şuan. Şundan 1 hafta önce 16 mb ile çile cekiyordum.

 • 1 kişiye 100 mbps’i 200 liraya satmak mı yoksa 4 kişiye 25 mbps’i 400 liraya satmak mı daha karlı sizce?


  Altyapı bakanlığının 2023 hedefi her eve 100 mbps’di ama bunu vdsl ile yapamazlar, fiberde hala çoğu yerde yokbu hedefi başarmadan seçime giderlerse 18 yaş üstünden oy beklemesinler.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • miskindvd kullanıcısına yanıt

  Malum telekomun başarası bu aslında biraz daha gayretli olsalar sondan birinci olacağız. Bu da bir başarıdır.


  Ben hep diyorum malum telekom, bu ülkenin kanseridir. Acil ameliyat edilip yokedilmesi gerekiyor.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yapma hocam sene 2022 bize VDSL geleli daha 2 hafta oldu, o da max 44 mbit destekliyor VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz yani ömrümün yettiğince fiberin geleceğine hiç umudum yok desem yeridirVDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz 


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Zorkine zor hocam, aha ben binamızda Türk Telekom VDSL var diye 30 daireli bir apartman olarak Türk Telekom il müdürlüğümüze dilekçeyi 13 ocakta verdim, bakın kaç ay olmuş daha onay sürecinden çıkmadı onay verilmiyor, yani siz düşünün ki bu onay süreci bile bu kadar sürüyorsa kim biler ne kadar sürede gelecek fiber binaya ki, belki onaylamayacaklar bile VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz 


  13 ocakta verdim, 17 ocakta proje çizildi onaya gönderildi, bu gün 6 mart 2022 ,mart 17'sinde tam 3 ay olacak :D Onay verilmedi ve hala ses yok...

 • Malum Türk Telekom CEO her apartmana, ve binaya 250m mesafe de %92 fiberledik diye hava atıyor ve diğer daireye kadar olan kısmında diğer operatörler tarafından yapılmasını talep ediyordu, ulaştırma ve altyapı bakanlığı şuurasında, kaynak video buyrun, uzun ama burada konuşuyorlar.


  1:34:56 Ümit Önal fiber hakkında açıklaması var  VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruzT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıyoutube
  T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Resmi YouTube Kanalı T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Resmi Hesapları https://uab.gov.tr https://instagram.com/uabakanligi https://twitter.com/UABakanligi https://facebook.com/UABakanligi
  https://www.youtube.com/watch?v=GxrjcSZE-bc  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LGKullanıcısıı324 -- 6 Mart 2022; 7:29:56 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Paetzold

  96'dan beri oturduğum bölgeye daha yeni vdsl geldi hocam düşünün. 75mb hız alıyorum şuan. Şundan 1 hafta önce 16 mb ile çile cekiyordum.

  Aynı kaderi paylaşıyoruz kardeşim.15 yıldır 6-12 mbps adsl kullanıyordum çektiğim eziyetler cabası VDSL yeni geldi anca hayatımda 70 mbps nsl birşeymiş öğrendim rahatladım.ve burası İstanbul bu kadar yavaş altyapı sunan başka bir şirket yoktur.yıllardır aynı parayı verdik şimdide aynı parayı veriyoruz.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • 2020 de ADSL 12 mbit aldığımız lokasyona 2021de VDSL geldi. Bu yıl fiber geliyor.

  VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz
 • @tiestoguz @Paetzold

  sizler VDSL'i ilk defa kullandığınız için güzel geliyor. Ama emin olun birkaç ay sonra alışacaksınız. Bir sene geçtiğinde ise yavaş kaldığını farkedeceksiniz.

  Size yıllarca ADSL kullandırıp için 'Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek' durumuna soktular.


  Ben 2015-2017 arasında 24mbit

  2017-2019 arasında 35mbit

  2019 dan veri de 100mbit kullanıyorum.

  2,5 senedir kullandığım 100mbit bana artık yavaş geliyor. Avrupadaki arkadaşlarımın 500 mbit hızlarını görünce, ben de öyle hızlar istiyorum.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miskindvd -- 6 Mart 2022; 11:15:43 >
 • dr20mouse kullanıcısına yanıt

  VDSL ile sattıkları 100mit aboneleri sayıyorlar hocam. Şu an ülkede VDSL kabin üzerinden erişim alan tüm aboneler fiber döşendi 100mbit alabilir diye sayıyorlar. Dolaba uzak olan 44mbit alan arkadaşımızı da o listeye dahil ediyorlar.

 • tiestoguz kullanıcısına yanıt

  Kesinlikle hocam o leş hızlardan 75mb gecince ilac gibi geldi.

 • miskindvd kullanıcısına yanıt

  Tabi hocam yurtdışında dediğiniz gibi insanlar ne hızda internet kullanıyor. Bizde hala sürünme hızları.

 • hazarcep h kullanıcısına yanıt
  ben zaman. Ben cok kullanmistim ilk superonline ile kullanmistim kullanmayan bilemez  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phasan -- 6 Mart 2022; 14:0:27 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • 64kb'lerden nerelere gelinmiş hâlâ uff kaka maka. Gözünüz doysun efendiler. Şükredin şükredin... XD  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SPAWN-TheUndead -- 6 Mart 2022; 14:6:49 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.