Şimdi Ara

Çinli BYD'den Türkiye'ye 1 milyar dolar yatırım: 150 bin araç kapasiteli fabrika kuruluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
5
Favori
8.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • byd türkiye 1 milyar dolar yatırım
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da BYD yönetim kurulunu kabul ederek, yeni nesil araç yatırımı imza törenine iştirak etti. Tören kapsamında dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye'de yatırıma yönelik anlaşma imzalandı.  1 milyar dolarlık yatırım


  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada Çinli BYD firmasının yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla yıllık 150 bin araç kapasiteli üretim tesisi ve mobilite AR-GE merkezi kuracağı ifade edildi. Anlaşmayı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu imzaladı.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, BYD'nin Türkiye yatırımı sonucunda kuracağı fabrikanın 2026 yılında üretime başlayacağını ve 5 bin kişiye doğrudan istihdam yaratacağını açıkladı.  BYD tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye'nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD'nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa'daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verildi.
  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır yaptığı açıklamada, "Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye’de, yıllık 35 milyar doların üzerinde tutar ile ihracatın lideri otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşüm öncelikli hedefimiz. Küresel teknoloji lideri BYD’nin yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım kararı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz yatırımcı dostu politikaların ve yatırımlara sunduğumuz desteklerin sonucudur. Türkiye, yatırımcılar için Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve serbest ticaret anlaşmaları sayesinde pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır." ifadelerini kullandı.  BYD, Avrupa'nın ve Türkiye'nin ek vergisinden kurtulacak  Bilindiği üzere Türkiye, Çin menşeili tüm otomobil türlerine (elektrik, hibrit, içten yanmalı) yüzde 40 ek maliyet yükümlülüğü getirmişti. Birkaç gün önce ise Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Çin menşeili üreticilerin Türkiye’de yatırım yapması halinde ek maliyet yükümlülüğünden muaf olacakları belirtilmişti. BYD ile yapılan anlaşma sonucunda firma, Türkiye'nin uyguladığı yüzde ek yüzde 40 vergiden muaf olacak ve gümrük vergisi ödemeyecek.  Bununla birlikte Türkiye'nin Avrupa Birliği ile gümrük birliği anlaşması imzaladığını da belirtelim. Dolayısıyla BYD, burada yapacağı üretim sayesinde Avrupa’nın uygulama kararı aldığı yüzde 10 + yüzde 17,4 ek gümrük vergisinden de kurtulacak.

 • 1 milyar dolara fabrika kuruluyor bizim bir seferde 128 milyar dolarımızı çaldılar hırsızlar merkez bankası 800milyar dolar zarar etmiş 1.4trilyon dolar betona yatırılan para var. Ekonomi uçuyor herkes bizi kıskanıyor. Zelensky bana 40milyar dolar verin ukraynayı yeniden kırayım diyor yazık vallahi yazık.

  BYD Seal U DM-I eski sistemle hesaplayınca:

  Baz fiyat: 880.000tl

  %10 Çin vergisi ile: 968.000tl

  %80 ÖTV ile: 1.741.000tl

  %20 KDV ile: 2.090.000tl'den satıldı.


  Biz buna ek %40 gelecek derken %80 ÖTV aşağı düştü. Yeni durumda:

  Baz fiyat: 880.000tl

  %10 Çin vergisi: 968.000tl

  %30 ÖTV: 1.258.000tl

  %20 KDV: 1.510.000tl


  Bu aracı bu paradan satsınlar, kapısında sıra olur. Ayrıca buradaki fabrika açıldığında %10 vergiden de kurtulacak.

  Volkswagen Manisa yatırımını geri çekmek için Barış Pınarı Harekâtı'nı bahane etmişti. BYD'nin benzer bir bahane öne sürüp de sonradan cayacağını ben hiç sanmıyorum. Aksine BYD'nin Avrupa'ya açılan kapısı Manisa'da kurulacağından dolayı Manisa BYD için önemli bir üretim üssü olacak.

 • bu gelişme diğer çinli üreticileri de türkiyede üretim yapmaya zorlayacak yada pazardan çekilmeye itecektir.
 • Bunca yatırım tek sebebi:

  Akkuyu . . .

 • yıllarıdır geliyoruz, yatırım yapmaya hazırız diyen firmaların artık herhangi bir mazereti de kalmadı. Yapmak isteyen yapıyor demek ki.
 • TOGG gıyabi cenaze namazına bekleriz.
 • İlk önce çinli araçlara gelen ekstra %40 gümrük vergisi , ardından sadece byd'nin hibrit aracı için çıkartılan bir yasa .. Her şeyin hazırlığı BYD nin Türkiye yatırımı içinmiş. %40 vergi için de BYD nin baskı yaptığını düşünüyorum. Chery 1.2-1.3m e araç satarken BYD nin 1.5m hibrit araçlarına talep olmazdı. Hayırlısı olsun hepimiz için , böyle şeylerin olması umut verici yine de.

 • İnşallah volkswagen olayı gibi iptal olmaz Henüz yeterli seviyelerde olmasalar da bizim gibi petrol fakiri ülkeler için elektrikli yada hibrit araçlar önemli

 • Sahne sizin arkadaşlar, atıp tutuyordunuz bu ülkeye kimse gelmez niye vergi koyduk çinlilere diye,özür dilemesini de bilmek lazım:)
  https://forum.donanimhaber.com/turkiye-nin-ek-vergi-kararina-cin-den-tepki-ayrimci-tarifeleri-kaldirin--158908190
  Bu konudakileri bekliyorum hasretle:))
  @Nebulado
  @esxici
  @onyargisiz
  @anilk.34
  @vega  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi en1gma -- 8 Temmuz 2024; 17:42:19 >
 • BYD Seal U DM-I eski sistemle hesaplayınca:

  Baz fiyat: 880.000tl

  %10 Çin vergisi ile: 968.000tl

  %80 ÖTV ile: 1.741.000tl

  %20 KDV ile: 2.090.000tl'den satıldı.


  Biz buna ek %40 gelecek derken %80 ÖTV aşağı düştü. Yeni durumda:

  Baz fiyat: 880.000tl

  %10 Çin vergisi: 968.000tl

  %30 ÖTV: 1.258.000tl

  %20 KDV: 1.510.000tl


  Bu aracı bu paradan satsınlar, kapısında sıra olur. Ayrıca buradaki fabrika açıldığında %10 vergiden de kurtulacak.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi williamwallace88 -- 8 Temmuz 2024; 17:52:9 >
 • idrisezman kullanıcısına yanıt

  Söylediklerinin konusunu açacak cesareti olmayanlar bekleme yapmasın


  Çinli BYD'den Türkiye'ye 1 milyar dolar yatırım: 150 bin araç kapasiteli fabrika kuruluyor

  @idrisezman

 • mesutbaba12 kullanıcısına yanıt

  Byd Chery dediğin şirketlerin hepsi çin devleti ne derse onu yapar,

  Çin istila siyaseti güttüğü için geldi o vergiler, byd vergi gelince fabrika başvurusu yaptı ürettiği modele teşvik aldı,swm de başvuru yaptı,Chery de Türkiye'de araba satmak istiyorsa aynı şekilde alır

 • joven kullanıcısına yanıt

  CHP kafası iş yapar,git Eskişehir'i gör Antep'in temellerini atan adam CHP'li, İstanbul'da deli gibi hizmet üretiyor İmamoğlu,Adana'da aynı şekilde Zeydan baba iyi çalışıyor

  sorun bu adamların partisi değil,neofaşist, ukala ,bilgisi olmadan fikri olan zihniyeti.

  Bunların önüne iki fındık fıstık at bir yerlerden maaş bağla sabaha hepsi AKP'li olur

 • en1gma kullanıcısına yanıt
  Herkes senin emirlerine göre yaşamına şekil vermeli düşük IQ kardeşim. Emredersiniz paşam işimiz gücümüz yok forumda başlık açalım. Senin gibi işsiz güçsüz müyüz? Vaktim yok foruma sen aç konuları. Millet mecbur mu senin emirlerinle forumda başlık açmaya. Bekleme yapma foruma dön burası senin zihniyetindekilere göre değil. Kaç defadır uyardım bana ve yorumlarıma salça olma diye dinlemedin. Seni engelleyeyim de git başlıklarını aç millete bulaşma.
 • idrisezman kullanıcısına yanıt

  Togg alanlara denek,arabaya merdiven altı kaçak deyip sonra da cenaze namazına buyrun yazan birinin söylediklerinin konusunu açamıyor olması beni o kadar keyiflendiriyor ki lütfen engelleÇinli BYD'den Türkiye'ye 1 milyar dolar yatırım: 150 bin araç kapasiteli fabrika kuruluyor 
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi en1gma -- 8 Temmuz 2024; 18:1:43 >
 • Darısı diğer çinlilerin başına.
 • en1gma kullanıcısına yanıt

  Eskişehir dsp"li Yılmaz Büyükerşen ile hizmet gördü,Celal doğan gaziantep gerisi tırıvırı.

 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.