Şimdi Ara

Bakan Soylu duyurdu: 125 cc altındaki motorlar için otomobil ehliyeti yeterli olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
1
Favori
11.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakan Soylu duyurdu: 125 cc altındaki motorlar için otomobil ehliyeti yeterli olacak
    İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün Kanal D’de katıldığı canlı yayında motosikletler hakkında yeni düzenlemeyi duyurdu. B sınıfı otomobil ehliyeti sahipleri daha yüksek CC’li motorlar kullanabilecek.

Mevcut düzenlemeye göre B sınıfı ehliyetle 50 cc’ye kadarki motorlar kullanılabiliyordu. Yeni düzenlemeye göre ise 125 cc altındaki motorlar B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. Sürücülerin birkaç ders alması yeterli olacak. Motor ehliyeti gerekmeyecek.125 cc ve üzeri motorlar için motor ehliyeti gerekecek. Yeni düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği bilinmiyor.

Ayrıca Bkz.Bakan Soylu duyurdu: Ehliyette yeni döneme geçiliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“125 cc altı motorlar var. İki tekerlekli kullanımı arttı. Şehir içi kullanılan Motor sayısı arttı. Birçok insan motor ehliyeti almak durumunda mıyım, diyor. Biz bunların kullanımının sahibi bir bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı; Milli Eğitim Bakanımız ile konuştum. 125 cc altı motorlar B sınıfı ile kullanılabilecek. Sadece bir iki ek ders alacaklar. Ek bir dersle bunu sağlayabilecekler, ayrı bir motor ehliyeti almaya gerekmeyecek.”

• B ehliyetim var 10 yıldır. 27 yaşında direk A sınıfı ehliyeti aldım. A2 a1 almadan... 700 cc Mt07 kullandım kursta. Motor ve araba farklı psikomotor becerisi gerektiren davranışlar var. Araba hata yapıp toplarsın da motor da hata affetmez!!! Sorun B nin motor kullanması değil eğitim kalitesi ve kurallar uyulmaması (öğretmen olarak gözlemlerim böyle)

125cc'nin B sınıfı ile kullanılması gayet makul. Bir çok kişi kazadan dem vurmuş, haklılar orası ayrı ancak hali hazırda 50cc serbest ve 50cc trafikte 125cc'lere kıyasla daha tehlikeli. Gerektiği yerde hızlanamamak 50cc'lerin en büyük problemi. 50cc ile tatil beldeleri ve trafiğin olmadığı yerlerde gayet rahat sürüş gerçekleştirebilirsiniz ancak şehir içinde trafiğe çıktığınız anda 125cc'den daha riskli.

Bu kararla birlikte bazı sorumluluklarda yüklenmeli. Örneğin kasksız yakalanan, ters şeride giren, ışıklara ve genel trafik kurallarına uymayan bilinçsiz birinin bu kullanım hakkını elinden alınmalı; ehliyet sınavına girmek zorunda bırakılmalı.

• Ne dedi ne dediBakan Soylu duyurdu: 125 cc altındaki motorlar için otomobil ehliyeti yeterli olacak 

• Bitanem 🥰

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 50ccyi 100cc yaptırdıgınızı her yere duyurmuşsunuz.

• şehiriçi mobilite ihtiyacına yönelik çok değerli bir açıklama , umarım bir an önce yasa yürürlüğe girer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunshines35 -- 11 Mayıs 2023; 11:39:31 >
  • Eğitim alınmadan kullanılan her motosiklet kazaya davetiye çıkaracaktır.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bunca yıl A1 ehliyeti niye zorunlu tuttunuz o zaman? Daha geçen seneye kadar Elektrikli Bisikletlere bile Plaka, Ehliyet zorunluluğu geleceğinden bahsediliyordu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sunshines35 kullanıcısına yanıt
    Trafik zaten kaos, giderek daha da kaos olacak. Bu hükümetin bir tane hayırlı faydalı işi yok. Motor kullanmayı bilmeyenler motorla yola çıkıcak sonra gelsin kazalar.

• Bizim A1 ehliyet paralarını harçlarını geri versinler bi halta yaradığı yok artık

• Çok iyi bir karar 50cc çok düşüktü

• Benim için güzel bir artı oldu.

• Bunun iyi birşey olabileceğini mi zannediyorsunuz. Bilgisiz bir çok insanın belki de hayatına mâl olacak.

• pitbull112233 kullanıcısına yanıt
    kazaya sebep olanların çoğusu araç kullanmadan trafiği bilmeden motosiklet kullananlardır

araç kullananlar tecrübelidir

• B ehliyetim var 10 yıldır. 27 yaşında direk A sınıfı ehliyeti aldım. A2 a1 almadan... 700 cc Mt07 kullandım kursta. Motor ve araba farklı psikomotor becerisi gerektiren davranışlar var. Araba hata yapıp toplarsın da motor da hata affetmez!!! Sorun B nin motor kullanması değil eğitim kalitesi ve kurallar uyulmaması (öğretmen olarak gözlemlerim böyle)

• pitbull112233 kullanıcısına yanıt
    Çoğu motor sürücüsünün herhangi bir ehliyeti bile yok zaten Şuan

• 125 CC dahil mi acaba 125 lik pcx

• Gerekli olan birşey di fakat her sene haberi çıkıyor bi gelişme yok tam 125cc motor alcaktım yine gelmedi bu mevzu yurtdışına seyahate gittim Şuan yurtdışındayım ve haberi gördüm içimden sövüyorum.

• 4S14N_HUNT3R kullanıcısına yanıt
    Benim çevremdekilerin var. Kullananın kendi sorumluluğunda

• M0meNtS kullanıcısına yanıt
    Olabilir ama yine de eğitim ehliyetten bağımsız olarak şart

• Arabaya parasi yetmeyip sinavda sadece düz araba surup ehliyet alan 40 50 60 li yaslarin trafikte yaptigi davranislardan sonra bu haber daha da üzücü turkiye icin. Yas sinirlamasi gelmeli motor kullanimina veya belli yastan sonra kullanim icin egitim sarti getirilmeli.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.