Şimdi Ara

Aylar sonra tebliğ edilen trafik cezası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Eylül 2023’te yediğim cezanın tebligatı mayıs 2024’te geldi. E-devlete girip beyanla ödeme yaptım ama beyan tarihi eylül 2024 gözüktüğü için faizli ödemek zorunda kaldım. Nereye nasıl itiraz edebilirim? Bu konularda kaynak bulmak oldukça zor, yönlendirebilecek biri var mıdır?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• tebligat kağıdında mayıs 2024 yazıyor mu hocam?

• Evet hocam kağıtta teslim tarihi olarak mayıs 2024 ama e-devlette ihlal tarihi olarak eylül 2023 yazıyor.

Ben tebligattan önce rastgele farkedip ödedim daha fazla faiz binmemesi için. Yaklaşık 450 tl faiz eklenmiş 951 tl üzerine. Erken ödeme fırsatım da olmadı haberim olmadığı için maalesef.

• Ceza tarihi önemli değil böyle durumlarda, önemli olan tebliğ tarihidir yani e-devlete ne zaman düştüğü önemli, tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde %25 indirimli olarak cezalar ödenebilir, hatta 1 tanesi peşin olmak üzere 4 taksite de bölünebilir, vergi dairesine vaktiniz olursa uğrayın belki yardımcı olurlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • o ceza zamanında e-devlet'e düşmüştür, siz fark etmediğiniz için faiz binmiştir, yapacak bir şey yok...

• İtiraz edebileceğiniz tek yer sandıktı, bi 4 sene sonra yine bekleriz :)

• croweN kullanıcısına yanıt
    Vergi dairesine gidip şansını deneyeyim hocam teşekkürler.

• degobar kullanıcısına yanıt
    Sürekli kontrol ederim aslında düşse farketmemem mümkün değil.

• MO209 kullanıcısına yanıt

Tebliğ tarihinden itibaren faiz işler. Ceza tarihinden itibaren değil.

Söylemlerinizde bir yanlışlık var. Beyanla ödeme ekranında tebliğ edilmediyse bugünü işaretleyin diye belirtir. Henüz tebliğ edilmediyse geçmiş tarihi seçemiyorsunuz diye biliyorum. Tebliğ edildiyse zaten tebliğ tarihi otomatik seçiliyor.

Hatta hemen bir örnek ile göstereyim. 21.05'te tebliği edilen ceza için 01.05 tebliği tarihi seçtiğimde benim seçtiğime göre değil gerçek tebliğ tarihine göre işlem yapılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 27 Mayıs 2024; 10:11:30 >

• fractal design kullanıcısına yanıt
    Cezayı öderken elimde e-devlet’tekinden başka bir tarih olmadığı için ceza tarihini seçmemden dolayı faizli ödemişim gibi duruyor bu durumda. Şimdi tekrar girip yeni tarihi seçtiğimde indirimli ödeyebiliyorum ancak iş işten geçti :)

Bahsettiğiniz uyarıyı tekrar baktım ama göremedim hocam. Vergi dairesine gidip fazladan ödediğim kısmı için dilekçe verebilirim sanırım aklıma başka bir çözüm gelmedi.

Sizin bir öneriniz var mıdır? Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim bu arada.

• MO209 kullanıcısına yanıt

Vergi dairesinden iade almak da saç baş yolduracak şekilde oluyor. Para iadesi 30-45 gün sürebiliyor. Para iadesi yerine mtv borcundan mahsup edilmesini (düşülmesini) isteyin onu hemen yapıyorlar. Ben trafik cezamı iptal ettirdiğimde o şekilde hemen düşürtmüştüm.

• İyi fikir, yarın vergi dairesine uğrayıp çözmeye çalışayım teşekkürler.

• fractal design kullanıcısına yanıt

ben bankanın işlem hatası yüzünden mtv yi 2 kere ödemiştim, ümraniye'deki nakil vasıtalarına dilekçe ile müracaat ettim 2-3 günde kredi kartına iade işlemi yapmışlardı.

• Bu arada 6 aylık bir zaman aşımı vardı diye biliyorum. Üzerinden belli bir süre geçmiş cezaların tebligatı ile ilgili bir yargıtay kararı mevcuttu. Cezayı ödeyip itiraz edebilirsiniz.

• K@sToR kullanıcısına yanıt
    30 iş günü diye okudum ben de o zaman aşımını hocam.

Bunları araştırıp bulma işleri ödediğimiz cezadan daha caydırıcı oluyor bu kadar zor olmamalı.

• Taşıtlar vergi dairesine gidip dilekçe verdikten 40 gün sonra fazla ödediğim tutarı 2. mtv’den düştüler arkadaşlar. Başına böyle bir durum gelen olursa referans alması için yazıyorum. Destek olan herkese tekrar teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.