Şimdi Ara

Aylar sonra gelen Trafik cezaları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
16.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öyle bir zamandayızki bırakın ödüllendirmeyi cezalandırmayı bile beceremiyoruz.İnsanlara 8 ay önceki cezalar yeni gelmeye başladı.
    Trafik ışığında geçtiysem çekersin plakamı dijital olarak yollarsın edevlet'den maximum 2 iş günü.

Ama ne yazık ki insanlara cezalar zamanında bildirilmediği için aynı yerden defalarca ceza yiyorlar.Cezaların amacı caydırıcılıktır.Tekrar yapılmasını önlemektir.O adam bir kere ceza yerse birdaha yapmaz.Ama ülkemizde ise tamamen tuzak olarak ilerliyor.

Aranızda avukat olan varmıdır ? Bu cezaların yasal zorunlu bildirim süresi gibi birşey mevcutmu ? Misal 2019'a gireceğiz bir önceki yıl'a ait ceza gelirse ödemekle yükümlümüyüm ?

• Hocam bir ara trafik cezalarının 15 gün içinde tebliğ edilmesi aksi taktirde geçersiz kalması gibi bir mahkeme kararı çıkmıştı ancak bunu bozdular. Şu an mali yıl olarak hesaplanıyor bildiğim kadarıyla, yani 1 Ocak 2019'a kadar tebliğ edilmesi gerekiyor 2018 içinde kesilen cezaların diye biliyorum.

Sizin dediğiniz türden aylar sonra gelen cezam benim de oldu, arabayı sattıktan sonra düştü sisteme böyle bir rezillik olmaz. Zaten bu tip cezalar radar EDS cezaları falan oluyor, istiyorlar ki adamlar radara girdiğini bilmesin de bir daha girsin, toplu gönderiyorlar, başka açıklaması yok.

Dertleri vatandaşı soymak, cezaymış kuralmış trafik düzeniymiş hepsi bahane. Yasak park cezamı aynı günün akşamı e-devletten bildirim atarak bana söyleyen emniyet, radar cezasını aylar sonra gönderiyor.
  • Hocam bir ara trafik cezalarının 15 gün içinde tebliğ edilmesi aksi taktirde geçersiz kalması gibi bir mahkeme kararı çıkmıştı ancak bunu bozdular. Şu an mali yıl olarak hesaplanıyor bildiğim kadarıyla, yani 1 Ocak 2019'a kadar tebliğ edilmesi gerekiyor 2018 içinde kesilen cezaların diye biliyorum.

Sizin dediğiniz türden aylar sonra gelen cezam benim de oldu, arabayı sattıktan sonra düştü sisteme böyle bir rezillik olmaz. Zaten bu tip cezalar radar EDS cezaları falan oluyor, istiyorlar ki adamlar radara girdiğini bilmesin de bir daha girsin, toplu gönderiyorlar, başka açıklaması yok.

Dertleri vatandaşı soymak, cezaymış kuralmış trafik düzeniymiş hepsi bahane. Yasak park cezamı aynı günün akşamı e-devletten bildirim atarak bana söyleyen emniyet, radar cezasını aylar sonra gönderiyor.
  • Bizde de hız cezası arabayı sattıktan sonra gelmişti
  • 2017 agustos da yedigim hgs cezasi gecen hafta geldi... kat be kat faizi ile birlikte
  • Merhaba..
  • 2016da yedigim cezanin 2018 basinda elime ulasmasi kadar sasirtici degil sanirim. O da park yasagi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A.J. Pacino -- 10 Aralık 2018; 7:39:44 >
  • A.J. Pacino kullanıcısına yanıt
    peki ödeyecekmisiniz yani yasal mı ? Cezanın aynı yıl takvimi içinde bildirlmiş olması gerekiyor diye biliyorm
  • Odedim faiziyle beraber hemde. Vatandasi koruyan bir sistem oturtamadilar maalesef.
  • Hukuken açıklaması şu şekilde. Kabahatler kanunu 19. Madde son cümleye göre suç işleme tarihini takip eden yılın son gününe kadar tebligat yapılmalıdır. Örnek verecek olursak 2018 de işlenen suç en geç 31.12.2019 da teblig edilmelidir.
  • 2009 da yediğim hız cezasını, 2013 yılında yollmışlardı, o zamanın parasıyla 1500 tl cezayı 3 taksitle ödemiştim..

Bunlar daha iyi günlerimiz, hatta çok iyi günlerimiz..
  • A.J. Pacino kullanıcısına yanıt
    O ceza trafik cezası değildir UKOME vb köprü geçiş cezasıdır. Normal trafik cezaları mali yıl içinde bildirilmek zorunda. Tabi bu durumun değişmesi de bir kararnameye bakar. Kanun da hikaye olmuş durumda.

Bizim firma araçlarına da geldi köprü geçiş cezası 2017 ocak ayında FSM'den geçmiş Master. 800TL ceza geldi. %25 indirimli olarak 600TL ödedik.

"Yahudi aç kalınca eski defterleri karıştırırmış"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 10 Aralık 2018; 9:33:16 >
  • 2015 yılında 2014e ait ceza ödemiştim. Radar cezası yemişim ve tebliğ almışım. Halbuki tebliğ falan almadım. Posta görevlisi not bile bırakmamış.ceza tarihinden 6-7 ay sonra arabayı sattım ceza karşıma çıkmadı.aradan 2-3 ay daha geçti kyk borcunu ödemek için vergi dairesine gittim, geçen seneden trafik cezam olduğunu ve üzerine de faiz bindiğini söylediler. söve sövee ödedim..
  • Muhtara bırakma zorunluluğu kalkmış, ptt görevlisi tanınmıyor deyip geri gönderebiliyor (hem de apartmanda herkes beni tanırken)

E-devlette emniyet sisteminde kısa sürede görünürken ödeme kısmında (vergi dairesinde) tebliğden bir ay sonra görünüyor.

Ben haberim olan cezayı %25 indirimli ödemek için tebligat beklerken (suça da cezasına da hiç bir itirazım yok, tuzak radarı yemişiz), bu arada muhtarlığı, gelir idaresinin sayfasını ara ara kontrol ederken ceza eve gelmiş, tanınmıyor diye geri dönmüş.

Neticesinde bırakın erken ödemeyi, anapara + faiz ödedim. ÜStelik çok kısa bir sürede ödememe rağmen ceza TAKİPLİ görünüyordu, yani e devlete bakmamış olsam icra gelecekmiş

Artık her 15 günde bir e-devleti kontrol ediyorum. Ceza gelirse de beyanla öderim bundan sonra o kadar faiz ödeyeceğime. 488 ceza 366 olacağına 512 ödedim.

• 3. köprü açılıp millet beleş geçerken selfi çekip "reis yaparsa böyle yapar" diyorlardı. kapak olsun millete
  • Facebook dan bildiri geldiği gibi E-devlet den de bildiri gelse iyi olur aslında insanlar ne yediğini anında öğrenir
  • Şu linki sık kullanılanlara ekleyin

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx
  • Bu aradalar PTT memurları ellerinde binlerce ceza tebligatı ile geziyor. Gülüyordum pat diye edevletten bildirim geldi. Aylar önce radara girmişim
  • Arkadaşlar 08.08.2018 tarihinde İstanbulda kırmızı ışıkta(EDS çekmiş) geçtiğim ceza(farkında bile değilim geçtiğimin) bugün itibari ile evime posta yolu ile resimli (bayagı resim çekmişler güzel çıkmış) geldi. Tabiki çok şaşırdım. 6 ay sonra cezamı gelir ya. Hangi devirde yaşıyoruz. 235 TL. Bugün yatırdım tabi. Ne diyelim soymaya devam.
  • Arkadaşlar 25.12.2018 tarihinde kırmızı ışık ihlali 235,00 tl yediğim ceza 08.04.2019 tarihinde geldi, takvim yılını geçmiş durumda sizce şikayet etmeli miyim? yoksa 4/3'ünü ödeyip geçmeli miyim?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.