Şimdi Ara

Avustralya Yanıyor! [SS'ler +18] [Video ve bağış linki eklendi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
214
Cevap
3
Favori
29.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
138 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üst edit: Yardım etmek isteyenler için bağış linkleri içeren sayfa eklendi. En aşağıda bulabilirsiniz. İtfaiyecilerden tutun, doğal hayatı tekrar kurmak için çalışan kurumlara kadar, birçok kuruma bağış yapabilirsiniz. Lütfen duyarsız olmayalım...

Avustralya kıtasında aylardır devam eden yangınlar hala kontrol altına alınamadı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ormanlık ve çalılık bölgelerde başlayan ve aylardır devam eden yangınların kontrol altına alma çabalarına yardımcı olması için yaklaşık 3 bin askerin göreve çağrıldığını açıkladı.

Morrison, bugün rüzgarın da etkisiyle birçok noktada yeni yangınların çıktığını ve mevcut yangınların da ilerleme hızının arttığını söyledi.

Morrison düzenlediği basın toplantısında, "Cumartesi günü itibarıyla yaşadığımız yangın felaketi yeni bir boyuta geçti" dedi.

Savunma Bakanı Linda Reynolds, ülke tarihinde ilk kez askerin ülke içi bir mesele için göreve çağrıldığını söyledi.

Avustralya'da orman ve çalılık alandaki yangınlar Eylül ayında başladı. Şu ana kadar 1300 ev ve 2 milyon dönümden büyük bir alan tahrip oldu.

Yangınlar nedeniyle en az 23 kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca onlarca kişi de kayıp. Yangınlar nedeniyle binlerce hayvanın da telef olduğu belirtiliyor.

Avustralya Donanması, tahliye çalışmalarında görev alıyor. Son olarak, Mallacoota kentinde mahsur kalan aralarında turistlerin de olduğu yaklaşık 1000 kişi, savaş gemileriyle tahliye edildi.

Hükümet, kıyı bölgelerinde yaşayan binlerce kişinin daha tahliye edileceğini açıkladı. Ülkenin bazı eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi.

Meteoroloji uzmanları, Avustralya'da yangınların kontrol altına alınamamasında etkili olan aşırı sıcak ve kurak havanın Hint Okyanusu'nda görülen çift kutuplu iklim olayından kaynaklandığını söylüyor.

Başbakan Morrison ise iklim değişikliğinin yangınların büyümesine yol açtığı yönündeki görüşleri reddediyor.

Morrison, gerek iklim değişikliğinin rolünü küçümsemesi gerekse de yangınların şiddetlendiği dönemde tatiline devam etmesinden dolayı ülkesinde eleştirilere maruz kalıyor.

NASA tarafından yayınlanan verilerden yapılan, son 1 ayda çıkan yangınların 3D haritası.

Yangından fotoğraflar.

En çok içimi acıtan masum hayvanların çaresizce ölmesi... [+18]

Daha niceleri var. Benim yüreğim kaldırmıyor daha fazlasını. Gördükçe çok üzülüyorum. Şimdiye kadar 500 milyon hayvanın ve 23 kişinin öldüğü bilgisi var. Onlarca insan da kayıp.

Bu masum hayvanlar için dualarımızı eksik etmeyelim...

Bu videoda kurtarılan bir koala görüyorsunuz. Bunun gibi daha niceleri var, lütfen duyarsız olmayalım, bu yanan ormanlar HEPİMİZİN...

https://twitter.com/CinnamonnBoi/status/1213407172811526144

https://twitter.com/okumusokan/status/1212701208068182016?s=19

Kanguruların kaçışı

https://www.youtube.com/watch?v=WarcdBKXZvk&feature=youtu.be

Yangınların arasındaki bir itfaiye aracından çekilen video

https://www.youtube.com/watch?v=G_TLR_GeYiU&feature=youtu.be

Bir arkadaşın isteği üzerine, felaketin ne kadar büyük olduğunu gösteren fotoğraf...

https://eksisozluk.com/avustralya-yanginlari--6306692

NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?

BAĞIŞ YAPABİLECEĞİNİZ KURUM/KURULUŞLAR BU SİTEDE GÜNCEL OLARAK BULUNUYOR;

https://www.news.com.au/technology/environment/bushfire-relief-how-you-can-help-those-in-need/news-story/a0476ac3538b8c373f281ea6be204421

Not: Bağış sayfaları İngilizce, bağış yapmak için yardıma ihtiyacı olan olursa özel mesaj atabilir.

KAYNAK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OmerOnur06 -- 9 Ocak 2020; 10:18:35 >

• ne ormanmış arkadaş aylardır yan yan bitmedi.
  • Tüm dünya elele verip yangına müdahale edemiyor mu? Afrika diyip geçmek çok saçma. Tüm dünyayı etkileyecek bir olay bu.
  • Ulke neden yardim istemiyor illa kahramanlik yapacaklar.

Yardim istese ulkemiz hemen gelir Allahin izniyle.
  • Çevre ülkelerden de yardımlar yapılması lazım. Her ne kadar okyanusun bir ucunda olsalar da. Milyarlarca canlı öldü gitti.
  • Bu büyük yangın, iklim değişikliklerine etki edecektir. Umarım en kısa zaman içerisinde kontrol altına alırlar dünyadan 1 ağaç eksilmesi 1 hayvan yok olması hepimizin zararına arkadaşlar. Ölen kişilerede ayrı üzüldüm.
  • Çok acı bir durum. Çaresizlikte çok acı. Ne kadar müdahale edilirse edilsin sönmüyor lanet yangın. Çıkış sebebi ne acaba. Türkiye'de olsa kesin insan kaynaklıdır deriz ama orada öyle bir durum olacağını sanmam. İnsanlar bilinçli. Acilen diğer ülkelerin yardım etmesi umuduyla.. Umarım en kısa sürede yangın söndürülür.
  • 500 milyon hayvan ne demek ya Avustralya da sürekli yangın oluyor sanırsam haberlerine her sene denk geliyorum buna ekstra yöntemler geliştirmeliler.
  • Birileri yine otel yapacak heralde.Ya da "bakın küresel ısınma gerçek" izlenimi vermek için dünyada belirli yerler bile bile yakılıyor gibi.

"Jeff Ashie
    45 mins ·
    Here’s a few shots of the weapon being used in California. Even after we show you what’s happening. You will still say. Noooooo those are just forest fires, and yet we told everyone watch out in Cali they are making mandatory vaccinations. They are trying throw Cali into martial law. Guess what. Vaccines are mandatory, and martial law is in effect. NOW! This is the weapon being used to clear the land of people. They are on their way to fema camps. Good luck trying to get a hold of those people."

• iamburak kullanıcısına yanıt
    Avustralya yardımları kabul etmiyor diye biliyorum. Tabii sosyal medyada vs. toplanan para yardımları, bağışlar hariç.

Dediğiniz gibi o kıtada başka yerde eşi benzeri bulunmayan türler yok olup gidiyor. Dünyaya salınan karbondioksit yüzünden doğal karbon döngüsü zarar görebilir. Tüm dünyayı etkiliyor ama bana dokunmayan yılan bin yaşasın prensibi bizi bitirecek.
  • Nesli tehlikede olan kaç bin hayvan telef oldu kim bilir. 8000 koala öldü diye bir haber okudum. Bir tanesinin kurtarılma videosunu izledim, hayvancağız ağaca sarılmış korkudan sadece bekliyor alevlerin arasında. Kurtaran kişi güvenli bir alana getirip su döküyor üzerine, hayvan bağırmaktan bir hal oluyor yanıklar yüzünden. Gerçekten yüreğim kaldırmıyor. Bizlerin bilinçsizce dünya kaynaklarını tüketmemizin kahrını masum hayvanlar çekiyor ya, kahroluyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-72F89107A

Birileri yine otel yapacak heralde.Ya da "bakın küresel ısınma gerçek" izlenimi vermek için dünyada belirli yerler bile bile yakılıyor gibi.

"Jeff Ashie
    45 mins ·
    Here’s a few shots of the weapon being used in California. Even after we show you what’s happening. You will still say. Noooooo those are just forest fires, and yet we told everyone watch out in Cali they are making mandatory vaccinations. They are trying throw Cali into martial law. Guess what. Vaccines are mandatory, and martial law is in effect. NOW! This is the weapon being used to clear the land of people. They are on their way to fema camps. Good luck trying to get a hold of those people."

Hocam türkçe tercüme et ne yazıyo okuyalım.

• Mr. Cheritto kullanıcısına yanıt
    "İşte California'da kullanılan silahın birkaç atışı. Size neler olduğunu gösterdikten sonra bile. Yine de söyleyeceksin. Hayır, bunlar sadece orman yangınları ve yine de Cali'de herkese zorunlu aşılar yaptıklarını izlediklerini söyledik. Cali'yi sıkıyönetimde atmaya çalışıyorlar. Bil bakalım ne oldu. Aşılar zorunludur ve sıkıyönetim yürürlüktedir. ŞİMDİ! Bu, insanların toprağını temizlemek için kullanılan silahtır. Fema kamplarına gidiyorlar. Bu insanları yakalamaya çalışırken iyi şanslar."

Demiş.
  • Boş yapıyosun.Yoksa yunanistan müslüman olduda haberimiz mi yok.
  • Bat-Man kullanıcısına yanıt
    Ne zaman gittik yunana yardım ettik la kaçırmışım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-72F89107A

"İşte California'da kullanılan silahın birkaç atışı. Size neler olduğunu gösterdikten sonra bile. Yine de söyleyeceksin. Hayır, bunlar sadece orman yangınları ve yine de Cali'de herkese zorunlu aşılar yaptıklarını izlediklerini söyledik. Cali'yi sıkıyönetimde atmaya çalışıyorlar. Bil bakalım ne oldu. Aşılar zorunludur ve sıkıyönetim yürürlüktedir. ŞİMDİ! Bu, insanların toprağını temizlemek için kullanılan silahtır. Fema kamplarına gidiyorlar. Bu insanları yakalamaya çalışırken iyi şanslar."

Demiş.
    Montaj olmadığı ne malum. Fotolar gerçek olmayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 6 Ocak 2020; 12:14:31 >
  • Çok iyi hatırlıyorum geçen sene yazındı haziran temmuz Türkiye teklif de bulundu yunanistan talebi geri çevirdii/ talep etmedi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Cheritto

Montaj olmadığı ne malum. Fotolar gerçek olmayabilir.

Alıntıları Göster
    21. yüzyılda birbiri ardına çıkan orman yangıları tesadüf müdür.Bunu düşünmek lazım.Resim montaj olabilir de olmayabilirde.Ateş olmayan yerden duman tütmez.

Amerikan ordusunun californyada sıkı yönetim ilan edip insanlara geçit vermemesi de düşündürücüdür bu arada.
  • hayvanlara yazık olmuş
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.