Şimdi Ara

Ati(amd) mi Nvidia mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
1
Favori
42.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar. öncellikle ekran kartı alacağımdan falan değil merakımdan ve ileride alırsam eğer şimdiden öğrenmek istediğimden soruyorum. ben bu zamana kadr hep nvidia ekran kartını iyi bilirdim. özellikle casper bilgisayarımın ekran kartının ati çıkması ve hiç oyun oynayamadığımdan sonra bu görüşüm daha da arttı. lakin bir kaç gün önce forumda gezinirken herkesin birbirine hd xxxx ekran kartı önerdiğini gördüm yani ati. ve yine bir kaç gün önce arkadaşım için forumdan ekran kartı önerisi almıştım bana yine hep ati yani amd markalı ekran kartları önerildi. sizce hangisi gerçekten daha iyi? bir de mesela nvidia ekran kartı alacağım bir sürü nvidia var. palit nvidia,axle nvidia,zotac nvidia,asus nvidia vs. acaba bunlardan hangisi en iyisi. ve ben diyelimki asus nvidia aldım o zaman ne almış oluyorum ben. yanlış bilmiyorsam asus taivan malı. nvidia da amerikan malı. ben şimdi asus nvidia alırsam atıyorum taivan malı mı almış oldum amerikan malımı. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. cevaplarınızı benim mesajlarımı alıntı olarak cevaplarsanız sevinirim.

• fiyat /performans belirler karti kisaca bütçe meselesi ati de iyidir nvida da model model değişir casper taşeron firma uzak durun oyun pcsi der içine giriş seviye dandik ekran karti koyar sizde sanarsiniz marka dandik o yüzden bu firmalardann uzak durun buraya yazin size bütçenize göre pc toplanacaktir
  • Btüçeni yaz kartı söyleyelim nvidiada amdde birbirine çok yakın kartlar ürettiler.Sen paranı yaz biz sana kartları yazalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enes Eyibil

fiyat /performans belirler karti kisaca bütçe meselesi ati de iyidir nvida da model model değişir casper taşeron firma uzak durun oyun pcsi der içine giriş seviye dandik ekran karti koyar sizde sanarsiniz marka dandik o yüzden bu firmalardann uzak durun buraya yazin size bütçenize göre pc toplanacaktir

teşekkürler ama 2 gb koymuşlar. gerçi 1 gb ı paylaşımlı ama yine de iyi onanması lazım. her neyse peki eğer tam okuduysanız şu asus nvidia palit nvidia konusuna ne diyeceksiniz? tam bilmiyorum da. bu forum geçrekten çok güzel baya bilgi öğrendim buradan.

• quote:

Orijinalden alıntı: EMRES754

Btüçeni yaz kartı söyleyelim nvidiada amdde birbirine çok yakın kartlar ürettiler.Sen paranı yaz biz sana kartları yazalım.

yok kardeşim alacağımdan değil de merakımdan sordum. ya hep nvidia iyi biliyordum. ekran kartım da ati şuan hiç bir tane oyun oynamayınca. tamam nvidia devam dedim. ama baktım ki burada herkes birbirine ati marka öneriyor. sonra dodnanım haber reklamlarında palit nvidia reklamı falan gördüm. böyle konu açayım dedim. bir de şu palit nvidia, asus nvidia vs. arasındaki farkları da sorayım dedim. merakımın kusuruna bakmayınız :D
  • quote:

fiyat /performans belirler karti kisaca bütçe meselesi ati de iyidir nvida da model model değişir casper taşeron firma uzak durun oyun pcsi der içine giriş seviye dandik ekran karti koyar sizde sanarsiniz marka dandik o yüzden bu firmalardann uzak durun buraya yazin size bütçenize göre pc toplanacaktir

quote:

Btüçeni yaz kartı söyleyelim nvidiada amdde birbirine çok yakın kartlar ürettiler.Sen paranı yaz biz sana kartları yazalım.

arkadaşlar diğer sorularım hakkında da yardımcı olur musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: tugrul6733

quote:

quote:

İkisi de iyidir aynı zamanda ikisi de kötüdür.

Öncelikle kafanda bir kenara yaz.

1 - AMD ( Artık markası bu. Satın alındı AMD tarafından. ) ve NVidia ekran kartı değil GPU üretir. Anlaşmalı markalar da bu firmalardan GPU alır ve PCB şeması ile kart üretir. Bazı markalar bu PCB de değişiklikler yapar ve öyle üretir bunlara da özel tasarım deriz.

2 - Ekran kartının GB ı MB ı gücünü göstermez. Beni deli eden de budur. Gir vatanın sitesine 100 tane 1GB kart var. Biri 70 lira biri 700 lira. Cidden kimsenin aklına bu fark neden diye sormak gelmiyor mu? Şu an otobüste tabletten yazıyorum ve gene arkamda GB muhabbeti dönüyor deli oldum. Yani senin notebook un kasma sebebi AMD nin kötü olması değil... senin notebook ta alt seviye; görüntü verse yeter gibi bir amaçla üretilmiş bir kart kullanılması.

quote:

Devamını evden yazarım

Devamı.

Senin anlayacağın senin Notebook un kasma sebebi bilgisayarındaki AMD yani ATİ kartın anadol seviyesinde bir binek otomobil seviyesinde olması. Oysa AMD ( ATİ ) nin Bugatti Veyron Sınıfında kartları da var. Yani kartın gücünü MB ları değil kullanılan GPU sonrasında ise belleğin türü belirler.

3 - Ekran kartlarını araba gibi düşünürsen. GPU motor, bellek türü ( DDR5-4-3-2 ) aerodinamik, PCB şasi, soğutucu ise KM ibresi ve tasarım olur muhtemelen. Yani aynı motoru kullanan ve aerodinamiği aynı olan kartlar arasında çok fark yoktur. Geri kalan kısımlar sağlamlığı, ömrü ya da motora ekstra katkıyı sağlar. Mesela özel soğutucular OC için işlemciyi daha stabil ısılarda tutar. Ya da özel VRM tasarımları vb OC için ekstra stabilite sağlar.

Şimdi bunlardan sonra sorulara geçersek.

A- Ekran kartının gücünü ne belirler.

Cevap : Öncelikle şak diye MB olmadığı kesin. Peki ne dersek. Tabiki GPU nun mimari tasarımı ve içerdiği işlem birimi sayıları.

Misal HD5770

800 Adet Paralel işlemciye sahiptir. 40 doku ünitesi ve 64 şablon rop birimi ile 16 renk rop birimine sahiptir. Ayrıca 128bit DDR5 bellek kullanır

HD5870 ise 1600 paralel işlemciye. 80 doku ünitesine ve 128 Şablon Rop birimi ile 32 renk Rop birimine sahip. Bellek erişimi ise 256bit DDR5 kullanır.

Bu bellek bitleri ne anlama gelir diyorsan. Otobandaki şerit sayısıdır. Yani ne kadar şerit vasa aynı anda o kadar araç yani veri geçebilir. Buna da bellek bant genişliği diyoruz.

Ama HD6970 e bakalım.

1536 paralel işlemciye. 96 doku ünitesine. 128 Şablon Rop birimi ile 32 renk Rop birimine sahip. Ve gene 256bit bellek arabirimi var. Yani 5870 le aynı hatta paralel işlemci bakımından daha geride bir GPU. Ama sonuçlarda 6970 öne geçiyor.

Peki neden.?

Cevabı çok basit yukarıda hep sayılardan bahsettik te ondan. Bir de GPU mimarisi var. Mimari ne dersek. Paralel işlemcileri çalışan eleman diğer birimleri de işte mühendisi muhsebecisi vb gibi düşünüp bir bina inşaa ettiklerii düşünürsek. Mimari bu insanların ortalama zeka güç ve hızının tek başlıkta toplanmışı diyebiliriz.

Yani burada mimari gelişme her birimin gücünü artırıyor. Bunu nasıl yapıyor. Basitçe misal verirsek 69XX serisinde saat frekansı başı iki iş yapılır. 58XX serisinde ise bu tektir. Saat frekansı dediğimiz senin O MHz lerindir. Aslında bu bir nevi eski viking gemilerindeki davul gibidir. Davula her vurulduğunda aynı anda kürek çekilir. 1GHz = 1.000.000.000Hz dir. Yani 1Ghz demek işlemciye 1 saniyede 1 milyar defa çalış demektir. Yani bu ne kadar artar ise o kadar çabuk yapılır iş.

Burada OC ye girelim. Firmalar GPU ya da CPU. Bunları üretirken 1GHz lik GPU yapıcaz diye işe başlamaz. Amaç en yüksektir. Her şey son noktaya geldiğinde testler yaparlar. Tüm GPU ların rahatlıkla çıkabileceği hıza standar frekans derler olur biter. Ama bu en kötü en berbat durumlar düşünülerek verilmiş bir değerdir. Cep telefonlarındaki 50-60 gün bekleme süreleri imkansız olduğu gibi de bu en kötü senaryolar pek gerçek olmaz. Biz de firmanın uğraşmak istemeyip bıraktığı bu kapasiteyi kendimiz ölçeriz. Yani misalen 1GHz lik bi GPU nun hızını programlar ile 1,2-1,5 gibi değerlere çıkarıp test ederiz. Isılar normal ve herşe yolunda ise verdiğimiz paraya fazlasını almış oluruz. Misal ben 1.8GHz lik E2160 işlemcimi 3GHz küsür hızlarda kullandım. Ya da şu an normal hızı 3.2GHz olan AMD 955 işlemcimi 3.8GHz de kullanıyorum.

İşte burada soğutuculara giriyoruz. Düşün işçileri olağandan hızlı çalıştırıyorsun ve yaz sıcağında bayılıyor garipler. Peki bunları vantilatör ya da klima ile serinletsen? İşte doğutucu burada. Ve gene markalar da buada devreye giriyor. Genelde firmaların en iyi ortakları en iyi GPU ları özellikle seçer ( GPU ve CPU lar. Wafer denen tepsi biçiminde bir silikon tabakadan kesilerek üretilir. Ve bu tabakanın belli kısımları daha iyidir. ortalamada. ). Hatta özel modellerde elle test edip seçme yöntemi bile vardır. Yani büyük üreticiler sağlık kaydına en az hastalık işlenen bölgeden alır GPU sunu. Yani Yuvarlak Wafer ı dünya haritası gibi düşünürsek. İşte bana Türkiye den karadenizli işçi ver daha dayanılklı olurlar vb tarzında GPU seçer adamlar. Peki diğer bölgedekilerin hepsi mi çürük be. Yooo tabiki hayır. Sadece ortalama olarak en düşük hızları verenler genelde diğer yerlerden çıkar. Ama en kötü bölgeden bile en iyi işlemci çıkabilir ki işte burada da OC kabiliyeti diyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 6 Şubat 2012; 7:21:57 >

• Az sonra kavga çıkar burda. İyi cesaret böyle bir konu açmak..
  • paylaşımli diye birşey yok ise de yaramaz sadece aldatma misal kart 8800 512mb diğer kart 5450 ati olsun 5450 2gb şimdi sen mb aldanıp bunu alırsan hiç bir oyunda verim alamazsın çünkü karta olan ram değil veri yolu bit ve gpu hızı turu dur drr3-drr5 misal yukarıda nvida kart olan 8800 daha üstün hatta iki katıdır o yüzden bir kartta ilk önce ram değil veri yolu ve gpu aranmalıdır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • amd donanım konusunda nvidia yazılım konusunda daha iyi gibi gözüküyor. ama kapışıyorlar yani sonsuza kadar gider bu tartışmalar.
    mesela intel-amd durumu gibi değil bu iksininki. intel şu anda bariz üstün ama gpu konusunda böyle bi durum yok.
    bu sağlam rekabet de bize yarıyor tabii. daha iyi ekran kartları üretiliyor sürekli. teknolojinin sınırları zorlanıyor.
    casper'ın kartına bakarak yapılan yorum ise cahilliktir sadece. ikisinin de iyi ve kötü modelleri vardır. her cebe hitap edecek şekilde. akıl tutulması mı yaşıyosunuz anlayamıyorum.
  • Kaliteli ekran karti olayina ati ile basladim. Surucuydu, cizgisiydi suydu buydu derken ati den ilallah detirtti. Nvidia ya gectim ve farki gozle gordum. Sunu soyleyim sana ati diyen yalan soyler. Nvidia dan sasma. Cok fark var aralarinda.

• quote:

Orijinalden alıntı: hsngencer

Kaliteli ekran karti olayina ati ile basladim. Surucuydu, cizgisiydi suydu buydu derken ati den ilallah detirtti. Nvidia ya gectim ve farki gozle gordum. Sunu soyleyim sana ati diyen yalan soyler. Nvidia dan sasma. Cok fark var aralarinda.

quote:

Orijinalden alıntı: asterisk*

amd donanım konusunda nvidia yazılım konusunda daha iyi gibi gözüküyor. ama kapışıyorlar yani sonsuza kadar gider bu tartışmalar.
    mesela intel-amd durumu gibi değil bu iksininki. intel şu anda bariz üstün ama gpu konusunda böyle bi durum yok.
    bu sağlam rekabet de bize yarıyor tabii. daha iyi ekran kartları üretiliyor sürekli. teknolojinin sınırları zorlanıyor.
    casper'ın kartına bakarak yapılan yorum ise cahilliktir sadece. ikisinin de iyi ve kötü modelleri vardır. her cebe hitap edecek şekilde. akıl tutulması mı yaşıyosunuz anlayamıyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

quote:

quote:

1 - AMD ( Artık markası bu. Satın alındı AMD tarafından. ) ve NVidia ekran kartı değil GPU üretir. Anlaşmalı markalar da bu firmalardan GPU alır ve PCB şeması ile kart üretir. Bazı markalar bu PCB de değişiklikler yapar ve öyle üretir bunlara da özel tasarım deriz.

2 - Ekran kartının GB ı MB ı gücünü göstermez. Beni deli eden de budur. Gir vatanın sitesine 100 tane 1GB kart var. Biri 70 lira biri 700 lira. Cidden kimsenin aklına bu fark neden diye sormak gelmiyor mu? Şu an otobüste tabletten yazıyorum ve gene arkamda GB muhabbeti dönüyor deli oldum. Yani senin notebook un kasma sebebi AMD nin kötü olması değil... senin notebook ta alt seviye; görüntü verse yeter gibi bir amaçla üretilmiş bir kart kullanılması.

Devamını evden yazarım

arkadaşlar verdiğiniz ve sonradan vereceğiniz cevaplar için teşekkürler. ya ben bir de burada mı okumuştum yoksa başka yerdemi bilmiyorum ama okudğum yerde amd ekran kartlarının daha çok oyun ile anlaşma yapması gerekiyor falan diyordu. yani diyelm ki ben ileride bir pc topladım. yükledim modern warfere 3'ü. ama girerken falan nvidia yazıyor. ben bunu amd ile iyi oynayamaz mıyım? bir de ben de şuan shift 2 var amd ekran kartı olanda yani casper bilgisayarda :D shifte giremiyordum. sonra nvidia'nın sitesinden bir şey indirdim oyuna öyle girdim. ama oyunu oynayamıyorum. o da herhalde casperin çok kötü bir ekran kartı koymasından. peki diyelimki ben kendim iyi bir sistem toplamış olsaydım ve iyi bir amd marka ekran kartı olsaydı nvidia destekli ve nvidianın sitesinden indirmiş olduğum şeye rağmen o oyunu rahat oynayabilir miydim?

• oyun isterse ultra nvida desteklesin orta ayar amd ile rahat oynarsın yani oyunların istediği en düşük ekran kartı amd ve nvida da bellidir ona göre oynarsın

• Tabiki Nvidia

---->Cuda+PhysX+Daha iyi sürücü desteği+Daha iyi üretici desteği...
  • Nvidia amd den iyi değildir amd de nvidiadan iyi değildir.Bunu iddaa eden marka fanatiğidir.İkiside sömürücüdür göz boyamacıdır.İkisindede müşteri memnuniyeti diye bişey yoktur pazar stratejisi vardır.Ben çok nvidia ve amd kullandım.Hep en üst seviye kullandım.Amd de ve nvidia da sorun yaşamadım.Sorunların yaşanması genellikle bilgi ve tecrübe yetersizliğinden kaynaklanıyor.
  • quote:

oyun isterse ultra nvida desteklesin orta ayar amd ile rahat oynarsın yani oyunların istediği en düşük ekran kartı amd ve nvida da bellidir ona göre oynarsın

quote:

Orijinalden alıntı: IceGlory

Tabiki Nvidia

quote:

Kaliteli ekran karti olayina ati ile basladim. Surucuydu, cizgisiydi suydu buydu derken ati den ilallah detirtti. Nvidia ya gectim ve farki gozle gordum. Sunu soyleyim sana ati diyen yalan soyler. Nvidia dan sasma. Cok fark var aralarinda.

quote:

quote:

quote:

quote:

Devamını evden yazarım

quote:

amd donanım konusunda nvidia yazılım konusunda daha iyi gibi gözüküyor. ama kapışıyorlar yani sonsuza kadar gider bu tartışmalar.

peki arkadaşlar amd ve nvidia'a da en iyi markalar hangisidir. örneğin palit, sapphire,asus,zotac v.b

• quote:

paylaşımli diye birşey yok ise de yaramaz sadece aldatma misal kart 8800 512mb diğer kart 5450 ati olsun 5450 2gb şimdi sen mb aldanıp bunu alırsan hiç bir oyunda verim alamazsın çünkü karta olan ram değil veri yolu bit ve gpu hızı turu dur drr3-drr5 misal yukarıda nvida kart olan 8800 daha üstün hatta iki katıdır o yüzden bir kartta ilk önce ram değil veri yolu ve gpu aranmalıdır

+1
  • quote:

quote:

oyun isterse ultra nvida desteklesin orta ayar amd ile rahat oynarsın yani oyunların istediği en düşük ekran kartı amd ve nvida da bellidir ona göre oynarsın

quote:

Orijinalden alıntı: IceGlory

Tabiki Nvidia

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Devamını evden yazarım

quote:

peki arkadaşlar amd ve nvidia'a da en iyi markalar hangisidir. örneğin palit, sapphire,asus,zotac v.b

sapphire ile zotac aynı şirketindi yanılmıyorsam. sapphire amd, zotac nvidia üretiyor. ikisinin de özel tasarımlı ürünleri var. zotac'ın amp!'si, sapphire'in vaporx'i var
    asus'un direct cu'su var. çok başarılı ve beğenilen bir soğutma sistemi. overclock konusunda oldukça iyi. ayrıca asus'un mars II gibi fantastik kartları da var ki onlar daha uçuk olaylar.
    msi'ın twin frozer'ı var. bunlar da beğenilir ama direct cu kadar değil sanırım. güzel özelliği ise 3 slot yer işgal eden bazı üst model direct cu'lara göre daha az yer kaplaması.
    powercolor ve his (ve sapphire) amd'deki en ucuz markalardır. ama bunların da özel tasarımlı ürünleri var.
    xfx de önemli bir markadır. black edition gibi overclocklu modelleri var. son zamanlarda adından çok söz ettirir oldular.
    palit sadece nvidia üretir. en ucuzlarını da bunlar satar sanırım. ama bunun da özel tasarımlı modelleri var.

her modele göre değişiyor en iyi kart. en iyi hd6850 kart msi cyclone'dur mesela. ama fiyatı hd6870 kadardır. ama performansı da o kadardır nerdeyse.
    referans tasarımlı modellerde, yani yanında o.c. edition, direct cu II top, black edition, twin frozer II falan yazmayan modellerde çok bir fark yoktur. üreten firmalar farklı olduğu için teknik servisleri, ithalatçıları ve fiyatları önemlidir. bazı markalarda daha çok sorun çıktığı gibi efsaneler vardır ki bunlara pek inanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: GuitarMania

Az sonra kavga çıkar burda. İyi cesaret böyle bir konu açmak..

Arkadaş neden böyle bir konu açmış bende anlamadım. Nvidia GTX 590, Ati HD 5670 göre 5.000 kat daha iyidir.Hd 6990 gtx260 a göre iyidir
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.