Şimdi Ara

[4K UHD 3840x2160 Kullananlar Kulubü] 28'Samsung U28D590D Kullanıcı İzlenimleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
407
Cevap
8
Favori
27.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung U28D590D 28" 4K UHD 1ms(GTG) satışa sunuldu.

KDV dahil 707$ = 1471TL

Monitörün renk tonlamaları gerçekten çok iyi Asus VG248QE den çok çok daha iyi. Özellikle 590D nin TN panel olması 1milyar renk sticker ının reklam olduğunu düşündürmüştü bende ama kendim bizzat görünce gerçekren 1m renk paleti kullandığına şahit oldum. Prof. grafiker olarak renkler için bir yorum yapamayacağım lakin bu konuda aramızda proflar var kendilerinin görüşlerini de bekleriz. (Bu arada forumda baya bir arkadaş satın aldı) Özellikle karanlık sahneli oyunlarda Metro LL ta mesela monitöre gerçekten hayran kaldım. Karanlık alanlar resmen aydınlandı ve aslında o mekanların tam siyah ve gri tonlardan oluşmadığını renkli nesnelerinde olduğunu anlamam çok kolay oldu. Asus ta bunları ayrıştırmak mümkün olmamıştı hiç. Biliyorsunuz ben hep TN panel kullandım ve IPS panelleri deneme şansın olmadı hiç. O sebepten bu izlenimlerim kendi şahsi görüşlerimdir. Ama monitörün gri tonlamaları gerçekten çok çok iyi.

Monitörün 370cd/m² parlık düzeyi nokta aralığının Pixel Density: 157.35 ppi yani Dot Pitch: 0,161mm gibi pixel yoğunluğuna ulaşması ile adeta görsel şölen yaşatıyor emin olun. Yine Metro LL tan örnek verecek olursam lambalar vede düşmanın gözünüze gelen fener ışıkları gerçekten göz kamaştırıcı Asus VG248QE de "Scenery Mode" da aldığımız gibi ama dediğim gibi pixel yoğunluğu nedeniyle daha etkili. Bu kadar ufak nokta aralığı size ayrıca BF3/BF4 gibi oyunda en uzaktaki nesnelerin, kaakterlerin mesela sniper ın net bir şekilde görmenizi sağlamakta. Bu gerçekten çok önemlidir bilirsiniz. Ben Portrait Surrond yaparak bunu sağlamaktaydım ama yine bu kadar net değildi. Yanıbaşınızda duran sniper ı nasıl görüyorsanız uzaktaki sniper da aynı şekilde belirgin olarak rahatlıkla seçilmekte. Detayların pixelleşmesi söz konu değil anlayacağınız. Hep oyun modundan örnekler verdim ama masaüstünde iken de yine en ufak karakter bile çok net şekilde görüntülenmekte. Resim kalitesi ise bir başka Ha! unutmadan şunuda belirteyim Win 8.0/8.1 bu monitörde optimizasyon için şart.

Ben aslında ASUS ROG SWIFT PG278Q u bekliyordum lakin çıkışının gecikmiş olması beni bu monitörü denemeye itti. Bu süre zarfındaki kullanıcı deneyimime dayanaraktan iyi ki de denemişim diyorum. Artık 2K yani 1440p monitör kesinkez düşünmüyorum. Şimdilik kaybım g-sync özelliğinden mahrum kalmak olacaksa da ilerde 4K g-sync li monitör çıktığınca ben anca o zaman monitörüm de yeni bir güncellemeye gitmeyi düşünürüm. Tabi bu monitörün içine g-sync modülünü de Jen-Hsun Huang bedava vermeyecek ama ne yapalım gülü seven..

Emsal 4K monitörlerin 10.000TL lerde gezindiği gözönünde bulundurulduğunda 1500TL civarında bu monitöre sahip olmak çok iyi oldu. Zira bu sefer distribütör firma bize yurtdışı fiyatından daha da uygun bir fiyata sunmuş olması ayrıca sevindirici. Özellikle Amazon ve Neweeg gibi yurtdışı satış fiyatları 650-690$ arasında gezinmekte iken; ne yalan söyleyeyim 2.500TL civarında bekliyordum monitörü.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_u28d590d.htm
    https://pcmonitors.info/reviews/samsung-u28d590d/
    http://www.panelook.com/M280DGJ-L30_Innolux_28.0_LCM_overview_20029.html

1440p düşünmüyorum desemde Asus ROG SWIFT PG278Q u da merak etmiyor değilim; Gelmedi hala

[ASUS ROG Swift PG278Q] 2560x1440 120 Hz G-Sync

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 25 Ağustos 2014; 18:30:52 >

• http://www.webdenal.com/samsung-u28d590d_687447.html
    burda ucuz baya
    ama 4k yı besleyecek sistem zor iş gereksiz simdilik
  • Biraz incelemelere baktım TN bir panel ama gördükleri en iyi TN panellerden biri olduklarını söylüyorlar belki tek eksikliği TN olması ama bu büyük bir kayıp değil çok kenardan monitöre bakmak gibi bir alışkanlığınız olmadığı sürece.

Bu monitörü beğendim, 1440p monitörler de bu fiyata satılıyor.
  • ookami O kullanıcısına yanıt
    Nit değeri yüksek olduğu için TN panel olması bir eksiklik değil. Oyun için kayda değer tek eksiği 120 hz olmaması. 60 hz olmasını sorun etmeyenler alabilirler. Lag süresi CRT'den farksız âdetâ.

Samsung eğer PG278Q gibi bir monitör çıkartacak olursa çok satar.
  • rezes kullanıcısına yanıt
    webdenal, fazla bilinmeyen ama en güvenilir sitelerden biridir.
    Rezes hocam eger imzanızdaki gpu gucune sahipseniz samsung size iskence ve para harcama konsunda cok yardımcı olacaktır :))
    Cunku R9 295x2 nin o monitorde nasıl dokuldugunu hep beraber gorduk. Var olan gpu gucunuzu 2 ye katlarsanız o zaman sıkıntı yok ama var olanla gidecekseniz ben goruntuden ziyade sizin fotografınızı gormek isterim.:)) (latife yaptım hakkınızı helal edin)

Fakat 2k olan asus simdilik daha basarılır gibi duruyor. Once 2 k da ekran kartlarının performansına bakıp ondan sonra 4k ya yonelmek daha dogru olmazmı ?
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Eyvallah Mürsel. Lakin ne bileyim. Teknibiyotik ile arasın 400TL lık uçurum olunca

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    Selam.

780sli var. Surround da performansından memnunum. 4k da da pek sıkıntı yaşatmayacağı kanaatindeyim. ASUS Hala yok ortalıkta o çıkana kadar bunun bir tadına bakayım bari 1ms ve 10 bit panel olması vede piksel yoğunluk beni cezbediyor. Birde 120hz olaydı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 14 Haziran 2014; 7:41:07 >
  • Bunda olu piksel cikarsa ne olur? Olu piksel garantisi falan var mi bu cihaz icin ?

Ayrica 120hz olan 1080p uzeri monitor var mi? Gerci 2k cozunurlukte 130hz olsa bu sefer oyinlarda 120fps alamadiktan sonra 120hz i hissedebilir miyiz?

Hz konusunda biraz lafam karisik sorumdan da anlamissinizdir zaten.yani kisaca diyelim 120hz monitor aldik ve cozunurluk 2k.biz bu 120hz farkini hissedebilmek icin illa oyunlatda 2000 kusur cozunurlukteyken 120fps sabit mi almaliyiz yoksa 120 fps altinda alsakda 120hz in farkini hisseder miyiz

144 hz'e, hatta 400 hz'e alışmış biri olarak 60' hz'in seni kesmeyeceği kanaatindeyim.
  • Spirit_Rises kullanıcısına yanıt
    Çıksa bile bunu anlaman çok zor. 1440P monitörde ben epey bi aradan sonra fark etmiştim mesela. Dikkatle yakından bakmadığımda da görmüyorum. Ki bunun çözünürlüğü daha fazla olduğuna göre, olsa bile görünmez sanırım.

Var ama henüz çıkmadı.

Hz=FPS olarak düşün evvela. İlla 120 FPS almak zorunda değilsin. Akıcılık için 85 FPS de yeterli. 60-85 arası fark fazla ama 85-120 arası fazla değil.

120 FPS'yi hangi çözünürlükte aldığının önemi yok ama hangi çözünürlüklte olursa olsun, farkını hissedersin. 60 FPS ile arasındaki fark resmen uçurum.
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Eve gidince görücem artık
    Aldın mı yoksa?
    Neyse, bize "hayırlı olsun" demek düşer sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rezes

Eve gidince görücem artık

Hocam hayırlı olsun ss isteriz bench de şart tabi

• @bocekgrafik @turbo-powwer

Aldım arkadaşlar. İyi dilekler için teşekkürler.

Saat 18:00 den beri başındayım ancak ara verdim

Test falan yapamayacağım maalesef vaktim darlığı sebebiyle. Ancak şunu paylaşayım sizlerle. Hani sağda solda konuşuluyor arkadaşlar; "yok kasar, yok atlatır, yok süründür." Hepsi efsane. zaten Surround kullandığımdan pek şüphem yoktu ama bizzat deneyincede içim rahatladı. Biliyorsunuz 780SLI var ve 60FPS de BF3 BF4 Crysis3 Metro LL cillop gibi oynanıyor. Şimdi diyeceksiniz ya Anti Aliasing?? Şunu söyleyeyim AA açmaya gerek yok, çünkü organik AA lı gibi görüntü.

Panelin renk derinliği beni benden aldı. TN panelde ilkkez böyle bir renk paleti görüyorum. Oynadım tüm oyunlar bir başkaydı, abartısız söylüyorum. Özellikle karanlık sahnelerdeki renk derinliği görülmeye değer. Kapkara seçilemeyen o dokular adeta aydınlanmış ve belirgin hale gelmiş.

28" de UHD yi mutlak bir yerde kendini gözlerinizle görmenizi ve deneyimlemenizi tavsiye ederim. Gerçekten tarif etmem mümkün değil. SS alsam buradan paylaşsam da faydasız olur. Mobil telefonuzdaki görüntünün 28" olduğunu bir düşünün işte öyle. Daha yazacak çok şey var lakin şimdilik bu kadar. 2K artık düşünmüyorum bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlerde Allah nasip ederse 4K G-sync li vede mümkünse illa 120Hz bir monitöre geçerim ama sanırım o günlere daha çok var.

Son olarak şunu söyleyeyim 780SLI benzeri bir sisteminiz varsa bu monitörü almamanız büyük bir kayıp. Peformans konusunda; bana biraz itimatınız varsa SORUN YAŞAMAZSINIZ!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 14 Haziran 2014; 23:33:15 >

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Çıksa bile bunu anlaman çok zor. 1440P monitörde ben epey bi aradan sonra fark etmiştim mesela. Dikkatle yakından bakmadığımda da görmüyorum. Ki bunun çözünürlüğü daha fazla olduğuna göre, olsa bile görünmez sanırım.

Var ama henüz çıkmadı.

Hz=FPS olarak düşün evvela. İlla 120 FPS almak zorunda değilsin. Akıcılık için 85 FPS de yeterli. 60-85 arası fark fazla ama 85-120 arası fazla değil.

120 FPS'yi hangi çözünürlükte aldığının önemi yok ama hangi çözünürlüklte olursa olsun, farkını hissedersin. 60 FPS ile arasındaki fark resmen uçurum.

Hocam peki mesela 120hz lik monitor aldik fakat oyunlari 60fps ile oynuyoruz biz bu noktada 120hz monitorun farkini hisseder miyiz?

60hz lik monitorumde de ayni oyunu 60fps de oynuyordum

Buradaki tek fark 60 fps de 120hz lik monitor bana kendini hissettirir mi?yani ayni fps yi alsam da monitor 120hz oldugu icin yine de vay be dedirtir mi?

120hz aldik diye illa 120hz de oynamak mi gerekiyor yani aldigimiz fps illa 120hz mi olmali?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spirit_Rises -- 15 Haziran 2014; 7:35:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rezes

@bocekgrafik @turbo-powwer

Aldım arkadaşlar. İyi dilekler için teşekkürler.

Saat 18:00 den beri başındayım ancak ara verdim

Test falan yapamayacağım maalesef vaktim darlığı sebebiyle. Ancak şunu paylaşayım sizlerle. Hani sağda solda konuşuluyor arkadaşlar; "yok kasar, yok atlatır, yok süründür." Hepsi efsane. zaten Surround kullandığımdan pek şüphem yoktu ama bizzat deneyincede içim rahatladı. Biliyorsunuz 780SLI var ve 60FPS de BF3 BF4 Crysis3 Metro LL cillop gibi oynanıyor. Şimdi diyeceksiniz ya Anti Aliasing?? Şunu söyleyeyim AA açmaya gerek yok, çünkü organik AA lı gibi görüntü.

Panelin renk derinliği beni benden aldı. TN panelde ilkkez böyle bir renk paleti görüyorum. Oynadım tüm oyunlar bir başkaydı, abartısız söylüyorum. Özellikle karanlık sahnelerdeki renk derinliği görülmeye değer. Kapkara seçilemeyen o dokular adeta aydınlanmış ve belirgin hale gelmiş.

28" de UHD yi mutlak bir yerde kendini gözlerinizle görmenizi ve deneyimlemenizi tavsiye ederim. Gerçekten tarif etmem mümkün değil. SS alsam buradan paylaşsam da faydasız olur. Mobil telefonuzdaki görüntünün 28" olduğunu bir düşünün işte öyle. Daha yazacak çok şey var lakin şimdilik bu kadar. 2K artık düşünmüyorum bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlerde Allah nasip ederse 4K G-sync li vede mümkünse illa 120Hz bir monitöre geçerim ama sanırım o günlere daha çok var.

Son olarak şunu söyleyeyim 780SLI benzeri bir sisteminiz varsa bu monitörü almamanız büyük bir kayıp. Peformans konusunda; bana biraz itimatınız varsa SORUN YAŞAMAZSINIZ!

Hocam hayirli olsun

Birsey danismak istiyorum.simdi siz 144hz lik bir monitorden gectiniz ve aldiginiz monitor 60hz.ama 4k

Kullanim esnasinda bunun farkini direk olarak hissettiniz mi?

Yani doyelim bu monitor 120hz olsa idi.ama sizinde dediginiz gibi 4k da bf4 vs 60 fps oynadiginiz icin 120hz olmasininda bir anlami kalmaz miydi? Aslinda yukaridaki sordugum sorunun aynisi zaten kartlar 60fps uzerine cikamadiklarinda alinan monitorunde 120hz olmasinin bir anlami yoktur diyebilir miyiz? Yoksa olsun 60 in uzerine cikamasakda 120hz oasi herzaman farkini hissettirir 60fps de oynasak bile diyebilir miyiz?

Yeniden hayirli olsun

• Spirit_Rises kullanıcısına yanıt
    Oyunu 60 FPS ile oynuyorsan, monitörün 60 veya 120 hz olması bir şeyi değiştirmez. Hatta o zaman 120 hz'in bi espirisi kalmıyor. 120 hz monitör, 120 FPS almak için var çünkü.
    Hayır. Yukarıda da yazdığım gibi 85 FPS civarı akıcılık için kâfi. 120 şart değil ama alabiliyorsan iyi olur tabi.
    Hocam oncelikle hayirli ugurlu olsun. Su bf 4 te kac fps aldiginizi soyleyin en azindan fikrimiz olsun.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.